Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες γεννάμε Ιαν/φεβ 2018 ?


Recommended Posts

Κι μένα έχουν μειωθεί οι κινήσεις της. Μου το είπε ο γιατρός ότι θα συμβεί και έχει σημασία να την νιώθω αν και οχι σσυνέχεια. Όμως μου κακοφαινεται απο κει που ήταν σουπερ κινητική. Αλλά δεν έχει αλλο χώρο το παιδάκι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Rosemary θα συμφωνήσω με την κοπέλα πιο πάνω. Έχεις μέρες ακόμη. Ουσιαστικά σ προκαλεί τοκετό με τ χέρι. Το μωρο έχει εμπεδωθει; τις επόμενες μέρες λογικά θα γεννήσεις. Κ μένα μ την έκανε ο γιατρός γτ κ καλά  δ είχα συσπάσεις κτλ κ σε 5 μέρες γέννησα. Το μωρο δ είχε εμπεδωθεί κ ταλαιπωρήθηκα κ γέννησα με καισαρική. Είχα κ γω αυτό π λες εμπιστοσύνη με κλειστά μάτια άλλα θεωρώ ότι αν δ μ τ έκανε μπορεί κ να γεννούσα φυσιολογικά. Στο επόμενο με ρ Καλό δ θα με αγγίξει κανένας εκεί κάτω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Love1988 είπε:

Κι μένα έχουν μειωθεί οι κινήσεις της. Μου το είπε ο γιατρός ότι θα συμβεί και έχει σημασία να την νιώθω αν και οχι σσυνέχεια. Όμως μου κακοφαινεται απο κει που ήταν σουπερ κινητική. Αλλά δεν έχει αλλο χώρο το παιδάκι μου.

 Καλα συννενοημενες ειμαστε?? Χθες ολη την ωρα γκρινιαζα επειδη δεν κουνιωταν πολυ.. Ευτυχως σημερα ειναι οκ. Αλλα να σου πω κατι....παντου διαβαζω οτι ειναι λογικο στον 9ο να μειωνονται οι κινησεις..

Κοριτσια....εχετε βρει παιδιατρο? Δεν εχω ασχοληθει κ πολυ... Επισης μου φαινονται ολα υποπτα... Νιωθω πιεση κ λεω "ωπ! γενναω!" νιωθω εναν πολυ πολυ ελαφρυ πονο-παλι το ιδιο λεω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Rosemary θα συμφωνήσω με την κοπέλα πιο πάνω. Έχεις μέρες ακόμη. Ουσιαστικά σ προκαλεί τοκετό με τ χέρι. Το μωρο έχει εμπεδωθει; τις επόμενες μέρες λογικά θα γεννήσεις. Κ μένα μ την έκανε ο γιατρός γτ κ καλά  δ είχα συσπάσεις κτλ κ σε 5 μέρες γέννησα. Το μωρο δ είχε εμπεδωθεί κ ταλαιπωρήθηκα κ γέννησα με καισαρική. Είχα κ γω αυτό π λες εμπιστοσύνη με κλειστά μάτια άλλα θεωρώ ότι αν δ μ τ έκανε μπορεί κ να γεννούσα φυσιολογικά. Στο επόμενο με ρ Καλό δ θα με αγγίξει κανένας εκεί κάτω. 

Εχει εμπεδωθει το μωρο κ εχω κ διαστολη. Δεν εχω ομως συσπασεις (ημαρτον, ειχα απο την αρχη κ τωρα που τις θελω δεν ερχονται) κ ειναι πολυ σκληρος ο τραχηλος.

Καλε δεν ειμαι νωρις!! Σε 10 μερες εχω ημερομηνια τοκετου!!! Αφου με εχει πιασει τρελη ανυπομονησια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

 Καλα συννενοημενες ειμαστε?? Χθες ολη την ωρα γκρινιαζα επειδη δεν κουνιωταν πολυ.. Ευτυχως σημερα ειναι οκ. Αλλα να σου πω κατι....παντου διαβαζω οτι ειναι λογικο στον 9ο να μειωνονται οι κινησεις..

Κοριτσια....εχετε βρει παιδιατρο? Δεν εχω ασχοληθει κ πολυ... Επισης μου φαινονται ολα υποπτα... Νιωθω πιεση κ λεω "ωπ! γενναω!" νιωθω εναν πολυ πολυ ελαφρυ πονο-παλι το ιδιο λεω!!

Κι εγώ σήμερα ότι νιώθω λέω μήπως ήρθε η ώρα;

Παιδίατρο έχω βρει και σκέφτομαι τις επόμενες μέρες να τον επισκεφτώ για να μου δώσει συμβουλές για τις πρώτες μέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα ειναι κανονικη προς σκληρη (πολυ πιο σκληρη παντως απο τις αρχες) αλλα με το που ξεκινησω περπατημα, μεσα σε 5 λεπτα, μου γινεται πετρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@rosemary πολύ ωραία τότε! Αφού έχεις διαστολή θα την κάνει τη δουλειά τ ο τράχηλος όταν έρθει η ώρα! Μετρημένες είναι οι μέρες σου κοριτσάκι, για να μην πω οι ώρες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Diwni είπε:

@rosemary πολύ ωραία τότε! Αφού έχεις διαστολή θα την κάνει τη δουλειά τ ο τράχηλος όταν έρθει η ώρα! Μετρημένες είναι οι μέρες σου κοριτσάκι, για να μην πω οι ώρες!

Ξερεις τι με αγχωνει-θα ρωτησω κ τον γιατρο αυριο... Αν υπαρξει περεταιρω διαστολη κ παρολ'αυτα δεν μαλακωσει ο τραχηλος ή δεν κανω συσπασεις.. Βεβαια μπορει να λεω κ βλακειες... Φοβαμαι μηπως αυτα ειναι λογοι καισαρικης ή μηπως μου κανουν τεχνητους αμα περασει η ημερομηνια τοκετου. Εχω ακουσει οτι ποναν παρα πολυ οι τεχνητοι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω να σου απαντησω ρωτησε το γιατρό και πες μας κι εμάς :-) κι εμένα είναι σκληρή η κοιλιά μου καμμιά σχεση με τις αρχες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Love1988 είπε:

Κι μένα έχουν μειωθεί οι κινήσεις της. Μου το είπε ο γιατρός ότι θα συμβεί και έχει σημασία να την νιώθω αν και οχι σσυνέχεια. Όμως μου κακοφαινεται απο κει που ήταν σουπερ κινητική. Αλλά δεν έχει αλλο χώρο το παιδάκι μου.

Κ εμένα μου κακοφαινεται πολύ αλλά τουλάχιστον ξέρω ότι κοντευει η ώρα που θα την έχω αγκαλιά και με παρηγορει αυτό. 

 

Παιδίατρο εγώ έχω βρει, μη φανταστείτε ότι είχα κ πολλές επιλογές εδώ που μένω, αλλά έχω βρει εναν, μόνο που εδώ αναγκαστικά το.μωρο στην αρχή θα το δουν στο νοσοκομείο και μετά πας εσύ όπου θες. Όσο για την κοιλια μου είναι αρκετά σκληρή. Περιμένω την Παρασκευή να δούμε τι γίνεται στον καρδιοτοκογραφο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

9Αν κάνεις διαστολή θα μαλακώσει ο τράχηλος. Όσο για τους τεχνητούς να σ πω εγώ πήγα με πόνους διλεπτου με τριλεπτου κ μ βάλαν κ τεχνητούς για να γίνουν πιο τακτικοί οι πόνοι. Δ μπορώ να σ πω ότι κατάλαβα διαφορά. Περπατούσα κ συνέχεια. Σκέψου ότι επισκληριδιο έκανα όταν οι πόνοι είχαν φθάσει στο λεπτό κ μετά από 14 ώρες π με είχαν πιάσει οι πόνοι πιο πολύ για να ξεκουραστώ παρά γτ δ άντεχα τ πόνο. Κ άντεχα κι άλλο άλλα ο γιατρός μ επεμενε για να μην εξαντληθω καθώς είχα όλο τ βράδυ αυπνη. Αφού οταβ ήρθε η αναισθησιολογος κ είχε τους πόνους στο μόνιτορ μ λέει καλά τ κάθεσαι κ ταλαιπωρείσαι τόση ωρα; κ μέχρι να μ κάνει την επισκληριδιο σταμάτησε 4 φορές γτ είχα συσπάσεις. Μέχρι να γεννήσω οταβ περνούσε η δράση της σκέψου δ ζητούσα αμέσως να μ βάλει δόση γτ έκανα ακροβατικά μπας κ γύρισει η μικρή. Ένα τσακ ήθελε. Αυτό π δ άντεχα ηταβ τ χέρι τ γιατρού π προσπαθούσε να τη γύρισει. Τους πόνους τους άντεχα. Όταν ετοιμαζόταν να με δει τ έλεγα περίμενε να μ βάλει δόση η αναισθησιολογος. Εφόσον τ μωρο έχει εμπεδωθεί μόλις κάνεις διαστολή θα γεννήσεις. Καταλαβαίνω τ άγχος σ κ γω τις τελευταίες μέρες σκεφτόμουν πως θα είναι κ πόσο θα πονέσω κτλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μ γεια σας!!!!

τ κανετε; λοιπον εγω πητ οπως ηερετε εχω 11/3..ομως κογω προβληματων κατα 99% γενανω τν πεμπτη 22/2,μ καισαρικη... θ ξερω σιγουρα τν τριτη... @Love1988 κρατησου λιγο μεχρι τοτε γ ν καταφερουμε ν συναντηθουν τ κοριτσια μας κ εμεις τ μεγαλα πνευματα...χαχαχα

εκτος αν μας κανει καμια εκπληξη η δικια μ κ βγει πιο νωρις απο μονη τς...

στην αρχη στεναχωρηθηκα λιγο μ τν καισαρικη,αλλα μ εξηγησαν κ ο ουρολογος  μ κ ο γυναικολογος μ πως ειναι κριμα ν παιξουμε κορωνα γραμματα τ νεφρο μ μιας κ ειμαι 22χρονων...

θ γενναγα κ αυριο,αλλα ο γιατρος θελει ν κλεισουμε τουλαχιστον τς 37 κ ν πλησιασουμε προς τς 38 εβδομαδες...

απο κινησεις τ πρωι σχεδον καμια,αλλα τ απογευμα κ τ βραδυ ειμαστε οκ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η katerinant95 είπε:

Κοριτσια μ γεια σας!!!!

τ κανετε; λοιπον εγω πητ οπως ηερετε εχω 11/3..ομως κογω προβληματων κατα 99% γενανω τν πεμπτη 22/2,μ καισαρικη... θ ξερω σιγουρα τν τριτη... @Love1988 κρατησου λιγο μεχρι τοτε γ ν καταφερουμε ν συναντηθουν τ κοριτσια μας κ εμεις τ μεγαλα πνευματα...χαχαχα

εκτος αν μας κανει καμια εκπληξη η δικια μ κ βγει πιο νωρις απο μονη τς...

στην αρχη στεναχωρηθηκα λιγο μ τν καισαρικη,αλλα μ εξηγησαν κ ο ουρολογος  μ κ ο γυναικολογος μ πως ειναι κριμα ν παιξουμε κορωνα γραμματα τ νεφρο μ μιας κ ειμαι 22χρονων...

θ γενναγα κ αυριο,αλλα ο γιατρος θελει ν κλεισουμε τουλαχιστον τς 37 κ ν πλησιασουμε προς τς 38 εβδομαδες...

απο κινησεις τ πρωι σχεδον καμια,αλλα τ απογευμα κ τ βραδυ ειμαστε οκ...

Άντε Κατερίνα μου με το καλό, εφόσον οι γιατροί σου σου πρότειναν την καισαρική για το καλό σ, μη στεναχωριέσαι. Σημασία έχει να είσαι καλά εσύ κ το μωράκι σου. Λίγο σου έμεινε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maria6390 είπε:

Άντε Κατερίνα μου με το καλό, εφόσον οι γιατροί σου σου πρότειναν την καισαρική για το καλό σ, μη στεναχωριέσαι. Σημασία έχει να είσαι καλά εσύ κ το μωράκι σου. Λίγο σου έμεινε!!! 

αυτο ακριβως..αλλωστε το αποτελεσμα θ ειναι ιδιο,θ παρω τν μπεμπουλα μ σ μια εβδομαδα αγκαλια κοριτσια...!!!  με το καλο σε ολες μας..!!! δν μπορω να σας περιγραψω τν χαρα μ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άντε @katerinant95 με το καλό κοριτσάκι μου!!! Κοίτα εγώ από ένστικτο εδώ και καιρό πιστεύω πώς θα γεννήσω στις 23..δεν ξερω γιατί αλλα αυτό πιστεύω. Είτε με καισαρική η φυσιολογικά καμμία σημασία δεν έχει! Στο λέω θα βρεθούμε σίγουρα εκεί! Τα άλλα κορίτσια δεν θα το ξέρουν αλλά μέσω του φορουμ με την Κατερίνα γίναμε φίλες και στο facebook και τα λεμε κ απο κει. Και γενικά χαίρομαι κορίτσια που ολο αυτόν τον καιρό μοιραστηκαμε αυτό το ταξίδι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Love1988 είπε:

Άντε @katerinant95 με το καλό κοριτσάκι μου!!! Κοίτα εγώ από ένστικτο εδώ και καιρό πιστεύω πώς θα γεννήσω στις 23..δεν ξερω γιατί αλλα αυτό πιστεύω. Είτε με καισαρική η φυσιολογικά καμμία σημασία δεν έχει! Στο λέω θα βρεθούμε σίγουρα εκεί! Τα άλλα κορίτσια δεν θα το ξέρουν αλλά μέσω του φορουμ με την Κατερίνα γίναμε φίλες και στο facebook και τα λεμε κ απο κει. Και γενικά χαίρομαι κορίτσια που ολο αυτόν τον καιρό μοιραστηκαμε αυτό το ταξίδι!

Τι ωραία να βρεθείτε και από κοντά σε μια τόσο σημαντική στιγμή και τον δύο σας!!! Όλα καλά πάνε για όλες μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εννοειται πως δν θ χαθουμε τωρα π τελειωνει σιγα σιγα αυτο τ ταξιδι...γτ στην ουσια θ ξεκινησουμε ολες μας αλλο ενα ταξιδι,παλι μ πολλα κοινα... ευχομαι πανω απο ολα ολες μας ν παρουμε αγκαλια γερα παιδια!!! Κ επειτα ν ειμαστε κ εμεις καλα ν τ δουμε ν μεγαλωνουν... 

χαχα οποια παει πρωτη κραταει κρεβατι γ τν αλλη...χαχαχα μ θυμιζει λιγο τ παιδικα μας χρονια π βαζαμε τν φιλη μας ν μας κρατησει θεση...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η katerinant95 είπε:

Κοριτσια εννοειται πως δν θ χαθουμε τωρα π τελειωνει σιγα σιγα αυτο τ ταξιδι...γτ στην ουσια θ ξεκινησουμε ολες μας αλλο ενα ταξιδι,παλι μ πολλα κοινα... ευχομαι πανω απο ολα ολες μας ν παρουμε αγκαλια γερα παιδια!!! Κ επειτα ν ειμαστε κ εμεις καλα ν τ δουμε ν μεγαλωνουν... 

χαχα οποια παει πρωτη κραταει κρεβατι γ τν αλλη...χαχαχα μ θυμιζει λιγο τ παιδικα μας χρονια π βαζαμε τν φιλη μας ν μας κρατησει θεση...

 

Πολύ σωστά δε θα χαθούμε, θα έχουμε πλέον άλλες ανησυχίες να μοιραζόμαστε. 

Άσε εμένα πιο πολύ με φοβίζει το ότι θα πρέπει να μείνω κάποιες μέρες στο νοσοκομείο παρά η γέννα. ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Maria6390 Αληθεια;!

εμενα τ αντιθετο...οσο θ ειμαι εκει θ ειμαι σιγουρη...τ μετα σκεφτομαι πως θ ειναι.. εκει θ εχω τς γιατρους κ γ μενα κ γ τν μπεμπα...ενω στο σπιτι οση βοηθεια κ αν εχω θ ειμαι εγω κ η μπεμπα,χωρις τν αμεδη ασφαλεια τ νοσοκομειου/γιατρου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Κι όμως ναι δεν έχω ξαναμεινει σε νοσοκομείο πότε μου. Ασε που επειδή είναι δημόσιο θα είμαι κ με πόσες άλλες άγνωστες μες στο δωμάτιο, δε θέλω. Στο σπίτι ναι μεν θα είμαι μόνη μου αλλά δε με φοβίζει η αλήθεια, ο παιδίατρος που διάλεξα είναι ούτε 5 λεπτα μακριά μας κ θα έχω κ βοήθεια από τοους δικούς μας οπότε δε φοβάμαι καθόλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι σε καταλαβαίνω δεν έχω μείνει ποτέ σε νοσοκομείο και δεν θέλω με τίποτα!!! Σκέφτομαι πως αν κανω καισαρικη θα μείνω μια μερα παραπανω και δεν θέλω καθόλου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι θα γινει με αυτον τον καιρο!! Μου εχουν φερει κατι δωρακια για την μικρη (σεντονακια πετσετουλες κ.α.) κ τ επλυνα κ μου τα επιασε 2 φορες η βροχη.... Ημαρτον!! Ξυπνησα στις 3 απο βροχη κ ηθελα να κλαψω που τα ξαναεβρεξε... Θα τα πλυνω 3η φορα τωρα-καινουργια πραγματα... (πολυ γκρινια ε???)

Κ μου ελεγε η μανα μου στο τηλ..."βαλτα στο αλλο μπαλκονι που δεν τα πιανει η βροχη". "Οχι μαμα-εχει ηλιο εξω"!!

Τι αλλα??? Εγω μετα απο μερες σημερα ξυπνησα αργα-επιτελους χορτασα υπνο!!

Κοριτσια δεν αντεχω αλλο.. Δε περναν οι μερες!! ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΟΥΛΙΞΩ ΤΗΝ ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΜΟΥ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Love1988 Άστα ίσως εκείνη τη στιγμή επειδή θα έχουμε τα μωρά να μην το πολύ σκεφτόμαστε, ελπίζω δηλαδή. 

@Rosemary Εγώ τα έχω ετοιμάσει όλα αλλά μου έφεραν εχθές κάτι φορμακια και με το ένα ξετρελαθηκα θέλω να της το βάλω όταν γεννηθεί αλλά βρέχει συνέχεια κ δεν έχω επιχειρησει να τα πλυνω...

 

Εγώ είμαι καλά έχω κάποιες ενοχλήσεις αλλά πιστεύω είναι φυσιολογικό, αύριο έχουμε γιατρό να δούμε τι γίνεται. Να ξέρω να απομακρυνθω την Κ. Δευτέρα η να κάτσω σπίτι μου καλού κακού ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Maria6390 είπε:

@Love1988 Άστα ίσως εκείνη τη στιγμή επειδή θα έχουμε τα μωρά να μην το πολύ σκεφτόμαστε, ελπίζω δηλαδή. 

@Rosemary Εγώ τα έχω ετοιμάσει όλα αλλά μου έφεραν εχθές κάτι φορμακια και με το ένα ξετρελαθηκα θέλω να της το βάλω όταν γεννηθεί αλλά βρέχει συνέχεια κ δεν έχω επιχειρησει να τα πλυνω...

 

Εγώ είμαι καλά έχω κάποιες ενοχλήσεις αλλά πιστεύω είναι φυσιολογικό, αύριο έχουμε γιατρό να δούμε τι γίνεται. Να ξέρω να απομακρυνθω την Κ. Δευτέρα η να κάτσω σπίτι μου καλού κακού ???

Nα εισαι κοντα στο νοσοκομειο!! Μην εχουμε καμια γεννα στους αγρους!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...