Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γιατί το σποράκι μας;


Recommended Posts

στις On 9/4/2019 at 1:27 ΜΜ, ο/η stellena είπε:

@Pepino καλησπερα. Ειμαι η στελλα 33 ετων. Προσπαθουσαμε κ εμεις για μωρακι περιπου δυο χρονια και βιωσαμε μια παλινδρομη και μια βιοχημικη αποβολη.. Ειχε κιρσοκηλη ο συζυγος και μαλιστα αρκετα χρονια. Παροτι οι γιατροι μας ελεγαν οτι ενα προβληματικο σπερματοζωάριο δεν γονιμοποιει το ωαριο και επομενως δεν ευθυνεται η κιρσοκηλη για τις αποτυχίες, αποφασισαμε επεμβαση για να εξαλειψουμε καθε πιθανο ενδεχομενο. Ο ουρολογος τοτε μας ειχε πει πως η κιρσοκηλη ισως να μας καθυστερει με το να μη γινεται συλληψη κ μονο αυτο. Για να μη μακρυγορω, περιληπτικα θα σ πω οτι περασα ενα ολοκληρο χειμωνα κανοντας τεστ καθε μηνα.. 9 αρνητικα! Ετσι Καναμε την επεμβαση και υστερα απο 2 μηνες ακριβως επιασα το παιδακι μ  και ολα πηγαν φινα! Δεν το πιστευαμε! Βέβαια εκτος απο το συζυγο εκανα κ γω ενα μεγάλο κυκλο εξετασεων και παροτι οι εξετάσεις δεν εδειξαν καποιο προβλημα, ακολουθησα προληπτικα ενα πρωτοκολλο με αντιπηκτικες ενεσεις στη διαρκεια της εγκυμοσύνης. Μεσα απο τη δικη μ εμπειρια καταλαβαινω τη λυπη σου και σου ευχομαι κουραγιο. Ψαξτο οσο μπορεις γτ καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Να θυμάσαι οτι τιποτα δεν ειναι ανεφικτο και να εισαι δυνατη. Σ ευχομαι τα καλυτερα. 

Ευχαριστώ παρά πολύ! Κι εμενα τώρα ο γυναικολόγος που πήγα στην Ελλάδα μου είπε ότι ίσως πρέπει προληπτικά να κάνουμε μέχρι την ένατη βδομαδα αντιπηκτικες και αφού στην ένατη αποκλείσουμε τη θρομβοφιλια, να τις σταματήσουμε... εύχομαι να πάνε και σε μας καλά τα πράγματα και σύντομα να έχουμε θετικά νέα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Pepino είπε:

Ευχαριστώ παρά πολύ! Κι εμενα τώρα ο γυναικολόγος που πήγα στην Ελλάδα μου είπε ότι ίσως πρέπει προληπτικά να κάνουμε μέχρι την ένατη βδομαδα αντιπηκτικες και αφού στην ένατη αποκλείσουμε τη θρομβοφιλια, να τις σταματήσουμε... εύχομαι να πάνε και σε μας καλά τα πράγματα και σύντομα να έχουμε θετικά νέα!

Και γιατι να μη κανεις εξετ για θρομβοφιλια τωρα για να ξερεις?Ειναι στις βασικες εξετ που γινονται πλεον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Cecilaki είπε:

Και γιατι να μη κανεις εξετ για θρομβοφιλια τωρα για να ξερεις?Ειναι στις βασικες εξετ που γινονται πλεον.

Έκανα σε ένα κέντρο υπογονιμότητας και περιμένω να βγουν, αλλά μετά πήγα σε αυτόν και μου είπε ότι αυτοί το μόνο που κάνουν με αυτές τις εξετάσεις είναι να μας παίρνουν λεφτά. Διότι καμία εξέταση θρομβοφιλιας δεν μπορεί να αποδείξει θρομβοφιλια παρά μόνο όταν μια γυναίκα είναι έγκυος στην ένατη βδομαδα. Τι να πω ο καθένας λέει τα δικά του και δεν έχω ιδέα ποιον πρέπει να εμπιστευόμαστε και ποιον όχι πλέον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε 1 χρόνο μια βιοχημική κ 2 παλυνδρομες!

δεν μπορώ να περιγράψω πως έχω νιώσει . 

Δυναμη κ παρακαλάω να πάνε καλά μιας κ διανυω τις πρώτες εβδομάδες ! 

Χαμογελο αισιοδοξία κ πίστη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Pepino είπε:

Έκανα σε ένα κέντρο υπογονιμότητας και περιμένω να βγουν, αλλά μετά πήγα σε αυτόν και μου είπε ότι αυτοί το μόνο που κάνουν με αυτές τις εξετάσεις είναι να μας παίρνουν λεφτά. Διότι καμία εξέταση θρομβοφιλιας δεν μπορεί να αποδείξει θρομβοφιλια παρά μόνο όταν μια γυναίκα είναι έγκυος στην ένατη βδομαδα. Τι να πω ο καθένας λέει τα δικά του και δεν έχω ιδέα ποιον πρέπει να εμπιστευόμαστε και ποιον όχι πλέον.

Κοιτα εχει ενα δικιο ο γιατρος.Το ψαξα λιγο το θεμα τελευταια και οντως ακομα και αν βγουν φυσιολ οι τιμες εκτος εγκυμ στην εγκυμ μπορει να αλλαξουν.Εγω χωρις να το ξερω πηγα σε αιματολογο 4μερες μετα που εχασα το μωρο μου στην 20η βδομ και μου ειπε οτι καλα εκανα και πηγα τοσο αμεσα γιατι ακομα ο οργανισμος ηταν σε φαση «εγκυμοσυνης» και ειχαμε αξιοπιστα αποτελεσματα.Εμενα παντως βγηκαν ολες αρνητικες και παλι μου πε ο αιματολογος οτι σε μελλοντικη εγκυμ μια ασπιρινη θα μου τη δωσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Cecilaki είπε:

Κοιτα εχει ενα δικιο ο γιατρος.Το ψαξα λιγο το θεμα τελευταια και οντως ακομα και αν βγουν φυσιολ οι τιμες εκτος εγκυμ στην εγκυμ μπορει να αλλαξουν.Εγω χωρις να το ξερω πηγα σε αιματολογο 4μερες μετα που εχασα το μωρο μου στην 20η βδομ και μου ειπε οτι καλα εκανα και πηγα τοσο αμεσα γιατι ακομα ο οργανισμος ηταν σε φαση «εγκυμοσυνης» και ειχαμε αξιοπιστα αποτελεσματα.Εμενα παντως βγηκαν ολες αρνητικες και παλι μου πε ο αιματολογος οτι σε μελλοντικη εγκυμ μια ασπιρινη θα μου τη δωσει.

Ναι κι εμενα μου είπε αυτός ο γυναικολόγος πως παγκοσμίως πλέον υπάρχουν γραπτές οδηγίες ότι προφυλακτικά πρέπει να παίρνει η έγκυος ένα Σαλοσπίρ και κατά την ένατη βδομάδα άμα τα αποτελέσματα βγουν αρνητικά και δεν υπάρχει περίπτωση θρομβοφιλιας απλά σταματάει το χάπι. Τι να πω δεν ξέρω, ο καθένας λέει ότι θεωρεί αυτός σωστό και πολλες φορές οι απόψεις διίστανται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Nanouka1 είπε:

Σε 1 χρόνο μια βιοχημική κ 2 παλυνδρομες!

δεν μπορώ να περιγράψω πως έχω νιώσει . 

Δυναμη κ παρακαλάω να πάνε καλά μιας κ διανυω τις πρώτες εβδομάδες ! 

Χαμογελο αισιοδοξία κ πίστη!!!!

Εύχομαι να πάνε όλα κατ´ευχήν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...