Μετάβαση σε περιεχόμενο

inasl

Recommended Posts

Μιλησα με το γιατρο μ και μου ειπε και αυτος να περιμενω μεχρι την αλλη βδομαδα.

Ουτος η αλλος με ενα αρνητικο τεστ οι ελπιδες δεν ειναι πολλες. Αυτη ειναι η γνωμη μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η inasl είπε:

Μιλησα με το γιατρο μ και μου ειπε και αυτος να περιμενω μεχρι την αλλη βδομαδα.

Ουτος η αλλος με ενα αρνητικο τεστ οι ελπιδες δεν ειναι πολλες. Αυτη ειναι η γνωμη μου..

καλησπερα κ σου ευχομαι καλα αποτελεσματα!να σου πω κ εγω τι πιστευω...εγω δινω 3 πιθανες αιτιες..1ον εκανες αργοτερα ωορρηξια γιαυτο το τεστ δεν εδειξε 2ον απλα εχεις μια καθυστερηση που μπορει να συμβει στην καθε μια δεν ειναι κατι σπανιο καμια φορα μας τυχαινει ενας κυκλος να μην ερχεται στην ωρα του χωρις λογο 3ον μπορει οντως να ησουν εγκυος αλλα να μην κυλήσει πολυ καλα..αν δλδ εκανες ωορρηξια οποτε πιστεύεις κ εχεις τοσες μερες καθυστερησης το τεστ επρεπε να σου δειξει..αυτο θα το δεις μονο με χοριακη ομως..ευχομαι να είσαι στην πρωτη περιπτωση κ να εχεις ευχαριστα νεα!αν εχεις αποφασισει να περιμενεις χαλαρωσει κ μην το σκεφτεσαι καθολου κ οτι ειναι θα φανει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η inasl είπε:

Μιλησα με το γιατρο μ και μου ειπε και αυτος να περιμενω μεχρι την αλλη βδομαδα.

Ουτος η αλλος με ενα αρνητικο τεστ οι ελπιδες δεν ειναι πολλες. Αυτη ειναι η γνωμη μου..

Δηλαδή, συγγνώμη, ο γιατρός δε σε εστειλε για χοριακη? Εγω τοσα χρονια ηξερα οτι το πρωτο πραγμα που κανει ενας γιατρος οταν υπαρχει καθυστέρηση ειναι να σε στελνει για χοριακη γιατι μονο αυτη ειναι αξιοπιστη. Τελοσπαντων! Μαλλον ο καθε γιατρός ειναι διαφορετικός τι να πω...

Καλη συνέχεια να έχεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Και θελω να πω και κατι αλλο και ας φανω υπερβολικη..προσωπική μου άποψη και συγγνώμη αν ενοχληθεις..

Επιλέγεις να γραψεις σε ενα φορουμ οπου ολες οι κοπελες περνάμε την ιδια αγωνία και αλληλουποστηριζομαστε. Και για να γράφεις εδω σημαινει πως θες να μοιραστείς μαζι μας οσα συμβαινουν και εμεις με τη σειρα μας εχουμε τη δικη μας "αγωνια" για σενα και για τη καθε κοπελα που προσπαθει να δουμε τι εγινε τελικά ωστε να παρουμε δύναμη. 

Δε νομιζεις ότι ειναι λιγο κουραστικό να δειχνουμε ενδιαφέρον για σενα και να σε συμβουλεύουμε τοσες κοπέλες εδω και εσυ να μενεις απραγη?...

Μιλα με το γιατρο σου, κανε χοριακη, ψάξτο πρωτα για σενα και μετα....για εμας τις δόλιες που αναρωτιομαστε τι απεγινες... 

Καλη επιτυχια!!

εχεις απολυτο δικιο.....αρχιζω να αναρωτιεμαι μηπως μας εμπαιζουν τελικα..........

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@inasl Καλημέρα και από μένα εγώ με την πρώτη μέρα καθυστέρησης είχα δει θετικό τεστ , άρα μάλλον κάποια κύστη θα είναι χόγου καιρού! δεν πειράζει την επόμενη φορά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω αυτο που μου ειπε ο γιατρος θα κανω δεν θα παθω κατι αν παω κατευθειαν σε αυτον..

Τι να πω αν καποια πιστευει οτι παιζω, σαν να μην ειχα τπτ καλυτερο να κανω, ας μην ασχολειται καλυτερα. Με απλα κ λιγα λογια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η inasl είπε:

Εγω αυτο που μου ειπε ο γιατρος θα κανω δεν θα παθω κατι αν παω κατευθειαν σε αυτον..

Τι να πω αν καποια πιστευει οτι παιζω, σαν να μην ειχα τπτ καλυτερο να κανω, ας μην ασχολειται καλυτερα. Με απλα κ λιγα λογια.

Χωρις παρεξηγηση, αλλα θελω να σου πω κι εγω την αποψη μου κ ας γινω και κακια.. Μια γυναικα που ανυπομονει να γινει μανα, οταν ξερει πως η απαντηση για το αν το καταφερε βρισκεται 10 λεπτα απο το σπιτι της, στο κοντυνοτερο μικροβιολογικο, δεν περινενει να περασουν 20 ημερες για να το μαθει. Καταλαβαινω το αγχος του αρνητικου τεστ, αλλα η μονη εγκυρη εξεταση ειναι η β χοριακη. Στην προηγουμενη μου βιοχημικη η χοριακη μου ηταν 30 κ φυσικα κανενα τεστ δε θα την ανιχνευε.. ηταν καλο ομως το οτι εγω εμαθα πως ειχα βιοχημικη κ δεν εβγαλα λαθος συμπερασμα οτι ειναι αστατος ο κυκλος μου.. 3 πιθανα συμπερασματα βγαζω για την σταση σου καθως κ την σταση του γιατρου σου.. Ειτε οτι κατα βαθος εσυ ξερεις οτι δεν εισαι εγκυος, γιατι εισαι η μονη που ξερεις αν αυτες οι "σταγονες" που ειδες την αναμενομενη μερα περιοδου σου, ηταν οντως σταγονες κ οχι περιοδος με μικρη ροη (αρα κ ο γιατρος σου αν θεωρει οτι αυτο ηταν περιοδος).. ειτε απο την μεγαλη σου επιθυμια, βλεπεις πραγματα που δεν υπαρχουν η δε βλεπεις πραγματα που υπαρχουνκ ενω ξερεις οτι μπορεις σε μια μερα να μαθεις την αληθεια, προτιμας να μενεις στο σκοταδι λεγοντας μεσα σου οτι " μπορει κ να ειμαι" απο το να δεις την λεξη "αρνητικο" - πραγμα δυστυχως κατανοητο αλλα κ θλιβερο... Ειτε εισαι λιγο........ ε........ θααα δειξει μωρεεεε....σιγα τωρα...  -πραγμα σχεδον ανευθυνο.. (Μα καλα τι σκεφτεσαι?? Φανταζεσαι να εισαι εγκυος κ να εχεις αναγκη απο προγεστερονη?? Ειναι τοσο κρισιμη τις πρωτες βδομαδες-εκτος κ αν.το ξαναλεω, αν ξερεις μεσα σου οτι αδιαθετησες)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η inasl είπε:

Εγω αυτο που μου ειπε ο γιατρος θα κανω δεν θα παθω κατι αν παω κατευθειαν σε αυτον..

Τι να πω αν καποια πιστευει οτι παιζω, σαν να μην ειχα τπτ καλυτερο να κανω, ας μην ασχολειται καλυτερα. Με απλα κ λιγα λογια.

Εγώ αυτο που εχω καταλαβει τοσους μηνες που πεδευομαι να κανω παιδι ειναι τα εξης: 

1) καλο ειναι να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρο σου αλλα και μια "πισινή" δε βλάπτει

2) τα τεστ κανουν πολυ συχνα λαθος 

3) η διαδικασία της εγκυμοσύνης ειναι κατι πολύπλοκο. Το οτι εγινε η συλληψη δε σημαίνει πως ειναι δεδομενο οτι θα προχωρησει. Επομενως οσο πιο νωρις μαθεις την εγκυμοσύνη σου τοσο το καλυτερο ωστε όπου μπορεις να ενισχύσεις τη διαδικασία να το κανεις. Πχ εχω διαβασει για κοπελα που ενω ειχε γινει η συλληψη δεν ειχε ικανοποιητικά επιπεδα προγεστερονης. Εκανε καταλληλη εξεταση, πηρε ουτρατζεσταν και ολα καλα! 

4) Φυσικά κ υπάρχει περίπτωση απλα να μεγαλωσε ο κυκλος σου αλλα απαξ και εισαι σιγουρη για την ωορρηξια σου η περίοδος ερχεται 14 μερες μετα. Αν δεν ερθει η εισαι εγκυος ή κατι "βραχυκυκλωσε" στο σύστημα. Στα λεω απλοϊκά..οπότε εγω στη θεση σου θα το κυνηγουσα περισσότερο.

Απο εκει και πέρα κανε οτι νομιζεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

''Εγω αυτο που μου ειπε ο γιατρος θα κανω δεν θα παθω κατι αν παω κατευθειαν σε αυτον ''

Παρατηρω με προσοχή εδω και μέρες..... Δεν είχα πραγματικά σκοπό να αναμειχθω αλλά ειλικρινά μου κάνει εντυπωση αυτό που γραφεις .......... Τι ακριβώς εννοεις με την παραπάνω φραση;;;Τι σου είπε ο γιατρός σου;;;;;; Οτι δε θα πάθεις κατι αν πας κατευθείαν σε αυτόν;;;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Χωρις παρεξηγηση, αλλα θελω να σου πω κι εγω την αποψη μου κ ας γινω και κακια.. Μια γυναικα που ανυπομονει να γινει μανα, οταν ξερει πως η απαντηση για το αν το καταφερε βρισκεται 10 λεπτα απο το σπιτι της, στο κοντυνοτερο μικροβιολογικο, δεν περινενει να περασουν 20 ημερες για να το μαθει. Καταλαβαινω το αγχος του αρνητικου τεστ, αλλα η μονη εγκυρη εξεταση ειναι η β χοριακη. Στην προηγουμενη μου βιοχημικη η χοριακη μου ηταν 30 κ φυσικα κανενα τεστ δε θα την ανιχνευε.. ηταν καλο ομως το οτι εγω εμαθα πως ειχα βιοχημικη κ δεν εβγαλα λαθος συμπερασμα οτι ειναι αστατος ο κυκλος μου.. 3 πιθανα συμπερασματα βγαζω για την σταση σου καθως κ την σταση του γιατρου σου.. Ειτε οτι κατα βαθος εσυ ξερεις οτι δεν εισαι εγκυος, γιατι εισαι η μονη που ξερεις αν αυτες οι "σταγονες" που ειδες την αναμενομενη μερα περιοδου σου, ηταν οντως σταγονες κ οχι περιοδος με μικρη ροη (αρα κ ο γιατρος σου αν θεωρει οτι αυτο ηταν περιοδος).. ειτε απο την μεγαλη σου επιθυμια, βλεπεις πραγματα που δεν υπαρχουν η δε βλεπεις πραγματα που υπαρχουνκ ενω ξερεις οτι μπορεις σε μια μερα να μαθεις την αληθεια, προτιμας να μενεις στο σκοταδι λεγοντας μεσα σου οτι " μπορει κ να ειμαι" απο το να δεις την λεξη "αρνητικο" - πραγμα δυστυχως κατανοητο αλλα κ θλιβερο... Ειτε εισαι λιγο........ ε........ θααα δειξει μωρεεεε....σιγα τωρα...  -πραγμα σχεδον ανευθυνο.. (Μα καλα τι σκεφτεσαι?? Φανταζεσαι να εισαι εγκυος κ να εχεις αναγκη απο προγεστερονη?? Ειναι τοσο κρισιμη τις πρωτες βδομαδες-εκτος κ αν.το ξαναλεω, αν ξερεις μεσα σου οτι αδιαθετησες)

με καλυψες απολυτα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marillia είπε:

Κορίτσι όταν θα πας στον γιατρό σου σε ποιά μέρα του κύκλου θα είσαι?

Ρωτάς και εσυ κάτι πράγματα................................................ :confused::confused::confused:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Gelie, @miniatoura87, @Petalouditsa28, @Rosemary κορίτσια μου, μη μου τους κύκλους τάραττε!!! Είπατε τις γνώμες σας - οι οποίες με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη, δεν υπάρχει η δέουσα ανταπόκριση, οπότε μην μου συγχίζεστε!  :x:x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Gelie είπε:
στις πριν 13 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Gelie, @miniatoura87, @Petalouditsa28, @Rosemary κορίτσια μου, μη μου τους κύκλους τάραττε!!! Είπατε τις γνώμες σας - οι οποίες με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη, δεν υπάρχει η δέουσα ανταπόκριση, οπότε μην μου συγχίζεστε!  :x:x:x:x

Χαλαρά, λοιπόν, γιατι εχουμε κ ενα παιδι να φερουμε στο κόσμο στο μελλον!! Μη μας βγει συγχισμενο το παιδι! 

Χαχαχα..φιλακια στο μωρουλι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Δηλαδή, συγγνώμη, ο γιατρός δε σε εστειλε για χοριακη? Εγω τοσα χρονια ηξερα οτι το πρωτο πραγμα που κανει ενας γιατρος οταν υπαρχει καθυστέρηση ειναι να σε στελνει για χοριακη γιατι μονο αυτη ειναι αξιοπιστη. Τελοσπαντων! Μαλλον ο καθε γιατρός ειναι διαφορετικός τι να πω...

Καλη συνέχεια να έχεις. 

Πεταλουδιτσα μου εχεις δικιο..με τρεις μερες καθυστέρηση,στην επικοινωνία με τον γιατρό μου,μου είπε να παω για χοριακη..αφου ουτως η άλλως αν δεν φτασεις περίπου 1500 μονάδες ο γιατρός δεν μπορει να δει κατι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Gelie, @miniatoura87, @Petalouditsa28, @Rosemary κορίτσια μου, μη μου τους κύκλους τάραττε!!! Είπατε τις γνώμες σας - οι οποίες με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη, δεν υπάρχει η δέουσα ανταπόκριση, οπότε μην μου συγχίζεστε!  :x:x:x:x

axaxaxa εχεις δικιο τα παιρνουμε καποια σχολια πολυ προσωπικα... αλλα δεν μπορουμε οταν βλεπουμε τοση ανευθυνοτητα και τοση ανασθησια..μας προκαλει!! :) αλλα ως εδω!! ο,τι ειπαμε ειπαμε!!

φιλια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παμε ρυθμικά και ομαδικά ενα Ωωωωωωωωωωμ....χαλαρά κοριτσια δεν βγαινει ακρη..Μακαρι η κοπελα να ναι έγκυος και να προλάβει οτι μπορει να χει ανάγκη μια εγκυμονούσα..φυλλικό οξυ..προγεστερονη η Σαλοσπίρ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παντως ενα εχω να πω που ταιριαζει και με τον τίτλο του θέματος : Έχω "ΕΝΣΤΙΚΤΟ" ότι καποιος παίζει μαζί μας! :D:P

Συμφωνω με την αγαπημενη μας @KONSTANTIA μην συγχίζεστε κοριτσακια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω πιστεύω μπέρδεψε τον γιατρό της.Σου λέει ο γιατρός έκανε τεστ βγήκε αρνητικό αν είπε και για τα καφέ υγρά σου λεει ας έρθει να την δω.Το πιο πιθανό είναι ότι ο γιατρός δεν θα δει κάτι.Κάνε μια χοριακή,σιγουρεύεσαι και πάς αναλόγως.Δεν πρέπει να φοβόμαστε το αρνητικό.Μες στη ζωή είναι όλα και τα θετικά και τα αρνητικά!!Αν έχεις υπόνοια πας για χοριακή!!Αν πιστευείς δεν είσαι, χαλαρώνεις και περιμένεις το ραντεβού με τον γιατρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Neli* είπε:

Εγώ να ρωτησω κάτι άσχετο να αλλάξω θέμα τελείως;

Η περίοδος είναι βέβαιο ότι έρχεται πάντα 14 μέρες μετά την ημέρα την ωορρηξία; Ή μπορει να είναι και λιγότερες ή λίγες παραπανω; πχ 12 ή 16 μέρες.

Είναι ανάλογα τον οργανισμό!Συνήθως είναι μετά από 14 μέρες.Ομως κυμαίνεται από 12-16.Και γω τελικά έχω αμφιβολίες κάθε πότε αδιαθετώ!!Μπέρδεμα!!Λέω τον άλλο μήνα να πάρω τεστάκια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Neli* είπε:

Εγω πήρα από αυτό τον μήνα και βρήκα την ωορρηξια, ήταν μία μέρα  μετα αποτι περιμενα οτι είναι.την 15η δηλαδή.

Νομίζω βοηθάει πολύ αλλά θα δείξει στην πράξη. Περιμενα να με αγχωσει η χρήση τους αλλά το αντίθετο έγινε.

Και γω δεν έπαιρνα τόσο καιρό γιατί νόμιζα θα με αγχώσουν.Τελικά το πήρα απόφαση!!Παρατήρησες πότε αδιαθέτησες μετά το θετικό τεστ ή ακόμα δεν σου ήρθε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...