Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν εχω αλλη διεξοδο


Guest

Recommended Posts

στις πριν 11 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Ψυχικά αποθέματα έχω!!!Μια πάνω μια κάτω σίγουρα!!!!Καλά έχω πει μόλις μείνω έγκυος θα πάω στον υπέρηχο με κλειστά μάτια!!!!Αλλά ας μείνω εγκυούλα πρώτα και βλέπουμε:)!!!!Μακάρι όλα τα ζευγάρια του κόσμου που επιθυμούν παιδάκι να απόκτησουν και να πάνε όλα καλά!!!!

δεν εχω λαικ να σου κανω!! αλλα σου στελνω απειρα λαικ και πολυ θετικη ενεργεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 298
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@fwths δεν εχω ιδεα απο σπερμοδιαγραμματα. υποθετω τα κοριτσια θα σε βοηθησουν περισσοτερο. δεν τον ρωτησες ομως???? ο γιατρος ειναι ο πλεον καταλληλος να ερμηνευει τις εξετασεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@fwths εγώ έχω κάποια εμπειρία και γνώση αλλά δεν τα καταλαβαινω οπως τα γράφεις. Στείλε αν θες (μπορείς και σε πμ αν δε θες δημοσια) 1 φωτογραφια του σπερμοδιαγράμματος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oly10 εστειλα φωτο εσυ εισαι απο θεσσαλονικη:; εχω κλεισει στο ebryoland ραντεβου μηπως μου δωσουν μια λυση αλλη εχω ακουσει καλα λογια εσυ εχει παρομοιο θεμα ο αντρας σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aρα Φωτη το σπερμοδιαγραμμα σου ειναι οπως πριν δηλ 100.000 σπερματοζωαρια / ml αλλα με καλυτερη κινητικοτητα!

Δεν το κατεχω βεβαια το θεμα αλλα μου κανει εντυπωση που σου αποκλυει την εξωσωματικη. Μπορουν φανραζομαι να βρουν καποια καλα σπερματοζωαρια..

Στη θεση σου θα επαιρνα σιγουρα κ δευτερη γνωμη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oxi ειναι χειροτερο...

 πριν ειχα 110 χιλιαδες και 330.000 χιλιαδες στο συνολο δεν ξερω αν βοηθησει να σας το ανεβασω και αυτο.

θα παω στην evryοland  μηπως με δωσουν μια ελπιδα.

 

αν και ηταν ξεκαθαρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Aρα Φωτη το σπερμοδιαγραμμα σου ειναι οπως πριν δηλ 100.000 σπερματοζωαρια / ml αλλα με καλυτερη κινητικοτητα!

Δεν το κατεχω βεβαια το θεμα αλλα μου κανει εντυπωση που σου αποκλυει την εξωσωματικη. Μπορουν φανραζομαι να βρουν καποια καλα σπερματοζωαρια..

Στη θεση σου θα επαιρνα σιγουρα κ δευτερη γνωμη..

@fwths δεν ειμαι καθολου σχετικη το ξαναλεω, αλλα απο αυτο που βλεπω στο χαρτι καταλαβαινω οτι το 70% ειναι το αθροισμα του 45% και 25%. ρωτησες το γιατρο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η marillia είπε:

Συμφωνώ απόλυτα!!!!Αν υπήρχε ενάς μαγικός τρόπος να ξέρω ότι θα μείνω εγκυούλα αλλά θα πάνε όλα καλά δεν με ενοχλεί να αργήσει!!!Μας είπε ότι αφού έμεινα μια φορά έγκυος θα ξαναμείνω!!!Να μην αγχώνομαι και αν δεν μείνω μέχρι το καλοκαίρι θα κάνω υστεροσκόπηση!!!!Στην αρχή μου είχε πει μτά την απόξεση να περιμένω 1 χρόνο!!!Τώρα που έφτασε μου το πάει καλοκαίρι!!!Νοέμβριο έκανα ορμονολογικές,σπερμοδιάγραμμα,σαλπιγγογραφία!!!Λίγο μπορώ να πω κουράστηκα!!!Γιατί έχουμε από το 2015 που προσπαθούμε!!!Μάζω και την ατυχία μαζί γιατί στην ουσία δεν έχω μωράκι ακόμα!!!

Ολα θα πανε καλα και συμφωνω με το γιατρο σου (εκανα παραθεση και οχι ταγκαρισμα για ευνοητους λογους και γιατι τα χω κανει σαλατα) Πιστευω 100% οτι εισαι στα τυχαια περιστατικα αποβολων. Παρα παρα πολυς κοσμος

@fwths η κινητικοτητα σου ειναι πολυ καλη, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι σου απεκλεισαν εξωσωματικη. Παρε και μια δευτερη γνωμη και ρωτα ποια ειναι τα επομενα βηματα σου κυριως ωστε ενα ενα να τα βαζεις προγραμμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Dim83 είπε:

@Kat-Cat μονο εγω δεν διαβαζω καλα το χαρτι του @fwths????

δειτε παλι το αποτελεσμα. 

δεν ειχα δει τη φωτο, ειδα που ανεβασε το 70% και τρελάθηκα! Βασικα στην γρηγορη κινητικοτητα βγαζει παυλα που σημαινει οτι μαλλον δε βρεθηκαν γρηγορα. Βρεθηκαν ωστοσο αργα προωθητικα που και αυτα κανουν δουλεια απλα πιο αργα, και μαλιστα ενα οκ ποσοστο. Τα αλλα δε μας ενδιαφερουν γιατι δεν μπορουν να κανουν δουλεια. Ωστοσο με εξωσωματικη δεν ενδιαφερει η κινητικοτητα αλλα ενα υγιες σπερμα και δεν ξερω μηπως πρεπει να παρει β' γνωμη για τη διαδικασια αυτη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Kat-Cat είπε:

δεν ειχα δει τη φωτο, ειδα που ανεβασε το 70% και τρελάθηκα! Βασικα στην γρηγορη κινητικοτητα βγαζει παυλα που σημαινει οτι μαλλον δε βρεθηκαν γρηγορα. Βρεθηκαν ωστοσο αργα προωθητικα που και αυτα κανουν δουλεια απλα πιο αργα, και μαλιστα ενα οκ ποσοστο. Τα αλλα δε μας ενδιαφερουν γιατι δεν μπορουν να κανουν δουλεια. Ωστοσο με εξωσωματικη δεν ενδιαφερει η κινητικοτητα αλλα ενα υγιες σπερμα και δεν ξερω μηπως πρεπει να παρει β' γνωμη για τη διαδικασια αυτη.

ολα γινονται αρκει να ψαχτουν τα παιδια καλα. η αληθεια ειναι οτι ειμαι ασχετη επι του θεματος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Dim83 είπε:

ολα γινονται αρκει να ψαχτουν τα παιδια καλα. η αληθεια ειναι οτι ειμαι ασχετη επι του θεματος.

ναι θα του εξηγήσει και ο γιατρός. Εγώ οσο ειχα διαβασει καποια στιγμη για το σπερμοδιαγραμμα λεω, δεν ξερω και πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@fwths η ποσότητα είναι ακριβώς η ίδια κ με τ πρώτο σπερμοδιαγραμμα ανά ml. Η συνολική αλλάζει κ είναι λογικό καθώς σε κάθε εκσπερμάτωση είναι διαφορετικά τα μλ. Την προηγούμενη φορά τ συνολικό δείγμα ήταν γύρω στα 3 μλ ενώ τώρα 1.9. Αν πας αύριο να δώσεις μπορεί να είναι 2.5 η. 3.5 τ συνολικό δείγμα. Η κινητικοτητα στα ζωηρά έχει παύλα άρα δ έχεις ζωηρά στην πρώτη κινητικότητα. Κανονικά πρέπει να κάνεις κατακερματισμό του dna για να έχετε πλήρη εικόνα ως προς τη μορφολογία. Αν είναι φυσιολογικά μια χαρά εξωσωματική γίνεται. Όσο για τ embryolab θεωρείται τοπ χωρίς να χω προσωπική εμπειρία βέβαια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dim83 είπε:

@fwths δεν ειμαι καθολου σχετικη το ξαναλεω, αλλα απο αυτο που βλεπω στο χαρτι καταλαβαινω οτι το 70% ειναι το αθροισμα του 45% και 25%. ρωτησες το γιατρο?

Εννοει οτι απο το 100% των σπερματοζωαριωνκινειται μονο το 70. Κ απο το 70, το 45% κινειτσι με αργη προωθηση κ το 25 χωρις προωθηση. Προφανως το υπολοιπο 30% δεν κινειται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@fwths καλημέρα! Όχι δεν είμ αι από Θεσσαλονίκη όμως το έχω ακούσει το embryoland. Κοίτα θεωρώ ότι σε καμια περιπτωση αυτο το σπερμοδιαγραμμα δε σας αποκλείει την εξωσωματική. Πρέπει να πας κι αλλού κι αλλού κι αλλού. Και παράλληλά ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΤΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ με τη γυναίκα σου.

Εμένα ο άντρας μου αφαίρεσε τον ένα όρχι κι έπειτα από αυτό έχει όγκο 0,4ml(εκεί που εσένα έχει 1,9 αντίστοιχα), που έτσι κι αλλιώς ο όγκος πριν το χειρουργείο ήταν οριακός. Ο ουρολόγος εκτός ότι μας έδωσε βιταμίνες,μας είπε να κανει διατροφή,να μην καπνίζει,να γυμνάζεται και θα κάνουμε επαναληπτικό αρχές Μάρτη. Λόγω αυτού του γεγονότος αναλόγως μειωμένος είναι και ο αριθμός σπερματοζωαρίων/ml δεδομένου του μικρού όγκου.

Όμως ο ουρολόγος μας έδωσε να καταλάβουμε ότι αν είναι καλή η κινητικότητα και 1 σπερματοζωάριο αρκεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρώτησα για βιταμίνες είπε δεν έχει κανένα νόημα να σου δώσω τίποτα και όταν του είπα έστω δώστε μου κάτι είπε όχι και επέμενε. Επίσης μου έδωσε και εξέταση για αζωοσπερμια ενώ είπε πως δεν είμαι όταν τον ρωτήσαμε δεν ξέρω ίσως για να είναι σίγουρος. Δεν ξέρω. Τέλος εσύ που είπες για κατακερματισμός-σπέρματος μόνο που δεν γέλασε όταν του το είπα... Με αυτό το σπέρμα δεν γίνεται κατακερματισμός-σπέρματος είπε μην επιμένεις... Δεν έχεις ποσότητα να μπορέσω να κάνω κατακερματισμό-σπέρματος είπε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτός δεν μου το εξήγησε για την ταχύτητα αναλυτικά είπε απλά πως είναι  καλή η ταχύτητα.αρα λάθος κατάλαβα; δεν είναι  70τις εκατό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ετσι οπως φαινεται δεν ειναι 70% αλλα εχεις ενα καλο ποσοστο αργης προωθητικης. Αυτο σημαινει οτι υπαρχει ενα ποσοστο που αργα μεν αλλα σταθερα κινουνται προς τον στοχο. Οποτε φαντάζομαι οτι γιαυτο δεν τον προβληματισε αυτο. Ακολουθα τις συμβουλες του (αν και αυτα τα "μονο που δε γελασε" δε μου αρεσουν απο μερους του αν τα εκανε φυσικα), και σιγουρα σε λιγο καιρο θα σου πει να κανεις και το επομενο βημα ωστε να το ξεπερασετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kat at eχεις κάποια εμπειρία και εσύ με το σύζυγό σου με το σπέρμα; εννοούσα πως επειδή και η γυναίκα μου του είχε ξαναπεί να κάνει κατακερματισμός-σπέρματος και εγώ ξανά επέμενα έλεγε όχι δεν γίνεται και όταν ρώτησα γιατί;;; είπε χαμογελώντας αμήχανα όχι με κακόν σκοπό αλλά αμηχανία οθα έλεγα πως δεν γίνεται λόγω πως δεν έχει σπέρμα να κάνει κάτι τέτοιο αλλά κύτταρα. Αυτά ήταν ακριβώς τα λόγια του. Μου πρότεινε εγχείρηση βιοψία για να μπορέσει να γίνει μελλοντικά εξωσωματική και πάλι είπε αν βρεθεί σπέρμα. Και εκεί λέει δεν είναι σίγουρο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η απορία που θέλω να λύσω στην embryoland είναι γιατί όχι με αυτά τα υποτιθέμενα 100χιλιαδες γιατί ένα από αυτά δεν κάνει;;;; αυτός είπε γτ δεν μιλάμε για σπέρμα αλλά κύτταρα γτ είναι αλλοιωμένα. Και επίσης τώρα που το ξαναδιαβάζω από χθες έχω λιώσει το χαρτί..... Βλέπω λέει κάπου 4τις εκατό κατά κάποιον τρόπο ομαλό. Επίσης σε εσένα που πρότεινες φυσιολογικές επαφές πχ πλέον είναι γέλιο να μιλάμε για ελπίδα στο τούνελ.. Ούτε ταχύτητα υπάρχει από αυτά που μου εξηγήστε γτ είναι αργό.. Πως θα τρύπησεο το ωάριο. Καλά για διάθεση δεν συζητώ...... Όποιος δεν μπει στη θέση μου δεν νιώθει.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η fwths είπε:

Kat at eχεις κάποια εμπειρία και εσύ με το σύζυγό σου με το σπέρμα; εννοούσα πως επειδή και η γυναίκα μου του είχε ξαναπεί να κάνει κατακερματισμός-σπέρματος και εγώ ξανά επέμενα έλεγε όχι δεν γίνεται και όταν ρώτησα γιατί;;; είπε χαμογελώντας αμήχανα όχι με κακόν σκοπό αλλά αμηχανία οθα έλεγα πως δεν γίνεται λόγω πως δεν έχει σπέρμα να κάνει κάτι τέτοιο αλλά κύτταρα. Αυτά ήταν ακριβώς τα λόγια του. Μου πρότεινε εγχείρηση βιοψία για να μπορέσει να γίνει μελλοντικά εξωσωματική και πάλι είπε αν βρεθεί σπέρμα. Και εκεί λέει δεν είναι σίγουρο. 

νομίζω στα λέει κάπως περίεργα βιοψία θα κάνει ο άντρας μου που στο σπερμοδιαγραμμα έχει 0 Επίσης κατάτμηση σπέρματος πρέπει να κάνεις Αφού εσύ έχεις σπερματοζωαρια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...