Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΧΑΡΟΥ


Recommended Posts

κοριτσια καλημερα καλη χρονια να εχουμε ,ειμαι στην 30 εβδομαδα πριν μια εβδομαδα εκανα καμπυλη ζαχαρου και ηταν παθολογικη

χτες πηγα στον ενδοκρινολογο και ξεκινησα διατροφη και μετρησεις

τα νευρα κου κροσσια μιλαμε

μου λεει θα το ρυθμισουμε με διατροφη μην αγχωνεσαι μιλαμε γινοτανε πανικος και 10 εγκυες περιμεναν

μου δινει το μηχανακι και σημερα ξεκιναω μετρηση πρεπει το πρωι νηστικια να ειναι κατω απο 90 και το μεσημερι μια ωρα μετα το φαγητο κατω απο 135

σηκωνομαι το πρωι εκανα μια ωρα να μετρησω με την ιδια βελονα ειχα τρυπηθει 100 φορες αλλα αιμα πουθενα τελικα τρυπιεμαι 102????????/τρελλαθηκα ρε γμτ οταν ειχα κανει την εξεταση στο ιασω νηστικια ειχα 70

θυμαμαι οτι μου ειχε πει να αλλαζω βελονα λεω τρυπηθηκα 100 φορες με την ιδια βελονα ας την αλλαξω και να το ξαναπαρω στο καπακι το ξαναπαιρβω 90????????εγω ποιο να σημειωσω?

και γιατι ρε γμτ τοσο πολυ το πρωι?και νηστικια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Είμαι ακριβώς στην ίδια εβδομάδα μ' εσένα και επίσης κάνω μετρήσεις με το μηχανάκι. Να πλένεις πάντα τα χέρια σου πριν πάρεις αίμα και εσύ και αυτός που σου παίρνει, επίσης η βελόνα είναι για μία φορά, γιατί ακόμη και αν δε βγάλει αίμα, θα σου δώσει λάθος αποτέλεσμα. Εγώ είχα χαλάσει 4 βελόνες μέχρι να το καταφέρω. Να τσιμπάς στην άκρη του δακτύλου και ρυθμισέ το στο 4, δεν πονάει καθόλου. Αφού τσιμπήσεις μετά πίεσέ το δυνατά για να βγει αίμα. Αν μπορεί να σε βοηθά κάποιος, μόνη σου θα δυσκιλεύεσαι. Αν θέλεις άλλες πληροφορίες στείλε μου mail να σου πω. Οι τιμές είναι νηστείας 95, μετά 1 ώρα φαγητού 155. Τουλάχιστον σε δύο ενδοκρινολόγους που συνεργάζομαι το ίδιο μου είπαν. Μην ανησυχείς θα πάνε όλα καλά με καλή διατροφή. Τι τιμές είχες; Τώρα έκανες για πρώτη φορά την καμπύλη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχει και η μητερα μου αυτο το μηχανηματακι για τον μπαμπα μου

Οι βελονες αλλαζουν μετα απο καθε μετρηση (τουλαχιστον αυτη αυτο κανει)

Συνεπως θα ειναι το 90 το σωστο

Ο γιατρος σου αυτο δεν ειπε;

Χαλαρα pana μην αγχωνεσαι οσο μπορεις κανε τηδιατροφη σου και το ατιμο(το σακχαρο) θα πεσει!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ανυσηχεις κοπελα μου. Εμενα η γιατρος μου ανησυχησε αλλα κ ο ενδοκρινολογος που πηγα και ο διαβητολογος μονο που δεν με πεταξανε εξω. Μου ειπανε οτι ειμαι εν δυναμει διαβητικη στο μελλον λογω κληρονομικοτητας και οτι πρεπει να προσεχω τη διατροφη μου και το βαρος μου μια ζωη, να γυμναζομαι αλλα τωρα ειναι λογικο να ανεβει. Εμενα οι 2 μεσαιες τιμες ητανε ανεβασμενες. Μου δωσε το μηχανακι ενω δεν ηθελε αλλα το ζητησα με το ζορι και μου ειπε οτι κανονικα δεν πρεπει να υπερβαλλουν τοσο οι γυναικολογοι. Λιγο μακρια απο τα γλυκα και οταν τρως αμυλο να το τρως με κατι προτεινουχο μαζι. Δηλαδη ποτε μακαρονια σκετα αλλα μακαρονια με κιμα η μακαρονια με γιαουρτι. Το γλυκο μετα το φαγητο οχι μονο του. Οι πατατες βραστες οχι ψητες στο φουρνο ουτε τηγανητες. Εγω δεν κανω τιποτα απολα αυτα να σου πω και παλι το ζαχαρο μου ειναι κοντα στο 100 και 110 να παει και 120 μετα απο αρκετο φαγητο παλι δεν ειναι ανυσηχητικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia εκανα την καμπυλη πριν μια εβδομαδΑ

προ γλυκοζης ειχα 75

μετα 100 γρ

την πρωτη ωρα 225

την δευετερη 180

και την τριτη ωρα 110 δηλαδη εχω 2 παθολογικες τιμες την πρωτη και την δευτερη

λοιπον σημερα ξεκινησα μετρησεις αλλα το λαθος ηταν οτι τρυπηθηκα 20 φορες με την ιδια βελονα και εδειξε 102

μολις την αλλαξα 93 εχω τρομοκρατηθει ρε κοριτσια νηστικια 102 και στο ιασω νηστικια 76?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και μενα καπου τοσο εδειξε και ο διαβητολογος την εκρινε μη παθολογικη καμπυλη παρολο που ειχα 2 παθολογικες τιμες μεσα. Μου ειπε επι λεξη οτι οι γυναικολογοι υπερβαλλουν γιατι ο κοσμος πλεον την ψαχνει και δεν αφηνεται με κλειστα ματια στους γιατρους. Οποτε για να ειναι καλυμμενοι σε πανικοβαλλουν. Μου ειπε φαε και ενα γουρουνοπουλο που λεει ο λογος. Σιγουρα με προετρεψε να αποφευγω τα γλυκα οχι γιατι θα παθει κατι το μωρο αλλα για να μην βγει μεγαλουτσικο και ζοριστω στη γεννα επειδη τα ζαχαρα ειναι υπαιτιοι για μεγαλα μωρα. Σε καμια περιπτωση ομως να μη γινει προκληση στην 38 βδομαδα οπως μου ειπε ο γυναικολογος. Δεν υπαρχει λογος να το αγχωνουμε το μωρακι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χτες το μεσημερι μια ωρα μετα το φαγητο 89 πολυ καλα επρεπε να ειναι κατω απο 138

σημερα το πρωι νηστικια 109............επρεπε να ειναι κατω απο 95

να παρω λετε αυριο τον ενδοκρινολογο?γιατι νηστικια ειναι υψηλο ζαχαρο?και φαγωμενη πεφτει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή Χρονιά με υγεία! Η πρωινή, νηστείας, αν είχες φάει εχθές αργά σίγουρα θα είναι ανεβασμένη. Να ξέρεις ότι επηρεάζεται. Όταν είναι να κάνεις πρωινή συνίσταται να έχεις φάει μέχρι τις 9 το βράδυ το πολύ και ποτέ μεγάλη ποσότητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pana καλή χρονιά!!!

Είμαι και εγώ από τις τυχερές που παρουσίασαν διαβήτη κύησης (στο τελευταίο τρίμηνο), και έτσι σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!

Το μυστικό για να καταφέρεις να ελέξεις το διαβήτη είναι ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΣΥΧΝΑ ΓΕΥΜΑΤΑ! Κάθε 3 ώρες πρέπει να τρως κάτι (π.χ. ένα μικρό αχλάδι, 1 φρυγανιά. Ο δικός μου διαβητολόγος μου είχε πει πριν κοιμηθώ να πίνω μισή κούπα τσαγιού γάλα ή μία φρυγανιά ή ένα μικρό φρούτο!!!! Με αυτό το τρόπο η πρωινή μου μέτρηση ήταν 70 με 80 διαφορετικά έφτανα 105!!!!

Το σάκχαρο ανεβαίνει με οτιδήποτε τρώμε, ακόμα και με τα φρούτα, για αυτό χρειάζεται πολύ προσοχή στην ποσότητα του κάθε γεύματος!Ανεβαίνει ακόμα και με το άγχος!!!!

Ανυσηχιτικό είναι να είναι ανεβασμένες δύο συνεχόμενες μετρήσεις!!!

Βεβαίως και ο στόχος σου είναι όλες οι μετρήσεις να είναι χαμηλές ή οριακές, αλλά κάποιες φορές ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ!!! Το μωρό επηρεάζεται ΜΟΝΟ σε περίπτωση που το σάκχαρο ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΥΨΗΛΟ ΣΕ ΔΥΟ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ!

Εγώ από το φόβο μου έτρωγα μόνο κοτόπουλο ψητό (βγαλμένη η πέτσα), μπριζόλα χοιρινή, αχλάδια, μήλα, φρυγανιές, αγγούρι, ντομάτα και ψάρι ψητό!

Φυσικά πριν από κάθε μέτρηση ΠΡΕΠΕΙ να πλένεις τα χέρια σου και να αλλάζεις βελόνα!!!! Εάν τρυπηθείς 2 φορές, την ίδια στιγμή θα δεις ότι θα έχεις διαφορετικές τιμές!!!!! Η πιο σωστή ένδειξη τιμής είναι αυτή που είναι ακριβώς μία ώρα μετά το γεύμα!

Μετά τη γέννα το σάκχαρο εξαφανίστηκε και φγυσικά δεν είχε επηρεάσει το μωράκι μου! Έτσι θα γίνει και με σένα, αρκεί να προσέχεις λίγο και φυσικά θα πεινάς......

Υπομονή, θα περάσει και όλα θα σου πάνε καλά!!!!!!

Φιλιά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλη χρονια και ευχαριστω για την βοηθεια τα εχω παιξει παρα μα παρα πολυ

σιλια μου 2 συνεχομενες εννοεις πχ πρωι μεσημερι ε?

εγω σημερα το πρωι ειχα 109 χτες μου ειχε για μεσημερι χορτα με φετα και ειχα ζαχαρο 89 οκ

για βραδυ ενα κομματι χοιρινο με πρασο και σελινο και μισο κομματι σουφλε και το πρωι ειχα 109(τα εφαγα κατα τις 10 30)

το μεσημερρι σημερα 2 μικρα μπιφτεκια και 1 φλυτζανι ρυζι και ειχα 129 με οριο το 135 γιατι ρε γμτ ανεβηκε με τα μπιφτεκια ?

δηλαδη με χορτα θα τρεφομαι για να εχω 89 ζαχαρο?

η συνυφαδα μου βοηθηθηκε με τις πρωινες τιμες και μειωθηκαν οταν την εβαλε να ξυπναει και το βραδυ ανα τριωρο και να τρωει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pana μου, το βραδυνό σου γεύμα πρέπει να το τρως το αργότερο μέχρι τις 20:00 και πριν κοιμηθείς γύρω στις 23:00-24:00 να τρως ένα μικρό φρούτο!

Και μένα τα μπιφτέκια μου ανέβαζαν τις τιμές για αυτό και ΔΕΝ τα έτρωγα!

Δοκίμασε λίγο με τα φαγητά που σου γράφω και θα δεις!

Ο διαβητολόγος σου, σου έδωσε μια διατροφή, αλλά ΕΣΥ θα βρεις τι δεν σου ανεβάζει τις τιμές!!! Εάν θέλεις να τρως όλα τα φαγητά που σου λέει ο διαβητολόγος σου, τότε καλύτερα να αγοράσεις μια ζυγαριά και να τα ζυγίζεις (πιστεύω ότι σου έχει δώσει τα γραμμάρια που πρέπει να τρως!!!!!)

Μην αγχώνεσαι, όλες μας, στην αρχή δυσκολευτήκαμε αλλά βρήκαμε τους ρυθμούς και ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ!

Ναι δύο συνεχόμενες μετρήσεις εννοώ το πρωί και το μεσημέρι ή το μεσημέρι και το βράδυ!!!!

Οι ποσότητες πρέπει να είναι ΤΟΣΟ μικρές ώστε να ..... πεινάς!!

Μόνο το κοτόπουλο και η μπριζόλα είναι σε μεγαλύτερες ποσότητες και δεν νιώθεις πείνα!!!

Φιλιά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σημερα ειμαι να σκασω απο τα νευρα και τα κλαμματα

το πρωι νηστικια 107

το μεσημερι με ενα ντακο χωρις λαδι εδειξε 161?????????/τρελλαθηκα αρχισα να κλαιω το ξαναπαιρνει σε 5 λεπτα ο αντρας μου και δειχνει 130 το ξαναπηραμε παλι 130

3 μετρησεις 130

το 161 ετρεμα οταν την εκανα

παω να σκασω,πηρα τον γιατρο θελει 2 μερες μετρησεις και μετα ενεσεις ινσουλινης

μπορει να παθει κατι το μωρο σε αυτες τις 2 μερες?πραγματικα δεν μπορω να σταματησω να κλαιω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ανησυχείς δε γίνεται κάτι σε 2 ημέρες, ούτε σε 1 εβδομάδα! Αν αγχώνεσαι τότε οι τιμές θα ανεβαίνουν από το άγχος! Χαλάρωσε και με το γιατρό σου σίγουρα θα το ρυθμίσετε. Εξάλλου πλησιάζεις στο τέλος, δεν έμεινε πολύς καιρός ακόμη. Το 130 είναι φυσιολογική τιμή! Να σε ρωτήσω κάτι pana: εξετάσεις ούρων για σάκχαρο και γλυκοζυλιομένης έχεις κάνει στα κοντά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ είχα το μηχανάκι και έκανα μέτρηση μίαμιση ώρα μετά το πρωινό, μίαμιση ώρα μετά το μεσημεριανό και μιαμιση ώρα μετά το βραδυνό και μου είπε η διαβητολόγος ότι έπρεπε να έχω κάτω από 120. Μου είχε δώσει τα "ναι" και τα "οχι" και αυτό με βοήθησε να μην πάρω και κιλά!:) Το δικό μου μηχανάκι άλλαζε μόνο του την βελόνα, όταν τελείωναν οι βελόνες έπρεπε να τις αλλάξω. Τι είδους μηχανάκι έχεις που ΄πρέπει να αλλάζεις βελόνα σε κάθε μέτρηση?!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pana έγραψε:

μπορει να παθει κατι το μωρο σε αυτες τις 2 μερες?πραγματικα δεν μπορω να σταματησω να κλαιω

Όταν η μητέρα έχει διαβήτη κύησης απλά το μωρό γεννιέται μεγαλύτερο. Το πρόβλημα δεν είναι τώρα κατά την κύηση αλλά αργότερα: υπάρχει ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό, τα παιδιά, των οποίων οι μητέρες τους είχαν διαβήτη κύησης, να αποκτήσουν διαβήτη τύπου ΙΙ κατά την εφηβεία τους! και η ίδια η μητέρα μπορεί να αποκτήσει μετά από δέκα χρόνια ,περίπου, διαβήτη.

Εγώ δεν είχα χαρακτηριστεί από τον διαβητολόγο ότι έχω διαβήτη κύησης αλλά όταν γεννήθηκε η κουκλίτσα μου τις έκαναν μετρήσεις κάθε μέρα για 3 μέρες για να δουν πού βρίσκεται το ζάχαρό της!! Υπάρχει περίπτωση όταν το μωρό γεννηθεί να πάθει υπογλυκιμικό σοκ (μάλλον δεν το έγραψα σωστά!!) αυτό που εννοώ είναι ότι επειδή κατά την κύηση λάμβανε πολύ ζάχαρη ξαφνικά αφού αποκωλείται από τον λώρο δεν λαμβάνει καθόλου ζάχαρη.

Απ΄όσο ξέρω το ζάχαρο μπορεί να ανέβει και με το άγχος για αυτό λοιπόν μην αγχώνεσαι κάνε την διαιτά σου και χλάρωσε, όλα θα πάνε καλά.

Να τρως ζυμαρικά ολικής αλέσεως (τα καφέ), να μην τρως κανένα απολύτως γλυκό ούτε καν για διαβητικούς ή με light, κανένα αναψυκτικό και τα φρούτα μέχρι τις 17.00. Εννοείτε ψωμί ολικής αλέσεως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΧΑΡΟΥ. ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΚΤΟ ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΝ ΚΑΛΕΣ. ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΑ ΠΟΛΛΑ ΓΛΥΚΑ ΤΟΤΕ, ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΩ ΣΤΗ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΤΣΑΚΙΣΕΙ!

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ? ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΖΑΧΑΡΟ ΣΤΗ ΠΟΡΕΙΑ? ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ 34 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑ ΖΑΧΑΡΟΥ (ΕΙΧΕ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ - ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΑΥΤΟ?)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

Μην ανησυχείς δε γίνεται κάτι σε 2 ημέρες, ούτε σε 1 εβδομάδα! Αν αγχώνεσαι τότε οι τιμές θα ανεβαίνουν από το άγχος! Χαλάρωσε και με το γιατρό σου σίγουρα θα το ρυθμίσετε. Εξάλλου πλησιάζεις στο τέλος, δεν έμεινε πολύς καιρός ακόμη. Το 130 είναι φυσιολογική τιμή! Να σε ρωτήσω κάτι pana: εξετάσεις ούρων για σάκχαρο και γλυκοζυλιομένης έχεις κάνει στα κοντά;

ουρα εχω κανει και θα παω αυριο να τα παρω βεβαια ειχα κανει και πριν 20 μερες και ηταν ολα καλα

το αλλο τι ειναι?

η φετα κοριτσια ανεβαζει την μετρηση αν ειναι να τρωω αλλο τυρι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφού κάνεις και ούρα, φαίνεται αν υπάρχει σάκχαρο. Μην ανησυχείς. Δεν είναι κάτι που ξεφεύγει από τη μία μέρα στην άλλη. Εξάλλου έχεις μία τιμή παθολογική. Η γλυκοζυλιομένη είναι εξέταση που σχετίζεται με το σάκχαρο, συνήθως την ζητάνε μαζί με την καμπύλη αλλά και μόνη της. Να ακολουθείς το διαιτολόγιο και όλα θα πάνε καλά. Η φέτα έχει πολλά λιπαρά όντως. Καλύτερα να τρως κασέρι με λίγα λιπαρά, τύπου milner και αυτό μέχρι 2 φέτες το πολύ την ημέρα. Ψωμί μαύρο, όχι τηγανητά και λιπαρά. Το μυστικό είναι να μη βάλεις πολλά κιλά. Επίσης για βραδυνό όχι ΤΙΠΟΤΑ. Ένα γιαουρτάκι, σαλάτα με κάτι βραστό, γενικά λίγα λιπαρά. Επίσης κάθε πότε μετράς σάκχαρο; Καθημερινά είναι αγχωτικό! Μία φορά την εβδομάδα έκανα μέτρηση τρεις, για να δω αν υπήρχε πάνω από 1 παθολογική. Πάντως όσο περνάνε οι εβδομάδες είναι καλύτερα, γιατί η ινσουλίνη στον οργανισμό απελευθερώνεται αλλά βέβαια θέλει πάλι προσοχή. Γι' αυτό και στις εξετάσεις μας ρουτίνας υπάρχει πάντα αυτή για σάκχαρο στα ούρα και λεύκωμα για αποφυγή διαβήτη και προεκλαμψίας αντίστοιχα. Όλα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

Αφού κάνεις και ούρα, φαίνεται αν υπάρχει σάκχαρο. Μην ανησυχείς. Δεν είναι κάτι που ξεφεύγει από τη μία μέρα στην άλλη. Εξάλλου έχεις μία τιμή παθολογική. Η γλυκοζυλιομένη είναι εξέταση που σχετίζεται με το σάκχαρο, συνήθως την ζητάνε μαζί με την καμπύλη αλλά και μόνη της. Να ακολουθείς το διαιτολόγιο και όλα θα πάνε καλά. Η φέτα έχει πολλά λιπαρά όντως. Καλύτερα να τρως κασέρι με λίγα λιπαρά, τύπου milner και αυτό μέχρι 2 φέτες το πολύ την ημέρα. Ψωμί μαύρο, όχι τηγανητά και λιπαρά. Το μυστικό είναι να μη βάλεις πολλά κιλά. Επίσης για βραδυνό όχι ΤΙΠΟΤΑ. Ένα γιαουρτάκι, σαλάτα με κάτι βραστό, γενικά λίγα λιπαρά. Επίσης κάθε πότε μετράς σάκχαρο; Καθημερινά είναι αγχωτικό! Μία φορά την εβδομάδα έκανα μέτρηση τρεις, για να δω αν υπήρχε πάνω από 1 παθολογική. Πάντως όσο περνάνε οι εβδομάδες είναι καλύτερα, γιατί η ινσουλίνη στον οργανισμό απελευθερώνεται αλλά βέβαια θέλει πάλι προσοχή. Γι' αυτό και στις εξετάσεις μας ρουτίνας υπάρχει πάντα αυτή για σάκχαρο στα ούρα και λεύκωμα για αποφυγή διαβήτη και προεκλαμψίας αντίστοιχα. Όλα θα πάνε καλά!

μου εχει δωσει συγκεκριμενο διαιτολογιο σημερα πχ εχω μελιτζανες κολυκυθια τουρλου στον φουρνο με ελαχιστο λαδι με 90γρμ τυρι και 1 φετα ψωμι ολικης αλεσεως

χτες ειχα 2 παθολογικες τιμες το πρωι 102 και το μεσημερι 160 βεβαια στο καπακι το ξαναπηρα και ειχα 130

ο γιατρος ειπε να το δουμε σε 3 μερες να εχουμε τιμες μιας εβδομαδας δηλαδη

το ζαχαρο φερνει προεκλαμψια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η προεκλαμψία μπορεί να εμφανιστεί και ως αποτέλεσμα του σακχάρου αλλά και ξαφνικά χωρίς να σχετίζεται με αυτό. Εσύ παρακολουθείσαι στενά οπότε δεν έχεις λόγο να αγχώνεσαι! Πιστεύω ότι μπορεί να σε βάλει να κάνεις πάλι την καμπύλη σακχάρου. Πάντως όπως και να έχει, δεν έχεις πολλές εβδομάδες ακόμη. Απλά αν διαγνωστεί διαβήτης κυήσεως, νομίζω ότι θα προκληθεί ο τοκετός κοντά στην 38 εβδομάδα. Πάντως οι τιμές σου είναι λίγο πιο πάνω από το όριο, ίσως με τη δίαιτα τα καταφέρεις. Αν όχι πάλι, δεν υπάρχει λόγος να στεναχωριέσαι, όλα θα πάνε καλά. Το σημαντικό είναι ότι το παρακολουθείς! Πάντως για να φτάσει να προκληθεί προεκλαμψία από το σάκχαρο, θα πρέπει να είναι εντελώς ανεξέλεκτο.Απλά στο διυκρινίζω για να μην σκέφτεσαι λάθος πράγματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλημερα τελικα δεν την γλυτωνω την ινσουλινη ολες οι τιμες ειναι απο 101-108 οι πρωινες και μου λεει ο ενδοκρινολογος οτι ειναι χαλια οποτε μαλλον σημερα θα μου πει τις δοσεις

εχω αγχωθει μην παθει κατι το μωρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ,ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!:) :) :) ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΩΡΑ ΟΛΑ ΣΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ.ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΣΟΥ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ.;) ;) ;) ΕΞΑΛΛΟΥ ΤΟ ΖΑΧΑΡΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΗΘΕΣ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ.ΝΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΙ ΣΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.:kiss::P:kiss::P:kiss::P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pana ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΚΟ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ.

Η ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΚΑΚΟ,ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ,ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΝΕΑΝΙΚΟ ΔΙΑΒΗΤΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.

ΓΕΝΝΗΣΕ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ.

ΑΠΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ Ο ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΕΧΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΓΙΑΤΡΟΥΣ.

ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΜΟΛΙΣ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΣΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥΤΣΙΚΟ ΜΩΡΟ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΖΑΧΑΡΟΥ (ΣΧΕΤΙΚΟ ΕΙΑΝΙ ΑΥΤΟ-Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΕ 3540 ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟΝ 9ο).

ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...