Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια 2016


Recommended Posts

στις πριν 18 λεπτά, ο/η livel είπε:

Κυριακη μου υπομονη .. οταν περασουν οι.μερες θα συνελθεις.. εισαι σε πρωτο τριμηνο λογικα ακομη?  Τρωγε φρυγανιες!! & τα αμυγδαλα βαρια θα πεφτουν..

Fine εσυ γτ ξαπλα ? 

κοντος τραχηλος..το ειδαμε στη β επιπεδου βεβαια εγω το ειχα ψαξει λογω καποιων πονακιωνε (χαχα) ενωριτερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Δεύτερη φορά μανουλα είπε:

Οχι Κυριακή. Δεν εισαι μόνη σου κι εγω μια απο τα ίδια αισθάνομαι ναυτία-εμετό εγω μάλλον θα κανω πιο μετα το μεσημεριανό-αδυναμία-κόπωση ούτε μέχρι τουαλέτα δεν μπορώ-χάνω κιλά-πεινάω μονίμως αλλα τρωω μόνο γιατι πρεπει-χαμηλή πίεση-δυςκοιλιοτητα-πρηξιμο-φουςκωμα μονίμως.συναισθήματα οχι τελείως θετικά για την εγκυμοσύνη...

κλαίω κάθε μερα που βάζω την μικρή μου για ύπνο κ μου λεει κάθε βραδυ μαμά μου θελω να γίνεις καλα!!!

Ειμαι 12+5 ημερών κ προσεύχομαι να σταματήσουν μέχρι την 14-16η δεν αντέχω άλλο ψυχολογικά...Σημερα έκλεισα έξι εβδομάδες που ειναι ετςι χάλια ξ παω στην έβδομη...απλά δεν αντεχω

ειχα ολα αυτα που λες ως την 17 εβδομαδα..τρελες αναγουλες που νομιζΑδε θα περασουν σε ολη τηνεγκυμοσυνη κλπκλπ.ως τωρα ειχα τα φουσκωματα ρεψιματα.καναδυο μερες ειναι καλυτερα.ψυχολογια κ@@ος που ανεβΑΙνοκατεβαινει.κ ανεβαινει μονο κ μονο επειδη το προσπαθω.πως ναειμαι καλα αλλωστε εναμιση μηναξαπλα κ σηκωνομαι μονο για ναμε δει μιαφορα περιππου το 10ημερο ογιατρος...αγχος , στεναχωρια,κ ενααγορακιι να θελει τη μαμα του να παιξει....το πιο πιθανο ως το τελοςξαπλα....

θελει προσπαθεια απο εσενα.θλει ωραιες στιγμες με τοαλλο σου παιδι.οσο μπορεις να σε γεμιζει με χαμογελα...ειναι ευκολο να σε παρει απο κατω.και δετο θελουμε.σωστα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Maraki!Tk είπε:

Οχι εμενα δεν μου ειπε να μεινω σε ακινησια!!! Και παιρνω μονο ενα utrogestan ενδοκολπικα το βραδυ! Μαγνησιο δεν παιρνω καθολου! Μονο σιδηρο και ασβεστιο... Πηγαινε την Τριτη κοπελα μου να σε ξαναμετρησουν ισως και σ'αφησουν να σηκωθεις!!! Πολυ αυστηρος ο γιατρος σου! Απλα ενταξει ειχε μειωθει και πολυ ο τραχηλος σου!

ο γιατρος μου ομως τον μετραει 2,5 κ παρολαυτα με εχει κατω...μηπως να επαιρνες κ μια δευτερη γνωμη..δε θελω να σε αγχωσω μα ουτε  να αισθανθω καλυτερα με το να λεω α μωρε το εχουν κι αλλες.στο λεω απο ενδιαφερον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η fine είπε:

ειχα ολα αυτα που λες ως την 17 εβδομαδα..τρελες αναγουλες που νομιζΑδε θα περασουν σε ολη τηνεγκυμοσυνη κλπκλπ.ως τωρα ειχα τα φουσκωματα ρεψιματα.καναδυο μερες ειναι καλυτερα.ψυχολογια κ@@ος που ανεβΑΙνοκατεβαινει.κ ανεβαινει μονο κ μονο επειδη το προσπαθω.πως ναειμαι καλα αλλωστε εναμιση μηναξαπλα κ σηκωνομαι μονο για ναμε δει μιαφορα περιππου το 10ημερο ογιατρος...αγχος , στεναχωρια,κ ενααγορακιι να θελει τη μαμα του να παιξει....το πιο πιθανο ως το τελοςξαπλα....

θελει προσπαθεια απο εσενα.θλει ωραιες στιγμες με τοαλλο σου παιδι.οσο μπορεις να σε γεμιζει με χαμογελα...ειναι ευκολο να σε παρει απο κατω.και δετο θελουμε.σωστα?

Προσπαθώ οσο δεν μπορεις να φανταστείς ειχα θετική σκέψη για τη δεύτερη κύηση έλεγα θα το παλέψω κ θα ειναι καλύτερα απο την πρωτη...δυστυχως ειναι χειρότερα ξεκίνησαν πολύ νωρις μπήκα δυο φορές νοσοκομειο κ τωρα ειναι σπίτι με φάρμακα κι όρους όποτε κρίνω Ότι χρειάζεται...κανω άσχημες σκέψεις και κοντεύω να χάσω τον εαυτό μου προσπαθώ να σκέφτομαι οτι ολα αυτα αξίζουν όμως αντικρίζοντας κάθε βραδυ την μικρή μου λυγίζω... Θελω απλά να τελειώσουν ολα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαι στην 20 εβδομαδα κ δυστυχώς μικρη καλυτέρευση εχω δει πιο πολυ στο θεμα ναυτιας κ αναγουλας. Εναν εμετο τη βδομαδα τον κανω οπωσδηποτε παντως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με τις φρυγανιες εχουμε μαλωσει.. γενικα οτι εχει γλυκιά γευση.. δν τα παμε κ πολυ καλα.. κ στη φρυγανια νιωθω τη ζαχαρη κ με αναγουλιαζει. Μονο χαλβα με ταχινι δεχομαι ή Σιμιγδαλένιο. Οτιδηποτε αλλο εχει ζαχαρη οπως παξιμαδια φρυγανιες.. μου προκαλει ανακατωσούρα. Ειναι δυσκολο το μικρο μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω μόνο bake rolls με φυσική γεύση εννοείται κ πατατάκια την βγάζω κάποιες μερες τίποτα άλλο δεν μπορώ να φαω

Εμενα γενικώς τα παιδιά μου με μισούν ατην κύηση...

Δεν ξέρω για εσάς αλλα εγω μετράω την κάθε μερα που φεύγει...

Θελω να ξυπνήσω κ να ειμαι 37 εβδομάδων 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

την καθε αρνητικη σκεψη να προσπαθεις να την αντικαθιστας με μια θετικη.κ τη δυσκολια του τωρα να την βλεπεις σαν ελπιδα για μια μεγαλη οικογενεια.στο λεω εγω που πραγματικα η πρωτη μου εγκυμοσυνη ηταν ομορφη

μετραω καθε μερα καθε ωρα...καθε νυχτα που εχω αυπνια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηθελα τόσο πολύ να ειμαι καλα να πηγαίνω στη δουλεια μου να ξεχνιέμαι να απολαμβάνω την κάθε στιγμή της κύησης οτι δλδ στερήθηκα στην πρωτη...στην οποία ειχα πάθει κατάθλιψη...τωρα πολεμάω με νύχια κ με δόντια κάθε μερα κάθε ώρα όπως είπες να μην πέσω παλι στα δίχτυα της...

Προσπαθω τόσο πολύ μα τόσο πολύ αλλα αργεί ο καιρός ακόμα fine μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Δεύτερη φορά μανουλα είπε:

Ηθελα τόσο πολύ να ειμαι καλα να πηγαίνω στη δουλεια μου να ξεχνιέμαι να απολαμβάνω την κάθε στιγμή της κύησης οτι δλδ στερήθηκα στην πρωτη...στην οποία ειχα πάθει κατάθλιψη...τωρα πολεμάω με νύχια κ με δόντια κάθε μερα κάθε ώρα όπως είπες να μην πέσω παλι στα δίχτυα της...

Προσπαθω τόσο πολύ μα τόσο πολύ αλλα αργεί ο καιρός ακόμα fine μου.

η δυναμη ειναι μεσα σου.μην κλειστεις σπιτι. προσπαθησε ν βγαινεις.την καθε σκεψη να θυμασαι ν την αντικαθιστας με μια ευχαριστη.ξεχνα τα πρεπει.κανε οτι θες εσυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η fine είπε:

ο γιατρος μου ομως τον μετραει 2,5 κ παρολαυτα με εχει κατω...μηπως να επαιρνες κ μια δευτερη γνωμη..δε θελω να σε αγχωσω μα ουτε  να αισθανθω καλυτερα με το να λεω α μωρε το εχουν κι αλλες.στο λεω απο ενδιαφερον.

Εμενα στη Β' Επιπεδου οταν πηγα στον υπερηχογραφιστη, φοβηθηκα στην διαδρομη(γιατι κατι μας ετυχε) κ ειχα ταραχτει πολυ!!! Βλεπεις μενω Χαλκιδα αλλα ο γιατρος ειναι στην Αθηνα! Την ωρα λοιπον του υπερηχου εκανε συσπασεις η μητρα μου κ το καταλαβαινε ο γιατρος... Αφου μου τον μετραει τον τραχηλο και ηταν 20 χιλ. κ μετα απο 1 λεπτο πηγε 26 χιλ. Διαφορετικα δεν θα ειχα θεμα! Προληπτικα πιστευω παιρνω και το utrogestan! Δεν νομιζω να ξαναεχω θεμα... Σε 2 εβδομαδες θα παω κ για επανεξεταση!!! Απλα κ εμενα ο γιατρος μου ειναι τοσο ψειρας με τις εξετασεις κ αυστηρος που αν  το θεωρουσε κατι σοβαρο σιγουρα θα μου ελεγε κ'μενα να μεινω ξαπλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραια τα λεμε στους αλλους.. ακκα δυσκολο να τα κανουμε εμεις κοριτσια.. συμπασχω μαζι σας...! Τωρα εφαγα λιγο χαλβα! Τσαντιστηκα αχαχαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η κυριακη03 είπε:

Ωραια τα λεμε στους αλλους.. ακκα δυσκολο να τα κανουμε εμεις κοριτσια.. συμπασχω μαζι σας...! Τωρα εφαγα λιγο χαλβα! Τσαντιστηκα αχαχαχαχ

πιστεψε με το κανω πραξη σε εμενα.εχω περασει πολυυυ δυσκολα σε φασεις της ζωης μ που τωρα καταφερνω κ ορθοποδω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Maraki!Tk είπε:

Εμενα στη Β' Επιπεδου οταν πηγα στον υπερηχογραφιστη, φοβηθηκα στην διαδρομη(γιατι κατι μας ετυχε) κ ειχα ταραχτει πολυ!!! Βλεπεις μενω Χαλκιδα αλλα ο γιατρος ειναι στην Αθηνα! Την ωρα λοιπον του υπερηχου εκανε συσπασεις η μητρα μου κ το καταλαβαινε ο γιατρος... Αφου μου τον μετραει τον τραχηλο και ηταν 20 χιλ. κ μετα απο 1 λεπτο πηγε 26 χιλ. Διαφορετικα δεν θα ειχα θεμα! Προληπτικα πιστευω παιρνω και το utrogestan! Δεν νομιζω να ξαναεχω θεμα... Σε 2 εβδομαδες θα παω κ για επανεξεταση!!! Απλα κ εμενα ο γιατρος μου ειναι τοσο ψειρας με τις εξετασεις κ αυστηρος που αν  το θεωρουσε κατι σοβαρο σιγουρα θα μου ελεγε κ'μενα να μεινω ξαπλα...

ρε μαρακι μου κ το 26 στη β επιπεδου ειναι παλι λιγο...δευτερη μανουλα εσυ τι λες?δε θεωρεις πως ειναι καλο να ξαναδει τον τραχηλο ο γιατρος της κοπελας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου ειναι μεγαλειο ολο αυτο.. δημιουργειται μια ζωουλα μεσα μας που κ αυτη παλευει.. 

Μονο ομορφες σκεψεις για να αλλαξουμε ολα αυτα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγω ετσι σκεφτομαι. Οτι οσο παλευουμε εμεις αλλο τόσο παλεύει κ εκεινο.. ουσιαστικα ειναι ενα παράσιτο μεσα μας οπως ειπε κ μια φιλη.. κ παλευει κ αυτο να ζησει..!!! :-/ απο τη μια εκεινο παλευει να ζησει κ απο την άλλη το σωμα μας παλευει να κρατησει τις δυναμεις του..κ φυσικα να μην το διωξει... δν ειναι ευκολο να κανεις παιδί.. ουτε να το συλλαβεις.. ουτε να το γεννησεις.. απλα θελει κουραγιο κ υπομονη..  τα οποια εξαντλουνται δυστυχως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η fine είπε:

ρε μαρακι μου κ το 26 στη β επιπεδου ειναι παλι λιγο...δευτερη μανουλα εσυ τι λες?δε θεωρεις πως ειναι καλο να ξαναδει τον τραχηλο ο γιατρος της κοπελας?

Εγω θεωρώ πως ο γιατρός καλο θα ηταν να σου μετρήσει τον τράχηλο νωρίτερα απο τις δυο βδομάδες κ επίσης αν κανεις συσπάσεις θα πρεπει να το ξέρει αυτές ειναι συνήθως που κάνουν τον τράχηλο να ανοίγει κ να κονταίνει...το μήκος τραχήλου μετριέται σε εκατοστά δλδ ειναι 2,6 εκατοστά...ίσως θα έπρεπε να αποφύγεις τη δουλεια ξ να ξεκουράζεσαι περιςςοτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ Κυριακή απλά ειναι στιγμές που και η ψυχή κ το σώμα λυγίζει...σιχαίνομαι τον εαυτό μου για Τίς άσχημες σκέψεις που κανω.Εχω παρατήσει τον εαυτό μου δεν εχω όρεξη για τίποτα αφού οσο περιςςοτερο κινούμαι τόσο πιο πολύ αναγούλιαζω κ ξερνάω...σκέφτηκα πολλές φορές να μπω παλι στο νοσοκομειο να μην με βλέπει ετςι η μικρή αλλα δεν μπορώ θα μου λείπει κ θα φορτωθώ με ακομα περισσότερες τύψεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Δεύτερη φορά μανουλα είπε:

Συμφωνώ Κυριακή απλά ειναι στιγμές που και η ψυχή κ το σώμα λυγίζει...σιχαίνομαι τον εαυτό μου για Τίς άσχημες σκέψεις που κανω.Εχω παρατήσει τον εαυτό μου δεν εχω όρεξη για τίποτα αφού οσο περιςςοτερο κινούμαι τόσο πιο πολύ αναγούλιαζω κ ξερνάω...σκέφτηκα πολλές φορές να μπω παλι στο νοσοκομειο να μην με βλέπει ετςι η μικρή αλλα δεν μπορώ θα μου λείπει κ θα φορτωθώ με ακομα περισσότερες τύψεις.

Ποσες κοπελες θα παρακαλουσαν να μεινουν εγκυος κ.ας τραβαν αυτα κ χειροτερα... 

Κανε υπομονη οσο γινεται κ σε λιγες μερες θα συνελθεις.. τις πρωτες βδομαδες ειναι ολα αυτα!!

Εχεις βοηθεια? Αν οχι ζητα απο κοντινο σου ατομο... δεν ειναι κακο.. κ ισως αν ξυπνησεις κανεις ενα ντουζακι περιποιηθεις τον εαυτο σου  κ σκεφτεις θετικα ολα αυτα ελλατωθουν... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδη ειχα πολλες ναυτιες σε καταλαβαινω απολυτα. Για να μην κανω εμετο ημουν συνεχεια ξαπλωμενη κ ουτε πλευρο δν γυρνουσα για να αποφυγω την εξαγωγη. Κοιμομουν κ ανακατευομουν κ εβλεπα στον υπνο μου πως κανω εμετο..αν σηκωνομουν κ ημουν ορθια ολη μερα εμετο θα εκανα.. απλά επειδη ημουν κ στην κορη μου έτσι το αντιμετωπιζα με αναπνοες κ προσπαθουσα να κοιμαμαι οσο μπορουσα για να μην κινουμε κ το προκαλω.. δραμα ηταν. Δν εχω ουτε μηνα που ειμαι καλυτερα.. αλλα με το που κοπηκαν αυτα.. αρχισαν οι λιποθυμιες.. δυστυχως δν μπορουμε να κανουμε τπτ.. μονο υπομονη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σημειωσω κιολας πως εγω δν ειχα βοηθεια παρα μονο το συζυγο ο οποιος εργαζεται σε δυο δουλειες.. κ στο διαστημα αυτο ειχα κ τη μικρη με γαστρεντεριτιδα. Απο τη μια εκανε εκεινη εξαγωγες απο την αλλη εγω σε μια κουπα στο κρεβατι μου.. κ φυσικα εκανα το σταυρο μου να μην κολλησω.. 

Τωρα η μονη βοηθεια που εχω ειναι λογω λιποθυμιας οτι ερχεται ο πεθερος μου κ παει τη μικρη σχολειο κ οταν λειπει ο συζυγος παει τη μικρη στις δραστηριοτητες γτ φοβάμαι να οδηγησω με τόσες ζαλαδες.(τις οποιες τις παθαινω κ ορθια κ καθιστη). φαγητο κ δουλειες σπιτι σιγα σιγα με το συζυγο.. γτ οταν ειμαι μονη ειμαι ξαπλα μην λιποθυμισω κ οταν ειμαι μονο με τη μικρη κανω μονο αν χρειαστει κατι αναγκαιο για τον ιδιο λογο. Με λιγα λογια..οταν λειπει ο συζυγος ειμαι ξαπλα.. κ τις λιγες ωρες που ειναι εδω..προσπαθουμε να βαλουμε σε μια ταξη το σπιτι κ να μαγειρεψουμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω βοήθεια την οποια αν δεν ειχα σίγουρα δεν θα ειχα φτάσει ως εδω σπίτι θα ήμουν κλεισμένη στο νοσοκομειο...η μανουλα μου ειναι διπλα μου συνεχεια αφού ο σύζυγος λείπει πολλές ωρες κ εγω δεν μπορώ να παρω τα πόδια μου...ημουν παντα λίγο ψυχή κ ποτε δεν άντεχα μα ειναι άρρωστη κ ξάπλα...μου κακοφαίνεται παρά πολύ κ ποσο μάλλον σε μια φάση της ζωής μου που υποτίθεται θα έπρεπε να πετάω..

ειναι δύσκολη η κύηση το ξέρω κανω υπομονη μα πιστέψτε με οταν ξεπερνάω τους δέκα εμετούς την ημέρα οτι θετική σκέψη εχω μέσα στο κεφάλι μου εξαφανίζεται...θελω μόνο να ειμαι όπως πριν...θεωρώ πως ειναι απαραίτητο ν μιλήσω με κάποιον ψυχολόγο πλέον με το που θα υποχωρήσουν ολα αυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η livel είπε:

Πωπω ρε κοριτσια.. πραγματικα μπραβο σας... δεν υπαρχει κατι να βοηθαει,? Καποιο φυτικο χαπι?

Κοκα κολα ισως

Εγω με την κοκα κολα εκανα εμετο γτ με ενοχλουσε η ζαχαρη. Κ ακομα κ τωρα δν πινω κανενα ανθρακουχο..παρα μονο ανθρακουχο νερο..γτ μου φερνουν ακομα κ τωρα εμετο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έπινα με τους τόνους εγω αναψυκτικά τωρα τα έκοψα μαχαίρι γιατι με πειράζουν...πρήζομαι...η υπερεμεση όπως λέγεται επιστημονικά ειναι απο τις πιο δύσκολες επιπλοκες ατην αρχή της κύησης κ συνδέονται κατα κανόνα με υψηλά ποσοστά κατάθλιψης...

Ειναι περίπλοκο το ζήτημα κ κανεις πολύ καιρο να το ξεπεράσεις φυσικά εφόσον πούμε οτι σταματάνε στο τελος του τέταρτου μήνα...αλλιώς...

Κυριακη ακομα πιο δύσκολα για εσένα που εισαι κ μόνη τις περισοοτερες ωρες...τα ίδια ημουν εγω στη πρωτη κύηση..εισαι στην 20 η εβδομάδα;;;

και στην πρωτη ετςι ήσουν;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...