Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις On 6/4/2020 at 1:15 ΜΜ, ο/η misofeggaro είπε:

Παιδί μου;
Ξέρεις πως είναι τα μέσα μου;
Σαν μια μουντζαλιά...
Κάθε μέρα που περνάει αφήνει πάνω στη σελίδα της ψυχής μου μαύρες μολυβιές....
Έχουν αρχή, αλλά δεν έχουν τέλος... και την λερώνουν συνεχώς....

Υπάρχουν και σημεία μουσκεμένα από δάκρυα, εκεί το μολύβι δεν γράφει αλλά ανοίγει τρύπες, τρύπες που δεν κλείνουν...
Ποιος θα καταφέρει να απλώσει λίγο χρώμα γύρω από την μουντζαλιά μου; ή Έστω να σπάσει της θλίψης μου την μύτη ώστε να μην απλώνει άλλες μουντζουρες εκεί που δεν πρέπει...;; Ίσως μόνο εγώ μπορώ να το κάνω αυτό. Αλλά δεν βρίσκω αφορμή και δύναμη. 
Ξέρω πως το κλάμα μου δεν σου κάνει καλό, και προσπαθώ να το κρατήσω, μα όταν σε φαντάζομαι στην άδεια αγκαλιά μου, ο κόμπος ανεβαίνει και με πνίγει.... Συγχώρεσε με αν μου λείπεις συνεχώς, συγχώρεσε με... 
Είσαι το παιδί μου... το πρώτο μου παιδί... Γιατί είμαστε χώρια... ;;; 

💔

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@misofeggaro πάντα σε σκέφτομαι και είσαι στο μυαλό μου κοριτσάκι μου και προσεύχομαι πάντα για σένα να είσαι καλά να το παλέψεις..... Πάντα θα είναι το παιδάκι σου εκεί δίπλα σου  ...ο θεός λένε δίνει τις δυσκολίες στους δυνατούς πέρασα και εγώ αρκετές παλυνδρομες αλλά φυσικά και δεν συγκρίνεται με την δική σου απώλεια αλλά εγώ σου λέω θα τα καταφέρουμε όλες μας ...... Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά.....

Σήμερα, είπα να μαζέψω τα χειμωνιάτικα και να βγάλω τα καλοκαιρινά, να ξεχαστω... Και έπεσα πάνω σε σακούλες με ρούχα μωρουδιακα που μας είχαν φέρει όσοι μας αγαπουσαν και σε περίμεναν. Εγώ είχα προλάβει να σου πάρω 2 κουβέρτες. Η μία μου κράτησε συντροφιά τόσα βράδυα μακρυά σου, την κράταγα αγκαλιά και σε φανταζόμουν. Η άλλη όπως και τα υπόλοιπα ρουχακια σου παραμένουν γεμάτα με την απουσία σου, με τις ετικέτες να κρέμονται θλιμμένα και ατσαλα. 

Επίσης σε κάποιες τσάντες της γιαγιάς σου βρήκα μια εικόνα, της Παναγίας που κρατάει τον Χριστό και γράφει η Ελπίς των απελπισμενων. Την έβαλα στο μέρος της καρδιάς και περιμένω να περάσει ο πόνος. 

Παιδί μου... 

IMG_20200523_115207.jpg

1590224935270-1400318686.jpg

στις πριν 16 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Σήμερα, είπα να μαζέψω τα χειμωνιάτικα και να βγάλω τα καλοκαιρινά, να ξεχαστω... Και έπεσα πάνω σε σακούλες με ρούχα μωρουδιακα που μας είχαν φέρει όσοι μας αγαπουσαν και σε περίμεναν. Εγώ είχα προλάβει να σου πάρω 2 κουβέρτες. Η μία μου κράτησε συντροφιά τόσα βράδυα μακρυά σου, την κράταγα αγκαλιά και σε φανταζόμουν. Η άλλη όπως και τα υπόλοιπα ρουχακια σου παραμένουν γεμάτα με την απουσία σου, με τις ετικέτες να κρέμονται θλιμμένα και ατσαλα. 

Επίσης σε κάποιες τσάντες της γιαγιάς σου βρήκα μια εικόνα, της Παναγίας που κρατάει τον Χριστό και γράφει η Ελπίς των απελπισμενων. Την έβαλα στο μέρος της καρδιάς και περιμένω να περάσει ο πόνος. 

Παιδί μου... 

IMG_20200523_115207.jpg

1590224935270-1400318686.jpg

σε θαυμαζω αληθεια ετσι απορω πως αντεχεις να βλεπεις τα ρουχα εγω τα ειχα κρυψει δεν μπορω να το σκεφτομαι ποσο θελω να μην πονας

Αχ κορίτσι μου η Παναγίτσα γρήγορα να βάλει στην αγκαλιά σου ένα μωράκι! 

@misofeggaro μου, να ξέρεις σε νιώθω...τα παιδάκια μας, τις ψυχούλες μας...αγαπημενη σε σκέφτομαι πάντα.

Παιδι μου....
2 χρόνια κλείνουν σήμερα από την μέρα που βγήκες βίαια από μέσα μου.
2 χρόνια δύσκολα, που κύλησαν τόσο γρήγορα.
Θυμάμαι με λεπτομέρεια κάθε στιγμή, κάθε λεπτό και απορώ πως άντεξε η καρδιά μου και δεν έσπασε.
Είμαι μια άλλη τώρα, με άλλαξες και σε ευχαριστώ.
Με ηρεμεί να σκέφτομαι πως είσαι μαζί με άλλα παιδάκια και περνάτε καλά.
Και πλέον δεν κλαίω, γιατί ξέρω πως το κλάμα μου σου έκανε κακό.
Θα γελάω για να με ακούς. Και ίσως ένα βράδυ μέσα στο όνειρό μου ακούσω και το δικό σου γέλιο. 
Παιδί μου.... 

στις πριν 2 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Παιδι μου....
2 χρόνια κλείνουν σήμερα από την μέρα που βγήκες βίαια από μέσα μου.
2 χρόνια δύσκολα, που κύλησαν τόσο γρήγορα.
Θυμάμαι με λεπτομέρεια κάθε στιγμή, κάθε λεπτό και απορώ πως άντεξε η καρδιά μου και δεν έσπασε.
Είμαι μια άλλη τώρα, με άλλαξες και σε ευχαριστώ.
Με ηρεμεί να σκέφτομαι πως είσαι μαζί με άλλα παιδάκια και περνάτε καλά.
Και πλέον δεν κλαίω, γιατί ξέρω πως το κλάμα μου σου έκανε κακό.
Θα γελάω για να με ακούς. Και ίσως ένα βράδυ μέσα στο όνειρό μου ακούσω και το δικό σου γέλιο. 
Παιδί μου.... 

Πόσο συναίσθημα βγαζουν τα λογια σου... Αυτό το παιδί σε έκανε ποιήτρια...

Η συζήτηση αυτή είναι πολύ παλιά. Αν δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος να απαντήσετε, τότε καλύτερα να ξεκινήσετε μία νέα συζήτηση!

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Απαντήσεις

• Απο υπομονη αλλο τπτ ... αξίζει όλο το ταξίδι όλες τις 'θυσίες ' π κόψαμε πράγματα κ συνήθειες εννοω ουτε καν τ σκεφτομαι. Κ μενα θα μ λειπει η κοιλιτσα (όχι στν υπνο) εχει φαση μαρεσει ειναι χαριτωμένη. Χαχχαχα Κ ναι ανυπομονω να κρατήσω τ μωρακι μου να τη βλέπω να τη χαζεύω  να την τραβάω ααααπειρες φωτογραφίες κ να στέλνω στη μαμα μ κ στην πεθερά μ στην ελλαδα. Ναι θα γίνω μια χαζομάρα κ μαρεσει. Να ναι καλα η μικρούλα κ μεις  για να τη μεγακωσουμε σωστα κ να την καμαρώσουμε. Κ πιστευω κ σεις τα ίδια σκέφτεστε. 
    • Αγαπη ο πρώτος καιρός λενε δεν ειναι εύκολος κ ποσο μαλλον μετα απο καισαρικη.  Σίγουρα θα τα καταφέρεις αλλα αν δεις ότι χρειάζεσαι κάποια βοήθεια ή οτιδήποτε ζητα το απο τα δικους σ ανθρώπους δεν εισαι μονη.  Κ φυσικά τι καισαρικη τι φυσιολογικα γεννα ειναι κ σίγουρα αξίζει τον κόπο.  Απολαυσε το μικρακι σου γτ μεγαλώνουν ποοολυ γρηγορα. 
    • Δεν ενοιωθα τιποτα μεχρι την 7η που ξεκινησανε καποιες αναγουλες και αυτες οχι και πολλες.μην αγχωνεσαι γιατί και το εμβρυο αγχωνεται ακομα και απο κυτταρο τα καταλαβαινει ολα  ολα καλά θα πανε !!!
    • Καλησπέρα κορίτσι μου!Τον ανδρικό παράγοντα τον κοιτάξτε; Έκανε ο Άνδρας σου σπερμοδιαγραμα και καλλιέργεια;
    • Μακάρι να πάνε όλα καλά ..... Με έχει πιάσει τ άγχος κ σκέφτομαι όλο αρνητικά . Έχω μόνο πονακια χαμηλά κ συνήθως αριστερά κ ευαίσθητο κ φουσκωμένο στήθος 
  • Νέες συζητήσεις

• Προσθήκη...