Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εμβόλιο γρίπης και εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!! Είμαι έγκυος 14 και 4 ημερών. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν στην εγκυμοσύνη σας κάνατε το εμβόλιο για τη γρίπη; Αν ναι, ποιο; Είναι ασφαλές; Δεν έχω πάει ακόμα στο γιατρό για να μου πει τη γνώμη του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Kate56 είπε:

Καλησπέρα σας!! Είμαι έγκυος 14 και 4 ημερών. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν στην εγκυμοσύνη σας κάνατε το εμβόλιο για τη γρίπη; Αν ναι, ποιο; Είναι ασφαλές; Δεν έχω πάει ακόμα στο γιατρό για να μου πει τη γνώμη του.

Είμαι 15w3d και την προηγούμενη εβδομάδα έκανα το εμβόλιο της γρίπης αφού πήρα το οκ από το γιατρό μου. Κανένα απολύτως πρόβλημα. Έκανα το vaxigrip tetra.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα,Πέρισυ τέτοιο καιρό έμαθα πως είμαι έγκυος,θυμάμαι πως στα μεσα Νοεμβρίου έκανα το εμβόλιο αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι ποιο ήταν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το πρώτο πράγμα που είπε ο γιατρός Μ στομπρωτο ραντεβού ήταν ότι πρέπει να κάνω κ γω κ ο άνδρας Μ το εμβόλιο για τη γρίπη! Τη προηγούμενη εβδομάδα το κάναμε κ οι δυο! Δεν έχει καμία σημασία το σκεύασμα! Απλά δε πρέπει να είσαι κρυωμενη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω το εκανα πριν μια βδομαδα ,ειμαι στην 30η εβδομαδα..Επιβαλλεται να το κανεις τετοια εποχη και καλο ειναι να το κανει κι ο αντρας ή οποιος αλλος μενει μαζι με την εγκυουλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιβάλλεται γιατί προστατεύει και την έγκυο και το έμβρυο και κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και αφού γεννηθεί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το εμβολιο ειναι στην κριση του γιατρου, αλλα επισης και στον τροπο ζωης π ακολουθεις. Πχ αν ερχεσε σε επαφη με κοσμο, παιδια, αν εχεις δικα σου παιδια, τι δουλεια κανεις, κλπ

συζητα το με το γιατρο σου κ αυτος θα κρινει τι ειναι σωστο κ τι οχι.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάνω ιδιαίτερα μαθήματα,οπότε ερχομαι σε επαφή με μεγαλύτερα παιδιά. Ο γιατρός μου είναι κατηγορηματικός στο να το κάνω,αλλά εγω ακόμα αμφιβάλλω...Γι αυτό ρωτησα γνώμες...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ο γιατρός μου το συνιστά ανεπιφύλακτα. Εγώ βέβαια γέννησα 4/10 και δεν πρόλαβα να το κάνω. Έκανα όμως τώρα και εγώ και ο άντρας μου και μάλιστα δεν σταμάτησα το θηλασμό ούτε τη μέρα που το έκανα δηλαδή έδωσα γάλα κανονικά όπως μου είπε ο παιδίατρος. 

Η αδερφή μου επίσης που γέννησε τέλος Νοεμβρίου το είχε κάνει πριν τον τοκετό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Kate56 είπε:

Κάνω ιδιαίτερα μαθήματα,οπότε ερχομαι σε επαφή με μεγαλύτερα παιδιά. Ο γιατρός μου είναι κατηγορηματικός στο να το κάνω,αλλά εγω ακόμα αμφιβάλλω...Γι αυτό ρωτησα γνώμες...

 

Αν ερχεσε σε επαφη με παιδια λογικο να πρεπει μα το κανεις.

συζητα το με τον παιδιατρο και τογυναικολογο ξανα κ αποφασισε αυτονο νομιζεις σωστο για το παιδι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 years later...
στις On 17/10/2019 at 10:30 ΜΜ, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Είμαι 15w3d και την προηγούμενη εβδομάδα έκανα το εμβόλιο της γρίπης αφού πήρα το οκ από το γιατρό μου. Κανένα απολύτως πρόβλημα. Έκανα το vaxigrip tetra.

LOULOUdaki δεν είχες κάποιο πρόβλημα με την εγκυμοσύνη σου; γιατί εγώ το έκανα σήμερα κ διάβασα στο ίντερνετ κ λέει ότι δεν είναι για εγκύους το συγκεκριμένο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/10/2019 at 12:06 ΠΜ, ο/η Kate56 είπε:

Κάνω ιδιαίτερα μαθήματα,οπότε ερχομαι σε επαφή με μεγαλύτερα παιδιά. Ο γιατρός μου είναι κατηγορηματικός στο να το κάνω,αλλά εγω ακόμα αμφιβάλλω...Γι αυτό ρωτησα γνώμες...

 

Καλημέρα! Κι εγώ καθηγήτρια αγγλικών είμαι, κάνω ιδιαίτερα κι έρχομαι κάθε μέρα σε επαφή με παιδάκια! Ο γιατρός μου μού είπε ότι πρέπει να κάνω το εμβόλιο της γρίπης και το έκανα πριν 10 μέρες (είμαι τώρα 31η εβδομάδα). Μην το φοβάσαι, εγώ ούτε συμπτώματα έβγαλα, ούτε παρενέργειες, τίποτα απολύτως! Μου έφυγε και το άγχος μην κολλήσω, γιατί τέτοια εποχή ειδικά τα παιδάκια αρχίζουν γρίπες, ιωσούλες, τα βλέπω μπουκωμένα, οπότε έναν φόβο να σου πω την αλήθεια τον είχα! Με το καλό, κορίτσι μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...