Μετάβαση σε περιεχόμενο
Kate56

Εμβόλιο γρίπης και εγκυμοσυνη

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!! Είμαι έγκυος 14 και 4 ημερών. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν στην εγκυμοσύνη σας κάνατε το εμβόλιο για τη γρίπη; Αν ναι, ποιο; Είναι ασφαλές; Δεν έχω πάει ακόμα στο γιατρό για να μου πει τη γνώμη του.

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
στις πριν 12 λεπτά, ο/η Kate56 είπε:

Καλησπέρα σας!! Είμαι έγκυος 14 και 4 ημερών. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν στην εγκυμοσύνη σας κάνατε το εμβόλιο για τη γρίπη; Αν ναι, ποιο; Είναι ασφαλές; Δεν έχω πάει ακόμα στο γιατρό για να μου πει τη γνώμη του.

Είμαι 15w3d και την προηγούμενη εβδομάδα έκανα το εμβόλιο της γρίπης αφού πήρα το οκ από το γιατρό μου. Κανένα απολύτως πρόβλημα. Έκανα το vaxigrip tetra.

Καλημερα,Πέρισυ τέτοιο καιρό έμαθα πως είμαι έγκυος,θυμάμαι πως στα μεσα Νοεμβρίου έκανα το εμβόλιο αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι ποιο ήταν 

Το πρώτο πράγμα που είπε ο γιατρός Μ στομπρωτο ραντεβού ήταν ότι πρέπει να κάνω κ γω κ ο άνδρας Μ το εμβόλιο για τη γρίπη! Τη προηγούμενη εβδομάδα το κάναμε κ οι δυο! Δεν έχει καμία σημασία το σκεύασμα! Απλά δε πρέπει να είσαι κρυωμενη!

Κι εγω το εκανα πριν μια βδομαδα ,ειμαι στην 30η εβδομαδα..Επιβαλλεται να το κανεις τετοια εποχη και καλο ειναι να το κανει κι ο αντρας ή οποιος αλλος μενει μαζι με την εγκυουλα!

Επιβάλλεται γιατί προστατεύει και την έγκυο και το έμβρυο και κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και αφού γεννηθεί

Το εμβολιο ειναι στην κριση του γιατρου, αλλα επισης και στον τροπο ζωης π ακολουθεις. Πχ αν ερχεσε σε επαφη με κοσμο, παιδια, αν εχεις δικα σου παιδια, τι δουλεια κανεις, κλπ

συζητα το με το γιατρο σου κ αυτος θα κρινει τι ειναι σωστο κ τι οχι.

Κάνω ιδιαίτερα μαθήματα,οπότε ερχομαι σε επαφή με μεγαλύτερα παιδιά. Ο γιατρός μου είναι κατηγορηματικός στο να το κάνω,αλλά εγω ακόμα αμφιβάλλω...Γι αυτό ρωτησα γνώμες...

Εμένα ο γιατρός μου το συνιστά ανεπιφύλακτα. Εγώ βέβαια γέννησα 4/10 και δεν πρόλαβα να το κάνω. Έκανα όμως τώρα και εγώ και ο άντρας μου και μάλιστα δεν σταμάτησα το θηλασμό ούτε τη μέρα που το έκανα δηλαδή έδωσα γάλα κανονικά όπως μου είπε ο παιδίατρος. 

Η αδερφή μου επίσης που γέννησε τέλος Νοεμβρίου το είχε κάνει πριν τον τοκετό. 

στις πριν 12 ώρες, ο/η Kate56 είπε:

Κάνω ιδιαίτερα μαθήματα,οπότε ερχομαι σε επαφή με μεγαλύτερα παιδιά. Ο γιατρός μου είναι κατηγορηματικός στο να το κάνω,αλλά εγω ακόμα αμφιβάλλω...Γι αυτό ρωτησα γνώμες...

Αν ερχεσε σε επαφη με παιδια λογικο να πρεπει μα το κανεις.

συζητα το με τον παιδιατρο και τογυναικολογο ξανα κ αποφασισε αυτονο νομιζεις σωστο για το παιδι σου

Η συζήτηση αυτή είναι πολύ παλιά. Αν δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος να απαντήσετε, τότε καλύτερα να ξεκινήσετε μία νέα συζήτηση!

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Απαντήσεις

• Αγαπημενη φιλη θα διαφωνησω,τουλαχιστον με την εμβρυολογο που μιλουσα εγω στο προηγουμενο κεντρο, η οποια ειναι  η μονη που αξιζε απο εκει μεσα μου ειχε πει πως οντως οτι φτανει βλαστοκυστη θα εφτανε και μεσα στη μητρα, ομως το αναποδο δεν μπορουν να το ξερουν.Δεν υπαρχει τροπος να αποδειχτει. Το κομματι που πονταρουν ειναι το παραθυρο της εμφυτευσης,ενα καλο εμβρυο οταν ειναι να εξελιχθει θα συνεχισει μια χαρα τις διαιρεσεις του και εντος μητρας, απλα δεν γνωριζουν αν θα συγχρονιστει.Των 5 ημερων συγχρονιζονται πιο ευκολα. Η βλαστοκυστη ειναι παρα πολυ νεα τεχνικη και ακομη και σημερα υπαρχουν εργαστηρια που δεν μπορουν να την υποστηριξουν πληρως.Λιγα μεν αλλα υπαρχουν,παρολα αυτα την πουλανε.Τους ανεβαζει τα ποσοστα αλλα ξερεις που,σε γυναικες κατω των 35 που θα βγαλουν πανω απο 10 οποτε σιγουρα εστω 2-3 θα τους μεινουν για μεταφορα. Ακομη και η διαφορα στο καλλιεργητικο υγρο μπορει να επηρεασει ενα εμβρυο. Νομιζω οτι η συζητηση που κανουμε λιγο ξεφευγει,ειναι σαν λεμε σε οσες αποφασιζουν να πανε με 3ης,αναμεσα τους και εγω, οτι πεταξτε τα προκαταβολικα.Υπαρχει επιστημονας που θα εγγυηθει 100% οτι δεν θα προχωρησουν?Και το αναποδο φυσικα,σαν να λεμε σε οσες πανε με βλαστοκυστη οτι ειναι πανακεια και σιγουρα θα πιασεις. Τιποτε απο τα δυο δεν στεκει.Εδω ολοκληρη επιστημονικη κοινοτητα διαφωνει δεν θα το λυσουμε εμεις στο φορουμ.Και μου κανει εντυπωση πως καποιοι γιατροι προτιμουν να λενε οτι θα την παω σε αποτυχημενη ετ παρα να μην την παω καθολου,ειναι τρομακτικο,δλδ ειναι πιο ευκολα διαχειρισιμο για την γυναικα το 0 στη χοριακη?  
    • Δεν σου βγάζει χαζομάρες κορίτσι Μ συγνώμη αλλά στέλνω από κινητό κ όταν θέλω να γράψω κάτι σαν μεμωνομενο μνμ όχι απαντήση σε κάποιο μου βγάζει όνομα του προηγούμενου που είχα απαντήσει ..κ δεν ξέρω πως να το κάνω.δεν ξέρουμε άμα είναι 6 ακριβώς γιατί είναι καθυστερημένη σύλληψη σε τρεις εβδομάδες θα τα μάθουμε όλα....θα σκάσω χαχαχαχ.  
    • Φοβαμαι μην αγχωθω περισσοτερο.. θα αφησω να περασει το καλοκαιρι και αν δεν μας ερθει ενα μπεμπακι θα αρχισω και εγω να χρησιμοποιω.. ηδη ειμαι τσιτωμενη και πιστευω θα με αγχωσει περισσοτερο.. ευχαριστω παντως.. 🙏🏻
    • Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου .... με όσους εμβρυολογους έχω μικησει μαι στ άστο κέντρα που επισκέφθηκα είναι της άποψης ότι εάν δεν φτάσουν βλαστοκύστες δεν θα γινόταν η εμφύτευση .... και όταν τις ρώτησα γιατί βάζετε τότε 3 μέρας μου είπαν γιαγ μερικές γυναίκες δεν αντέχουν να μην φτάσουν καν σε ετ .... αυτά 
    • Καλησπέρα @DanaiDanai. Εγώ χρησιμοποιώ one step κ καθε μηνα καταφέρνω να εντοπίσω την ωορρηξία μ
  • Νέες συζητήσεις

• Προσθήκη...