Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Klimentini είπε:

πω ναι κατάλαβα. Εγώ μόλις σηκώθηκα να παω τουαλέτα κλπ και το αριστερό μου χέρι είναι πιασμένο... σκατούλες δεν έχω ιδέα τι μπορώ να βάλω από κάτω από το χέρι μου για να μην πιάνεται. Καμία ιδέα;

Τα χέρια που μουδιάζουν τις μισές φορες είναι από τον αυχένα. Μήπως να δεις από κει μια λύση; Μαξιλάρι κλπ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 15/7/2020 at 12:08 ΜΜ, ο/η Karmeliet είπε:

Είχα την ίδια απορία πριν 2-3 εβδομάδες και είχα λιώσει στο ίντερνετ για πληροφορίες, τι μπορεί να βοηθήσει. Όπως σου είπε και η @Princess28, υπάρχουν διάφορες ασκησούλες που βοηθάνε. Επίσης είδα να αναφερεται πολύ συχνά πως βοηθάει αν χρησιμοποιείς ένα μαξιλάρι όταν κάθεσαι ώστε η λεκάνη σου να είναι υπερυψωμένη, να είναι δηλ. με κλίση (όπως όταν κάθεσαι στη άκρη μιας καρέκλας). Εμένα γύρισε τελικά μετά τις 30 εβδομάδες, αλλά ήμουν διατεθειμένη να δοκιμάσω και τα μενταγιόν εγκυμοσύνης, σαν μικρή κουδουνίστρα που φτάνει χαμηλά στην κοιλιά, και λόγω του ήχου υποτίθεται πως βοηθάει στο να γυρίσουν. Δε χάνεις τπτ να το δοκιμάσεις. Υπάρχει ακόμα χρόνος, έχω ακούσει και για περιπτώσεις που το μωρό γύρισε λίγο πριν τον τοκετό 🙂 Όλα καλά σου εύχομαι μέχρι το τέλος!

 

@Princess28Ναι γνωρίζω για τις ασκήσεις, τις κανω καθημερινά αλλά δεν μπορω να καταλάβω αλλαγή, νομίζω ότι δεν γίνεται τίποτα!Ίσως ακούγομαι χαζή αλλά δεν μπορώ να καταλάβω 100% που βρίσκεται κ αν έχει αλλάξει θέση κ έχω ξανά ραντεβού στις 30 του μήνα. Θα σκάσω μέχρι τότε όμως! Πως θα καταλάβω αν αυτά που νιώθω είναι τα χεράκια του ή άλλαξε θέση και είναι τα πόδια του? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντε καινούρια μωράκια δεν έχουμε ακόμα; 

Κορίτσια μου τι κάνετε; 

Αθηνά βγηκατε να φανταστώ; όλα καλά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, κορίτσια. 

Εμείς εδώ δίνουμε αγώνα. 

Ο θηλασμός αποτυγχάνει καθημερινά, αλλά έχω αποφασίσει να ευχαριστηθω το παιδί μου κι όχι να κλαίω για το αν θήλασα η όχι. Στην τελική κι εγώ η ίδια ως πρόωρη τη δεκαετία του '80, δε θήλασα ούτε μισή ώρα. Τουλάχιστον της έδωσα αισίως 8 μέρες μητρικό και θα συνεχίσω όσο έχω και μπορώ. Από κει και πέρα θα μεγαλώσει μια χαρά και με.φορμουλα.

Το δράμα μας όμως είναι ότι με ξαγρυπναει σπαραζοντας όλο βράδυ κι όλα τα χαράματα, χωρίς να ξέρω τι της φταίει... Την ταιζω, τη ρευω (αν και με δυσκολία βρε κορίτσια), την αλλάζω, της κρατάω το χεράκι, την παίρνω αγκαλιά, τίποτα...

Σήμερα μας πήρε 5 το πρωί να κοιμηθεί!!! εμένα μου έκλειναν τα μάτια κι αυτή να σπαραζει... Τώρα το απόγευμα το ίδιο...

Περιμένω να πάω στην παιδίατρο τη Δευτέρα να τη ρωτήσω κάποια πράγματα, εκ των οποίων και για βραχύ χαλινο στη γλώσσα, γιατί μας είπαν ότι αχνοφαινεται προβλήματακι...

εσείς;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πως ειστε κοριτσια!? @konstantinaVE υπομονη κοριτσαρα μου τι να πω!!! Εγω ακομα περιμένω!!! 38 εβδομαδων  και την τελευταία εβδομαδα εχω παει 3 φορες στο γιατρο! Την δευτερα θα ξαναπαω να μας πει!!! Αλλα και μενα καισαρικη με βλεπω!! Λεει ειναι μεγαλος ο μπεμπης και φοβαται!! Θα δούμε! Ενα αγχος το χω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ampempa είπε:

Πως ειστε κοριτσια!? @konstantinaVE υπομονη κοριτσαρα μου τι να πω!!! Εγω ακομα περιμένω!!! 38 εβδομαδων  και την τελευταία εβδομαδα εχω παει 3 φορες στο γιατρο! Την δευτερα θα ξαναπαω να μας πει!!! Αλλα και μενα καισαρικη με βλεπω!! Λεει ειναι μεγαλος ο μπεμπης και φοβαται!! Θα δούμε! Ενα αγχος το χω... 

Λοιπόν, θα σου πω εγώ που μέχρι την προηγούμενη Δευτέρα έκανα μαθήματα ανώδυνου τοκετού, ήλπιζα σε φυσικό φυσιολογικο τοκετό και αποκλειστικό θηλασμό. 

Επέλεξα την Προγράμματισμενη Καίσαρικη με δάκρυα στα μάτια, αλλά δεν είχα προϋποθέσεις για φυσιολογικο τοκετό πριν τις 41 εβδομαδες κι αγχωνομουν να αφήσω άλλο την μπέμπα μέσα. Κοίταξα τι είναι καλύτερο για αυτην, που είχε ήδη στρεσαριστει.

Η ανάρρωση είναι σχετικά δύσκολη, αν αναλογιστούμε ότι δεν μπορείς να σηκωθείς από το κρεβάτι εύκολα, να καθίσεις εύκολα, εμένα πρήστηκαν τα πόδια μου τόσο που δεν λυγίζουν καλά καλα κλπ.

ΩΣΤΌΣΟ: σαν διαδικασία δεν είναι κάτι, δεν πονας, βλέπεις το παιδί σου στα 10 λεπτα κι όχι στις Χ ώρες και, αν και σιχαίνομαι την ιδέα της επέμβασης, θα το ξαναέκανα για χάρη του παιδιού μου. Αυτό να σκέφτεσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Λοιπόν, θα σου πω εγώ που μέχρι την προηγούμενη Δευτέρα έκανα μαθήματα ανώδυνου τοκετού, ήλπιζα σε φυσικό φυσιολογικο τοκετό και αποκλειστικό θηλασμό. 

Επέλεξα την Προγράμματισμενη Καίσαρικη με δάκρυα στα μάτια, αλλά δεν είχα προϋποθέσεις για φυσιολογικο τοκετό πριν τις 41 εβδομαδες κι αγχωνομουν να αφήσω άλλο την μπέμπα μέσα. Κοίταξα τι είναι καλύτερο για αυτην, που είχε ήδη στρεσαριστει.

Η ανάρρωση είναι σχετικά δύσκολη, αν αναλογιστούμε ότι δεν μπορείς να σηκωθείς από το κρεβάτι εύκολα, να καθίσεις εύκολα, εμένα πρήστηκαν τα πόδια μου τόσο που δεν λυγίζουν καλά καλα κλπ.

ΩΣΤΌΣΟ: σαν διαδικασία δεν είναι κάτι, δεν πονας, βλέπεις το παιδί σου στα 10 λεπτα κι όχι στις Χ ώρες και, αν και σιχαίνομαι την ιδέα της επέμβασης, θα το ξαναέκανα για χάρη του παιδιού μου. Αυτό να σκέφτεσαι.

Κωνσταντίνα γιατί δεν σου κάναν συσπάσεις με έναν όρο που έχω ακούσει ότι κάνουν για να γεννήσεις φυσιολογικά και σε έβαλε για καισαρική; δεν κατάλαβα... Και γιατί δεν σε άφησε μέχρι 40 εβδομάδες να δει αν σπάσουν τα νερά σου; και εμένα σαν πρώτο παιδί έλεγε θα γεννήσω στις 40 εβδομάδες και τελικά Σπασαν τα νερά μου 37 και 5... Την φιλενάδα μου την έκανε πρόκληση και γέννησε κανονικά... Η καισαρική δεν χρειαζόταν εκτός αν είχες άλλο πρόβλημα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν πληρούσα καμία μα καμία προϋπόθεση για πρόκληση. Θα κατέληγε σε αποτυχία και καίσαρικη στο τέλος. 

Όσο γιατί δεν την άφησα, αγχωνομουν γιατί δεν κινούταν και πιεζοταν στον καρδιοτοκογραφο. Δε ρισκαρα μια πολύτιμη κύηση. Προτίμησα να πάρω παιδί στα χέρια κι ας υπέφερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερες και από εμάς :)

37+2 σήμερα εμείς και εδώ και κάνα 2βδομαδο αρκετή πίεση χαμηλά αλλά τπτ αλλο... ο γιατρός επίσης καθυσηχαστικος και μας είπε ότι είναι με το κεφαλακι κάτω αλλά όχι χαμηλά... εγω βέβαια τη νιώθω όλο κ πιο χαμηλά ειδικά στο περπατημα... 

Χθες το βράδυ αρκετες ενοχλήσεις στη κοιλια κ χαμηλά, πίεση κομπλε, αλλά πολύ πονοκέφαλος σήμερα το πρωί... Λέτε να έρχεται??? 

 

Παμε για προγραμματισμένη καισαρικη κατά τις 28 με 30.07 που θα είμαι 39 εβδομάδων, λόγω προηγούμενης καισαρικη στο 1ο πριν 18 μήνες... 

Λέτε να σκάσει μύτη νωρίτερα? πολύ άγχος... :$

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να σας ζήσουν τα μωράκια σας !! Πάντα γερά και ευτυχισμένα !! Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει καμία εαν έχεις ουρεοπλασμα -μυκοπλασμα μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά ή μπορεί να κολλήσει το μωρό ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια κ από εμενα! Εν αναμονή κ εγω...37 w 4d και ακόμα κανένα σημαδι τοκετού. Το μωρό είναι πολύ ψηλά ακόμα και όπως είπε παραπανω και η @konstantinaVE αν παραμείνει τόσο ψηλά και δεν πληρούνται οι προυποθέσεις για φυσιολογικό τοκετό δεν θα δοκιμάσουμε καν την πρόκληση αλλά θα προχωρήσουμε σε καισαρική. Είναι κρίμα όταν οι συνθήκες δεν ευνοούν τον φυσιολογικό τοκετό να ξεκινησεις για αυτόν , να υποστείς ολους τους πόνους και μετά να ακολουθήσει καισαρική σε ενα ήδη ταλαιπωρημένο σωμα. Προτιμώ καισαρική εξαρχής λοιπόν αν δεν αλλάξει κάτι τις επόμενες ημέρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι είναι. Ήμουν ανέκαθεν πολέμιος των άσκοπων καισαρικών και του γάλατος σε σκόνη. Κατέληξα και με τα δύο και σας λέω με το χέρι στην καρδιά μετά από πολύ πολύ κλάμα (σε βαθμό να νευριάζω με το νεογνό, λες και μου φταίξε αυτο) πως ο,τι είναι καλύτερο και γα τη μαμά και γα το παιδί, αυτό να γίνεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Έτσι είναι. Ήμουν ανέκαθεν πολέμιος των άσκοπων καισαρικών και του γάλατος σε σκόνη. Κατέληξα και με τα δύο και σας λέω με το χέρι στην καρδιά μετά από πολύ πολύ κλάμα (σε βαθμό να νευριάζω με το νεογνό, λες και μου φταίξε αυτο) πως ο,τι είναι καλύτερο και γα τη μαμά και γα το παιδί, αυτό να γίνεται.

Εχεις απόλυτο δίκιο...πάντα σε συννενοηση με τον γιατρό πρέπει να αξιολογούμε τα δεδομένα και να προβαίνουμε στις επιλογές που ειναι καλύτερες τόσο για το έμβρυο όσο και για εμάς. Δεν χρειάζονται δογματικές απόψεις τόσο για το είδος του τοκετού , όσο και για το θέμα του θηλασμού. Όλες μανούλες θα είμαστε με το ίδιο άγχος και τις ίδιες αγωνίες με οποιον τροπο και αν φέραμε τα παιδια μας στον κόσμο, ειτε θηλάσουμε είτε όχι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Angelina85 είπε:

Εχεις απόλυτο δίκιο...πάντα σε συννενοηση με τον γιατρό πρέπει να αξιολογούμε τα δεδομένα και να προβαίνουμε στις επιλογές που ειναι καλύτερες τόσο για το έμβρυο όσο και για εμάς. Δεν χρειάζονται δογματικές απόψεις τόσο για το είδος του τοκετού , όσο και για το θέμα του θηλασμού. Όλες μανούλες θα είμαστε με το ίδιο άγχος και τις ίδιες αγωνίες με οποιον τροπο και αν φέραμε τα παιδια μας στον κόσμο, ειτε θηλάσουμε είτε όχι. 

Δεν είπα κάτι άσχημο για την κοπέλα αν εννοείς το δογματικές απόψεις για μένα... Απλά σε κάθε μήνυμα της γράφει πόσο λυπάται που έκανε καισαρική και λέω πως αν δεν είχε άλλο πρόβλημα υγείας θα μπορούσε να γεννήσει φυσιολογικά με πρόκληση... Δεν κρίνω κανέναν... Ήξερα ότι θα κάνω καισαρική πριν καν μείνω έγκυος και μάλιστα με γενική νάρκωση και είμαι εξ ίσου μανούλα όπως όλες... Απλά σε κάθε μήνυμα λέει πόσο στεναχωριέται και ήθελα να μάθω γιατί δεν προσπάθησε φυσιολογικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Sotiria2004 είπε:

Δεν είπα κάτι άσχημο για την κοπέλα αν εννοείς το δογματικές απόψεις για μένα... Απλά σε κάθε μήνυμα της γράφει πόσο λυπάται που έκανε καισαρική και λέω πως αν δεν είχε άλλο πρόβλημα υγείας θα μπορούσε να γεννήσει φυσιολογικά με πρόκληση... Δεν κρίνω κανέναν... Ήξερα ότι θα κάνω καισαρική πριν καν μείνω έγκυος και μάλιστα με γενική νάρκωση και είμαι εξ ίσου μανούλα όπως όλες... Απλά σε κάθε μήνυμα λέει πόσο στεναχωριέται και ήθελα να μάθω γιατί δεν προσπάθησε φυσιολογικά 

Όχι κορίτσι μου, σε καμία περίπτωση δεν αναφερόμουν σε σχόλιο σου. Δυστυχώς η διακριτικότητα και ο σεβασμός που απαντάται εδώ που είμαστε αγνωστοι μεταξύ μας δεν υπάρχει πολλές φορές και στον πραγματικό κύκλο μας. Ακόμα δεν εχω γεννήσει και δεν μπορείς να φανταστείς τι σχόλια εχω ακούσει από "φίλες".... σε αυτές τις δογματικές απόψεις αναφέρομαι που χαλάνε τη διάθεση και την ψυχολογία μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Angelina85 είπε:

Όχι κορίτσι μου, σε καμία περίπτωση δεν αναφερόμουν σε σχόλιο σου. Δυστυχώς η διακριτικότητα και ο σεβασμός που απαντάται εδώ που είμαστε αγνωστοι μεταξύ μας δεν υπάρχει πολλές φορές και στον πραγματικό κύκλο μας. Ακόμα δεν εχω γεννήσει και δεν μπορείς να φανταστείς τι σχόλια εχω ακούσει από "φίλες".... σε αυτές τις δογματικές απόψεις αναφέρομαι που χαλάνε τη διάθεση και την ψυχολογία μας. 

Εσύ να ακούς μόνο την καρδιά σου, τον αντρα σου και τον γιατρό σου... Εγώ όλους από έξω τους άφησα με τόσα προβλήματα που είχα στην εγκυμοσύνη όλοι είχαν άποψη για όλα... Γνώμες ζητούσα από όλους άκουγα τι μου έλεγαν και στο τέλος έκανα αυτό που συμφωνούσα με τον γιατρό. Ναι να λες σε όλους. Από την ημέρα που γέννησα να δεις ο κάθε ένας τι μου λέει... Αυτά που ακούς τώρα δεν είναι τίποτα.. Ναι λέω σε όλους και κάνω το δικό μου... Άμα με τσατισουν και όλας λέω ότι μου το είπε η γιατρός (ψέματα για να μην με πριζουν) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το λέω και το ξαναλέω όχι από άποψη λυπησης, όσο από την άποψη ότι αλλιώς τα υπολογίζουμε κι αλλιώς μας έρχονται. Και επειδή κάποιες κοπέλες εδώ εκφράζουν άγχος κι αγωνία για μια επερχόμενη καίσαρικη, τα αναφέρω για να τους δώσω κουράγιο. 

Αν δλδ εγώ τα έβγαλα πέρα με τα δεδομένα που μου παρουσιάστηκαν, τότε μπορούν κι αυτές. 

Σε καμία περίπτωση δε μετανιώνω την καίσαρικη μου, κι όπως είπα και στον άντρα μου, τελικά ίσως και να την ξανακάνα. 

Κουράγιο προσπαθω να δώσω.

Όσο για τις γνώμες, όπως μιλούσα με εταιρη μαμά εδώ στην πόλη μου, που γέννησε πριν από μένα με επείγουσα καισαρική, αφήστε τους να λένε. Όπως λέει κι η Σωτηρία, κι εγώ λέω ήταν άσχημα τα non-stress και κοιτάξαμε το καλύτερο για το παιδί. Τελεία. Όλες μανουλες είμαστε, όλες μια χαρά υγιή παιδιά θα μεγαλώσουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Εσύ να ακούς μόνο την καρδιά σου, τον αντρα σου και τον γιατρό σου... Εγώ όλους από έξω τους άφησα με τόσα προβλήματα που είχα στην εγκυμοσύνη όλοι είχαν άποψη για όλα... Γνώμες ζητούσα από όλους άκουγα τι μου έλεγαν και στο τέλος έκανα αυτό που συμφωνούσα με τον γιατρό. Ναι να λες σε όλους. Από την ημέρα που γέννησα να δεις ο κάθε ένας τι μου λέει... Αυτά που ακούς τώρα δεν είναι τίποτα.. Ναι λέω σε όλους και κάνω το δικό μου... Άμα με τσατισουν και όλας λέω ότι μου το είπε η γιατρός (ψέματα για να μην με πριζουν) 

Όπως τα λες είναι...μόνο τον γιατρό μου ακούω και από εκεί και έπειτα συναποφασίζουμε με τον αντρα μου. Ναι σε όλους πάντως δεν έχω πρόθεση να λέω. Κάθε εγκυμοσύνη είναι εξατομικευμένη και δεν μπορούν να έχουν άποψη για όλα. Ενδεικτικά να σου αναφέρω ότι χθες συζητούσα με "φιλες" και στο άκουσμα του ενδεχομενου καισαρικής αντι να μου δώσουν θάρρος αρχισαν τα "Αχ...κριμα, δε ξερεις τι χανεις. Αλλη μαγεία ο φυσιολογικός. Το νιωθεις το παιδί σου, αλλο δεσιμο". Δηλαδη αν οδηγηθω σε καισαρική δε θα το νιωσω το παιδι μου κ δε θα δεθώ μαζί του; Αηδίες που με κανουν εξαλλη κ όχι απλά δεν τους λεω ναι αλλα απαντώ οπως τους αρμόζει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Angelina85 είπε:

Όπως τα λες είναι...μόνο τον γιατρό μου ακούω και από εκεί και έπειτα συναποφασίζουμε με τον αντρα μου. Ναι σε όλους πάντως δεν έχω πρόθεση να λέω. Κάθε εγκυμοσύνη είναι εξατομικευμένη και δεν μπορούν να έχουν άποψη για όλα. Ενδεικτικά να σου αναφέρω ότι χθες συζητούσα με "φιλες" και στο άκουσμα του ενδεχομενου καισαρικής αντι να μου δώσουν θάρρος αρχισαν τα "Αχ...κριμα, δε ξερεις τι χανεις. Αλλη μαγεία ο φυσιολογικός. Το νιωθεις το παιδί σου, αλλο δεσιμο". Δηλαδη αν οδηγηθω σε καισαρική δε θα το νιωσω το παιδι μου κ δε θα δεθώ μαζί του; Αηδίες που με κανουν εξαλλη κ όχι απλά δεν τους λεω ναι αλλα απαντώ οπως τους αρμόζει. 

Εγω σαν άνθρωπος και σε κάτι τέτοιες ναι θα έλεγα... Δεν γίνετε να αδειάσεις το δικό σου μυαλό για να γεμίσει το δικό τους... Η κοπέλα η συγκεκριμένη έκανε και φυσιολογικό και καισαρική και ξέρει την διαφορά; η προτιμάει να κινδυνεψει την ζωή της η του παιδιού της για να πάει με φυσιολογικό; δεν μπορώ να ασχολουμαι με βλακιεςς για αυτό λέω ναι να τελειώνει η συζήτηση... Από αυτή την άποψη.. 

Κωνσταντίνα να σου πω την αλήθεια πριν μπω χειρουργείο είχα συσπάσεις κάθε 5 Λεπτα αν δεν είχα το αιμαγγιωμα στο κεφάλι θα γεννουσα πολύ γρήγορα και ο πόνος είναι πιο δυνατός από την καισαρική... Οπότε και εγώ αν ξαναέκανα παιδί με καισαρική θα γεννουσα ξανά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια, 

πως είστε; εγώ ταλαιπωρούμαι λίγο καθώς 8η μέρα μετά τον τοκετό και το γάλα είναι ελάχιστο.. τι θήλαστρο χρησιμοποιώ, τι το παιδί βάζω πάνω στο στθος μου 8-12 φορές τη μέρα, τι πιέζω και κάνω μαλάξεις... η ποσότητα που βγαίνει δεν του φτάνει ούτε για ζήτω. Αναγκαστικά του δίνω συμπλήρωμα και πολύ λυπάμαι.. 

έχετε γάλα οι υπόλοιπες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Γεια σας κορίτσια, 

πως είστε; εγώ ταλαιπωρούμαι λίγο καθώς 8η μέρα μετά τον τοκετό και το γάλα είναι ελάχιστο.. τι θήλαστρο χρησιμοποιώ, τι το παιδί βάζω πάνω στο στθος μου 8-12 φορές τη μέρα, τι πιέζω και κάνω μαλάξεις... η ποσότητα που βγαίνει δεν του φτάνει ούτε για ζήτω. Αναγκαστικά του δίνω συμπλήρωμα και πολύ λυπάμαι.. 

έχετε γάλα οι υπόλοιπες; 

Σούπες μου είπε η μαία μου και μαλαξεις όσο μπορώ... Δεν ξέρω αν σε βοηθάω, έχει και μαγιά μπύρας στο φαρμακείο... Κάνε υπομονή για να μην τον χάσεις τον θηλασμο. Εγώ ξύπνησα σήμερα με πιασμένο το πόδι μου δεν μπορώ να περπατήσω 😪 καινούριο είναι αυτό τώρα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Klimentini εμένα μια άντληση από ένα μαστό μπορεί να δώσει 50ml, ο άλλος 10 και μετά στην επόμενη άντληση να μην πάρω τίποτα (όπως έπαθα νωρίτερα). 

Βέβαια μέρα με τη μερα παραιτούμαι απο την ιδέα του θηλασμού και το κάνω μόνο και μόνο για να της παράσχω μητρικό γάλα όσο έχω. 

Αν έκανα αυτά που λέει η Σωτηυ (που μου τα λένε όλοι) θα είχα παραπάνω παραγωγή. 

Βλέπω όμως ότι δεν την "κρατάει" το δικό μου γάλα και πεινάει και όταν μπαίνει στο στήθος θηλάζει και καταπίνει στο πρώτο λεπτό και μετά απλώς το βλέπει πιπίλα και κάθεται. 

Άρα.... Ξένο τα 6 από τα 8 γεύματα για εμας.

(Αλήθεια, κορίτσια ποσών ημερών είναι τα μωρά σας και πόσα ml σας είπαν να τρώνε ανά γεύμα; Επίσης, σας λένε να τα ξυπνάτε ή τα αφήνετε να σας δείξουν ότι πεινάνε; Έχουμε παιδίατρο τη Δευτέρα και έως τότε βαδίζω στα τυφλά....)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

@Klimentini

Βλέπω όμως ότι δεν την "κρατάει" το δικό μου γάλα και πεινάει και όταν μπαίνει στο στήθος θηλάζει και καταπίνει στο πρώτο λεπτό και μετά απλώς το βλέπει πιπίλα και κάθεται. 

 

Ποιος σου το  είπε αυτό; κάποιος που ξέρει; στην αρχή κσι εγω εκλαιγα για αυτό τον λόγω μου έλεγε η μαμά μου ότι δεν χορτενει με το γάλα μου κσι στεναχωριομουν... Αλλά η μαία μου είπε ότι το βρέφος μπορεί να τρώει από 20 λεπτά έως και 3 ώρες, τώρα κάθε ένα τέταρτο μπορεί να την ξαναβάλω και ξανά και ξανά... Η γιατρος μου ειπε στις 10 μέρες που πήγα ότι έβαλε 150γρ παραπάνω από όσο περίμενε... Αλλά κάνω υπομονή κσι όλη μέρα την βάζω στο στήθος.. 

Δεν θέλω να νομίζεις ότι το παίζω ξερωλα, γιατί μοιαζει σαν να τα ξέρω όλα και σας μιλάω έτσι... Απλά θέλω να βοηθήσω με όσα (λίγα) ξέρω.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...