Μετάβαση σε περιεχόμενο

1,5 χρόνο προσπάθειες


Paris27

Recommended Posts

Γεια σας Κορίτσια! Έπειτα από 1,5χρονο προσπαθειών, με άριστες ορμονικές και σπερματοδιαγραμμα δεν έχω καταφέρει να μείνω έγκυος, να σας πω πως έχω ΣΠΩ με άστατο κύκλο μέχρι εκεί που δεν πάει. Όσοι γιατροί έχουν δει τις εξετάσεις λένε άριστα αποτελέσματα κτλ κτλ αλλά πάλι τίποτα. Πλέον είμαστε μόνιμοι κάτοικοι του εξωτερικού που δυσκολεύει ακόμη περισσότερο την κατάσταση καθώς δεν γνωρίζουμε το σύστημα υγείας εδώ καλά καλά. Άλλαξα γιατρό , έστειλα όλες μας τις εξετάσεις, είμαι 40 ημέρες χωρίς περίοδο , αρνητικό τεστ. Μου πρότεινε να πιω duphaston για να αδιαθέτησω κι έπειτα να ξεκινήσω Clomiphene για πρόκληση ωορρηξίας. Τον Αύγουστο θα πάμε Ελλάδα και θα με δει τότε. Πιστεύει πολύ σε αυτά τα σκευάσματα τι να σας πω δεν ξέρω, θα σας κρατάω ενήμερες. Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!

Φιλικα , 

Π.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου! Είμαι κι εγώ σε προσπάθειες 1 χρόνο και πριν λίγο καιρό κάναμε τις εξετάσεις που μας πρότεινε ο γιατρός. Περιμένουμε κάποια καθοδήγηση για να δούμε πώς θα κινηθούμε από εδώ και πέρα κι ελπίζω σε φυσιολογική σύλληψη εφόσον γίνεται. Με κάποιες αγωγές παράλληλα για βοήθεια. Εύχομαι και σε εσένα τα καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Freyja Γεια! Ευχομαι να πάνε όλα καλά και σε εσένα! Εγώ μόλις εχθές ξεκίνησα Clomiphene Citrate των 100mg, θέλω πολύ να ελπίζω σε αυτή την αγωγή γιατί διαφορετικά μετά δεν ξέρω τι ακολουθεί. Προσπαθώ να κατευνάσω το άγχος μου, αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού μου υπάρχουν όλες αυτές οι αρνητικές σκέψεις που με έχουν στοιχειώσει όλο αυτο το διάστημα, δεδομένου ότι ο άντρας μου χειρουργήθηκε για κιρσοκήλες το '17 κι έκανε να επανέλθει έναν χρόνο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι να σου φέρει αυτό που επιθυμείς η προσπάθεια με κλομιφαίνη! Θα πρότεινα, αν θέλεις, να απασχοληθείς με κάποιο νέο χόμπι για όσο ακολουθείς την αγωγή, για να διοχετεύεις μέρος των σκέψεών σου εκεί & να σε βοηθάει να χαλαρώνεις κάπως. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό από άποψη ελεύθερου χρόνου, πιστεύω όμως ότι θα σε ανακούφιζε κάπως από τις αρνητικές σκέψεις. Καλή επιτυχία, όλα θα πάνε καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια κι από μένα! Πριν λίγες μέρες Ολοκλήρωσα αγωγή με duphaston και μετά συνέχισα με femara. Έκανα κολπικο υπέρηχο κ η Γυναικολογος είδε τα ωοθυλακια έτοιμα και φουσκωτά ! Επομένως πιστεύω ότι αυτή η αγωγή με βοήθησε τουλάχιστον στην ωορρηξία μου! Από εκεί κ πέρα προσπαθούμε να έχουμε επαφές για να πετύχουμε κ το μωράκι! 

Μακαρι να βοηθήσει κ εσένα κ να έχεις αυτό που περιμένεις !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Κορίτσια είμαι στον δεύτερο μήνα με κλομιφαίνη οδεύοντας για τον τρίτο. Αυτό που έχω συνειδητοποιήσει είναι ότι έχω κύκλο 28 ημερών, πρώτη φορά στη ζωή μου ομολογουμένως, ωστόσο δεν έχουμε πετύχει τις γόνιμες μέρες θαρρώ, καθώς όλη αυτή η κατάσταση μας έχει επηρεάσει. Επομένως λα λα λααα, ελπίδα καμία xD 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Paris27 είπε:

Κορίτσια είμαι στον δεύτερο μήνα με κλομιφαίνη οδεύοντας για τον τρίτο. Αυτό που έχω συνειδητοποιήσει είναι ότι έχω κύκλο 28 ημερών, πρώτη φορά στη ζωή μου ομολογουμένως, ωστόσο δεν έχουμε πετύχει τις γόνιμες μέρες θαρρώ, καθώς όλη αυτή η κατάσταση μας έχει επηρεάσει. Επομένως λα λα λααα, ελπίδα καμία xD 

Κορίτσι μου απο όσο εχω δει απο κορίτσια εδω μέσα δεν έχει νόημα να παίρνεις αγωγή αν ταυτόχρονα δεν παρακολουθείς ωορρηξία κ μάλιστα με υπέρηχο για να είσαι σίγουρη! Αν δεν υπάρχει αυτή η λύση, εστω με τεστακια! Το να παίρνεις φάρμακα κ να μην προσπαθείς τις γόνιμες πραγματικά δεν σε βοηθάει πουθενά... αν δεν κάνω λάθος έχει κ όριο τους 3 ή 4 μήνες αυτή η θεραπεία... εφόσον λοιπόν την λαμβάνεις, κανε σούπερ εντατικές προσπάθειες αυτές τις μέρες κ εύχομαι να πιάσουν!!!

Ο άντρας σου εχει κάνει εξέταση μετά το χειρουργείο για να δει σε τι κατάσταση βρίσκεται; αν επιτρέπεται πόσο χρονών είσαι;

Καλή επιτυχία κ σύντομα με ευχάριστα εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσι μου απο όσο εχω δει απο κορίτσια εδω μέσα δεν έχει νόημα να παίρνεις αγωγή αν ταυτόχρονα δεν παρακολουθείς ωορρηξία κ μάλιστα με υπέρηχο για να είσαι σίγουρη! Αν δεν υπάρχει αυτή η λύση, εστω με τεστακια! Το να παίρνεις φάρμακα κ να μην προσπαθείς τις γόνιμες πραγματικά δεν σε βοηθάει πουθενά... αν δεν κάνω λάθος έχει κ όριο τους 3 ή 4 μήνες αυτή η θεραπεία... εφόσον λοιπόν την λαμβάνεις, κανε σούπερ εντατικές προσπάθειες αυτές τις μέρες κ εύχομαι να πιάσουν!!!

Ο άντρας σου εχει κάνει εξέταση μετά το χειρουργείο για να δει σε τι κατάσταση βρίσκεται; αν επιτρέπεται πόσο χρονών είσαι;

Καλή επιτυχία κ σύντομα με ευχάριστα εύχομαι!

Χαιρεται,

ο άντρας μου 32 κι εγώ 27. Ναι, μετά την επεμβαση επανήλθε το σπέρμα του, έπειτα απο έναν χρόνο. Παρακολουθώ τις γόνιμες μερες με τεστάκια αλλά δεν είναι και τόσο ευχάριστη διαδικάσια κι πως ειπα μας έχει επηρεάσει ψυχολογικά. Φυσικά αν ειχα μαγικό ραβδι δεν θα μας άφηνα να χάσουμε ευκαιρία! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Paris27 είπε:

Χαιρεται,

ο άντρας μου 32 κι εγώ 27. Ναι, μετά την επεμβαση επανήλθε το σπέρμα του, έπειτα απο έναν χρόνο. Παρακολουθώ τις γόνιμες μερες με τεστάκια αλλά δεν είναι και τόσο ευχάριστη διαδικάσια κι πως ειπα μας έχει επηρεάσει ψυχολογικά. Φυσικά αν ειχα μαγικό ραβδι δεν θα μας άφηνα να χάσουμε ευκαιρία! 

 

Μια χαρά! Είσαι κ πολύ μικρή οπότε πραγματικά δεν υπάρχει λόγος για άγχος :-)

Μακαρι να μπορούσα να πω οτι έχεις άδικο... είναι πολύ πιεστικό αυτό το πρόγραμμα επαφών αλλά ίσως για αυτούς τους μήνες που παίρνεις αγωγή να αξίζει τον κόπο... Φυσικά αυτό θα το αποφασίσετε εσείς ως ζευγάρι. Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...