Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ανεξήγητη υπογονιμότητα...και όλα είναι καλα..αλλα δεν έρχεται


Recommended Posts

Προσπαθούμε 2 χρόνια έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις όλα βγαίνουν καλά αλλά δεν έρχεται το σπιτάκι μας..έχει καμία άλλη παρόμοια εμπειρία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου καλή σου μέρα! Είμαι ακριβώς ίδια περίπτωση! Ξεκινήσαμε προσπάθειες Οκτώβριο του 17 και για ένα χρόνο το είχαμε πάρει χαλαρά και δεν είχαμε στοχευμένες επαφές. Από τον Οκτώβριο του 18 έχουμε στοχευμένες επαφές και ακόμα τίποτα. Κάναμε σπερμοδιάγραμμα, ορμονικές και σαλπιγγογραφία και όλα είναι μια χαρά! Δεν μπορώ να δεχτώ τον όρο ανεξήγητη υπογονιμότητα το 2019 αλλά μπορώ να κάνω και αλλιώς? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω καμία κιλά παραπάνω να είναι αυτό; Δεν μπορω να καταλάβω.μας είπε τώρα ο γιατρός να κάνω υστεροσκοπηση και το σκέφτομαι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Spirtoula24 είπε:

Εγώ έχω καμία κιλά παραπάνω να είναι αυτό; Δεν μπορω να καταλάβω.μας είπε τώρα ο γιατρός να κάνω υστεροσκοπηση και το σκέφτομαι....

Ο γιατρός θα σου πει καλό είναι να χάσεις κάποια κιλά..και εγώ έχω 2-3 παραπάνω..θες να μου πεις ότι όλες όσες κάνουν παιδί είναι στα σωστά κιλά? δε νομίζω....η υστεροσκόπηση τι είναι? την έχω ακούσει αλλά δεν ξέρω σε τι ωφελεί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα κορίτσια! Κ εμεις σχεδον 2 χρονια προσπαθουμε και τιποτα..... ολες οι εξετασεις καλες, εκτος απο μια βουλωμενη σαλπιγγα που με κολπικο υπερηχο καθε μηνα παρακολουθουμε την ωορρηξια αλλα ακομα δεν...  Ξεκινησαμε και καποιες βιταμινες με τον αντρα μου για ενισχυση... Καλο ειναι να μην εχεις πολλα παραπανω κιλα κ βοηθαει η διατροφη για να παιρνεις τις απαραιτητες βιταμινες και η ασκηση. Αλλα εχω δει κοπελες με πολλα κιλα που εχουν μεινει εγγυες απο τους πρωτους μηνες... 

Ο γιατρος μας ειπε οτι δεν παιζει τοσο ρολο το αγχος και να κανω υστεροσκοπηση γιατι απο την εμπειρια του πιστευει οτι θα βοηθησει για να δουμε αν υπαρχει προβλημα, αλλα φοβαμαι λιγο.... Ειναι μια εξεταση που βλεπουν εσωτερικα τα οργανα με καμερα (σαλπιγγες, μητρα, τραχηλο, ενδομητριο) και μπορει να δουνε βλαβες που δεν εχουν φανει στον κολπικο υπερηχο και στη σαλπιγγογραφια και να εξηγηθει η υπογονιμοτητα. Αν δουνε καποια βλαβη, τη διορθωνουν επιτοπου νομιζω και ξεκινας απο τον ιδιο μηνα προσπαθεια για εγκυμοσυνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η PAPA EVA είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Κ εμεις σχεδον 2 χρονια προσπαθουμε και τιποτα..... ολες οι εξετασεις καλες, εκτος απο μια βουλωμενη σαλπιγγα που με κολπικο υπερηχο καθε μηνα παρακολουθουμε την ωορρηξια αλλα ακομα δεν...  Ξεκινησαμε και καποιες βιταμινες με τον αντρα μου για ενισχυση... Καλο ειναι να μην εχεις πολλα παραπανω κιλα κ βοηθαει η διατροφη για να παιρνεις τις απαραιτητες βιταμινες και η ασκηση. Αλλα εχω δει κοπελες με πολλα κιλα που εχουν μεινει εγγυες απο τους πρωτους μηνες... 

Ο γιατρος μας ειπε οτι δεν παιζει τοσο ρολο το αγχος και να κανω υστεροσκοπηση γιατι απο την εμπειρια του πιστευει οτι θα βοηθησει για να δουμε αν υπαρχει προβλημα, αλλα φοβαμαι λιγο.... Ειναι μια εξεταση που βλεπουν εσωτερικα τα οργανα με καμερα (σαλπιγγες, μητρα, τραχηλο, ενδομητριο) και μπορει να δουνε βλαβες που δεν εχουν φανει στον κολπικο υπερηχο και στη σαλπιγγογραφια και να εξηγηθει η υπογονιμοτητα. Αν δουνε καποια βλαβη, τη διορθωνουν επιτοπου νομιζω και ξεκινας απο τον ιδιο μηνα προσπαθεια για εγκυμοσυνη. 

Να κανεις ! Εγώ είχα Μείνει έγκυος δυο φορές κ παλλινδρομησε κ μετα για 4 χρόνια τίποτα . Ανεξήγητη υπογονιμότητα . Έκανα υστεροσκοπηση και βρήκαν συμφυσεις στον τράχηλο . Τις έκοψε και εμεινα ξανά έγκυος μετά από 4 χρόνια σε λιγότερο από 3 μήνες . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Littleme είπε:

Να κανεις ! Εγώ είχα Μείνει έγκυος δυο φορές κ παλλινδρομησε κ μετα για 4 χρόνια τίποτα . Ανεξήγητη υπογονιμότητα . Έκανα υστεροσκοπηση και βρήκαν συμφυσεις στον τράχηλο . Τις έκοψε και εμεινα ξανά έγκυος μετά από 4 χρόνια σε λιγότερο από 3 μήνες . 

Τέλεια! Μπραβο σου! εχω πει οτι αν μεχρι τα χριστουγεννα δεν ερθει, τοτε θα κανω οπωσδηποτε! Η εμπειρια πως ειναι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η PAPA EVA είπε:

Τέλεια! Μπραβο σου! εχω πει οτι αν μεχρι τα χριστουγεννα δεν ερθει, τοτε θα κανω οπωσδηποτε! Η εμπειρια πως ειναι???

Εγώ έκανα δεν βρήκε τίποτα όλα καλά με είπε και περιμένω για να ξανά ξεκινήσω προσπάθεια...σαν εμπειρία δεν πόνεσα καθόλου και έφυγα την ίδια μέρα.εκανε καμία και να έμεινε έγκυος μετά;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Spirtoula24 είπε:

Εγώ έκανα δεν βρήκε τίποτα όλα καλά με είπε και περιμένω για να ξανά ξεκινήσω προσπάθεια...σαν εμπειρία δεν πόνεσα καθόλου και έφυγα την ίδια μέρα.εκανε καμία και να έμεινε έγκυος μετά;;;;

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η PAPA EVA είπε:

Τέλεια! Μπραβο σου! εχω πει οτι αν μεχρι τα χριστουγεννα δεν ερθει, τοτε θα κανω οπωσδηποτε! Η εμπειρια πως ειναι???

 

Ήταν επεμβατική υστεροσκοπηση με αναισθησία . Δεν πόνεσα καθόλου . Μόνο μετά είχα λίγο αίμα λόγω που έκοψε τις συμφυσεις . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/8/2019 at 11:00 ΠΜ, ο/η Spirtoula24 είπε:

Εγώ έχω καμία κιλά παραπάνω να είναι αυτό; Δεν μπορω να καταλάβω.μας είπε τώρα ο γιατρός να κάνω υστεροσκοπηση και το σκέφτομαι....

Δεν είμαστε όλες μοντέλα απλά και οι γιατροί κάπου πρέπει να ρίξουν την αποτυχία........ Η υστεροσκοπιση δεν είναι κάτι κάνεις η επεμβατική η διαγνωστική να δείτε τι γίνεται και τουλάχιστον θα έχεις μια εικόνα εύχομαι να πάνε όλα καλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η love30 είπε:

Δεν είμαστε όλες μοντέλα απλά και οι γιατροί κάπου πρέπει να ρίξουν την αποτυχία........ Η υστεροσκοπιση δεν είναι κάτι κάνεις η επεμβατική η διαγνωστική να δείτε τι γίνεται και τουλάχιστον θα έχεις μια εικόνα εύχομαι να πάνε όλα καλά

Όλα καλά πήγαν ευτυχώς ήταν μόνο διαγνωστική.. μου είπε ότι σύντομα θα μείνω έγκυος...έχει κάνει καμία και μετά να έμεινε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια... Σας διάβασα, κι επειδή προσπαθούσα κι εγώ 2 χρόνια με ανεξήγητη σκέφτηκα να απαντήσω. Δεν ξέρω αν με βοήθησε η κλομιφαινη που πήρα, πάντως την πήρα για 3 μήνες και τον επόμενο μήνα (που δεν την πήρα) εμεινα έγκυος. Ίσως «ξεμπλόκαρε» λίγο το σύστημα, ίσως ήταν εντελώς τυχαίο, δεν ξέρω! Καλή επιτυχία κι εύχομαι σύντομα να ζήσετε το θαυματακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/8/2019 at 12:43 ΠΜ, ο/η Spirtoula24 είπε:

Προσπαθούμε 2 χρόνια έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις όλα βγαίνουν καλά αλλά δεν έρχεται το σπιτάκι μας..έχει καμία άλλη παρόμοια εμπειρία;

Κορίτσι μμσε καταλαβαίνω απολυτα! Μετά από 3μιση χρόνια ανεπυτυχων προσπαθειών και καλών εξετάσεων επιτέλους έμεινα έγκυος! Κ ο λόγος; Τυχαία σε ένα χειρουργείο για πολυποδακι ο γιατρός Μ είδε ότι είχα διάφραγμα στη μήτρα το οποίο κ εφτιαξε! Μετά από 2 μήνες έμεινα έγκυος!το περίεργο ειναιμοτι σε καμία απεικονιστική εξέταση είτε υπέρηχο είτε σαλπιγγογραφια δεν υπήρχε ούτε σαν υπόνοια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η pangipot είπε:

Κορίτσι μμσε καταλαβαίνω απολυτα! Μετά από 3μιση χρόνια ανεπυτυχων προσπαθειών και καλών εξετάσεων επιτέλους έμεινα έγκυος! Κ ο λόγος; Τυχαία σε ένα χειρουργείο για πολυποδακι ο γιατρός Μ είδε ότι είχα διάφραγμα στη μήτρα το οποίο κ εφτιαξε! Μετά από 2 μήνες έμεινα έγκυος!το περίεργο ειναιμοτι σε καμία απεικονιστική εξέταση είτε υπέρηχο είτε σαλπιγγογραφια δεν υπήρχε ούτε σαν υπόνοια!

Έκανα υστεροσκοπηση όλα καλά μου είπε.. περιμένουμε τώρα να ξεκινήσουμε προσπαθείες μας είπε ότι τώρα είμαι πιο γόνιμη..έμεινε καμία έγκυος μετά από υστεροσκοπηση να μας πει;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/8/2019 at 11:00 ΠΜ, ο/η Spirtoula24 είπε:

Εγώ έχω καμία κιλά παραπάνω να είναι αυτό; Δεν μπορω να καταλάβω.μας είπε τώρα ο γιατρός να κάνω υστεροσκοπηση και το σκέφτομαι....

Να κάνεις οπωσδήποτε.μη τσιγκουνευτεις καθόλου.σε μένα βρέθηκε χρόνια φλεγμονή κ γενικότερα πρέπει να δουν το περιβάλλον της μήτρας.μπορει ένας μικρός πολύποδας η οτιδήποτε.κ να μην έχεις τίποτα θα είσαι σίγουρη ότι όλα καλά! οπωσδήποτε.πολλες κάνουν εξωσωματική αποτυγχάνει κ μετά κάνουν υστεροσκοπηση κ μπορεί να έχουν κατι.εχουν χάσει τα λεφτά της εξωσωματικής όμως κ ψυχική ταλαιπωρία. Δεν είναι τίποτα πάντως.καλη επιτυχία κ μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ ανεξήγητα υπογονιμη χαρακτηρίστηκαν μετά την πρώτη εξωσωματική που είχα κάνει τα πάντα.

Μέχρι τότε έχετε κάνει υστεροσκοπηση;

Ξέρετε πως είναι στη γονιμοποίηση τα ωάρια κ το σπέρμα; Μπορεί πχ να μην μπορεί να περάσει το φλοιό του ωαρίου το σπέρμα

Τη λειτουργία των σαλπίγγων δεν την ξέρουμε ..μόνο το ότι είναι διαβάτες..

Καρυωτυπους έχετε κάνει; 

Σας τα λέω όλα αυτά διότι εμένα ο τότε γιατρός μου εξωσωματική ς μου είχε πει μεχρινα δούμε κ το εργαστήριο αιματολογικές ανοσολογικές ενδοκρινολογο κτλ δεν μπορώ να σε χαρακτηρίσω ανεξήγητη.Σκεφτειτε ότι στην εξωσωματική ένα 10% είναι ανεξήγητη..όλα τα άλλα τελικά έχουν εξήγηση.

Υγ εγώ παρέμεινα ανεξήγητη με τα σημερινά δεδομένα ωστόσο έκανα δύο παιδιά :)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...