Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κλαίει στον παιδικό!!!


Recommended Posts

Κορίτσια μου γεια σας. Πριν 3 μέρες ξεκινήσαμε και εμείς τον παιδικό σταθμό. Ήμουν πολύ αισιόδοξη για την προσαρμογή γιατί της μικρής μου τις αρέσει πολύ να παίζει με τα παιδάκια. Την πρώτη μέρα που μπήκα και εγώ μέσα ήταν πολύ καλά. Έπαιξε με τα παιχνίδια και φάνηκε να χαίρεται με τα παιδιά. Έδωσε το χεράκι της στην δασκάλα και πήγαν μαζί στην αίθουσα και όλα πήγαιναν καλά. Ύστερα έφυγα ηρέμη ότι περνούσε καλά. Το τηλέφωνο μου χτύπησε 25 λεπτά αργότερα και μου είπαν να πάω να την πάρω γιατί έκλαιγε. Στεναχωρήθηκα πολύ. Χτες και σήμερα πάλι τα ίδια. Οι δασκάλες της μου είπαν ότι δεν ξεχνιέται. Δεν θέλει να παίξει με τα παιχνίδια και με ζητάει συνέχεια. Εγώ στεναχωριέμαι πολύ με αυτή την κατάσταση. Μου είπαν ότι αν δεν την αφήσω δεν θα συνηθίσει ποτέ. Εσείς τι εμπειρίες έχετε? Μπορεί κάποια να μου δώσει καμία συμβουλή για το τι να κάνω για να αλλάξω την αρνητική της στάση? Το κοριτσάκι μου είναι 2 χρονών και 3μηνών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα! Δυστυχώς δεν έχω προσωπική εμπειρία καθώς κ εμας είναι η πρώτη μέρα σήμερα που την αφήσαμε για μια ώρα μόνη της (15 μηνών) χωρίς τη παρουσία μας και αν και πήγε σχετικά καλά δε ξέρω τι μπορει να ακολουθήσει... Μας είπαν ότι έκλαιγε λίγο στην αρχή αλλά μετά ασχολιόταν εκεί με ένα παιχνιδάκι κ χάζευε... (απλά δεν δοκίμασε καν το πρωινό γεύμα, παρόλο που λογικά θα πεινούσε γιατί ήταν αρκετή ώρα νηστική).. 

Εύχομαι να προσαρμοστεί γρήγορα γιατί κατανοώ πόσο στενάχωρο μπορει να είναι και για σένα την ίδια.. Εδω εγώ μόλις την άφησα και με πήραν έξω τα ζουμιά κ όσο δε με έπαιρναν τηλ τόσο ένιωθα πολύ καλυτερα.. Οπότε φαντάζομαι πως αν με επαιρναν και μένα τηλ. Θα ένιωθα πολύ άσχημα.. 

Συμφωνώ όμως με τη δασκάλα πως πρέπει να το παλέψετε κακ να μείνει στη τάξη.. Έχω ακούσει εμπειρίες μαμαδων που επειδή έκλαιγαν τα παιδάκια κάποιες φορές δε τα πήγαιναν στο παιδικό κ εν τέλει ήταν ακόμα πιο δύσκολη η προσαρμογή τους... 

Προσπάθεισε ναι σκέφτεσαι θετικά, είναι πολύ αρχή ακόμα! Είμαι σίγουρη πως όλα θα πάνε καλά.. Λίγη υπομονή θέλει! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η defne89 είπε:

Κορίτσια μου γεια σας. Πριν 3 μέρες ξεκινήσαμε και εμείς τον παιδικό σταθμό. Ήμουν πολύ αισιόδοξη για την προσαρμογή γιατί της μικρής μου τις αρέσει πολύ να παίζει με τα παιδάκια. Την πρώτη μέρα που μπήκα και εγώ μέσα ήταν πολύ καλά. Έπαιξε με τα παιχνίδια και φάνηκε να χαίρεται με τα παιδιά. Έδωσε το χεράκι της στην δασκάλα και πήγαν μαζί στην αίθουσα και όλα πήγαιναν καλά. Ύστερα έφυγα ηρέμη ότι περνούσε καλά. Το τηλέφωνο μου χτύπησε 25 λεπτά αργότερα και μου είπαν να πάω να την πάρω γιατί έκλαιγε. Στεναχωρήθηκα πολύ. Χτες και σήμερα πάλι τα ίδια. Οι δασκάλες της μου είπαν ότι δεν ξεχνιέται. Δεν θέλει να παίξει με τα παιχνίδια και με ζητάει συνέχεια. Εγώ στεναχωριέμαι πολύ με αυτή την κατάσταση. Μου είπαν ότι αν δεν την αφήσω δεν θα συνηθίσει ποτέ. Εσείς τι εμπειρίες έχετε? Μπορεί κάποια να μου δώσει καμία συμβουλή για το τι να κάνω για να αλλάξω την αρνητική της στάση? Το κοριτσάκι μου είναι 2 χρονών και 3μηνών.

Δεν έχω τόσο μεγάλο παιδάκι για να πάει αλλά έχει η αδερφή μου και δύο φίλες μου που ξεκινήσαν  και αυτά τη Δευτέρα με κλαματα φυσικα,τα περισσότερα νομιζω πως κλαίνε στην αρχή αλλά μετά συνηθίζουν,εσυ νομιζω πως δεν μπορεις να κανεις κατι να αλλαξεις τη σταση της μικρης αλλα ισως μπορει η δάσκαλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ καλές μου για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι ότι αισθάνομαι πολύ άσχημα και όλο σκέφτομαι τι θα μπορούσα να έχω κάνει καλύτερα για να βοηθήσω το παιδί μου. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα την πηγαίνω κάθε μέρα γιατί αν κάνω πίσω δεν θα θελήσει να ξαναπάει. Ελπίζω σε κάποια στιγμή να προσαρμοστεί και να περνάει όμορφα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@defne89 δεν κανατε καθολου προσαρμογή στον παιδικό σταθμο,ε; Εννοω δεν επιτρεποταν να πηγαίνεις καποιες μερες και να εισαι κ εσυ εκει μεχρι να δημιουργησει μια σχεση ασφαλειας με τη δασκαλα της. Λογικο να κλαιει και να σε αναζητάει, ειναι τελειως αγνωστο το περιβάλλον και νιωθει ανασφαλεια. Διαβασε για το μοντελο Βερολινου, αν εισαι τυχερη και το ακολουθούν θα ναι πολυ πιο ανωδυνο για το παιδακι. Διαφορετικα  πολλη συζητηση, λιγη ωρα καθε μερα και πολλες αγκαλιες πριν κ μετα! Ειναι υποχρεωτικο να ξεκινησει τωρα σταθμο; εννοω λογω εργασιας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. υποχρεωτικό δεν είναι, εγώ είμαι σε αναζήτηση εργασίας... απλά θεώρησα ότι θα ήταν καλό για εκείνη και την ανάπτυξη της να πάει στον παιδικό σταθμό. Πίστευα ότι θα της έκανε καλό να έρθει σε επαφή με άλλα παιδιά και να αποκτήσει καινούριες εμπειρίες. Στον σταθμό που την πάω η προσαρμογή και καλά ήταν να την αφήνω λίγο πιο πολύ κάθε μέρα. Το μοντέλο του Βερολίνου δεν το ξέρω θα το ψάξω όμως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@defne89 καταλαβα κοριτσι μου! Γενικα μεχρι τα 3 συνεργατικα δεν μπορούν να παιξουν, ειναι παραλληλο το παιχνιδι στα παιδια κ ζουν την πιο εγωκεντρικη τους φαση. Η συνύπαρξη με αλλα παιδακια φυσικα κ κανει καλο σε ολες τις ηλικιες πιστευω, αλλα θα μπορουσες να δεις κ δραστηριότητες ή συναντήσεις με παιδακια φιλων, παρκα, παιδικες χαρες κλπ. Αν δηλαδη δεν την βλεπεις ετοιμη κ εχεις τετοιο περιθωριο. Αν όμως εχετε παρει οικογενειακώς την αποφαση σας, καντε την προσαρμογη οσο γινεται πιο σταδιακη, ετσι ωστε να νιωσει ασφαλεια στο νεο περιβαλλον και να μπορει να στηριχθει στη δασκαλα για ο,τι χρειαστει. Αυτο προτεινει κ το μοντελο Βερολινου με συγκεκριμένες οδηγιες, αλλα δυστυχως ελαχιστοι παιδικοί το ακολουθούν.  Ειναι μεγαλη αλλαγη για τα παιδια. Εδω εμεις αλλαζουμε περιβαλλον και ειμαστε μαγκωμενοι στην αρχη με τους αγνωστους. Ποσο μαλλον τα νηπιακια που ειναι τοσο μικρα. Εχει καλη λεκτικη ανάπτυξη; καταλαβαινει οτι φευγεις, που πας, ποτε ξαναρχεσαι κλπ... Ειναι κ η αισθηση του χρόνου σ αυτες τις ηλικιες πολυ θολη. Ευχομαι να σας πανε ολα καλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Vivi.Nik. είπε:

@defne89 δεν κανατε καθολου προσαρμογή στον παιδικό σταθμο,ε; Εννοω δεν επιτρεποταν να πηγαίνεις καποιες μερες και να εισαι κ εσυ εκει μεχρι να δημιουργησει μια σχεση ασφαλειας με τη δασκαλα της. Λογικο να κλαιει και να σε αναζητάει, ειναι τελειως αγνωστο το περιβάλλον και νιωθει ανασφαλεια. Διαβασε για το μοντελο Βερολινου, αν εισαι τυχερη και το ακολουθούν θα ναι πολυ πιο ανωδυνο για το παιδακι. Διαφορετικα  πολλη συζητηση, λιγη ωρα καθε μερα και πολλες αγκαλιες πριν κ μετα! Ειναι υποχρεωτικο να ξεκινησει τωρα σταθμο; εννοω λογω εργασιας;

Εμας προσωπικά δε μας επέτρεψαν να μείνουμε πολύ ώρα μέσα (μόνο 10 λεπτά) με το σκεπτικό ότι κ τα άλλα παιδιά αναστατώνονταν με τη παρουσία κάθε μέρα διαφορετικών ενηλίκων. Αν η κοπέλα είναι από Ελλάδα κ εχει πάει το παιδάκι της ειδικα σε δημοσίο δε νομίζω ότι έχει τη πολυτέλεια να της ακολουθήσουν αυτό το σύστημα... Καλώς ή κακώς έτσι είναι εδώ στους περισσότερους σταθμούς.... Μακαρι να ήταν πιο βοηθητικά τα πράγματα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όντως μακάρι να ήταν αλλιώς αλλά ακριβώς είμαστε σε δημόσιο παιδικό στην επαρχία... Έχεις δίκαιο όταν λες ότι ακόμα και εμείς δυσκολευόμαστε στις αλλαγές. Τέλος πάντων θα κάνουμε λίγο υπομονή, πολλές αγκαλιές και ας ελπίσουμε ότι είναι απλά μέχρι να συνηθίσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Εμας προσωπικά δε μας επέτρεψαν να μείνουμε πολύ ώρα μέσα (μόνο 10 λεπτά) με το σκεπτικό ότι κ τα άλλα παιδιά αναστατώνονταν με τη παρουσία κάθε μέρα διαφορετικών ενηλίκων. Αν η κοπέλα είναι από Ελλάδα κ εχει πάει το παιδάκι της ειδικα σε δημοσίο δε νομίζω ότι έχει τη πολυτέλεια να της ακολουθήσουν αυτό το σύστημα... Καλώς ή κακώς έτσι είναι εδώ στους περισσότερους σταθμούς.... Μακαρι να ήταν πιο βοηθητικά τα πράγματα... 

Ναι, συνηθως αυτο λενε, αλλα ειναι κριμα, γιατι αν ολα τα παιδακια ειχαν ομαλη προσαρμογή, δεν θα αναστατώνονταν κ απ την παρουσια αλλων γονέων, γιατι θα ενιωθαν ασφαλεια εξαρχης.

Καμια φορα παντως και το να ασκουμε πιεση για καποια πράγματα μπορεί να ειναι για καλο. Να διεκδικουμε δηλαδη ο,τι περναει απ το χερι μας, γιατι υπαρχουν πολλα προβληματα (απο τις μικρες μεριδες φαγητου με ψωμια παντου, μεχρι την ασφαλεια του κτιριου ή ο,τι αλλο) Προφανως ατομικα λιγα πραγματα αλλαζουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα! κι εγώ είχα τέτοιο πρόβλημα όταν ξεκινήσαμε..κάποιες μέρες ήθελε να μπαίνει κάποιες όχι..ξεκινήσαμε 2,5 χρονών και τελικά μετά από 1μιση χρόνο έμπαινε από μόνος του χωρίς γκρίνιες και πολύ ευχάριστα..βέβαια εμείς έχουμε άλλο πρόβλημα..δεν παίζει με τα άλλα παιδάκια λίγο με εκείνα που καθόταν μαζί..οπότε ίσως έπαιξε αυτό ρόλο..όπως και να χει το κάθε παιδί είναι ξεχωριστό και θέλει τον χρόνο του..οπότε μην αγχώνεσαι και μην υποχωρήσεις όσο και να του πάρει. Εύχομαι να πάει καλά η χρονιά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!!!!εμεις ειμαστε σχεδον 2,σε λιγοτερο απο 1 μηνα...

Η δικη μου εμπειρια ειναι οτι ξεκινησαμε την πρωτη μερα,δεδομενου οτι ημουν εκει γυρω,μια χαρα...απο την δευτερη μερα την αφηνα κ εφευγα..εκλαιγε λιγο στην αρχη αλλα εβγαιναν στην παιδικη χαρα κ ξεχνιοταν..βεβαια εκλαιγαν ολα μαζι,οποτε που κ που την επαιρνε το παραπονο..δεν την αφηνα πολυ τις πρωτες μερες..στην αρχη 2 ωριτσες..μετα απο λιγες μερες λιγο παραπανω...μεχρι που μετα απο 1μιση βδομαδα τους ειπα να ξεκινησουμε σχολικο..απο εκεινη την μερα δεν ξαναεκλαψε!!την πηγαινα εγω το πρωι κατα τις 8μιση κ της εφερνε το σχολικο στη 1 κ μιση..πηγαινα ενδιαμεσα χωρις να με βλεπει κ την εβλεπα μια χαρα!!!!την περασμενη Δευτερα λοιπον ηρθε κ το πρωι το σχολικο να την παρει..αυτο ηταν!!!φευγει χαρουμενη κ με χαιρεταει!!κ ερχεται κ χαρουμενη!!

Βεβαια το μονο που παρατηρησα ειναι οτι ενω γενικα πριν η μικρη ηταν πολυ ανεξαρτητη απο εμενα,δηλαδη δεν ηταν κολλημενη πανω μου,απ οταν ξεκινησαμε παιδικο ειναι πιο δεμενη πανω μου...κ η αληθεια ειναι οτι το ευχαριστιεμαι κ εγω λιγο παραπανω γιατι καποιες στιγμες ελεγα γιατι δεν ειναι οπως τα αλλα παιδακια με τις μαμαδες τους?!?αλλα το καθε παιδι ειναι διαφορετικο!! Υπομονη θελει κοριτσια!!κ πολυ κουβεντα..να καταλαβουν οτι δεν το παρατας..πιστευω οτι φοβουνται μην δεν ξαναγυρισουμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/9/2019 at 1:46 ΜΜ, ο/η defne89 είπε:

Κορίτσια μου γεια σας. Πριν 3 μέρες ξεκινήσαμε και εμείς τον παιδικό σταθμό. Ήμουν πολύ αισιόδοξη για την προσαρμογή γιατί της μικρής μου τις αρέσει πολύ να παίζει με τα παιδάκια. Την πρώτη μέρα που μπήκα και εγώ μέσα ήταν πολύ καλά. Έπαιξε με τα παιχνίδια και φάνηκε να χαίρεται με τα παιδιά. Έδωσε το χεράκι της στην δασκάλα και πήγαν μαζί στην αίθουσα και όλα πήγαιναν καλά. Ύστερα έφυγα ηρέμη ότι περνούσε καλά. Το τηλέφωνο μου χτύπησε 25 λεπτά αργότερα και μου είπαν να πάω να την πάρω γιατί έκλαιγε. Στεναχωρήθηκα πολύ. Χτες και σήμερα πάλι τα ίδια. Οι δασκάλες της μου είπαν ότι δεν ξεχνιέται. Δεν θέλει να παίξει με τα παιχνίδια και με ζητάει συνέχεια. Εγώ στεναχωριέμαι πολύ με αυτή την κατάσταση. Μου είπαν ότι αν δεν την αφήσω δεν θα συνηθίσει ποτέ. Εσείς τι εμπειρίες έχετε? Μπορεί κάποια να μου δώσει καμία συμβουλή για το τι να κάνω για να αλλάξω την αρνητική της στάση? Το κοριτσάκι μου είναι 2 χρονών και 3μηνών.

Επειδή το ζήτημα είναι λεπτό και ευαίσθητο εγώ θα απευθύνουν σε σύμβουλο γονέων και παιδοψυχολογο για τη καλύτερη δυνατή λύση και προσαρμογή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...