Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποβολή


Recommended Posts

Καλησπέρα σας 

Είμαι μητερα 1 κοριτσιου 17 ετών κ 1 μπέμπη 2 ετών 

Το περασμένο Σάββατο είχα μια αποβολή στην 6η εβδομάδα 

Ο γιατρός που με εξετασε μου ειπε ότι κάθε 2 μέρες  να επαναλαμβάνω την χοριακη μεχρι να μηδενιστεί 

Οπότε τρέχω κάθε 2 μέρες σε εφημερεύον νοσοκομείο κ κάνω χοριακη

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι 

Υπάρχει περίπτωση που να έμεινε κάποια έγκυος μετά από αποβολή σε σύντομο χρονικό διάστημα?

Λόγω ηλικίας (41) δεν θέλω να περιμένω 6 μήνες που έχω διαβασει

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπάμαι για την αποβολή και να χαίρεσαι τα παιδιά σου. 

Αν η αποβολή έγινε με τελείως φυσικό τρόπο χωρίς απόξεση και χωρίς φάρμακο κάποιοι γιατροί λένε ότι δε χρειάζεται να περιμένεις και μπορείς να ξεκινήσεις στον επόμενο κύκλο και κάποιοι ότι καλό είναι να περάσουν 3 μήνες.

Ακόμα και με απόξεση στην 6η -7η εβδομάδα 3 μήνες λένε συνήθως να περιμένεις. 

Βέβαια το καλύτερο είναι να κάνεις αυτή την ερώτηση στο γιατρό σου που γνωρίζει το ιστορικό σου. Αν αυτός μιλάει για 6 μήνες θα ξέρει και τον λόγο που το συστήνει σε σένα. 

Εύχομαι να περάσει γρήγορα η στεναχώρια και να έχεις ευχάριστα μόνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσι μου να χαίρεσαι τα παιδάκια σου! Μη στεναχωριέσαι για την αποβολή θα ξανά έρθει μπεμπακι γρήγορα! 

Έμεινα έγκυος Νοέμβριο σταμάτησε η χοριακη να ανεβενει 5 εβδομάδων! Ιενουαριο έμεινα ξανά!!! Δύο κύκλους μετά! Δεν μου είπε κανείς Να μη προσπαθήσω για κάποιο διάστημα ωστόσο ξέρω ότι πρέπει να υπάρχει μια παύση κάποιων μηνών αν γίνει αποξεση! Εσύ όμως δεν ακανεν Σωστα? 

Εύχομαι σύντομα μια τελειωμηνη εγκυμοσύνη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσι μου λυπάμαι για την αποβολή σου αλλά δυστυχώς συμβαινουν και αυτά ,και εγω το περασα...καλυτερα είναι να αφησεις δυο κυκλους αλλωστε ησουν και σε πολύ αρχικο σταδιο...ώστε να ηρεμήσει το σωμα σου και για να μην βαλεις σε κινδυνο τοσο τη νεα εγκυμοσυνη που θα ερθει άλλα και τον οργανισμό σου .. ευχομαι συντομα ευχαριστα νεα..και να χαιρεσαι τα παιδακια σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Πιου-πιου είπε:

Λυπάμαι για την αποβολή και να χαίρεσαι τα παιδιά σου. 

Αν η αποβολή έγινε με τελείως φυσικό τρόπο χωρίς απόξεση και χωρίς φάρμακο κάποιοι γιατροί λένε ότι δε χρειάζεται να περιμένεις και μπορείς να ξεκινήσεις στον επόμενο κύκλο και κάποιοι ότι καλό είναι να περάσουν 3 μήνες.

Ακόμα και με απόξεση στην 6η -7η εβδομάδα 3 μήνες λένε συνήθως να περιμένεις. 

Βέβαια το καλύτερο είναι να κάνεις αυτή την ερώτηση στο γιατρό σου που γνωρίζει το ιστορικό σου. Αν αυτός μιλάει για 6 μήνες θα ξέρει και τον λόγο που το συστήνει σε σένα. 

Εύχομαι να περάσει γρήγορα η στεναχώρια και να έχεις ευχάριστα μόνο. 

Δεν χρειάστηκε απόξεση 

Φυσιολογικά καθάρισα 

Σήμερα που έκανα πάλι χοριακη ήταν 36

 

Η πρώτη ήταν 1300

 

Η 2η 350  κ σήμερα 36

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Mamounitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου να χαίρεσαι τα παιδάκια σου! Μη στεναχωριέσαι για την αποβολή θα ξανά έρθει μπεμπακι γρήγορα! 

Έμεινα έγκυος Νοέμβριο σταμάτησε η χοριακη να ανεβενει 5 εβδομάδων! Ιενουαριο έμεινα ξανά!!! Δύο κύκλους μετά! Δεν μου είπε κανείς Να μη προσπαθήσω για κάποιο διάστημα ωστόσο ξέρω ότι πρέπει να υπάρχει μια παύση κάποιων μηνών αν γίνει αποξεση! Εσύ όμως δεν ακανεν Σωστα? 

Εύχομαι σύντομα μια τελειωμηνη εγκυμοσύνη 

Όχι δεν έκανα απόξεση 

Απλά Σκέφτομαι μήπως αργήσει η επόμενη περίοδος κ αργήσω να ξεκινήσω τις προσπάθειες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Ανδρεωτου είπε:

Όχι δεν έκανα απόξεση 

Απλά Σκέφτομαι μήπως αργήσει η επόμενη περίοδος κ αργήσω να ξεκινήσω τις προσπάθειες 

Από τη στιγμή που συμβαίνει η αποβολή η πρώτη κανονική περίοδος έρχεται σε 30-40 ημέρες. 

Φίλη μου κοίταξε να συνέλθεις ψυχικά και σωματικά γιατί είναι μια δυσκολη κατάσταση και μετά θα έρθουν όλα. Ένας ή δύο μήνες δεν είναι τίποτα σα χρονικό διάστημα ακόμα και για τις ηλικίες μας. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Ανδρεωτου είπε:

Όχι δεν έκανα απόξεση 

Απλά Σκέφτομαι μήπως αργήσει η επόμενη περίοδος κ αργήσω να ξεκινήσω τις προσπάθειες 

Εμένα μου είχε έρθει κανονικά παντός μου είχε δώσει ο γιατρός κάτι χάπια να μου έρθει έπεσε η χοριακη και μου ήρθε καπάκι ξανά ξεκινήσαμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Ανδρεωτου είπε:

Δεν χρειάστηκε απόξεση 

Φυσιολογικά καθάρισα 

Σήμερα που έκανα πάλι χοριακη ήταν 36

 

Η πρώτη ήταν 1300

 

Η 2η 350  κ σήμερα 36

Σε λίγες μέρες θα μηδενιστεί.... Από τα λίγα που ξέρω   που έχω διαβάσει  ..Καλύτερα να περιμένεις λιγάκι να ηρεμήσει το σώμα σου    όπως σου είπε και η φίλη πιο πάνω ....Μα χαίρεσαι τα παιδάκια σου...Και σύντομα να έρθει το νέο μπεμπέ ❣❣❣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...