Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παλίνδρομη κύηση και φαρμακευτική αντιμετώπιση


Klimentini

Recommended Posts

Γεια σε όλες τις κοπέλες,

Βρήκα το κουράγιο να γράψω για τη δυσάρεστη εμπειρία μου.. Ενω είχα δει στον πρώτο υπέρηχο (6 εβδομάδων και 4 ημερών) ότι η καρδιά του εμβρύου χτυπούσε, στον δευτερο υπέρηχο (8 εβδομάδων και 4 ημερών) μου ανακοινώθηκε ότι ενώ σε μέγεθος το έμβρυο είχε φτάσει να είναι ηλικιακά 8 εβδομάδων η καρδιά του δεν φαινόταν να χτυπάει πια. 

Δεδομένου ότι τον υπέρηχο τον έκανα σε ιδιωτική κλινική, γιατί εδώ στη Δανία ο πρώτος υπέρηχος που προσφέρεται απο το κράτος γίνεται στις 12 εβδομάδες, έπρεπε να πάω στον γενικό γιατρό να ενημερώσω και εκείνος με παρέπεμψε αμέσως στο δημόσιο νοσοκομείο όπου μου έγινε άλλος ένας υπήρηχος και οι γιατροί επιβεβαίωσαν τη διάγνωση της ιδιωτικής κλινικής. 

Οι γιατροί μου έδωσαν 2 επιλογές, ή μπαίνω μέσα για απόξεση ή το αντιμετωπίζουμε φαρμακευτικά και εαν σε μια εβδομάδα δεν έχω καθαρίσει εντελώς τότε θα με βάλουν μέσα για να γίνει η επέμβαση. Επέλεξα να πάρω τα χάπια και να αποβάλλω σπίτι. Μου έδωσαν πρώτα ένα χάπι που σταματάει την παραγωγή της προγεστερόνης και την επόμενη πήρα παυσίπονα μαζί με αντιεμμετικά και μετά 4 κάψουλες ενδοκολπικές. Μέσα σε λίγες ώρες έιχε ξεκινήσει η αιμοραγία και απέβαλλα. Δεν είχα φριχτούς πόνους, θεωρώ τα παυσίπονα έπαιξαν μεγάλο ρόλο αλλά ήμουν σωματικά ένα ράκος. Θυμάμαι απο την ταλαιπωρία με πήρε ο ύπνος στο κρεβάτι το μεσημέρι. Σήμερα, ακριβώς 6 ημέρες μετά την αποβολή, έχω λιγο άιμα ελαφριάς περιόδου και οι κράμπες έχουν πλέον σταματήσει. Αυριο, θα μου γίνει επανεξέταση και θα κοιτάξουν εαν έχουν μείνει μέσα υπολλείμματα εγκυμοσύνης. 

Περιττό να πω πως νιώθω, δεν έχω πλεον λόγια να πω πως νιώθω.. το μόνο που ελπίζω ειναι να είναι όλα καλα και να μπορέσω σύντομα να ξαναπροσπαθήσω. Τον Δεκέμβρη γίνομαι 35 και έχω προς το παρόν στην πλάτη μου μία έκτοπη εγκυμοσύνη και μια παλίνδρομη.. Ελπίζω. ο Θεός να μας χαρίσει ένα μωράκι στην τρίτη μας προσπάθεια... 

Όποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία παρακαλώ ας μου γράψει.. θα χαρώ να διαβάσω περιστατικά και ιστορίες επιτυχίας.

 

Καλό απόγευμα να έχετε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου λυπάμαι ..το περασα και γω και πολλες από μας εδώ μέσα δυστυχως..και γω στον δευτερο υπερηχο ανακάλυψα τα κακά μαντατα ..με φαρμακευτικη αγωγή και παρακολούθηση με υπερηχους και πολύ υπομονή περιμενα μεχρι που καθαρισα εντελως ..Πονους δεν ειχα ουτε και γω  παρα την αιμορραγία που κράτησε λίγο παραπάνω από μια κανονικη περιοδο..Ξερω είναι δυσκολο αλλα προσπαθησε να μην κλειστεις στον εαυτο σου ..και γω ημουν χάλια,ειναι φυσικο... και εχω να πω ότι με βοηθησε το φορουμ και πολλες κοπελες με τις οποιες μιλησα που ειχαν περασει το ιδιο ...ευχομαι να κλεισει γρηγορα η πληγη σου και το μωρακι θα ερθει με το καλο ... ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπάμαι πολύ που το ταξίδι σου προς τη μητρότητα ξεκίνησε με δύο τόσο τραυματικές εμπειρίες. Σκεφτόμουν από χτες να σου γράψω, αλλά είναι ψυχοφθόρο, από την άλλη δεν ήθελα να νιώσεις μόνη. 

Οπότε θα περιοριστώ σε ευχές... Κάτι είναι κι αυτό, ε;

Κουράγιο και σου εύχομαι να μείνεις πολύ γρήγορα έγκυος και να είστε τυχεροί και να γυρίσετε στο σπίτι με ένα υγιές μωράκι. Θα είναι ένα double rainbow baby! ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/9/2019 at 1:21 ΜΜ, ο/η wild lavender είπε:

Λυπάμαι πολύ που το ταξίδι σου προς τη μητρότητα ξεκίνησε με δύο τόσο τραυματικές εμπειρίες. Σκεφτόμουν από χτες να σου γράψω, αλλά είναι ψυχοφθόρο, από την άλλη δεν ήθελα να νιώσεις μόνη. 

Οπότε θα περιοριστώ σε ευχές... Κάτι είναι κι αυτό, ε;

Κουράγιο και σου εύχομαι να μείνεις πολύ γρήγορα έγκυος και να είστε τυχεροί και να γυρίσετε στο σπίτι με ένα υγιές μωράκι. Θα είναι ένα double rainbow baby! ???

Ευχαριστώ πολύ...

νομίζω κάθε μέρα ότι το ξεπερνάω αλλα και πάλι πεφτω ψυχολογικά και δεν ξερω τι μου συμβαίνει. Ελπιζω να μου χαμογελάσει η τυχη συντομα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...