Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά bebe 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Κλαιρη.κ είπε:

Πω πω.....τσουρεκι με σοκολατα!!!!

Τρομερος πειρασμος!!!!

εγω οταν μετρουσα μετα τη καμπυλη παλι ετρωγα μια στο τοσο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ γω έχω κάνει κάτι παρασπονδίες αλλά σπάνια. Καμιά μικρή σοκολάτα, 2 κουταλιές γλυκό αλλα μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού τους τελευταίους μήνες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Elen81 είπε:

Κορίτσια κ για μένα το παγωτό είναι μεγάλη λατρεία  κ το στερούμαι λόγω διατροφής για το ζάχαρο. Επίσης μ λείπει κ το τσουρέκι το γεμιστό με σοκολάτα. ☺️ ωχ αμάν.

Απορρυπαντικό κορίτσια ισχύει οτι είναι καλό το προδέρμ; το θέμα είναι να καθαρίζει κ καλά.

Το τσουρέκι δυστυχώς και εγώ δεν θα το φάω το Πάσχα και τα λατρεύω υπομονή όμως ο καιρός πέρασε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Το τσουρέκι δυστυχώς και εγώ δεν θα το φάω το Πάσχα και τα λατρεύω υπομονή όμως ο καιρός πέρασε 

εμενα ερχεται ο μικρος και τρωει διαφορα μπροσα μου που και που υποκυπτω αλλα οκ ειναι 84 τωρα το ζαχαρο μου οποτε δεν ειμαι σε διατροφη προς το παρον απλα προσπαθω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη είναι μια εξέταση αίματος που δείχνει την πορεία του ζαχάρου τους τελευταίους 3 μήνες. Μετά τον τοκετό όσες έχετε διαβήτη κύησης θα σας ζητηθεί μάλλον να την κάνετε για να φανεί ότι έπεσε το ζάχαρο σε φυσιολογικά επίπεδα. Δυστυχώς είμαστε λαός που στις 2 μεγάλες μας γιορτές το τιμούμε το τσουρέκι......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Και υπερβολικό το βρίσκω αλλά και ο γυναικολόγος μου και ο γυναικολόγος του νοσοκομείου και η ενδοκρινολογος λένε αυστηρή διατροφή 

Η παροιμία λέει "ο φόβος φυλάει τα έρημα" αλλά όταν αυτός ο φόβος περνάει σε εσένα και τρέμεις να φας σαν άνθρωπος, και αυτό κακό κάνει στο ζάχαρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου Γεια σας!!! Ελπίζω να είσαστε όλες καλά κι να φουσκώνουν οι κοιλίτσες σας!!? 

Είχαμε επίσκεψη στο μαιευτήριο που θα γεννήσουμε την Πέμπτη. Έγιναν όλες οι εξετάσεις κι όλα τα αποτελέσματα τέλεια μου είπε ο γιατρός. Ευτυχώς γιατί είχα τόσο άγχος. Τα μωράκια μας τέλεια!!! Εάν παμε όλα καλά Μαΐο γεννάμε! Μου είπε μονο πολύ ξεκούραση για να μην γεννήσω νωρίτερα. Μακάρι τουλάχιστον ν αντέξω ως την 34 ευδομαδα είπε. Αλλιώς 36 ευδομαδων μπαίνουμε καισαρική με επισκληριδιο κι ο αντρουλης μου μαζί μέσα! Τα δίδυμα  δεν τ αφήνουμε περισσότερο μου είπε. Μακαρι να πανε ολα καλα για ολες μας κοριτσια Κι να κρατήσουμε γερά μωράκια στην αγκαλιά μας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kate99 καλησπέρα κοριτσάκι! Εγώ κι στα δύο μου είχα βρει πριν γεννήσω. Είχα πάρει κι τις πληροφορίες που ήθελα από νωρίς. Κι όταν γέννησα τον είχα ενημερώσει κι ερχόταν σπίτι τακτικά κι παρακολουθούσε το μωρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Rian είπε:

Kate99 καλησπέρα κοριτσάκι! Εγώ κι στα δύο μου είχα βρει πριν γεννήσω. Είχα πάρει κι τις πληροφορίες που ήθελα από νωρίς. Κι όταν γέννησα τον είχα ενημερώσει κι ερχόταν σπίτι τακτικά κι παρακολουθούσε το μωρό.

Καλημέρα καλή μου! Είμαι στον 7ο και σκέφτομαι αν πρέπει να τον ειδοποιήσω από τώρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Kate99 είπε:

Κοπέλες σας χαιρετώ! Ξέρετε σε ποιο μήνα βρίσκουμε τον παιδίατρο για το μωρό;

Δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός, σίγουρα πριν γεννήσεις καλό θα είναι να επικοινωνήσεις με κάποιους, να μιλήσεις μαζί τους να δεις ποιος θα σου κάτσει καλύτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Kate99 ναι φυσικά κορίτσι μου γιατί όχι! Να μην τ αφήσεις για την τελευταία στιγμή γιατί έτσι κι αλλιώς έχουμε πολλά για το τέλος. Μιλά μαζί του κι εκείνος θα σε ενημερώσει για τις λεπτομέρειες κι για το πώς θα πρέπει να κινηθείς.  Κανε Όμως πρώτα έρευνα για καλό παιδίατρο! Γιατί δυστυχώς υπάρχουν κι αρκετοί που απλά κουβαλάνε τον τίτλο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elen81 είπε:

Σήμερα έφαγα ζελέ με στέβια. ☺️ δν ήταν κ σοκολατα αλλά κάτι ήταν!

Εγώ σήμερα ξέφυγα από την διατροφή και έφαγα 2 κομμάτια πίτσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!! Έχω δύο ερωτήσεις σήμερα μετά από ώρες αϋπνίας από το μπούκωμα για 4η μέρα! 

1) ο γιατρός στην αρχή μου είπε physiomer ή παιδικό οτριβιν. Μόλις τον ξανά πήρα να τον ρωτήσω αν μπορώ να το βάλω περισσότερες φορές από 2 τη μέρα, μου είπε ότι μπορώ να πάρω και dexarina σπρέι (κορτιζόνη). Τον ρώτησα για την κορτιζόνη γιατί αυτό το σπρέι το υπεραγαπω χρόνια τώρα (γιατί όταν είμαι μπουκωμένη έρχεται το τέλος του κόσμου για μένα), και μου είπε δεν πειράζει μπορώ να το βάλω 2,3 μέρες.. Στο ίντερνετ παντού διαβάζω ότι απαγορεύεται εκτός από λίγες περιπτώσεις. Εσείς τι έχετε ακούσει? Τώρα το παίρνω μια μισή μέρα βέβαια.. Αλλά μετά σκέφτηκα ότι αν γεννήσεις πρωορα πχ σου κάνουν και ένεση κορτιζόνης από ότι μου είπαν για να πάρουν τα παμω τους τα πνευμονία του μωρού αν είναι 8μηνιτικο.. Οπότε κολλάει μάλλον κάπου αυτό? Μήπως απαγορεύεται η κορτιζόνη μόνο το πρώτο τρίμηνο? 

2)εχω γίνει μέλος σε 2 groups στο φμπ. Με τα οποία δεν έχω καθόλου μα καθόλου ίδιες απόψεις διαπαιδαγωγησης και τελικά μόνο με νευριάζει να τα διαβάζω. Είπα να μπω για να ακούσω καμία συμβουλή αλλά πραγματικά κάποια πράγματα μου φαίνονται υπερβολικά! Έχετε στο νου σας κανένα γκρουπ που είναι λίγο υπέρ των ορίων και του προγράμματος? Δεν μιλάω για υπερβολές αλλά όχι πχ να κοιμάται τι παιδί στο κρεβάτι μου 7 χρόνων επειδή δεν έχει νιώσει την ανάγκη να κοιμάται μόνο του. Δε ξέρω αν έγινα σαφής ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Pralina είπε:

Καλημέρα!! Έχω δύο ερωτήσεις σήμερα μετά από ώρες αϋπνίας από το μπούκωμα για 4η μέρα! 

1) ο γιατρός στην αρχή μου είπε physiomer ή παιδικό οτριβιν. Μόλις τον ξανά πήρα να τον ρωτήσω αν μπορώ να το βάλω περισσότερες φορές από 2 τη μέρα, μου είπε ότι μπορώ να πάρω και dexarina σπρέι (κορτιζόνη). Τον ρώτησα για την κορτιζόνη γιατί αυτό το σπρέι το υπεραγαπω χρόνια τώρα (γιατί όταν είμαι μπουκωμένη έρχεται το τέλος του κόσμου για μένα), και μου είπε δεν πειράζει μπορώ να το βάλω 2,3 μέρες.. Στο ίντερνετ παντού διαβάζω ότι απαγορεύεται εκτός από λίγες περιπτώσεις. Εσείς τι έχετε ακούσει? Τώρα το παίρνω μια μισή μέρα βέβαια.. Αλλά μετά σκέφτηκα ότι αν γεννήσεις πρωορα πχ σου κάνουν και ένεση κορτιζόνης από ότι μου είπαν για να πάρουν τα παμω τους τα πνευμονία του μωρού αν είναι 8μηνιτικο.. Οπότε κολλάει μάλλον κάπου αυτό? Μήπως απαγορεύεται η κορτιζόνη μόνο το πρώτο τρίμηνο? 

2)εχω γίνει μέλος σε 2 groups στο φμπ. Με τα οποία δεν έχω καθόλου μα καθόλου ίδιες απόψεις διαπαιδαγωγησης και τελικά μόνο με νευριάζει να τα διαβάζω. Είπα να μπω για να ακούσω καμία συμβουλή αλλά πραγματικά κάποια πράγματα μου φαίνονται υπερβολικά! Έχετε στο νου σας κανένα γκρουπ που είναι λίγο υπέρ των ορίων και του προγράμματος? Δεν μιλάω για υπερβολές αλλά όχι πχ να κοιμάται τι παιδί στο κρεβάτι μου 7 χρόνων επειδή δεν έχει νιώσει την ανάγκη να κοιμάται μόνο του. Δε ξέρω αν έγινα σαφής ?

Καλημερα! Η μητερα μου λογω αυτοανοσου, που εχω το ιδιο κ εγω, οταν ηταν εγκυος στην αδερφη μου και λογω εξαρσης της νοσου την περασε την εγκυμοσυνη με κορτιζονη σε πολυ μεγαλυτερη δοση (χαπια) κ για περισσοτερο καιρο, μηνες. Δεν υπηρξε κανενα προβλημα οποτε αν θες την γνωμη μου δεν θα επηρεασει το μωρακι σου το σπρει για την μυτη! Ελπιζω να περασει γρηγορα και να μην ταλαιπωρηθεις!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Pralina Καλημέρα! Δε θα συνιστούσα ιντερνετικα γκρουπ διαπαιδαγώγησης. Για οποιαδήποτε πληροφορία υπάρχουν εξαιρετικοί παιδοψυχολογοι που μπορούν να σε κατατοπίσουν. Τα όρια και το πρόγραμμα είναι απαραίτητα στα παιδιά και βοηθητικά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Evoula4 είπε:

@Pralina Καλημέρα! Δε θα συνιστούσα ιντερνετικα γκρουπ διαπαιδαγώγησης. Για οποιαδήποτε πληροφορία υπάρχουν εξαιρετικοί παιδοψυχολογοι που μπορούν να σε κατατοπίσουν. Τα όρια και το πρόγραμμα είναι απαραίτητα στα παιδιά και βοηθητικά! 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Είμαι απόλυτα σύμφωνη με αυτό και λόγω παιδαγωγικών σπουδών και βιβλίων που έχω διαβάσει θεωρώ πως είναι απαραίτητα! Απλά όλα αυτά που θέλω να μάθω σίγουρα δεν μπορεί να τα καλύψει ένας παιδοψυχολογος. ? εκτός αν κάνω μια συνέδρια ανά 3 μέρες χαχα.. Εννοώ ότι από ενός έτους και πάνω, πιστυεω πως ξέρω πως πρέπει να φέρθω σε ένα παιδί και είμαι αρκετά αισιόδοξη σε αυτό το θέμα! Αλλά για νεογέννητα, έως ενός έτους, το αν πρέπει να είναι στο στήθος δέκα ώρες την μέρα, αν πρέπει να κοιμάται στο δωμάτιο της μαμάς και μέχρι ποια ηλικία, πως αντιμετωπίζεις το κλάμα του μωρού και άλλα χίλια πράγματα δνε ξερω κατά πόσο θα μπορούσε να βοηθήσει ένας ψυχολόγος. Εννοώ ότι θα πρέπει να είναι και σύμβουλος θηλασμού και ψυχολόγος και μάνα ταυτόχρονα? αλλά θα το κοιτάξω αυτό που μου είπες! Απλά ήθελα να μπορώ να διαβάζω παρόμοιες ερωτήσεις και ίσως βοηθητικές απαντήσεις από άλλες μαμάδες Πιτ το έχουν βιώσει και το αντιμετώπισαν με έναν τρόπο που να είμαι κι εγώ σύμφωνη κατάλαβες? ?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Liou22 είπε:

Καλημερα! Η μητερα μου λογω αυτοανοσου, που εχω το ιδιο κ εγω, οταν ηταν εγκυος στην αδερφη μου και λογω εξαρσης της νοσου την περασε την εγκυμοσυνη με κορτιζονη σε πολυ μεγαλυτερη δοση (χαπια) κ για περισσοτερο καιρο, μηνες. Δεν υπηρξε κανενα προβλημα οποτε αν θες την γνωμη μου δεν θα επηρεασει το μωρακι σου το σπρει για την μυτη! Ελπιζω να περασει γρηγορα και να μην ταλαιπωρηθεις!?

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Μου έφτιαξες την μέρα χιχι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Pralina έκανα και γω το λάθος να γραφτώ σε μια σελίδα στο fb που είχε έναν απατηλά σοβαρό τίτλο και θεώρησα ότι θα ήταν γιατροί αυτοί που έγραφαν. Ε, όπως μπήκα βγήκα. Γιατί δεν εμπιστεύομαι άτομα που όταν το παιδί τους βάζει το δάχτυλο στη πρίζα αντί να πάρουν τον γιατρό ή το ΕΚΑΒ μπαίνουν στο fb και ρωτάνε τι να κάνω  ??. Αν θες διάβασε Guide to Your Baby's First Year που έχουν γράψει γιατροί-γονείς από τη το Mayo Clinic, την καλύτερη κλινική στην Αμερική και δίνει αναλυτικές συμβουλές για τον πρώτο χρόνο του παιδιού.

Επίσης προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλες τις μανούλες να διαβάσουν το «η συναισθηματική νοημοσύνη των παιδιών», του Gottman. Έπεσε στα χέρια μου πριν μείνω έγκυος και ήταν μεγάλη αποκάλυψη!

Ωστόσο, όσο καλά και αν τα λένε τα βιβλία αλλιώς είναι να έχεις έναν έμπειρο παιδίατρο-ψυχολόγο-σύμβουλο από κοντά για να ρωτάς. Που θα βρω έναν τέτοιο στη Θεσσαλονίκη μου λέτε??? Χάος με τους παιδιάτρους… ? ούτε από φίλους μπορώ να βγάλω άκρη @KONSTANTIA , άλλος είναι μακριά δεν με βολεύει για άλλον οι γνώμες είναι αντίρροπες, χαμός.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Elen81 είπε:

Κορίτσια πείτε γνώμες για μπιμπερό κ πιπίλες π είναι καλά, δεν έχω ιδέα..

Εγώ πήρα από το φαρμακείο μπιμπερό της chicco και της nuk γυαλινα και πιπίλες στις ίδιες μάρκες δεν είχε και κάτι άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Εγώ πήρα από το φαρμακείο μπιμπερό της chicco και της nuk γυαλινα και πιπίλες στις ίδιες μάρκες δεν είχε και κάτι άλλο.

Με γεια σου! Φαντάζομαι όλα καλά θα ναι, απλά μήπως υπάρχουν μάρκες που είναι ιδιαίτερα βολικές πχ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Elen81 είπε:

Κορίτσια πείτε γνώμες για μπιμπερό κ πιπίλες π είναι καλά, δεν έχω ιδέα..

Εγω αγόρασα της dr Browns ένα γυάλινο μεγάλο κι ένα πιο μικρό! Επίσης πήρα δώρο από τα pre natal 2 γυάλινα μικρά της chicci επειδή έκανα αγορές άνω των 50 ευρώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Elen81 είπε:

Κορίτσια πείτε γνώμες για μπιμπερό κ πιπίλες π είναι καλά, δεν έχω ιδέα..

Πιπίλες πήρα καουτσούκ.. Έτσι με συμβούλεψαν στο Mothercare. Μου είπαν ότι είναι πιο υγιεινές. Αλλά δεν έχω προσωπική έμπειρα με μωράκια για να κρίνω! Αν μπορεί να μας πει κάποια ήδη μανούλα? ?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...