Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@stasa199 εγώ παλιά δεν τα έπιανα σχεδόν ποτέ ψηλά και τώρα όλο έτσι είμαι. Αφού σκέφτομαι αν με δει κανείς γνωστός από παλιά θα πει πως έγινε έτσι αυτή;; Ουφ! Δεν πειράζει, θα μεγαλώσουν τα μικρά μας και θα ξαναβρούμε τη θηλυκή μας πλευρά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Sofi90 είπε:

@stasa199 @vayaki @Angelmammy Αχ αυτές οι τριχες!Ορμονικο ειναι θα περάσει.Εγω σκεφτομαι να τα κανω παλι πολυ πολυ κοντά(τα ειχα πριν 3 χρονια)αλλα εχουμε την βαφτιση του χρόνου και δεν θα μπορω να τους κανω ουτε ενα χτενισμα??

Ε ναι άστα μετά τη βάφτιση!Μετά βουρ στο κομμωτήριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Angelmammy είπε:

@stasa199 εγώ παλιά δεν τα έπιανα σχεδόν ποτέ ψηλά και τώρα όλο έτσι είμαι. Αφού σκέφτομαι αν με δει κανείς γνωστός από παλιά θα πει πως έγινε έτσι αυτή;; Ουφ! Δεν πειράζει, θα μεγαλώσουν τα μικρά μας και θα ξαναβρούμε τη θηλυκή μας πλευρά. 

Αχ αυτή η θηλυκή πλευρά νομίζω μόλις να ανεξαρτητοποιήθουν θα την ξανά βρούμε!Δεν ήμουν ποτέ τρελάμενη αλλά ένα βάψιμο ένα νύχι το έφτιαχνα!Τώρα μόνο να το σκεφτώ προλαβαίνω!?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα,θέλω να ρωτησω πότε σας είπαν οι παιδίατροι θα ξεκινήσουν τα μωράκια σας στέρεες,εχω δυο παιδίατρους λογο του ότι ζω σε νησί προσωρινά,Και έχουν διαφορετικές απόψεις ο ένας λέει στους 4 η άλλη στους 6 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,θέλω να ρωτησω πότε σας είπαν οι παιδίατροι θα ξεκινήσουν τα μωράκια σας στέρεες,εχω δυο παιδίατρους λογο του ότι ζω σε νησί προσωρινά,Και έχουν διαφορετικές απόψεις ο ένας λέει στους 4 η άλλη στους 6 

Κοίτα εμείς τώρα είμαστε 4 προς 5 και λογικά θα μας δώσει στην επόμενη επίσκεψη που έχουμε και θα κλείσουμε τον πέμπτο. Συνήθως κάπου στους 5 μιση μήνες ξεκινάνε πάντως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vivika10 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,θέλω να ρωτησω πότε σας είπαν οι παιδίατροι θα ξεκινήσουν τα μωράκια σας στέρεες,εχω δυο παιδίατρους λογο του ότι ζω σε νησί προσωρινά,Και έχουν διαφορετικές απόψεις ο ένας λέει στους 4 η άλλη στους 6 

Εμάς μας είπε μόλις συμπληρώσουμε τον 5ο μήνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ο μπεμπης  με το ζορι χωρουσε στην καλαθουνα του διπλα μας. Επρεπε να παει στο κρεβατι του. Το κρεβατι δε χωρουσε στην κρεβατοκαμαρα. Σκεφτηκα οτι ειναι πολυ μικρουλης ακομη για να παει σε διπλανο δωματιο μονος του. Οποτε κατσαμε τωρα και καναμε ολοκληρη μετακομιση. Μεταφεραμε συρταριερες κτλ με τα ρουχα μας μεσα στο παιδικο δωματιο και ετσι χωρεσε και φεραμε το κρεβατι του στο δωματιο μας. Πρωτη μερα δοκιμη σημερα να κοιμηθει στο κρεβατι του. Για να δουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Κοριτσια ο μπεμπης  με το ζορι χωρουσε στην καλαθουνα του διπλα μας. Επρεπε να παει στο κρεβατι του. Το κρεβατι δε χωρουσε στην κρεβατοκαμαρα. Σκεφτηκα οτι ειναι πολυ μικρουλης ακομη για να παει σε διπλανο δωματιο μονος του. Οποτε κατσαμε τωρα και καναμε ολοκληρη μετακομιση. Μεταφεραμε συρταριερες κτλ με τα ρουχα μας μεσα στο παιδικο δωματιο και ετσι χωρεσε και φεραμε το κρεβατι του στο δωματιο μας. Πρωτη μερα δοκιμη σημερα να κοιμηθει στο κρεβατι του. Για να δουμε. 

Χαχαχα αλήθεια; Απ την πρώτη μέρα κοιμάται στο κρεβάτι της, στο δωμάτιό της. Δε χωρούσε τίποτα στην κρεβατοκάμαρα ούτε καν το πορτ μπεμπέ οπότε την έβαζα απ την αρχή εκεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

Χαχαχα αλήθεια; Απ την πρώτη μέρα κοιμάται στο κρεβάτι της, στο δωμάτιό της. Δε χωρούσε τίποτα στην κρεβατοκάμαρα ούτε καν το πορτ μπεμπέ οπότε την έβαζα απ την αρχή εκεί. 

Μπραβο! Αμα το κανεις απ την αρχη ειναι αλλιως. Τωρα εμεις μαθαμε να ειναι διπλα και νιωθουμε ανασφαλεια να φυγει. Μας ειναι και ευκολο... απλωνουμε χερι, χαιδευουμε, δινουμε πιπιλα ξανακοιμαται χαχα. Αμα αρχισει να κανει συνεχομενες υπναρες θα παει στο δωματιο του. Θελω σιγουρα μεχρι τον χρονο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy τον ίδιο λέμε. Είναι πολύ κοντά στο σπίτι μας. Πολύ ωραίο το καθισματάκι σας! Τριχόπτωση πλέον έχω κι εγώ... το περίμενα και είμαι αρκετά κουλ αλλά ο άντρας μου έχει φρικάρει ? καλού κακού θα πάω και για εξετάσεις. 

@vivika10 η επίσημη οδηγία πλέον είναι 6 κλεισμένοι, παλιότερα ξεκινούσαν και πιο νωρίς. Και οι 2 παιδίατροι που έχουμε δει και η σύμβουλος θηλασμού αυτό μου είπαν. Οπότε εμείς θα ξεκινήσουμε μόλις μπούμε στον 7ο. Υποθέτω πάει και κατά περίπτωση όμως, κάποια μωρά μπορεί να εκδηλώσουν τα σημάδια ετοιμότητας νωρίτερα ή αργότερα. 

Εγω παντως κορίτσια τώρα που ξεκίνησα δουλειά, θέλοντας και μη την ξαναβρήκα τη θηλυκή πλευρά μου ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa εμένα σήμερα η μπέμπα έτρωγα νεκταρινι και με κοίταζε μέσα στο στόμα!κάνω να της το πλησιάσω στο στόμα να δω αν θα ανοίξει και το ανοίξε διάπλατα και μου άρπαξε με το χεράκι της το χέρι να το σπρώξει στο στόμα!????πιρανχακι κανονικό!χαχαχαχα και με το νερό το ίδιο όταν πήγα να πιω!

@vayaki και εμάς δεν χωράει η κούνια και φλερτάρουμε με την ιδέα να την πάμε στο δωμάτιο της.!!!Οπως ειπες εμεις (και ειδικά εγω!!!) Νιώθουμε ανασφάλεια!με τον παιδίατρο που το είχαμε συζητήσει μας είπε ότι κοιμούνται και αυτά καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 κι εμένα ο μπεμπουλιν με κοιτάει μες στο στόμα όταν τρώω! Αφού παλιά τον κρατούσα στον ώμο μου καμία φορά για να φάω ή να πιω νερό και τώρα πια δεν κάθεται, γυρναει και κολλάει το μάγουλο του στο δικό μου! Προχτές είχαμε πάει στους θείους του (8 μηνών ?) και έτρωγαν και του πλησίασε η γιαγιά του άντρα μου που τάιζε τον μικρό το κουτάλι στο στόμα με λίγο φαγητό στη μυτούλα κι εκεινος το άρπαξε αμέσως! Δείχνει δηλαδή φουλ ενδιαφέρον για φαγητό και με το παραπάνω, αλλά μου είπαν θα πρέπει να αρχίσει να κάθεται κιολας πριν κάνουμε εισαγωγή στερεών! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η stasa199 είπε:

@Narcissa εμένα σήμερα η μπέμπα έτρωγα νεκταρινι και με κοίταζε μέσα στο στόμα!κάνω να της το πλησιάσω στο στόμα να δω αν θα ανοίξει και το ανοίξε διάπλατα και μου άρπαξε με το χεράκι της το χέρι να το σπρώξει στο στόμα!????πιρανχακι κανονικό!χαχαχαχα και με το νερό το ίδιο όταν πήγα να πιω!

@vayaki και εμάς δεν χωράει η κούνια και φλερτάρουμε με την ιδέα να την πάμε στο δωμάτιο της.!!!Οπως ειπες εμεις (και ειδικά εγω!!!) Νιώθουμε ανασφάλεια!με τον παιδίατρο που το είχαμε συζητήσει μας είπε ότι κοιμούνται και αυτά καλύτερα!

Κοιμουνται καλυτερα οταν πηγαινουν σε δωματιο μονα τους; αυτο εννοουσε ο γιατρος; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Κοιμουνται καλυτερα οταν πηγαινουν σε δωματιο μονα τους; αυτο εννοουσε ο γιατρος; 

Ναι !μας είπε ότι από το στρώμα που είναι σίγουρα καλύτερο από αυτά σε καλαθουνες  πορτ μπεμπέ κάνει καλό στα μωράκια να συνηθίζουν τον χώρο τους και όσο πιο μικρά τόσο καλύτερα..Εμείς σε κανένα μήνα θα τη βάλουμε σίγουρα!Δε θέλω να περάσει τους 6 μήνες γιατί μετά αρχίζει και μαθαίνει και το μωρό και δε θέλω να κοιμάται στο παρκοκρεβατο όσο μεγαλώνει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki Εγώ όταν έβγαλα ρη μεγάλη μ από τ δωμάτιο είδα όντως διαφορά στον ύπνο της. Κοιμόταν κάπως καλύτερα δηλαδή στο δωμάτιο της. Επειδή θα τις έχω στο ίδιο δωμάτιο περιμένω να σταματήσει τα πολλά ξυπνηματα για να μην ξυπνάει η μια την άλλη. Μα ώρες ώρες πλευρό αλλάζω κ την ακούω και αυτήν να κουνιέται.

@stasa199 και μένα ο παιδίατρος μ είπε όταν τρώμε φρούτα (μόνο φρουτα) να της βάζουμε λίγο στα χείλη, στη γλώσσα κτλ για να εξοικιωνεται και με τις γεύσεις. Κ μεις ξεκινάμε στους 5 κλειστούς μήνες δηλαδή αρχές Οκτώβρη. Φρούτα πρωινό λαχανικά μεσημεριανό Κ στους 6 κλειστούς μπαίνει κ τ κρέας αν θυμάμαι καλά από τη μεγάλη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια, εμένα η μικρή μου δε δείχνει κανένα μα κανένα απολύτως ενδιαφέρον για το τι τρώμε εμείς. Και κοντά στο στόμα της που βάζω καμία φορά κανένα φρουτάκι, δεν το ανοίγει ούτε για αστείο. Μάλλον δεν είμαστε ακόμα έτοιμες για στερεές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα παντως και φαγητο που του πλησιαζω ανοιγει και χερι οταν βλεπει παλι ανοιγει χαχαχαχχ!!!!

ααα χθες γραφτηκαμεεε και κολυμβηση!!!για να δουμε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα ανοίγει το στόμα της κι όταν τρώω κολλάει και δεν βλέπει τίποτε άλλο!! Αφού νιώθω τύψεις που τρώω!! ?? @Angelmammy Θα τα κάνει μην αγχώνεσαι, κάθε παιδί δεν είναι ίδιο. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ τι τέλεια @Valfrag!!! Καλά μπάνια!!!! Κι εμείς θέλουμε, έχει ένα στην Αγία Παρασκευή αλλά ακόμα δεν το έχουμε αποφασίσει κυρίως για οικονομικούς λόγους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy ευχαριστουμε!

Πηγαμε τελικα και πηραμε καρεκλακι χθες..ενας της joie καλο φαινεται!ξεκιναμε ρυζαλευρο για 15 μερες μονο και μετα φρουτοκρεμες κτλ!!ανυπομονω να δω πως θα τα παει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι μανουλες που δίνουν ξένο γάλα θα ήθελα να μου πουν ποσά γεύματα δίνουν κατά την διάρκεια της νύχτας στα παιδιά τους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Οι μανουλες που δίνουν ξένο γάλα θα ήθελα να μου πουν ποσά γεύματα δίνουν κατά την διάρκεια της νύχτας στα παιδιά τους. 

Η δικιά μου δεν ξυπνάει καθόλου μες τη νύχτα, κοιμάται γύρω στις 10 ώρες σερί συνήθως. Όταν ξυπνάει μετά από τόσες ώρες της δίνω 240ml κατά τ άλλα μέσα στη μέρα κάνει 5 γεύματα ανά 3 ή 4 ώρες 180 ή 210 και δεν τα τρώει πάντα ολόκληρα. Τυχαίνει ν αφήσει δηλαδή, όχι πάντα αλλά κάποιες φορές αφήνει 30 ή 40. Τώρα το κάθε παιδί διαφέρει. Ο παιδίατρος σας τι οδηγίες σου έδωσε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA εμενα κοιμαται 8-8:30 και ξυπναει κατα τις 01:30 πινει περιπου 180 αλλα οχι παντα..max ειναι αυτο και μετα το πρωι κατα τις 8 ξυπναει..μετα τρωει μες στη μερα γενικα ανα 3-4 ωρες περιπου 180-210

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...