Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ινομυώματα


Recommended Posts

Καλημέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει εμπειρία εγκυμοσύνης με ινομυώματα. Συγκεκριμένα έχω 2. Ένα εντελώς έξω απο τη μήτρα (υπορογονιο) κ ένα εντός, ενδοτοιχοματικο αλλά σε σημείο που φαίνεται να μην εμποδίζει κ περίπου 2εκατ. 

Προσπαθώ κανένα χρόνο κ σκεφτόμουν μην κ τελικά παίζει ρόλο αυτό το εσωτερικό ινομύωμα αν κ ο γιατρός μου έχει πει ότι όχι. Το έχω πολλά χρόνια, σταθερό κ χωρίς συμπτώματα. Γενικά σε ο,τι εξετάσεις έχουμε κάνει κ οι 2 δεν έχει βρεθεί τίποτα...

Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

Καλημέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει εμπειρία εγκυμοσύνης με ινομυώματα. Συγκεκριμένα έχω 2. Ένα εντελώς έξω απο τη μήτρα (υπορογονιο) κ ένα εντός, ενδοτοιχοματικο αλλά σε σημείο που φαίνεται να μην εμποδίζει κ περίπου 2εκατ. 

Προσπαθώ κανένα χρόνο κ σκεφτόμουν μην κ τελικά παίζει ρόλο αυτό το εσωτερικό ινομύωμα αν κ ο γιατρός μου έχει πει ότι όχι. Το έχω πολλά χρόνια, σταθερό κ χωρίς συμπτώματα. Γενικά σε ο,τι εξετάσεις έχουμε κάνει κ οι 2 δεν έχει βρεθεί τίποτα...

Ευχαριστώ πολύ!

Καλημέρα κορίτσι μου!!Και εγώ έχω ένα μικρό εκτός μήτρας!!Με δύο γιατρούς που έχω μιλήσει μου έχουν πει ότι δεν επηρεάζει!Επίσης αν είναι μικρό και μέσα στην μήτρα πάλι δεν επηρεάζει ξέρω πολλές κοπέλες που είχαν και είχαν μείνει πάντα μιλάμε για μικρά.Τωρα βέβαια ποτέ δεν ξέρεις προσωπικά αν είχα στο εσωτερικό θα το σκεφτόμουν,από την στιγμή που δεν υπάρχει κάτι άλλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η ViKcy είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!!Και εγώ έχω ένα μικρό εκτός μήτρας!!Με δύο γιατρούς που έχω μιλήσει μου έχουν πει ότι δεν επηρεάζει!Επίσης αν είναι μικρό και μέσα στην μήτρα πάλι δεν επηρεάζει ξέρω πολλές κοπέλες που είχαν και είχαν μείνει πάντα μιλάμε για μικρά.Τωρα βέβαια ποτέ δεν ξέρεις προσωπικά αν είχα στο εσωτερικό θα το σκεφτόμουν,από την στιγμή που δεν υπάρχει κάτι άλλο!

Μα κ γω για αυτό εχω αρχίσει να το σκέφτομαι με αφορμή κάποιο άρθρο που διάβασα κ σκέφτομαι να πάρω μια δεύτερη γνώμη... το εσωτερικό είναι μικρό αλλα δεν επηρεάζει την κοιλότητα της μήτρας είναι στα τοιχώματα... το εξωτερικό δεν το συζητώ καν, δεν επηρεάζει κάπου! Ευχαριστώ για την απάντηση :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

Καλημέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει εμπειρία εγκυμοσύνης με ινομυώματα. Συγκεκριμένα έχω 2. Ένα εντελώς έξω απο τη μήτρα (υπορογονιο) κ ένα εντός, ενδοτοιχοματικο αλλά σε σημείο που φαίνεται να μην εμποδίζει κ περίπου 2εκατ. 

Προσπαθώ κανένα χρόνο κ σκεφτόμουν μην κ τελικά παίζει ρόλο αυτό το εσωτερικό ινομύωμα αν κ ο γιατρός μου έχει πει ότι όχι. Το έχω πολλά χρόνια, σταθερό κ χωρίς συμπτώματα. Γενικά σε ο,τι εξετάσεις έχουμε κάνει κ οι 2 δεν έχει βρεθεί τίποτα...

Ευχαριστώ πολύ!

Hello!! Εγώ προσωπικά θα το έβγαζα και ας σου λέει ότι δεν επηρεάζει!! Κοίτα η ξαδέρφη μου έχει 2 δεν ξέρω ακριβώς το σημείο όμως και όμως έκανε 3 παιδιά απλά τα ινομυωματα με την εγκυμοσύνη μεγαλώνουν και αναγκαστικά έκανε καισαρική γιατί είχε μεγαλώσει πολύ και είχε φρακαρει την μήτρα και δεν γινόταν με τίποτα να γεννήσει φυσιολογικά λίγο το κακο όμως!! 

Η φίλη μου λοιπόν έχει ινομυωμα ένα εσωτερικό της έλεγαν δεν επηρεάζει πουθενά έκανε να μείνει έγκυος 12 χρόνια έμεινε τυχαία όμως το ινομυωμα μεγάλωσε και το μωρό δεν είχε χώρο να μεγαλώσει και σταμάτησε η ανάπτυξη του μωρού στην 9η εβδομαδα...έκανε επέμβαση μετα την αποβολή έβγαλε το ινομυωμα και έμεινε έγκυος με μια μόνο επαφή τον πρώτο μήνα προσπαθειών και τέλος η γυναίκα του αφεντικού μου με ένα ινομυωμα μέσα στη μήτρα και ενώ οοοολοι της έλεγαν ότι φταίει το άγχος που δεν μένει μετά από 7 χρόνια προσπαθειων αποφάσισε να το βγάλει ε με το που το αφαίρεσε εμεινε στον πρώτο μήνα προσπαθειών και αυτή και τώρα έχει 3 παιδιά!!! Οπότε εγώ θα σου έλεγα να το βγάλεις ακόμη κι αν σου λένε ότι δεν επηρεάζει πουθενά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Bebouli μετά από τόση προσπάθεια κ αφού δε βρίσκεται τπτ άλλο το σκέφτηκα... βασικά έκλεισα ένα ραντεβού κ σε άλλο γιατρό... εμπιστεύομαι το γιατρό μου κ ειναι πραγματικά πολύ καλός αλλα άνθρωποι είμαστε κ θέλω μια δεύτερη γνώμη. Κ ο θεός βοηθός... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Καλημέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει εμπειρία εγκυμοσύνης με ινομυώματα. Συγκεκριμένα έχω 2. Ένα εντελώς έξω απο τη μήτρα (υπορογονιο) κ ένα εντός, ενδοτοιχοματικο αλλά σε σημείο που φαίνεται να μην εμποδίζει κ περίπου 2εκατ. 

Προσπαθώ κανένα χρόνο κ σκεφτόμουν μην κ τελικά παίζει ρόλο αυτό το εσωτερικό ινομύωμα αν κ ο γιατρός μου έχει πει ότι όχι. Το έχω πολλά χρόνια, σταθερό κ χωρίς συμπτώματα. Γενικά σε ο,τι εξετάσεις έχουμε κάνει κ οι 2 δεν έχει βρεθεί τίποτα...

Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα ινομυωματα έχω και εγώ και ενώ αρχικά ήταν μικρά κάτω από 2-4 τώρα έχει φτάσει το ένα τουλάχιστον στο 6 ναι ναι στο 6 και λένε πάνω από 4 πρέπει να αφαιρούνται αλλά δεν πειράζει πουθενά εκεί που είναι επομένως δεν υπάρχει και πρόβλημα σύλληψη γίνεται κανονικά στην περίπτωση μου αλλά για άλλους λόγους σταματά η εγκυμοσύνη στην 5-6 εβδομάδα μη σε αγχωνει αυτό εφόσον και ο γιατρός σου είπε πως στην θέση που είναι είναι οκ καλή επιτυχία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω δύο μικρά ινομυωματα και τα δύο ενδοτοιχωματικα τα οποία ήταν περίπου 1 πριν την εγκυμοσύνη. 

Δε με εμπόδισαν ούτε στη φυσική σύλληψη και φυσικά δεν είχε καμία σχέση η αποβολή που είχα, ούτε στη σύλληψη με ivf, ούτε στην εγκυμοσύνη όπου μεγάλωσε αρκετά το 1 έφτασε τα 4,7. 

Είναι σε θέση που δεν επηρεάζουν και μου είχαν πει ότι αν τα έβγαζα θα χρειαζόταν να περιμένω έξι μήνες για να προσπαθήσω εγκυμοσύνη. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. Έχω δύο παιδάκια 8,5 και 4,5 ετών, αλλά και ινομυώματα στη μήτρα, εξωτερικά. Είχα από την πρώτη μου εξέταση στο γυναικολόγο μου, στα 20+ , καθότι είναι κληρονομικά. Στη σύλληψη φυσικά κανένα εμπόδιο, όμως στη δεύτερη εγκυμοσύνη το ένα ινομύωμα είχε μεγαλώσει πολύ, μα πολύ, ωστόσο η θέση ήταν τελικά τέτοια που δεν εμπόδισε την εγκυμοσύνη. Ενδεχομένως, θα μπορούσε και να εμποδίσει. Θυμάμαι ότι ο γιατρός ήταν λίγο σκεπτικός.. @Tokyo, χωρίς να σημαίνει ότι δεν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου, αποφασίζεις λαμπρά να επισκεφθείς και άλλον. Καλύτερα και μια δεύτερη γνώμη, να είσαι ήσυχη που λένε. Σύντομα θα έρθει το μπεμπεδάκι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Πιου-πιου είπε:

Εγώ έχω δύο μικρά ινομυωματα και τα δύο ενδοτοιχωματικα τα οποία ήταν περίπου 1 πριν την εγκυμοσύνη. 

Δε με εμπόδισαν ούτε στη φυσική σύλληψη και φυσικά δεν είχε καμία σχέση η αποβολή που είχα, ούτε στη σύλληψη με ivf, ούτε στην εγκυμοσύνη όπου μεγάλωσε αρκετά το 1 έφτασε τα 4,7. 

Είναι σε θέση που δεν επηρεάζουν και μου είχαν πει ότι αν τα έβγαζα θα χρειαζόταν να περιμένω έξι μήνες για να προσπαθήσω εγκυμοσύνη. 

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Κ γω έτσι σε αυτή τη θέση εχω ένα που ειναι ομως ηδη στα 2... εμπιστεύομαι πολύ το γιατρό, τον γνωρίζεις άλλωστε, απλά λέω μιας κ τόσο καιρό δε βρίσκεται κανένα πρόβλημα ας δω κ κάποιον άλλο... αν ακούσω τα ίδια εχω αποφασίσει να προχωρήσω με τον γνωστό μας σε σπερματεγχυση κ ο,τι άλλο χρειάζεται...

Σου εύχομαι με το καλό! Πρεπει πια να είσαι στην τελική ευθεία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Κ γω έτσι σε αυτή τη θέση εχω ένα που ειναι ομως ηδη στα 2... εμπιστεύομαι πολύ το γιατρό, τον γνωρίζεις άλλωστε, απλά λέω μιας κ τόσο καιρό δε βρίσκεται κανένα πρόβλημα ας δω κ κάποιον άλλο... αν ακούσω τα ίδια εχω αποφασίσει να προχωρήσω με τον γνωστό μας σε σπερματεγχυση κ ο,τι άλλο χρειάζεται...

Σου εύχομαι με το καλό! Πρεπει πια να είσαι στην τελική ευθεία!!!

Σ' ευχαριστώ πολύ! Έχω ακόμη ενάμιση μήνα! 

Εγώ στο γιατρό σου πήγα μόνο για την εξωσωματική. Συνεργάζονται με το δικό μου. Είχε βέβαια την ίδια γνώμη με τον δικό μου αλλά και το χειρουργό γιατί εγώ έκανα σαλπιγγεκτομη λόγω υδροσαλπιγγας. Οπότε είχα ουσιαστικά πάρει τρεις απόψεις και καταλαβαίνω ότι και συ θες έστω μια δεύτερη. 

Εύχομαι γρήγορα να έχεις τα ευχαριστα νέα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/8/2019 at 2:03 ΜΜ, ο/η Tokyo είπε:

Καλημέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει εμπειρία εγκυμοσύνης με ινομυώματα. Συγκεκριμένα έχω 2. Ένα εντελώς έξω απο τη μήτρα (υπορογονιο) κ ένα εντός, ενδοτοιχοματικο αλλά σε σημείο που φαίνεται να μην εμποδίζει κ περίπου 2εκατ. 

Προσπαθώ κανένα χρόνο κ σκεφτόμουν μην κ τελικά παίζει ρόλο αυτό το εσωτερικό ινομύωμα αν κ ο γιατρός μου έχει πει ότι όχι. Το έχω πολλά χρόνια, σταθερό κ χωρίς συμπτώματα. Γενικά σε ο,τι εξετάσεις έχουμε κάνει κ οι 2 δεν έχει βρεθεί τίποτα...

Ευχαριστώ πολύ!

θα σου πω κ εγω την εμπειρια μου.....ειχα ινομυωματα κ ενα υποβλενογονιο κ εκτος μητρας.....πηγα στους πιο ειδικους γιατρους.μεχρι χειρουργειο κανονισα κ μολις το ειδαν στο ΙΑΣΩ το ανεβαλαν....ολοι ελεγαν αφησε τα δεν μαν πειραζουν......ομως μετα απο 3 παλινδρομες κ αφου εκανα τα παντα απο εξετασεις , ο τελευταιος γιατρος μου , μου ειπε οτι ειχαν μεγαλη ευθυνη...οποτε τα αφαιρεσα πριν 6 μηνες κ τωρα ξεκιναω τις προσπαθειες μου...ο γιατρος ειναι της αποψης οτι δεν αιματωνεται η μητρα....κ μαλιστα εκανα διπλο χειρουργειο ...κ υστεροσκοπηση για το 1 εσωτερικο κ λαπαροσκοπηση για τα εκτος μητρας...........δεν ειχα αλλη επιλογη.....καλη τυχη σε οτι αποφασισεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η antzy9 είπε:

θα σου πω κ εγω την εμπειρια μου.....ειχα ινομυωματα κ ενα υποβλενογονιο κ εκτος μητρας.....πηγα στους πιο ειδικους γιατρους.μεχρι χειρουργειο κανονισα κ μολις το ειδαν στο ΙΑΣΩ το ανεβαλαν....ολοι ελεγαν αφησε τα δεν μαν πειραζουν......ομως μετα απο 3 παλινδρομες κ αφου εκανα τα παντα απο εξετασεις , ο τελευταιος γιατρος μου , μου ειπε οτι ειχαν μεγαλη ευθυνη...οποτε τα αφαιρεσα πριν 6 μηνες κ τωρα ξεκιναω τις προσπαθειες μου...ο γιατρος ειναι της αποψης οτι δεν αιματωνεται η μητρα....κ μαλιστα εκανα διπλο χειρουργειο ...κ υστεροσκοπηση για το 1 εσωτερικο κ λαπαροσκοπηση για τα εκτος μητρας...........δεν ειχα αλλη επιλογη.....καλη τυχη σε οτι αποφασισεις

Εύχομαι η επόμενη φορά να είναι η τυχερή σου! Συγχαρητήρια που δεν το έβαλες κάτω κ απο εδώ κ πέρα μόνο χαρές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

 

στις On 17/8/2019 at 3:15 ΜΜ, ο/η Tokyo είπε:

Μα κ γω για αυτό εχω αρχίσει να το σκέφτομαι με αφορμή κάποιο άρθρο που διάβασα κ σκέφτομαι να πάρω μια δεύτερη γνώμη... το εσωτερικό είναι μικρό αλλα δεν επηρεάζει την κοιλότητα της μήτρας είναι στα τοιχώματα... το εξωτερικό δεν το συζητώ καν, δεν επηρεάζει κάπου! Ευχαριστώ για την απάντηση :-)

Είχα 2 ινομυωματα περίπου 3 εκατοστά κ βγήκαν στην πορεία της εγκυμοσύνης αλλά 4? 5? Κάποια στιγμή σταμάτησα να τα μετράω πόσα είναι κ πόσα εκατοστά έφτασαν. Τα 2 μεγάλα έφτασαν κοντά στα 10 εκατοστά!! Όλα στο τοίχωμα. Δεν είχα κανένα πρόβλημα κ γέννησα φυσιολογικα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...