Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απογοητεύτηκα


Mydream

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, σας διαβάζω εδώ και καιρό και είναι η πρώτη φορά που γράφω.

Δυστυχώς, μετά από έξι ολόκληρες ημέρες καθυστέρησης, μου ήρθε η περίοδος πριν λίγο.

Πίστευα ότι μπορεί αυτό τον μήνα να τα καταφέραμε, αλλά δυστυχώς πάλι ήρθε η αποτυχία. Προσπαθούμε εδώ και πολύ καιρό, δυστυχώς το μωρό δεν θέλει να έρθει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!  Δυστυχώς πλέον δεν είναι τόσο απλό και εύκολο να "πιάσεις" ένα μωρό όπως όλες νομίζαμε πριν ξεκινήσουμε τις προσπάθειες!!! Πόσο καιρό προσπαθείτε? Τι ηλικίες έχετε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mydream είπε:

Καλησπέρα σας, σας διαβάζω εδώ και καιρό και είναι η πρώτη φορά που γράφω.

Δυστυχώς, μετά από έξι ολόκληρες ημέρες καθυστέρησης, μου ήρθε η περίοδος πριν λίγο.

Πίστευα ότι μπορεί αυτό τον μήνα να τα καταφέραμε, αλλά δυστυχώς πάλι ήρθε η αποτυχία. Προσπαθούμε εδώ και πολύ καιρό, δυστυχώς το μωρό δεν θέλει να έρθει.

Εμείς.προσπαθουσαμε 3μιση χρόνια εξετάσεις όλα καλά! Δεν είχα μείνει ποτέ έγκυος έτσι να ξέρω ότι μπορώ να συλλάβω. Πήραμε την απόφαση να προχωρήσουμε σε σπερματεγχυση. Η πρώτη προσπάθεια διακόπηκε λόγω πολλών ωοθηλακιων και πιθανότητας πολυδυμης κύησης. Η Δευτέρα ολοκληρώθηκε μεν αλλά είδαμε ένα πολυποδακι στο τράχηλο, προσπάθησε να το βγάλει επιτόπου αλλά.δε μπορούσε έτσι Μ είπε πως αν δεν μείνω θα κάνουμε χειρουργείο. Φυσικά κ δεν έμεινα πλέον είχα διαλυθεί ψυχολογικά κάναμε το χειρουργείο υστεροσκοπικα στο οποίο είχε κ τη μήτρα Μ στην οποία εντόπισε διάφραγμα μικρό αρκετό όμως για να εμποδίζει να συλλάβω. Το σοκ Μ μεγάλο! Δε φαινόταν σε καμία απεικονιστική εξέταση (ούτε υπέρηχο ούτε υστεροσαλπιγγογραφια). Παρ όλα αυτά η ψυχική Μ κούραση με είχε φέρει σε άρνηση δεν ήθελα να προσπαθήσουμε (φυσιολογικά πλέον) φοβόμουν μια ακόμα αποτυχία! Τελικά έμεινα έγκυος αυτό το.μηνα 4 μήνες μετά το χειρουργείο χωρίς να το προσπαθήσουμε! Δε με νοιάζει αν θα πάει καλά η αν αποβάλλω (βέβαια μακάρι να πάει καλά) αλλά νιώθω ανακουφισμένη γτ ξέρω ότι τώρα μπορώ να μείνω εγκυος! Όλο αυτό το λέω σε κοπέλες με ανεξήγητη γτ είχα κάτι που δε φάνηκε πουθενά(κ δε πήγα σε ένα γιατρό αλλά σε 3 κ όλοι τα ίδια μου λέγανε).να ψάχτουν καλύτερα με διαγνωστική υστεροσκοπηση να δει ο γιατρος τι γίνεται μέσα στη μήτρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η pangipot είπε:

Εμείς.προσπαθουσαμε 3μιση χρόνια εξετάσεις όλα καλά! Δεν είχα μείνει ποτέ έγκυος έτσι να ξέρω ότι μπορώ να συλλάβω. Πήραμε την απόφαση να προχωρήσουμε σε σπερματεγχυση. Η πρώτη προσπάθεια διακόπηκε λόγω πολλών ωοθηλακιων και πιθανότητας πολυδυμης κύησης. Η Δευτέρα ολοκληρώθηκε μεν αλλά είδαμε ένα πολυποδακι στο τράχηλο, προσπάθησε να το βγάλει επιτόπου αλλά.δε μπορούσε έτσι Μ είπε πως αν δεν μείνω θα κάνουμε χειρουργείο. Φυσικά κ δεν έμεινα πλέον είχα διαλυθεί ψυχολογικά κάναμε το χειρουργείο υστεροσκοπικα στο οποίο είχε κ τη μήτρα Μ στην οποία εντόπισε διάφραγμα μικρό αρκετό όμως για να εμποδίζει να συλλάβω. Το σοκ Μ μεγάλο! Δε φαινόταν σε καμία απεικονιστική εξέταση (ούτε υπέρηχο ούτε υστεροσαλπιγγογραφια). Παρ όλα αυτά η ψυχική Μ κούραση με είχε φέρει σε άρνηση δεν ήθελα να προσπαθήσουμε (φυσιολογικά πλέον) φοβόμουν μια ακόμα αποτυχία! Τελικά έμεινα έγκυος αυτό το.μηνα 4 μήνες μετά το χειρουργείο χωρίς να το προσπαθήσουμε! Δε με νοιάζει αν θα πάει καλά η αν αποβάλλω (βέβαια μακάρι να πάει καλά) αλλά νιώθω ανακουφισμένη γτ ξέρω ότι τώρα μπορώ να μείνω εγκυος! Όλο αυτό το λέω σε κοπέλες με ανεξήγητη γτ είχα κάτι που δε φάνηκε πουθενά(κ δε πήγα σε ένα γιατρό αλλά σε 3 κ όλοι τα ίδια μου λέγανε).να ψάχτουν καλύτερα με διαγνωστική υστεροσκοπηση να δει ο γιατρος τι γίνεται μέσα στη μήτρα!

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά κοπέλα μου και να κρατάς σύντομα στα χέρια σου το μωράκι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mydream είπε:

Τρία σχεδόν χρόνια. Είμαι 40.

Έχετε κάνει κάποια εξέταση να δείτε μήπως φταίει κάτι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Mydream είπε:

Έχουμε κάνει πολλά μέσα στα οποία και λαπαροσκόπηση και υστεροσκοπηση. 

Καταλαβαίνω την αγωνία σου και τη στεναχώρια σου.. Επειδή μετά τα 40 πολλά αλλάζουν (έχω ένα παιδάκι με φυσιολογική σύλληψη το οποίο γέννησα 38 ετών), προσπαθώ για δεύτερο εδώ και σχεδόν 3 χρόνια, (σε λίγο θα κλείσω τα 42)..  Η γονιμότητα μου έπεσε κατακόρυφα μετά τα 40, σύμφωνα με τις εξετάσεις και επιβεβαιώθηκε και στην εξωσωματική αυτό.. 

Εγώ προσωπικά θα σε συμβούλευα να μπείτε στη διαδικασία της εξωσωματικής. Μετά από 3 χρόνια προσπάθειας δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνεις..  Και δεν μιλάμε για σπερματέγχυση κτλ αλλά κλασική εξωσωματική. Όταν είχα επισκεφτεί τον γιατρό που έχω τώρα, μόλις είχα κλείσει τα 40 και του είπα πως προσπαθούμε εδώ και ένα χρόνο για δεύτερο (με μια αποβολή μέσα). Μου είπε πως στην ηλικία μου προσπαθείς φυσιολογικά 1-1,5 χρόνο (αλλά κανονικά με τεστ ωορρηξίας, παρακολούθηση κτλ χωρίς να χάνεις κύκλους)  και μετά αν δεν κάτσει πας σύντομα για εξωσωματική γιατί τα περιθώρια στενεύουν ηλικιακά. Μου είχε δώσει περιθώριο ακόμα ένα 6μηνο επειδή είχα ήδη ένα παιδί .. Τελικά κακώς δεν τον άκουσα να ξεκινήσω αμέσως και έχασα και εκείνο το διάστημα.. 

Καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/9/2019 at 8:33 ΜΜ, ο/η Mydream είπε:

Καλησπέρα σας, σας διαβάζω εδώ και καιρό και είναι η πρώτη φορά που γράφω.

Δυστυχώς, μετά από έξι ολόκληρες ημέρες καθυστέρησης, μου ήρθε η περίοδος πριν λίγο.

Πίστευα ότι μπορεί αυτό τον μήνα να τα καταφέραμε, αλλά δυστυχώς πάλι ήρθε η αποτυχία. Προσπαθούμε εδώ και πολύ καιρό, δυστυχώς το μωρό δεν θέλει να έρθει.

Μην απογοήτευσε όλα θα γίνουν ψάξε ότι πρέπει να ψάξεις από εξετάσεις και μετά αν χρειαστεί κάνε εξωσωματική ο γιατρός σου τι σου λέει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έμεινα έγκυος φυσιολογικά και μάλιστα δύο φορές μεσα σε  7 μήνες μετά  Από 5 εξωσωματικές αν και δεν προχώρησε καμία αλλά είδα κάτι θετικό τουλάχιστον .... Βέβαια τώρα πάλι με εξωσωματική θα πάω Γιατ δυστυχώς θα χάσω και την μια σάλπιγγα που έχω. ... Θετική σκέψη και όλα θα γίνουν κορίτσια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Mydream είπε:

Έχουμε κάνει πολλά μέσα στα οποία και λαπαροσκόπηση και υστεροσκοπηση. 

Οι ορμονολογικες σου και η αμη πως είναι? Εξετάσεις σπέρματος έχουν γίνει.? Ο Γιάτρος σας έχει δώσει συγκεκριμένες οδηγίες? Ρωτάω γιατί τα 3 χρόνια είναι ένα μεγάλο χρονικό περιθώριο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 18/9/2019 at 12:08 ΠΜ, ο/η Bebouli είπε:

Οι ορμονολογικες σου και η αμη πως είναι? Εξετάσεις σπέρματος έχουν γίνει.? Ο Γιάτρος σας έχει δώσει συγκεκριμένες οδηγίες? Ρωτάω γιατί τα 3 χρόνια είναι ένα μεγάλο χρονικό περιθώριο!! 

Ναι έχουμε κάνει όλα τα απαραίτητα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...