Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@Angelmammy απο οτι καταλαβαίνω ταλαιπωρήθηκες λιγο αλλά άξιζε τον κόπο ! Και τα κιλά της μπέμπας ωραιότατα ! 

αχ νομίζω όλες τα μωρά μας κουκλάκια θα τα βλέπουμε ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 5/5/2019 at 10:07 ΠΜ, ο/η stasa199 είπε:

Καλημερα κοριτσια!!!!

@Sofi90 και εγω σαν εσενα!!!!λεω να ερθει και μετα λεω κατσε λιγο ακομα!

@Angelmammy σου εκαναν επισκληριδιο???μπραβο το κοριτσακι σου μωρε θηλαζει κιολας!!!!να μη στεναχωριεσαι για καλο την εχουν θα την εχεις συντομα !

Εγω κοριτσια απο προχθες το βραδυ ειχα συσπασεις.χθες ολη μερα και το βραδυ ειχα και καμια σουβλια και ενα πονο στη  μεση..η μπεμπα ολο να κουνιεται!!!ο αντρας μου μου ελεγε μωρο κατσε καλα!χαχαχαχαα λες και το προκαλω εγω!χαχαχαχα σημερα εχουμε το nst θα παμε σε λιγακι και αυριο το γιατρο!να εχει παρει λιγακι βαρος θελω ακομα..να ειναι 2.800 τουλαχιστον και ας ερθει!

Εχθες ηταβ παλι δυσκολο βραδυ για εμενα αλλα περασε!(απο εμετους και αυπνια!)

Επισης δεν εχω κανει τη βαλιτσα ακομα.....μεχρι αυριο ειπα να την εχω ετοιμη αντε να δουμε!!!37η εβδ σημερα ακριβως!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy νομίζω όσα κι αν περνάει μια μανούλα όταν κρατήσει στα χέρια το μωρό της σβήνουν μαγικά! Εύχομαι να την έχεις σύντομα δίπλα σου γερή και χωρίς άγχος...για τις θηλες όσο μπορείς άφηνε το στήθος χωρίς ρούχα ( στο νοσοκομείο καταλαβαίνω ότι είναι πρακτικά δύσκολο αλλά στο σπίτι αν μπορείς κάντο θα βοηθήσει...) Βάζε επάνω από το ίδιο σου το γάλα κι αυτό βοηθά πολύ καθώς κ κρέμα λανολινης εάν έχεις...μέχρι λίγο να σκληρύνει θα πονάει μετά θα είσαι οκ σε 2-3 μέρες...στην αρχή ξέρω νιώθεις λίγο επώδυνα λες κ σε χτυπάει ηλεκτρικο ρεύμα όταν πιάνει θήκη η μικρή αλλά σύντομα αυτό θα υποχωρήσει...όσο για εσάς μανουλες που γεννατε χωρίς επισκληρηδιο ένα έχω να πω είστε ηρωίδες. @stasa199 να μας πεις νέα σου...κι εγώ με πόνους περιόδου είναι σήμερα...συνήθως με πιάνουν νύχτα αλλά σήμερα άρχισαν και μέρα...νομίζω λογικό γιατί έκοψα το μαγνήσιο εδώ κ 2 μέρες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια ολες μια μια!! 

@stasa199 όχι δεν έκανα επισκληριδιο. Φυσιολογικά όλα. 

Α! Ξέχασα να σας πω ότι έκανα 6 φορές εμετό, παρότι δεν είχα φάει τίποτα. Από την πίεση και τους πόνους. Και από κάτω μου έκαναν περινεοτομη αν και δεν ήθελα. Ήταν μεγάλη η μπέμπα είπε ο γιατρός και δε γινόταν αλλιώς. Και μετά ράμματα. Έχω λίγα πονάκια σήμερα αλλά όλα καλά. 

Σας φιλώ όλες. Πάω να θηλάσω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy ταλαιπωρήθηκες πολύ. Κ τ ξανά λέω τραγικο εν έτη 2019 να μην κάνουν επισκληριδιο. Πραγματικά τραγικό. Καλή ανάρρωση θα ευχηθούμε τότε. Κ με τ θηλασμο μια χαρα θα τα πας.

@stasa199 κ μένα 39+2 γεννήθηκε 2440 οπότε μη αε απασχολεί. Αύριο βγαίνουμε κ έχασε ελάχιστο ασε π κοντεύει να ανακτήσει τ βάρος γέννησης. 

@dimitra2222 εσένα είναι κ πιο μεγάλη η δικιά σου. Αλλά εμένα θα μ τη φέρουν σήμερα να τη δω δ μπορώ την θέλω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy  κατάλαβα καλά από όσα είπες ότι πραγματικά τράβηξες μεγάλο ζόρι, καλά κάνεις βέβαια και δεν λες λεπτομέρειες γιατί οι κοπέλες που δεν έχουν γεννήσει δεν χρειάζεται να τρομοκρατηθούν, εμείς οι "παλιές" καταλάβαμε...Τουλάχιστον είσαι τυχερή που κατάφερες τελικά να γεννήσεις φυσιολογικά, όλα θα περάσουν με τον καιρό και θα ξεχάσεις την ταλαιπωρία αφού θα κρατάς στα χέρια σου το θαύμα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Angelmammy  κατάλαβα καλά από όσα είπες ότι πραγματικά τράβηξες μεγάλο ζόρι, καλά κάνεις βέβαια και δεν λες λεπτομέρειες γιατί οι κοπέλες που δεν έχουν γεννήσει δεν χρειάζεται να τρομοκρατηθούν, εμείς οι "παλιές" καταλάβαμε...Τουλάχιστον είσαι τυχερή που κατάφερες τελικά να γεννήσεις φυσιολογικά, όλα θα περάσουν με τον καιρό και θα ξεχάσεις την ταλαιπωρία αφού θα κρατάς στα χέρια σου το θαύμα σου!

Τρομοκρατουμαστε και χωρις τι λεπτομερειες?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy συγχαρητήρια! Να σας ζήσει η μπεμπουλα γερή καλότυχη κι ευτυχισμένη ❤️ όλη η ταλαιπωρία σου να σβήνει κάθε φορά που βλέπεις την κούκλα σου! Χωρίς επισκληριδιο κ τόσες ώρες φανταζόμαστε τι πέρασες... Όλα καλά όμως τελικά, γερή μαμά γερό μωρό ?❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Angelmammy είπε:

Κορίτσια μου γέννησα κι εγώ. 4/5 στις 20:15. Σπάσαν τα νερά τα χαράματα στις 03:30 και πήγαμε ξανά στο μαιευτήριο και μου έκαναν εισαγωγή. 

Ένας κοριτσαρος 3430γρ. Μια κούκλα!!! 

Θα σας γράψω λεπτομέρειες αμέσως μόλις μπορέσω. 

Με το καλό όλες οι υπόλοιπες και να μας ζήσουν τα μωράκια μας όσες γεννησαμε. 

Να σας ζήσει!Γερή και τυχερή να είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni ναι η δικιά μου είναι μεγαλύτερη και κάπως αντιλαμβάνεται περισσότερα..ως τώρα βέβαια έλεγε μαμά θα πάμε μαζί να γεννήσεις και θα κοιμάμαι δίπλα σου όσο μείνεις στην κλινική...από προχθές της εξήγησα ότι δεν μπορούν μικρά παιδάκια να βρίσκονται εκεί γιατί είναι νοσοκομείο κι ότι θα έρθει η θεία μου την οποία λατρεύει να παίξουν και να πάνε βόλτες καθώς και οι γιαγιάδες οποτε συμφωνήσαμε ...τώρα στην πράξη βέβαια θα δυσκολευτουμε κ οι 2 νομίζω αλλά δεν γίνεται διαφορετικά...με το καλό να γυρίσεις σπίτι σου να εχεις παρέα και τα 2 σου κορίτσια..επίσης ζω για τη στιγμή που η μία θα συντησει την άλλη...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dimitra2222 κ γω πραγματικά. Αν κ πιστεύω πιο πολυ θα την νοιαξει π θα γυρίσω Εγώ στο σπίτι παρά τ μωρο. Δεν την έχω αφήσει κ ποτέ παρά μόνο για ένα βράδυ π την πήγα δηλ απόγευμα κ πρωί πρωί πήγα κ με είδε πριν ξυπνήσει. Αν έμενε τακτικά στη γιαγιά από μωρο δ θα είχε θεμα. Αλλά ξυπνούσε τόσο συχνά μέχρι πριν ένα μηνα Κ η μαμα μ δούλευε οπότε πως να την αφήσω νυχτα; θα την τεντώνε

Τέλος πάντων ακόμη ένα βράδυ είναι θα περάσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy απο επιλογη δεν εκανες λη δεν σου εκαναν???

@Diwni πλεον δεν εχω αγχος....δεν μπορω να κανω και κατι για να παρει βαρος...οσο ειναι να παρει θα παρει τι να κανω....γερη να ειναι και να πανε ολα καλα αυτο με νοιαζει!

Καναμε το nst! 50 λεπτα!με πεθανε η μεση μου!!!δεν με αφησαν να γυρισω στο πλαι λιγο!η μπεμπα δεν κουνιοταν γιατι εχθες ειχα εμετους και δεν εφαγα πριν παω και μου ειπαν αν δεν κουνηθει η μπεμπα δε φευγεις!μετα ηπια λιγο νερο και κατι εκανε ευτυχως!ο αντρας μου ο καημενος τρομαξε νομιζε πως γενναμε γιατι δεν τον ενημερωσε κανενας και την τσαντα μου με υο κινητο το ειχε αυτος και δεν μπορουσαμε να εποικινωνησουμε!στο τελος πηρε η μαια το γιατρο μου τηλ δεν ξερω τι ειπαν το μονο που μου ειπε αυτη ειναι οτι δε θα με εξετασει γιατι της ειπε ο γιατρος οτι αυριο θα με δει!απο το πρώι δεν εχω κανει ουτε μια συσπαση!μονο πονακια περιοδου ειχα και εκει και γενικα...τωρα θα δουμε αυριο τι κανει η μικρη μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 νομίζω ότι στα δημόσια νοσοκομεία γενικά δεν κάνουν επισκληρηδιο...αλλά μπορεί και να το ζήτησε κιόλας η @Angelmammy... @irened91 γιορτάζεις? Χρόνια σου πολλά.. @Diwni εγώ την έχω αφήσει κάποια βράδια αλλά και πάλι μετρημένα...κι έχω καιρό να την αφήσω... Χρειάστηκε να κάνω περισυ ένα χειρουργείο κ έμεινα στο νοσοκομείο 5 μέρες...τα είδα όλα...βέβαια το παιδί ήταν ήρεμο...αν και με ζητούσε αλλά σε λογικά πλαίσια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy τέλος καλό όλα καλά! Το καλό είναι ότι κατάφερες να γεννήσεις φυσιολογικά παρόλη την ταλαιπωρία! Όσο για το γεγονός ότι δεν έχεις δίπλα σου τη μπουμπού, ξέρεις ότι σε καταλαβαίνω απόλυτα. Να σκέφτεσαι ότι είναι για το καλό της και αξίζει η αναμονή! Το ότι την θηλάζεις είναι αρκετά σημαντικό! Τουλάχιστον μπορείς και την παίρνεις αγκαλίτσα...?

@irened91 χρόνια σου πολλά κορίτσι μου!!! Με το καλό το μωράκι σου! 

Για την επισκληριδιο που λέγατε, κι εγώ στο Αλεξάνδρα γέννησα και όταν ήρθε ο αναισθησιολογος και του είπα για επισκληριδιο, μου είπε ότι το προτιμούν και εκείνοι και γενικά το Νοσοκομείο είναι υπέρ και το προτείνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, συγγνώμη που δεν απαντώ στην κάθε μία ξεχωριστά αλλά προς το παρόν δεν προλαβαίνω. Μου έχουν τελειώσει και τα like. Σας ευχαριστώ ξανά όλες για τις ευχές σας!! Η μικρή μου, ξυπνάει και κλαίει και με καλούν πιο συχνά να τη θηλάσω. Είναι ένα θαύμα αυτό που ζούμε και εύχομαι σε όλες τις γυναίκες του κόσμου που θέλουν να το ζήσουν!!! Όταν βλέπω τα ματάκια της λιώνω!!! Ο άντρας μου έχει ξετρελαθει τελείως μαζί της. 

@KONSTANTIA & @Diwni & @Mariamagdalini όπως τα καταλάβατε. Ας μην πούμε προς το παρόν τπτ άλλο. Μην ξεχνάμε ότι η δική μου εμπειρία είναι δική μου. Κάθε τοκετός είναι τελείως διαφορετικός. Μπορεί μια άλλη πρωτότοκος να ζήσει πολύ πιο εύκολα τον τοκετό και πολύ πιο γρήγορα. 

@stasa199 & @dimitra2222 όταν πια ζήτησα επισκληριδιο δε γινόταν. Ήταν επικίνδυνη. Μου είχαν προτείνει όμως 3 φορές πιο πρίν να κάνω. Και είχα αρνηθεί. Όταν πια τα είδα όλα και είπα θα κάνω και δε με νοιάζει τίποτα, δεν ήταν ασφαλής ένεση ούτε για εμένα ούτε για το μωρό. Πάντως, το μαιευτήριο Έλενα ενώ στα σεμινάρια είναι κατά της επισκληριδιου, στην πραγματικότητα το προτείνουν και πολύ μάλιστα. Στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον και στην εφημερία που εγώ έπεσα (άλλαξα 3 εφημεριες βέβαια τόσο που μου πήρε να γεννήσω.... Χαχαχα).

@Madi85 σ'ευχαριστώ κορίτσι μου. Ξέρω ότι με καταλαβαίνεις. Αυτό σκέφτομαι, ότι είναι για καλό. Προληπτικά βέβαια αλλά για καλό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κοριτσια γιατι να μην κανουμε επισκληριδιο;εγω απτην αρχη που ακομα δεν ηξερα πως θα γεννησω το θεωρουσα δεδομενο οτι θα κανω με ολα αυτα που ακουγα απο κοπελες που δεν εκαναν..γιατι να κατσουμε να πονεσουμε;η καθεμια βεβαια εχει τη δικη της ιδεολογια αλλα ας μη κανουμε δυσκολη τη ζωη μας!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91 χρονια σου πολλα οτι επιθυμεις!!!!!με το καλο το μωρακι σου!!!!

@Valfrag εγω το ρωτησα στο γιατρο και μου ειπε απο διαστολη 2 μπορουμε να κανουμε!και εννοειται θα κανω!

@Angelmammy ησουν πολυ θαρραλεα νομιζω!!!!!μπραβο σου που τα καταφερες και αντεξες!!!!!!εχω δεν θα το εκανα με τιποτα χωρις επισκληριδιο!εχω ακουσει απο γνωστη μου εμπειρια και δε θα θελα!ο αντρας σου μπηκε μεσα τελικα????αχ μωρε τι καλα που η μικρη σου θηλαζει!!!!!μπραβο μπραβο!

Αντε να παιρνουμε σειρα κοριτσια και δεν ξερω για εσας εγω χωρις επισληριδιο δε γενναω!!!χαχαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammyνα σου ζήσει η κορούλα σου! Γερή και καλότυχη να είναι και εσένα οοσ πιο γρήγορη ανάρρωση! Εγώ παρόλο που δεν ανήκω στο θέμα σας περιμένω εντυπώσεις από το Έλενα καθώς θα γεννήσω εκεί (με καισαρική λόγω διδύμων), αν ενθαρρυνουν κ βοηθούν στον θηλασμό, συμπεριφορά κτλ για να έχουμε μια προ φρέσκια άποψη!  :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy μπράβο για το θάρρος σου και την ανοχή και αντοχή σου στον πόνο ! Έτσι έκανε και η κουμπαρα μου περσυ, ζήτησε επισκληρίδειο όταν πλέον ήταν αργά και γέννησε χωρίς νάρκωση τελικά, και εκείνη ήταν μάλιστα σε ιδιωτικό μαιευτήριο!! 

 

Ουτε εγω κορίτσια παντως μπορώ να διανοηθώ γεννα χωρίς επισκληρίδειο, ειμαι καλομαθημένη ☺️ Όπως λέει και ο γιατρός μου η επισκληρίδειος ειναι σαν το air condition στο αυτοκίνητο όταν έξω εχει καύσωνα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα!! Σήμερα είχα ρνβ για καισαρική ,χθες όμως τα ξημερώματα κατά τις 4 πάω τουαλέτα και βλέπω πολλά υγρά.ξυπναω τον άντρα μου και πάμε στην κλινική .δεν πήρα τη γυναικολόγο μου .λέω ας μου πούνε στην κλινική πρώτα και βλέποντας και κάνοντας .όντως μου λένε γεννας!!! Έκανα καισαρική και στις 7:45 γεννήθηκε ο κούκλος μου !!! 5/5/2019 @vayaki 2800kg .

Όλα πήγαν κατ'ευχην και από σήμερα ήδη (ενα24ωρο μετά) πίνει κανονικά το γαλατάκι μου ! Η ψευτοθηλη κάνει θαύματα ,να τη ζητήσετε να μην ταλαιπωρείστε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Katya81  να σου ζήσει ο μπεμπάκος, γερός και τυχερός στην ζωή του! Πολλές αγκαλιές και άπειρες ώρες θηλασμού σας εύχομαι από καρδιάς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...