Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΙΠΙΛΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΙ


Recommended Posts

Καλημέρα μαμάδες .

ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε από πότε περίπου αρχίζουμε να προσπαθούμε τη διακοπή πιπίλας και να μου υποδείξετε τρόπους ή να με παραπέμψετε αν γνωρίζετε σε site η βιβλία

Thanks

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

a! to agapimeno mou thema .an kai den to ezisa akoma.lipon tha sou pw ti mou ekane h mama mou kai to brika polu oreo tropo diakophs.ston aderfo mou pou htan protos htan apirh kai apla tou thn eixai kripsei .auto den ebgale se kalo giati otan thn zitise ebale toso polu ta klamata kai ekane isteries gia thn pipila kai oi papoudes thn katigorousan pou ton afine etsi na kleei kai fantastite tora skiniko to paidi na kleei oi papoudes na fonazoun kai na thn malonoun entona ...ta neyra ths koureli ths gynaikas .thn pire kai thn ekopse mprosta tou kai edose terma.

den htan katholou kalh taktikh ...prepei na tou afise kapoio psixologiko trauma (sigoura etsi opos egine:laugh: :laugh: :P;) )

se mena htan diplomaths .mou eixai pei ena paramithaki oti otan megaloso kai gino "kopela" h pipila tha to katalabei oti den thn xriazome pia kai tha kopei.thn eixai kopsei ligo sthn bash kai perimene pote tha kobotan entelos.otan kopike h pipila egw thn eksafanisa katw apo to maksilari kai otan me rotise pou einai ths apantisa "eimai megalh kopela pia den thn thelw"me kamari oi megalosa.

theoro oti htan polu kalh stratigikh.

to proto sou to eipa gia apofigh tetion katastasewn .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ VAIA

ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΓΥΡΟ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΨΕΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΜΟΥ ΓΙΟΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΧΡΟΝΙΣΕ. Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΚΟΝΤΕΥΗ ΤΑ 2 ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΣΑΝ ΤΡΕΛΟΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΗ ΒΡΗΣΚΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΛΙΓΑΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΣΠΑΡΑΖΕΙ ΣΤΟ ΚΛΑΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΛΙΟΠΙΠΙΛΑ!!!! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΨΩ ΜΑΧΑΙΡΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

balte oles tis pipiles se ena sakoulaki...kai peite ta oti tha erthoun to bradi oi neraides na tis paroun giati einai mmegala paidakia twra...kai anti gia pipiles tha afisoun dwrakia...kai sto idio sakoulaki balte mikra dwrakia wste na ta broune to prwi.....kai panta na thimountai oti i neraida tis tis pire:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vaia77 πάρε το βιβλίο:Η ΤΟΥΤΟΥΛΙΝΑ ΡΟΥΤΟΥΤΟΥ ΣΤΗΝ ΠΙΠΙΛΟΧΩΡΑ!!!!

AFRODITH ο τρόπος που έκοψες την πιπίλα ήταν τόσο χαριτωμένος!!Θα το εφαρμόσω στην Ελισαβετούλα;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω για την ανταποκριση.Πολυ ωραιες και ""γλυκες"" οι συμβουλές σας γιατι δεν ειμαι και τον καθετων και αποτομων αλλαγων . Αν μπορειτε πειτε μου και την εμπειρία σας στο ως ποτε, ηλικιακα, μπορει να παει η διακοπη πιπιλας-αν και ειμαι σιγουρη οτι εξαρταται απο το παιδι

φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας πω την αλήθεια εμενα κατι τετοια θέματα με θυμώνουν και θα σας εξηγήσω γιατι . Απο τη μια μαθαίνουμε στο μωρό την πιπίλα και απο την αλλη οποτε μας καπνισει θελουμε να την κόψει . Με τον άντρα μου βλέπω να τσακωνομαστε για αυτο το θέμα μιας και αυτος επέμενε να μάθει το μωρο στην πιπίλα !

Πρεπει να "ακουμε" το μωρό μας και να βλέπουμε αν ειναι έτοιμο να κόψει την πιπίλα . Αν ενα μωρό εχει μαθει να νανουρίζεται μονο με πιπίλα θα ειναι πολυ δυσκολο για καποιον καιρο να κοιμηθεί ήρεμα .

Πριν αποφασισουμε να κοψουμε την πιπιλα στο μωρο , θα πρέπει να βοηθήσουμε το μωρό μας να καταλάβει και να αντικαταστήσει την ηρεμία -χαλάρωση ή οτι αλλο του χαρίζει η πιπίλα . Ενα μαλακό παιχνιδάκι για να το παιρνει στο κρεβατάκι του ή μια κουβερτούλα ή οτι αλλο φανταστούμε ανάλογα με τις ανάγκες του μωρου μας .

Τα κορίτσια σου προτειναν γλυκους και χαριτωμένους τρόπους :) Ευχομαι να περάσετε αυτο το στάδιο οσο το δυνατον πιο ανωδυνα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο παιδίατρος που έχει η αδελφή μου, όταν ο γιος της ήταν 18 μηνών της είπε: ακόμη έχει πιπίλα? πρέπει οπωσδήποτε να του την κόψετε! Η ίδια σταμάτησε να του την δίνει ξαφνικά και αυτός έκλαιγε, τους πήρε δηλαδή 2 εβδομάδες μέχρι το παιδί να συνηθίσει χωρίς αυτήν!!!

Ο δικός μου γιος την ήθελε μόνο για να κοιμάται, ταυτόχρονα την έκοβε και με τα δοντάκια του με αποτέλεσμα ένα βράδυ, αφού κοιμήθηκε και την είχε στο πλάι του κρεββατιού, πήγα πήρα το ψαλίδι και την έκοψα ακόμη πιο πολύ και την έβαλα στο ίδιο σημείο. Το πρωί προσπάθησε να την βάλει στο στόμα αλλά τίποτε, του έβγαινε και μου είπε ότι η πιπίλα του χάλασε και θα πρέπει να αγοράσουμε άλλη!! Δεν αγοράσαμε βέβαια και κάθε τόσο την έβαζε στο στόμα, αυτή έπεφτε και έτσι το πήρε απόφαση ότι δεν υπάρχει άλλη πιπίλα και τέλος.!!

Η γνώμη μου είναι ότι όσο πιο νωρίς την κόψεις τόσο καλύτερα γιατί τα παιδιά δέχονται πιο εύκολα τις αλλαγές σε μικρή ηλικία παρά μεγαλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση έγραψε:

Lala...έχεις τόσο δίκιο....νομίζω οτι μόνα τους σου δείχνουν οτι είναι έτοιμα...

τι κάνει το μωράκι σου?

Καλά Κάσση μου :) Μεγαλώνει τοσο γρήγορα ! Μου φαινετε απιστευτο οτι περασαν ήδη 8 μηνες !

Το αγοράκι σου ? Εσεις ? Ολοι καλά ?:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΑ.....ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΤΟ ΜΩΡΟ.....ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ Η ΣΚΕΨΗ ΑΥΤΗ?ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΩΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΖΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ,ΕΙΝΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΟ .....ΑΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΠΙΛΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ!ΟΜΩΣ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΤΙΚΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΤΗ ΜΑΘΕΙ .....ΑΝ ΔΕΝ ΤΗ ΜΑΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ,ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ??????ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΔΩΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΟ ΜΩΡΟ?ΤΙ ΛΕΤΕ?ΣΟΡΥ ΠΟΥ ΧΑΛΑΩ ΤΟ ΠΟΣΤ :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ όταν είναι έτοιμα τα παιδιά αλλά τί γίνεται όταν εγώ βλέπω στο δρόμο παιδιά 4 ετών και έχουν πιπίλα? δηλαδή αν ένα παιδί που είναι 4 ετών και έχει πιπίλα σημαίνει ότι δεν είναι έτοιμο να την αποχωριστεί? εμείς σαν γονείς που ξέρουμε ότι η πιπίλα χαλάει και τα δοντάκια δεν πρέπει να δράσουμε? να προσπαθήσουμε να του την κόψουμε? να περιμένουμε μέχρι να γίνει 10 ετών?!

Τα παιδιά δεν ξέρουν τι είναι καλό και τι κακό σε αυτή την ηλικία, εμείς όμως οφείλουμε να τους δώσουμε να καταλαβουν το καλό και το κακό.

Εγώ σκέφτομαι να μην δώσω στην κόρη μου - 4,5 μηνών είναι τώρα- πιπίλα αλλά την βλέπω και έχει αρχίσει και βάζει τον αντίχειρα στο στόμα και αυτό το θεωρώ ακόμη χειρότερο!! Συνέχεια το βγάζουμε και τις δίνουμε παιχνιδάκια να κρατά. Τώρα για παράδειγμα την βλέπω προσπαθεί να κοιμηθεί και έχει το δαχτυλάκι στο στόμα της...... πάλι το έβγαλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω κοριτσια και παλι . Συμφωνω οτι παραλογιζομαστε μια να την επιβαλουμε και μια θελουμε να την κοψουμε!! παντως γελασα πολυ με το σκηνικο της κομμενης πιπιλας!!φανταζομαι τον γιο μου να προσπαθει να φαει την πιπιλα του και να του πεφτει κατω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

......Εγώ κορίτσια συμφωνώ απόλυτα με τη LaLa.....

Δεν βρίσκω κανέναν λόγο που θα πρέπει Εμείς να αποφασίσουμε πότε το παιδάκι μας θα σταματήσει την πιπίλα! Για μένα μπορεί να την έχει όσο την χρειάζεται!!! Οι οδοντίατροι επιμένουν ότι είναι πιο "υγιεινή" η συνήθεια της πιπίλας από τα δάκτυλα και οι ψυχολόγοι τονίζουν ότι η πιπίλα μέχρι τα 7 δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα!

...Χαριτωμένα τα "κολπάκια" που γράφετε, αλλά σκεφτείτε τι μύνημα παίρνουν τα παιδάκια σας!Πιστεύετε δηλαδή ότι εάν πείτε σε ένα παιδάκι 2 ετών ότι "κόπηκε" η πιπίλα του, δεν θα σας ζητήσει να του αγοράσετε άλλη;;;;;;;;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!!:ohmy: :ohmy: :ohmy:

Η κόρη μου σταμάτησε από μόνη της την πιπίλα στα 6 (τελειώνοντας το νηπειαγωγείο)!! Δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα με τα δόντια της!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

Συμφωνώ όταν είναι έτοιμα τα παιδιά αλλά τί γίνεται όταν εγώ βλέπω στο δρόμο παιδιά 4 ετών και έχουν πιπίλα? δηλαδή αν ένα παιδί που είναι 4 ετών και έχει πιπίλα σημαίνει ότι δεν είναι έτοιμο να την αποχωριστεί? εμείς σαν γονείς που ξέρουμε ότι η πιπίλα χαλάει και τα δοντάκια δεν πρέπει να δράσουμε? να προσπαθήσουμε να του την κόψουμε? να περιμένουμε μέχρι να γίνει 10 ετών?!

Τα παιδιά δεν ξέρουν τι είναι καλό και τι κακό σε αυτή την ηλικία, εμείς όμως οφείλουμε να τους δώσουμε να καταλαβουν το καλό και το κακό.

Εγώ σκέφτομαι να μην δώσω στην κόρη μου - 4,5 μηνών είναι τώρα- πιπίλα αλλά την βλέπω και έχει αρχίσει και βάζει τον αντίχειρα στο στόμα και αυτό το θεωρώ ακόμη χειρότερο!! Συνέχεια το βγάζουμε και τις δίνουμε παιχνιδάκια να κρατά. Τώρα για παράδειγμα την βλέπω προσπαθεί να κοιμηθεί και έχει το δαχτυλάκι στο στόμα της...... πάλι το έβγαλα!

Argi μου, εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου να βλέπω παιδάκια 4 ετών με πιπίλα, με ενοχλεί αφάνταστα να βλέπω παιδάκια να πίνουν ανθρακικό!

Όλα αυτά τα παιδάκια που έχουν σιδεράκια, πιστεύεις ότι άργησαν να κόψουν την πιπίλα;;;; Τα ανιψάκια μου, που έχουν σιδεράκια έκοψαν την πιπίλα με το που χρόνισαν!Η συνήθεια του "δάκτυλου στο στόμα" τελικά τους έκανε μεγαλύτερο κακό.... Μήπως να μην τους στερήσουμε τη χαρά που έχουν για να εκτονωθούν;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιδοδοντικό & Ορθοδοντικό Ιατρείο στην Παλλήνη & στη Νέα Μάκρη στην Αττική

"Πρέπει το παιδί να χρησιμοποιεί πιπίλα;

Τα βρέφη έχουν έντονα ανεπτυγμένο το ένστικτο του θηλασμού, που αφενός ικανοποιεί την ανάγκη της διατροφής, αφετέρου υποκαθιστά τη σύνδεσή τους με τη μητέρα και ως εκ τούτου τους προσφέρει μεγάλη ευχαρίστηση. Για να ικανοποιήσει αυτήν του την ανάγκη το παιδί χρησιμοποιεί τα δάχτυλά του ή άλλα αντικείμενα. Η πιπίλα είναι ένας επιβεβλημένος αλλά και συνηθισμένος τρόπος κάλυψης της ανάγκης του θηλασμού. Προσπάθεια αποφυγής της οδηγεί στο πιπίλισμα του αντίχειρα, που όμως έχει σοβαρές συνέπειες στην ανάπτυξη των γνάθων.

Η χρήση της πιπίλας είναι λοιπόν προτιμότερη από το πιπίλισμα του αντίχειρα, διότι η συνήθεια αυτή σταματά ευκολότερα και σε μικρότερη ηλικία χωρίς να προκαλεί στοματογναθικές ανωμαλίες.

Πότε πρέπει να σταματήσει η χρησιμοποίηση της πιπίλας;

Η χρησιμοποίηση της πιπίλας και η συνήθεια του δακτύλου θα πρέπει να σταματήσει πριν την ηλικία των 4 ετών. Έτσι, τυχόν παραμορφώσεις της γνάθου θα προλάβουν να διορθωθούν από μόνες τους με το χρόνο. Αντίθετα, αν η συνήθεια αυτή παραταθεί μετά το 4ο έτος, όπως συμβαίνει με το πιπίλισμα του αντίχειρα, οι παραμορφώσεις κινδυνεύουν να γίνουν μόνιμες και η επιδιόρθωσή τους δύσκολη. Θα πρέπει τότε να συμβουλευτείτε έναν παιδοδοντίατρο, που θα σας δώσει οδηγίες για τους τρόπους θεραπείας και διακοπής των συνηθειών αυτών.

Πώς πρέπει να είναι μια σωστή πιπίλα;

. Το μέγεθος της πιπίλας πρέπει να είναι τέτοιο, ώστε να μη χωράει ολόκληρη στο στόμα του παιδιού.

. Η θηλή πρέπει να είναι μαλακή με λεπτό και ευλύγιστo λαιμό. Το σχήμα της να είναι συμμετρικό, ώστε το μωρό να την τοποθετεί πάντα σωστά στο στόμα του.

. Η προστατευτική ασπιδα πρέπει να έχει κατάλληλη καμπυλότητα για να εφαρμόζει στην περιοχή των χειλιών και να έχει τρύπες αερισμού, ώστε να μην ερεθίζεται το δέρμα γύρω από τα χείλη.

. Επίσης να είναι εντελώς αδύνατη η αποσυναρμολόγησή της από ένα παιδί.

Τέλος, η στήριξή της με κορδέλα γύρω από το λαιμό του μωρού απαγορεύεται αυστηρά: κίνδυνος ατυχήματος. "

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

κοριτσια ωραιες οι συμβουλες σας, αλλα μου φαινετε βουνο το κοψιμο της πιπιλας. η μικρη μου ειναι 2 χρονων και ακομα την θελει σαν εξαρτημενη!

φοβαμε οτι τα δοντακια της θα στραβωσουν και απο την αλλη αν την κοψουμε τωρα σε 2 μηνες που θα γεννηθει ο μπεμπης μας θα "ξανακυλησουμε"....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου μην σας αγχωνει το ποτε θα κοψουν τα μωρα την πιπιλα η το δαχτυλο,αυτα μονα τους θα το κανουν οταν θα νοιωσουν ετοιμα!Ενας σοφος παιδιατρος οταν του καναμε τετοιου τυπου ερωτησεις για τον γυιο μου, μας ελεγε,ειδατε κανεναν ενηλικα ναχει πιπιλα????θα την κοψει μονος του οταν εκεινος θελει!!!!!

Τωρα για τα δοντακια ολα ειναι σχετικα,παιδακια με πιπιλα η δαχτυλο εκαναν ωραιοτατες οδοντοστοιχιες και αλλα που δεν πιπιλησαν ποτε χρειαστηκαν σιδερακια και θεραπειες ορθοδοντικων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...