Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αυχενική διαφάνεια


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα..την προηγούμενη Πέμπτη έκανα την αυχενική διαφάνεια 12w & 2d όλα πήγαν πολύ καλά ρινικό οστό ορατό κλπ κλπ το μόνο που προβλημάτισε τον γιατρό μου είναι η τιμή της αυχενικής που ήταν 2.3 και την θεώρησε τσιμπημενη έτσι λοιπόν μου έκλεισε ραντεβού για να κάνω λήψη τροφοβλάστης την τέταρτη.. εσείς με αυχενική διαφάνεια 2.3 και με συνδυασμένο κίνδυνο για τρισωμια 21 1/2094 θα κάνετε αυτή την εξέταση; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Ιωάννα γερ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα..την προηγούμενη Πέμπτη έκανα την αυχενική διαφάνεια 12w & 2d όλα πήγαν πολύ καλά ρινικό οστό ορατό κλπ κλπ το μόνο που προβλημάτισε τον γιατρό μου είναι η τιμή της αυχενικής που ήταν 2.3 και την θεώρησε τσιμπημενη έτσι λοιπόν μου έκλεισε ραντεβού για να κάνω λήψη τροφοβλάστης την τέταρτη.. εσείς με αυχενική διαφάνεια 2.3 και με συνδυασμένο κίνδυνο για τρισωμια 21 1/2094 θα κάνετε αυτή την εξέταση; 

Καλησπέρα σου με έναν πόνο σου εύχομαι αφού σου είπε ο γιατρός σ ν την κάνεις κάτι θα ξέρει..Εγώ όταν ήμουν έγκυος είχα κάνει μόνο την Αυχενική διαφάνεια κι δεν έκανα την άλλην εξέταση που έπρεπε κι όλα κλ πήγαν.. Αλλά άμα σ το είπε ο γιατρός σ ν την κάνεις καλό για σένα θα ναι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε σου προτείνει nipt; Είναι αιματολογική εξέταση χωρίς κίνδυνο μη παρεμβατική. Ρώτησε τον. Οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές.  1/2094. Εγώ με 1/1900 έκανα nipt λόγω ηλικίας μάλιστα. Περιμένω αποτελέσματα. Εσύ ποσών ετών είσαι και θα πας για τροφοβλαστη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Πιου-πιου είπε:

Δε σου προτείνει nipt; Είναι αιματολογική εξέταση χωρίς κίνδυνο μη παρεμβατική. Ρώτησε τον. Οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές.  1/2094. Εγώ με 1/1900 έκανα nipt λόγω ηλικίας μάλιστα. Περιμένω αποτελέσματα. Εσύ ποσών ετών είσαι και θα πας για τροφοβλαστη;

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις δύο σας..είμαι μόλις 23 ετών..του πρότεινα κ εγώ τον μη παρεμβατικό έλεγχο αλλά σαν εξέταση προτιμάει την λήψη τροφοβλάστης γιατί δείχνει πολλά περισσότερα από την άλλη εξέταση.. το θεώρησα λίγο υπερβολικό και πήρα και μια δεύτερη γνώμη γιατρού ο οποίος μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω ούτε καν την αιματολογική εξέταση..έχουν μεγάλη απόκλιση οι δυο γιατροί όμως μου μπήκε το μικρόβιο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Ιωάννα γερ είπε:

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις δύο σας..είμαι μόλις 23 ετών..του πρότεινα κ εγώ τον μη παρεμβατικό έλεγχο αλλά σαν εξέταση προτιμάει την λήψη τροφοβλάστης γιατί δείχνει πολλά περισσότερα από την άλλη εξέταση.. το θεώρησα λίγο υπερβολικό και πήρα και μια δεύτερη γνώμη γιατρού ο οποίος μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω ούτε καν την αιματολογική εξέταση..έχουν μεγάλη απόκλιση οι δυο γιατροί όμως μου μπήκε το μικρόβιο..

Κορίτσι μου η αλήθεια είναι εφόσον είσαι τόσο μικρή και με τέτοιες πιθανότητες είναι όντως μάλλον υπερβολικό. 

Αν το πήρες απόφαση σίγουρα η τροφοβλαστη είναι διαγνωστική εξέταση που παρέχει σιγουριά 100/100.  Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ιωάννα γερ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα..την προηγούμενη Πέμπτη έκανα την αυχενική διαφάνεια 12w & 2d όλα πήγαν πολύ καλά ρινικό οστό ορατό κλπ κλπ το μόνο που προβλημάτισε τον γιατρό μου είναι η τιμή της αυχενικής που ήταν 2.3 και την θεώρησε τσιμπημενη έτσι λοιπόν μου έκλεισε ραντεβού για να κάνω λήψη τροφοβλάστης την τέταρτη.. εσείς με αυχενική διαφάνεια 2.3 και με συνδυασμένο κίνδυνο για τρισωμια 21 1/2094 θα κάνετε αυτή την εξέταση; 

Καλησπέρα,εγω έχω αυχενική την επόμενη Τρίτη,η τιμή αυτή που σου βγήκε θεωρείται μεγάλη?Διαβάζω πως αν βγει απο 2,5 και κάτω είναι καλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Κορίτσι μου η αλήθεια είναι εφόσον είσαι τόσο μικρή και με τέτοιες πιθανότητες είναι όντως μάλλον υπερβολικό. 

Αν το πήρες απόφαση σίγουρα η τροφοβλαστη είναι διαγνωστική εξέταση που παρέχει σιγουριά 100/100.  Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου εύχομαι και σε σένα σύντομα άψογα αποτελέσματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η despoina46 είπε:

Καλησπέρα,εγω έχω αυχενική την επόμενη Τρίτη,η τιμή αυτή που σου βγήκε θεωρείται μεγάλη?Διαβάζω πως αν βγει απο 2,5 και κάτω είναι καλά

Τι να σου πω κορίτσι μου με έχει προβληματίσει πολύ το θέμα της αυχενικής..πριν την κάνω είχα ψάξει κάποια πράγματα πάνω στην εξέταση , δεν είχα ψάξει όμως τιμές επομένως όταν ο γιατρός μου είπε ότι είναι τσιμπημενη έπεσε ο ουρανός και με πλάκωσε..όταν γύρισα σπίτι και άρχισα να κοιτάω τιμές διάβασα αυτό που λες κ εσύ γι αυτό και ζήτησα μια δεύτερη γνώμη που είχε τεράστια απόκλιση βέβαια..λογικά γιατρός από γιατρό διαφέρει ίσως παίζει ρόλο η ηλικία..τι να πω δεν ξέρω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Ιωάννα γερ είπε:

Τι να σου πω κορίτσι μου με έχει προβληματίσει πολύ το θέμα της αυχενικής..πριν την κάνω είχα ψάξει κάποια πράγματα πάνω στην εξέταση , δεν είχα ψάξει όμως τιμές επομένως όταν ο γιατρός μου είπε ότι είναι τσιμπημενη έπεσε ο ουρανός και με πλάκωσε..όταν γύρισα σπίτι και άρχισα να κοιτάω τιμές διάβασα αυτό που λες κ εσύ γι αυτό και ζήτησα μια δεύτερη γνώμη που είχε τεράστια απόκλιση βέβαια..λογικά γιατρός από γιατρό διαφέρει ίσως παίζει ρόλο η ηλικία..τι να πω δεν ξέρω! 

Mα μου κάνει τρομερή εντύπωση,όπου κι αν διάβασα λέει ότι η μέση τιμή της ΑΔ πρέπει να είναι γύρω στο 3,5.Φυσικά όσο πιο χαμηλή τόσο το καλύτερο,αλλά με αυτη την τιμή να σου λένε ότι είναι τσιμπημένη?Αν επιτρέπεται πόσο χρονλων είσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η despoina46 είπε:

Mα μου κάνει τρομερή εντύπωση,όπου κι αν διάβασα λέει ότι η μέση τιμή της ΑΔ πρέπει να είναι γύρω στο 3,5.Φυσικά όσο πιο χαμηλή τόσο το καλύτερο,αλλά με αυτη την τιμή να σου λένε ότι είναι τσιμπημένη?Αν επιτρέπεται πόσο χρονλων είσαι?

Είμαι 23χρ..πιστεύω πως είναι πολύ υπερβολικός ο δικός μου γιατρός..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Ιωάννα γερ είπε:

Είμαι 23χρ..πιστεύω πως είναι πολύ υπερβολικός ο δικός μου γιατρός..

Νομίζω πως ναι,καλύτερα πάρε μια δεύτερη γνώμη.Καλή επιτυχία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωχ βρε κορίτσι μου τι γκαντεμιά είναι αυτήν τουλάχιστον το αμαξι είναι μόνο ζημιές αλλά και πάλι μια στεναχώρια σε πιάνει είναι λογικό ελπίζω να μην χτύπησε ούτε η άλλη κοπέλα.. αχ και εμένα πριν 2 βδομαδες παιθανε και η δικιά μου γατούλα 😕  Τουλάχιστον με το λαπτοπ τρίτο σε τίποτα αλλο δεν θα συμβεί τώρα 😊 περιμένουμε τα νέα σου από τα γιατρό ήρθε ώρα να μάθεις το φύλο επλιζω μόνο αν έχει καλή θέση να το δει καθαρά 😊 Να σας ζήσει ο ανήψιος καλοφωτιστος να είναι γέρος και ευτυχισμένος   Και εγω άρχισα να το νιωθω αλλά όχι συνέχεια συνήθως μόνο όταν ξαπλώνω στο κρεβατι καταλαβαίνω καμία ελαφριά κλωτσιά 😂 
    • Λυπάμαι για τα στραβά που σου έτυχαν κορίτσι μου!!!!Άντε να πας το βράδυ να δεις το μικρουλι σου και μακάρι να σας κάνει και τα αποκαλυπτήρια!!!Εγώ προσωπικά συνεχίζω πολύ καλα,έκανα και την β' επιπέδου και πλέον νιώθω καθημερινά τον μικρό 🧿🧿🧿...πότε περισσότερο πότε λιγότερο!!!
    • Εγώ είμαι 1,74 και κάνα δύο εκατοστά πιο κοντός ο άντρας μου. Δεν τον λες και πρώτο μπόι 😂😂 Ααα θα έχετε και γενέθλια μετά; Τέλεια θα συμπέσουν με μια μέρα διάφορα 🥳  Με το μπουσουλημα θέλουν προσοχή και επίβλεψη να υποθέσω; Γιατί σκέφτομαι ότι θα έχει πρόσβαση σε όλα τα σημεία του σπιτιού. Χτες άρπαξε ένα πιάτο από το τραπέζι και το πέταξε κάτω 😂😂 Το τέρας 😂😂 Πολύ συγκινητικό το μήνυμα σου. Δεν έχω ζήσει την υπογονιμότητα αλλά έχω βιώσει δύο απώλειες και δώστου εξετάσεις και απογοήτευση και κλάμα.... Έγινε όμως το θαύμα και είμαι σίγουρη ότι θα γίνει για όλες τις γυναίκες που με τόση υπομονή παλεύουν 🫶🤞 Μπράβο στον καλό σου για την υποστήριξη και το κουράγιο που σου δίνει!! 
    • Η αλήθεια είναι ότι ήταν αρκετές μέρες! Πάρε ένα τηλέφωνο το γιατρό σου να του το πεις, μήπως σου πει να πας να κάνεις έναν υπέρηχο να αποκλείσετε οτιδήποτε όπως μια κύστη ας πούμε!
    • Χρόνια πολλά κορίτσια μου και Καλή Σαρακοστή να έχουμε. Συγγνώμη που χάθηκα αλλά έχουν συμβεί διάφορα. Την Πέμπτη το πρωί έφυγα από Λευκάδα για Αθήνα. Φτάνοντας Αθήνα μαθαίνω ότι τράκαρα το αυτοκίνητο του μπαμπά μου. Ευτυχώς μόνο υλικές ζημιές που θα πληρωθούν από τη ασφάλεια της κοπέλας που έφταιγε. Μετά το laptop μου αποφάσισε να μην ανοίξει. Το έχω πάει στο μαγαζί για επισκευή και περιμένω. 3ον πέθανε δυστυχώς η μία μου γατούλα. Μέσα σε 5 μέρες σταμάτησε να τρώει κι έφυγε. Αυτά τα αρνητικά... Τα θετικά τώρα... Την Κυριακή βαφτίσαμε τον ανηψιό μου. Και σήμερα πάω να δω το μωράκι μου το βράδυ μπας και μάθω και τι είναι! Την Κυριακή νομίζω πως άρχισα να το αισθάνομαι κιόλας.!!!  Πως είστε εσείς κορίτσια μου;;;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...