Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρακια Ιανουαριου/ Φεβρουαριου 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 14 ώρες, ο/η konstantinou&elenis είπε:

@γωγω γωγω ελπιζω ολα να σου πανε ολα καλα...ειναι συχνο φαινομενο η αποκολληση πλακουντα..λογικο να τρομαξεις και να πανικοβληθείς αλλα θα δεις πως θα το ξεπερασεις με ξεκουραση.. @Μελούλα γραψε στην λιστα οτι μαλλον το δεύτερο είναι κοριτσακι...αρα ενα κ ενα... :) παρολο που θα ξαναπάω την αλλη βδομαδα να με ξαναδει και να το επιβεβαιώσει γτ βλεπεις το ενα ειχε γυρισμενο τον ποπο του και ναι μεν φαινοταν να υπαρχει κατι σαν πουλακι αλλα δεν ήταν και απόλυτη και το αλλο ειχε σαν σταυρωμενα τα πόδια του αλλα εβλεπε μαλλον και αιδοιο η γιατρός...

 

για να καθοταν σταυροποδι , κοριτσαρα θα ειναι ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε κοριτσια βοηθήστε με λιγακι...πείτε μου κατι εσεις που έχετε νιωσει τα μπεμπεκακια σας σε ποιο σημειο στη κοιλιτσα το νιωσατε?? εγω σήμερα πρώτη φορα κατι νιωθω... 5 δαχτυλα αριστερα απο τον αφαλο και λιγο κατω.  οπως το ειχα διαβασει που λεγατε σαν ενα ψαρακι. και νιωθω εκει... πως να το εξηγήσω... σαν να ειναι λιγο πιο βαρια η κοιλιτσα μου σε εκεινο το σημειο. σαν να εχει μαζευτει εκει το μωρακι. πειτε μου και εσεις εχετε νιωσει κατι τετοιο ή ειναι η ιδεα μου και ειναι το εντερακι και απο το παθος μου να ακουσω το μωρακι κανω λαθος??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η ManosM είπε:

Ναι ναι σίγουρα αυτά είναι τα νούμερα 

Η μητέρα είναι 27 που παίζει κ αυτό ρόλο σωστά? Επίσης και οι άλλες μετρήσεις ήταν καλές που και αυτεσ δεν διαμορφώνουν τις πιθανότητες?

οπότε περιμένουμε μόνο τα αιματολογικά 

Τι να σου πω δεν ξερω και εγώ..Εγώ είμαι 26 και με 2,8 Αυχενική μου είπαν ότι είναι οριακό όπως και στην η ξαδερφή μου ήταν 25 χρονών κ ήταν 2,4 και της είπαν ότι είναι αυξημένο..και είχαμε κ εμφανές ρινικό οστό και όλα καλά μετά με τις αιματολογικές από 1/500 έπεσα ακόμα πιο κάτω 1/157 ήταν πιο χάλια και με έστελναν για αμνιο αλλά δεν ήθελα κ έκανα NIPT..μακάρι εσένα να είναι και οι αιματολογικές καλές και να μην έχεις τα άγχη που τραβήξαμε εμείς χωρίς λόγο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η konstantinou&elenis είπε:

Περιττο να αναφερω το σχολιο του αντρα μου.."ε βεβαια η δικια μου κορη ειναι σεμνη ..τι ; θα καθόταν με ανοιχτα ποδια;;;;;;"χαζομπαμπας απο τωρα

Ιιιιιιιιιιιιιιιι 

Κάνει την δύσκολη πες του... Χαχαχα 

Χαχαχαχαχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η xara1 είπε:

βρε κοριτσια βοηθήστε με λιγακι...πείτε μου κατι εσεις που έχετε νιωσει τα μπεμπεκακια σας σε ποιο σημειο στη κοιλιτσα το νιωσατε?? εγω σήμερα πρώτη φορα κατι νιωθω... 5 δαχτυλα αριστερα απο τον αφαλο και λιγο κατω.  οπως το ειχα διαβασει που λεγατε σαν ενα ψαρακι. και νιωθω εκει... πως να το εξηγήσω... σαν να ειναι λιγο πιο βαρια η κοιλιτσα μου σε εκεινο το σημειο. σαν να εχει μαζευτει εκει το μωρακι. πειτε μου και εσεις εχετε νιωσει κατι τετοιο ή ειναι η ιδεα μου και ειναι το εντερακι και απο το παθος μου να ακουσω το μωρακι κανω λαθος??

Εγω αυτό που νιώθω μια βδομάδα τωρα σχεδόν ειναι κάτω αριστερά ένα Μικρούτσικο τσικ!!! Οταν είμαι ξαπλωμένη και με τα χέρια πάνω στην κοιλιά το νιώθω .... πάντα προς το ίδιο σημείο όποτε μαλλον μαζεμένο εκει αριστερά θα ειναι το μικρουλι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Hope25 είπε:

Τι να σου πω δεν ξερω και εγώ..Εγώ είμαι 26 και με 2,8 Αυχενική μου είπαν ότι είναι οριακό όπως και στην η ξαδερφή μου ήταν 25 χρονών κ ήταν 2,4 και της είπαν ότι είναι αυξημένο..και είχαμε κ εμφανές ρινικό οστό και όλα καλά μετά με τις αιματολογικές από 1/500 έπεσα ακόμα πιο κάτω 1/157 ήταν πιο χάλια και με έστελναν για αμνιο αλλά δεν ήθελα κ έκανα NIPT..μακάρι εσένα να είναι και οι αιματολογικές καλές και να μην έχεις τα άγχη που τραβήξαμε εμείς χωρίς λόγο.. 

Τι να σ πω μήπως ξέρει κάποια κάποιος πιο έμπειρος από εμάς? Πράγματι περίεργο.. σίγουρα πρέπει ν βάλουμε κ το μήκος του μωρού κ τις εβδομάδες στην εξίσωση αλλά τι να πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Nala_89 είπε:

Εγω αυτό που νιώθω μια βδομάδα τωρα σχεδόν ειναι κάτω αριστερά ένα Μικρούτσικο τσικ!!! Οταν είμαι ξαπλωμένη και με τα χέρια πάνω στην κοιλιά το νιώθω .... πάντα προς το ίδιο σημείο όποτε μαλλον μαζεμένο εκει αριστερά θα ειναι το μικρουλι!!! 

δηλαδη εγω που το νιωθω πιο πανω μαλλον δεν ειναι το μπεμπεκι ε? αντε να καταλαβω ποτε ειναι το μωρακι και ποτε το εντερο.  αν καποια το νιωθει το μωρακι πιο πανω να μου πειιιι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η xara1 είπε:

δηλαδη εγω που το νιωθω πιο πανω μαλλον δεν ειναι το μπεμπεκι ε? αντε να καταλαβω ποτε ειναι το μωρακι και ποτε το εντερο.  αν καποια το νιωθει το μωρακι πιο πανω να μου πειιιι!!!!

Και εγω ακομα δεν είμαι 100% σίγουρη αλλα επειδή δεν το έχω ξανά νιώσει ποτέ αυτό και το νιώθω κάθε μέρα νομίζω ότι ειναι το μωρό... μόνο εκείνο ξέρει να μας πει!!!??? υπομονή λίγες βδομάδας και θα το ακούμε συνέχεια καο χωρίς αμφιβολίες!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Nala_89 είπε:

Και εγω ακομα δεν είμαι 100% σίγουρη αλλα επειδή δεν το έχω ξανά νιώσει ποτέ αυτό και το νιώθω κάθε μέρα νομίζω ότι ειναι το μωρό... μόνο εκείνο ξέρει να μας πει!!!??? υπομονή λίγες βδομάδας και θα το ακούμε συνέχεια καο χωρίς αμφιβολίες!!!?

αχ ναι περιμενω πως και πως! ουτε εγω το εχω νιωσει αυτο εκει  σε εκεινο το σημειο για αυτο λεω μηπως ειναι το μπεμπέ ? θα δειξει! ουφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Nala_89 είπε:

Και εγω ακομα δεν είμαι 100% σίγουρη αλλα επειδή δεν το έχω ξανά νιώσει ποτέ αυτό και το νιώθω κάθε μέρα νομίζω ότι ειναι το μωρό... μόνο εκείνο ξέρει να μας πει!!!??? υπομονή λίγες βδομάδας και θα το ακούμε συνέχεια καο χωρίς αμφιβολίες!!!?

Σε λίγο καιρό που θα τρως κλωτσίδια δυνατά, ξαφνικά και συνεχόμενα όλη μέρα, θα λες σταματα βρεεεεεε λιγοοοοο ?

Εγώ στον γιο μου ποτέ δεν ένιωσα ψαράκια, πεταλουδίτσες κλπ. Από την 18 βδομάδα ελαφρές κλωτσίτσες και σταδιακά φτάσαμε να κουνιέται όλη η κοιλιά πέρα δώθε. Θυμάμαι μια φορά είχαμε σοβαρό meeting, εγώ σε προχωρημένη εγκυμοσύνη, και είχε διακοπεί γιατί κλώτσαγε η κοιλιά μου το τραπέζι και τρανταζόταν λίγο (ενοχλούταν ο κύριος) και γελάγαν όλοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimaki83 είπε:

Σε λίγο καιρό που θα τρως κλωτσίδια δυνατά, ξαφνικά και συνεχόμενα όλη μέρα, θα λες σταματα βρεεεεεε λιγοοοοο ?

Εγώ στον γιο μου ποτέ δεν ένιωσα ψαράκια, πεταλουδίτσες κλπ. Από την 18 βδομάδα ελαφρές κλωτσίτσες και σταδιακά φτάσαμε να κουνιέται όλη η κοιλιά πέρα δώθε. Θυμάμαι μια φορά είχαμε σοβαρό meeting, εγώ σε προχωρημένη εγκυμοσύνη, και είχε διακοπεί γιατί κλώτσαγε η κοιλιά μου το τραπέζι και τρανταζόταν λίγο (ενοχλούταν ο κύριος) και γελάγαν όλοι.

Χαχαχαχα τέλειος ο μικρός! Κ εγω σαν ένα μικρό τσικ χτυπήματακι νιώθω!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Nala_89 είπε:

Εγω αυτό που νιώθω μια βδομάδα τωρα σχεδόν ειναι κάτω αριστερά ένα Μικρούτσικο τσικ!!! Οταν είμαι ξαπλωμένη και με τα χέρια πάνω στην κοιλιά το νιώθω .... πάντα προς το ίδιο σημείο όποτε μαλλον μαζεμένο εκει αριστερά θα ειναι το μικρουλι!!! 

Εγώ είμαι 11η εβδομάδα κ εκεί αριστερά νιώθω μονίμως καρδούλες σαν χτύπους εννοώ. Είναι το έντερο μου στάνταρ!!!!! Χιχι. Χτυπάει συνέχεια όμως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nala_89 είπε:

Χαχαχαχα τέλειος ο μικρός! Κ εγω σαν ένα μικρό τσικ χτυπήματακι νιώθω!!! 

Τι γλυκοοοοοοοο.. Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Δήμητρα Λιγκαρου είπε:

Τι γλυκοοοοοοοο.. Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα?? 

18η μπήκα μόλις!!! 5ος μήνας!!!!! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να καπνίζω..... Κ ενώ έχω αναγούλα κ απαίσια γεύση... Το μυαλό μου είναι εκεί...δε ξέρω τι να κάνω.... 

Έχω διάφορα προβληματακια είναι η αλήθεια έτσι χαζά... Κ στρες.. 

Εσείς πως είστε με αυτό? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/5/2018 at 3:24 ΜΜ, ο/η Antelope είπε:

Χαχα είδες; όταν μου ευχόσουν είχε ήδη δημιουργηθεί κι ο δικος σου σπορος!

Μιας και πιάσατε τα συμπτώματα εμενα με το που μπήκε η 6η εβδομάδα άρχισαν οι ναυτιες, κόπωση, συχνουρια. Πιο πολυ το πρωτο με ενοχλεί. Εμετούς ευτυχώς δεν κάνω αλλά είναι πολύ δυσφορικο αίσθημα και είναι καθημερινό. Έχω δει ότι βοηθάει να μη μένω με άδειο στομάχι, κι έτσι τσιμπολογω ολημερίς από κάτι αν και στο σύνολο νομίζω τρώω λιγότερο από πριν. Επίσης για κάποιο λόγο με βοηθάει η πολύ ήπια άσκηση. πχ περπάτημα. Εσείς τι έχετε παρατηρησει να βοηθαει στα συμπτωματα;

Τον πρώτο καιρό πάντως αποφάσισα να είμαι τελείως ζεν και μέχρι εκεί που δεν κουράζομαι. Ας μείνουν και λίγο πίσω οι δουλειές, ας μην έχω και το σούπερ απαστράπτον σπίτι, ας μην ικανοποιήσω όλες τις απαιτήσεις συγγενών και φίλων. Και μπορώ να πω ότι τα καταφέρνω αρκετά καλά μέχρι στιγμής! Είναι μια τακτική που σας συστήνω ανεπιφύλακτα!

Πες μου ρε συ πότε σου πέρασαν? Κ εγώ δεν κάνω πολλά πολλά. 

Σε ποια εβδομάδα ένιωσες καλύτερα?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η ManosM είπε:

Τι να σ πω μήπως ξέρει κάποια κάποιος πιο έμπειρος από εμάς? Πράγματι περίεργο.. σίγουρα πρέπει ν βάλουμε κ το μήκος του μωρού κ τις εβδομάδες στην εξίσωση αλλά τι να πω...

Το μήκος του μωρού και οι εβδομάδες δεν παίζουν κανέναν απολύτως ρόλο στην αυχενικη διαφάνεια.. Απο 11+ μέχρι 13 εβδομάδες τα στάνταρ είναι ίδια.. Λογικά ο γιατρός σας περιμένει και τις αιματολογικες.. Έτσι κι αλλιώς δεν ειστε στην κόκκινη ζώνη.. Και η τρισωμια έτσι κι αλλιώς πάντα 1 προς πολλές χιλιάδες βγαίνει.. Περιμένετε και την α δ.. Λογικά όλα καλά.. Δεν ειναι μονο το υγρό στον αυχένα, άλλωστε. Ο γιατρός κοιτάζει και τα άλλα όργανα, αν πχ έχει δυο νεφρά κλπ, γιατί αν έχει ένα αντί για δύο είναι δείκτης για Νταουν.. Αν είχε δει κάτι τέτοιο θα το έλεγε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nala_89 είπε:

18η μπήκα μόλις!!! 5ος μήνας!!!!! ??

Τέλεια!!! Η πιο ωραία περίοδος ξεκινάει τώρα!!! Νιώθεις το μωράκι σου και σου κάνει παρέα και δεν έχεις ακόμα εκείνη τη τεράααστια κοιλάρα που θέλεις γερανό για να σηκωθείς από το κρεβάτι ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μελούλα είπε:

Δεν ειναι μονο το υγρό στον αυχένα, άλλωστε. Ο γιατρός κοιτάζει και τα άλλα όργανα, αν πχ έχει δυο νεφρά κλπ, γιατί αν έχει ένα αντί για δύο είναι δείκτης για Νταουν.. Αν είχε δει κάτι τέτοιο θα το έλεγε.. 

Ετσι ακριβώς.  Προφανώς όλα αθροιστικά καταλήγουν ότι είναι τέλεια τα αποτελέσματα και προχωράμε με αναμονή αιματολογικων κτλ κτλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Δήμητρα Λιγκαρου είπε:

Εγώ είμαι 11η εβδομάδα κ εκεί αριστερά νιώθω μονίμως καρδούλες σαν χτύπους εννοώ. Είναι το έντερο μου στάνταρ!!!!! Χιχι. Χτυπάει συνέχεια όμως

Εγώ κορίτσια στις 11εβδ κ 4 μέρες καθώς ήμουν ξαπλωμένη κάτω αριστερά από τον αφαλό ένιωσα ένα «γλουπ». Δεν ήταν το έντερο μου σίγουρα. Ηταν τόσο μικρούλη το σποράκι όμως  που είναι αδύνατον να είναι αυτό. Υπάρχει όμως πιθανότητα καθώς ήδη έχει αρχίσει κ κλωτσάει μεσα στον σάκο να ήταν κοντά στο τοίχος της μήτρας κι επομενως αυτό που ένιωσα να ήταν στην ουσία το τράνταγμα της μήτρας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Μαριζακι είπε:

Καλησπέρα κορίτσια..  Είμαι 15w Kai  5d..Εγώ  το άκουσα προχθές...  Αλλά έκτοτε καθόλου.. Να ανησυχώ??? 

Δε νομίζω πως υπάρχει λόγος! Ειναι πολυ μικρουλι ακομα και σίγουρα δε θα το ακούς συνέχεια... μην αγχωνεσαι!! Βέβαια αν έχεις οποιαδήποτε ενδοιασμό ρωτά το γιατρό σου! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η ManosM είπε:

Ετσι ακριβώς.  Προφανώς όλα αθροιστικά καταλήγουν ότι είναι τέλεια τα αποτελέσματα και προχωράμε με αναμονή αιματολογικων κτλ κτλ

Καλά αποτελέσματα εύχομαι. Έχω κ γω πολύ άγχος... Θ κάνω σε λίγο καιρό.. Με ανησυχεί το 41 της ηλικίας μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nala_89 είπε:

Δε νομίζω πως υπάρχει λόγος! Ειναι πολυ μικρουλι ακομα και σίγουρα δε θα το ακούς συνέχεια... μην αγχωνεσαι!! Βέβαια αν έχεις οποιαδήποτε ενδοιασμό ρωτά το γιατρό σου! ?

Σε ευχαριστώ κορίτσι για τη απάντηση....  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...