Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ!!


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ Κ ΠΗΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΗΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ... ΣΑΚΧΑΡΟ ΝΗΣΤΕΙΑΣ 82MG ΜΕ ΟΡΙΟ <95 ΣΑΚΧΑΡΟ 60 ΛΕΠΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΨΗ 190MG ΜΕ ΟΡΙΟ <180 Κ 120 ΛΕΠΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΨΗ 114 MG Μ ΟΡΙΟ < 155 ...ΤΑ ΕΔΕΙΞΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ Μ Κ Μ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΗΤΗ ΚΥΗΣΗΣ Μ ΕΔΩΣΕ ΔΙΑΤΡΟΦΗ Κ Μ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ 2 ΜΕΡΕΣ 4 ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ Ν Τ ΠΑΩ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ Μ ΝΑ ΔΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ... ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΡΟΜΑΞΕ Μ ΟΛΑ ΟΣΑ Μ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ... ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ Π ΝΑ ΕΙΧΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΠΩΣ ΠΗΓΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η xrisanthi είπε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ Κ ΠΗΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΗΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ... ΣΑΚΧΑΡΟ ΝΗΣΤΕΙΑΣ 82MG ΜΕ ΟΡΙΟ <95 ΣΑΚΧΑΡΟ 60 ΛΕΠΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΨΗ 190MG ΜΕ ΟΡΙΟ <180 Κ 120 ΛΕΠΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΨΗ 114 MG Μ ΟΡΙΟ < 155 ...ΤΑ ΕΔΕΙΞΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ Μ Κ Μ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΗΤΗ ΚΥΗΣΗΣ Μ ΕΔΩΣΕ ΔΙΑΤΡΟΦΗ Κ Μ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ 2 ΜΕΡΕΣ 4 ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ Ν Τ ΠΑΩ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ Μ ΝΑ ΔΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ... ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΡΟΜΑΞΕ Μ ΟΛΑ ΟΣΑ Μ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ... ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ Π ΝΑ ΕΙΧΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΠΩΣ ΠΗΓΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ?

Ναι για να σε βοηθήσω πες κου σε ποια ωρα εχεις πρόβλημα και τι τιμή είχες ετσι όπως τα γραφείς δεν μπορω να καταλάβω κάτι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Penny89 είπε:

Ναι για να σε βοηθήσω πες κου σε ποια ωρα εχεις πρόβλημα και τι τιμή είχες ετσι όπως τα γραφείς δεν μπορω να καταλάβω κάτι

ΝΗΣΤΙΚΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΓΛΥΚΟΖΗ ΕΙΧΑ 82 ΜΕ ΟΡΙΟ ΤΟ 95 ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΩΡΑ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΤΗΣ ΓΛΥΚΟΖΗΣ ΕΙΧΑ 190 ΜΟΝΑΔΕΣ ΜΕ ΟΡΙΟ ΤΟ 180....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις πριν 40 λεπτά, ο/η xrisanthi είπε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ Κ ΠΗΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΗΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ... ΣΑΚΧΑΡΟ ΝΗΣΤΕΙΑΣ 82MG ΜΕ ΟΡΙΟ <95 ΣΑΚΧΑΡΟ 60 ΛΕΠΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΨΗ 190MG ΜΕ ΟΡΙΟ <180 Κ 120 ΛΕΠΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΨΗ 114 MG Μ ΟΡΙΟ < 155 ...ΤΑ ΕΔΕΙΞΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ Μ Κ Μ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΗΤΗ ΚΥΗΣΗΣ Μ ΕΔΩΣΕ ΔΙΑΤΡΟΦΗ Κ Μ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ 2 ΜΕΡΕΣ 4 ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ Ν Τ ΠΑΩ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ Μ ΝΑ ΔΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ... ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΡΟΜΑΞΕ Μ ΟΛΑ ΟΣΑ Μ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ... ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ Π ΝΑ ΕΙΧΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΠΩΣ ΠΗΓΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ?

Αστο κατάλαβα λοιπόν πρώτον δεν στα εξήγησε καλά εσύ απο οτι βλέπω είσαι οριακά στην πρωτη  και στην δευτερη τιμή  εχεις θέμα εκεί θες να κανείς πιο πολύ μετρήσεις βέβαια θα πφεπεινα ελεγχεις και το ζακχαρο νηστείας και την πρωτη ωρα αλλα αυτό που έχει το μεγαλύτερο θέμα είναι το σάκχαρο νηστείας δηλαδή πρεπει να πας σε εναν διατροφολογο να σου γράψει δίαιτα για διαβητικούς

Επεξεργάστηκε από Penny89
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Penny89 είπε:

 

Αστο κατάλαβα λοιπόν πρώτον δεν στα εξήγησε καλά εσύ απο οτι βλέπω είσαι οριακά στις δυο πρωτες τιμές και στην δευτερη τιμή  εχεις θέμα εκεί θες να κανείς πιο πολύ μετρήσεις βέβαια θα πφεπεινα ελεγχεις και το ζακχαρο νηστείας και την πρωτη ωρα αλλα αυτό που έχει το μεγαλύτερο θέμα είναι το σάκχαρο νηστείας δηλαδή πρεπει να πας σε εναν διατροφολογο να σου γράψει δίαιτα για διαβητικούς

Ο ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ Μ ΕΙΝΑΙ Κ ΔΙΑΒΗΤΟΛΟΓΟΣ Κ Μ ΕΔΩΣΕ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ...ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΩΣ ΠΗΓΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η xrisanthi είπε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ Κ ΠΗΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΗΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ... ΣΑΚΧΑΡΟ ΝΗΣΤΕΙΑΣ 82MG ΜΕ ΟΡΙΟ <95 ΣΑΚΧΑΡΟ 60 ΛΕΠΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΨΗ 190MG ΜΕ ΟΡΙΟ <180 Κ 120 ΛΕΠΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΨΗ 114 MG Μ ΟΡΙΟ < 155 ...ΤΑ ΕΔΕΙΞΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ Μ Κ Μ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΗΤΗ ΚΥΗΣΗΣ Μ ΕΔΩΣΕ ΔΙΑΤΡΟΦΗ Κ Μ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ 2 ΜΕΡΕΣ 4 ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ Ν Τ ΠΑΩ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ Μ ΝΑ ΔΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ... ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΡΟΜΑΞΕ Μ ΟΛΑ ΟΣΑ Μ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ... ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ Π ΝΑ ΕΙΧΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΠΩΣ ΠΗΓΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ?

Καλησπέρα! Είχα κ γω διαβήτη κύησης στη δεύτερη εγκυμοσυνη μου. Δε θυμάμαι τις τιμές αλλά θυμάμαι πως διαγνώστηκε στον 6ο μήνα και ακολουθούσα συγκεκριμένη διατροφή μέχρι που γέννησα. Δε χρειάστηκαν ενέσεις ινσουλίνης,  το ρυθμίσαμε μόνο με τη διατροφή. Τα πήγα πολύ καλά ως το τέλος. Πιέστηκα λίγο γιατί δεν έτρωγα αύτα που ήθελα αλλά προκειμένου να μη πάθει κάτι το μωρό έκανα υπομονή. Θυμάμαι πως μετρουσα 3 φορες τη μέρα το ζάχαρο μου και τις κετονες στα ουρά κ τα σημείωνα για να ενημερώνω την ενδοκρινολόγο μου. Μη φοβάσαι, όλα καλά θα πάνε, είναι δυστυχώς συχνό φαινόμενο. Το καλο από όλο αυτό είναι ότι παίρνεις πολύ λίγα κιλά κ μετά τα χάνεις πολύ εύκολα. Όταν γέννησα έκανα εξετάσεις κ γω κ το μωρό μου κ ήταν όλα φυσιολογικά. Εύχομαι καλο υπόλοιπο εγκυμοσύνης και καλή γεννα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σ ευχαριστω πολυ κ εμενα τωρα στον 6ο μηνα φανηκε... κ εμενα για διτροφη μ ειπε για να προσπαθησουμε να μν παμε σε ινσουλινη...θυμασαι ι ετρωγες γιατι εμενα μ εδωσε διατροφη αλλα μονο κοτοπουλο ψαρι μοσχαρι λαχανικα φρουτα γαλακτοκομικα με χαμηλα λιπαρα  γιαουρτι κ δημητριακα..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η xrisanthi είπε:

σ ευχαριστω πολυ κ εμενα τωρα στον 6ο μηνα φανηκε... κ εμενα για διτροφη μ ειπε για να προσπαθησουμε να μν παμε σε ινσουλινη...θυμασαι ι ετρωγες γιατι εμενα μ εδωσε διατροφη αλλα μονο κοτοπουλο ψαρι μοσχαρι λαχανικα φρουτα γαλακτοκομικα με χαμηλα λιπαρα  γιαουρτι κ δημητριακα..!!

Και μενα στον 6 μήνα φάνηκε και εγώ αυτή την διατροφή ακριβως ακολουθουσα απλα πρεπει πολλά γεύματα και μικρά για να είναι χαμηλος ο διαβητης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Penny89 είπε:

Επίσης γιατί να σε τρομάζει αυτά δεν μπορω τι θα γίνει για πες μου τι κινδύνους σου είπε ;

οτι μπορει να βγει το μωρο με μακρυσωμια καπωσ ετι υπερβαρο υπαρχει κινδυνοσ για προεκλαμψια προωρο τοκετο αδυναμια φυσιολογικου τοκετου κ αλλα π απ το στρεσ μ δεν τα θυμαμαι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η xrisanthi είπε:

οτι μπορει να βγει το μωρο με μακρυσωμια καπωσ ετι υπερβαρο υπαρχει κινδυνοσ για προεκλαμψια προωρο τοκετο αδυναμια φυσιολογικου τοκετου κ αλλα π απ το στρεσ μ δεν τα θυμαμαι....

Καλά εντάξει οκ ξέρεις τι μου είχε πει εμένα ο γιατρός οτι μπορεί να καταστραφεί και ο κόσμος κοριτσάκι μου για να παθεις όλα αυτά πρεπει να εχεις κάθε μέρα σάκχαρο πολύ υψηλό και κάθε μέρα αυτό ομως δνε σημαίνει ότι δεν πρέπει να προσεξεις θα κανεις οτι πρέπει οπως πρεπει και θα πάνε όλα τέλεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω είχα διαβήτη και χρειάστηκε μόνο διατροφή. Πολύ ζόρι βέβαια αλλά τουλάχιστον δεν πήρα γραμμάριο στην εγκυμοσύνη εκτός από το βάρος των παιδιών! 

Εφόσον ρυθμιστεί τίποτα δεν θα πάθεις ούτε εσύ ούτε το μωρό. Το πρόβλημα είναι όταν παραμείνει αρρυθμιστο. Προετοιμασου για λίγη πείνα και μην ανησυχείς για τίποτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Penny89 είπε:

Καλά εντάξει οκ ξέρεις τι μου είχε πει εμένα ο γιατρός οτι μπορεί να καταστραφεί και ο κόσμος κοριτσάκι μου για να παθεις όλα αυτά πρεπει να εχεις κάθε μέρα σάκχαρο πολύ υψηλό και κάθε μέρα αυτό ομως δνε σημαίνει ότι δεν πρέπει να προσεξεις θα κανεις οτι πρέπει οπως πρεπει και θα πάνε όλα τέλεια 

εννοειτε πως θα κανω οτι πρεπει κ μακαρι να εχει αποτελεσμα ...δεν θελω να συμβει κατι κακο στο μωρο μιας κ με κοποεφτασα ως εδω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Και γω είχα διαβήτη και χρειάστηκε μόνο διατροφή. Πολύ ζόρι βέβαια αλλά τουλάχιστον δεν πήρα γραμμάριο στην εγκυμοσύνη εκτός από το βάρος των παιδιών! 

Εφόσον ρυθμιστεί τίποτα δεν θα πάθεις ούτε εσύ ούτε το μωρό. Το πρόβλημα είναι όταν παραμείνει αρρυθμιστο. Προετοιμασου για λίγη πείνα και μην ανησυχείς για τίποτα. 

δεν με νοιαζει η πεινα ..τι να κανουμε ...μ εχει 6 μικρα γευματα αλλα συγκεκριμενες τροφες...αρκει ολα να πανε καλα..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ διαγνωστηκα στον τρίτο μήνα με διαβήτη κύησης. Είμαι 37. Η γλυκολυζιομενη και όλες πι άλλες ήταν οκ . Καμία υποψία . Και λέω στην ενδοκρινολόγο δεν καν ξινέ μια καμπύλη ; Κάνω καμπύλη νηστείας 95 60 λεπτά 200 90 λεπτά 112. Λοιπόν και εκεί ξεκινά ο τρόμος 6 φορές μέτρηση τη μέρα και μέσα σε μια εβδομάδα ινσουλίνη επειδή το νηστείας δεβ έπεφτε κάτω από από 93.  Όλα τα αλλά φυσιολογικά . Στεναχωρέθηκα έκλαψα αλλά τρώω καλά . Τρώω μακαρόνια ολικής , ψωμί ολικής , 1 φορά γλυκό το μήνα . Τρώω από λίγο. Φρούτα λαχανικά και πολύ πρωτεΐνη ( ψάρια κρέας κοτόπουλο μανιτάρια ) ζάχαρη μόνο στο ένα γλυκό και τρώω και πολλά γαλακτοκομικά . Είμαι καλά μέχρι στιγμής . Πεινάω μερικές φορές αλλά έχω δει τι με ενοχλεί και το ανεβάζει . Να περπατάτε όσο μπορείτε και να μην αγχώνεστε . Όλα καλά θα πάνε . Αφήστε που φίλη μου με παραπάνω τιμές από μένα ο γυναικολόγος και ενδοκρινολόγος της έλεγαν φάε είσαι μια χαρά .... Τεπσα ας είναι υπομονή!!!! Όλα καλά θα πάνε! Τι άγχος να ξέρετε και η στεναχώρια το ανεβάζουν ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Littleme είπε:

Εγώ διαγνωστηκα στον τρίτο μήνα με διαβήτη κύησης. Είμαι 37. Η γλυκολυζιομενη και όλες πι άλλες ήταν οκ . Καμία υποψία . Και λέω στην ενδοκρινολόγο δεν καν ξινέ μια καμπύλη ; Κάνω καμπύλη νηστείας 95 60 λεπτά 200 90 λεπτά 112. Λοιπόν και εκεί ξεκινά ο τρόμος 6 φορές μέτρηση τη μέρα και μέσα σε μια εβδομάδα ινσουλίνη επειδή το νηστείας δεβ έπεφτε κάτω από από 93.  Όλα τα αλλά φυσιολογικά . Στεναχωρέθηκα έκλαψα αλλά τρώω καλά . Τρώω μακαρόνια ολικής , ψωμί ολικής , 1 φορά γλυκό το μήνα . Τρώω από λίγο. Φρούτα λαχανικά και πολύ πρωτεΐνη ( ψάρια κρέας κοτόπουλο μανιτάρια ) ζάχαρη μόνο στο ένα γλυκό και τρώω και πολλά γαλακτοκομικά . Είμαι καλά μέχρι στιγμής . Πεινάω μερικές φορές αλλά έχω δει τι με ενοχλεί και το ανεβάζει . Να περπατάτε όσο μπορείτε και να μην αγχώνεστε . Όλα καλά θα πάνε . Αφήστε που φίλη μου με παραπάνω τιμές από μένα ο γυναικολόγος και ενδοκρινολόγος της έλεγαν φάε είσαι μια χαρά .... Τεπσα ας είναι υπομονή!!!! Όλα καλά θα πάνε! Τι άγχος να ξέρετε και η στεναχώρια το ανεβάζουν ..

σ εχυαριστω πολυ... ελπιζω να πεσει κ να μν χρειαστω ινσουλινη... μ το ειπε κ ο γιατρος πως πρεπει ν ειμαι ηρεμη γιατι επιρεαζετε..>!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,εγώ διαγνωστικά στον 6 μετά την καμπύλη με πρώτη τιμή 85,145,και 155 με όριο 153.έκανα αυστηρή διατροφη ευτυχώς δεν χρειάστηκε ινσουλίνη,εκανα 4 φορες την ημερα μετρησεις.δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι αν είναι ρυθμισμένο δεν έχεις κανένα πρόβλημα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η xrisanthi είπε:

σ ευχαριστω πολυ κ εμενα τωρα στον 6ο μηνα φανηκε... κ εμενα για διτροφη μ ειπε για να προσπαθησουμε να μν παμε σε ινσουλινη...θυμασαι ι ετρωγες γιατι εμενα μ εδωσε διατροφη αλλα μονο κοτοπουλο ψαρι μοσχαρι λαχανικα φρουτα γαλακτοκομικα με χαμηλα λιπαρα  γιαουρτι κ δημητριακα..!!

Ναι απο ότι θυμάμαι αυτά  έτρωγα κ γω! Είχα βαρεθεί το μπιφτέκι κ το κοτόπουλο κάθε μέρα. Από κρέατα μόνο αυτά κ τα υπόλοιπα όπως σου τα είπε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vivika10 είπε:

Καλησπέρα,εγώ διαγνωστικά στον 6 μετά την καμπύλη με πρώτη τιμή 85,145,και 155 με όριο 153.έκανα αυστηρή διατροφη ευτυχώς δεν χρειάστηκε ινσουλίνη,εκανα 4 φορες την ημερα μετρησεις.δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι αν είναι ρυθμισμένο δεν έχεις κανένα πρόβλημα 

μακαρι να ισχυει το ιδιο κ για την περιπτωση μ,.... σ ευχαριστω πολυ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό είναι να μην αγχώνεσαι όπως είπε και η @vivika10  γιατί στην πλειοψηφία των περιπτώσεων το ζάχαρο αυτό ρυθμίζεται με λίγο προσεγμένη διατροφή δλδ όχι γλυκά και αναψυκτικά σε πρώτη φάση και όταν θα μετράς αν κάποια τιμή είναι τσιμπημένη καλό είναι να γράφεις δίπλα τι έφαγες για να ξέρεις την επόμενη φορά να το αποφύγεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από μένα..εγώ είχα θέμα μόνο με το νηστείας που ήταν στο όριο...οι υπόλοιπες μετρήσεις ήταν καλές αλλά με είχε και εμένα η ενδοκρινολόγος με μετρήσεις και με αυστηρή διατροφή! Στην αρχή δυσκολεύτηκα πολύ αλλά στην πορεία έμαθα τι πρέπει να τρώω και πότε και όλα πήγαν καλά..γέννησα φυσιολογικά λίγο μεγάλο μωρό (3490) για τα κυβικά μου αλλά και ο μπαμπάς της μεγάλος γεννήθηκε!!Επίσης την ώρα που πήγα να γεννήσω είχα τιμή σακχάρου στα κατώτατα φυσιολογικά..Μάλλον ήμουν αρκετά αυστηρή με τον εαυτό μου..Φίλη μου που είχε παρόμοιες τιμές και παραπανίσια κιλά δεν της είπαν τπτ για διατροφές κλπ! Τι να πω...Κάνε λίγο υπομονή και θα δεις ότι θα συνηθίσεις σιγά σιγά..Όταν θα ολοκληρώσεις τις μετρήσεις θα δεις τι σε πειράζει και θα προσαρμοστείς ανάλογα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Καλημέρα και από μένα..εγώ είχα θέμα μόνο με το νηστείας που ήταν στο όριο...οι υπόλοιπες μετρήσεις ήταν καλές αλλά με είχε και εμένα η ενδοκρινολόγος με μετρήσεις και με αυστηρή διατροφή! Στην αρχή δυσκολεύτηκα πολύ αλλά στην πορεία έμαθα τι πρέπει να τρώω και πότε και όλα πήγαν καλά..γέννησα φυσιολογικά λίγο μεγάλο μωρό (3490) για τα κυβικά μου αλλά και ο μπαμπάς της μεγάλος γεννήθηκε!!Επίσης την ώρα που πήγα να γεννήσω είχα τιμή σακχάρου στα κατώτατα φυσιολογικά..Μάλλον ήμουν αρκετά αυστηρή με τον εαυτό μου..Φίλη μου που είχε παρόμοιες τιμές και παραπανίσια κιλά δεν της είπαν τπτ για διατροφές κλπ! Τι να πω...Κάνε λίγο υπομονή και θα δεις ότι θα συνηθίσεις σιγά σιγά..Όταν θα ολοκληρώσεις τις μετρήσεις θα δεις τι σε πειράζει και θα προσαρμοστείς ανάλογα..

ο ενδοκρινολογος μ ηταν αυστηρος ως προς την διατροφη για το υπολοιπο της εγκυμοσυνης ο γυναικολος μ απ την αλλη μ ειπε απλα να προσεξω την ζαχαρη κ τα ζυμαρικα....ομως επειδη για καποιο λογο φοβηθηκα αρκετα σταματησα τελειως την ζαχαρη βαζω πολυ λιγο αλατι στα φαγητα μ κ τρωω οτι μ ειπε ο ενδοκρινολογος... τωρα θα δειξει το σ/κ π εχει πει ν κανω μετρησεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα

Κι εγώ στον 6 μήνα που έκανα την καμπύλη ζαχάρου μου βγήκαν όλες οι μετρήσεις πολύ υψηλές, φαντάσου δεύτερη μέτρηση 230!! Πήγα στον ενδοκρινολόγο και ξεκίνησα πολύ αυστηρή διατροφή για 2 εβδομάδες περίπου, τις πρώτες μέρες πολύ ζαλάδα και ατονία. Μετά συνήθισα, οι μετρήσεις μου έβγαιναν πολύ καλές για τις επόμενες 10 μέρες, έκανα 5 μετρήσεις την ημέρα, το μωρό δεν πήρε πολύ βάρος εγώ έχασα και 3 κιλά. Μετά μου είπαν να φάω κάτι παραπάνω , σταμάτησα να ζυγίζω τα φαγητά , έκοψα τελείως τα γλυκά, τα φρούτα τους χυμούς τα ζυμαρικά, ούτε μυρωδιά. Τρώω το μεσημεριανό μου σε νορμάλ μερίδες κι αν περιέχει και λίγες πατάτες θα τις φάω, τρώω πολλά χόρτα και γενικά προσέχω αρκετά, αλλά αυτά που κάνει να φάω τα τρώω σε μεγαλύτερες ποσότητες από τη δίαιτα που μου έχει πει.

Χτες πήγα στον ενδοκρινολόγο πάλι μου είπε οι μετρήσεις μου είναι άψογες και να συνεχίσω έτσι.

Ο γυναικολόγος μου έχει ξεκαθαρίσει ότι θα γεννήσω με καισαρική και κάνα 2 εβδομάδες πριν από τον τελική ημερομηνία, δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα για αυτό οπότε όλα οκ.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Καλησπέρα

Κι εγώ στον 6 μήνα που έκανα την καμπύλη ζαχάρου μου βγήκαν όλες οι μετρήσεις πολύ υψηλές, φαντάσου δεύτερη μέτρηση 230!! Πήγα στον ενδοκρινολόγο και ξεκίνησα πολύ αυστηρή διατροφή για 2 εβδομάδες περίπου, τις πρώτες μέρες πολύ ζαλάδα και ατονία. Μετά συνήθισα, οι μετρήσεις μου έβγαιναν πολύ καλές για τις επόμενες 10 μέρες, έκανα 5 μετρήσεις την ημέρα, το μωρό δεν πήρε πολύ βάρος εγώ έχασα και 3 κιλά. Μετά μου είπαν να φάω κάτι παραπάνω , σταμάτησα να ζυγίζω τα φαγητά , έκοψα τελείως τα γλυκά, τα φρούτα τους χυμούς τα ζυμαρικά, ούτε μυρωδιά. Τρώω το μεσημεριανό μου σε νορμάλ μερίδες κι αν περιέχει και λίγες πατάτες θα τις φάω, τρώω πολλά χόρτα και γενικά προσέχω αρκετά, αλλά αυτά που κάνει να φάω τα τρώω σε μεγαλύτερες ποσότητες από τη δίαιτα που μου έχει πει.

Χτες πήγα στον ενδοκρινολόγο πάλι μου είπε οι μετρήσεις μου είναι άψογες και να συνεχίσω έτσι.

Ο γυναικολόγος μου έχει ξεκαθαρίσει ότι θα γεννήσω με καισαρική και κάνα 2 εβδομάδες πριν από τον τελική ημερομηνία, δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα για αυτό οπότε όλα οκ.

 

εμενα ο ενδοκρινολογος στην διατροφη μ εχει μηλα λες να μν κανει? με καισαρικη θα γεννησεις λογο τ σακχαρου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η xrisanthi είπε:

εμενα ο ενδοκρινολογος στην διατροφη μ εχει μηλα λες να μν κανει? με καισαρικη θα γεννησεις λογο τ σακχαρου?

Έτσι μου είπε λόγω ζαχάρου, και θέση βέβαια δεν έχει πάρει όρθια κάθεται !!!!!

Φρούτα μου είπε καθόλου αλλά το μηλαρακι δεν νομίζω να πειράζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...