Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΧΑΡΟΥ


Recommended Posts

ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΕΣ.

ΠΟΙΟΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ?? ΤΟΝ ΚΕΡΑΣΩΤΗ ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με πηρε ο γιατρος να παω αμεσα για ντοπλερ σημερα η αυριο

μου εκλεισε για αυριο το πρωι 8 30 μου ειπε οτι με ινσουλινες δεν με αφηνει και πολυ δεν κατλαβα γιατι?θα ξαναμιλησουμε το βραδυ

αφου μιλησω με ενδοκρινολογο

αν το ντοπλερ ειναι καλο παμε γυρω στις 36-37 εβδομαδες οπως ειπε και η ελπι μολις μπω στον μηνα μου .αν δεν ειναι καλο μιλαμε για πολυ νωριτερα

επαθα πανικο μαλιστα μου ειπε μολις το μωρακι ειναι επαρκες το βαρος και τα πνευμονια την επομενη μερα μου το πηρε εννοει μολις μοω στον μηνα μου μαλλον

το βραδυ θα ξερω νεωτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pana όπως σου είπαν και οι κοπέλες, πολλές γυναίκες κάνουν ενέσεις ινσουλίνης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και όλα βαίνουν καλά! Εξάλλου το μωρό σου παρακολουθείται και στο υπερηχογράφημα και επίσης οι τιμές σου δεν είναι υψηλές! Λίγο ανοδικές! Έκανες άλλη καμπύλη;;; Δεν υπάρχει επηρεασμός άμεσα από τη μία μέρα στην άλλη. Θα σε παρακολουθούν και ίσως γεννήσεις μόλις μπεις στον μήνα σου. Σε πολλές γυναίκες συμβαίνει είτε έχουν σάκχαρο, είτε κάτι άλλο! ΥΣ.Πιστεύω πάντως πως ίσως ο ενδοκρινολόγος σου πει να κάνεις καμπύλη πάλι και ούρα. Πολλές φορές οι τιμές από το σακχαρόμετρο δεν αρκούν. Ενημέρωσέ μας. Όλα θα πάνε καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα νηστική πάντα είναι πάνω από το κανονικό (τα δικά μου όρια είναι 90 νηστική και 120 μία ώρα μετά το φαγητό)Ίσως είναι ανεβασμένο λόγω ακινησίας στον ύπνο.Εγώ τουλάχιστον αυτό υπέθεσα.

Όσον αφορά τα όρια από ότι βλέπω στην καθε μία μας είναι διαφορετικά.

Ίσως παίζει ρόλο η κληρονομικότητα και το βάρος της καθεμιάς ξεχωριστά.

Για παράδειγμα εγώ πήρα 15kg ως τώρα (7μ) και έχω και κληρονομικότητα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και κάτι άλλο!

Κάπου διάβασα πως το βράδυ πριν πέσεις για ύπνο να τρως ένα φρούτο!

Μεγάλο λάθος κορίτσια!!!

Εμένα ο ενδοκρινολόγος στην διατροφή που μου έδωσε έχω σχεδόν μισό γεύμα πριν τον ύπνο γιατί αν κοιμόμαστε νηστικές το συκώτι εκρέει μία τοξική ουσία που περνάει στο μωρό(εγώ εκεί έκλαψα πολύ γιατί δεν έτρωγα καν βραδινό!)

Με τη διατροφή που μου έδωσε έχω 6 γεύματα την ημέρα και σταμάτησα να παίρνω πια κιλά (όπως βλέπετε παρακάτω έχω πάρει 15 ως τώρα, και ειλικρινά ακριβώς επειδή δεν έτρωγα!)

dev084pf___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

....Καλλιόπη μου, εγώ έγραψα πως πρέπει να τρώμε τουλάχιστον ένα φρούτο, πριν κοιμηθούμε!!!! Αυτό μου το είχε πει ο διαβητολόγος μου, όταν ήμουν και εγώ έγκυος και είχα παρουσιάσει Σάκχαρο!!!!!

Εάν έτρωγα λίγο παραπάνω, το πρωί είχα 105, ενώ με το φρούτο δεν ανέβηκα ΠΟΤΕ πάνω από 85!

....Το φρούτο μου το είχε προ ύπνου και όχι για βραδινό!

pana εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!!! Μακάρι να καταφέρεις να ελέγχεις τη διατροφή σου και να μην χρειαστείς ενέσεις!!!!

Θα στο πω άλλη μια φορά: ΤΟ ΣΑΚΧΑΡΟ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ!!! (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ)!

Ο διαβητολόγος μου είχε πει ότι εάν μείνω το βράδυ πολλές ώρες χωρίς να φάω κάτι (π.χ, μια φρυγανιά), τότε το πρωί θα είχα αναβασμένες τιμές! Έβαζα ξυπνητήρι!!! Έτρωγα φρούτο ή φρυγανιά πριν κοιμηθώ, γύρω στις 12:00 (ΟΧΙ για βραδυνό)και ξυπνούσα στις 7:00 για να φάω πρωινό!!!!

Οι ποσότητες που μου είχε δώσει, μου ανέβαζαν τις τιμές, για αυτό έτρωγα το μισό από ότι μου έλεγε!!!!!!

Να σου πάνε όλα καλά κούκλα μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kορίτσια γεια σας πριν απο τρεις ώρες περιπου πηρα τα αποτελέσματα της καμπύλης σακχάρου και γω αλλα δυστηχώς δεν το σηκώνει ο γιατρος για να τον ρωτήσω και έχω λιγη αγωνία...:dry: :dry: Τα αποτελέσματα με 75 γρ γλυκόζης ήταν τα εξής:σάκχαρο νηστείας:78

μετα απο 60min:111

μετα απο 90min:76

μετα απο 120min:84

Εχω την εντύπωση οτι ειναι κάπως χαμηλά..Μήμπως ξέρει καμια να μου πει..Ευχαριστώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Juliana δυστυχώς προσωπικά δεν μπορώ να σου πω για τις τιμές. Γνωρίζω μόνο για έπειτα από τη χορήγηση 100γρ γλυκόζης. Κάποια κοπέλα σίγουρα θα ξέρει κάτι. Το νηστείας είναι πάντως πολύ χαμηλό, δηλαδή μια χαρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι πρωινες τιμες ειναι αρκετα ανεβασμενες απο 100 εως 112 τη δευτερα εχω ραντεβου με τον ενδοκρινολογο να δουμε τις δοσεις των ινσουλινων οι μεσημεριανες ειναι τελεις σημερα μεχει 90 εφτασα με οριο το 135

το ντοπλερ ηταν καλο και ο γιατρος λεει θα μπουμε προγραμματισμενα με καισαρικη στις 36 με 37 εδομαδες δεν ρισκαρει λογω του προηγουμενου ιστορικου(διακοπη στις 25 εβδομαδες λογω εμβρυικης ανωμαλιας)εννοει οτι δεν ξερει τι μπορει να συμβει μετα τις 36 εβδομαδες και λογω απωλειας προηγουμενης ασχετη με το ζαχαρο μεν αλλα δεν παυει ουτε αυτος ουτε και εγω να μην ρισκαρουμε τιποτα εαν ξαναπαθω κατι παρομοιο τελειωσα αυτο του ειπα και το βασικο ειναι η κακια πολυ κακια δικιας μου ψυχολογιας μου ειπε ας μην ρισκαρουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pana μου, και εγώ γέννησα την 36η εβδομάδα με καισαρική το δεύτερο κοριτσάκι μου, γιατί η γυναικολόγος μου φοβόταν επειδή είχα παρουσιάσει σάκχαρο κύησης (ελεγχόμενο με διατροφή), και όλα πήγαν καλά! Το μωρό δεν χρειάστηκε να μπει στην θερμοκοιτίδα! Ήταν 2.950!

Μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά!Για πιο λόγο έχεις κακιά ψυχολογία;;; Δεν είσαι η μοναδική που παρουσιάζεις σάκχαρο και χρειάζεσαι ενέσεις!!!

Προσπάθησε να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου και έχε εμπιστοσύνη στους γιατρούς σου!!!

Οι τιμές σου είναι πολύ καλές εκτός από την πρωινή η οποία θεωρείται οριακή! Δεν γίνεται κάτι με διατροφή ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σύλια καλημέρα,

ίσως έχεις δίκιο τελικά. Ένα βράδυ έφαγα λιγότερο από ότι συνήθως και το ζάχαρό μου ήταν καλό το πρωί. Θα το αναφέρω κι εγώ αύριο στον ενδοκρινολόγο μου.

Δεν ήθελα να σε αμφισβητήσω αλλά πραγματικά πανικοβλήθηκα στην ιδέα ότι μπορεί να βλάπτω το παιδί μου!

boa084bb___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 7 months later...

κοριτσια γεια σας αν μπορει καποια ας με βοηθησει χθες εκανα καμπυλη ζαχαρου με 75ml γλυκοζης και τα αποτελεσματα ηταν τα παρακατω

0 min 74

30 min 122

60 min 133

90 min 109

120 min 122

μου φαινονται παραλογα το οτι στο τελος ανεβαινει σκεφτομαι μηπως μου τα βγαλαν λαθος μεθαυριο παω στο γιατρο μου αλλα μεχρι τοτε θα σκασω πειτε μου αν γνωριζεται κατι... ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...