Μετάβαση σε περιεχόμενο

"Τυχερούλης" ο πρώτος μήνας του 2019


paradisebird

Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Κι εγώ το ίδιο έκανα μέχρι να το καταλάβω!

Ααααααρα αυτό το μήνα με το που αρχίσει να αναβοσβηνει (να πλησιάζει η ωορρηξία) ξεκινάμε χαλαρά επαφές κ με το που δω το σταθερό χαμόγελο ξεκινάμε τις καθημερινές επαφές.παντως θα συνεχίσω να κάνω τεστ ένα το πρωί κ ένα το απόγευμα για να βλέπω τη διαφορά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 3 λεπτά, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Κι εγώ το ίδιο έκανα μέχρι να το καταλάβω!

Ναι κ εγώ το έκανα αυτό το λάθος χαχαααχ.. ε μαθαίνουμε σίγα σιγά τι να κάνω.. βάζουμε μπρος από νωρίς κ όταν πρέπει σταματάμε.. ανάποδοι άνθρωποι χαχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανταστείτε ότι μόλις έβλεπα αχνή δεύτερη γραμμή ξεκινούσα στο φουλ τις μηχανές γιατί αγχωνόμουν ότι θα χάσω την ωορρηξία. Όταν το τεστ γινόταν θετικό, έκανα το ίδιο βράδυ και μετά τέλος. Βέβαια, αν οι συνθήκες είναι ιδανικές και το σπέρμα ζήσει 5 μέρες, θα μπορούσε να γίνει σύλληψη... αλλά όχι σε μένα την αρχιγκαντέμω ? σωστά τα χρησιμοποίησα τον Νοέμβρη και τον Δεκέμβρη. Αυτόν τον μήνα δεν έκανα τεστ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Φανταστείτε ότι μόλις έβλεπα αχνή δεύτερη γραμμή ξεκινούσα στο φουλ τις μηχανές γιατί αγχωνόμουν ότι θα χάσω την ωορρηξία. Όταν το τεστ γινόταν θετικό, έκανα το ίδιο βράδυ και μετά τέλος. Βέβαια, αν οι συνθήκες είναι ιδανικές και το σπέρμα ζήσει 5 μέρες, θα μπορούσε να γίνει σύλληψη... αλλά όχι σε μένα την αρχιγκαντέμω ? σωστά τα χρησιμοποίησα τον Νοέμβρη και τον Δεκέμβρη. Αυτόν τον μήνα δεν έκανα τεστ.

Όλες πάνω κάτω τα ίδια κάναμε... Εγώ αυτό τον μήνα έκανα την επομένη του θετικού τεστ κι όχι βράδυ, έτσι για την αλλαγή... Άντε να δούμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Όλες πάνω κάτω τα ίδια κάναμε... Εγώ αυτό τον μήνα έκανα την επομένη του θετικού τεστ κι όχι βράδυ, έτσι για την αλλαγή... Άντε να δούμε! 

Κι εγώ θα ήθελα να το γυρίσω στο πρωινό, αλλά φεύγω πολύ πρωί για τη δουλειά. Μόνο ΣΚ θα μπορούσαμε, αν μας αφήσει το λουλουδάκι μου (η κόρη μου)!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΜαριαΧ είπε:

Ααααααρα αυτό το μήνα με το που αρχίσει να αναβοσβηνει (να πλησιάζει η ωορρηξία) ξεκινάμε χαλαρά επαφές κ με το που δω το σταθερό χαμόγελο ξεκινάμε τις καθημερινές επαφές.παντως θα συνεχίσω να κάνω τεστ ένα το πρωί κ ένα το απόγευμα για να βλέπω τη διαφορά

Ποιο τεστ παίρνεις;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Hope!!! είπε:

Ποιο τεστ παίρνεις;;; 

Τα clearblue τα μωβ που δείχνουν τις 4 ποιο γόνιμες μέρες.... εμένα βέβαια πάντα μόνο 3 μου δείχνει....κ αυτή την φορά παρειγγειλα κ 5 κομμάτια από one step που δείχνουν γραμμές.....να δούμε..... πάντως από ότι βλέπω δεν είμαι η μόνη που μετά το θετικό τα παρατάει ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η ΜαριαΧ είπε:

Τα clearblue τα μωβ που δείχνουν τις 4 ποιο γόνιμες μέρες.... εμένα βέβαια πάντα μόνο 3 μου δείχνει....κ αυτή την φορά παρειγγειλα κ 5 κομμάτια από one step που δείχνουν γραμμές.....να δούμε..... πάντως από ότι βλέπω δεν είμαι η μόνη που μετά το θετικό τα παρατάει ???

Τα one step τα έπαιρνα κι εγώ, είναι πολύ καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Τα one step τα έπαιρνα κι εγώ, είναι πολύ καλά.

Μακάρι να μου φέρουν τύχη... ξέρω γω...θα κάνω το πρωί κ το απόγευμα τα τεστ κ θα τσεκαρω κ με αυτά να δούμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/1/2019 at 2:10 ΜΜ, ο/η lactaki είπε:

Έχεις δίκιο συμφωνώ.. κ εμείς προσπαθούμε στοχευμενα από τον Σεπτέμβριο κ δεν έχω μείνει έγγυος.. έκανα τεστ παπ κ σήμερα έκανα ορμονολογικες κ περιμένω. Ο σύζυγος αναλύσεις μόνο προς το παρόν κ τέλος του μήνα θα κάνω κ εγώ. Θα αφήσω ένα μικρό περιθώριο κ θα κάνουμε σαλπιγγογραφια κ σπέρμοδιαγραμμα.. θέλω να δω αν υπάρχει κάποιο θέμα να το λύσουμε από νωρίς.. δε θέλω να περιμενω ένα χρόνο όπως λένε οι γιατροί κ ο δικός μου μακάρι κ μετά να ξεκινήσω τις εξετάσεις..δε ξέρω αν είμαι υπερβολικη βέβαια...

Καλησπέρα και από εμένα! Να σε ρωτήσω τι ορμονιλογικες εξετάσεις έκανες ακριβώς? Εγώ είχα μια αποβολή τον Μαίο.. και εμείς από το Σεπτέμβριο προσπαθούμε με τεστ ωορρηξίας αλλά εδώ και εάν μήνα πάω στον γιατρό μου και βλέπουμε την ωορρηξία μου και έτσι θα συνεχίσω μάλλον..εγώ έχω κλείσει από τώρα σπερμοδιαγραμμα και σαλπιγγογραφια hycosy, θέλω να βεβαιωθω πως η αποξεση δεν μου άφησε καμμια σύμφυση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Ισμήνη15 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα! Να σε ρωτήσω τι ορμονιλογικες εξετάσεις έκανες ακριβώς? Εγώ είχα μια αποβολή τον Μαίο.. και εμείς από το Σεπτέμβριο προσπαθούμε με τεστ ωορρηξίας αλλά εδώ και εάν μήνα πάω στον γιατρό μου και βλέπουμε την ωορρηξία μου και έτσι θα συνεχίσω μάλλον..εγώ έχω κλείσει από τώρα σπερμοδιαγραμμα και σαλπιγγογραφια hycosy, θέλω να βεβαιωθω πως η αποξεση δεν μου άφησε καμμια σύμφυση..

Αυτές τις εξετάσεις έκανα στην 3η μέρα του κύκλου κ στην 21η θα πάω να κάνω την προγενέστερονη..

 

IMG_20190114_150703.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η LOULOUdaki! είπε:

@Lenaki1890 @*Louloudenia* μπείτε να μας πείτε κανένα νέο! Πως πάνε οι εγκυμοσύνες σας;

Καλησπέρα κορίτσια μου, σας παρακολουθώ παρ' όλου που δεν γράφω. Μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο νέο γιατί δεν πήγα στη γυναικολόγο. Την άλλη εβδομάδα θα πάω οπότε και θα σας έχω νέα μου. Δεν σας κρύβω ότι είμαι πολύ αγχωμένη και φοβισμένη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η ΜαριαΧ είπε:

Μακάρι να μου φέρουν τύχη... ξέρω γω...θα κάνω το πρωί κ το απόγευμα τα τεστ κ θα τσεκαρω κ με αυτά να δούμε....

Εγώ έπαιρνα της hometest.. πάνω κάτω τα ίδια είναι νομίζω . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Εγώ έπαιρνα της hometest.. πάνω κάτω τα ίδια είναι νομίζω . 

Είμαι περίεργη να δω πότε θα δείξουν θετικό αποτέλεσμα κ αν θα συμπίπτει με τα άλλα τέστ που κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Ρε γμτ τσαντίζομαι. Αφού όλα είναι μια χαρά, γιατί δεν γίνεται η σύλληψη; Καλά ενδομήτρια, καλές ωορρηξίες, καλά σπέρματα, τεστ ανάβουν, κοκκινίζουν, πετυχαίνουμε τις μέρες, τι στο καλό συμβαίνει και δεν γίνεται η σύλληψη μια κι έξω να τελειώνουμε; Για όλες μας το λέω.

Το άγχος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πονάω πολύυυυυ χαμηλά στην κοιλιά σαν να έχω σήμερα ωορρηξία. Πως γίνεται με θετικό τεστ πριν 3 μέρες?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Κορίτσια πονάω πολύυυυυ χαμηλά στην κοιλιά σαν να έχω σήμερα ωορρηξία. Πως γίνεται με θετικό τεστ πριν 3 μέρες?? 

Κ γω πριν 3 μήνες μετά από 3 ημέρες θετικού τεστ είχα ωορρηξία. Οποτς εάν γίνεται έχετε 1 επαφή κ σήμερα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η lactaki είπε:

 

Αυτές τις εξετάσεις έκανα στην 3η μέρα του κύκλου κ στην 21η θα πάω να κάνω την προγενέστερονη..

 

IMG_20190114_150703.jpg

Σε ευχαριστώ! Παίζει ρόλο σε ποιες μέρες του κύκλου σου τις κάνεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Ισμήνη15 είπε:

Σε ευχαριστώ! Παίζει ρόλο σε ποιες μέρες του κύκλου σου τις κάνεις?

Ναι πρέπει να γίνουν οι εξετάσεις την 3η μέρα του κύκλου κ η προγεστερόνη την 21η μέρα του κύκλου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου είπε η ενδοκρινολογος ότι δνε χρειάζεται να πάρω κάτι για τη προλακτίνη... Μόνο μου έγραψε πάλι μαγνητική. Να την επαναλάβω γιατί έχουν περάσει 5 χρόνια και πρέπει να δούμε το μικροαδενωμα.... Αν κ μου είπε ότι αφού πριν 5 χρόνια ήταν η περίοδος χειρότερη. Δεν θα έχει αυξηθεί... Και ήταν θετική στη ιδέα των φαρμάκων για ωρίμανση ωαρίων. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Ναι πρέπει να γίνουν οι εξετάσεις την 3η μέρα του κύκλου κ η προγεστερόνη την 21η μέρα του κύκλου..

Σε ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Lenaki1890 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου, σας παρακολουθώ παρ' όλου που δεν γράφω. Μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο νέο γιατί δεν πήγα στη γυναικολόγο. Την άλλη εβδομάδα θα πάω οπότε και θα σας έχω νέα μου. Δεν σας κρύβω ότι είμαι πολύ αγχωμένη και φοβισμένη...

Να μην αγχώνεσαι καθόλου! Από συμπτώματα πώς πας? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Lenaki1890 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου, σας παρακολουθώ παρ' όλου που δεν γράφω. Μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο νέο γιατί δεν πήγα στη γυναικολόγο. Την άλλη εβδομάδα θα πάω οπότε και θα σας έχω νέα μου. Δεν σας κρύβω ότι είμαι πολύ αγχωμένη και φοβισμένη...

Δεν εχεις παει για επιβεβαιωση κυησεως ακομα? Πως εισαι?  Εγω ειμαι 4,6 ... Ειμαι καλα... Ποναει το στηθος πολυ αλλα γενικα καλα... και υπνηλια εχω!!  Εγω πηγα γυναικολογο πριν 3 μερες και ειδαμε εν 0,40 σπορακι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Κορίτσια πονάω πολύυυυυ χαμηλά στην κοιλιά σαν να έχω σήμερα ωορρηξία. Πως γίνεται με θετικό τεστ πριν 3 μέρες?? 

Κορίτσι είναι απόλυτα φυσιολογικό. Το τέστ ωορρηξίας, όπως και η σχετική αιματολογική εξέταση ανιχνεύει το "κύμα" της lh, ορμόνης υπεύθυνης για την ωορρηξία. Από τη στιγμή που η lh φτάνει στην ανώτατη τιμή της η ωορρηξία γίνεται εντός 36 ωρών. Μπορεί νωρίτερα αλλά όχι αργότερα. Όπως καταλαβαίνεις τόσο το τέστ ωορρηξίας αλλά ακόμα και η αιματολογική μπορούν ανάλογα την ώρα που γίνονται να προσδιορίσουν με ακρίβεια πάνω κάτω κάποιων ωρών τη μέγιστη τιμή lh. Δηλαδή μπορεί να δείχνει η αυξημένη κατά πολύ τιμή αλλά το μέγιστο να είναι κάποιες ώρες μετά. Οπότε ούτε το τεστ ούτε καν η αιματολογική μπορούν να προσδιορίσουν με απόλυτη ακρίβεια ώρας πότε αρχίζουν οι 36 ώρες. Φυσικά είναι απόλυτα ενδεικτικές με ακρίβεια 10 ωρών πάνω κάτω.

 Εφόσον το ωάριο ζει από 12 έως 48 ώρες πρέπει να θεωρείται ως κρίσιμο διάστημα τουλάχιστον τρεις με τέσσερις ημέρες από το θετικό τεστ αν προσθέσουμε την απόκλιση του ανωτάτου σημείου της lh από το τεστ, τις 36 ώρες για την απελευθέρωση του ωαρίου και το χρόνο ζωής του. 

Ελπίζω να βοήθησα αφού δυστυχώς έπρεπε να τα μάθω τόσο αναλυτικά. 

Καλή επιτυχία εύχομαι σε όλες σας. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...