Μετάβαση σε περιεχόμενο

θετικο τεστ εγκυμοσυνης και πολλούς πονος περιοδου,.


Fainareti

Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!!! εγώ σήμερα μπήκα στην 9η εβδομάδα. Εχθές κάναμε υπέρηχο και είδαμε το μπουμπουκάκι μας μια χαρούλα! Τέλος Σεπτέμβρη θα κάνουμε αυχενική και papp-a.

 Θέλω όμως να σας πω κάτι που μου έκανε εντύπωση. Εδω και 10 χρόνια μιλάω με μια κοπέλα κάθε μέρα, που δουλεύει σε ένα κατάστημα ρούχων κοντά στην γειτονιά που μένω. Σήμερα λοιπόν που πέρναγα απο το κατάστημα της , έκατσα λίγο να μιλήσουμε και είδα την πιο ψυχρή αντίδραση ανθρώπου όταν της είπα οτι είμαι έγκυος. Εγω τόσο χαρούμενη, και αυτή ξινή. Να υπογραμμίσω πως έχει παιδιά και δεν τίθεται θέμα ζήλειας. Με πείραξε τόσο πολύ που αναρωτιώμουν φεύγοντας ..."γιατί το είπα;"Και ειλικρινά όλη την ώρα νοιώθω τύψεις που το είπα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Fainareti είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!! εγώ σήμερα μπήκα στην 9η εβδομάδα. Εχθές κάναμε υπέρηχο και είδαμε το μπουμπουκάκι μας μια χαρούλα! Τέλος Σεπτέμβρη θα κάνουμε αυχενική και papp-a.

 Θέλω όμως να σας πω κάτι που μου έκανε εντύπωση. Εδω και 10 χρόνια μιλάω με μια κοπέλα κάθε μέρα, που δουλεύει σε ένα κατάστημα ρούχων κοντά στην γειτονιά που μένω. Σήμερα λοιπόν που πέρναγα απο το κατάστημα της , έκατσα λίγο να μιλήσουμε και είδα την πιο ψυχρή αντίδραση ανθρώπου όταν της είπα οτι είμαι έγκυος. Εγω τόσο χαρούμενη, και αυτή ξινή. Να υπογραμμίσω πως έχει παιδιά και δεν τίθεται θέμα ζήλειας. Με πείραξε τόσο πολύ που αναρωτιώμουν φεύγοντας ..."γιατί το είπα;"Και ειλικρινά όλη την ώρα νοιώθω τύψεις που το είπα.

Τύψεις για ποιο λόγο; ξέρεις είναι δύσκολο να βρίσκεις ανθρώπους που χαίρονται με τις χαρές των άλλων.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Λευτέρης είπε:

Τύψεις για ποιο λόγο; ξέρεις είναι δύσκολο να βρίσκεις ανθρώπους που χαίρονται με τις χαρές των άλλων.... 

Εγω ξέρω και κάποιους που γνωρίζονται απo forum και ο ένας έχει την αγωνία του άλλου... :P

Δεν ξέρω ρε συ απλά λεω τώρα τι ήθελα και το είπα..περίμενα ένα μπράβο τι ωραία με το καλό!! Μέχρι και ο ταξιτζής εχθές που μας γύρναγε απο την γιατρό και με κρυφάκουγε που μίλαγα με τη μαμά μου στο τηλέφωνο μου είπε "καλή λευτεριά!" φεύγοντας. Ποσο μάλλον ένας άνθρωπος που τον ξέρεις 10 χρόνια!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε ναι είναι σίγουρα και άτομα που χαίρονται με τις χαρές των άλλων αλλά δυστυχώς είναι και αυτά που γνώρισες.... δεν πειράζει! Μην το σκέφτεσαι, καλά να είμαστε :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Λευτέρης είπε:

Ε ναι είναι σίγουρα και άτομα που χαίρονται με τις χαρές των άλλων αλλά δυστυχώς είναι και αυτά που γνώρισες.... δεν πειράζει! Μην το σκέφτεσαι, καλά να είμαστε :) 

Δεν έχεις άδικο....ας περιμένουμε 2 ωρίτσες..μπορεί να νοιώσω καλύτερα τότε αν μου πει κανείς κανένα καλό νέο....αχαχαχααχαχαχαχαχχαχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Fainareti είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!! εγώ σήμερα μπήκα στην 9η εβδομάδα. Εχθές κάναμε υπέρηχο και είδαμε το μπουμπουκάκι μας μια χαρούλα! Τέλος Σεπτέμβρη θα κάνουμε αυχενική και papp-a.

 Θέλω όμως να σας πω κάτι που μου έκανε εντύπωση. Εδω και 10 χρόνια μιλάω με μια κοπέλα κάθε μέρα, που δουλεύει σε ένα κατάστημα ρούχων κοντά στην γειτονιά που μένω. Σήμερα λοιπόν που πέρναγα απο το κατάστημα της , έκατσα λίγο να μιλήσουμε και είδα την πιο ψυχρή αντίδραση ανθρώπου όταν της είπα οτι είμαι έγκυος. Εγω τόσο χαρούμενη, και αυτή ξινή. Να υπογραμμίσω πως έχει παιδιά και δεν τίθεται θέμα ζήλειας. Με πείραξε τόσο πολύ που αναρωτιώμουν φεύγοντας ..."γιατί το είπα;"Και ειλικρινά όλη την ώρα νοιώθω τύψεις που το είπα.

όλα με το κάλο κοριτσάκι μου!!! Μην αφήνεις κακοπροαιρετους ανθρώπους να σε ταραζουν χωρίς λόγο!! Επικεντρωσου στο θαυματακι σου και σε όσους σαγαπανε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η jazz είπε:

όλα με το κάλο κοριτσάκι μου!!! Μην αφήνεις κακοπροαιρετους ανθρώπους να σε ταραζουν χωρίς λόγο!! Επικεντρωσου στο θαυματακι σου και σε όσους σαγαπανε.. 

Ναι jazz μου ακριβώς όπως το είπες...ενα μικρο θαυματάκι!!!! Είμαι πολύ χαρούμενη!!! :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Fainareti μη δίνεις σημασία, μπορεί να έχει και τα δικά της...δεν ξέρεις! Ασε γτ κι εγώ δεν κρατήθηκα και το είπα σε 6-7 αγαπημένα άτομα και μου τσιρίζουν όλοι που το είπα τόσο νωρίς...αέι στο καλό πια με τις βλακείες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η ΕVI1986 είπε:

@Fainareti μη δίνεις σημασία, μπορεί να έχει και τα δικά της...δεν ξέρεις! Ασε γτ κι εγώ δεν κρατήθηκα και το είπα σε 6-7 αγαπητά άτομα και μου τσιρίζουν όλοι που το είπα τόσο νωρίς...αέι στο καλό πια με τις βλακείες...

Εύη μου σε ποια εβδομάδα είσαι;;; εγω 9η και μου είπε χθες η γιατρός οτι μπορώ να το ανακοινώσω!! Σε πολύ κοντινά ατομα το είχαμε πει και εμεις κατευθείαν μολις το μάθαμε (γονεις -πεθερικά) αλλά σε κανέναν άλλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ τελειώνω την 5η εβδομάδα...Πρόλαβα το είπα και σε κανα 3-4 φίλους γαμώτο...τι να κάνω...χαρά είναι αυτή! Αν μπορούσα και με ντουντούκα θα έβγαινα... ε και μου την είπαν λίγο οι δικοί μου...μόνο σε κανά 2 άτομα δεν έπρεπε να το πω... αλλά μόλις το είχα μάθει και δε μπορούσα να κρυφτώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ΕVI1986 είπε:

Εγώ τελειώνω την 5η εβδομάδα...Πρόλαβα το είπα και σε κανα 3-4 φίλους γαμώτο...τι να κάνω...χαρά είναι αυτή! Αν μπορούσα και με ντουντούκα θα έβγαινα... ε και μου την είπαν λίγο οι δικοί μου...μόνο σε κανά 2 άτομα δεν έπρεπε να το πω... αλλά μόλις το είχα μάθει και δε μπορούσα να κρυφτώ...

Μην αγχώεσαι εύη μου καλά εκάνες. εμείς με τους δικούς μου είχαμε το αντίθετο πρόβλημα....εμείς δεν θέλαμε να μαθευτεί στην αρχή και εκείνοι ήθελαν να το πουν παντού.Τώρα δεν κρατιόμαστε  και εμείς! Να σου πω στο κάτω κάτω...ζωούλες θα φέρουμε στο κόσμο και η χαρά μας είναι μεγάλη!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πες τα κοριτσάκι μου!!! Δε λέω βιάστηκα αλλά απο χαρά το είπα! Τέσπα, μακάρι να πάνε όλα καλά και ας μου τη λένε!!! Να έχεις μια πολύ πολύ όμορφη εγκυμοσύνη κοριτσάκι μου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εσυ το ίδιο!!!!να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη και να χαρούμε τα πατουσάκια μας όταν με το καλό μας έρθουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ΕVI1986 αυτά είναι προκαταλήψεις. Ε εντάξει δεν σου λέω να το πεις παντού αλλά δεν χάθηκε και ο κόσμος να το πεις και σε μερικούς φίλους.

@Λευτέρης μπράβο, πολύ καλά ανεβαίνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Fainareti είπε:

Εύη μου σε ποια εβδομάδα είσαι;;; εγω 9η και μου είπε χθες η γιατρός οτι μπορώ να το ανακοινώσω!! Σε πολύ κοντινά ατομα το είχαμε πει και εμεις κατευθείαν μολις το μάθαμε (γονεις -πεθερικά) αλλά σε κανέναν άλλο!

Δε χρειαζεται να πιεζεστε ρε κοριτσια..! Εγω με το που το εμαθα το ειπα σε αρκετα ατομα (που ηταν καλοι φιλοι βεβαια) κ στους γονεις μας το ειπαμε μολις ακουσαμε καρδουλα -δηλ σχετικα νωρις (οχι για κανεναν λογο, απλα με τοσες αποβολες που ειχα στο παρελθον, δεν ηθελα να ξαναστεναχωρηθουν). Αλλα ρε κοριτσια ξερετε τι σκεφτομουν, ακομα κ να μην πηγαιναν καλα τα πραγματα, αφου το ειπα σε ανθρωπους που αγαπω κ μ'αγαπουν, μονο στηριξη  θα ειχα.. Αλλα σε σε καποιον απλο γνωστο να το ειπα (πχ εναν συναδελφο.... Ε, δεν ειναι ντροπη, ουτε ταμπου να μην παει καλα  μια εγκυμοσυνη... Συγχατητηρια Λευτερη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Δε χρειαζεται να πιεζεστε ρε κοριτσια..! Εγω με το που το εμαθα το ειπα σε αρκετα ατομα (που ηταν καλοι φιλοι βεβαια) κ στους γονεις μας το ειπαμε μολις ακουσαμε καρδουλα -δηλ σχετικα νωρις (οχι για κανεναν λογο, απλα με τοσες αποβολες που ειχα στο παρελθον, δεν ηθελα να ξαναστεναχωρηθουν). Αλλα ρε κοριτσια ξερετε τι σκεφτομουν, ακομα κ να μην πηγαιναν καλα τα πραγματα, αφου το ειπα σε ανθρωπους που αγαπω κ μ'αγαπουν, μονο στηριξη  θα ειχα.. Αλλα σε σε καποιον απλο γνωστο να το ειπα (πχ εναν συναδελφο.... Ε, δεν ειναι ντροπη, ουτε ταμπου να μην παει καλα  μια εγκυμοσυνη... Συγχατητηρια Λευτερη!!

Εννοειτε δεν είναι ταμπού να μην παει καλά μια εγκυμοσύνη αλλά απλά μπορεί να μην είσαι εσυ σε διάθεση να εξηγείς στον καθένα τι δεν πήγε καλά και γιατί κτλ. Εγω αυτό ήθελα να αποφύγω σε περίπτωση που μας βρει μια ατυχία. βέβαια πρέπει πάντα να ξεκινάμε με θετική σκέψη, αλλά είμαι παρθένος....και τα θέλω ολα σε ταξη...να έχω εξετάσει όλα τα σενάρια...όλες τις παράπλευερες απώλειες και λυσεις.. :P 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Fainareti είπε:

Εννοειτε δεν είναι ταμπού να μην παει καλά μια εγκυμοσύνη αλλά απλά μπορεί να μην είσαι εσυ σε διάθεση να εξηγείς στον καθένα τι δεν πήγε καλά και γιατί κτλ. Εγω αυτό ήθελα να αποφύγω σε περίπτωση που μας βρει μια ατυχία. βέβαια πρέπει πάντα να ξεκινάμε με θετική σκέψη, αλλά είμαι παρθένος....και τα θέλω ολα σε ταξη...να έχω εξετάσει όλα τα σενάρια...όλες τις παράπλευερες απώλειες και λυσεις.. :P 

Αυτο που λες το καταλαβαινω απολυτα.. Γι  αυτο κ στην αρχη το ειπα κ μονο καλους φιλους-οχι σε οποιον εβλεπα μπροστα μου κ σε μια συναδελφο γιατι λοφο της δυσκολης δουλειας μου, θα χρειαζομουν σιγουρα τις πλατες της!! Αντε, κοντευεις κι εσυ για την φοβερη αυχενικη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Αυτο που λες το καταλαβαινω απολυτα.. Γι  αυτο κ στην αρχη το ειπα κ μονο καλους φιλους-οχι σε οποιον εβλεπα μπροστα μου κ σε μια συναδελφο γιατι λοφο της δυσκολης δουλειας μου, θα χρειαζομουν σιγουρα τις πλατες της!! Αντε, κοντευεις κι εσυ για την φοβερη αυχενικη!!!

Ναι 26 Σεπτεμβρίου στο ΡΕΑ θα την κάνω το πρωί. Τι θα δω Rosemary;;; θα είναι αρκετά μεγάλο το παιδί λες;;;;;;  η γιατρός μου είπε θα ξετρελαθώ με το πόσο θα έχει μεγαλώσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό κορίτσια μου να έχετε καλές ήρεμες και τελειομηνες εγκυμοσύνες δίχως προβλήματα και Μ ένα πόνο και υγιέστατα μπεμπε.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αντιδράνε έτσι οι γυναίκες στην ανακοίνωση  μιας εγκυμοσύνης φίλης γνωστής ή και σόι θα έπρεπε  να χαίρονται  και όχι να βγάζουν δεν ξέρω πως να το πω ζήλια κακία δεν βρίσκω λέξη τέσπα χαρείτε τις εγκυμοσύνες και μην δίνετε σημασία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Fainareti είπε:

Ναι 26 Σεπτεμβρίου στο ΡΕΑ θα την κάνω το πρωί. Τι θα δω Rosemary;;; θα είναι αρκετά μεγάλο το παιδί λες;;;;;;  η γιατρός μου είπε θα ξετρελαθώ με το πόσο θα έχει μεγαλώσει.

Δεν ειναι μονο το μεγεθος... Αλλα αν εχεις να το δεις και καιρο.......θα καταλαβεις την διαφορα!! Ειναι η περιοδος, που επειδη το εμβρυακι εχει πολυ χωρο μεσα στην κοιλιτσα σου, κανει σαν τρελο!!! Χοροπηδαει, κλωτσαει, τριβει τα μουτρακια του, εχει λοξυγκα, στριφογυρναει!!! Κ τα μισα απο αυτα να πετυχεις, ειναι φοβερο!! Ασε που ο υπερηχος κραταει πιο πολυ ωρα απο τον κλασικο, οποτε δε χορταινεις να το βλεπεις..! Σου ευχομαι καλα αποτελεσματα, γιατι αυτη η εξεταση δειχνει παρα πολλα σημαντικα πραγματα... Φαντασου οτι το λιγοτερο που ενδιαφερει καποιον εκεινη την στιγμη, ειναι να μαθει το φυλο του παιδιου..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Δεν ειναι μονο το μεγεθος... Αλλα αν εχεις να το δεις και καιρο.......θα καταλαβεις την διαφορα!! Ειναι η περιοδος, που επειδη το εμβρυακι εχει πολυ χωρο μεσα στην κοιλιτσα σου, κανει σαν τρελο!!! Χοροπηδαει, κλωτσαει, τριβει τα μουτρακια του, εχει λοξυγκα, στριφογυρναει!!! Κ τα μισα απο αυτα να πετυχεις, ειναι φοβερο!! Ασε που ο υπερηχος κραταει πιο πολυ ωρα απο τον κλασικο, οποτε δε χορταινεις να το βλεπεις..! Σου ευχομαι καλα αποτελεσματα, γιατι αυτη η εξεταση δειχνει παρα πολλα σημαντικα πραγματα... Φαντασου οτι το λιγοτερο που ενδιαφερει καποιον εκεινη την στιγμη, ειναι να μαθει το φυλο του παιδιου..!

Να είσαι καλά!!! Εννοείτε το φύλο είναι το τελευταίο..υγεία να έχει το μπουμπουκάκι μου και όλα τα μπουμπουκάκια του κόσμου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε κορίτσια, 

μπορειτε να μου πείτε τι συμπτώματα είχατε/έχετε στην αρχή της εγκυμοσύνης; 

εγω τώρα το μόνο που έχω ειναι ευαισθησία στις θηλές και που και ποτέ στο ξεκάρφωτο, το οποίο δεν ξέρω αν το προκαλώ και μόνη μου γιατί έχω ευαίσθητο στομάχι κάτι ανακατωσουρες, αλλά σπάνια. 

Δεν νιώθω περισσότερο κουρασμένη από πριν ίσα ίσα όλο βόλτες είμαι, ούτε υπνηλία. 

Ο γιατρός μου είπε να πάω για τον υπέρηχο για σάκο την Τετάρτη εγώ είμαι στο Τσακ να κάνω άλλη μια χοριακη για να δω ότι όλα πάνε καλά μέχρι τότε... 

αγχωνομαι που δε νιώθω κάτι ιδιαίτερο 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...