Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κορίτσια 40++ ,μελλοντικές μανούλες!


Luckystars

Recommended Posts

στις πριν 22 ώρες, ο/η Luckystars είπε:

Κορίτσι μου ,ρώτησα γιατί ανέφερες πως οι βλαστοκυστες έχουν μεγαλύτερα ποσοστά σε νεαρότερες ηλικίες.Αυτό γιατί συμβαίνει?

Υπάρχουν μήνες που οι ωοθήκες μου παράγουν πάνω από 1 ωαριο,όχι καταβολές. Καλο δεν είναι αυτό?Ο γιατρός μπερδεύεται κάθε φορά,νομίζει παίρνω φάρμακα.Αφού κάνουμε φυσικό κύκλο γιατρέ του λέω,ΤΙ φάρμακα να παίρνω???!!!!

Ο λόγος που το ανέφερα είναι άλλος..συνηθίζουμε να λέμε ότι οι βλαστοκυστες οδηγούν σε καλύτερα αποτελέσματα..ωστόσο στατιστικά αυτό δεν είναι αποδεκτό αν σκεφτεί κανείς ότι σε αυτό μεγάλο ρόλο παίζει ότι νεαρότερες γυναίκες που έχουν υψηλότερα ποσοστά επιτυχίας φτάνουν σε βλαστοκυστες..εννοώ ότι είναι λάθος ως σκέψη να λέμε ααα με βλαστοκυστες έχω θετικά αποτελέσματα..είναι κι άλλοι παράγοντες..

Στο άλλο που με ρωτάς 

Πόσο είναι η αμη κ πόσο η fsh;

Γυναίκες άνω των 40 κάνουν περισσότερα του ενός ωάρια εάν έχουν υψηλή ,fsh για αυτό κ πολλές φυσικές συλλήψεις είναι διδύμων σε αυτές τις ηλικίες:) ωστόσο το θέμα είναι να είναι ποιοτικά τα ωάρια..εγώ πχ με 75 μονάδες διέγερσης καθημερινά( είναι τίποτα σε σχέση με όσες κάνουν 300 και βάλε έβγαλα 10 εκ των οποίων τα 8 βλαστό κύστες...

Γενικά μην αγχώνεσαι κ ταράζει τις ορμόνες σου..κανείς εμβρια αυτό είναι το σπουδαίο κ καλά εμβρια! Μια χαρά θα τα καταφέρεις...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Ο λόγος που το ανέφερα είναι άλλος..συνηθίζουμε να λέμε ότι οι βλαστοκυστες οδηγούν σε καλύτερα αποτελέσματα..ωστόσο στατιστικά αυτό δεν είναι αποδεκτό αν σκεφτεί κανείς ότι σε αυτό μεγάλο ρόλο παίζει ότι νεαρότερες γυναίκες που έχουν υψηλότερα ποσοστά επιτυχίας φτάνουν σε βλαστοκυστες..εννοώ ότι είναι λάθος ως σκέψη να λέμε ααα με βλαστοκυστες έχω θετικά αποτελέσματα..είναι κι άλλοι παράγοντες..

Στο άλλο που με ρωτάς 

Πόσο είναι η αμη κ πόσο η fsh;

Γυναίκες άνω των 40 κάνουν περισσότερα του ενός ωάρια εάν έχουν υψηλή ,fsh για αυτό κ πολλές φυσικές συλλήψεις είναι διδύμων σε αυτές τις ηλικίες:) ωστόσο το θέμα είναι να είναι ποιοτικά τα ωάρια..εγώ πχ με 75 μονάδες διέγερσης καθημερινά( είναι τίποτα σε σχέση με όσες κάνουν 300 και βάλε έβγαλα 10 εκ των οποίων τα 8 βλαστό κύστες...

Γενικά μην αγχώνεσαι κ ταράζει τις ορμόνες σου..κανείς εμβρια αυτό είναι το σπουδαίο κ καλά εμβρια! Μια χαρά θα τα καταφέρεις...

 

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!Σε εχω ζαλίσει με τις ερωτήσεις μου....

Η Fsh κυμαίνεται από 4-9

Η ΑΜΗ  ανάλογη της ηλικίας και των προσπαθειών εξωσωματικής.

Σε ευχαριστώ ειλικρινά πολύ για τις συμβουλές και τις ευχές σου!Είναι  διαφορετικό να τα συζητάς με ένα άνθρωπο που έχει εμπειρία,τα έχει περάσει και σε νιώθει!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Luckystars είπε:

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!Σε εχω ζαλίσει με τις ερωτήσεις μου....

Η Fsh κυμαίνεται από 4-9

Η ΑΜΗ  ανάλογη της ηλικίας και των προσπαθειών εξωσωματικής.

Σε ευχαριστώ ειλικρινά πολύ για τις συμβουλές και τις ευχές σου!Είναι  διαφορετικό να τα συζητάς με ένα άνθρωπο που έχει εμπειρία,τα έχει περάσει και σε νιώθει!

 

Εγώ είχα πολύ χαμηλή αμη για την ηλικία μου τότε κ καλή fhs.. μια χαρά οι ορμόνες σου! Όλα κατά ευχην κοριτσακι μου!! Όποιος τα πέρασε δεν ξεχνά! Θα το δεις όταν έρθει η ώρα! Πίστεψε σε σένα κ στα εμβρια σου!!!

Περιμένουμε νεα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Εγώ είχα πολύ χαμηλή αμη για την ηλικία μου τότε κ καλή fhs.. μια χαρά οι ορμόνες σου! Όλα κατά ευχην κοριτσακι μου!! Όποιος τα πέρασε δεν ξεχνά! Θα το δεις όταν έρθει η ώρα! Πίστεψε σε σένα κ στα εμβρια σου!!!

Περιμένουμε νεα

Με συγκινεις κορίτσι μου!!!!Σε ευχαριστώ τόσο πολύ!!!!Να ξέρεις όταν έρθει η ευλογημένη στιγμή,θα είσαι από τα πρώτα πρόσωπα που θα το μάθουν,γιατί ποτέ δεν ξεχνάω ανθρώπους που πιστεύουν σε εμένα και νιώθω πόσο πολύ θα χαρείς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Luckystars είπε:

Κάποιο κορίτσι 40++ σε προσπάθεια?

Εγω! Ειμαι 40 ετών (και 4 μηνων)! Εχω ηδη ενα παιδάκι 2και κατι.. τον Οκτώβρη 2016 ξανα έμεινα έγκυος αλλα απέβαλα.. μετα ο γολγοθάς απο εκει.. Η απόξεση μου άφησε συμφυσεις στον τράχηλο, για 3 μήνες δεν ειχα περίοδο χωρίς να ξέρουμε τι συμβαίνει.. τελικα ειχα περίοδο αλλα λόγω συμφυσεων στο τράχηλο το αιμα γυρνούσε στη μήτρα και δεν μπορούσε να κατέβει! ..

έκανα υστεροσκοπηση έλυσα τις συμφυσεις Βάλαμε και σπιραλ για 2 μήνες για να μην ξαναγίνουν και φτάσαμε καλοκαίρι 2017 για να μπορέσουμε να ξαναξεκινησουμε προσπάθειες.. έκανα σαλπιγγογραφια ολα καλα και ξεκινήσαμε δυναμικά απο τον Σεπτέμβρη-Οκτώβρη.. τιποτα ομως.. αλλάζω γιατρο τον γεναρη και παω άλλου για μια δεύτερη γνώμη σε έναν που ασχολείται και με εξωσωματικές.. Μου ειπε πως η κλινική μου εικόνα ειναι πολυ καλη,ωοθήκες, μήτρα, ενδομήτριο..  εχω και πολυ σταθερο κύκλο, 2 πρόσφατες συλλήψεις  και να μην ανησυχώ.. Αν περασει ενας χρόνος τότε να το σκεφτώ για εξωσωματική. . κανουμε και προγεστερονη 19η μερα του κύκλου και βγαινει 10,8 οποτε λεμε ολα καλα..

ε και μου δίνει ορμονικες και ΑΜΗ!! Και βγαινει η FSH 21 και η ΑΜΗ 0,1 ng.. Απο τότε έχουν ερθει τα πανω κάτω.. αγχώθηκα, έπεσα ψυχολογικά. Νιώθω πως μπαίνω σε εμμηνόπαυση και για πρώτη φορά διαταράχθηκε και ο κύκλος μου.. Τωρα σκέφτομαι σοβαρά να κλείσω πάλι ενα ραντεβού μαζι του για να παμε για εξωσωματική. Ανησυχώ  ομως με οσο χαμηλή ΑΜΗ μηπως δεν πετύχει ουτε αυτο.. Ξαφνικά βρέθηκα απο την μια άκρη στην άλλη... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/3/2018 at 10:31 ΠΜ, ο/η Lisaki 80 είπε:

Εγω! Ειμαι 40 ετών (και 4 μηνων)! Εχω ηδη ενα παιδάκι 2και κατι.. τον Οκτώβρη 2016 ξανα έμεινα έγκυος αλλα απέβαλα.. μετα ο γολγοθάς απο εκει.. Η απόξεση μου άφησε συμφυσεις στον τράχηλο, για 3 μήνες δεν ειχα περίοδο χωρίς να ξέρουμε τι συμβαίνει.. τελικα ειχα περίοδο αλλα λόγω συμφυσεων στο τράχηλο το αιμα γυρνούσε στη μήτρα και δεν μπορούσε να κατέβει! ..

έκανα υστεροσκοπηση έλυσα τις συμφυσεις Βάλαμε και σπιραλ για 2 μήνες για να μην ξαναγίνουν και φτάσαμε καλοκαίρι 2017 για να μπορέσουμε να ξαναξεκινησουμε προσπάθειες.. έκανα σαλπιγγογραφια ολα καλα και ξεκινήσαμε δυναμικά απο τον Σεπτέμβρη-Οκτώβρη.. τιποτα ομως.. αλλάζω γιατρο τον γεναρη και παω άλλου για μια δεύτερη γνώμη σε έναν που ασχολείται και με εξωσωματικές.. Μου ειπε πως η κλινική μου εικόνα ειναι πολυ καλη,ωοθήκες, μήτρα, ενδομήτριο..  εχω και πολυ σταθερο κύκλο, 2 πρόσφατες συλλήψεις  και να μην ανησυχώ.. Αν περασει ενας χρόνος τότε να το σκεφτώ για εξωσωματική. . κανουμε και προγεστερονη 19η μερα του κύκλου και βγαινει 10,8 οποτε λεμε ολα καλα..

ε και μου δίνει ορμονικες και ΑΜΗ!! Και βγαινει η FSH 21 και η ΑΜΗ 0,1 ng.. Απο τότε έχουν ερθει τα πανω κάτω.. αγχώθηκα, έπεσα ψυχολογικά. Νιώθω πως μπαίνω σε εμμηνόπαυση και για πρώτη φορά διαταράχθηκε και ο κύκλος μου.. Τωρα σκέφτομαι σοβαρά να κλείσω πάλι ενα ραντεβού μαζι του για να παμε για εξωσωματική. Ανησυχώ  ομως με οσο χαμηλή ΑΜΗ μηπως δεν πετύχει ουτε αυτο.. Ξαφνικά βρέθηκα απο την μια άκρη στην άλλη... 

Καλησπέρα Λισακι!Καλό μήνα!

Έχεις περάσει και εσυ βρε κορίτσι μου.....

Να ξέρεις η αμη δείχνει το αποθεματικό αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι.Εσύ θέλεις ΕΝΑ καλό ωάριο για να έρθουν τα ευχαριστα.Η fsh αλλάζει ανά μήνα.

Πως σκεφτεσαι να προχωρήσεις?Αν θέλεις μια συμβουλή-στα λέω να τα ακούω και εγω-κρατα Καλή ψυχολογία γιατί επηρεάζει πολυ και σκέψου πως πολυυυυυυ δύσκολες περιπτωσεις τα έχουν καταφέρει ,γιατί όχι και εμείς??????:)

Ότι άλλο θέλεις,μιλάμε!Εύχομαι καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλή βδομάδα!.. Για τις ορμονικές ο γιατρός μου μου είπε να τις αφήσω και να συνεχίσω προσπάθειες κανονικά.. Την ΑΜΗ δεν του την είχα πάει μαζί με τις ορμονικές γιατί άργησε να βγει και μετά φοβήθηκα να ακούσω αυτό που θα μου έλεγε.. Είναι εξωσωματικός και εμπιστεύεται πολύ την ΑΜΗ από ότι κατάλαβα!  Μάλλον θα κλείσω ραντεβού όμωςμαζί του να μου προτείνει τι να κάνω.. Σκέφτομαι μήπως μου πει πως με τέτοια ΑΜΗ ούτε εξωσωματική δνε γίνεται!!
Στο εντωμεταξύ ο άλλος ο γιατρός μου ο κανονικός που είχα 20 χρόνια (πολύ καλός γιατρός και αυτός, αλλά δεν κάνει εξωσωματικές κτλ΄)  πριν από ένα 5μηνο όταν έκανα μια σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο είχα 2 ωάρια από μόνη μου, και όταν του ειπα να κάνουμε καμιά ενεσούλα για παραπάνω μου είπε πως βλέπει ευαίσθητες τις ωοθήκες μου και φοβάται για υπερδιέγερση .. ε τελικά τί γινεται? Εσύ σε τί φάση είσαι τώρα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lisaki 80 Να χαίρεσαι καταρχάς το ένα σου παιδάκι!!! Μεγάλη ευλογία! Ευχομαι να ρθει και δευτερο! Αγχώθηκα με τις συμφύσεις μετά την απόξεση που είπες. Αυτές πως τις ανακαλύψατε? Ειχες κανα πόνο ή απλα δεν ερχόταν η περίοδος? Τελικά τις διέγνωσες με υστεροσκόπηση? Ή φαίνονταν και με τον υπέρηχο? Το καλό ειναι ότι τα βρήκες τα έλυσες και τώρα τουλάχιστον με το γιατρό σου ξέρετε προς τα που θα κινηθείτε. Αναφορικά με τα ορμονικά, φαντάζομαι πως πολλές περιπτώσεις θα είναι ανάλογων αποτελεσμάτων, και θα έχουν θετική έκβαση οπότε με τις οδηγίες του γιατρού θα πάνε ολα πολυ καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

 

Ευχαριστώ πολύ @Kat-Cat  είναι όντως ευλογία ο μικρούλης μου.. 
Μην αγχώνεσαι δεν είναι τόσο συχνό φαινόμενο αυτό που έπαθα.. Ευτυχώς δεν είχα τις συμφύσεις στη μήτρα αλλά στον τράχηλο..  Δεν μου ερχόταν περίοδος, πήγαινα στον γιατρό βλέπαμε ωάριο έτοιμο να σπάσει, ενδομήτριο πολύ καλό (στις συμφύσεις στη μήτρα το ενδομήτριο είναι πολύ λεπτό)και όλα μια χαρα, μου έλεγε θα σου έρθει περίοδος σε 12-14 μέρες.. αλλά περίοδος άφαντη ενώ είχα όλα τα συμπτώματα περιόδου.. αυτό έγινε δύο φορές.. Μετά πήρα και primolut για να μου έρθει και τίποτα..
Ψάχνοντας στο διαδίκτυο πέφτω επάνω σε αυτό https://parents.org.gr/forum/topic/23474-afanti-i-periodos-meta-apo-apoxesi/ και συνειδητοποιώ πως είναι αυτό ακριβώς που πάθαινα! ξανακλείνω ραντεβού με τον γιατρό μου και πριν προλάβω να του πω τη διάγνωση μου, μου είπε πως μάλλον έχω συμφύσεις στον τράχηλο.. κάναμε υστεροσκόπιση την επόμενη μέρα κιόλας και τις λύσαμε, απλά εμένα μου έβαλε και σπιράλ για 2 μήνες για να μην ξαναγίνουν όλα  πήγαν πολύ καλά.. Δεν είναι συνηθισμένο αλλά μπορεί να συμβεί.. 
Εσύ πως είσαι? Είχες μια παλίνδρομη ε? εύχομαι το επόμενο να είναι το τυχερό και πολυ σύντομα κιόλας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lisaki 80 είπε:

Ευχαριστώ πολύ @Kat-Cat  είναι όντως ευλογία ο μικρούλης μου.. 
Μην αγχώνεσαι δεν είναι τόσο συχνό φαινόμενο αυτό που έπαθα.. Ευτυχώς δεν είχα τις συμφύσεις στη μήτρα αλλά στον τράχηλο..  Δεν μου ερχόταν περίοδος, πήγαινα στον γιατρό βλέπαμε ωάριο έτοιμο να σπάσει, ενδομήτριο πολύ καλό (στις συμφύσεις στη μήτρα το ενδομήτριο είναι πολύ λεπτό)και όλα μια χαρα, μου έλεγε θα σου έρθει περίοδος σε 12-14 μέρες.. αλλά περίοδος άφαντη ενώ είχα όλα τα συμπτώματα περιόδου.. αυτό έγινε δύο φορές.. Μετά πήρα και primolut για να μου έρθει και τίποτα..
Ψάχνοντας στο διαδίκτυο πέφτω επάνω σε αυτό https://parents.org.gr/forum/topic/23474-afanti-i-periodos-meta-apo-apoxesi/ και συνειδητοποιώ πως είναι αυτό ακριβώς που πάθαινα! ξανακλείνω ραντεβού με τον γιατρό μου και πριν προλάβω να του πω τη διάγνωση μου, μου είπε πως μάλλον έχω συμφύσεις στον τράχηλο.. κάναμε υστεροσκόπιση την επόμενη μέρα κιόλας και τις λύσαμε, απλά εμένα μου έβαλε και σπιράλ για 2 μήνες για να μην ξαναγίνουν όλα  πήγαν πολύ καλά.. Δεν είναι συνηθισμένο αλλά μπορεί να συμβεί.. 
Εσύ πως είσαι? Είχες μια παλίνδρομη ε? εύχομαι το επόμενο να είναι το τυχερό και πολυ σύντομα κιόλας!!

Ειχα μια παλινδρομη μετα απο φυσικη συλληψη. Δεν εχω αλλο παιδακι Ηταν η πρώτη μου φορά. Συνδρομο κενού σακου. Ειναι πολυ προσφατο γεγονός. Εχω ραντεβου με γιατρο να δουμε αν ολα καλα μηπως μετα την περίοδο ξαναξεκινήσουν οι προσπάθειες. Ειχα διαβάσει ότι υπάρχει πιθανότητα συμφύσεων και είχα τρομάξει (Τουλαχιστον μεσα στην ατυχια ησουν τυχερη οντως που ήταν σε αλλο σημειο πλην μήτρα ή σαλπίγγων), απλά ρε γαμώτο νιωθω ότι αν μου συμβει δεν εχω πολυ καιρό για χάσιμο με τις διαδικασιες αφαιρεσης (Γιατί ειμαι 35,5 το καλοκαιρι γινομαι 36) και ξερεις αυτο με αγχωνει περισσοτερο, δεδομενου οτι δεν εχω αλλο παιδι. Κατά τα λοιπά το εχω πάρει πολύ κουλ. Δηλαδη αν ολα πανε καλα και μπορω να ξαναξεκινησω και δε μου χει αφησει τιποτα σα γεγονος οκ το αποδέχτηκα. Τα υπολοιπα φοβαμαι, και φυσικα μην ξανασυμβει. Σε ευχαριστω πολύ και ευχομαι και σε σενα ενα αδερφακι στο μικρουλακι σου! (Τρομερη ηλικια αυτη που ειναι, εχω την ανηψια μου που μολις εκλεισε τα 3.....ΛΙΩΝΩ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

 

@Kat-Cat η ηλικία σου είναι μια χαρά!! ουτε καν 36! Μην ακούω υπερβολές τώρα! Με φυσική σύλληψη στους 4 μήνες σημαίνει πως δεν έχεις κανένα πρόβλημα και πως θα ξανα μείνεις πολύ εύκολα..
Εγω  έμεινα έγκυος έτσι γρήγορα 37και κάτι τον 4ο μήνα προσπαθειών.. γεννησα στα 38 και μετά ξανα έμεινα στα 39.. Τώρα που έκλεισα τα 40 άρχισαν να ζορίζουν τα πράγματα... Νιώθω πως δεν θα τα καταφέρω και έχει πέσει η ψυχολογία μου.. ενιγουει.. Μην αγχώνεσαι εσύ! παιδούλα είσαι! χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

@Kat-Cat η ηλικία σου είναι μια χαρά!! ουτε καν 36! Μην ακούω υπερβολές τώρα! Με φυσική σύλληψη στους 4 μήνες σημαίνει πως δεν έχεις κανένα πρόβλημα και πως θα ξανα μείνεις πολύ εύκολα..
Εγω  έμεινα έγκυος έτσι γρήγορα 37και κάτι τον 4ο μήνα προσπαθειών.. γεννησα στα 38 και μετά ξανα έμεινα στα 39.. Τώρα που έκλεισα τα 40 άρχισαν να ζορίζουν τα πράγματα... Νιώθω πως δεν θα τα καταφέρω και έχει πέσει η ψυχολογία μου.. ενιγουει.. Μην αγχώνεσαι εσύ! παιδούλα είσαι! χαχαχαχα

Κοιτα ολοι λενε οτι αν εχεις κανει ενα παιδι, μετα το δευτερο με τον εναν ή τον αλλο τροπο ειναι πιο ευκολο να ρθει, οποτε δεδομενου οτι δεν ειναι το πρωτο σου θεωρω πως μια χαρα εισαι και θα ρθει. Σε καθε περιπτωση ειναι τεραστια τυχη αν σκεφτεις ποσο ευκολα ηρθε το πρωτο και πως ειναι μια χαρα το παιδακι (φτου φτου), οποτε και χωρις να υποτιμω βεβαια την προσπαθεια του δευτερου, πιστευω πως θα ρθει και αυτο με τον εναν ή τον αλλο τροπο. Αυτα που μου λες τα λεει ο γιατρος μου ( ο οποιος ειναι η προσωποποιηση του κουλ Αλεξη). Αλλοι σκαλωνουν με τις ηλικιες αυτες και ο δικος μου μου λεει καθε φορα " Μικρη εισαι, 34 παιδια σου φτάνουν? Τοσα μπορεις να κανεις, εξαλλου 1 στις 3 στην ηλικια σου δεν εχει καν συντροφο" (αχαχα ο γλυκουλης μου παλι καλα λεω που ειναι ετσι αλλιως θα σαλταρα τελειως με την εμμονη που χω παθει την ηλικιακη, γιατι τα αλλα τα διαχειριζομαι σχετικα). Τι να πω μακαρι να ξαναρθει ευκολα παλι η εγκυμοσυνη και να παει και καλα βεβαια.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/4/2018 at 11:18 ΠΜ, ο/η Lisaki 80 είπε:

Καλημέρα και καλή βδομάδα!.. Για τις ορμονικές ο γιατρός μου μου είπε να τις αφήσω και να συνεχίσω προσπάθειες κανονικά.. Την ΑΜΗ δεν του την είχα πάει μαζί με τις ορμονικές γιατί άργησε να βγει και μετά φοβήθηκα να ακούσω αυτό που θα μου έλεγε.. Είναι εξωσωματικός και εμπιστεύεται πολύ την ΑΜΗ από ότι κατάλαβα!  Μάλλον θα κλείσω ραντεβού όμωςμαζί του να μου προτείνει τι να κάνω.. Σκέφτομαι μήπως μου πει πως με τέτοια ΑΜΗ ούτε εξωσωματική δνε γίνεται!!
Στο εντωμεταξύ ο άλλος ο γιατρός μου ο κανονικός που είχα 20 χρόνια (πολύ καλός γιατρός και αυτός, αλλά δεν κάνει εξωσωματικές κτλ΄)  πριν από ένα 5μηνο όταν έκανα μια σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο είχα 2 ωάρια από μόνη μου, και όταν του ειπα να κάνουμε καμιά ενεσούλα για παραπάνω μου είπε πως βλέπει ευαίσθητες τις ωοθήκες μου και φοβάται για υπερδιέγερση .. ε τελικά τί γινεται? Εσύ σε τί φάση είσαι τώρα? 

Καλησπέρα Λισακι!

Εύχομαι σύντομα να χαρίσεις αδελφάκι στον μικρούλη σου!

Εμείς ειμαστε στην φάση συλλογής σε φ.κ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Luckystars είπε:

Κορίτσια πως είστε?

Καλημέρα κορίτσι! μου λες σε παρακαλώ γιατί επιλεξατε φυσικό κύκλο; ειναι χωρίς καθόλου φάρμακα; και κάθε μηνα ωληψια το δικό σου ωαριακι; σκέφτομαι να το προτείνω στον γιατρό μου... Εχω κανει δυο εξωσωματικες μια με βραχυ κ μια μια μακρύ πρωτόκολλο αλλά τιποτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η jazz είπε:

Καλημέρα κορίτσι! μου λες σε παρακαλώ γιατί επιλεξατε φυσικό κύκλο; ειναι χωρίς καθόλου φάρμακα; και κάθε μηνα ωληψια το δικό σου ωαριακι; σκέφτομαι να το προτείνω στον γιατρό μου... Εχω κανει δυο εξωσωματικες μια με βραχυ κ μια μια μακρύ πρωτόκολλο αλλά τιποτα. 

Καλημέρα κορίτσι!

Επιλέξαμε φ.κ γιατί δεν θέλω να πάρω ενεσιμα.Οι δύο εγκυμοσύνες (ειχα και μια ακόμα από φυσική σύλληψη)που είχα ήταν από εξωσωματική.

Όταν λες τίποτα από τις εξωσ. που έκανες,τι εννοείς?Δεν παράγεις ωάρια ?Δεν γονιμοποιουνται?Δεν πετυχαίνουν όλα τα πρωτόκολλα με τη μια.Κάθε οργανισμός είναι ξεχωριστός όπως και κάθε κύκλος στην ίδια ακριβώς γυναίκα.

Σε εμάς παράγουμε και γονιμοποιούνται και με φ.κ και με εξωσωματική και μετά από συζήτηση με τον γιατρό είχαμε να επιλέξουμε.Οι φ.κ είναι χρονοβοροι ,η εξωσωματική οχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Luckystars είπε:

Καλημέρα 

 

Όταν λες τίποτα από τις εξωσ. που έκανες,τι εννοείς?Δεν παράγεις ωάρια ?Δεν γονιμοποιουνται?Οι φ.κ είναι χρονοβοροι

κανω αρκετα ωαρια. Στην πρωτη 8, γονιμοποιηθηκαν τα 6 και έμειναν 2 όπου τα βάλαμε 3η μερα. Στην δευτερη 11, γονιμοποιηθηκαν τα 8 αλλα μόνο 1 εξελίχθηκε σε βλαστοκυστη  το βαλαμε 5ημερα. Κι εγω τις ορμόνες σκέφτομαι γι αυτό λέω για φυσικό.. 

δηλ. κάθε μηνα ωοληψια; χωρίς μέθη; και ποσα λέτε να μαζέψετε;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες.

Κι εγώ με την σειρά μου θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται, το κόστος περίπου για τον φυσικό κλυκλο.

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η jazz είπε:

κανω αρκετα ωαρια. Στην πρωτη 8, γονιμοποιηθηκαν τα 6 και έμειναν 2 όπου τα βάλαμε 3η μερα. Στην δευτερη 11, γονιμοποιηθηκαν τα 8 αλλα μόνο 1 εξελίχθηκε σε βλαστοκυστη  το βαλαμε 5ημερα. Κι εγω τις ορμόνες σκέφτομαι γι αυτό λέω για φυσικό.. 

δηλ. κάθε μηνα ωοληψια; χωρίς μέθη; και ποσα λέτε να μαζέψετε;; 

Κάπως έτσι είναι,ωάριο/μήνα.Πλην των μηνών που κάποια θα είναι κυστικα ή δεν θα γονιμοποιηθουν.Εξαρτάται τον κάθε οργανισμό και τον εκάστοτε κύκλο της κάθε γυναίκας.Θέλουμε να μαζέψουμε για βλαστοκυστες.Τι γνώμη έχεις για τις βλαστοκυστες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Luckystars είπε:

Κάπως έτσι είναι,ωάριο/μήνα.Πλην των μηνών που κάποια θα είναι κυστικα ή δεν θα γονιμοποιηθουν.Εξαρτάται τον κάθε οργανισμό και τον εκάστοτε κύκλο της κάθε γυναίκας.Θέλουμε να μαζέψουμε για βλαστοκυστες.Τι γνώμη έχεις για τις βλαστοκυστες?

Ωοληψια κανεις χωρίς μέθη;;; μπορείς να μου πεις κ ποσο κοστίζει όλη η διαδικασία;

για τις βλαστοκυστες δεν ξερω....  Λένε οτι έχουν μεγαλτερες πιθανότητες εμφύτευσης κ οτι αν ενα γονιμοποιημένο ωάριο δεν καταφέρει να φτάσει στο στάδιο στης βλαστοκυστης δεν θα είχε και πιθανότητες εμφύτευσης την 3η  μερα. 

απ την άλλη εχω διαβάσει οτι κάποια εμβρυα έχουν καλύτερη πρόγνωση στο περιβάλλον της μήτρας. Τι να πω... Είναι και θέμα τύχης! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η nikona είπε:

Καλησπέρα σε όλες.

Κι εγώ με την σειρά μου θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται, το κόστος περίπου για τον φυσικό κλυκλο.

Ευχαριστώ.

 

στις πριν 29 λεπτά, ο/η jazz είπε:

Ωοληψια κανεις χωρίς μέθη;;; μπορείς να μου πεις κ ποσο κοστίζει όλη η διαδικασία;

για τις βλαστοκυστες δεν ξερω....  Λένε οτι έχουν μεγαλτερες πιθανότητες εμφύτευσης κ οτι αν ενα γονιμοποιημένο ωάριο δεν καταφέρει να φτάσει στο στάδιο στης βλαστοκυστης δεν θα είχε και πιθανότητες εμφύτευσης την 3η  μερα. 

απ την άλλη εχω διαβάσει οτι κάποια εμβρυα έχουν καλύτερη πρόγνωση στο περιβάλλον της μήτρας. Τι να πω... Είναι και θέμα τύχης! 

Καλησπέρα κορίτσια.

Το κόστος ανά κύκλο είναι μικρότερο από αυτό μιας εξωσωματικής,αλλά αν χρειαστούν παραπάνω κύκλοι-λόγω κυστικων ή ωαρίων που δεν θα γονιμοποιηθουν- φαντάζομαι ίσως κάποια στιγμή ξεπεράσει το κόστος της εξωσωματικής.

Η διαδικασία γίνεται και χωρίς μέθη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια Καλή Ανάσταση να έχουμε,εύχομαι να έρθει η προσωπική μας Ανάσταση με υγεία στις οικογένειές μας και γερά και τυχερά μωράκια στις αγκαλιές μας!

Καλή Ανάσταση!Καλό Πάσχα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστός Ανέστη κορίτσια!Σύντομα και στην δική μας Ανάσταση!Με.γερά μωρά στις κοιλιτσες και τις.αγκαλιές μας!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...