Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θετική χοριακή. 1 ή 5? γνώμες PLEASE!


Recommended Posts

στις πριν 6 ώρες, ο/η Lila..! είπε:

Απο την στιγμη που ο αντρας σου ειναι γυναικολογος μου κανει εντυπωση να εκθετεις στο φορουμ τετοιες αποριες κ να μην ρωτησες κατευθειαν τον αντρα σου.. Αλλωστε δεν ειναι κατι φοβερο η γνωση της λειτουργιας της χοριακης για εναν γυναικολογο.

Ε τον ρωτησα και μου απαντησε. Αλλα δε θελω να τον πρηζω συνεχεια. Δε λεει τπτ αλλα του τα χω κανει τσουρεκια να συζηταω γι αυτο και ολο αν και αν.ηθελα και αλλες εμπειρικες γνωμες απο γυναικες. Που ξερω εγω πχ οτι δε μου λεει οτι φυτευτηκε για να μη στενοχωριεμαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Maria 59 είπε:

Αγαπητή μου επειδη και γω είχα αυτήν την απορία με της μονάδες και πήγα σε εραγστηριο η φυσιολογική τιμή μια γυναίκας που δεν εγκυμονη είναι κάτω από ένα.... Αν είναι πάνω από ένα πχ 1.83 ειναι αυξημένη αλλά όχι αρκετή να δείξει εγκυμοσύνη μπορεί να ειναι κάποια ορμονολοηικη διαταραχή... Εφόσον έπεσε όμως μετά που την ξανά έκανες πιθανόν να έχει δίκιο ο γιατρός σου ή να έχεις κάτι ορμονολοηικη.. Πάντως εκεί που είχα πάει και εγώ πάνω από το ένα θεωρουταν θετικό αλλά μετά που την ξανά έκανες θα έπρεπε να την ήταν κάπου στο πενήντα και παραπάνω... 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Lila..! είπε:

Οσο γι αυτο που λες ο καθενας μπορει να γραφει οτι θελει μεσα σε ενα φορουμ. Δε σημαινει οτι ισχυει κιολας

Αρα το ίδιο μπορει να ισχυει και για εσενα...εκτός αν εισαι γιατρός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η NIKOLETA1 είπε:

Αρα το ίδιο μπορει να ισχυει και για εσενα...εκτός αν εισαι γιατρός!

Φυσικα!! Ποσο μαλλον αν ελεγα κατι ανορθοδοξο κ αντιεπιστημονικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

Έχει περάσει καιρός αλλά γράφω γιατί πραγματικά νιώθω ότι μπερδεύετε..η χοριακη μετριέται παντού το ίδιο( είναι η δουλειά μου) απλά για λόγους ακριβείας αυτής καθ' αυτής της μέτρησης τη κάνουμε στο ίδιο εργαστήριο...0-5 είναι αρνητική κ ειδικά σε εξωσωματική καρααρνητικο....ίσως σε φυσική σύλληψη να έπεσε κ να ήταν βιοχημική όμως παντού θεωρείται στο ητικη..κ όχι δεν έγινε εμφύτευση απλά άρχισε να ανεβαίνει η ορμόνη..5-25 τη λέμε γκρίζα ζώνη ..που σημαίνει χρήζει επανάληψης ...από 25 κ πάνω θετική...τώρα ως αναφορά τις εξωσωματικές εμείς έχουμε δει πολλά...εάν είναι με βλαστοκυστες πχ τη θέλουμε πάνω από 50 για να νιώσουμε ασφάλεια ότι πάει καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπική εμπειρία πριν αρκετά χρόνια.

Παθολόγος θα μου έδινε θεραπεία για ενα πρόβλημα που είχα και μου ζήτησε να κανω Β χοριακή για να σιγουρευτεί ότι δεν είμαι έγκυος (παρόλο που τον είχα διαβεβαιώσει ότι έπαιρνα μέτρα αντισύλληψης, ήθελε να είναι βέβαιος για να μου δωσει την θεραπεία).

Έκανα την χοριακή και το αποτέλεσμα ήταν 5. Η ίδια η μικροβιολόγος, μου ζήτησε να την επαναλάβω σε άλλο εργαστήριο, γιατί δεν της είχε τύχει ποτέ τέτοιο νούμερο και δεν ήξερε αν τελικά είμαι έγκυος ή όχι.

Οντως την επανέλαβα αλλού όπου βγήκε πολύ κάτω 0, 8 το οποίο ήταν ξεκάθαρα αρνητικό.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/9/2018 at 10:28 ΜΜ, ο/η Finally είπε:

Έχει περάσει καιρός αλλά γράφω γιατί πραγματικά νιώθω ότι μπερδεύετε..η χοριακη μετριέται παντού το ίδιο( είναι η δουλειά μου) απλά για λόγους ακριβείας αυτής καθ' αυτής της μέτρησης τη κάνουμε στο ίδιο εργαστήριο...0-5 είναι αρνητική κ ειδικά σε εξωσωματική καρααρνητικο....ίσως σε φυσική σύλληψη να έπεσε κ να ήταν βιοχημική όμως παντού θεωρείται στο ητικη..κ όχι δεν έγινε εμφύτευση απλά άρχισε να ανεβαίνει η ορμόνη..5-25 τη λέμε γκρίζα ζώνη ..που σημαίνει χρήζει επανάληψης ...από 25 κ πάνω θετική...τώρα ως αναφορά τις εξωσωματικές εμείς έχουμε δει πολλά...εάν είναι με βλαστοκυστες πχ τη θέλουμε πάνω από 50 για να νιώσουμε ασφάλεια ότι πάει καλα

Ε επιτέλους, αν και άργησες, έβαλες τα πράγματα στη θέση τους! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/6/2018 at 1:47 ΜΜ, ο/η Lisaki 80 είπε:

Γεια σας κορίτσια! κι εγώ ξέρω πάνω από 5.. Δεν εχει σημασία τι λένε τα μικροβιολογικά.. πάνω από 5 θεωρείται θετικό.. Μου το έχει πει ο ο γιατρός μου και βρήκα και σχετικές παραπομπές απο γιατρούς στο ιντερνετ.. Το 1 και το 2 δεν θεωρούνται βιοχημική εγκυμοσύνη..  

1) "Επίπεδα β χοριακής στο αίμα σας λιγότερα από 5mIU/ml θεωρούνται αρνητικά για εγκυμοσύνη, ενώ τιμή πάνω από 25mIU/ml θεωρείται θετικό για εγκυμοσύνη (είστε έγκυος!). Αν η τιμή είναι μεταξύ 5 και 25 τότε θα πρέπει να επαναλάβετε σε 48-72 ώρες την εξέταση για επιβεβαίωση"  https://www.gynaikologos-xalkida.gr/maieutiki/maieutikes_apories.html

2) "Ένα επίπεδο τιμών  β-χοριακής  μικρότερο από 5 mIU/mL θεωρείται αρνητικό για την εγκυμοσύνη και ο,τιδήποτε άνω των 25 mIU/mL θεωρείται θετικό για την παρουσία εγκυμοσύνης" https://www.tzeferakos.gr/2017/09/07/v-choriaki-ti-einai-kai-ti-simainei/

 

3) Εάν οι μετρήσεις της β-χοριακής γοναδοτροπίνης αποβούν αρνητικές (επίπεδα β-hCG <5 μονάδων), διακόπτονται τα φάρμακα με οδηγίες των ιατρών και ακολουθεί έμμηνος ρύση (περίοδος) μερικές ημέρες αργότερα. http://www.ygeiaonline.gr/component/content/article?id=127:2008-11-26-08-21-34

4) 
3 εβδομάδες από την Τ.Ε.Ρ.: 5 – 50 mIU/ml
4 εβδομάδες από την Τ.Ε.Ρ.: 5 – 426 mIU/ml
5 εβδομάδες από την Τ.Ε.Ρ.: 18 – 7,340 mIU/ml
6 εβδομάδες από την Τ.Ε.Ρ.: 1,080 – 56,500 mIU/ml
7 – 8 εβδομάδες από την Τ.Ε.Ρ.: 7, 650 – 229,000 mIU/ml
9 – 12 εβδομάδες από την Τ.Ε.Ρ.: 25,700 – 288,000 mIU/ml
13 – 16 εβδομάδες από την Τ.Ε.Ρ.: 13,300 – 254,000 mIU/ml
17 – 24 εβδομάδες από την Τ.Ε.Ρ.: 4,060 – 165,400 mIU/ml
25 – 40 εβδομάδες από την Τ.Ε.Ρ.: 3,640 – 117,000 mIU/ml
https://www.eleftheia.gr/enimerosi/meeftiki/egymosyni/663-xamhlh_xoriakh

Όπως τα λες αν κ μεταξύ του 5-25 είναι γκρίζα ζώνη..πχ για φυσική σύλληψη είναι θετικό υπό την έννοια ότι δεν ξέρουμε πότε έγινε η εμφύτευση οπότε ίσως διπλασιαστεί..στις εξωσωματικές ωστόσο είναι δείκτης ότι δεν πήγε καλά ..( ωστόσο εδώ εμφύτευση επετευχθει καθώς για να ανέβει έστω κ τόσο σημαίνει - για να το πω απλα- ότι ο πλακούντας έφτιαξε κύτταρα κ αυτό γίνεται μετά την εμφύτευση) ωστόσο πρέπει να μασάτε 100% σίγουροι ότι δεν έπιασε την τιμή η χοριακη από φάρμακα..για αυτό επιμένουμε στο τουλάχιστον 9 μέρες μετά την εμβριομεταφορα βλαστοκυστη ς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/6/2018 at 11:44 ΠΜ, ο/η melisanthi drakou είπε:

Κοριτσια πηρα τηλ και ρωτησα και μου ειπε οτι οι ανδρες δεν εχουν χοριακη και πως οι γυναικες παραγουν μονο αν ειναι εγκυες απο την τροφοβλαστη, αν δεν ειναι εγκυες δεν εχουν τροφοβλαστη και δε γινεται να παραξουν! 

 

Να αλλάξεις μικροβιολογικό η να ζητήσεις να μιλήσεις με γιατρό κ όχι με βοηθό μικροβιολόγου...Χοριακη έχουν κ οι άντρες κ μάλιστα είναι από τις εξετάσεις που βάζουμε σε άντρες με προστάτη μη τυχόν κ έχουν όγκους στους όρχεις...

Για να σου ξεκαθαρίσω με ;όλα λόγια κάτι..εάν η τιμή ανέβαινε μόνο με κύηση τότε θετικό θα θεωρούνταν οτιδήποτε πάνω από 1 κάτι που δεν ισχύει ..σου δίνει λοιπόν το εργαστήριο ένα εύρος 1-5 ακριβώς γιατί μπορεί να χεις 1 κ χωρίς κύηση...

Τώρα εάν είσαι από εξωσωματική έχε κατά νου ότι ναι μεν η ορμόνη μετά από 14 μέρες δεν ανιχνεύεται αλλά μπορεί να πιάσει το 1-5 για αυτό υπάρχει το εύρος ..Τέλος,για να μη μακρυγορω όσο κι αν έχεις την ανάγκη να ακούσεις ότι κάτι έγινε ώστε να πάρεις θάρρος για την άλλη φορά( το έζησα κ ξέρω πως είναι κ πίστεψε με τόσες αποβολές κ μια πρόσφατη το καλοκαίρι 8 βδομάδων κ κάτι) θα σου πω έξω από τα δόντια ότι κύηση βιοχημική δεν υπήρξε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Finally είπε:

Να αλλάξεις μικροβιολογικό η να ζητήσεις να μιλήσεις με γιατρό κ όχι με βοηθό μικροβιολόγου...Χοριακη έχουν κ οι άντρες κ μάλιστα είναι από τις εξετάσεις που βάζουμε σε άντρες με προστάτη μη τυχόν κ έχουν όγκους στους όρχεις...

Για να σου ξεκαθαρίσω με ;όλα λόγια κάτι..εάν η τιμή ανέβαινε μόνο με κύηση τότε θετικό θα θεωρούνταν οτιδήποτε πάνω από 1 κάτι που δεν ισχύει ..σου δίνει λοιπόν το εργαστήριο ένα εύρος 1-5 ακριβώς γιατί μπορεί να χεις 1 κ χωρίς κύηση...

Τώρα εάν είσαι από εξωσωματική έχε κατά νου ότι ναι μεν η ορμόνη μετά από 14 μέρες δεν ανιχνεύεται αλλά μπορεί να πιάσει το 1-5 για αυτό υπάρχει το εύρος ..Τέλος,για να μη μακρυγορω όσο κι αν έχεις την ανάγκη να ακούσεις ότι κάτι έγινε ώστε να πάρεις θάρρος για την άλλη φορά( το έζησα κ ξέρω πως είναι κ πίστεψε με τόσες αποβολές κ μια πρόσφατη το καλοκαίρι 8 βδομάδων κ κάτι) θα σου πω έξω από τα δόντια ότι κύηση βιοχημική δεν υπήρξε...

Σε ευχαριστω για την απαντηση! ημουν απο εξωσωματικη τοτε αλλα μετα απο λιγο εμεινα εγκυος φυσιολογικα και τωρα ειμαι στον 3ο οποτε δε με στενοχωρεις καθολου!

Η χοριακη μου υπο αλλες συνθηκες ειναι πατος μιας και εχω κανει και αλλες φορες οποτε ειμαι βεβαιη πως τοτε ηταν βιοχημικη.

Γενικα καταλαβα πως ημουν πολυ φοβικη τοτε, ακουγα ασχετους  και ισως απο αγχος με μπλοκαρα αφου τελικα επιασα φυσιολογικα.

Σου ευχομαι να τα καταφερεις γρηγορα , ο,τι καλυτερο!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η melisanthi drakou είπε:

Σε ευχαριστω για την απαντηση! ημουν απο εξωσωματικη τοτε αλλα μετα απο λιγο εμεινα εγκυος φυσιολογικα και τωρα ειμαι στον 3ο οποτε δε με στενοχωρεις καθολου!

Η χοριακη μου υπο αλλες συνθηκες ειναι πατος μιας και εχω κανει και αλλες φορες οποτε ειμαι βεβαιη πως τοτε ηταν βιοχημικη.

Γενικα καταλαβα πως ημουν πολυ φοβικη τοτε, ακουγα ασχετους  και ισως απο αγχος με μπλοκαρα αφου τελικα επιασα φυσιολογικα.

Σου ευχομαι να τα καταφερεις γρηγορα , ο,τι καλυτερο!

 

Καλημέρα κορίτσι μου!!!Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου κ με το καλό το μωράκι σας!!Θα ήθελα κ γω να πω αυτα που ξέρω γτ θα διαβάζουν κ άλλες κοπέλες τα μυνηματα κ μην τις μπερδέψουμε!!!Συμφωνώ ότι απ το άγχος σου δν έμενες εγκυούλα φυσιολογικά κ χαίρομαι που τα καταφέρετε για να πέρνουμε κ μεις κουράγιο!!!Αλλά αυτό με την χοριακή δν ισχύει!!Θετική θεωρείτε απο 5 μονάδες κ πάνω!!Κ όποιος μικροβιολόγος δεί χοριακή κάτω απο 5 κ πει είσαι έγκυος ή κάτι πήγε να γίνει να σκίσει τα πτυχία του!!Φαντάσου γτ το πέρασα μετά απο αποβολή έκανα ακόμα 2 χοριακές για να σιγουρευτούμε ότι καθάρισα κ πήγαν όλα καλά κάτω απο 5 χοριακή δν τους απασχολεί τους γιατρούς!!Δηλαδή αν μια κοπέλα δει πχ 30 χοριακή κ μετά 3 απο το νούμερο 30 διαπιστώθηκε η κύηση!!!Σου εύχομαι πάντα τα καλύτερα κ πάλι με το καλό το μωράκι σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η melisanthi drakou είπε:

Σε ευχαριστω για την απαντηση! ημουν απο εξωσωματικη τοτε αλλα μετα απο λιγο εμεινα εγκυος φυσιολογικα και τωρα ειμαι στον 3ο οποτε δε με στενοχωρεις καθολου!

Η χοριακη μου υπο αλλες συνθηκες ειναι πατος μιας και εχω κανει και αλλες φορες οποτε ειμαι βεβαιη πως τοτε ηταν βιοχημικη.

Γενικα καταλαβα πως ημουν πολυ φοβικη τοτε, ακουγα ασχετους  και ισως απο αγχος με μπλοκαρα αφου τελικα επιασα φυσιολογικα.

Σου ευχομαι να τα καταφερεις γρηγορα , ο,τι καλυτερο!

 

Έχω ήδη δύο παιδιά κορίτσι μου από διαφορετικές εξωσωματικές :) καλη κ τελειομανή κύηση σου εύχομαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/10/2018 at 9:36 ΜΜ, ο/η Finally είπε:

Έχω ήδη δύο παιδιά κορίτσι μου από διαφορετικές εξωσωματικές :) καλη κ τελειομανή κύηση σου εύχομαι 

ααα! δε το γνωριζα, να σου ζησουν!!! Σε ευχαριστω πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/10/2018 at 10:30 ΜΜ, ο/η Diwni είπε:

@Finally κορίτσι μ σε έχω στο μυαλό μου. Διάβασα παραπάνω ότι τελικά δ προχώρησε τ μωράκι σας. Πόσο λυπάμαι ειλικρινά.

Σε ευχαριστώ για τη σκέψη κορίτσι μου! Στεναχωρέθηκα ωστόσο ευγνωμονώ το Θεό για τα δύο παιδιά που ήδη έχω! Εύχομαι όλες να αποκτούν το πολυποθητο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...