Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mariamagdalini είπε:

@Angelmammy δε μας κουράζεις, ευλαβικά διαβάζω όσα γράφεις γιατί όπως είπες σε λίγο καιρό όλες μας μ αυτά θα ασχολούμαστε.

Εγώ κορίτσια ξύπνησα απότομα.. πάω τουαλέτα κ στο σκούπισμα βγάζω πηχτα διάφανα υγρά, σαν ασπράδι αυγού στην αρχή κ μετά ελαφρώς χρωματισμένα μπεζ καφέ... Παίρνω τηλέφωνο γιατρό, του τα λέω, ηρέμησε λέει νόμιζα έσπασαν τα νερά σου έτσι που πανικοβλήθηκε! Είναι από την προχθεσινή εξέταση που είδε τον τράχηλο μου, αρχίζει να υποχωρεί, δε σημαίνει ότι θα γεννήσω άμεσα, αλλά για καλό κ για κακό θα πάω σε έναν δικό του γιατρό εδώ αύριο να με δει... Περιττό να σας πω ότι ακόμα τρεμω

Μην ανησυχείς και μη φοβάσαι!!! Σημαίνει ότι είσαι κοντά!!! Εγώ αν θυμάσαι είδα καφέ βλέννη στις 20:00. Όμως από το μαιευτήριο με έδιωξαν στην αρχή γιατί μου είπαν ότι έχω ακόμα μέλλον. 4-5 μέρες μπορεί και να μου έπαιρνε και στις 03:30 έσπασαν τα νερά. Δλδ σε 7μιση ώρες. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Μια συμβουλή θα ήθελα μόνο να δώσω σε όλες σας. Να πάτε με χαρά και χωρίς ιδιαίτερο φόβο. Όταν δείτε τα πρώτα σημάδια να είστε ευτυχισμένες. Σύντομα θα κρατάτε μικρά θαύματα στην αγκαλιά σας! Μη σταματάτε τη διαδικασία από φόβο λοιπόν. Αφήστε τη φύση να λειτουργήσει όπως ξέρει. Βουρ στο ψητό όλες!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Angelmammy στο πρώτο μου παιδάκι μου είχε προτείνει η παιδίατρος την purelan 100 της medela, για τις θηλες. 

Με είχε βοηθήσει πολύ! 

Την ίδια θα χρησιμοποιήσω και τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια! Γυρισαμε χθες κ εμείς στο σπίτι μας επιτέλους. Το θηρίο μ γεννηθηκε 2440 έχασε την πρώτη μερα πήγε 2380 κ χθες βγήκαμε 2.5 κιλά. Ανέκτησε τ βάρος γέννησης ήδη. Τη μέρα δ κοιμάται σχεδόν καθόλου τ μάτι γαρίδα. Το βραδυ κάτι κάνει ευτυχώς. Η μεγάλη μ τρελάθηκε απο Τη χαρά ρης. Το παιδάκι μ τ γλυκό με βλέπει να θηλάζω τ μωρο Κ αυτ ή να μη μπορώ να την πάρω καν αγκαλοα κ έρχεται κ σαρώνει δίπλα μου η βάζει τ κεφαλάκι της στα πόδια μου. Μωράκι είναι τ καημένο ούτε 2 χρονών κ δ μπορώ να τ χαρώ. Τυχερές όσες γεννησατε η θα γέννησετε φυσιολογικά. 

@Angelmammy μην αγχώνεσαι κ την ξυπνάς συνέχεια γτ είδες εκνευρίζεται όπως όλα τα μωράκια κ αντιδρά. Σιγά σιγά θα βρει τ ρυθμό ρης.θα πάτε κ σπίτι σας κ όταν σ κάνει έτσι να την βάζεις δίπλα σε λευκό ήχο. Θα ηρεμει γρήγορα κ θα θηλάζει πολύ εύκολα. Με τ καλό να βγείτε.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi35 εγώ πήρα την κρέμα λανολίνης της lansinoh και ένα πουαρ από την ίδια εταιρεία για τη μία μου θηλή που είναι κάπως εισεχουσα και δυσκολεύει λίγο τη μικρή να πιάσει. Κάπως βοηθάει αλλά περιμένω να πάω σπίτι να είμαι ελεύθερη να δω τι μπορεί να με βοηθήσει γενικότερα. Σ'ευχαριστώ πάντως. Αν δεν κάνει δουλειά αυτή που πήρα, θα δοκιμάσω αυτή που προτείνεις. 

@Diwni τέλεια η μικρή σου!! Ανέκτησε και το βάρος πριν βγει από το μαιευτήριο. Υπέροχα!! Τη γλυκειά που είναι η πρώτη σου κόρη. Έλα μωρέ τα μωράκια. Τρελαίνομαι!! 

Αλήθεια, τι είναι ο λευκός ήχος;;; Θα το googlαρω γιατί δεν το έχω ξανακουσει. Θα το κάνω. Ο, τι μπορώ θα το κάνω. Μέχρι και τον απορροφητήρα θα δοκιμάσω. Χαχα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Μην ανησυχείς και μη φοβάσαι!!! Σημαίνει ότι είσαι κοντά!!! Εγώ αν θυμάσαι είδα καφέ βλέννη στις 20:00. Όμως από το μαιευτήριο με έδιωξαν στην αρχή γιατί μου είπαν ότι έχω ακόμα μέλλον. 4-5 μέρες μπορεί και να μου έπαιρνε και στις 03:30 έσπασαν τα νερά. Δλδ σε 7μιση ώρες. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Μια συμβουλή θα ήθελα μόνο να δώσω σε όλες σας. Να πάτε με χαρά και χωρίς ιδιαίτερο φόβο. Όταν δείτε τα πρώτα σημάδια να είστε ευτυχισμένες. Σύντομα θα κρατάτε μικρά θαύματα στην αγκαλιά σας! Μη σταματάτε τη διαδικασία από φόβο λοιπόν. Αφήστε τη φύση να λειτουργήσει όπως ξέρει. Βουρ στο ψητό όλες!!! 

Ναι κορίτσι μου θυμάμαι που μας το είπες κ το έχω κατά νου κι έτσι ακριβώς όπως έγραψες ποτέ δεν ξέρεις, είμαστε διαφορετικες περιπτωσεις η καθεμιά. Θα προσπαθήσω να κάνω αυτό που είπες γιατί αρχικά παρελυσα από το άγχος. Με γέμισαν κουράγιο τα λόγια σου ?? 

Να μας φιλήσεις το μπουμπούκι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni πολυ γλυκια εικονα οι τρεις σας μαζι!!!!!μια χαρα και η μπεμπουλα μπραβο!!!!καλη προσπαρμογη στις αδερφουλες τωρα!αν και πιστευω ολα καλα θα πανε!!!

Εγω κοριτσια δεν εχω καθολου αγχος!!!μπορω να πω πως ειμαι και αναισθητη!!!!!χαχαχαχα μαλλον ολοι οι αλλοι θα αγχωθουν για εμενα!απλα περιμενω!!!

Και εμενα στο γαια καλες μου φανηκαν οι 2 μαιες που ειδα οταν πηγα για το nst (η μια λιγο καλυτερη!!)

Με εχει πιασει ενας πονος στην κοιλια και με δυσκολευει και στην αναπνοη λιγο...πρεπει να ετοιμασω τη βαλιτσα!!!!ολα τα υπολοιπα τα εχω ετοιμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Mariamagdalini είπε:

Ναι κορίτσι μου θυμάμαι που μας το είπες κ το έχω κατά νου κι έτσι ακριβώς όπως έγραψες ποτέ δεν ξέρεις, είμαστε διαφορετικες περιπτωσεις η καθεμιά. Θα προσπαθήσω να κάνω αυτό που είπες γιατί αρχικά παρελυσα από το άγχος. Με γέμισαν κουράγιο τα λόγια σου ?? 

Να μας φιλήσεις το μπουμπούκι σου

Χτες μου ειπε ο γιατρος οτι τετοιες βλεννες απο δω και περα με χρωματακι ειναι νορμαλ. Να μη φοβηθω αμα δω κατι τετοιο. Ισα ισα ειπε το θελουμε γιατι μαλακωνει ο τραχηλος κ ετοιμαζεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy ακριβώς αυτό. Πιστολάκι, απορροφητηρας, σκούπα. Μας τ ειπε ξ παιδίατρος ότι για να θηλάσουν πρέπει να ηρεμήσουν πρώτα κ είναι ο πιο άμεσος τρόπος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vayaki είπε:

Χτες μου ειπε ο γιατρος οτι τετοιες βλεννες απο δω και περα με χρωματακι ειναι νορμαλ. Να μη φοβηθω αμα δω κατι τετοιο. Ισα ισα ειπε το θελουμε γιατι μαλακωνει ο τραχηλος κ ετοιμαζεται. 

Ωραία, αυτό μου είπε κι ο γιατρός μου. Απλά επειδή ήταν αρκετή ποσότητα κ ωσάν πρωτάρα πάγωσα λίγο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Angelmammy είπε:

Ευχαριστώ πολύ πολύ!! Και σένα να σου ζήσει η κούκλα σου!!!! 

Θα δοκιμάσω τα κοχύλια, μου τα είπαν και από το μαιευτήριο ότι μπορεί να βοηθήσουν. Κι εγώ κάνω ό,τι μπορώ να την ξυπνήσω... Τώρα εσένα σου ξυπνάει;;; Θηλάζει καλύτερα;;

Θηλάζει καλύτερα ναι... Όσο για το ξύπνημα ,ανάλογα.... Εμένα η δική μου έχει πονακια οπότε καμιά φορά που μένει ξύπνια για πολύ ώρα και τελικά θα καταφέρει να κοιμηθεί δεν θα θέλει να σηκωθεί. Αλλά γενικά ξυπνάει και μόνη της. Μέσα στην ημέρα τουλάχιστον. Το βράδυ όχι πάντα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Σας διαβάζω όποτε μπορώ αλλά δεν προλαβαίνω να σας γράψω, μας βγήκε πολύ ζωηρός ο μπόμπιρας, αλλά και πολύ φαγανός! Ευτυχώς πλέον δεν πονάω πουθενά και έχω αντοχές χαχαχ!

@Angelmammy @Diwni @Katya81 @RaniaMln να σας ζήσουν τα θαυματάκια σας! Να είναι υγιή, καλότυχα και ευτυχισμένα!!! ?

Εμάς ευτυχώς μας έπεσε τελείως ο ίκτερος πια, οπότε τέρμα οι εξετάσεις, τέρμα και το θήλαστρο και τα μπιμπερό. Βαρέθηκα να αποστειρώνω ? Τώρα παλεύουμε μόνο στήθος! Τη μια μου θηλή την πιάνει πολύ εύκολα, αλλά από την άλλη έχουμε θεματάκι και χρησιμοποιώ θηλές σιλικόνης, αυτές που είπε και η @Katya81. Έχει πρηστεί πολύ το στήθος μου και οι θηλές μου έχουν γίνει σχεδόν επίπεδες. Έχει δοκιμάσει καμία αυτά τα βοηθήματα εξώθησης θηλών; Κάνουν τίποτα;

@Angelmammy ίσως δε χρειάζεται να τρελαίνεσαι με το 2ωρο. Εμένα στο μαιευτήριο μου είπαν για 3ωρο και ότι ανά 2 ώρες ξυπνάνε για να φάνε μόνο τα λιποβαρή / πρόωρα μωράκια. Εγώ τις πρώτες μέρες τον τάιζα με το μπιμπερό 60-70ml κάθε φόρα, ξυπνούσε μόνος του για να φάει στις 2,5-3 ώρες και πήρε 200γρ. σε μια βδομάδα, όσο πρέπει δηλαδή. Τώρα δεν έχουμε πρόγραμμα. Μπορεί να φάει και να ξαναφάει σε 20-30 λεπτά, μπορεί και να ξυπνήσει και σε περισσότερο από 3 ώρες αν έχει φάει πολύ και έχει βάλει 130γρ. σε 2 μερούλες! (Πρέπει να σταματήσω να τον ζυγίζω τόσο συχνά! ?) Ξέρουν τα μωράκια μας, ίσως δε χρειάζεται να αγχωνόμαστε τόσο και να τα πιέζουμε! 

Κορίτσια για το μπανάκι τι οδηγία σας έδωσαν; Η μαία μου είπε με σαμπουάν και αφρόλουτρο μόνο 2 φορές την εβδομάδα και κάθε μέρα με νεράκι, αλλά η παιδίατρος μου είπε ότι μπορώ να τον κάνω και κάθε μέρα.

@Madi85 μου πώς είστε πώς είναι ο μπεμπάκος; Δε θυμάμαι αν διάβασα νέα σου, τον πήρατε σπίτι; Του έπεσε ο ίκτερος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa άντε στο σπίτι σας είναι αλλιώς τώρα. Καλά ο μικρος παίρνει φουλ βάρος! Φτου φτου τ μωράκι. Θα διαμορφωθούν κ οι θηλές σου σιγά σιγά. Κ γω στην πρώτη μ χρησιμοποίησα ψευδοθηλες κ μόλις άρχισε να παίρνει τα πάνω της κ να τρώει καλυτετα τις έκοψα. Για τ μπάνιο Εγώ κανονικα την κάνω με σαμπουάν δυο σε ένα βασικά. Μήπως πόση ώρα τ κάνουμε; ίσα ίσα να χαλαρώσουν κ αυτά λίγο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa φοβερός ο μικρός σου. Παίρνει βάρος, τρώει καλά, φτου φτου! Τέρμα και ο ίκτερος. Τώρα μόνο μαμ, κακά και νάνι. Και πολλές αγκαλίτσες. 

Εμένα ακόμα δε μου έχουν πει κάτι για το μπάνιο της. Ίσως αύριο που θα φύγουμε να μας δώσουν οδηγίες. 

Όσον αφορά αυτό που λες με τα βοηθήματα εξώθησης θηλών, εγώ πήρα ένα πουαρ που τη βγάζει έξω αλλά μπαίνει αμέσως μέσα και δεν προλαβαίνει να πιάσει καλά η μικρή. Από το άλλο στήθος που είναι η θηλή έξω δεν έχουμε κανένα προβλήμα και βασικά από εκεί τρώει. Δεν ξέρω .. της αρέσει περισσότερο, πιάνει καλύτερα, εκεί συνήθισε (πότε να προλάβει να συνηθίσει θα μου πεις... ) ... Ελπίζω να το βρούμε και από αυτό το στήθος γιατί έχω πολύ γάλα από σήμερα και έχω γίνει τούμπανο. Νιώθω σα να πάει να πετρωσει κιόλας και κάνω μαλαξεις με τα χέρια και χλιαρό νερό. 

Μου δίνετε πολύ κουράγιο που μου λέτε να μην τρελαίνομαι με το 2ωρο πρόγραμμα. Κι εγώ, όπως λέει και η @Diwni, βρίσκω άσχημο να ξυπνάω το μωρό μου με το έτσι θέλω για να φάει. Ούτε εμένα θα μου άρεσε. Αλλά αυτές τις οδηγίες πήρα από την τράπεζα γάλακτος που πήγα να συμβουλευτώ. Ότι έτσι θα βοηθήσω τον οργανισμό μου να κατεβάσει γάλα. Ε... Σήμερα γίνεται χαμός. Στάζω παντού, στα ρούχα, στο μωρό μου πάνω χαχα! 

Πόσα πράγματα ξαφνικά έχουμε να κάνουμε και να σκεφτούμε που πριν ούτε που τα φανταζόμασταν. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni κοριτσι μου εχω χαθει λιγακι απ το φορουμ και μολις διαβασα τα ευχαριστα!!! Να σου ζησει και το 2ομωρακι σου, να ειστε ολοι σας γεροι και τυχεροι να απολαμβανετε ο ενας τον αλλο!!! Διαβασα που εγραφες τα συναισθηματα για τη μεγαλη σου και δε θα φανταζεσαι ποσο μπαινω στη θεση σου κι ας μην εχουμε 2ο ακομα! Ευχομαι να προσαρμοστειτε ευκολα και ολα να κυλησουν ηρεμα και ομορφα!

Να ζησουν ολα τα μωρακια της ομορφης παρεας σας!!! Δε φανταζεστε τι ομορφη εποχη που γεννησατε/γεννατε!!! Ο γιος μου ειναι μαγιατικος και ξεπεταχτηκε το καλοκαιρακι που γεννηθηκε σε απιστευτα γοργους ρυθμους! Ευχομαι καλους θηλασμους, αγκαλιτσες, χαδακια και να ρουφατε τις στιγμες, που στην αρχη δεν κυλουν τοσο γρηγορα, αλλα μετα δε θα το πιστευετε πως περναει ο καιρος!!!

Με το καλο και οσες ειστε ακομα στην αναμονη!!! Απολαυστε για λιιιιγο ακομα την κοιλιτσα σας!

Σας διαβαζω και συγκινουμαι!❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy να σου ζησει κι εσενα το κοριτσακι σου! Η ιστορια τοκετου σου μου θυμισε σε πολλα τη δικη μου! Ποσο ομορφο που μοιραστηκατε τις στιγμες αυτες με τον αντρα σου!!! Θα σας συνδεουν για παντα! 

Για το θηλασμο συμφωνω κι εγω, αφου το μωρακι σου γεννηθηκε τελειομηνο και με πολυ καλο βαρος, μην αγχωνεσαι με τα 2ωρα, πολυ συντομα θα  βρειτε το ρυθμο σας με τη μικρη σου και θα συγχρονιστουν προσφορα-ζητηση. Λιιιιγη υπομονη τον 1ο δυσκολο μηνα και μετα θα θηλαζεις κρεμασμενη αναποδα και δε θα νιωθεις τιποτα, καμια ενοχληση, στο υπογραφω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Vivi.Nik. είπε:

@Angelmammy να σου ζησει κι εσενα το κοριτσακι σου! Η ιστορια τοκετου σου μου θυμισε σε πολλα τη δικη μου! Ποσο ομορφο που μοιραστηκατε τις στιγμες αυτες με τον αντρα σου!!! Θα σας συνδεουν για παντα! 

Για το θηλασμο συμφωνω κι εγω, αφου το μωρακι σου γεννηθηκε τελειομηνο και με πολυ καλο βαρος, μην αγχωνεσαι με τα 2ωρα, πολυ συντομα θα  βρειτε το ρυθμο σας με τη μικρη σου και θα συγχρονιστουν προσφορα-ζητηση. Λιιιιγη υπομονη τον 1ο δυσκολο μηνα και μετα θα θηλαζεις κρεμασμενη αναποδα και δε θα νιωθεις τιποτα, καμια ενοχληση, στο υπογραφω!

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!! Με ενθαρρύνεις απίστευτα!! Να είσαι καλά και να χαίρεσαι το μωράκι σου. Είναι σημαντικό να μας βοηθάτε οι πιο παλιές μανούλες και εμείς να βοηθάμε τις επόμενες με τη σειρά μας. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!! Με ενθαρρύνεις απίστευτα!! Να είσαι καλά και να χαίρεσαι το μωράκι σου. Είναι σημαντικό να μας βοηθάτε οι πιο παλιές μανούλες και εμείς να βοηθάμε τις επόμενες με τη σειρά μας. :-)

Σ ευχαριστω πολυ!!!! Ετσι ειναι...αν εχετε οποιαδηποτε απορια και μπορω να βοηθησω, με μεγαλη μου χαρα! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy να πηγαίνεις να.βγαζεις λίγο με τ χέρι να αε ανακουφίζει. Κ γω εχω παρά ποκυ γάλα από την πρώτη μερα π κατεβηκε. Είχα κ τρελό οίδημα κ γάλα άπειρο. Έβαλα θήλαστρο στην κλινική γτ πόσο να φάει τ μωρο Κ έβγαλα σκέψου 10 λεπτά σε κάθε στηθος από 100 μλ.  Τρελή ανακούφιση. Ήρθα με σπίτι κ Νοίκιασα νοσοκομειακό γτ υποφέρω από τ γαλα. Τ χρησιμοποίησα χθες π είχα πρηατει παρά πολυ κ από εδώ κ πέρα οπότε υπέρ φορτωνει κ μέχρι μια μόνο φορά τη μέρα για να μην πάθω υπέρ παραγωγή. Προτιμάει τ αριστερό γτ ακούει την καρδιά σου. Με λίγη υπομονή θα πιάσει κ τ αλλο καλά. Θα πάτε κ σπίτι σας θα ηρεμήσετε όλοι.

@Vivi.Nik.Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Ευτυχώς η μικρή μ τ πήρε πολύ καλα κ έχει μεγάλη χαρά π έχουμε νινι. Βέβαια δ την φοβησα, την αφήνω να το πλησιάσει κ πιάνω τ χεράκι της να κάνουμε καλό καλό. Ουαν θηλάζω την αφήνω κ κάθεται δίπλα μου κ πιάνει τα μαλλιά μου κ χαλαρώνει κ αυτ ή. Αυτό τ κάνει απο οταβ έκοψε τ θηλασμο. Οπότε νυστάζει η θέλει να χαλαρώσει μου πιάνει τα μαλλιά. Δείχνει τρελή κατανόηση π.δ τη σηκώνω. Ζητάω κ μ τη βάζουν στην αγκαλιά κ την χαϊδεύω λίγο κ την φιλάω. Κ έρχεται ζαρωνει δίπλα μ τύλιγω τ χέρι μ γύρω της την φιλάω κ ρης λέω ότι πονάει η κοιλιά μ γυ έπρεπε να βγει τ νινι. Βάζει η καημενη πάνω στα πόδια μ τ κεφαλακι της όταν νυστάξει. Είναι τ μόνο.π με στεναχωρεί γτ πάντα της έδινα τ γαλα της αγκαλίτσα ενώ τώρα την έχω δίπλα μ να κάθεται. Αλλά τ μωρο μ δ βγάζει καμία στο μωρο π.με βλέπει να τ έχω αγκαλοα. Ναι είναι ωραία εποχή. Ευτυχώς θα έχουν ξεπεταχτει μέχρι τ χειμώνα. Θα περάσει γρήγορα πιστεύω τ πρωτο απαιτητικό διάστημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni σας κανω εικονα... τι μαγικα συναισθηματα... ενα δευτερο μωρο, μια μαμα για δυο μωρα, ενας μπαμπας για δεευτερη φορα, μια μεγαλη αδερφουλα, που ειναι ακομα μια σταλιτσα... μπραβο που το χειριζεσαι ετσι. Και εκπληκτικο που κ εκεινη καταλαβαινει... αυτο με τα μαλλιά μου το κανει κ εμενα... αποθηλασαμε πριν απο 3 βδομαδες, αλλα το εκανε κ οσο θηλαζε... Εχεις βοηθεια αυτες τις μερες; Πως εισαι απο πονους; Παιρνεις παυσιπονα ή αντέχεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. Ναι έχω ευτυχώς. Σήμερα έχω κ τη μαμά μ κ ρ άντρα μου. Βασικά η μικρή ειναι στη γιαγιά από τις 12 τ μεσημέρι. Ηταβ να ρθει πριν άλλα την πήρε ο ύπνος οπότε τώρα την περιμένω πως κ πως. Μ λείπει πολύ. Από αύριο ο άντρας μου εδώ μετά σκ η μαμά μου. Από βδομάδα πάλι ο άντρας μου κ την παρεπόμενη βδομάδα η μαμά μου. Για ένα μήνα δ μπορώ να σηκώσω την παραμικρή καθόλου οπότε δ γίνεται χωρίς άτομο. Δεν είναι μόνο οχ για να την βγάλω από υ κρεβάτι ρης τ πρωί π ξυπναει άλλα είναι κ Ταρζάν που μονίμως κάτι κάνει. Οπότε πρέπει να αποφεύγω κ τις έντονες κινήσεις. Από πόνους είμαι πολύ καλύτερα ευτυχως.  Κινούμαι αρκετά εύκολα. Παίρνω κανένα Ντεπόν αν δω ότι με τραβάει πολύ. Αχ τα 2α γενέθλια σας!!! Θα κάνετε κάτι; Εγώ σκέφτομαι ότι στα 2α γενέθλια της η μικρή μ θα έχει κ αδερφούλα!! Στα πρώτα της γενέθλια πιάσαμε τ μωρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Vivi.Nik. Ναι έχω ευτυχώς. Σήμερα έχω κ τη μαμά μ κ ρ άντρα μου. Βασικά η μικρή ειναι στη γιαγιά από τις 12 τ μεσημέρι. Ηταβ να ρθει πριν άλλα την πήρε ο ύπνος οπότε τώρα την περιμένω πως κ πως. Μ λείπει πολύ. Από αύριο ο άντρας μου εδώ μετά σκ η μαμά μου. Από βδομάδα πάλι ο άντρας μου κ την παρεπόμενη βδομάδα η μαμά μου. Για ένα μήνα δ μπορώ να σηκώσω την παραμικρή καθόλου οπότε δ γίνεται χωρίς άτομο. Δεν είναι μόνο οχ για να την βγάλω από υ κρεβάτι ρης τ πρωί π ξυπναει άλλα είναι κ Ταρζάν που μονίμως κάτι κάνει. Οπότε πρέπει να αποφεύγω κ τις έντονες κινήσεις. Από πόνους είμαι πολύ καλύτερα ευτυχως.  Κινούμαι αρκετά εύκολα. Παίρνω κανένα Ντεπόν αν δω ότι με τραβάει πολύ. Αχ τα 2α γενέθλια σας!!! Θα κάνετε κάτι; Εγώ σκέφτομαι ότι στα 2α γενέθλια της η μικρή μ θα έχει κ αδερφούλα!! Στα πρώτα της γενέθλια πιάσαμε τ μωρο.

Παλι καλα που θα τα βολεψετε ετσι μεχρι να αναρρωσεις κι εσυ! Να προσεχεις οσο μπορεις!  Αααχχχ πλησιάζουν κ εχω ηδη ξεκινησει ετοιμασίες!!! Ειναι στην καλυτερη ηλικια, δεν τον χορταίνω! Τι ομορφο ρε συ, δεν το ηξερα αυτο!!! Μακαρι να μαστε κ εμεις 4 στα επομενα γενεθλια του ♡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy ας ελπίσουμε λοιπόν οι θηλές να διαμορφωθούν κατάλληλα μόνες τους, όπως είπε και η @Diwni. Πάντως μη θηλαζεις από το ένα στήθος μόνο, στο λέω γιατί την έπαθα. Μια μέρα απέφευγα λιγάκι κι εγώ το ένα γιατί με είχε τραυματίσει και την επόμενη ξύπνησα με κοκκινίλα, φουλ πρήξιμο και φοβερό πόνο. Ούτε να το ακουμπήσω δεν μπορούσα το στήθος μου και ένιωθα σαν άρρωστη, είχα κρυάδες, πονοκέφαλο κτλ. Δεν ξέρω κι εγώ πόσες ώρες πάλευα με το θηλαστρο να το αδειάσω σταγονίτσα σταγονιτσα κι ευτυχώς δεν εξελίχθηκε σε μαστίτιδα. Γιατί δε δοκιμάζεις κι εσυ θηλές σιλικόνης; 

@Diwni  τι καλό μωρε το παιδάκι σου τι όμορφες εικόνες ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa Ναι προς τ παρόν τ έχει πάρει ποκυ καλά. Ελπίζω να συνεχίσουμε να τα πηγαίνουν έτσι καλά.

@Vivi.Nik. στο εύχομαι από καρδιάς! Ναι ναι είναι τρέλα τώρα. Αυτό μ έλεγε ο άντρας μ πριν λίγο. Μου λέει καλό κ τ νινι άλλα χίλιες φορές η ηλικία της μεγάλης μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...