Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια 2016


Recommended Posts

Mommy περαστικα στη μικρουλα..! Κοριτσια εχω σκασει στο φαγητο.. το κακο ειναι οτι δν πειναω κ τρωω γτ πρεπει γμτ.. τουλάχιστον βλεπω να δουλευει η τουαλετα!! ???

Επιπλεον η ψυχολογια μου πολυ καλη σημερα..!! Απο το πρωι!! Αφού αυριο λεω να κανω μια προσπάθεια να παω τη μικρη σχολειο!!! Αν ζοριστω ή ζαλιστω θα παρω τον πεθερο μου να ερθει να με μαζεψει!!! :-) νιωθω πολυ καλυτερα παντως.. ειδικα με το θεμα τουαλετας.. νιωθω σα να πεταω!!! Βεβαια κραταω κ μια επιφυλαξη για το πως θα παει φυσικα!!! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 7 ώρες, ο/η κυριακη03 είπε:

Προλαβαινω κ  τα τρωω αχαχαχα κ μαλιστα χορταινω στη μεση του πιατου αλλα τα τρωω γτ αν δν τα φαω θα πειναω πολυ μετα.. 

Κυριακή εμετούς δεν εκανες...σωστά;;;Ειναι ο σύζυγος σπίτι;;Δεν φαντάζομαι να μπεις μόνη με την μικρή για μπάνιο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annita2010 είπε:

Επιτρεψτε μου να διαφωνησω η γκρινια δεν κανει καθοοολου καλο ουτε στις εγκυμονουσες ουτε στους αντρες τους ουτε σε κανενα στον περιγυρο τους!!!!!!! Κανεις δε το θελει αυτο...ειναι κουραστικο!!! 

Μην ειμαστε κ αχαριστες οταν εκατομμύρια γυναικες προσπαθουν να μεινουν εγκυες κ δεν μπορουν κ κανουν θυσιες κ πονουν πολυ παραπανω απο οοοολες μας για να ειναι στη θεση μας!!!!!!!!

Και εγω θα συμφωνήσω μαζί σου στο θεμα της γκρίνιας.Σε κανέναν δεν κανει καλο όλο αυτο.Ασε που όσο και να γκρινιάζουμε τιποτα δεν πρόκειται να αλλάξει.Ισα ίσα που δεν μας αφήνει να δούμε τα πράγματα πιο αισιόδοξα και δεν μπορουμε να ξεφύγουμε.Και δεν το λέω εγω γιατι η εγκυμοσυνη μου δεν εχει προβλημα.Καθε αλλο.Εκανα τόσους εμετους ως την 18η εβδομαδα που δεν πίστευα πως καμία άλλη εδω μέσα ειναι τοσο χαλια.Ειχα μεγαλη αιμορραγία και εχω καθημερινά συσπάσεις,δουλευω εννέα ωρες ορθοστασία και σηκώνω βάρη βραδινή βαρδια,εχω δυο χρόνων παιδί να φροντίσω,εχω ρινίτιδα εγκυμοσυνης,εκζεμα σε όλο μου το προσωπο,υπερήχους και εξετάσεις δεν μου κανουν και το κυριότερο οτι μέχρι πριν ενα μηνα επαιρνα αντικαταθλιπτικα.Τι νόημα εχει να αρχίσω τη μιρλα;Τι θα αλλάξει;Απλα προσπαθώ να βλέπω το φως μπροστά στο τούνελ που φυσικά δεν ειναι αλλο απο το μωράκι μου.Ολα θα περάσουν και μετα τι;Θα γκρινιάζουμε γιατι κλαίει το μωρό;Γιατι δεν κοιμάται;

Φιλικα ολα αυτα μπας και το δείτε πιο θετικά το θεμα.

Ααα και by the way ευχαριστω όσα κοριτσια ευχήθηκαν περαστικά στην μικρη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Δεύτερη φορά μανουλα είπε:

Κυριακή εμετούς δεν εκανες...σωστά;;;Ειναι ο σύζυγος σπίτι;;Δεν φαντάζομαι να μπεις μόνη με την μικρή για μπάνιο;;

Ευτυχως δν εκανα εμετο σημερα αν κ κανα 2 φορες ειχα εντονες αναγουλες!! Μπανιο εκανα κ ηταν κ ο συζυγος εδω εννοειται! Μια κακη μερα η χτεσινη μια καλη μερα η σημερινη! Θα φουμε κ την αυριανη!! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η κυριακη03 είπε:

Ευτυχως δν εκανα εμετο σημερα αν κ κανα 2 φορες ειχα εντονες αναγουλες!! Μπανιο εκανα κ ηταν κ ο συζυγος εδω εννοειται! Μια κακη μερα η χτεσινη μια καλη μερα η σημερινη! Θα φουμε κ την αυριανη!! :-)

Κολλάει απίστευτα το φόρουμ σημερα απαντήσεις μετα απο πόση ώρα βγάζει...

Κι εγω σημερα θα πω πως ειχα μια καλη μερα εύχομαι κι η αυριανή όπως κ κάθε επόμενη ημέρα που θα ακολουθεί να ειναι ολο κ καλύτερη ώσπου να έχουμε μόνο θετικά να λέμε... 

Μνα προσεχείς αυριο νε την μικρή ξ ξεκουράσου μετα!!!Ενα ενα τα βήματα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Mommy 5 είπε:

Και εγω θα συμφωνήσω μαζί σου στο θεμα της γκρίνιας.Σε κανέναν δεν κανει καλο όλο αυτο.Ασε που όσο και να γκρινιάζουμε τιποτα δεν πρόκειται να αλλάξει.Ισα ίσα που δεν μας αφήνει να δούμε τα πράγματα πιο αισιόδοξα και δεν μπορουμε να ξεφύγουμε.Και δεν το λέω εγω γιατι η εγκυμοσυνη μου δεν εχει προβλημα.Καθε αλλο.Εκανα τόσους εμετους ως την 18η εβδομαδα που δεν πίστευα πως καμία άλλη εδω μέσα ειναι τοσο χαλια.Ειχα μεγαλη αιμορραγία και εχω καθημερινά συσπάσεις,δουλευω εννέα ωρες ορθοστασία και σηκώνω βάρη βραδινή βαρδια,εχω δυο χρόνων παιδί να φροντίσω,εχω ρινίτιδα εγκυμοσυνης,εκζεμα σε όλο μου το προσωπο,υπερήχους και εξετάσεις δεν μου κανουν και το κυριότερο οτι μέχρι πριν ενα μηνα επαιρνα αντικαταθλιπτικα.Τι νόημα εχει να αρχίσω τη μιρλα;Τι θα αλλάξει;Απλα προσπαθώ να βλέπω το φως μπροστά στο τούνελ που φυσικά δεν ειναι αλλο απο το μωράκι μου.Ολα θα περάσουν και μετα τι;Θα γκρινιάζουμε γιατι κλαίει το μωρό;Γιατι δεν κοιμάται;

Φιλικα ολα αυτα μπας και το δείτε πιο θετικά το θεμα.

Ααα και by the way ευχαριστω όσα κοριτσια ευχήθηκαν περαστικά στην μικρη μου.

Συμφωνω μαζι σας!!

Στην οικογένεια μου η εγκυμοσύνη ήτανε δοξα το θεο κατι ευκολο δηλ.η μητερα μου με προσοχη κι εμενε εγκυος ..η αδερφη μου στον πρωτο μηνα υπήρχε σύλληψη ...εγω ομως δεν ειμαι απο αυτες που πιάνουν κατευθείαν και δοξαζω τον θεο μερα νυχτα που μου χαρισε αυτο το μωρακι!!!!!!

Ειμαι 33 χρονων και δυστυχώς γνωριζω παρα πολλες γυναικες που δεν μπορούνε να συλλάβουν ακομα και με εξωσωματικη που ειναι και πολυ επώδυνη απο ολες τις αποψεις! !!!!

Ειμαι ελευθερος επαγγελματίας απο την 6η εβδομαδα ημουν σε ακινησία με αιμορραγία ...

Το μυαλο μου ητανε μονο στο να σωσω αυτο το παιδι τιποτα αλλο δεν με ενδιέφερε! !!

Εξοδα φουλλλλ υποχρεωσεις τρελες μα τιποτα δεν με εκανε να ξεφύγω απο τον στοχο μου """να φερω στον κοσμο το μωρο μου """!!!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η καθε γυναικα περναει τη φαση της.. κ για εμενα πιο σημαντικο ειναι να φερω στον νοσμο αλλο ενα υηιες παιδι στον κοσμο.. 

Παντως να εξομολογηθω πως απο τοτε που μιλαμε εδω στο φορουμ νιωθω πως μπορω να μιλαω κ να μην τα κραταω μεσα μου κ να μην κλεινομαι στα βιβλία για να ξεπερασω τις δυσκολιες.. δεχομαι πως η καθεμια μας αντιδραει διαφορετικα.. ομως εδω ειμαστε να δωσουμε κουραγιο η μια στην αλλη κ το κυριοτερο.. να βοηθησουμε οποια κοπελα εχει κακη μερα να νιωσει λιγο καλυτερα.. κακες μερες εχουμε ολοι οπως κ καλες.. το βασικο ειναι να τις ξεπερναμε ακομα κ καποια βοηθεια.. αυτη η βοηθεια λοιπον ειναι η παρεουλα μας..  μου εχει τυχει πολλες φορες..να ακουω τα προβληματα των αλλων(φιλων μου) κ να συμβουλεύω κ να ειναι καλυτερα μετα.. κ μετα στα δικά μου προβλήματα να με κραζουν.. δν παρεξηγω ομως. Κ εκει εγω εχω αλλη αντίδραση. Εξαλλου οι φιλοι για αυτο ειναι.. να ακουν να συμβουλεύουν να κραζουν να χαιδευουν τα αυτια.. 

Ολες μας εδω ειμαστε φιλες ακομα κ αν δν ξερουμε η μια την αλλη.. κ γνωμη μου ειναι να στεκομαστε ηηια στην αλλη ακομα κ αν υπαρχει γκρινια απόγνωση απελπισια.. γτ οι φιλοι δν ειναι μονο για χαρες.. αλλα κ για τα δυσκολα.. κ λυπαμαι που ηκαθημερινοτητα πλεον δν επιτρεπει στους αλλους να νοιαστούν για τα προβληματα των αλλων..παρα να κοιτούν μόνο τα δικά τους προβλήματα.. Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο.. Αλλά εχει χαθει η ανθρωπια πια.. κ δν υπαρχει κανεις που να νοιαζεται για κανεναν.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω ρε κοριτσια εχω τα δικα μου οπως ολες μας !τους πρωτους 3μηνες πονουσα σαν να εχω περιοδο αλλα το αντεξα ειχα αναγουλες ζαλαδες εχω καουρες και τους 5μηνες αυτους και φυσικα καθημερινα παθαινω τα δικα μου.

Ζω ομως σε εναν κοσμο που εφ οσον οι γυναικες θελαν τοσο πολυ ισοτητα πρεπει να την φαμε και στην μαπα.

Η δουλεια μου ειναι ανδροκρατουμενη ειμαι πολιτικος μηχανικος δουλευω 8ωρες την μερα σιγουρα ισως και παραπανω καμια φορα, δεν εχω την πολυτελεια να πω παω σπιτι μου ,μενω εδω γιατι δε γινεται αλλιως.

Καθημερινα εχω να κανω με κοσμο της οικοδομης ειτε ειναι αγενης ειναι ευγενικοι εχω να κανω με τραπεζες υπηρεσιας και οποιον τυχαιο δουλευει στην πολεοδομια και πρεπει εγω να του εξηγω την δουλεια του και γενικα καθε λογης καρυδι, την αγαπω ομως την δουλεια και το σχεδιο και ολα και δεν αφηνω την εγκυμοσυνη να με κρατησει η δε θα σκασω εαν ο μπαρμπας στην οικοδομη δεν νιωθει το ατομο οτι εγω ειμαι εγκυος..Δε θα κατσω να σκασω και φυσικα δε θα αρχισω την γκρινια για αυτο.

Ναι μιλαμε η καθε μια στην αλλη εδω μεσα αλλα να λεμε και τιποτασ καλο οχι μονο γκρινια..μην ξεφευγουμε ...

Το εαν γκρινιαζει η καθε μια στον αντρα της το ξερουν οι αντρες μας και μονο ...Εγω δεν αποζητω το επικεντρο του περιγυρου μου επειδη ειμαι εγκυος και ο αντρας μου θελω να ερχεται σπιτι και να χαιρεται που ειναι εκει , δεν ειμαι ανθρωπος της γκρινιας .Και ευχαριστω τον θεο που σε σχεση με αλλες εχω μια εγκυμοσυνη μην ειμαστε αχαριστες το ξαναλεω.Οταν στεκομαι σε μια ουρα κ ποναω σφιξω τα δοντια λεω τι μανα θα γινει εαν μυξοκλαιω ολη την ωρα...τι παραδειγμα θα δινω στο παιδι μου?να ειναι αδυναμο??οχι βεβαια ,θελω ενα δυναμικο παιδι πυ να μπορει να αντεξει οποια δυσκολια η ζωη του φερει μπροστα !!!!!!!!!!!!

Και πιστεψτε με το εχω δει το εργο μια γνωστη μου προσπαθουσε 3χρονια να κανει παιδακι και μολις εμεινε εγκυος αρχισε η  γκρινια τοσο γκρινια που ο αντρας της ελειπε ΟΛΗ μερα απλα και μονο για να μην την ακουει.......Αυτο εσεις το θεωρειτε σωστο ?δε νομιζω....

 

Να σταθουμε η  μια στην αλλη δεν λεω για κατι σοβαρο σαν την γυναικα που ειναι στο νοσοκομειο ναι εκει να το καταλαβω !!!!!!!!!!!! να σου σταθω γιατι δεν  πας τουαλετα ειναι καπως δεν νομιζετε??? και εγω δεν παω τουαλετα  τι να κανουμε ...????

Εγκυμοσυνη ειναι αυτη 9 μηνες εαν την βλεπουμε σαν βουνο βουνο θα παραμεινει για ολους τους μηνες!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λες κυριακη οτι χαθηκε η ανθρωπια που χαθηκε η ανθρωπια στην Ελλαδα του 2016 που ταιζει 12000 μεταναστες. Που ο συναθρωπος βοηθαει τον συναθρωπο που δεν εχει να φαει??[Που δινουμε ρουχα σε αστεγους και βοηθαμε οικονομικα ?Που ακριβως? Η στο πως θεωρεις οτι αντιμετωπιζουν την καθε εγκυο ?

Πηγαινε μια βολτα στο εξωτερικο να δεις την ψυχροτητα και οτι δεν νοιαζονται για τον διπλα τους και θα δεις οτι η Ελλαδιτσα αφρο την περναμε ...να μην μιλαμε και καθολου ...!!!

Και εγω πηγα στο αιματολογικο και οχι μονο δεν μου δωσαν την σειρα προτεραιοτητας αλλα πηραν και την δικη μου και τι να κανω? να γινω η παλαβη που φωναζει ενω ζαλιζομουν  κιολας??Εαν καποια ατομα ειναι ζωα και δεν εχουν συμπαριφορα ζωα θα παραμεινουν δεν θα τους αλλαξω εγω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα. Αυτο γισ την ανθρωπια το ειπα για ένα αστεγο ελληνοπουλο 16 ετων που πεθανε χτες απο ασιτια. Στην ελλαδα της ανθρωπιας που βοηθαει τους προσφυγες με τροφη στεγη ρουχισμο κ δν προσφερει τπτ στους δικους της ανθρωπους ππυ πληρωνουν φορους κ επειδη εμειναν απο δουλεια πεθαινουν απο την πεινα κ το κρυο.. μην κοιταμε μονο τους προσφυγες..υπαρχουν κ παππουδες που με μια απλη συνταξη προσπαθούν να ζησουν ανθρωποι που τοσα χρονια πληρωναν κ τωρα ξαφνικα ειναι στο δρομο.. να δωσουμε ολοι στους προσφυγες παιδια.. αλλα ας δουμε πιο εξω τους ελληνες που πεινανε κ αυτοι... αυριο θα ειναι η σειρα μας... ποιος θα νοιαστει;;; εμεις δν ειμαστε προσφυγες.. σε αυτη την ελλαδα αναφερομαι που την κρυβουν καλα τα μεσα ενημέρωσης.. της "ανθρωπιάς" κατα τα αλλα.. για τους αλλους μονο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα δεν διαβασες τι γραφω ο συνανθρωπος ελληνας βοηθαει τον συνανθρωπο ελληνα δεν τον αφηνει ετσι βοηθαει οσο μπορει...το γνωριζω οτι δεν θελουν μονο οι προσφυγες τροφη αυτους τους ταιζει το κρατος..αναφερθηκα και στους αστεγους ελληνες...απλα δεν το καταλαβες....

Αθρωπια υπαρχει εκει εξω και μαλιστα μπολικη..και η εκκλησια βοηθαει και πολλοι ακομα τους Ελληνες .Ειδικα στην Ελλαδα δε νομιζω οτι χαθηκε η ανθρωπια ειδικα εδω !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δν ξερω βρε αγαπη μου.. χτες με όσα διαβασα μετα απο καιρο.. ανατωτηθηκα πραγματικα που ζουμε.. κ χαρηκα τουλάχιστον που ενα καναλι τα εδειξε επιτελους.. εδω δν εχουμε αστεγους.. ισως καποιοι ειναι πιο φτωχοι απο άλλους αλλα σε γενικες γραμμες δν υπαρχει εντονη πεινα.. Όμως στην αθηνα τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα.. ποτε θα δουμε ρε γμτ την ελλαδα να ανεβαινει παλι;; ποτε θα νοιαστει καποιος για τους ελληνες...;; δν λεω παντα τα βγαζαμε περα στα δυσκολα.. αλλα ειναι κριμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καποιος αλλος για τους Ελληνες δεν θα νοιαστει ποτε μονοι τους θα ανακαμψουν σαν λαος .

Αστεγοι σιγουρα στην Αθηνα υπαρχουν πολλοι και φυσικα ναι και τα ΜΜΕ δεν δειχνουν τους δικους μας παρα μονο τους προσφυγες αλλα υπαρχει κοσμος εκει εξω που μαζευει φαρμακα ρουχα και τροφη και για τους δικους μας και ολοι βοηθαμε οσο μπορουμε ο καθενας πολυ λιγο και θα συνεχισουμε γιατι ο λαος της Ελλαδας ηταν παντα πονοψυχος για τον διπλανο του !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια.Μεγαλο θεμα ανοίξατε με τους πρόσφυγες και την ανθρωπιά.Η γνώμη μου ειναι πως αν εισαι άνθρωπος δεν κανεις διακρίσεις ποιον θα βοηθήσεις Έλληνα η ξένο.Βοηθας οποιον ειναι σε ανάγκη.

annita2010 θα συμφωνήσω μαζί σου σε αυτο που ειπες πιο πάνω για το πως αντιμετωπίζουν την έγκυο στο εξωτερικο και θα προσθέσω κοριτσια οτι εδω δεν πα να σε δουν με την κοιλια στο στόμα δεν πρόκειται να σου δώσουν σειρα πουθενά.Εδω ειναι που δεν υπάρχει ανθρωπιά.Το έπαθα το σοκ όταν ήμουν εγκυος για πρωτη φορα εδω στην Αγγλια και μοστραριζα την κοιλια για να με αφήσουν να περάσω στο ταχυδρομείο στο σουπερ μάρκετ η οπουδήποτε άλλου.Και οχι φυσικά για να εκμεταλλευτώ την κατάσταση αλλα γιατι οντως δεν αισθανόμουν καλα.Κανεις και ποτε δεν μου έδωσε σειρα και ουτε καν βλέπεις σηματάκι για τις εγκυες οτι έχουν προτεραιότητα.Μονο στα λεωφορεία εχω δει που και παλι δεν το τηρούν παντα.

Και για να καταλάβετε  για την μη ανθρωπιά εδω να σας πω πως όταν πριν τρία χρονια νοικιάσαμε το διαμέρισμα που μένουμε τωρα μας είπε κάποιος πως αν κάτι συμβεί ποτε να μην φωνάξουμε ""βοηθεια"".Κανεις δεν δίνει δεκάρα.Να φωνάξουμε ""φωτιά"" γιατι τοτε μονο ο γείτονας θα νοιαστεί οτι θα καεί και το δικό του σπιτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mommy αυτο με το βοηθεια και φωτια το εχουν και στην Γερμανια απο μικρες τις ξαδερφες μου τις εμαθε η θεια μου ποτε να μην φωναξουν βοηθεια μονο φωτια !! Εχεις δικιο !!!

Οσο για τις ουρες ναι εξω ειναι πιο αυστηροι απο εμας ακους εκει ουτε θεση στο ΜΜΜ  αλλα και εδω εχει κατι ζωααα "μμμμουυυυ"...............(αγελαδες )

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κορίτσια κι απο εμενα,άλλη μια μερα στο νοσοκομειο...

Ηθελα λίγο να σχολιάσω το γεγονός της γκρίνιας...απο ποτε γίναμε ειδικοί στο θέμα ψυχολογίας κ κρίνουμε αυτές που θεωρητικά γκρινιάζουν κι αυτές που δεν γκρινιάζουν....

Ως μαία ποιος σας είπε οτι δεν αγαπάω το επάγγελμα μου κ δεν μου κοστίζει που ειμαι νοσηλευόμενη στο νοσοκομειο που δουλεύω ξαπλωμένη σε ενα κρεββάτι δίχως να μπορώ να παρω τα πόδια απο τη. Εξάντληση;;;ποιος σας είπε οτι δεν λαχταράω να παω στο παιδί μου που το εχω αφήσει εδω κι έξι μερες;;;

Ποια ξέρει καλύτερα απο εμενα ποσο κοστίζει σε μια μάνα να πρόσπαθει να κρατήσει στη ζωή ενα μωρό που θεωρητικά για εμας ειναι ακατόρθωτο;;;Ποια ξέρει καλύτερα απο εμενα ποσο κοστίζει η αποτυχία 12ης εξωσωματικής για ενα παιδί;;;

Συμφωνω οτι η εγκυμοσύνη ειναι δώρο θεού κι οτι εμεις είμαστε νοήμονες άνθρωποι κ πρεπει να ζούμε με τις επιλογές μας...

Ας μην τα ισοπεδώνουμε όμως ολα κρίνοντας οτι γκρινιάζουν κάποιες με το παραμικρό δεν ξέρουμε το ψυχικό υπόβαθρο της καθεμιάς μας εδω μεσα γιατι λοιπόν της κοτσαρουμε την ταμπέλα της γκρινιάρα;;...ο κάθε άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά γιατι βιώματα συμπεριφορές καταστάσεις τον κάνουν ετςι...

Κι ας μη ξεχνάμε οτι υπάρχει κι η άλλη όψη του νομίσματος κορίτσια...

Ποια ξέρει καλύτερα απο εμενα περιστατικά απο γυναίκες που αυτοκτόνησαν απο επιλόχειο κατάθλιψη αφήνοντας πίσω τους βρέφη μηνών;;Ή γυναίκες που αυτή την στιγμή νοσηλεύονται στην ψυχιατρική παλι με βρέφη στο σπίτι για τον ιδιο λόγο...

Οι παραπάνω γυναίκες εκαναν ενα λάθος κορίτσια φοβόταν να μιλήσουν κ να εκφράζουν αυτα που νιώθουν είτε σε εμας τις μαίες είτε στους γιατρούς είτε στους συγγενείς...οι σύζυγοι άγνοια μέχρι τελος...

εγω λοιπόν προτιμώ τις γυναίκες που θα μου εκφράζουν τα προβλήματα τους κι ας το χαρακτηρίζουν κάποιες σαν γκρίνια δεν με απασχολεί...ειμαι εδω για να ακούω κι αν μπορώ να συμβουλέψω κάποια θα το κανω....άλλωστε ας μην ξεχνάμε οτι αυτές που γκρινιάζουν σημερα ίσως μετα την γεννά κ στο θηλασμό δεν το κάνουν κι ολες οι υπόλοιπες που τωρα ειναι χαλαρές συναντήσουν δυσκολίες..τι θα γίνει σε εκείνη την περίπτωση θα αρνηθούμε να τις ακούσουμε;;

Ειμαστε εδω για ολες κι αυτός ο σχολιασμός για την γκρίνια δεν μου άρεσε καθόλου....θα Ηθελα να εκφράζω τις άποψεις μου ελεύθερα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδη μου λες οτι θες την γκρινια να σου πω γιατι δεν πηγα τουαλετα 4μερες και οχι να πουμε για σοβαρες καταστασεις σαν την δικη σου ?Να μπαινω να σου λεω yiouupiii εχεσα σημερα !!!!

Και οτι εγω που δεν γκρινιαζω θα εχω καταθλιψη μετα η θα αυτοκτονησω? ε οχι συγνωμη αλλα δεν ειναι ετσι..Οπως εσυ δεν ξερεις τι περναει η καθε μια σπιτι της κ στη δουλεια της καθε μερα επειδη δε γραφω γκρινιες δε σημαινει δεν εχω προβληματα...

 

Σιγουρα εχεις δει πολλα και σεβομαι οσο δεν φανταζεσαι την δουλεια σου εχετε δει πολλα και εσεις ειστε διπλα μας στις γεννες αλλα δεν θα παροτρυνα ποτε καποιον να μου λεει γκρινιες προβληματισμους σοβαρους ναι ..γκρινια γκρινια γκρινια ολη μερα ομως δε το θεωρω και σωστο.ουτε για την εγκυο ουτε για τους υπολοιπους..Δεν λεμε να μην μιλαμε και να τα κραταμε μεσα μας αλλα μην υπερβαλουμε κιολας...

Αλλο προβληματισμος αλλα γκρινια ..εχει διαφορα...

 

Ολοι πιστεψε με εχουμε πολυ σοβαρα θεματα μεσα στα σπιτια μας με ασθενειες με πολλα αλλα δεν τα βαφουμε μαυρα.."Ο θεος βλεπει τον καθε ανθρωπο σαν μια κορυφη και ριχνει και το αναλογο χιονι ¨"και αυτο μου το εχει πει γυναικα σε αιθουσα χημειοθεραπειας εχουμε δει και περασει και εμεις πολλα δεν ζουμε σε συννεφο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Μαρια.Ο τρόπος που αντιδράς ειναι σαν κάποιος να σου έκανε προσωπική επίθεση παντως που εγω προσωπικά πηγα ολα τα μηνύματα πίσω και τα ξαναδιάβασα και κάτι τέτοιο δεν εγινε.

Φυσικα και σε καταλαβαίνω και απο τις πρώτες μερες που μπήκες στο φόρουμ και μίλησες για ψυχολογία σου ανέφερα το γεγονός οτι εγω επαιρνα χαπια ακομα και εγκυος.

Δηλαδη εσυ προτείνεις αντί να προσπαθήσουμε να κάνουμε μια κοπέλα να τα δει πιο αισιόδοξα τα πράγματα να της πουμε ναι εχεις δίκιο κοπέλα μου.Τιποτα δεν θα αλλάξει;

Αναφερθηκες σε κοπέλες που αυτοκτόνησαν απο επιλόχειο.Δηλαδη σε αυτες τις κοπέλες που τα βλέπουν ολα μαύρα να μην κανει κανεις προσπάθεια να τις βοηθήσει και δουν την θετική πλευρά;Ας τις αφήσουμε στο σκοτάδι τους τοτε να αυτοκτονήσουν μια ωρα αρχύτερα.

Καθε φορα που εγω ειχα επιλόχειο η απλα κλινική κατάθλιψη το έβλεπα μεγαλη βοηθεια κάποιος να μου λεει θετικά πράγματα.Για φαντάσου τοτε να ειχα διπλα μου άτομα που θα με παρέσερναν ακομα περισσότερο στη θλίψη μου.

Και στο κατω κατω και εγω θέλω να εκφράζω ελεύθερα την γνώμη μου και αυτη ειναι η δικη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν νομίζω πως κάποια απο εδω γκρινιάζει γιατι δεν παει τουαλέτα...ας ξεκινήσουμε απο εκει..αν αυτο ειναι πραγματικά το πρόβλημα της γιατι να μην της προτείνεις κάτι αν ξερεις που μπορει να βοηθήσει;;αυτο δεν καταλαβαίνω κι αυτο θεωρώ οτι ειναι το θέμα...θα ασχοληθείς με κάτι που για εσένα ειναι σοβαρό κι αξίζει να ασχοληθείς...δικαίωμα σου ειναι απλά εγω θα ηθελα να διαχωρίσω τη θέση μου!!

Το ιδιο μπορει να συμβεί κ για κάποια που νομίζει οτι κάτι ειναι παθολογικό στα εργαστηριακά της,κάτι που κανει στραβά στο θηλασμό εγω δλδ επειδή θα το θεωρήσω ανούσιο ή ανάξιο σχολιασμου να κανω οτι δεν το βλέπω κ να αποφύγω να απαντήσω;;;Ειναι αδύνατον αυτο για εμενα ίσως λόγω δουλειάς...

Σαν να προσπαθώ να σου πω θελω να μου χτίσεις σπίτι με άχυρα κι εσυ να μην μου λες οτι αυτο δεν ειναι σωστό επειδή το θεωρείς ξέρω γω χαζομάρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mommy 5 είπε:

Καλημέρα Μαρια.Ο τρόπος που αντιδράς ειναι σαν κάποιος να σου έκανε προσωπική επίθεση παντως που εγω προσωπικά πηγα ολα τα μηνύματα πίσω και τα ξαναδιάβασα και κάτι τέτοιο δεν εγινε.

Φυσικα και σε καταλαβαίνω και απο τις πρώτες μερες που μπήκες στο φόρουμ και μίλησες για ψυχολογία σου ανέφερα το γεγονός οτι εγω επαιρνα χαπια ακομα και εγκυος.

Δηλαδη εσυ προτείνεις αντί να προσπαθήσουμε να κάνουμε μια κοπέλα να τα δει πιο αισιόδοξα τα πράγματα να της πουμε ναι εχεις δίκιο κοπέλα μου.Τιποτα δεν θα αλλάξει;

Αναφερθηκες σε κοπέλες που αυτοκτόνησαν απο επιλόχειο.Δηλαδη σε αυτες τις κοπέλες που τα βλέπουν ολα μαύρα να μην κανει κανεις προσπάθεια να τις βοηθήσει και δουν την θετική πλευρά;Ας τις αφήσουμε στο σκοτάδι τους τοτε να αυτοκτονήσουν μια ωρα αρχύτερα.

Καθε φορα που εγω ειχα επιλόχειο η απλα κλινική κατάθλιψη το έβλεπα μεγαλη βοηθεια κάποιος να μου λεει θετικά πράγματα.Για φαντάσου τοτε να ειχα διπλα μου άτομα που θα με παρέσερναν ακομα περισσότερο στη θλίψη μου.

Και στο κατω κατω και εγω θέλω να εκφράζω ελεύθερα την γνώμη μου και αυτη ειναι η δικη μου.

Μομμυ καλημερα κ συγνώμη που δεν σε ρώτησα τι κανει η μικρή σου;;;

Φυσικα δεν το παίρνω προσωπικά ξέρει η καθεμία τι εχει περάσει κ κουβαλήσει στις πλάτες της μέχρι τωρα...

Ειχα κατάθλιψη κ ξανά εχω κατάθλιψη...θα σε ρωτήσω λοιπόν ποιο ηταν το πιο σημαντικό βήμα για να καταλάβεις οτι εχεις κατάθλιψη κ το νούμερο ενα για να σε βοηθήσει να την ξεπεράσεις;;;

ΤΟ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ!!!

Αν εγω μπω σε ενα δωμάτιο με μια γυναίκα που τη βλέπω να κλαίει κ την αρχίσω στο ελα μην στεναχωριέσαι το μικρό σου ειναι οτι πιο σημαντικό εχεις δεν βλέπεις ΟΛΕς στις άλλες μανούλες που ειναι χαρούμενες κ θα το ξεπεράσεις ειναι οι ορμόνες που σε κάνουν ετςι ξερεις τι θα καταφέρω;;;Θα εχω χάσει την μοναδική ευκαιρία να κανω αυτή την γυναίκα να μιλήσει για αυτο που την απασχολεί...εκει ειναι το πρόβλημα στο οτι δεν ακούμε κ δεν αφήνουμε τον άλλο πρώτα να εκφράσει αυτο που νιώθει και μετα να τον συμβουλεύουμε θετικά...δεν είπα σε καμμια περίπτωση οτι θα δω μια γυναίκα να κλαίει απο κατάθλιψη κ θα κάτσω μαζι της να κλάψω...

Τεκος πάντων ολες οι απόψεις σεβαστές απλά ίσως ένιωσα ενοχλημένη γιατι πργαμτικα περνάω δύσκολα τωρα κ δε θα ηθελα κάθε φορά που κανω μια αναφορά να θεωρείτε γκρίνια ούτε να Χάλαει την ευτυχία κ τη χαρά ορισμένων!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιλας για θηλασμο αυτο ειναι μετα δεν ειδα πουθενα καποιον τετοιον προβληματισμο..σοβαρο ..

Εαν καποια εχει τοσο θεμα οπως εχω και γω θα το συζητησω με την γιατρο μου δλδ εαν μια παιρνει χαπια εδω μεσα με το παραμικρο και μου πει παρε αυτο θα το παρω εγω επειδη μου το αυτη ? για να καταλαβω...

Υπαρχει η γκρινια για το σοβαρο και η γκρινια για το ανουσιο φυσικα..

Ο θηλασμος δεν ειναι ανουσιος και εσυ σαν μαια ξερεις  και θα συμβουλεψεις πολυ σωστα...

Αλλα εδω φτασαμε να λεμε οτι δεν γινεται να μην εχουμε ολα τα φυσιολογικα συμπτωματα της εγκυμοσυνης ε κατσε...εγκυες ειμαστε λογικο ειναι καποια πραγματα να συμβαινουν στο σωμα μας μην τρελαινομαστε!!

Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΧΙ ΑΡΡΩΣΤΙΑ μην την αντιμετωπιζουμε σαν προβλημα με το παραμικρο αυτο ειπα εγω.

Οσο για το σπιτι σαν μηχανικος θα σου ελεγα με επιχειρηματα γιατι δεν πρεπει να κανεις ενα σπιτι απο αχυρα επειδη ειναι η ΔΟΥΛΕΙΑ μου ,δεν θα πας σε δικηγορο για το σπιτι σου να στο χτισει...δεν θα πας σε γιατρο για συμβολαιο δικηγορικο...αααρα? δεν θα ψαξεις σε φορουμ την ιατρικη απαντηση στο ερωτημα σου εαν πας τουαλετα η ποναω πειτε μου τι να παρω εδω μεσα θα το πω αυτο ? κ περιμενω να βρω την λυση ? Οχι βεβαια δεν παροτρυνεις τον αλλον εσυ να παρει να χαπια ο γιατρος του ΜΟΝΟΝ το κανει αυτο !!!Εχει γινει και αυτο στο παρελθον εδω μεσα γι αυτο και το γραφω !!!!δε τα βγαζω απο το μυαλο μου ο καθενας στον τομεα του..εαν το προβλημα μας ειναι τοσο σοβαρο μιλαμε με τον γιατρο μας...ειναι απλο ! δεν θα μου βρει το φορουμ την σοβαρη λυση μου !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα αυτο που ειπα ειναι οτι απο εσενα που εισαι νοσοκομειο και εισαι μεσα να καταλαβω το παραπονο σου !!και με το παραπανω !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να μην παρεξηγούμε δεκτές κορίτσια ολες οι απόψεις...

Δεν μιλαμε για συμβουλές με αγωγές που καμμια πιστεύω δεν θα έμπαινε στη διαδικασία να λάβει χωρις συνταγή γιατρού...είπαμε μιλαμε για νοήμονες ανθρώπους...στα αλλα φόρουμ δεν ξέρω τι κάνουν..να σου θυμησω όμως  οτι κοπέλα απο εδω έβγαλε λάθος το γιατρό της που ήθελε να την βάλει καιςαρικη Αναίτια με παρότρυνση μιας άλλης απο εδω...φυσικά αυτο που της περιέγραφε δεν υπήρχε και πήγε σε άλλο γιατρό...

Κ φυσικά θα μιλήσω και για το θηλασμό κ θα συμβουλέψω για το θηλασμό και για οτι άλλο αφορά το επάγγελμα μου...δεν βλέπω μόνο τα θέματα της εγκυμοσύνης αλλα και του τοκετού κ του θηλασμού κι οτι άλλο απασχολεί την οποιαδήποτε απο εδω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Δεύτερη φορά μανουλα είπε:

Μομμυ καλημερα κ συγνώμη που δεν σε ρώτησα τι κανει η μικρή σου;;;

Φυσικα δεν το παίρνω προσωπικά ξέρει η καθεμία τι εχει περάσει κ κουβαλήσει στις πλάτες της μέχρι τωρα...

Ειχα κατάθλιψη κ ξανά εχω κατάθλιψη...θα σε ρωτήσω λοιπόν ποιο ηταν το πιο σημαντικό βήμα για να καταλάβεις οτι εχεις κατάθλιψη κ το νούμερο ενα για να σε βοηθήσει να την ξεπεράσεις;;;

ΤΟ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ!!!

Αν εγω μπω σε ενα δωμάτιο με μια γυναίκα που τη βλέπω να κλαίει κ την αρχίσω στο ελα μην στεναχωριέσαι το μικρό σου ειναι οτι πιο σημαντικό εχεις δεν βλέπεις ΟΛΕς στις άλλες μανούλες που ειναι χαρούμενες κ θα το ξεπεράσεις ειναι οι ορμόνες που σε κάνουν ετςι ξερεις τι θα καταφέρω;;;Θα εχω χάσει την μοναδική ευκαιρία να κανω αυτή την γυναίκα να μιλήσει για αυτο που την απασχολεί...εκει ειναι το πρόβλημα στο οτι δεν ακούμε κ δεν αφήνουμε τον άλλο πρώτα να εκφράσει αυτο που νιώθει και μετα να τον συμβουλεύουμε θετικά...δεν είπα σε καμμια περίπτωση οτι θα δω μια γυναίκα να κλαίει απο κατάθλιψη κ θα κάτσω μαζι της να κλάψω...

Τεκος πάντων ολες οι απόψεις σεβαστές απλά ίσως ένιωσα ενοχλημένη γιατι πργαμτικα περνάω δύσκολα τωρα κ δε θα ηθελα κάθε φορά που κανω μια αναφορά να θεωρείτε γκρίνια ούτε να Χάλαει την ευτυχία κ τη χαρά ορισμένων!!

Μαρία φυσικά και να κανεις αναφορά σε οτι σε απασχολεί και οχι δεν θεωρείται γκρίνια όταν ξερουμε ολοι ποσό δυσκολα περνάς.Ολοι ξερουμε πως νοσηλεύεσαι και καμία δεν θα ήθελε να ειναι στη θέση σου.Και ακριβως για την περίπτωση σου νομιζω και η annita στα πρωτα μηνύματα αναφέρθηκε πως "να μιλήσουμε για την κοπέλα που νοσηλεύεται ναι ειναι σοβαρό και βεβαια να το κανουμε."

Οσο για την κατάθλιψη ειμαι 34 χρόνων.Πρωτη φορα έπαθα στα 24.Ναι ειχα άσχημη παιδική ηλικία και άσχημα βιώματα και μνήμες αλλα όταν συνέβη αυτο πρωτη φορα με την κατάθλιψη ήμουν πραγματικά ευτυχισμένη.Ειχα το πρωτο μου παιδάκι τη δουλίτσα μου και ένιωθα πλήρης.Οποτε δεν καταλάβαινα γιατι τα βλέπω ολα μαύρα.Αυτο ερχόταν και έφευγε συνεχώς.Με θεραπεία περνούσε εμενα εγκυος.παλι τα ιδια κυρίως μετα τη γεννα.Την κατάθλιψη ουτε ο ίδιος δεν μπορείς να την εξηγήσεις.Δεν λες εχω κατάθλιψη γιατι αυτο συνέβη.Και θέλω να καταλήξω πως ήμουν το πιο απαισιόδοξο ατομο που υπάρχει.Και τοτε τα ειχα ΟΛΑ.Και παρόλα αυτα ειχα κατάθλιψη.Τωρα που δεν εχω το πιο σημαντικό για μια μανα που ειναι τα παιδια της δεν ειναι λογικό να εχω;;Ναι.Και εχω.Αλλα πρέπει απο κάπου να πιαστώ για εμενα,για την κόρη μου τη δίχρονη,για το μωρό που έρχεται,για τα τρία κοριτσια μου που Ελπιζω κάποια στιγμη να ξαναδώ και για τον άνθρωπο που επέλεξε να ειναι μαζί μου παρόλα τα προβλήματα μου.

Που θέλω να καταλήξω;Καποια πράγματα περνάνε κάποια ομως οχι και ειναι πολυ πιο σημαντικά απο κάποιες "γκρίνιες" όπως λεμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ααα τότε λαθος θυμάμαι θέλει να κλεισεις και την 37 εβδομάδα τότε 
    • Πρόωρο ονομάζεται κάθε μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες κύησης. Μεγάλο (ή όψιμο) πρόωρο είναι το 34-36 εβδομάδων, πολύ πρόωρο είναι το 28-32 εβδομάδων και εξαιρετικά πρόωρο το <28 εβδομάδων κύησης. Συνήθως τα πρόωρα μωρά έχουν και χαμηλό βάρος γέννησης, δηλαδή ζυγίζουν λιγότερο από 2,5 κιλά. Εν έτη 2023 ένα μωρό μπορεί να γεννηθεί στις αρχές του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης (ή την 22η εβδομάδα κύησης) με εξαιρετικά χαμηλό βάρος γέννησης 500 γραμμάρια ή και λιγότερο και να επιβιώσει. 
    • Αν γεννήσεις πριν την 36 εβδομάδα θεωρείτε πρόωρο  Αν γεννησεις μετα την 36 είναι τελειομηνη έτσι κατάλαβα γιατί μετά την 36 εβδομάδα μπορούν να σου σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε στιγμή 
    • Ναι λαθος μου από την βιασύνη μου δεν το έγραψα σωστά μπερδεύτηκα 😅 Όταν μπήκα στην 31 εβδομάδες  (8ο μήνα )  πηγαινα 1 επίσκεψη κάθε 2 βδομαδες δηλαδή μέσα σε ένα μήνα πήγαινα 2 φορές  μετα όταν μπήκα στον μήνα μου στις 36 εβδομάδες πήγαινα μια φορά την εβδομάδα 
    • Να μη χαλιέσαι καθόλου κοριτσάκι μου! ΣΠΩ και εγώ και προσπάθειες ενάμιση χρόνο! Έκανα δυο σπερματεγχυνσεις και έμεινα έγκυος και τις δυο φορές απλά εμένα δεν πήγαν καλά και είχε μια βιοχημικη και μια παλινδρομη στην 9η εβδομάδα! Τώρα περιμενω να αδιαθετησω μετά την απόξεση και να κάνω και Τρίτη σπερματεγχυνση! Καη επιτυχια σου ευχομαιιιιι🙏❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...