Μετάβαση σε περιεχόμενο

Άλλη μια προσωπική ιστορία..


katerinatel

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και από εμένα.Με λένε Κατερίνα, είμαι 29 χρονών και νέο μέλος. Κατ'αρχάς εύχομαι σε όλο το κόσμο καλή χρονιά. Για εμένα δυστυχώς δεν μπήκε και τόσο καλά, καθώς ήμουν στην πρώτη εγκυμοσύνη και στην αυχενική διαφάνεια έμαθα ότι είχα παλίνδρομη κύηση, οπότε χριστουγεννιάτικα ήμουν νοσοκομείο..Ελπίζω να σας γνωρίσω και να τα λέμε πλέον..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ.ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΙΩΣΕΣ.ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΩΤΑ ΦΟΡΑ ΑΚΟΥΩ ΓΙΑ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ Η ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ.ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΙΝ ΤΑ ΕΒΡΙΣΚΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ;;

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΤΟ 2009 ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΕ ΜΙΑ ΝΕΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΜΩΡΑΚΙ!!!ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Κατερίνα και χρόνια πολλά!

Σίγουρα πέρασες έναν χριστουγεννιάτικο εφιάλτη αλλά όμως τώρα να κοιτάξεις να συγκεντρώσεις τα κομμάτια σου και όποτε αιστανθείς έτοιμη, ξαναξεκίνα τις προσπάθειες.

Και γω έχω την ίδια απορία με την Ανθή, σχετικά με την παλίνδρομη κύηση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινα ευχομαι το 2009 να ειναι για σενα μια πολυ καλυτερη χρονια.

Περισυ το Μαρτη θα επρεπε να ειχα γεννησει το δευτερο μωρακι μου αλλα ειχα κι εγω παλλινδρομη κυηση.Ομως φετος το Μαρτη (τοτε εχω ΠΗΤ αλλα ισως ο μπεμπης ερθει νωριτερα) πρωτα ο Θεος θα αποκτησω μωρακι.

Ελπιζω και για σενα να πανε ολα καλα και συντομα να κουβεντιαζουμε τις αποριες σου σχετικα με τη νεα εγκυμοσυνη σου.

Να σαι παντα καλα και προσπαθησε να μην απογοητευεσε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Κατερίνα μου!Καλωσόρισες στην ζεστή και όμορφη παρεούλα μας:laugh:

Ελπίζω τα επόμενα Χριστούγεννα-και το νέο έτος-να σε βρούνε αν όχι με ένα μωράκι στην αγκαλιά σου,σίγουρα με ένα μωράκι στην κοιλίτσα σου.Λυπάμαι πολύ για ότι σου συνέβη.Είναι πραγματικά ένα πολύ τραγικό γεγονός:( .Είμαι σίγουρη πως μαζί με τον αντρούλη σου θα καταφέρετε να απαλύνετε τον πόνο σας και να συνεχίσετε με ένα μεγάλο χαμόγελο!Με το καλό να έρθει το επόμενο μωράκι σας!Φιλάκια πολλά:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν το συζητάμε ότι υπάρχουν πολύ χειρότερες περιπτώσεις και ιστορίες ανθρώπων από αυτό και έχω περάσει κι άλλα χειρότερα. Γνωρίζει καμία πόσο σύντομα μπορώ να ξαναπροσπαθήσω? Ο γιατρός μου είπε να αφήσω 2 μήνες. Αυτό είναι υποχρεωτικό?Δηλαδή αν δεν περιμένω υπάρχει περίπτωση να βάζω τον οργανισμό μου σε κίνδυνο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν το συζητάμε ότι υπάρχουν και πολύ χειρότερες ανθρώπινες ιστορίες και εγώ έχω περάσει και χειρότερες καταστάσεις από αυτή. Γνωρίζει καμία σε πόσο καιρό μπορώ να ξαναπροσπαθήσω? Ο γιατρός μου είπε να αφήσω 2 μήνες..Αν δεν αφήσω τόσο διάστημα, θα βάλω τον οργανισμό μου σε κίνδυνο? Το θέλω πολύ ρε γαμώτο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nai kopela mou kai go den mporoysa na perimeno. Prepei omos gia na xekourastei o organismos kai na epanerthi i mitra. emena persan tora oi dio mines kai exo xekinisei. Tha perasoun tha dis. Ase na perasoun gia na apofigeis sigoura ta problimata.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα, τι να πω, η ανταπόκριση σε αυτό το site από τα άτομα που το απαρτίζουν μου έκανε εντύπωση από την αρχή και γι'αυτό αποφάσισα να συμμετέχω. Για την ιστορία, είχα κάνει τον πρώτο υπέρηχο στην 9η εβδομάδα και ο γιατρός μου είπε ότι όλα έδειχναν καλά, είχα ακούσει και καρδιακό παλμό, δεν φαινόταν κάποιο πρόβλημα. Όταν πήγα στη 12η για αυχενική ο γιατρός μου είπε ότι το έμβρυο είχε σταματήσει να αναπτύσσεται λίγες μέρες μετά τον πρώτο υπέρηχο. Σας φαίνεται περίεργο? (καθώς ήταν και η πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν γνώριζα πολλά, τώρα αρχίζω να μαθαίνω δυό πράγματα).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Κατερίνα. Μπορώ να καταλάβω πως αισθάνεσαι, γιατί το έζησα και εγώ πρίν πέντε μήνες, περιμένοντας το τρίτο μου παιδάκι. Η αυχενική διαφάνεια είχε βγεί πεντακάθαρη και μετά από 30 μέρες, σε καθορισμένο μηνιαίο ραντεβού με το γιατρό μου, δυστυχώς μου ανακοίνωσε ότιείχε παλινδρομήσει. Ήμουν στον πέμπτο μήνα και δεν είχα καταλάβει κάτι(είχα κανονικά συμπτώματα εγκυμοσύνης, ναυτίες κτλ). Μην στεναχωριέσαι και μην το βάζεις κάτω. Σκέψου ότι μπορεί να γεννιόταν ένα παιδάκι με προβλήματα, γιατί οπως μου είπε ο γιατρός μου πρόκειται εξαρχής για ένα "κακό έμβρυο". Κανείς δεν ξέρει τους πραγματικούς λόγους που συμβαίνουν οι παλινδρομήσεις. Θα δεις που όλα θα πάνε καλά και θα αποκτήσεις σύντομα ένα υγιές παιδάκι. Να σαι καλά και ο Θεός να σου δίνει δύναμη.

Υ.Σ. Το τραγικό στην δική μου περίπτωση είναι ότι ο γιατρός μου λόγω "αυξημένων εργαασιακών υποχρεώσεων" με άφησε τρείς ολόκληρες μέρες να ζώ ξέροντας πως κουβαλάω ένα νεκρό παιδί, μέχρι να μου το πάρει. Τόσο στυγνοί επαγγελματίες είναι!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΜΟΥ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ..

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ ΜΩΡΑΚΙ!!!

ΤΑΤΑΚΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ!!!

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ..

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 2 ΣΑΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tataki καλημέρα. Η παλίνδρομη μέχρι ποιό μήνα μπορεί να συμβεί? Λυπάμαι πολύ και για τη δική σου περίπτωση. Εγώ ευτυχώς μόλις το έμαθα την επόμενη πήγα νοσοκομείο. Η αναμονή γαι κάτι τέτοιο είναι όντως πολύ άσχημη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera Katerina kai

kalws irthes kai apo mena!!!

Lypamai gi'auto pou sou synevi

kai euxomai syntoma na ginei ena kako

makryno oneiro,,,

kai na exeis ena ygeiestato

mwraki stin koilitsa...!!!

Eimai kai egw stin 9 ebvomada kyisis

kai exw idi kanei 2 yperixous

(stis 4,5 kai 6,5 ebvomades)

kai ola einai kala...

Den iksera pws ypirxe tetoia periptwsi...!

Lypamai alla... Oles emeis edw sto Mammy

tha se stiriksoume, opws mporoume...

Kali xronia!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα...

Κατερινα λυπάμαι πάρα πολύ για ότι σου συνέβη.Είναι πραγαματικά ένα λυπηρό γεγονός.Πιστευω πως όλα θα πάνε καλά γιατί πολλές κοπέλες με παλλίνδρομες κυήσεις αργότερα καταφέρνουν να φέρουν στον κόσμο υγιέστατα παιδάκια!:laugh: Όλα θα πάνε καλά και σύντομα και εσύ θα γίνεις μανούλα.Προς το παρόν πρέπει να σταθείς στα ποδια σου,να κάνεις κουράγιο και να απαλύνεις στον πόνο.Σου ευχομαι απο καρδιας τα καλυτερα και μακαρι αυτο να ειναι το τελευταιο τραγικο γεγονος στην ζωη σου,και απο εδω και περα να εχεις ΜΟΝΟ ευτυχια ,υγεια και πολλα χαμογελα!

Τατακι μου,για τον ''γιατρο'' σου δεν έχω να πω απολύτως τίποτα.Τα λόγια είναι περιττά.Λυπάμαι μόνο που εμπιστευόμαστε τις ζωές μας και σε τέτοιους ανθρώπους.Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!Αν το επιθυμεις ακομα,σου ευχομαι γρηγορα να τους χαρησεις το πολυποθητο αδερφακι!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω ακριβώς Κατερίνα μου. Συνήθως λένε ότι τους πρώτους τρεις με τέσσερις μήνες.Άλλα ξέρω κάποιες περιπτώσεις γνωστών μου που στον έβδομο μήνα παλινδρόμησαν και μία λίγο πριν γεννήσει. Βλέποντας τα χειρότερα λες δόξα τω Θεο και ελπίζεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KALHMERA KATERINA MOY. LYPAMAI POLY GIAYTO POY SOY SYNEBH.. JERW OTI OTI K NA SOY LEME O PONOS DEN PERNAEI.. PREPEI OMWS NA FANEIS DYNATH:)

K ME TO KALO NA EMFANISTEI ENA MIKRO SPORAKI STH KOILITSA SOY:P :P

K OLA THA PANE KALA!!!FILIA K SYNTOMA ME MIA KALH EIDHSH..:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ.

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΥΠΗΡΟ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ.

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΦΟΥΣΚΩΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικά ολες λιγο πολύ ειχαμε μια αναλογη εμπειρια. Ξερω οτι τα λογια παρηγοριας ειναι περιτα κ ετσι απλα σου λεω οτι ολα θα πανε καλα απο δω κ μπρος. Κ εμενα μετα απο 2 μηνες μου ειχαν πει να ξεκινησω προσπαθειες αλλο που αργησα λιγο. Συντομα θα εισαι παλι εγκυος κ ολα θα πανε καλα. ¨Οσο για τους γιατρους κ εμενα μου ειχαν πει να περιμενω 2 μερες αλλα με επιασε υστερια κ ετσι μ εβαλαν αμεσως αν και εχω ακομα αμφιβολιες επι του θεματος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τατακι απιστευτο:dry: μα τιγιατροι θεε μου:angry:

κατερινακι μου λυαμια για οτι εγινε αλλα μη το βαζεις κατω θα δεις πως συντομα θαρθει ξανα ενα μωρακι.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν το πιστεύω ότι υπάρχουν τέτοιοι γιατροί και ότι τους εμπιστευόμαστε τις ζωές μας και των μπουμπουκιών μας!

Να σκέφτεστε θετικά και όλα θα έρθουν όπως τα θέλετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marimari να μη φοβάσαι.Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Εγώ δεν είχα κανένα σύμπτωμα, ούτως ή άλλως μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχα άσχημα συμπτώματα εγκυμοσύνης ( ναυτία, κτλ). Ο γιατρός μου είπε ότι αν δεν είχα πάει για την αυχενική θα το απέβαλλε μόνος του ο οργανισμός μετά από 2 εβδομάδες με ακατάσχετη αιμορραγία, πράγμα πολύ χειρότερο.Αυτή ήταν η δική μου εμπειρία όμως, ίσως άλλες κοπέλες να πέρασαν κάτι διαφορετικό. Το μόνο που είχε αλλάξει τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα ήταν ότι είχα παρατηρήσει ότι η κοιλιά μου δεν μεγάλωνε άλλο μετά την 10η εβδομάδα, αλλά αυτό ίσως να είναι και η ιδέα μου...τι να πω.

Εσύ προσπάθησε να μη το σκέφτεσαι.. συνέχεια, γιατί ξέρω πως θα το σκέφεσαι, όπως όλες μας!!!Πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα κλαησπέρα και καλοσώρισες!!Λυπάμαι γι αυτο που σου έτυχε και εύχομαι να το ξεπεράσετε γρήγορα με τον άντρα σου και να ξεκινήσετε για το δεύτερο!Σίγουρα θα χαρείς την συντροφιά μας και θα προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε σε οτι απορία κι αν έχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να πω ένα ευχαριστώ σε όλες τις κοπέλες που γράφουν τόσο ομορφα λόγια και εντέλει κάνουμε η μια την άλλη να αισθάνεται λίγο καλύτερα και προπαντώς ότι δεν είναι μόνη της..Είναι σπουδαίο αυτό το πράγμα, πολύ σπουδαίο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αααα μπερδεύτηκα με άλλη κοπέλα εντάξει τότε έχεις χρόνο εγω είμαι 30&1 σήμερα θα προλάβεις αν έχεις το θάρρος ξανά πες του για τα πράγματα 
    • Είχα κ μπάλα και σκάλες και ρεμποζο και μαία και μαθήματα και τα πάντα. Αλλά την εξάλειψη του τραχήλου και στις 2 γέννες μου τις πέτυχα με παρά πολύ περπάτημα. Πολύ περπάτημα όμως. 10 χλμ τουλάχιστον.  και φυσικά παίζει ρόλο κ ο γιατρός. Ο πρώτος μου στην Αθήνα ήταν επαγγελματίας με άφησε και μετά τις 40 εβδ χωρίς τρομοκρατία κτλ..  40+5 με πήρε στο πρώτο εν τελη.  ο δεύτερος επαρχία δεν ήταν καλός αλλά δν υπήρχε κανένας καλός. Ευτυχώς όμως έφτασα 40 εβδ κ στο δεύτερο  (ήθελε να με βάλει με πρόκληση από τις 38 λες και ήμουν καμία πρωτάρα και δν είχα ενημερωθεί😂).  Πάντως και τα δυο παιδάκια μου δεν βιάστηκαν να βγουνε.    ευχομαι κ σε σένα να είναι ένας τοκετός όμορφος και με σεβασμό. ❤️❤️❤️ πολύ σημαντικά τα μαθήματα κ ακόμα πιο σημαντική ειναι η μαία.
    • Εγώ πήρα απορρυπαντικό σκόνη αρκάδι, μου φάνηκε το πιο αγνό.. μαλακτικό δε θα βάλω μάλλον για αρχή, λίγο αργότερα!
    • Από την εμπειρία μου θα σου πω ότι ένα Τσεκ απ στο σπερμα με ένα απλό σπερμοδιαγραμμα είναι τόσο σημαντικό.  ο άντρας μου στα 26 του είχε ενόχληση κατά την ούρηση. Πήγε σε ουρολόγο-ανδρολόγο του λέει θα είναι ουρολοίμωξη αλλά κάνε κ ένα σπερμοδιαγραμμα. Ήταν όντως ουρολοίμωξη αλλά το σπερμοδιαγραμμα  Βγήκε χαλια. Πολύ χαλια. Στο ραντεβού ψηλάφισε την περιοχή και βρήκε κιρσοκηλη που λόγω νεότητας και λόγω αποτελεσμάτων στις εξετάσεις έχριζε άμεσης εγχείρησης.  απο τότε ο άντρας μου σε όλους τους φίλους του προτείνει πάντα και τακτικά σπερμοδιαγραμμα γιατί κ ο ίδιος δεν είχε κάποιο σημάδι το βρήκε εντελώς τυχαία και σε παρά πολύ προχωρημένο στάδιο.   Καλό είναι να γίνονται λοιπόν εξετάσεις απλές που είναι τόσο απλές όσο να δώσεις αίμα.     χωρις άγχος, απλά διαγνωστικά όπως κάνουμε κ εμείς το τεστ παπ. 😊
    • Εδώ στη Λευκάδα είμαι λίγο καλύτερα είναι η αλήθεια. Αλλά σε 2 βδομάδες θα καατέβω Αθήνα μέχρι να γεννήσω. Εγώ έχω και την μπάλα για να βοηθήσω την εμπέδωση. Ακόμα δεν έχω κάνει τίποτα βέβαια γιατί περιμένω να κάνω τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...