Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ο


Unicorn 1

Recommended Posts

Καλησπέρα,τον Οκτώβρη μετά απο σαλπιγγογραφία είδαμε οτι απο την αριστερή σάλπιγγα δεν περνούσε το υγρό,οπότε μπήκα για επεμβατική λαπαροσκόπηση.Ο γιατρός προηγουμένως με ενημέρωσε οτι θα προσπαθούσενα την σώσει!Στο χειρουργείο λοιπόν βρήκαμε οτι ηταν υδροσάλπιγγα στην οποία ειχε κολλήσει και η ωοθήκη και ετσι ειχε καταστραφεί,επομένως μου την αφαίρεσαν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μήπως να ρωτήσεις τα κορίτσια της εξωσωματικής; ισως όλο κ κάποια να το είχε...  Κορίτσι μου εσυ δεν είχες πει για τους δύο τραχηλους; συγγνώμη αν σε μπερδεύω με άλλο κοριτσι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είχα υδροσαλπιγγα η οποία απεικονίστηκε αρχικά στη σαλπιγγογραφια. 

Μπήκα αμέσως για λαπαροσκόπηση. Δυστυχώς η υδροσαλπιγγα εγχυει στη μήτρα τοξικό υγρό το οποίο μπορεί να εμποδίσει τη σύλληψη. Ο χειρουργός μου είπε ότι θα έκανε προσπάθεια να τη σώσει και πάλι όμως θα ήταν προσωρινό δηλαδή θα έμενε το πολύ έξι μήνες ανοιχτή και αν στο μεταξύ δεν πετύχαινα εγκυμοσύνη ίσως έπρεπε να την αφαιρέσω με νέο χειρουργείο. Όμως τελικά την αφαίρεσε γιατί δε σωζόταν. Η επέμβαση είναι λαπαροσκοπική και εγώ προσωπικά δεν πόναγα καθόλου. 

Μετά προχώρησα σε εξωσωματικη. Κατεψυξα τα έμβρυα και στην πρώτη ετ δεν πέτυχε. Μετά είχα μια φυσική σύλληψη από την γερή σαλπιγγα που δυστυχώς δεν προχώρησε. 

Θέλω να πω ότι και με μία σάλπιγγα μπορείς μια χαρά να μείνεις έγκυος. 

Τώρα είμαι έγκυος με την δεύτερη ετ με κατεψυγμένα. 

Εμένα με συμβούλευσαν είτε για φυσική σύλληψη είτε για εξωσωματική να την αφαιρέσω γιατί πιθανότατα χαλάει το ενδομήτριο περιβάλλον. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Εγώ είχα υδροσαλπιγγα η οποία απεικονίστηκε αρχικά στη σαλπιγγογραφια. 

Μπήκα αμέσως για λαπαροσκόπηση. Δυστυχώς η υδροσαλπιγγα εγχυει στη μήτρα τοξικό υγρό το οποίο μπορεί να εμποδίσει τη σύλληψη. Ο χειρουργός μου είπε ότι θα έκανε προσπάθεια να τη σώσει και πάλι όμως θα ήταν προσωρινό δηλαδή θα έμενε το πολύ έξι μήνες ανοιχτή και αν στο μεταξύ δεν πετύχαινα εγκυμοσύνη ίσως έπρεπε να την αφαιρέσω με νέο χειρουργείο. Όμως τελικά την αφαίρεσε γιατί δε σωζόταν. Η επέμβαση είναι λαπαροσκοπική και εγώ προσωπικά δεν πόναγα καθόλου. 

Μετά προχώρησα σε εξωσωματικη. Κατεψυξα τα έμβρυα και στην πρώτη ετ δεν πέτυχε. Μετά είχα μια φυσική σύλληψη από την γερή σαλπιγγα που δυστυχώς δεν προχώρησε. 

Θέλω να πω ότι και με μία σάλπιγγα μπορείς μια χαρά να μείνεις έγκυος. 

Τώρα είμαι έγκυος με την δεύτερη ετ με κατεψυγμένα. 

Εμένα με συμβούλευσαν είτε για φυσική σύλληψη είτε για εξωσωματική να την αφαιρέσω γιατί πιθανότατα χαλάει το ενδομήτριο περιβάλλον. 

Δλδ μετά την πρώτη σου εξωσωματική έμεινες μόνη σου έγκυος με μια σάλπιγγα?Φοβερό!Αν επιτρέπεται στην εξωσωματική προχώρησες λογω σαλπιγγας?Μετα απο ποσο καιρο απο την εξωσωματικη εμεινες μονη σου εγκυος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Sofoul είπε:

Δλδ μετά την πρώτη σου εξωσωματική έμεινες μόνη σου έγκυος με μια σάλπιγγα?Φοβερό!Αν επιτρέπεται στην εξωσωματική προχώρησες λογω σαλπιγγας?Μετα απο ποσο καιρο απο την εξωσωματικη εμεινες μονη σου εγκυος?

Ναι λόγω σάλπιγγας σε συνδυασμό με ... τα χρονακια μου. 

Εγώ έπαθα υπερδιέγερση και δεν έβαλα αμέσως εμβρυακια. Έπρεπε να περιμένω. Έμεινα 4 μήνες μετά τη διέγερση αφού είχα κάνει την πρώτη ετ με κατεψυγμένα που απέτυχε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Unicorn 1 είπε:

@Tokyo όλα σε εμένα συμβαίνουν...δν υπάρχει αυριοοο...θα τρελαθώ..

Είχα διαβάσει την ιστορία σου κ τη θυμάμαι ακριβώς επειδή ήταν τόσο σπάνιο... για την σάλπιγγα πάντως έχω φιλη που χρειάστηκε να την αφαιρέσει (κ αν δεν κανω λαθος.μαζι κ μια ωοθηκη) κ έμεινε έγκυος φυσιολογικά κ πήγε κ μια χαρα! Σου εύχομαι σύντομα να έχεις ευχάριστα νέα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...