Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γενικού περιεχομένου


dimsea

Recommended Posts

@Scooby! φυσικα κ θα στεναχωρηθεις. δεν εννοουμε να κανεις σαν να μην συμβαινει κατι. ο καθενας που προσπαθει για παιδακι κ περναει ο μηνας κ δεν προεκυψε θα στεναχωρηθει. απλα δεν θα πρεπει να χαλασεις την υγεια σου. με ψυχραιμια κανε οτι ελεγχο κρινεται απαραιτητος κ προχωρα.

ολες αυτο κανουμε. 

σε αλλη πηρε 2 χρονια να μεινει.

η αλλη εχασε 4 μωρα.

η αλλη εχασε 2.

η αλλη κανει εξωσωματικες κ δεν μενει.

η αλλη εμεινε τον 1ο μηνα κ εχει μωρο.

ο καθενας εχει την ιστορια του.αλλες καλες κ αλλες ασχημες.

δεν βαζουμε το κεφαλι κατω.

να θυμασαι εχεις αρκετα ατου.δεν προσπαθειτε πολυ καιρο κ ειστε νεοι.μην το υποτιμας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kat-Cat είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Σας διαβασα λιγάκι. Δεν αξίζει να κλάιτε για κατι τετοιο αλήθεια. Εγω η μονη φορά που εκλαψα ηταν στην ανακοινωση της αποξεσης. Ουτε σε περιοδο, ουτε καν μετά την απόξεση. Δε λεω απογοητευεσαι και με τη μη συλληψη και με την αποτυχια του να παει καλα η εγκυμοσυνη. Πχ θα κλαψω αν μου ανακοινωσει ο γιατρος κατι πολυ ασχημο στις εξετασεις μου αλλα σε κατι σοβαρο. Ειδικα για το οτι ερχεται η περιοδος δεν αξιζει. Δεν υπαρχει σοβαρο προβλημα σε καμια (που και να υπηρχε δηλαδη λυσεις πλεον για ολα υπαρχουν). Λιγη θετικη διαθεση θελει, να σκεφτεστε οτι θα γινει αργα ή γρηγορα και θα γινει το πιστευω. Σας φιλω!

@Kat-Cat,πρέπει να είσαι απίστευτα συγκροτημένο άτομο..Πραγματικα σε θαυμάζω....Οτι λες,το εφαρμόζεις και στον εαυτό σου και αυτό είναι πάρα πολύ καλό τόσο για σένα όσο και για το περιβάλλον σου...Οταν γνωρίζω τέτοιους ανθρώπους,χαίρομαι πάρα πολύ!!

@Dim83,τα είπες όσο καλύτερα γινεται..Η καθεμία έχει τις δικες της εμπειρίες και τους δικούς της φόβους..Σημασια έχει να τους ξεπερνάμε,να γινόμαστε πιο δυνατες και όλα θα πάνε καλά..

@Μπλε, δυστυχώς κυκλοφορούν πολλοί αγενείς άνθρωποι εκεί έξω..Μην χαλιέσαι,θα το βρουν από αλλού..Εσυ να προσέχεις το μπεμπακι σου..Αυτο έχει σημασία!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Rena88 είπε:

@Kat-Cat,πρέπει να είσαι απίστευτα συγκροτημένο άτομο..Πραγματικα σε θαυμάζω....Οτι λες,το εφαρμόζεις και στον εαυτό σου και αυτό είναι πάρα πολύ καλό τόσο για σένα όσο και για το περιβάλλον σου...Οταν γνωρίζω τέτοιους ανθρώπους,χαίρομαι πάρα πολύ!!

@Dim83,τα είπες όσο καλύτερα γινεται..Η καθεμία έχει τις δικες της εμπειρίες και τους δικούς της φόβους..Σημασια έχει να τους ξεπερνάμε,να γινόμαστε πιο δυνατες και όλα θα πάνε καλά..

@Μπλε, δυστυχώς κυκλοφορούν πολλοί αγενείς άνθρωποι εκεί έξω..Μην χαλιέσαι,θα το βρουν από αλλού..Εσυ να προσέχεις το μπεμπακι σου..Αυτο έχει σημασία!!???

αχαχαχ, σε ευχαριστω πολύ αν και δεν ειμαι πάντα έτσι. Για κάποιο λόγο εγώ πχ τρώω τρελές φρικες και αγχη με τη δουλειά. Τρελές. Μπορεί να πεθάνω από το άγχος. Γενικά όμως όπως λέει και ο άντρας μου, συνήθως τρώω το πρώτο σοκ (στα υπόλοιπα θέματα), εκεινη την ωρα παθαίνω ένα πανικό, αλλά αφού το ξεπεράσω το αφήνω πίσω και προχωράω παρακάτω συνήθως πολύ δυνατά. Αυτό ναι σε γενικές γραμμές το κάνω στη ζωή μου. Ο,τι δεν μπορώ να αλλάξω το αφήνω πίσω. Δε με έχει βρεί και κάτι τρελά τραγικό μέχρι στιγμής να σου πω πως θα είμαι μπροστά σε κάτι τέτοιο, αλλα πχ τα θέματα που αντιμετώπισα τώρα, τα διαχειρίστικα αρκετά καλά με τις όποιες φρίκες. Τώρα αν το ξαναπάθω ή πάθω κάτει ακόμα χειρότερο κοκ, θα δούμε πώς θα το διαχειριστώ. Δεν ξέρω. Απλά θεωρώ κρίμα κοπελες που ειναι μικρές ηλικιακά να σκάνε με μικρά πράγματα. Γιατί το να κανεις ενα χρονο να συλλαβεις και εναμιση και να σαι μικρουλα ειναι το πιο συνηθες πραγμα στον κοσμο. Για όλα υπάρχει λύση πολλω δε μαλλον για κατι τετοιο......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο καθένας καλός η κακός αντιδρά διαφορετικα ότι κ να λέμε! Κάποιοι είναι χαλαροί κάποιοι στο ανχος! Εγώ δεν μπορώ ακόμα να τ αποβαλω κ με πιάνει αυτο κάθε φορά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δ συμφωνώ σ αυτό με την ηλικία. Το ποσο ποκυ θες ένα παιδί δ έχει καμία σχέση με αυτή. Επειδή τ βίωσα μπορεί να μην έκλαιγα σε κάθε περίοδο π έβλεπα άλλα στεναχωριομουν πολύ. Δ με παρηγορουσε καθόλου αυτό π μ λεγανε είσαι μικρή κτλ. Η προσμονή είναι προσμονή κ η απογοήτευση απογοήτευση. Ίσα ίσα ακριβώς επειδή Εγώ ξεκίνησα συνειδητά για μωρο κ όχι επειδή με πίεζε η ηλικία. Τ ήθελα με όλη μ την ψυχή κ όχι επειδή ξύπνησα μια μέρα κ είπα άντε σιγά σιγά να βάλω μπρος γτ μετά δ θα με παίρνει ηλικιακά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου ολα στην αρχη μας φαίνονται δυσκολα αλλα μετα τα βλεπουμε πιο ηρεμα.... και εγω τρέμω τα πάντα μεχρι να συμβούν μετα ηρεμώ και τα αντιμετωπίζω. Ολα περνάνε αγάπες! Ολα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Εγώ δ συμφωνώ σ αυτό με την ηλικία. Το ποσο ποκυ θες ένα παιδί δ έχει καμία σχέση με αυτή. Επειδή τ βίωσα μπορεί να μην έκλαιγα σε κάθε περίοδο π έβλεπα άλλα στεναχωριομουν πολύ. Δ με παρηγορουσε καθόλου αυτό π μ λεγανε είσαι μικρή κτλ. Η προσμονή είναι προσμονή κ η απογοήτευση απογοήτευση. Ίσα ίσα ακριβώς επειδή Εγώ ξεκίνησα συνειδητά για μωρο κ όχι επειδή με πίεζε η ηλικία. Τ ήθελα με όλη μ την ψυχή κ όχι επειδή ξύπνησα μια μέρα κ είπα άντε σιγά σιγά να βάλω μπρος γτ μετά δ θα με παίρνει ηλικιακά.

Μπορεί να απογοητεύεσαι αλλά σίγουρα ένας παράγοντας που μπορεί να σε αγχώνει παραπάνω είναι και η ηλικία..Αλλα να είσαι 25 χρονών και άλλο να είσαι 45..Οχι ότι αν είσαι 45 δεν θα κάνεις παιδί!!Παιδί θα κάνουμε όλες,αρκεί να το θέλουμε..

Αλλά σίγουρα μεγαλώνοντας στενεύουν τα χρονικά περιθώρια..Εδω εγώ που δεν θεωρείται ότι ειμαι μεγαλη (μόλις έγινα 30) και ένας γιατρός,στον οποίο πήγα για μια δευτερη γνώμη, γύρισε και μου είπε "δεν είσαι και 25"..Γι'αυτο ταρακουνηθηκα λιγο και έχω πρήξει τη καημένη τη γιατρό μου!!Εγώ ήμουν πιο εφησυχασμενη και λίγο με φρικάρει αυτό που μου είπε..Τεσπα,σίγουρα ο καθένας διαχειρίζεται τα γεγονότα,συμφωνα με το χαρακτήρα του..

Απλά προσπαθούμε να ηρεμήσουμε τα κοριτσια που στεναχωριουνται και μεσα απο αυτό να ηρεμήσουμε και πι ίδιες..Ειναι αυτό που λένε "Τα λέω για να τα ακούσω εγώ"...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 @Scooby! και φυσικα ο καθενας αντιδρα διαφορετικα.κ εχεις κ καθε δικαιωμα να κλαψεις κ να στεναχωρηθεις οσο θες. δεν σε κρινει κανεις.ουτε και θα σου πουμε πως θα το διαχειριστεις.εγω τουλαχιστον για καλο στο ειπα το να μην απογοητευεσε.κ επειδη ειμαι καμποσα χρονια μεγαλυτερη....αν γυρνουσα το χρονο πισω θα επελεγα να μην ειχα στεναχωρηθει τοσο για πραγματα που μπορουσαν να αλλαξουν.

@Diwni μου αν το μηνυμα σου ηταν απαντηση σε εμενα, δεν εννοουσα οτι επειδη ειναι μικρη να μην στεναχωριεται.ο καθενας επιλεγει να τεκνοποιησει οποτε θελει. αυτο που της ειπα ειναι οτι η μικρη ηλικια της ειναι σημαντικο ατου κ θα πρεπει να το εχει στο νου.δεν θα της ελεγα το ιδιο αν ηταν 42...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θεμα της ηλικίας είναι πολυ σχετικο. Εγω πχ δεν θελω να κανω παιδι μετα τα 30 που αλλες στα 30 αισθάνονται πολυ μικρές ακομα για παιδί. Οποτε ξεκινώντας στα 26  για παιδι ειχα οντως αγχος με την ηλικία αν σκεφτει κανεις οτι θέλω και 2-3 τρομάρα μου! Δλδ ο καθένας το σκέφτεται αλλιως στο κεφαλι του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rena88 φυσικά κ στενεύουν τα περιθώρια απλά λέω ότι όταν θες παιδί το θες τέλος. Δ γίνεται να μη στεναχωριέσαι. 

@Dim83 Όχι κορίτσι μ γενικότερα το λέω. Ότι η επιθυμία για ένα παιδί είναι επιθυμία. Δ έχει μετρο τ πόσο είσαι.

Φυσικά κ ο καθένας αντιδράει διαφορετικά και σίγουρα πλέον όλα γίνονται. Απλά στο θέμα παιδί γινόμαστε λίγο πιο ευαίσθητες όλες μας. Σίγουρα πάνω από όλα να έχουμε την υγεία μας κ όλα θα γίνουν. Δόξα τ Θεό η επιστήμη πλέον δίνει λύσεις κ στος πιο δύσκολες περιπτώσεις.

@Μπλε και Εγώ έτσι ακριβώς. Το ότι ξεκίνησα στα 26 δ μ έδινε καμία παρηγοριά για κάθε περίοδο π έβλεπα. Όπως λες κ συ ήθελα μικρή παιδιά. Γτ κ γω καλά να είμαστε θέλω πάνω από 2 με ιδανικό τ 3. Αν μ ερχόταν κ μένα τ πρωτο χρόνο τώρα μπορεί να είχα κ 2ο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Rena88 φυσικά κ στενεύουν τα περιθώρια απλά λέω ότι όταν θες παιδί το θες τέλος. Δ γίνεται να μη στεναχωριέσαι. 

@Dim83 Όχι κορίτσι μ γενικότερα το λέω. Ότι η επιθυμία για ένα παιδί είναι επιθυμία. Δ έχει μετρο τ πόσο είσαι.

Φυσικά κ ο καθένας αντιδράει διαφορετικά και σίγουρα πλέον όλα γίνονται. Απλά στο θέμα παιδί γινόμαστε λίγο πιο ευαίσθητες όλες μας. Σίγουρα πάνω από όλα να έχουμε την υγεία μας κ όλα θα γίνουν. Δόξα τ Θεό η επιστήμη πλέον δίνει λύσεις κ στος πιο δύσκολες περιπτώσεις.

@Μπλε και Εγώ έτσι ακριβώς. Το ότι ξεκίνησα στα 26 δ μ έδινε καμία παρηγοριά για κάθε περίοδο π έβλεπα. Όπως λες κ συ ήθελα μικρή παιδιά. Γτ κ γω καλά να είμαστε θέλω πάνω από 2 με ιδανικό τ 3. Αν μ ερχόταν κ μένα τ πρωτο χρόνο τώρα μπορεί να είχα κ 2ο.

@Diwni @Μπλε ξαναλεω οτι προφανως κ ειναι προσωπικο θεμα. αυτο που τουλαχιστον εγω εννοουσα ειναι οτι πχ σε μια συναδελφο που ειναι 42 κ μολις παντρευτηκε δεν θα μπορουσα να πω αυτο που λεω στη scooby οτι εχει την ηλικια με το μερος της.

επισης αυτο που εμαθα αυτα τα χρονια ειναι οτι οποτε κανουμε σχεδια ο θεος γελαει.κ εγω αλλιως τα περιμενα κ αλλιως τα ειχα σχεδιασει κ γενικα κ χρονικα κ αλλιως πηγανε.

επισης διαφωνω σε κατι που λες διωνη.εσυ ειχες δικιο που στεναχωριοσουν γιατι ηξερες οτι υπηρχε ενα θεμα.το οποιο δεν ηξερες που θα σας οδηγουσε.αν πχ οταν ξεκινησα εγω που δεν ηξερα αν υπηρχε προβλημα καθομουν κ εκλαιγα στη 2η περιοδο...θα το θεωρουσα υπερβολικο.οποτε ολα ειναι σχετικα κ εχουν να κανουν κ με το ιστορικο του καθε ζευγαριου.γιατι οσο κ να λεμε οτι ειναι υποκειμενικο...φυσικα υπαρχει κ αντικειμενικοτητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Dim83 και όμως πιο πολύ στεναχωριομουν πριν μάθουμε ότι έχουμε θέμα. Με τ π τ βρήκαμε ηρέμησα εντελώς. Τ προτιμούσα από τ να μας έλεγαν όλα οκ κ δ έρχεται. Σίγουρα ο καθένας αντιδρά διαφορετικά. Συμφωνώ σ αυτό π λες για την ηλικία. Κ γω αν είχα φίλη πχ 40 χρονων θα της ελεγα από τ πρωτο μήνα κιόλας να κανει έναν απλό ορμονολογικπ έλεγχο κ ο άντρας της ένα σπερμοδιαγραμμα. 

Καλά αυτό τ όταν κάνουμε εμείς σχέδια κάποιος άλλος γελάει άλλα έτσι είμαστε σαν άνθρωποι. Οι περισσότεροι από μας έχουμε ένα πλάνο για τη ζωή μας γενικότερα. Πχ στον επαγγελματικό τομέα οι περισσότεροι έχουμε σκεφτεί αα μέχρι τότε θέλω να δουλεύω κάπου σταθερά. Ελάχιστοι είναι αυτοί π λένε τη μέρα να βγάλουμε κ έχει ο Θεος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης έχω να σας πω ότι αρρώστησα. Έβγαλα τ πρωί βόλτα τη μικρή κ δ με κρατούσαν φα πόδια μου. Γύρισα σπίτι κ ήμουν κομμάτια δ είχα κουράγιο να δω τ μωρο. Την τάισα την ετοίμασα κ πήγε στη γιαγιά μια ώρα τ μεσημέρι κ κοιμήθηκα λίγο. Τώρα έχω 38 πυρετό. Ευτυχώς αύριο δ δουλεύει η μαμά μ γτ δουλεύει ο άντρας μου. Κ πάνω π έφτιαξε ο καιρος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα σε όλες. Γυρίζω τόσο λιώμα από τη δουλειά λόγω εποχής (ανοιξιάτικο στήσιμο του μαγαζιού, νέα προϊόντα κλπ)που δεν έχω κουράγιο να κάνω κάτι άλλο. Ευτυχώς βέβαια γιατί δε σκέφτομαι και το επίμαχο θέμα με τέτοιο κεφάλι νταούλι.....μου τελείωσε εχθές και ούτε τεστακια δεν παρήγγειλα (έχω μόνο 2 ακόμα). Σκέφτηκα ότι δε μου αξίζει όλο αυτό......θα σταματήσω να το σκέφτομαι,θα κάνω τις προσπάθειες μου και ότι γίνει. Ναι ξέρω ότι τα χρόνια περνάνε και ίσως δεν έχω πολλά περιθώρια ακόμα όμως για να γίνει θα πρέπει πάνω απ'όλα να είμαι εγώ καλά!Το καλοκαίρι που θα έχει περάσει το 6αμηνο που μου είπε ο γιατρός βλέπουμε!

@Scooby! Παρτο αλλιώς και χαλάρωσε.Δε σε πειραν τα χρόνια όλα θα γίνουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι είναι κορίτσια μ! Κ εγώ κάθε μήνα που έρχεται αυτό λέω δεν θα ανχονεσαι δεν θα στεναχωριέσαι πάρω χαλαρά κ θα έρθει! Αλλά δεν το κάνω! Χαχα! 

Δουλεύω πόσες ώρες ασχολούμαι με το σπίτι με ε ένα σωρό πράγματα κ ακόμη δεν μπορώ να ξεχάστω κ να χαλαρώσω! Τ να πω αυτό μ έλεγε η μαμά μ αντί να ξεχαστεις λίγο να τ αφήσεις πίσω αυτό το διάστημα π έχεις τόσα να ασχοληθείς εσύ πάλι εκεί.... Τ να πω θα τα καταφέρω! Υσχυει πολύ αυτό αν ξέρεις ότι κάτι υπάρχει λες ωραία κάνω αυτό για να το αντιμετωπίσω! Αν είναι όλα οκ λες κάθε μήνα μα γιατί δεν έρχεται τ γίνετε τ φτάει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dim83 είπε:

@Diwni @Μπλε ξαναλεω οτι προφανως κ ειναι προσωπικο θεμα. αυτο που τουλαχιστον εγω εννοουσα ειναι οτι πχ σε μια συναδελφο που ειναι 42 κ μολις παντρευτηκε δεν θα μπορουσα να πω αυτο που λεω στη scooby οτι εχει την ηλικια με το μερος της.

επισης αυτο που εμαθα αυτα τα χρονια ειναι οτι οποτε κανουμε σχεδια ο θεος γελαει.κ εγω αλλιως τα περιμενα κ αλλιως τα ειχα σχεδιασει κ γενικα κ χρονικα κ αλλιως πηγανε.

επισης διαφωνω σε κατι που λες διωνη.εσυ ειχες δικιο που στεναχωριοσουν γιατι ηξερες οτι υπηρχε ενα θεμα.το οποιο δεν ηξερες που θα σας οδηγουσε.αν πχ οταν ξεκινησα εγω που δεν ηξερα αν υπηρχε προβλημα καθομουν κ εκλαιγα στη 2η περιοδο...θα το θεωρουσα υπερβολικο.οποτε ολα ειναι σχετικα κ εχουν να κανουν κ με το ιστορικο του καθε ζευγαριου.γιατι οσο κ να λεμε οτι ειναι υποκειμενικο...φυσικα υπαρχει κ αντικειμενικοτητα.

Κι εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου..

Όταν κάνουμε σχέδια,ο Θεός γελάει!!Εμένα αν με ρωτούσες πιο μικρή πως θα ήθελες να ειναι η ζωη σου, θα σου απαντούσα ότι μέχρι τα 30 θα ήθελα να έχω κάνει παιδιά...

Ο Θεός όμως με αξίωσε να γνωρίσω τον άντρα μου στα 27 μου..Δεν είμαι και από τα άτομα που θα τα κανω ολα μαζι..Ηθελα να γνωριστουμε,να μεινουμε μαζι, να παντρευτουμε και μετά να βάλουμε μπροστά για μωρακι..Ετσι κι εγινε..Παντα ήθελα πιο μικρή παιδιά,αλλά από την άλλη ποτέ πριν το γάμο δεν είχαμε ελεύθερες επαφές,καθώς είχα ονειρευτεί το γάμο μου χωρίς παιδάκι..Ηθελα να τα κάνω με τη σειρα..Και δεν το μετανιωνω αυτο γιατι πέρασα υπεροχα και στο γάμο μου!!???

Ολα αυτά τα λέω για να δειξω οτι αυτο που έχουμε στο μυαλό μας δεν σημαίνει ότι θα γίνουν μέσα στο χρονικά περιθώρια που εμείς έχουμε θέσει στον εαυτό μας!!Σημασία έχει να ζούμε όμορφα τη κάθε στιγμή και να είμαστε αισιόδοξες!!Αλλωστε οταν θέλεις κάτι πολύ το σύμπαν θα συνωμοτησει για να το καταφέρουμε!!

Καληνύχτα,κοριτσάκια!!!???

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποτε δεν θα ξερουμε τι μας ξημερώνει αυτο ειναι γεγονός ομως καποια πράγματα ειναι θεμα επιλογής. Και εμενα μου λεγανε "και αν δεν εχεις κάνει παιδια μεχρι τα 30;" και απαντουσα απλα ε δεν θα κάνω και αυτο ισχύει. Δλδ ναι μπορει η ζωη να μου τα έφερνε αλλιως και να γνωριζα τον αντρα μου στα 35 ε δεν θα εκανα παιδιά! Θα υιοθετούσα ίσως. Αλλα τεσπα θελω να καταλήξω οτι φυσικα εχουμε καποιον έλεγχο στην ζωη μας μεχρι ενα σημείο και υπάρχουν καποιες επιλογες που δεν αλλάζουν. Μπορεις φυσικά να αλλαξεις γνωμη αλλα σε καμια περίπτωση δεν ειμαστε έρμαια της τυχης. Κουβέντα να γίνεται τωρα ολα αυτα. Εγω θεωρω πως η καθεμιά μας εχει αλλα θελω και ελπίζω ολες να παρουμε αυτο που επιθυμούμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι ειναι βρε κορίτσια. Εδώ δ ξέρουμε τι μας ξημερώνει αύριο π λέει ο λόγος. Απλά πιστεύω ο κάθε άνθρωπος από μια ηλικία κ μετά κάνει κάποια σχέδια για ρη ζωή του. Κ γω δ είπα σώνει κ ντε θα παντρευτώ τον πρωτο π θα βρω μόνο κ μόνο για να κάνω παιδί. Έτυχε κ γνώρισα τ άντρα μ μικρή κ ήθελα κ παιδιά μικρή. Ούτως ή άλλως όταν παντρεύτηκαμε με πολιτικό δ βάλαμε μπροστά για παιδι καθώς μας έτυχε μετάθεση, θέλαμε κα τακτοποιηθούμε να κάνουμε τ θρησκευτικό κ μετά. Φυσικά κ δ μπορούμε να τ ελέγξουμε όλα. Απλά θεωρώ πως σε γενικές γραμμές ξέρουμε πάνω κάτω ρι θέλουμε στη ζωή μας. Αλλ' η θέλει παιδια μικρη, άλλη να κάνει καριέρα, άλλη να ταξιδέψει όλο τ κόσμο. Αλιμονο αν είχαμε όλοι τα ίδια θέλω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Μπλε είπε:

Ποτε δεν θα ξερουμε τι μας ξημερώνει αυτο ειναι γεγονός ομως καποια πράγματα ειναι θεμα επιλογής. Και εμενα μου λεγανε "και αν δεν εχεις κάνει παιδια μεχρι τα 30;" και απαντουσα απλα ε δεν θα κάνω και αυτο ισχύει. Δλδ ναι μπορει η ζωη να μου τα έφερνε αλλιως και να γνωριζα τον αντρα μου στα 35 ε δεν θα εκανα παιδιά! Θα υιοθετούσα ίσως. Αλλα τεσπα θελω να καταλήξω οτι φυσικα εχουμε καποιον έλεγχο στην ζωη μας μεχρι ενα σημείο και υπάρχουν καποιες επιλογες που δεν αλλάζουν. Μπορεις φυσικά να αλλαξεις γνωμη αλλα σε καμια περίπτωση δεν ειμαστε έρμαια της τυχης. Κουβέντα να γίνεται τωρα ολα αυτα. Εγω θεωρω πως η καθεμιά μας εχει αλλα θελω και ελπίζω ολες να παρουμε αυτο που επιθυμούμε. 

 

 

 

@Μπλε με ολο το σεβασμο, πιστευω οτι ειναι λιγο απολυτο αυτο που λες.παρολο που σου ευχομαι να κανεις την οικογενεια σου οποτε επιθυμεις κ να σου πανε ολα καλα,δυστυχως στη ζωη υπαρχουν κ πραγματα που δεν ειναι στο χερι μας.δεν θα μιλησω για αλλους αλλα για εμενα.μεχρι τα 28 μου δεν διανοηθηκα να κανω παιδακι γιατι δεν θα μπορουσα να ανταπεξελθω.οταν λοιπον ειπα οτι τωρα μπορω μας ετυχαν απανωτες συμφορες με σοβαροτατα προβληματα υγειας στην οικογενεια,νοσοκομεια κ θανατους.κ παλι πανω που ειπαμε τωρα ξεκιναμε απολυθηκε ο αντρας μου.εφτασα καπως ετσι να παω 33 για να προσπαθησω για παιδακι.κ παρολο που μου ηρθε σχετικα ευκολα,το εχασα στον 7ο.εκτοτε ολο ατυχιες εχω.κ εφτασα 35.δλδ τωρα δεν δικαιουμαι να προσπαθησω να γινω μαμα? θα ηθελα επισης να σου πω οτι σε λιγους μηνες που με το καλο θα φερεις το παιδακι σου στον κοσμο θα δεις οτι τα μεγαλα ζορια ξεκινανε τοτε. γιατι μητροτητα δεν ειναι μονο το να γεννησεις.αλλα να αναθρεψεις.δεν καταλαβαινω λοιπον γιατι στα 35 μπορεις να υιοθετησεις αλλα οχι να γεννησεις.το μετα ειναι που μετραει.για το μετα πρεπει να εχεις το κουραγιο. μην με παρεξηγησεις.στα λεω στα πλαισια του διαλογου γιατι μου φανηκε πολυ απολυτο αυτο που ειπε.οτι δικαιωμα εχει μια γυναικα στα 20 να γινει μανουλα εχει κ μια στα 40.το θεμα ειναι να εχεις τη δυναμη να μεγαλωσεις το παιδακι σου.οχι ο τροπος που θα το αποκτησεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Dim83 είπε:

 

 

 

@Μπλε με ολο το σεβασμο, πιστευω οτι ειναι λιγο απολυτο αυτο που λες.παρολο που σου ευχομαι να κανεις την οικογενεια σου οποτε επιθυμεις κ να σου πανε ολα καλα,δυστυχως στη ζωη υπαρχουν κ πραγματα που δεν ειναι στο χερι μας.δεν θα μιλησω για αλλους αλλα για εμενα.μεχρι τα 28 μου δεν διανοηθηκα να κανω παιδακι γιατι δεν θα μπορουσα να ανταπεξελθω.οταν λοιπον ειπα οτι τωρα μπορω μας ετυχαν απανωτες συμφορες με σοβαροτατα προβληματα υγειας στην οικογενεια,νοσοκομεια κ θανατους.κ παλι πανω που ειπαμε τωρα ξεκιναμε απολυθηκε ο αντρας μου.εφτασα καπως ετσι να παω 33 για να προσπαθησω για παιδακι.κ παρολο που μου ηρθε σχετικα ευκολα,το εχασα στον 7ο.εκτοτε ολο ατυχιες εχω.κ εφτασα 35.δλδ τωρα δεν δικαιουμαι να προσπαθησω να γινω μαμα? θα ηθελα επισης να σου πω οτι σε λιγους μηνες που με το καλο θα φερεις το παιδακι σου στον κοσμο θα δεις οτι τα μεγαλα ζορια ξεκινανε τοτε. γιατι μητροτητα δεν ειναι μονο το να γεννησεις.αλλα να αναθρεψεις.δεν καταλαβαινω λοιπον γιατι στα 35 μπορεις να υιοθετησεις αλλα οχι να γεννησεις.το μετα ειναι που μετραει.για το μετα πρεπει να εχεις το κουραγιο. μην με παρεξηγησεις.στα λεω στα πλαισια του διαλογου γιατι μου φανηκε πολυ απολυτο αυτο που ειπε.οτι δικαιωμα εχει μια γυναικα στα 20 να γινει μανουλα εχει κ μια στα 40.το θεμα ειναι να εχεις τη δυναμη να μεγαλωσεις το παιδακι σου.οχι ο τροπος που θα το αποκτησεις.

Οπα οπα οπα. Δεν διάβασες αυτο που γράφω. Μιλαω για το τι θελω εγω στην δικη μου την ζωη. Δεν προκύπτει πουθενά απ'αυτά που λεω οτι δεν δικαιούσαι να κανεις παιδι στα 35 για όνομα! Στα 35 που ρωτας θα υιοθετούσα ενα παιδι και οχι μωρο. Γιατι απλα αυτο θελω να κανω εγω με την δικη μου ζωή. Δεν ειπα οτι αυτο πρεπει να κανουν ολοι. Απλα λεω οτι άσχετα με το πως θα στα φερει η ζωη πάλι καποια πράγματα τα επιλέγουμε. Δεν χρειάζεται να συμφωνείς με το τι θέλω να κανω εγω στην ζωη μου. Οπως εγω δεν διαφωνω με κανενα πλανο καμιας κοπελας γτ απλα δεν με επηρεάζει καπου και ειναι δικη της επιλογή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια ειμαι καινουργια δεν εχω ξανα γραψει ξανα σε μπλοκ και θα ηθελα να μ πειτε τη γνωμη σας σε ενα θεμα π με απασχολει...ειμαι με τον αντρα μ πεντε χρονια αρραβωνιασμενη κ λεμε να κανουμε το γαμο μας το σεπτεμβριο και θελουμε να ξεκινησουμε προσπαθιες για ενα μωρακι με καποιες φιλες μ π συζητησα μ ειπαν να μη το κανω με τπτ γτ αμα ειμαι εγκυος στο γαμο μ δεν θα χαρω τπτ...εσεις τι πιστευετε????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Scooby! είπε:

Καλημέραααα κορίτσια! Πως είστε? 

Καλημέρα καλημέρα .. Σήμερα δεν είχα σηκωμό.. πολλή κούραση αυτή τη βδομάδα
Ευτυχώς πήγε ο άντρας μου και άνοιξε το γραφείο και ήρθα εγώ κατά τις 11.
Με έχει πιάσει και μια ήπια ημικρανία.. μάλλον φταίει ο καιρός ή το άγχος της δουλειάς..
Κατά τα άλλα όλα μια χαρά!!! Εσύ πως είσαι?
Τα υπόλοιπα κορίτσια??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σας έλεγα τι κάνει ο καιρός αλλά δεν θέλω να βρισω! Αμάν πια μια μέρα ήλιο και μετά πάλι μουντιλα πφφφφφ . Εγώ σήμερα κοιτάω ψησταριές στο ιντερνέτ χαχαχα ετοιμάζομαι για πασχα....ελπίζω πραγματικά να μην έχει αυτόν τον καιρό....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Μπλε είπε:

Οπα οπα οπα. Δεν διάβασες αυτο που γράφω. Μιλαω για το τι θελω εγω στην δικη μου την ζωη. Δεν προκύπτει πουθενά απ'αυτά που λεω οτι δεν δικαιούσαι να κανεις παιδι στα 35 για όνομα! Στα 35 που ρωτας θα υιοθετούσα ενα παιδι και οχι μωρο. Γιατι απλα αυτο θελω να κανω εγω με την δικη μου ζωή. Δεν ειπα οτι αυτο πρεπει να κανουν ολοι. Απλα λεω οτι άσχετα με το πως θα στα φερει η ζωη πάλι καποια πράγματα τα επιλέγουμε. Δεν χρειάζεται να συμφωνείς με το τι θέλω να κανω εγω στην ζωη μου. Οπως εγω δεν διαφωνω με κανενα πλανο καμιας κοπελας γτ απλα δεν με επηρεάζει καπου και ειναι δικη της επιλογή.

αυτο που λες καταλαβα. οτι μιλας για τον εαυτο σου.προς θεου.δεν ειπα οτι λες να τι να κανουν οι αλλοι.απλα ηθελα να σου πω οτι κ εγω αλλα σχεδια ειχα.αλλα να που μου τα εφερε η ζωη αλλιως.γιαυτο σου ειπα να μην εισαι απολυτη.ουτε για τον εαυτο σου.η ζωη ειναι δυναμικη κ οπως αλλαζουν οι συνθηκες, αλλαζουμε κ εμεις μαζι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
    • Άντε μπράβο συγχαρητήρια κορίτσι μου με το καλό ο γάμος πάντα ευτυχισμένοι να είστε, αγαπημένοι και να έρθει το μωρακι σας να ολοκληρώσει την ευτυχία σας 🥰 καλα εκανες και έφυγες από την δουλειά δεν είναι να χάνονται τέτοιες μερες μακάρι να μπορέσετε και αύριο και μεθαύριο να έχετε μπόλικες επαφες 😊
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...