Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

Κορίτσια μου να σας ζήσουν τα μωράκια σας! Έχω χαθεί λίγο αλλά σας διαβασα κ χαίρομαι πολύ για ολες! 

Εμείς μόλις σήμερα γυρίσαμε σπίτι μας. Κάναμε ίκτερο κ μείναμε δύο μέρες επιπλέον στο μαιευτήριο κ μετά που βγήκαμε το παρακολουθήσαμε άλλες τρεις μέρες. Ευτυχώς όλα καλά. Όμως στο θέμα θηλασμός ταλαιπωρουμαστε ακόμα. Λόγω ίκτερου μας πρότειναν να δώσουμε κ συμπλήρωμα γιατί έκανε πολλές φωτοθεραπείες κ δεν μπορούσα να τον θηλάζω όσο συχνά έπρεπε. Επίσης μια μέρα του έπεσε αρκετά το ζάχαρο οπότε η εκεί παιδίατρος προτείνει συμπληρωμα μετά από κάθε θηλασμό κ να το συνεχίσω μέχρι να μας ξαναδεί παιδίατρος. Μόλις ερχόμαστε στο νησί κλεινω ραντεβού με την παιδίατρο μας αλλά από το τηλέφωνο ακόμα μου λέει ότι δεν συμφωνεί με το συμπλήρωμα κ ότι έτσι δε θα εδραιωθεί ο θηλασμός... Κι η αλήθεια είναι ότι τις τελευταίες ημέρες με ζοριζει πολύ, ενω κάνει την κίνηση να πάρει τη θηλή μετά αντιδρά κ κλαίει. Κ τώρα νιώθω χάλια, τύψεις ότι τα κατεστρεψα όλα, ότι δε θα τρώει αρκετά αν κόψω το συμπλήρωμα κ συνεχίσει να αντιδρά με τις θηλές. Στο μεταξύ η διπλανή μου στο δωμάτιο είχε ακριβώς την ίδια περίπτωση με μένα κι επειδή μιλάμε μου είπε ότι μια χαρά θηλάζει η μικρή της κ σχεδόν έκοψε το ξένο. Νιώθω πολύ πιεσμένη αλλά δε θέλω να το βάλω κάτω γιατί στην αρχή πόνεσα πολύ, πληγώθηκαν πολύ γρήγορα οι θηλες κ με υπομονή κ επιμονή το ξεπεράσαμε κ τώρα αυτό.. @Angelmammy παρεμπιπτόντως σε νιώθω, έτσι ένιωθα στην αρχή κ μετά μια μαία το παρατήρησε, ότι έπιανε πιο πολύ από πάνω τη θηλή κ με τραβούσε σε σημεία που δεν έπρεπε. Ψαχτηκα κ για σύμβουλο θηλασμού κ το σκέφτομαι πολύ σοβαρά. Απλά ακόμα δεν έχω κουράγιο ή την ψυχολογία, έχω πέσει πολύ

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Mariamagdalini κι ομως η συμβουλος θα σε βοηθησει παρα πολυ και κυριως ψυχολογικα. Θα σου δωσει μια σιγουριά που δεν ειχες. Απ την ωρα που ηρθε η συμβουλος σε μενα δεν ξαναεδωσα ξενο γαλα και μερα με τη μερα εχω περισσοτερο γαλα ... σε φαση να πνιγεται πλεον ο μικρος... προχωραει πολυ πιο ομαλα πλεον ο θηλασμος απο τοτε που με βοηθησε η συμβουλος. 

Κοριτσια αυτη η πολυποθητη εδραιωση ποτε ερχεται; αργει; ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

@Mariamagdalini κι ομως η συμβουλος θα σε βοηθησει παρα πολυ και κυριως ψυχολογικα. Θα σου δωσει μια σιγουριά που δεν ειχες. Απ την ωρα που ηρθε η συμβουλος σε μενα δεν ξαναεδωσα ξενο γαλα και μερα με τη μερα εχω περισσοτερο γαλα ... σε φαση να πνιγεται πλεον ο μικρος... προχωραει πολυ πιο ομαλα πλεον ο θηλασμος απο τοτε που με βοηθησε η συμβουλος. 

Κοριτσια αυτη η πολυποθητη εδραιωση ποτε ερχεται; αργει; ? 

6 βδομάδες περίπου ! Γενικά αυτό με τις 40 μέρες  ισχύει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Christinapsr είπε:

6 βδομάδες περίπου ! Γενικά αυτό με τις 40 μέρες  ισχύει .

Τις μετραω μια μια? καθε μερα λεω: τα καταφεραμε και σημερα! Το σημαντικο ειναι οτι πλεον εχω αρχισει να συνερχομαι απ τη γεννα, να παιρνω τα πανω μου ας πουμε και να στρωνει και η ψυχολογια μου!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η vayaki είπε:

Τις μετραω μια μια? καθε μερα λεω: τα καταφεραμε και σημερα! Το σημαντικο ειναι οτι πλεον εχω αρχισει να συνερχομαι απ τη γεννα, να παιρνω τα πανω μου ας πουμε και να στρωνει και η ψυχολογια μου!  

Έχεις κάποιον να σου κρατάει το μωρό ? Μπορεί να σου φανεί κενό αυτό που θα σου πω αλλά εγώ που δε τρελαίνομαι στη κοκκεταρια κτλ . Στις 20 μέρες  τέτοιες μέρες ήταν περισυ  το άφησα μια ώρα στη μαμα μου  και πήγα κ έφτιαξα τα νύχια μου  κ τα μαλλιά.  Κ  ανανεώθηκα. 

Να κάνετε κατι να νιώσετε καλύτερα γενικα. βοηθαει στη ψυχολογία μες το σπίτι γιατί οι πρώτες μέρες με τη λοχεία το θηλασμο  κτλ είναι άβολες και δε νομίζω καμία να νιώθει όμορφα! 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με την @Christinapsr, να κάνετε ότι σας ευχαριστεί για να αλλάξετε λίγο παραστάσεις. Άλλες κάνουν νύχι-μαλλί, άλλες πάνε μια βόλτα με τον σύζυγο, άλλες κάνουν κάποια αγορά, άλλες πάνε μια βόλτα με τις φίλες τους! Μην νιώθετε τύψεις για αυτό, είναι απόλυτα φυσιολογικό να νιώθετε ότι έχει έρθει η ζωή σας τα πάνω - κάτω και πρέπει να ξεκλέβεται λίγο χρόνο για εσάς. Αυτό δεν σας κάνει κακές μανούλες, απλά σας βοηθάει να διατηρείτε τις ισορροπίες σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η βόλτα εννοείται!

Κ είναι τέλεια εποχή για νεογέννητα το καλοκαίρι να βγουν πριν τις 40μερες ..   Μπορείτε να βγείτε το τετράγωνο.. Μέχρι ένα παρκάκι κτλ..  Σε ένα διπλανό καφέ ανοιχτο ... κ αυτο γτ πειναει γρηγορα το μωρο μη σας φαει ο δρομος κ σας πεινασει εξω .. :) μόλις φάει βγαινετε κατευθείαν ! :) χαχαχ 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Christinapsr @KONSTANTIA εχετε δικιο!!! Συμφωνω!!! Χρειαζομαστε ανανεωση! Ως τωρα ημουν πολυ ψαρωμενη και δεν ειχα νιωσει την αναγκη να βγω. Κυκλοφορω πανασχημη μεσα στο σπιτι. Πρεπει να φτιαχτω και να βγουμε βολτιτσα σιγα σιγα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η vayaki είπε:

@Christinapsr @KONSTANTIA εχετε δικιο!!! Συμφωνω!!! Χρειαζομαστε ανανεωση! Ως τωρα ημουν πολυ ψαρωμενη και δεν ειχα νιωσει την αναγκη να βγω. Κυκλοφορω πανασχημη μεσα στο σπιτι. Πρεπει να φτιαχτω και να βγουμε βολτιτσα σιγα σιγα!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΊΣΑΙ ΠΑΝΑΣΧΗΜΗ!!!! Σου λείπει ύπνος, λίγο περιποίηση αλλά αν δεις το χαμόγελό σου στον καθρέφτη θα καταλάβεις πόσο λάμπεις από ευτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki είναι πολύ αρχή ..  100  να ρωτήσεις τα ίδια θα σου πουν .  

Άσε γτ εγώ είχα πάρει κ 25 κιλά κ εκεί να δεις τι ωραία π είναι από 60 π ήσουν πριν  να γέννας κ να γυρνάς σπίτι 82 ..... χαχα Δράμα ! Όποια έβαλε χάνονται να ξέρετε παρα πολύ γρήγορα!  Μη τα σκέφτεστε κ κλείνεστε μέσα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayakiθα συμφωνήσω με τα κορίτσια. @Christinapsr κ γω στο 1ο μ παιδακι ακριβώς στις 20 μερες πήγα για φρύδια κ να κουρευτώ που γενικότερα δ με λες κοκετα άλλα τ είχα τρομερή ανάγκη. Τώρα π ξέρω ότι όλα περνάνε έχω αφήσει ήδη 3 φορες ρ μωρο κ πετάχτηκα για καφε εδώ δίπλα μισή ωρίτσα. Δ με αφήνει προς τ παρόν ο παιδίατρος να την βγάλω γτ γεννήθηκε μικρούλα. Αλλά εγώ βγαίνω κανονικα.

@Mariamagdalini ο θηλασμός θέλει υπομονή Κ σωστη καθοδήγηση. Κ μένα στο πρώτο μ παιδάκι δώσαμε ξένο στην κλινική λογο ικτερο κ μετά έβαλα κ μερικές μέρες ψευδοθηλες κ μια χαρα τ γυρίσαμε αρον αποκλειστικό θηλασμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικά στο δεύτερο ξεψαρωνουμε  εγώ τώρα είμαι στον 6ο και το ξεχνάω συνέχεια.   Ήμουν απ το πρώτο κουλ κ στα τύπου αποστείρωση ..Να το αφήσω να μπουσουλαει ελεύθερα κ ας χτυπήσει- σε νορμάλ πλαίσια  .. ν το αφήσω σε παππούδες απ το πρώτο μήνα  κτλ . .. Τώρα νομίζω στο δεύτερο θα πάει στον αυτόματο ??  @Diwni ποση διαφορα έχουν? Εμένα θα έχουν 16 μηνες .... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Christinapsr κ γω έτσι χαλαρή είμαι. Ειδικα σε θέματα αποστείρωσης. Και γω την αφήνα κάτω να μπουσουλησει, εξω να κυλιστει, να παίξει να λερωθει. 21 μήνες έχουν διαφορά. Πω πω εσένα ακόμη πιο μικρή διαφορά. Έχεις βοήθεια; είναι ήσυχο τ πρώτο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια γεννηθηκε η μπεμπα μας!!!!3.300 με φυσιολογικο τοκετο τα καταφερα τελικα αν και δεν το πιστευα!μπηκα 11 μιση δωδεκα παρα και 9 η ωρα βγηκε η μπεμπα!!!!!!με ζορισε αρκετα επειδη δε γυρναγε το κεφαλι της (κοιταζε μπροστα ακομα)και μου εφαγε πολυ χρονο αυτο και αντοχη!στις 1 και μιση εκανα επισκληριδιο πρωτη φορα!ηταν τελεια!!!!μεχρι τις 6 εκανα αλλες 2 δοσεις...μετα ανα μια ωρα καπου το εχασα αλλα απο τις 6 και μετα ενιωσα τι θα πει πονος!!!!!!!!πως γεννησατε ρε κοριτσια χωρις επισκληριδιο δεν ξερω!!!!!!τωρα σας θαυμαζω ακομα περισσοτερο απο πριν!!!!!!!!η διαστολη προχωρουσε πολυ καλα και στις 3 μιση μου εσπασαν τα νερα!μετα προχωρησε αρκετα καλα!απο τις 6 μεχρι τις 7 μιση με 8 προσπαθουσαμε να γυρισουμε τη μπεμπα (εγω εσπρωχνα κανονικα στους πονους).μετα αρχισαμε τις εξωθησεις για τη γεννα!μια ωρα και κατι....τι να σας πω......ελεγα δε θα τα καταφερω με τιποτα!ηθελα να κλαψω!με εκοψε αρκετα ο γιατρος (τα καταλαβαινα και αυτα!!!!)και τελικα βγηκε η μπεμπα!!!!!αργησε να κλαψει και τρομαξα αλλα ολα καλα!εκανε και κακακια την ωρα που εβγαινε και μετα οταν την καθαριζαν ξανα!μια ωρα προσπαθουσαν να μου βγαλουν τον πλακουντα....αλλος πονος εκει!δεν εβγαινε με τιποτα!δεν μπορουσαν να τον ξεκολλησουν!τελικα βγηκε!μου ξανα εκαναν δοση επισκληριδιου για να με ραψου  και δε με επιασε!μου καναν αλλες 2 τιποτα!ολα τα ραμματα τα καταλαβα!δε ξερω ποσα ειναι λεω καμια 10αρια γιατι μεχρι τα 7 μετρουσα μετα το εχασα απο τον πονο!περναει και αυτο με αφησαν 2 ωρες στην ανανηψη και εκει με επιασαν ολες οι δοσεις!!!!!!απο το στηθος και κατω δεν ενιωθα τιποτα!κοιμηθηκα μια ωρα και μετα με πηγαν στο δωματιο!τη μπεμπα απο οταν γεννηθηκε την ξανα ειδα στις 12 μιση!ρωτουσα ποτε θα μου τη φερουν και μου ελεγαν σε λιγο και σε λιγο!το μεσημερι τη θηλασα οσο μπορεσα πρωτη φορα και λιγο το απογευμα...δεν τα παω πολυ καλα νομιζω αλλα μου ειπαν πως και η μπεμπα θελει πιο πολυ να κοιμαται τωρα και να μην εχω αγχος....ελπιζω να τα καταφερω γιατι εχω πρωτογαλα αρκετο!

Το κεφαλακι της ειναι λιγο καπως αλλα θα στρωσει μας ειπαν!ειναι γλυκουλα και ησυχη!!!!!ο αντρας μου εχει τρελαθει!ηταν μεσα στη γεννα μονο για λιγο τον εβγαλαν εκει που με εκοβε ο γιατρος και μετα μπηκε παλι!ολα καλα αναρρωνω ποναω λιγακι απο τα ραμματα αλλα πιστευω θα περασει!μακαρι να καταφερω να θηλασω αυριο !αυτα!με το καλο σε οσες εμειναν!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@Christinapsr κ γω έτσι χαλαρή είμαι. Ειδικα σε θέματα αποστείρωσης. Και γω την αφήνα κάτω να μπουσουλησει, εξω να κυλιστει, να παίξει να λερωθει. 21 μήνες έχουν διαφορά. Πω πω εσένα ακόμη πιο μικρή διαφορά. Έχεις βοήθεια; είναι ήσυχο τ πρώτο;

Τα ίδια..  τον  έχω εντελώς free εξαρχής  οπότε είναι πολύ κουλ κ καλοβολο .. τρωει οτιδηποτε κατευθείαν  ,κοιμαται ,δε γκρινιάζει , κάθεται  σ όποιον τον αφήσεις ...  Δεν με έχει δυσκολεψει ούτε μια μέρα  οπότε ελπίζω ότι θα είναι οκκ . Έχω τη μαμά μ κοντα που τον παίρνει τωρα κάθε πρωί σα να πηγαίνει παιδικο  κ τον παει παιδικες χαρες  κτλ να εκτονονεται  γτ είναι λιγο ταρζαν , ευτυχώς  τη θέλει πάρα πολύ.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η stasa199 είπε:

Κοριτσια γεννηθηκε η μπεμπα μας!!!!3.300 με φυσιολογικο τοκετο τα καταφερα τελικα αν και δεν το πιστευα!μπηκα 11 μιση δωδεκα παρα και 9 η ωρα βγηκε η μπεμπα!!!!!!με ζορισε αρκετα επειδη δε γυρναγε το κεφαλι της (κοιταζε μπροστα ακομα)και μου εφαγε πολυ χρονο αυτο και αντοχη!στις 1 και μιση εκανα επισκληριδιο πρωτη φορα!ηταν τελεια!!!!μεχρι τις 6 εκανα αλλες 2 δοσεις...μετα ανα μια ωρα καπου το εχασα αλλα απο τις 6 και μετα ενιωσα τι θα πει πονος!!!!!!!!πως γεννησατε ρε κοριτσια χωρις επισκληριδιο δεν ξερω!!!!!!τωρα σας θαυμαζω ακομα περισσοτερο απο πριν!!!!!!!!η διαστολη προχωρουσε πολυ καλα και στις 3 μιση μου εσπασαν τα νερα!μετα προχωρησε αρκετα καλα!απο τις 6 μεχρι τις 7 μιση με 8 προσπαθουσαμε να γυρισουμε τη μπεμπα (εγω εσπρωχνα κανονικα στους πονους).μετα αρχισαμε τις εξωθησεις για τη γεννα!μια ωρα και κατι....τι να σας πω......ελεγα δε θα τα καταφερω με τιποτα!ηθελα να κλαψω!με εκοψε αρκετα ο γιατρος (τα καταλαβαινα και αυτα!!!!)και τελικα βγηκε η μπεμπα!!!!!αργησε να κλαψει και τρομαξα αλλα ολα καλα!εκανε και κακακια την ωρα που εβγαινε και μετα οταν την καθαριζαν ξανα!μια ωρα προσπαθουσαν να μου βγαλουν τον πλακουντα....αλλος πονος εκει!δεν εβγαινε με τιποτα!δεν μπορουσαν να τον ξεκολλησουν!τελικα βγηκε!μου ξανα εκαναν δοση επισκληριδιου για να με ραψου  και δε με επιασε!μου καναν αλλες 2 τιποτα!ολα τα ραμματα τα καταλαβα!δε ξερω ποσα ειναι λεω καμια 10αρια γιατι μεχρι τα 7 μετρουσα μετα το εχασα απο τον πονο!περναει και αυτο με αφησαν 2 ωρες στην ανανηψη και εκει με επιασαν ολες οι δοσεις!!!!!!απο το στηθος και κατω δεν ενιωθα τιποτα!κοιμηθηκα μια ωρα και μετα με πηγαν στο δωματιο!τη μπεμπα απο οταν γεννηθηκε την ξανα ειδα στις 12 μιση!ρωτουσα ποτε θα μου τη φερουν και μου ελεγαν σε λιγο και σε λιγο!το μεσημερι τη θηλασα οσο μπορεσα πρωτη φορα και λιγο το απογευμα...δεν τα παω πολυ καλα νομιζω αλλα μου ειπαν πως και η μπεμπα θελει πιο πολυ να κοιμαται τωρα και να μην εχω αγχος....ελπιζω να τα καταφερω γιατι εχω πρωτογαλα αρκετο!

Το κεφαλακι της ειναι λιγο καπως αλλα θα στρωσει μας ειπαν!ειναι γλυκουλα και ησυχη!!!!!ο αντρας μου εχει τρελαθει!ηταν μεσα στη γεννα μονο για λιγο τον εβγαλαν εκει που με εκοβε ο γιατρος και μετα μπηκε παλι!ολα καλα αναρρωνω ποναω λιγακι απο τα ραμματα αλλα πιστευω θα περασει!μακαρι να καταφερω να θηλασω αυριο !αυτα!με το καλο σε οσες εμειναν!!!!!!

Μπράβο  ! Ορίστε που είχες άγχος.  Θέλει υπομονή ο τοκετος . Κ εγώ ετσι τη πατησα με την επισκληριδιο τους ένιωσα όλους τους πονούς κ μ έπιασε στα ράμματα που ειλικρινά τελικά  νομίζω είναι χειρότερη αίσθηση απ όλα! 

Το κεφάλι θα φτιάξει εγώ ρωτούσα μόλις μ το έδειξαν έτσι θα μείνει  ???? Χαχαχα  Αλλά σε 2-3 μέρες έγινε στρογγυλό στρογγυλό.   

Το μωρό τώρα δε πεινάει είναι χορτασμενο τις πρώτες ώρες Κ μέρες μη σ πω    . Μην αγχώνεσαι ξεκουράσου  αφού κοιμάται.  

Για ράμματα θα στα πει κ ο γιατρός. Να πηγαίνεις στο μπάνιο  να πλενεσαι κ να βαζεις αντισηπτικό . Εμένα μ έδωσε octanisept σε σπρευ που τα κλείνει κιόλας.  Σε 5 μέρες τα είχα ξεχάσει. Απλως μη κανεις αποτομες κινησεις κ σπασει κανενα γτ μετά θα περιμένεις ν κλείσει μόνο του . Πιο πολύ θα πονάει η μέση σ απ την επισκληριδιο κ το κρεβάτι αυτές τις μέρες.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Christinapsr είπε:

Μπράβο  ! Ορίστε που είχες άγχος.  Θέλει υπομονή ο τοκετος . Κ εγώ ετσι τη πατησα με την επισκληριδιο τους ένιωσα όλους τους πονούς κ μ έπιασε στα ράμματα που ειλικρινά τελικά  νομίζω είναι χειρότερη αίσθηση απ όλα! 

Το κεφάλι θα φτιάξει εγώ ρωτούσα μόλις μ το έδειξαν έτσι θα μείνει  ???? Χαχαχα  Αλλά σε 2-3 μέρες έγινε στρογγυλό στρογγυλό.   

Το μωρό τώρα δε πεινάει είναι χορτασμενο τις πρώτες ώρες Κ μέρες μη σ πω    . Μην αγχώνεσαι ξεκουράσου  αφού κοιμάται.  

Για ράμματα θα στα πει κ ο γιατρός. Να πηγαίνεις στο μπάνιο  να πλενεσαι κ να βαζεις αντισηπτικό . Εμένα μ έδωσε octanisept σε σπρευ που τα κλείνει κιόλας.  Σε 5 μέρες τα είχα ξεχάσει. Απλως μη κανεις αποτομες κινησεις κ σπασει κανενα γτ μετά θα περιμένεις ν κλείσει μόνο του . Πιο πολύ θα πονάει η μέση σ απ την επισκληριδιο κ το κρεβάτι αυτές τις μέρες.  

Και εγω το ιδιο ελεγα για το κεφαλακι της!!!χααχαχαχα !εχει αρχισει και ειναι καλυτερα!οοολη μερα μου την φεραν 2 φορες οτι εκλαψε ειναι δυνατον???τωρα θα την κρατησω εδω διπλα να τη βλεπω!δεν ειχα σκοπο αλλα οταν μου την εφεραν και τις 2 φορες δεν μπορουσα να την κανω καλα ειχε μελανιασει απο το κλαμα η καημενη!

Ααα θα τον ρωτησω για αυτο το σπρευ σημερα κιολας!ζηταω παυσιπονο η αληθεια ειναι γιατι με ενοχλουν..τα αντεχω αλλα γιατι να ποναω???η μεση τιποτα!ευτυχως!τα ποδια μου ειναι νταουλια ομως!να δω ποτε θα ξεπριστουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η stasa199 είπε:

Και εγω το ιδιο ελεγα για το κεφαλακι της!!!χααχαχαχα !εχει αρχισει και ειναι καλυτερα!οοολη μερα μου την φεραν 2 φορες οτι εκλαψε ειναι δυνατον???τωρα θα την κρατησω εδω διπλα να τη βλεπω!δεν ειχα σκοπο αλλα οταν μου την εφεραν και τις 2 φορες δεν μπορουσα να την κανω καλα ειχε μελανιασει απο το κλαμα η καημενη!

Ααα θα τον ρωτησω για αυτο το σπρευ σημερα κιολας!ζηταω παυσιπονο η αληθεια ειναι γιατι με ενοχλουν..τα αντεχω αλλα γιατι να ποναω???η μεση τιποτα!ευτυχως!τα ποδια μου ειναι νταουλια ομως!να δω ποτε θα ξεπριστουν!

Αν στ αφήνουν κρατο το κ δώσ'το στα επισκεπτήρια.  Δε ξέρω που γεννησες άλλου τ αφήνουν άλλου οχι... στο μητερα το rooming in ήταν σα να το είχαν δεδομένο παντου.  Αν τους έλεγες πάρτε το τότε το έπαιρναν...  Μόνο το πρωί το είχαν που του έκαναν εξετάσεις και είχα υπολογισει να το ταιζω πριν ξεκινήσει το απόγευματινο επισκεπτήριο για να το δίνω 2 ωρες εκεί.  Γτ η διπλανή μου σε λίγο θα έφερνε και τον γείτονα! Γινόταν μεγάλος χαμός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η stasa199 είπε:

Κοριτσια γεννηθηκε η μπεμπα μας!!!!3.300 με φυσιολογικο τοκετο τα καταφερα τελικα αν και δεν το πιστευα!μπηκα 11 μιση δωδεκα παρα και 9 η ωρα βγηκε η μπεμπα!!!!!!με ζορισε αρκετα επειδη δε γυρναγε το κεφαλι της (κοιταζε μπροστα ακομα)και μου εφαγε πολυ χρονο αυτο και αντοχη!στις 1 και μιση εκανα επισκληριδιο πρωτη φορα!ηταν τελεια!!!!μεχρι τις 6 εκανα αλλες 2 δοσεις...μετα ανα μια ωρα καπου το εχασα αλλα απο τις 6 και μετα ενιωσα τι θα πει πονος!!!!!!!!πως γεννησατε ρε κοριτσια χωρις επισκληριδιο δεν ξερω!!!!!!τωρα σας θαυμαζω ακομα περισσοτερο απο πριν!!!!!!!!η διαστολη προχωρουσε πολυ καλα και στις 3 μιση μου εσπασαν τα νερα!μετα προχωρησε αρκετα καλα!απο τις 6 μεχρι τις 7 μιση με 8 προσπαθουσαμε να γυρισουμε τη μπεμπα (εγω εσπρωχνα κανονικα στους πονους).μετα αρχισαμε τις εξωθησεις για τη γεννα!μια ωρα και κατι....τι να σας πω......ελεγα δε θα τα καταφερω με τιποτα!ηθελα να κλαψω!με εκοψε αρκετα ο γιατρος (τα καταλαβαινα και αυτα!!!!)και τελικα βγηκε η μπεμπα!!!!!αργησε να κλαψει και τρομαξα αλλα ολα καλα!εκανε και κακακια την ωρα που εβγαινε και μετα οταν την καθαριζαν ξανα!μια ωρα προσπαθουσαν να μου βγαλουν τον πλακουντα....αλλος πονος εκει!δεν εβγαινε με τιποτα!δεν μπορουσαν να τον ξεκολλησουν!τελικα βγηκε!μου ξανα εκαναν δοση επισκληριδιου για να με ραψου  και δε με επιασε!μου καναν αλλες 2 τιποτα!ολα τα ραμματα τα καταλαβα!δε ξερω ποσα ειναι λεω καμια 10αρια γιατι μεχρι τα 7 μετρουσα μετα το εχασα απο τον πονο!περναει και αυτο με αφησαν 2 ωρες στην ανανηψη και εκει με επιασαν ολες οι δοσεις!!!!!!απο το στηθος και κατω δεν ενιωθα τιποτα!κοιμηθηκα μια ωρα και μετα με πηγαν στο δωματιο!τη μπεμπα απο οταν γεννηθηκε την ξανα ειδα στις 12 μιση!ρωτουσα ποτε θα μου τη φερουν και μου ελεγαν σε λιγο και σε λιγο!το μεσημερι τη θηλασα οσο μπορεσα πρωτη φορα και λιγο το απογευμα...δεν τα παω πολυ καλα νομιζω αλλα μου ειπαν πως και η μπεμπα θελει πιο πολυ να κοιμαται τωρα και να μην εχω αγχος....ελπιζω να τα καταφερω γιατι εχω πρωτογαλα αρκετο!

Το κεφαλακι της ειναι λιγο καπως αλλα θα στρωσει μας ειπαν!ειναι γλυκουλα και ησυχη!!!!!ο αντρας μου εχει τρελαθει!ηταν μεσα στη γεννα μονο για λιγο τον εβγαλαν εκει που με εκοβε ο γιατρος και μετα μπηκε παλι!ολα καλα αναρρωνω ποναω λιγακι απο τα ραμματα αλλα πιστευω θα περασει!μακαρι να καταφερω να θηλασω αυριο !αυτα!με το καλο σε οσες εμειναν!!!!!!

Μπραβο κορίτσι μου!Δυσκολευτηκες αρκετα απο οτι καταλαβα ,αλλα ολα θα ξεχαστούν σύντομα απο τις αγκαλιές και τα φιλακια!Να την χαιρεστε!Να ειναι γερη και δυνατη!Και τυχη πολυ να εχει στη ζωή της!Τα φιλια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 να σου ζήσει!!!! Να τη χαίρεσαι!! 

Δυσκολεύτηκες απ'ότι φαίνεται με τον τοκετό. Πέρασαν τώρα. Φρόντισε να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς και βάζε τη μικρή στο στήθος όσο γίνεται. Την τρίτη μέρα θα πρηστεί το στήθος σου που θα κατέβει το γάλα και θα τη χρειάζεσαι να τρώει για να σε βοηθήσει να αποσυμφορηθείς. 

@Mariamagdalini ναι, ήταν ζόρι γιατί η μικρή τρώει πολύ και συχνά και ήταν βάρβαρο να πονάω και να σφίγγω τα δόντια για να την ταισω. Τώρα όλα καλά. 

Πόσες έχουν μείνει ακόμα που δεν έχουν γεννήσει και είναι ενεργά μέλη εδώ;;; Νομίζω καμία;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 να σου ζήσει η μπουμπου! ❤️ Γερή να είναι και καλοτυχη στη ζωούλα της! 

Ταλαιπωρηθηκες κι εσυ, αλλά σύντομα θα περάσουν όλα. Εμένα μόνο τα ράμματα με ζορισαν τις πρώτες μέρες, η μέση δε με ενόχλησε καθόλου. Και το πρήξιμο στα πόδια έκανε καμία βδομάδα να μου φύγει, αφού από το μαιευτήριο έφυγα με σαγιονάρα! Παντως καλά έκανες και ζήτησες να στη φέρουν στο δωμάτιο. 2 φορές τη μέρα είναι πολύ λίγες, θα πρέπει να τρώει παραπάνω το μωράκι. Και να σου πω τις 2 πρώτες μέρες τον άφηνα κι εγώ να κοιμάται πολύ και έτρωγε λίγο. Μια γνωστή μου μαία μου είπε ότι μπορεί γι’αυτο να έκανε ικτερο, επειδή δεν έτρωγε πολύ και δεν είχε κενώσεις. Δεν ξέρω κατά ποσό ισχύει, αλλά better safe than sorry, ε; Όπως και να έχει, καλό θα κάνει στη μικρή να τρώει περισσότερο και θα σου ρυθμίσει κι εσένα την παραγωγή. Και σίγουρα θα είναι και πιο ήρεμη τώρα που θα είστε μαζί! 

@Madi85 πως είστε; Αναμένουμε νέα σας! 

Κοριτσια για την περιποίηση δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Εγώ κάθε πρωί αφιερώνω λίγο χρόνο στον εαυτό μου για να είμαι όμορφη και μου ανεβάζει πολύ την ψυχολογία! Όπως και οι βόλτες. Με τον μπεμπάκο βγαίνουμε σχεδόν κάθε μέρα με το καρότσι και με το σύζυγο πάμε για φαγητό ή σινεμά όποτε έχει ρεπό. Μην κλείνεστε μέσα και μην παραμελείτε τους εαυτούς σας, τα μωράκια μας πάνω απ’ολα χρειάζονται χαρούμενες μαμάδες για να είναι κι αυτά ήρεμα και ευτυχισμένα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Το@stasa199 Να σου ζήσει!!Γερή και καλότυχη η μπεμπουλα❤️

Τα πόδια και μένα τούμπανο είναι ακόμα..Μου είπαν να τα βάζω ψηλά

Εγώ χάλια απ' την καισαρική.. Ακόμα δεν έχω καλυτερέψει..ούτε να ισιωσω το κορμί δεν μπορώ .πολύς πονος..

Όσο για το στήθος πρησμένο φουλ..βάζω την μπέμπα μια στο ένα μια στο άλλο αλλά επειδή τρώει κάθε 3 ώρες περίπου μένει 6 ώρες γεμάτο το κάθε στήθος..Δεν ξέρω τι να κάνω..Την βάζω και πιο συχνά αλλα δεν ξυπνάει.. 

Τώρα που είναι αρχή, για να γίνει σωστά η γαλακτοφορία, πρέπει να της προσφέρεις και τα 2 στήθη σε κάθε θηλασμό. 6 ώρες είναι παρά πολλές για να μένει χωρίς να θηλάσεις. Εγώ την έπαθα στην αρχή γιατί έβαζα το μωρό συνεχώς στο ένα στήθος και άφηνα το άλλο ώρες (κάνα 6ωρο κι εγώ) χωρίς να θηλάσει και μειώθηκε τρομερά η παραγωγή μου σε αυτό. Την επανέφερα βέβαια αλλά με κόπο. Πρόσεχε μη σου συμβεί το ίδιο γιατί και στα 2 στήθη θα ταλαιπωρηθεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...