Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες γεννάμε Ιαν/φεβ 2018 ?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κοριτσια τι ν σας πω.?!  εγω παντως δν εχω τρελη διαφορα στις κλωτσιες τς τελευταιες 20 μερες περιπου.... 

ισως ν μ συμβει απο τς 36 κ μετα εβδομαδες..ή μηπως εχουμε σχετικα νορμαλ ή μικρουλια μωρα κ εχουν ακομη χωρο κ παιζουν...λατρευω οταν εχει λοξυγγα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η katerinant95 είπε:

κοριτσια τι ν σας πω.?!  εγω παντως δν εχω τρελη διαφορα στις κλωτσιες τς τελευταιες 20 μερες περιπου.... 

ισως ν μ συμβει απο τς 36 κ μετα εβδομαδες..ή μηπως εχουμε σχετικα νορμαλ ή μικρουλια μωρα κ εχουν ακομη χωρο κ παιζουν...λατρευω οταν εχει λοξυγγα... 

Εμένα που συνήθως έχει λοξυγγα όταν πάει να με πάρει ο ύπνος??? Λες και το κάνει επίτηδες ένα πράγμα. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα π κ οι δυο γιατροι(κ ο δικος μ κ εκει π εκανα τ ντοπλερ) μ ειπαν πως εχει μπει στη λεκανη,πλεον χτυπαει κυριως κατω απο τ στηθος μ,κ βλεπεις ν προεξεχουν 2 σκληρα πραγματα δεξια κ αριστερα.. δλδ πλεον δν νιωθω ν κανει ολοκληρη τουμπα οπως τν προηγουμενο μηνα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Love1988 είπε:

Τα μωρά σας πόσο κινητικά είναι; εμένα πραγματικά δεν σταματάει. Απο τη 1 η ωρα έχω ξαπλώσει και δεν σταματάει να κλωτσάει. Ποτέ δεν κοιμάται αυτή η μπουμπου;

Επίσης πεινάω τραγικά....πιστεύω ότι κιλά δεν πήρα θα τα πάρω όλα τελευταίες βδομάδες!

Ρε, κι εμενα κουνιεται ΣΥΝΕΧΕΙΑ!! Ποιο πολυ απο ποτε!! Κ μ'αρεσει που διαβαζα οτι στον 9ο πολλες γυναικες ανησυχουν γιατι μειωνεται η κινητικοτητα του μωρου... Ουτε καν!! Το πιο αστειο ειναι οταν η κοιλια παιρνει περιεργα σχηματα κ ειδικα οταν το μωρο βαζει μαλλον τον αγκωνα του πισω απο τον αφαλο!! Μα νομιζω οτι θα βγει απο κει!!!!!

Κοριτσια ποσο συχνα σας εχει λοξυγγα? Εμενα σιγουρα 2 φορες την ημερα.. Να'ναι φυσιολογικο??

Οσο για την ορεξη, εχω τοοοοσες πολλες καουρες που κ να ηθελα να φαω πολυ, δε θα μπορουσα. Χθες πχ που εκανα παρασπονδια κ εβαγα αργα σουβλακια, κοιμηθηκα χαλια κ ειχα κ εφιαλτες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και μένα έχει 2-3 φορές τη μέρα λοξυγγα. Όσο για το φαγητό εγώ καούρες δεν έχω πάρα πολλές αλλά δεν έχω όρεξη δε μπορώ να φαω, βάζω το φαγητό στο πιάτο τρώω δύο μπουκιες κ νιώθω γεμάτη. Σήμερα που έφαγα κανονικά ένα πιάτο από εκείνη την ώρα έχω τάση γ εμετό. Και έχω κ την πεθερά μου να γκρινιάζει γιατί δεν τρώω. Νομίζει ότι επειδή είμαι έγκυος πρέπει να τρώω σα βόδι. Αφήστε που πιάνει κ τον άντρα μου οπότε πάμε να τους δούμε και του κάνει παράπονα επειδή δεν πήρα κιλά και δε θα μεγαλώσει λέει σωστά μωρό κλπ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Maria6390   χαχαχα η πεθερα σ ολα τ λεφτα..ο παππους μ ειναι ετσι...λεει πρεπει ν τρωω γ 2....χαχαχαχαχα

κοριτσια σ λιγο θ σταματησουμε ν λεμε γ αυτα κ θ ξεκινησουμε τ ποσο γαλα πινει,τι χρωμα κακακια εχει κ ολα αυτα....χαχαχα απιστευτο μ φαινεται..!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άστα η πεθερά μου γενικά είναι τυχερή που δε μένουμε πολύ κοντά γιατί άλλο να συγκρατιεμαι τις 2-3 φορές τη βδομάδα που τη βλέπω κ άλλο να την είχα κάθε μερα.? 

Δε ξέρω για εσάς αλλά εγώ περιμένω πως κ πως αλλά δεν περνάνε οι μέρες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις ειμαστε σ χειρορερη κατασταση...εγω νιωθω πως ειναι χειροτερα κ απο αιωνας αυτες οι ουτε 30 ημερες....!!!! κ ενω εχουμε περασει 8 μηνες..χαχαχ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια να σας πω κατι που εκανα δεν ξέρω αν εχει βαση κ λογική. Καθε βράδυ υπεφερα απο τις καουρες κ δεν μπορουσα να κοιμηθώ. Διαβασα λοιπον οτι το γαλα τις μειωνει. Γάλα ομως εγω πινω μονο το πρωί. Σκέφτηκα λοιπόν να πιω το χαπι του ασβεστιου που πινω το μεσημερι να το παρω οταν ξαπλώσω. Εχω 3 νύχτες που σωθηκα απο τις καουρες. :-):-):-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι ομως Love το ασβεστιο ετσι κι αλλιως ειναι καλυτερο να το παιρνει καποιος βραδυ!! Οποτε, καλα κανεις!!

Δυστυχως εγω δεν παιρνω ασβεστιο οποτε δεν μπορω να το δοκιμασω..

Παντως εγω τα πεθερικα μου, τα βλεπω γυρω στις 3 φορες τον μηνα για κανενα φαγητο-κ μενουμε κ σε πολυ κοντινες περιοχες.. Δε με ενοχλουν καθολου κ ειναι παρα πολλοι διακριτικοι. Βεβαια ο αντρας μου εχει βαλει απο την αρχη ορια. Δηλ απο τοτε που ειχα γνωρισει τους γονεις του, πηγε 1-2 φορες η μαμα του να με παρει τηλ κ της εβαλε χερι. Της ειπε να παιρνει αυτον κ οχι εμενα εκτος κ αν ειναι κατι επειγον. Βεβαια πλεον παιρνει τηλ να ρωτησει τι εγινε με τον γιατρο κ τετοια αλλα μεχρι εκει...

Πωπω βρε Μαρακι... Κ γιατι ερχεται τοσο συχνα σπιτι σας?? Ουτε τη μανα μου δε θα αντεχα τοσο συχνα που εχω το θαρρος να της λεω κ ο,τι θελω...

Τελικα στην αρχη ειχε δικιο ο αντρας μου... Εγω του ελεγα οτι δε με ενοχλησε καθολου που με πηρε η μητερα του τηλ μερικες φορες κ αυτος μου ειπε πως ο,τι δε με ενοχλει τωρα, μπορει να με ενοχλσει αυριο κ πως το τηλεφωνο μπορει να γινει επισκεψη για καφε κ η επισκεψη, κουδουνι χωρις προειδοποιηση...

Κοριτσια, ξεκοψτε τα τωρα που ειναι νωρις...

Εμενα με αγχωνει πολυ η σταση που θα εχουν απεναντι στο παιδι αν χρειαστει να το κοιταξουν. Φανταζεστε να κανουν τα δικα τους??? Να κανετε πχ εσεις στο παιδι σας την πιο υγιεινη διατροφη κ να παν να του δωσουν γλυκα..

Ουτε να το σκεφτομαι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Ρε, κι εμενα κουνιεται ΣΥΝΕΧΕΙΑ!! Ποιο πολυ απο ποτε!! Κ μ'αρεσει που διαβαζα οτι στον 9ο πολλες γυναικες ανησυχουν γιατι μειωνεται η κινητικοτητα του μωρου... Ουτε καν!! Το πιο αστειο ειναι οταν η κοιλια παιρνει περιεργα σχηματα κ ειδικα οταν το μωρο βαζει μαλλον τον αγκωνα του πισω απο τον αφαλο!! Μα νομιζω οτι θα βγει απο κει!!!!!

Κοριτσια ποσο συχνα σας εχει λοξυγγα? Εμενα σιγουρα 2 φορες την ημερα.. Να'ναι φυσιολογικο??

Οσο για την ορεξη, εχω τοοοοσες πολλες καουρες που κ να ηθελα να φαω πολυ, δε θα μπορουσα. Χθες πχ που εκανα παρασπονδια κ εβαγα αργα σουβλακια, κοιμηθηκα χαλια κ ειχα κ εφιαλτες...

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η katerinant95 είπε:

@Maria6390   χαχαχα η πεθερα σ ολα τ λεφτα..ο παππους μ ειναι ετσι...λεει πρεπει ν τρωω γ 2....χαχαχαχαχα

κοριτσια σ λιγο θ σταματησουμε ν λεμε γ αυτα κ θ ξεκινησουμε τ ποσο γαλα πινει,τι χρωμα κακακια εχει κ ολα αυτα....χαχαχα απιστευτο μ φαινεται..!!!

 

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Κι ομως Love το ασβεστιο ετσι κι αλλιως ειναι καλυτερο να το παιρνει καποιος βραδυ!! Οποτε, καλα κανεις!!

Δυστυχως εγω δεν παιρνω ασβεστιο οποτε δεν μπορω να το δοκιμασω..

Παντως εγω τα πεθερικα μου, τα βλεπω γυρω στις 3 φορες τον μηνα για κανενα φαγητο-κ μενουμε κ σε πολυ κοντινες περιοχες.. Δε με ενοχλουν καθολου κ ειναι παρα πολλοι διακριτικοι. Βεβαια ο αντρας μου εχει βαλει απο την αρχη ορια. Δηλ απο τοτε που ειχα γνωρισει τους γονεις του, πηγε 1-2 φορες η μαμα του να με παρει τηλ κ της εβαλε χερι. Της ειπε να παιρνει αυτον κ οχι εμενα εκτος κ αν ειναι κατι επειγον. Βεβαια πλεον παιρνει τηλ να ρωτησει τι εγινε με τον γιατρο κ τετοια αλλα μεχρι εκει...

Πωπω βρε Μαρακι... Κ γιατι ερχεται τοσο συχνα σπιτι σας?? Ουτε τη μανα μου δε θα αντεχα τοσο συχνα που εχω το θαρρος να της λεω κ ο,τι θελω...

Τελικα στην αρχη ειχε δικιο ο αντρας μου... Εγω του ελεγα οτι δε με ενοχλησε καθολου που με πηρε η μητερα του τηλ μερικες φορες κ αυτος μου ειπε πως ο,τι δε με ενοχλει τωρα, μπορει να με ενοχλσει αυριο κ πως το τηλεφωνο μπορει να γινει επισκεψη για καφε κ η επισκεψη, κουδουνι χωρις προειδοποιηση...

Κοριτσια, ξεκοψτε τα τωρα που ειναι νωρις...

Εμενα με αγχωνει πολυ η σταση που θα εχουν απεναντι στο παιδι αν χρειαστει να το κοιταξουν. Φανταζεστε να κανουν τα δικα τους??? Να κανετε πχ εσεις στο παιδι σας την πιο υγιεινη διατροφη κ να παν να του δωσουν γλυκα..

Ουτε να το σκεφτομαι....

Εμένα να φανταστείς τη μέρα που τους είπαμε ότι είμαι έγκυος είπαν του άντρα μου τι το ήθελε γιατί είχαμε κανονίσει το γάμο και είχε έξοδα και που θα έβρισκε τόσα λεφτά κ για το γάμο κ για το μωρό... Άσε τρέλα πράγματα, με τους γονείς μου μένουμε στο ίδιο μέρος και σπίτι μου έρχονται μόνο στις γιορτές μας. Άσε που τώρα χειμώνα που δε δουλεύουμε και οι δύο οι γονείς μου μας συντηρούν... Οι δικοί του, του ζητούσαν λεφτά γιατί λέει εφόσον είναι ο μεγάλος πρέπει να συντηρεί τα αδέρφια του... Τρέλα πράγματα... Ευτυχως τους τα έκοψε αυτά αλλιώς ειλικρινά θα είχαμε χωρίσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σος!!!!

θ παρω αυριο τν γιατρο μ,μ τν μαμα μ ηδη μαλωνω πως επρεπε ν τν παρω τωρα,αλλα φοβαμαι πως ισως ν μν ειναι κτ κ δν θελω ν τν ενοχλησω...

οπως ξερετε τν κυριακη μπαινω στον μηνα μ...

εχω κτ παραπανω απο μερα π νιωθω απο κατω πως κτ εχει "ανοιξει" ν τ πω...κ νιωθω πως θ μ "σταξουν" υγρα,παω τουαλετα κ ουτε καν τσισα μ δν κανω αλλα κ τ χαρτι ειναι πεντακαθαρο δλδ ουτε ουρα ουτε καν κατι σαν τ υγρα π βγαζουμε,ειναι τελειως στεγνο...τ εχει καμια;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η katerinant95 είπε:

Κοριτσια σος!!!!

θ παρω αυριο τν γιατρο μ,μ τν μαμα μ ηδη μαλωνω πως επρεπε ν τν παρω τωρα,αλλα φοβαμαι πως ισως ν μν ειναι κτ κ δν θελω ν τν ενοχλησω...

οπως ξερετε τν κυριακη μπαινω στον μηνα μ...

εχω κτ παραπανω απο μερα π νιωθω απο κατω πως κτ εχει "ανοιξει" ν τ πω...κ νιωθω πως θ μ "σταξουν" υγρα,παω τουαλετα κ ουτε καν τσισα μ δν κανω αλλα κ τ χαρτι ειναι πεντακαθαρο δλδ ουτε ουρα ουτε καν κατι σαν τ υγρα π βγαζουμε,ειναι τελειως στεγνο...τ εχει καμια;

 

Κατερίνα το έχω εγω, κ νιώθω κ πίεση πάω τουαλέτα συνέχεια αλλά τίποτα. Τι είχα από την περασμένη εβδομάδα. Δεν έδωσα πολύ σημασία η αλήθεια ούτε ρώτησα το γιατρό αλλά και που πήγα δε μου είπε ο ίδιος κάτι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Maria6390 είπε:

Κατερίνα το έχω εγω, κ νιώθω κ πίεση πάω τουαλέτα συνέχεια αλλά τίποτα. Τι είχα από την περασμένη εβδομάδα. Δεν έδωσα πολύ σημασία η αλήθεια ούτε ρώτησα το γιατρό αλλά και που πήγα δε μου είπε ο ίδιος κάτι. 

Ουφ ν ξημερωσει κ αυτο τ βραδυ κ ν τν παρω τηλ..

ενω μ εχει δωσει τ θαρρος ο γιατρος μ ν τν παιρνω ακομη κ τετοια ωρα δν θελω ν τν παρω.. γτ μιλησαμε κ στις 9 περιπου αλλα ξεχασα ν τν ρωτησω..κ αν ειναι πιο δευτερης σημασιας ν μν τν ξυπνησω...

αλλα αφου τ εχεις κ εσυ τοσες μερες ευτυχως π δν τν πηρα..θ ειναι μαλλον κτ φυσιολογικο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η katerinant95 είπε:

Ουφ ν ξημερωσει κ αυτο τ βραδυ κ ν τν παρω τηλ..

ενω μ εχει δωσει τ θαρρος ο γιατρος μ ν τν παιρνω ακομη κ τετοια ωρα δν θελω ν τν παρω.. γτ μιλησαμε κ στις 9 περιπου αλλα ξεχασα ν τν ρωτησω..κ αν ειναι πιο δευτερης σημασιας ν μν τν ξυπνησω...

αλλα αφου τ εχεις κ εσυ τοσες μερες ευτυχως π δν τν πηρα..θ ειναι μαλλον κτ φυσιολογικο...

Κ εγώ έχω πάει ήδη στο γιατρό ενώ το είχα κ δε μου ανέφερε κάτι. Απλά το πρωί για να ηρεμήσεις κ συ πάρε το δικό σου ένα τηλέφωνο και ρώτα. Εγώ δεν μπορώ να κοιμηθώ υποφέρω από τη μέση μου. Σε σημείο που χτυπάει και το πόδι μου και δε μπορώ να σταθώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Maria6390 είπε:

 

 

Εμένα να φανταστείς τη μέρα που τους είπαμε ότι είμαι έγκυος είπαν του άντρα μου τι το ήθελε γιατί είχαμε κανονίσει το γάμο και είχε έξοδα και που θα έβρισκε τόσα λεφτά κ για το γάμο κ για το μωρό... Άσε τρέλα πράγματα, με τους γονείς μου μένουμε στο ίδιο μέρος και σπίτι μου έρχονται μόνο στις γιορτές μας. Άσε που τώρα χειμώνα που δε δουλεύουμε και οι δύο οι γονείς μου μας συντηρούν... Οι δικοί του, του ζητούσαν λεφτά γιατί λέει εφόσον είναι ο μεγάλος πρέπει να συντηρεί τα αδέρφια του... Τρέλα πράγματα... Ευτυχως τους τα έκοψε αυτά αλλιώς ειλικρινά θα είχαμε χωρίσει. 

  Καλα την παλευουν καθολου?? Παντως μπραβο στον αντρα σου... Εγω ενα εχω να πω... ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ Κ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ!! Εδω κ βολικος ανθρωπος να ειναι ο αλλος, αν δεν ειναι η δικη σου οικογενεια ή οι δικοι σου φιλοι που τους επελεξες, δεν παιζει να μην γινει παρεξηγηση κ να μην σε ενοχλησει κατι. Εμενα πιο πολυ με νευριαζει να με ενοχλει κατι κ να μην μπορω να το πω (ακομα κι αν ειναι μικροπραγματα).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η katerinant95 είπε:

Κοριτσια σος!!!!

θ παρω αυριο τν γιατρο μ,μ τν μαμα μ ηδη μαλωνω πως επρεπε ν τν παρω τωρα,αλλα φοβαμαι πως ισως ν μν ειναι κτ κ δν θελω ν τν ενοχλησω...

οπως ξερετε τν κυριακη μπαινω στον μηνα μ...

εχω κτ παραπανω απο μερα π νιωθω απο κατω πως κτ εχει "ανοιξει" ν τ πω...κ νιωθω πως θ μ "σταξουν" υγρα,παω τουαλετα κ ουτε καν τσισα μ δν κανω αλλα κ τ χαρτι ειναι πεντακαθαρο δλδ ουτε ουρα ουτε καν κατι σαν τ υγρα π βγαζουμε,ειναι τελειως στεγνο...τ εχει καμια;

 

Ισως το νιωθεις αυτο επειδη εχει μπει το μωρο στη λεκανη. Εγω δε το νιωθω αυτο που λες αλλα φαντασου οτι εχω ηδη μια μικρη διαστολη στον τραχηλο!!

Παλι ξυπνησα απο τις 6 το πρωι... Ξυπναω για τουαλεττα κ δεν μπορω να ξανα κοιμηθω απο το αγχος μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Να παρεις σουτιεν θηλασμου συντομα, γιατι πρεπει να τα πλυνεις κιολας!!! Οσο για τα ρουχα... δε νομιζω οτι πρεπει να αγχωνεσαι. Ετσι κι αλλιως στο νοσοκομειο θα εισαι συνεχεια με πιτζαμα ή νυχτιακια αν κανεις καισαρικη. Εγω θα φυγω με τα ρουχα που θα μπω!!

Κορίτσια εγώ πάντα φοράω φόρμες... Στην κλινική πάρτε νυχτικια και ρομπα. Αν κάνετε καισαρική η φόρμα δε μπαίνει με τιποτα ειδικά σε εμάς τις πρωταρες.  Επίσης 3 φορές την ημέρα σε καθαρίζουν από κάτω. Δεν ξέρω αν σας βολέψει η πιτζαμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Lini είπε:

Κορίτσια εγώ πάντα φοράω φόρμες... Στην κλινική πάρτε νυχτικια και ρομπα. Αν κάνετε καισαρική η φόρμα δε μπαίνει με τιποτα ειδικά σε εμάς τις πρωταρες.  Επίσης 3 φορές την ημέρα σε καθαρίζουν από κάτω. Δεν ξέρω αν σας βολέψει η πιτζαμα 

Linaki, πως πας με τον θηλασμο?? Ειναι αληθεια οτι η 3η ημερα ειναι η πιο δυσκολη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...