Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρωιμα Συμπτωματα Εγκυμοσυνης!


γωγω γωγω

Recommended Posts

στις πριν 6 ώρες, ο/η Kat-Cat είπε:

@misofeggaro Kαλή επιτυχία!! Σκέφτομαι και εγώ να δοκιμάσω νωρίτερα αν και όπως είπα δεν έχω σύμπτωμα. Αλλά τέλοσπάντων, θα δώ. Είναι πειρασμός ρε γαμώτο αμα έχεις τα τεστάκια σπίτι.

Μεγαλος πειρασμος!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η γωγω γωγω είπε:

Κοριτσια καλησπερα!Να σας ρωτησω?Εφαγα το μεσημερι παντζαρια και τωρα οταν πηγα τουλετα στο σκουπισμα εβγαλα ροζ !

Ειναι απο τα παντζαρια Ή προεορτια περιοδου?

Εχω αγχωθει!! 

ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΠΑΘΕΙ ΠΟΤΕ?

 

Καλησπέρα χαχαχαχαχα γελάω γιατί θυμάμαι πώς έκανα όταν το έπαθα!!! Τηλ. και στο γυναικολόγο μου πανικόβλητη....τον τρελανα!Από τα παντζάρια είναι μην αγχώνεσαι καθόλου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχα το ειπα και στη μαμα μου και με δουλευε!!

 

Τωρα απλα περιμενω να μην αδιαθετησω αυριο!

Γιατι αρχιζει και ξεπρηζεται το στηθος μου!!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η γωγω γωγω είπε:

χαχαχα το ειπα και στη μαμα μου και με δουλευε!!

 

Τωρα απλα περιμενω να μην αδιαθετησω αυριο!

Γιατι αρχιζει και ξεπρηζεται το στηθος μου!!??

Κι εμένα το ίδιο είχε κάνει.... βασικά φοβήθηκε ?μόλις άκουσε από το μπάνιο την παράκρουση που είχα πάθει και με το που της είπα τι έγινε απλά με μουντζωσε κι αυτή και ο γυναικολόγος μου την άλλη μέρα. ??Προσωπικά έχω σταματήσει να δίνω σημασία στα συμπτώματα αυτά κάθε μήνα διαφορετικά θα τρελαθώ!Εύχομαι να μην τη δεις!!!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η zoi.ko είπε:

Κι εμένα το ίδιο είχε κάνει.... βασικά φοβήθηκε ?μόλις άκουσε από το μπάνιο την παράκρουση που είχα πάθει και με το που της είπα τι έγινε απλά με μουντζωσε κι αυτή και ο γυναικολόγος μου την άλλη μέρα. ??Προσωπικά έχω σταματήσει να δίνω σημασία στα συμπτώματα αυτά κάθε μήνα διαφορετικά θα τρελαθώ!Εύχομαι να μην τη δεις!!!??

Εσυ προσπαθεις καιρο?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η γωγω γωγω είπε:

Εσυ προσπαθεις καιρο?

 

Είχαμε ελεύθερες επαφές αλλά χωρίς να κοιτάω ποτέ μέρες.Στην ουσία βλέποντας μέρες είναι 2 μήνες. Τώρα περιμένω την κόκκινη κυρία σε 3-4 μέρες και μόλις τελειώσει με το καλό για να ξέρω που πάω θα πάρω τεστ ωορρηξίας,αν και την καταλαβαίνω πάντα,αλλά θέλω να είμαι σίγουρη.Εσείς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η zoi.ko είπε:

Είχαμε ελεύθερες επαφές αλλά χωρίς να κοιτάω ποτέ μέρες.Στην ουσία βλέποντας μέρες είναι 2 μήνες. Τώρα περιμένω την κόκκινη κυρία σε 3-4 μέρες και μόλις τελειώσει με το καλό για να ξέρω που πάω θα πάρω τεστ ωορρηξίας,αν και την καταλαβαίνω πάντα,αλλά θέλω να είμαι σίγουρη.Εσείς?

5μηνες αλλα 2μηνες συστηματικα!!

Μαλλον μουρχεται !

Στεναχωρια..

Τον επομενο μηνα θα κανω ενεση μετα τα σερπαφαρ...

και θα δειξει!!

ελπιζωωω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η γωγω γωγω είπε:

5μηνες αλλα 2μηνες συστηματικα!!

Μαλλον μουρχεται !

Στεναχωρια..

Τον επομενο μηνα θα κανω ενεση μετα τα σερπαφαρ...

και θα δειξει!!

ελπιζωωω...

Κι εγώ νιώθω πονακια.....αυτές τις ενέσεις στις έδωσε ο γιατρός σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα.
Βρε κορίτσια μου τα πονάκια μπορεί να είναι και σύμπτωμα εγκυμοσύνης.
Όσο δεν έρχεται η περίοδος έχουμε ελπίδες.
Εγώ είμαι στην 24η ημέρα και έχω πονάκια. Και προσπαθώ να κρατηθώ μέχρι τις 27 που είναι ο μικρότερος κύκλος μου, και έχω και τον πειρασμό μέσα στα πόδια μου (τεστάκια)
Εσείς έχετε ξεκινήσει filicine ή βιταμίνες; 
Όλο λέω θα πάρω και όλο - βλακωδώς - το αμελώ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@γωγω γωγω Μην πτοείσαι! Αν σου έρθει πάμε για τον επόμενο μήνα. Νομίζω προσπαθούμε περίπου τον ίδιο καιρό που δεν είναι πολύς (Εμένα μου πε ο γυναικολόγος ότι μετά το καλαοκαίρι αν δεν έχω καταφέρει κάτι να τον επισκεφτώ). Ευχομαι ωστόσο να μη σου έρθει!!! (Τα λέω και να τα ακούω λιγάκι)

@misofeggaroΚαταρχάς ξεκίνα τα filicine σήμερα κιολας! Κανονικά θελουν και 2-3 μήνες ιδανικά πριν μείνεις έγκυος! Αν και επειδή θεωρητικά μπορεί να έχεις ένα καλό επιπεδο στον οργανισμό σου ξεκίνα τα έστω τώρα! Σε περίπτωση σύλληψης προστατεύουν το έμβρυο από πολλές ανωμαλίες που μπορεί να προκύψουν στις αρχές της εγκυμοσύνης (πχ δισχειδής ράχη, προβλημα με νοτιαίο μυελό κλπ). Επίσης είμαι στην 24η μέρα (μαζί πάμε βλέπω), περιμένω περίοδο στις 28, δεν έχω πονάκια (καμια φορά προς το βράδυ ένα ελαφρύ τράβηγμα χαμηλα δεξιά), και επίσης καμια φορά ελάχιστα ανακατεμένο στομάχι που όμως αποδίδεται στο ότι πεινάω γενικά συνέχεια ως άνθρωπος :P Εχω και εγώ τεστάκια και είμαι έτοιμη να τα κάνω, αλλά λέω επειδή έχω ένα early, τουλάχιστον να περιμένω ως την παρασκευή να είμαι όσο το δυνατόν πιο κοντά στον κύκλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια !!!! 

λοιπον τα πατζαρια και μενα το ιδιο ειχαν εκανει αφου εγω νομιζα οτι κατι επαθα λεω ωχ κατι εχω αλλα ητανε τα αγαπημενα πατζαρακια!!!!!! 

οσο δε βλεπετε περιοδο ειναι καλο σημαδι !!!!!!! 

κοριτσια εγω σημερα θα παω να παρω φιλισιν αφου το ειπε και ο γιατρος μου κακο δε κανει ισα ισα !!!!

 

εγω να φανταστειτε επιτηδες δε περνω τεστ στο σπιτι γιατι ξερω οτι θα μπω στο τρυπακι να κανω και λεω οχι δε θα παρεις, θα παρεις μονο με καθηστερηση !!!! αλλα ειναι πολυ δυσκολο να κρατηθεις!!! 

παντως και εγω απο οσα εχω ακουσει και απο ολες τις φιλες μου και αυτες εκει ενω περιμενανε περιοδο και μετα που τελικα ητανε εγκυμοσυνη ειχανε πονακια σαν της περιοδου !!! οποτε δε λεει απαραιτητα οτι ειναι λογο ερχομενης περιοδου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πω και κάτι άλλο να γελάσουμε. 
Εμένα το χαρτί υγείας μου έχει κάτι ροζ-πορτοκαλί σχεδιάκια και κάποιες φορές που πάω τουαλέτα, κάθομαι και εξετάζω το χαρτί μόλις σκουπιστώ να δω τι είναι; Αίμα; Σχεδιάκι; 
Του τρελού! Ευτυχώς που δεν με ξέρετε γιατί θα στέλνατε να με μαζέψουν! 

[smilie=help.gif][smilie=icon_compre:8-}

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Να πω και κάτι άλλο να γελάσουμε. 
Εμένα το χαρτί υγείας μου έχει κάτι ροζ-πορτοκαλί σχεδιάκια και κάποιες φορές που πάω τουαλέτα, κάθομαι και εξετάζω το χαρτί μόλις σκουπιστώ να δω τι είναι; Αίμα; Σχεδιάκι; 
Του τρελού! Ευτυχώς που δεν με ξέρετε γιατί θα στέλνατε να με μαζέψουν! 

[smilie=help.gif][smilie=icon_compre:8-}

Το έχω πάθει χαχαχα μην ανησυχείς η περίπτωση μας δε χρίζει ψυχιατρικής βοήθειας!!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ενταξει κοριτσια αμα θες κατι πολυ πολλα μπορει να κανεις και να σκεφτεις να λεμε την αληθεια και η το μυαλο παιζει διαφορα !!! ειναι να μην σου μπει στο μυαλο μετα αντε να το βγαλεις !!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@anni7 καλά εμένα με κοροιδεύει και ο άντρας μου που βλέπει να μπαίνω στο ιντερνετ παντού και στο φορουμ, αλλά τέλοσπαντων. Απλά ρε γαμώτο προσωπικά δεν το συζητάω με κανέναν το θέμα (πλην του άντρα μου), οπότε ό,τι ανασφάλεια, φοβία κλπ έχω την εκτονώνω αναγκαστικά διαδικτυακώς. Πίστευα ότι αν θες να κανεις παιδι το κανεις με τη μια βασικά αλλά τελικά δεν είναι ακριβώς έτσι. Ακόμα και πρόβλημα να μην έχεις δηλαδή θες τον καιρό σου δε γίνεται. Επίσης να ρωτήσω αν ξέρει καμια, επειδή στο ιντερνετ δεν έχω δει early τεστάκι πλην πρεντίκτορ έχει και άλλη μάρκα?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας,πρωτη μερα καθυστερησης.Με αρνητικο τεστ εγκυμοσυνης.Ποτε πιστευετε οτι πρεπει να κανω χοριακη..Προγεστερονη σε καλα επιπεδα και γενικα οχι πολλα πονακια και συμπτωματα.Τα κλασσικα της περιοδου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λίγο το μυαλό λίγο οι ορμόνες που κάνουν πάρτι.....πολύ θέλει ο άνθρωπος????? Πάντως αυτό το άγχος κάθε μήνα δεν παλεύεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι ρε γαμωτο ειναι φοβερο και να σου πω εγω κανω πραγματα συνεχεια να μην το σκεφτομαι !!!!! αμα κανω δουλειες η ειμαι στην δουλεια να πω την αληθεια το ξεχναω !!! η βλεπω καμια σηρα που μαρεσει !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kat-Cat είπε:

@anni7 καλά εμένα με κοροιδεύει και ο άντρας μου που βλέπει να μπαίνω στο ιντερνετ παντού και στο φορουμ, αλλά τέλοσπαντων. Απλά ρε γαμώτο προσωπικά δεν το συζητάω με κανέναν το θέμα (πλην του άντρα μου), οπότε ό,τι ανασφάλεια, φοβία κλπ έχω την εκτονώνω αναγκαστικά διαδικτυακώς. Πίστευα ότι αν θες να κανεις παιδι το κανεις με τη μια βασικά αλλά τελικά δεν είναι ακριβώς έτσι. Ακόμα και πρόβλημα να μην έχεις δηλαδή θες τον καιρό σου δε γίνεται. Επίσης να ρωτήσω αν ξέρει καμια, επειδή στο ιντερνετ δεν έχω δει early τεστάκι πλην πρεντίκτορ έχει και άλλη μάρκα?

 

να πω την αληθεια εγω εχω μια φιλη και τα λεμε και ενταξει φυσικα και τον αντρα  μου!!!! να σου πω δε ξερω εγω απο τα τεστ μονο απο αυτα που εχω δει στο φαρμακειο οποτε δε ξερω αν βγαζουνε και αλλες μαρκες λογικα ομως δε μπορει να μην βγαζουνε!!! κοιτα καλο ειναι να μιλας οπου μπορεις να τα βγαζεις και απο μεσα σου !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@anni7, έχω καταπληκτικές κολλητές. Υπέροχες, και τα ξέρουν σε γενικές γραμμες όμως. Είμαι σαν άνθρωπος έτσι και όταν προσπαθώ να "προετοιμάσω" κάτι το κάνω λίγο αθόρυβα και λίγο κρυψινιστικα να πω την αλήθεια μου. Ενώ όλα τα άλλα τα μοιράζομαι χωρίς πρόβλημα. Είτε αυτό ειναι προσωπικό είτε επαγγελματικό. Αφού περάσει το στάδιο αυτό και επιτύχει τα λέω όλα χαρτί και καλαμάρι πάντα. Από την άλλη βέβαια έτσι δεν το εκτονώνεις πολύ ή καταλήγεις να πρήζεις μόνο έναν που αναπόφευκτα δεν μπορείς να κρυφτεις. Εν προκειμένω τον άντρα μου. Δεν πειράζει όμως εκτονωνόμαστε και εδώ. Που αλλού μπορείς να στείλεις ένα τεστ και να λάβεις 10 απαντήσεις μαζεμένες? αχαχαχαχαχ. Για τεστ ωορρηξιας πάντως προτείνω πολύ το one step casette. Πολύ οικονομικό, και πολύ πρακτικό. Αν το παραγγείλεις από ιντερνετ σε μια μέρα το χεις στην πόρτα σου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

@anni7, έχω καταπληκτικές κολλητές. Υπέροχες, και τα ξέρουν σε γενικές γραμμες όμως. Είμαι σαν άνθρωπος έτσι και όταν προσπαθώ να "προετοιμάσω" κάτι το κάνω λίγο αθόρυβα και λίγο κρυψινιστικα να πω την αλήθεια μου. Ενώ όλα τα άλλα τα μοιράζομαι χωρίς πρόβλημα. Είτε αυτό ειναι προσωπικό είτε επαγγελματικό. Αφού περάσει το στάδιο αυτό και επιτύχει τα λέω όλα χαρτί και καλαμάρι πάντα. Από την άλλη βέβαια έτσι δεν το εκτονώνεις πολύ ή καταλήγεις να πρήζεις μόνο έναν που αναπόφευκτα δεν μπορείς να κρυφτεις. Εν προκειμένω τον άντρα μου. Δεν πειράζει όμως εκτονωνόμαστε και εδώ. Που αλλού μπορείς να στείλεις ένα τεστ και να λάβεις 10 απαντήσεις μαζεμένες? αχαχαχαχαχ. Για τεστ ωορρηξιας πάντως προτείνω πολύ το one step casette. Πολύ οικονομικό, και πολύ πρακτικό. Αν το παραγγείλεις από ιντερνετ σε μια μέρα το χεις στην πόρτα σου.

 

να σου πω κατι καλα κανεις αυτα τα θεματα ειναι και πως να το κανουμε και προσωπικα και καλα κανεις που εχεις αυτη την σταση μην νομιζεις και εγω μονο εδω και στην φιλη μου και στον ανδρα μου που και σαυτον δε τα λεω ολα ολα οσα σκεφτομαι γιατι μωρε δε θελω να τον αχγωνω αν και ειναι πολυ υποστηρικτικος και επειδη εχει παρει ξενη παιδια ειναι ξερεις πιο  ανοιχτος και μπορω να του μιλαω ανετα!! αλλα και εγω να σου πω κατι πιο ευκολα γραφω εδω !! επισης επειδη με ρωτανε οπως ολες τις κοπελες πιστευω οι τρυγυρω εσεις τι κανετε ????? ετοιμαζετε κανενα μωρο !!!! ξερεις τα γνωστα εγω λεω παντα με χαμογελω ολα θα ερθουν στην ωρα τους!! και φυσικα εδω μπορεις να παρεις πολλες απαντησεις οπως ειπες γιατι εδω ειναι κοριτσια με μεγαλη εμπειρια και η αληθεια ειναι αλλιως να ακους δεκα γνωμες εικοσι και αλλιως μια δυο!!!! να σου σκεφτομαι να παρω τεστακια ωορρηξιας αυτον τον μηνα που θα τελειωσει η περιοδος !!! θα τα δοκιμασω!!! κοιτα εγω εχω συμτωματα εννοω ξερεις υγρα και καποιες φορες και πονακια ξερεις η αληθεια ειναι οτι και τους δυο μηνες αυτο και τον προηγουμενο δε καναμε τις γονιμες ασπουμε λογο ξερεις καθημερινοτητας εεε και δε μας βγηκε κιολας !!!!! οποτε ξερεις να πιεζω απλα για να γινει δε θλεω καπως μου φαινεται !!! πηγε και το ταξιδι ειχα και εγω εδω κατι σοβαρα τρεχαματα με την δουλεια!!  τελος τα ταξιδια του τωρα εδω μαζι !!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες κ σε αυτες που επιθυμουν να γινουν συντομα! Να πω κ εγω τα περιεργα που μου συμβαινουν αυτον τον μηνα μηπως μπορεσετε να μου δωσετε τα "φωτα" σας! Εχω κυκλο 30-32 μερες. Την 15η μερα του κυκλου πηγα για τεστ παπ κ ο γιατρος μου ειπε οτι ειμαι στις γονιμες,ομως ηθελα 1-2 μερες για τις πολυυυ γονιμες μερες μου! Με συμβουλεψε ομως να ξεκινησω τις επαφες απο εκεινη την ημερα.. Εμεις ομως ειχαμε ξεκινησει τις επαφες απο το τελος της περιοδου.. Το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι 2 μερες μετατο τεστ παπ, δηλ 17η μερα ειχα αιμορραγια η οποια σταματησε την 18η μερα. 20η μερα πρηστηκε το στηθος μου κ οι θηλες μου τσουζουν μεχρι κ σημερα.. 2-3 μερες τωρα νυσταζω οοολη μερα κ σε καποιες φασεις εχω μικρες ζαλαδες που κρατανε λιγα λεπτα.. περιμενω να αδιαθετησω 28-29 του μηνα.. Υπαρχει περιπτωση ολα αυτα να ειναι συμπτωματα της πολυποθητης εγκυμοσυνης;;; ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Blublu είπε:

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες κ σε αυτες που επιθυμουν να γινουν συντομα! Να πω κ εγω τα περιεργα που μου συμβαινουν αυτον τον μηνα μηπως μπορεσετε να μου δωσετε τα "φωτα" σας! Εχω κυκλο 30-32 μερες. Την 15η μερα του κυκλου πηγα για τεστ παπ κ ο γιατρος μου ειπε οτι ειμαι στις γονιμες,ομως ηθελα 1-2 μερες για τις πολυυυ γονιμες μερες μου! Με συμβουλεψε ομως να ξεκινησω τις επαφες απο εκεινη την ημερα.. Εμεις ομως ειχαμε ξεκινησει τις επαφες απο το τελος της περιοδου.. Το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι 2 μερες μετατο τεστ παπ, δηλ 17η μερα ειχα αιμορραγια η οποια σταματησε την 18η μερα. 20η μερα πρηστηκε το στηθος μου κ οι θηλες μου τσουζουν μεχρι κ σημερα.. 2-3 μερες τωρα νυσταζω οοολη μερα κ σε καποιες φασεις εχω μικρες ζαλαδες που κρατανε λιγα λεπτα.. περιμενω να αδιαθετησω 28-29 του μηνα.. Υπαρχει περιπτωση ολα αυτα να ειναι συμπτωματα της πολυποθητης εγκυμοσυνης;;; ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!!!

Γεια σου κοπελα μου!Μου φαινεται παραξενο να ειχες ωορρηξια στις 17 και στις 20  να εχεις συμπτωματα εγκυμοσυνης...Ισως θα επρεπε να ρωτησεις τον γιατρο σου για το αιμα που ειδες μετα το ΠΑΠ. Καλη επιτυχια σου ευχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Blublu Θα συμφωνήσω με την Αθηνά ως προς το αίμα. Καμιά φορά μετά το ΠΑΠ ειναι πιθανό να εμφανιστεί αιματάκι οπότε δε θα το τοποθετούσα σε συμπτωμα. Τα υπόλοιπα όμως είναι συμπτώματα ενδεχομένως και σου εύχομαι να μην έρθει....28 περιμένω και εγώ επίσης. Δεδομένου ότι 'εκανεςκαι γόνιμες μερες και είδε και ο γιατρός ωορρηξία εχεις αυξημενες πιθανότητες

@anni7 παρε τεστακια μονο αν θεωρείς οτι δε σε αγχώνουν. Εμένα ο γιατρός μου ειπε πετα τα, αλλα δεν τον ακουσα, γιατί και με τη δουλειά και τα κέφια ε, δεν βρίσκομαι σε επαφες και κάθε μέρα η αλήθεια είναι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Δεν ξέρω αλλά διαβάζοντας σε, ένιωσα οτι αυτό το ενδιαφέρον και ο τρόπος που χειρίστηκε ο γιατρός την όλη κατάσταση ήταν κατάλληλος για να σε βοηθήσει να ηρεμήσεις ακόμα περισσότερο και να προχωρήσεις στην επόμενη προσπάθεια όταν έρθει η ώρα. Όπως και να έχει εύχομαι καλά αποτελέσματα και από δω και πέρα μόνο ευχάριστα νέα με το καλύτερο 🌈 να έρχεται πολύ σύντομα ❣️
    • Καλημέραααα, με το καλό και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Αναμένουμε για την επόμενη σας επίσκεψη όπου θα ακούσετε και την ❤️ του μωρού σας ❣️
    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...