Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά bebe 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 10 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Γιατί όμως; Λόγω αυτής της τιμής; Μήπως υπάρχει προδιάθεση ή κληρονομικότητα ή παχυσαρκεία?

Οχι δεν ειχα ποτε θεμα με το ζαχαρο και τα κιλα μου φυσιολογικα...απλα να το παρακολουθουμε μου ειπε για να μην ανεβει....τι να πω;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη η καμπύλη ήταν 90 - 192- 193....μαύρη μαυρίλα πλάκωσε την ψυχή μου! Και τώρα που έρχεται η ώρα δεν θέλω να πάει τόσο χάλια, κουράστηκα την προηγούμενη φορά να μετράω το ζάχαρο, είχα κατατρυπήσει όλα τα δάχτυλά μου! Το υπόσχομαι, δεν θα τρώω γλυκά ?

Βρε κορίτσια στη δεύτερη και τρίτη μέτρηση κανονικά πόσο πρέπει να είναι; Και πιο το όριο;

Θυμάμαι γ αδερφή μου επέμενε ότι έδωσαν χαμηλό όριο και ότι και πάλι καλό ήταν όμως ο ενδοκρινολόγος που πήγαινα τότε για το θυρεοειδή με έβαζε να μετράω διατροφή δεν έκανα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η egw είπε:

Βρε κορίτσια στη δεύτερη και τρίτη μέτρηση κανονικά πόσο πρέπει να είναι; Και πιο το όριο;

Θυμάμαι γ αδερφή μου επέμενε ότι έδωσαν χαμηλό όριο και ότι και πάλι καλό ήταν όμως ο ενδοκρινολόγος που πήγαινα τότε για το θυρεοειδή με έβαζε να μετράω διατροφή δεν έκανα 

Νηστική κάτω από 95, 1η ώρας κάτω από 180 και 2ης ώρας κάτω από 153!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Κλαιρη.κ είπε:

Οχι δεν ειχα ποτε θεμα με το ζαχαρο και τα κιλα μου φυσιολογικα...απλα να το παρακολουθουμε μου ειπε για να μην ανεβει....τι να πω;;;;

Υπερβολικό τον βρίσκω! Μακάρι μετά την καμπύλη να σε αφήσει να χαλαρώσεις λίγο! Δεν παλέυεται αυτό καθόλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Νηστική κάτω από 95, 1η ώρας κάτω από 180 και 2ης ώρας κάτω από 153!

Ε τότε είχε δίκαιο η αδερφή μου ήταν πιο κάτω από αυτές 

Εντωμεταξυ μας έχουν κάνει να ασχολούμαστε με αυτά αντί με τα μωράκια μας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@egw  κακά τα ψέμματα, είναι σημαντικό να έχουμε χαμηλό ζάχαρο κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Βέβαια η γυναικολόγος μου τώρα μου ξεφούρνησε ότι ο διαβήτης δεν ευθύνεται μόνο για μεγαλοσωμία στα βρέφη αλλά και για μικρά μωρά σε πολλές περιπτώσεις, κάτι που σε εμένα συνέβη. Είναι τόσο περίπλοκοι οι μηχανισμοί που αν δεν ακούμε τους γιατρούς μας μπορεί να κάνουμε ζημιά στα έμβρυα και είναι μεγάλο κρίμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η egw είπε:

Ε τότε είχε δίκαιο η αδερφή μου ήταν πιο κάτω από αυτές 

Εντωμεταξυ μας έχουν κάνει να ασχολούμαστε με αυτά αντί με τα μωράκια μας 

Σωστα τα λες.....μας προκαλουν πολυ αγχος καποιες φορες και δεν μπορουμε να απολαυσουμε τιποτα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κλαιρη.κ είπε:

Σωστα τα λες.....μας προκαλουν πολυ αγχος καποιες φορες και δεν μπορουμε να απολαυσουμε τιποτα..

Αυτό ακριβώς δεν Λεω ναι να ελέγχουμε αλλά πρέπει να σεβαστούν και ότι είμαστε έγκυος και παίζουν διαφορά δηλαδή μόνο να μας αγχωνουν δεν είναι σωστό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια! Σήμερα είμαι 29+6 αλλά μιας και φτιάχνω το δωμάτιο του μωρού και μαζεύω τα τελευταία πράγματα (λογικά είναι νωρίς αλλά μου φτιάχνει τη διάθεση!), έχω κάποιες απορίες! Ψάχνω στο ίντερνετ αλλά δεν μπορώ να βρω απαντήσεις! Δηλαδή, καθαριζω τα συρτάρια της συρταριερας με κάτι πριν μπουν τα καθαρά ρουχαλάκια? Το έπλυνα με ξύδι και νερό αλλά δεν εωχ ιδέα αν είναι αρκετό. Επίσης τις κουβέρτες σεντόνια του μωρού τα επλυνα με πλανετ για μωρά στους 30 και τα σιδερωσα πολύ καλά. Είναι αρκετό? Πολλές οι απορίες! Επίσης έπλυνα κάτι μικρά χαλακια, το ύφασμα από το ριλαξ και κάτι άλλα αρκουδάκια κλπ. Μήπως είναι νωρίς και μετά πρέπει να τα ξανά πλύνω? Δεν ξέρω πόσο υπερβολική να γίνω ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Pralina είπε:

Γειά σας κορίτσια! Σήμερα είμαι 29+6 αλλά μιας και φτιάχνω το δωμάτιο του μωρού και μαζεύω τα τελευταία πράγματα (λογικά είναι νωρίς αλλά μου φτιάχνει τη διάθεση!), έχω κάποιες απορίες! Ψάχνω στο ίντερνετ αλλά δεν μπορώ να βρω απαντήσεις! Δηλαδή, καθαριζω τα συρτάρια της συρταριερας με κάτι πριν μπουν τα καθαρά ρουχαλάκια? Το έπλυνα με ξύδι και νερό αλλά δεν εωχ ιδέα αν είναι αρκετό. Επίσης τις κουβέρτες σεντόνια του μωρού τα επλυνα με πλανετ για μωρά στους 30 και τα σιδερωσα πολύ καλά. Είναι αρκετό? Πολλές οι απορίες! Επίσης έπλυνα κάτι μικρά χαλακια, το ύφασμα από το ριλαξ και κάτι άλλα αρκουδάκια κλπ. Μήπως είναι νωρίς και μετά πρέπει να τα ξανά πλύνω? Δεν ξέρω πόσο υπερβολική να γίνω ? 

Καλά είσαι απλά ότι πλένεις κάλυπτε τα με νάιλον σακούλα η κάτι ώστε να μην είναι εκτεθειμένα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη η καμπύλη ήταν 90 - 192- 193....μαύρη μαυρίλα πλάκωσε την ψυχή μου! Και τώρα που έρχεται η ώρα δεν θέλω να πάει τόσο χάλια, κουράστηκα την προηγούμενη φορά να μετράω το ζάχαρο, είχα κατατρυπήσει όλα τα δάχτυλά μου! Το υπόσχομαι, δεν θα τρώω γλυκά ?

Η δικιά μου καμπύλη ήτανε 85-147-155 και με έχει ψοφήσει στη διατροφή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κορίτσια! Εγώ αυτήν την βδομάδα έχω τις εξετασεις του μηνα και μετά πάω για να μου γράψει την καμπύλη.. Όντως @KONSTANTIAμεγαλυτερο άγχος από τη Β επιπέδου.. Απλά ξέρω ότι με πιάνει και αυτή η βλακεια όλο το μήνα τρώω κομπλέ και πριν τις εξετασεις κάτι παθαίνω... Τα θέλω ολααα! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Η δικιά μου καμπύλη ήτανε 85-147-155 και με έχει ψοφήσει στη διατροφή.

Δηλαδη ειναι υψηλες αυτες οι τιμες;;;φυσιολογικες μου φαινονται...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Κλαιρη.κ είπε:

Δηλαδη ειναι υψηλες αυτες οι τιμες;;;φυσιολογικες μου φαινονται...

 

Οι δυο πρωτες ειναι φυσιολογικες η τριτη ειναι πάνω από το όριο,το όριο ειναι 153.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Οι δυο πρωτες ειναι φυσιολογικες η τριτη ειναι πάνω από το όριο,το όριο ειναι 153.

Υπερβολικό τον βρίσκω! Η τρίτη τιμή σου είναι στο όριο του στατικού λάθους και σε έχει στην πείνα;;;; Έλεος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Υπερβολικό τον βρίσκω! Η τρίτη τιμή σου είναι στο όριο του στατικού λάθους και σε έχει στην πείνα;;;; Έλεος!

Και υπερβολικό το βρίσκω αλλά και ο γυναικολόγος μου και ο γυναικολόγος του νοσοκομείου και η ενδοκρινολογος λένε αυστηρή διατροφή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Και υπερβολικό το βρίσκω αλλά και ο γυναικολόγος μου και ο γυναικολόγος του νοσοκομείου και η ενδοκρινολογος λένε αυστηρή διατροφή 

Εγώ από την άλλη διάβασσ ότι παίζει και μια άλλη ουσία η γλυκοζιομενη ρόλο και κανονικά πρέπει να τσεκαρουμε κι αυτή για να καταλήξουμε δε γίνεται ρε Κόριτσια σχεδόν όλες τις βγάζουν με πρόβλημα 

Εγώ πάντως δε μπορώ το καλοκαίρι ολόκληρο να μην τρώω παγωτό 

Κάπου διάβασα ότι πριν τη καμπύλη πρέπει να κάνουμε μια διατροφή που περιέχει διάφορα για να συνηθίσει ο οργανισμός μας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η egw είπε:

Εγώ από την άλλη διάβασσ ότι παίζει και μια άλλη ουσία η γλυκοζιομενη ρόλο και κανονικά πρέπει να τσεκαρουμε κι αυτή για να καταλήξουμε δε γίνεται ρε Κόριτσια σχεδόν όλες τις βγάζουν με πρόβλημα 

Εγώ πάντως δε μπορώ το καλοκαίρι ολόκληρο να μην τρώω παγωτό 

Κάπου διάβασα ότι πριν τη καμπύλη πρέπει να κάνουμε μια διατροφή που περιέχει διάφορα για να συνηθίσει ο οργανισμός μας 

Εγώ ευτυχώς γενναω το πολύ μέχρι 20 Ιουνίου και θα απολαύσω τα παγωτά μου γιατί είναι η αδυναμία μου  να φανταστείς τρώω παγωτό και μέσα στο χειμώνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Εγώ ευτυχώς γενναω το πολύ μέχρι 20 Ιουνίου και θα απολαύσω τα παγωτά μου γιατί είναι η αδυναμία μου  να φανταστείς τρώω παγωτό και μέσα στο χειμώνα.

κι εγω τρωω αλλα δυσκολα βρισκω, στο γιο μου οταν ημουν γεναρη παρισι ηταν μειον εξω και εγω μεσα παγωτο χιχι

να σου πω πρσεχε ομως λιγο μετα μην πεσεις με τα μουτρα γιατι εκει ειναι που μπαινουν τα κιλα και δε βγαινουν και με το θηλασμο λενε οτι πεινας εγω δεν ειναι οτι πεινουσα αλλα ηθελα νερο και γλυκο μετα οποτε ειχα κατι μικρο να μου κοβει τη λιγουρα

εκανα κι εγω κοριτσια εκκαθαριση στα ρουχα του μικρου να δω τι εχει και ειμαστε σε περιεργη φασξ ο μικρος εχει αρκετα καλοκαιρινα που θα τα παρει η πεμπα και πρεπει ομως να πιασουμε και χειμερινα

επισης ευτυχως βρηκα ενα μαγαζι σημερα που εχει για ενηλικες αντρες και γυναικες φθηνα ρουχχα 5 ευρω το πουκαμισο 3 η μπλουζα 8 το παντελονι 7 το φορεμα και πηρα ενα πουκαμισο πεντε ευρω

επειδη τα ρουχα μου ειναι πολυ στενα ηδη ζοριζομαι να βρω και χαρηκα γιατι εκει θα βολευτω:) 

ειναι ρουχα απο ζαρα και διαφορα αλλα μαγαζακια που μαλλον ξεμειναν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η egw είπε:

κι εγω τρωω αλλα δυσκολα βρισκω, στο γιο μου οταν ημουν γεναρη παρισι ηταν μειον εξω και εγω μεσα παγωτο χιχι

να σου πω πρσεχε ομως λιγο μετα μην πεσεις με τα μουτρα γιατι εκει ειναι που μπαινουν τα κιλα και δε βγαινουν και με το θηλασμο λενε οτι πεινας εγω δεν ειναι οτι πεινουσα αλλα ηθελα νερο και γλυκο μετα οποτε ειχα κατι μικρο να μου κοβει τη λιγουρα

εκανα κι εγω κοριτσια εκκαθαριση στα ρουχα του μικρου να δω τι εχει και ειμαστε σε περιεργη φασξ ο μικρος εχει αρκετα καλοκαιρινα που θα τα παρει η πεμπα και πρεπει ομως να πιασουμε και χειμερινα

επισης ευτυχως βρηκα ενα μαγαζι σημερα που εχει για ενηλικες αντρες και γυναικες φθηνα ρουχχα 5 ευρω το πουκαμισο 3 η μπλουζα 8 το παντελονι 7 το φορεμα και πηρα ενα πουκαμισο πεντε ευρω

επειδη τα ρουχα μου ειναι πολυ στενα ηδη ζοριζομαι να βρω και χαρηκα γιατι εκει θα βολευτω:) 

ειναι ρουχα απο ζαρα και διαφορα αλλα μαγαζακια που μαλλον ξεμειναν

Εγώ έψαχνα παγωτό μέσα στον Ιανουάριο στα ζαχαροπλαστεία και δεν μπορούσα να βρώ.και εγώ σήμερα πήρα τα ρούχα του ανιψιού μου για να τα ξεκαθαρίσω και να δω τι να κρατήσω,επισεις ψώνισε από τα h&m 2 πουκάμισα από 6 €το ένα και 2 φούτερ από 10 € το ένα είχε πολύ καλές τιμές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κ για μένα το παγωτό είναι μεγάλη λατρεία  κ το στερούμαι λόγω διατροφής για το ζάχαρο. Επίσης μ λείπει κ το τσουρέκι το γεμιστό με σοκολάτα. ☺️ ωχ αμάν.

Απορρυπαντικό κορίτσια ισχύει οτι είναι καλό το προδέρμ; το θέμα είναι να καθαρίζει κ καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Elen81 είπε:

Κορίτσια κ για μένα το παγωτό είναι μεγάλη λατρεία κ για μένα μ το στερούμαι λόγω διατροφής για το ζάχαρο. Επίσης μ λείπει κ το τσουρέκι το γεμιστό με σοκολάτα. ☺️ ωχ αμάν.

Απορρυπαντικό κορίτσια ισχύει οτι είναι καλό το προδέρμ; το θέμα είναι να καθαρίζει κ καλά.

Πω πω.....τσουρεκι με σοκολατα!!!!

Τρομερος πειρασμος!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vivika10 είπε:

Εγώ έψαχνα παγωτό μέσα στον Ιανουάριο στα ζαχαροπλαστεία και δεν μπορούσα να βρώ.και εγώ σήμερα πήρα τα ρούχα του ανιψιού μου για να τα ξεκαθαρίσω και να δω τι να κρατήσω,επισεις ψώνισε από τα h&m 2 πουκάμισα από 6 €το ένα και 2 φούτερ από 10 € το ένα είχε πολύ καλές τιμές.

χειμερινα οπου βρισκεις σε εκπτωσεις παιρνε γιατι ειναι ακριβα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Κλαιρη.κ είπε:

Πω πω.....τσουρεκι με σοκολατα!!!!

Τρομερος πειρασμος!!!!

εγω τα πασχαλινα κουλουρια θελω και θα λειπω το πασχα

στη κυπρο εχουμε φλαουνες δεν εχουν ζαχαρη χιχ

προδερμ ναι καλο αυτο ειχα εγω αν και δεν με τρελαινει η μυρωδια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Κλαιρη.κ είπε:

Πω πω.....τσουρεκι με σοκολατα!!!!

Τρομερος πειρασμος!!!!

α απαντησα πιο κατω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Μόλις γύρισα κι εγώ απο τη Β' επιπέδου... Επιβεβαιώσαμε ότι είναι κοριτσάκι. ΠΗΤ 23/8 σταθερά, βάρος 487γρ. Όλα φυσιολογικά. Πλακούντας μπροστά και πλάγια και τράχηλος 38χιλ με μέτρηση απο την κοιλιά (στην αυχενική ήταν 35χιλ.)... Και τέλος κορίτσια μου... έχω πάρει 6 ολόκληρα κιλά!!! Μια χαρά μου τα βρήκε όλα ο γιατρός μου. Σε 6 βδομάδες, 4/6 , θα κάνουμε καμπύλη ζαχάρου!
    • Εγω το πρώτο μου παιδί το γέννησα με καισαρική όποτε λογικά και το δεύτερο έτσι θα πάει δεν πιστεύω ο γιατρός να με πάει φυσιολογική γεννά λίγη παίρνουν το ρίσκο μετά από καισαρική να σε βάλουν να γεννησεις φυσιολογικά έχουν περάσει και 2 χρόνια από την καισαρική όποτε το εχω ξεγράψει πλέον το φυσιολογικό τοκετο  κοριτσια εύχομαι να είστε τυχερές να ζήσετε αυτήν την όμορφη στιγμή με την φυσιολογική γεννά 😊
    • Mια χαρά η β επιπέδου, τέλεια! Κι εγώ κορίτσια με φυσιολογικό τοκετό θέλω.. Θα ξεκινήσετε τίποτα ασκήσεις ή κάποια προετοιμασία? δεν έχω ψάξει ακόμη γι' αυτό.. @Elk εσύ πώς το ξέρεις ότι θα σε πάει καισαρική? Εμένα αυτό που αγχώνει κορίτσια είναι ότι γεννάμε Αύγουστο.. Αν τύχει να λείπει ο γιατρός και δεν προλάβει να έρθει? Γενικά τι κάνουν? Μένουν απίκο και περιμένουν την κάθε μία πότε θα την πιάσουν οι πόνοι?
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...