Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυουλες 2016!!!


Recommended Posts

καισαρικη ειναι αν δεν εχει παρει θεση το μωρο κ ειναι με το κεφαλι προς τα πανω! αν ειναι λωροδεμενο .. αν υπαρχει καποιο μικροβιο στο κολπο βαση τελευταιασ κολπικης καλλιεργειας,,, αν εχει η μητερα πιεση ...κ ενα σωρο αλλα υποθετω! 

εμενα πχ αν δε παρει θεση θα με βαλει καισαρικη..

ΠΑΝΤΩς Κ ΕΓΩ ΙΔΑΝΙΚΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΛΩ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω κοριτσια μου με αυτα που λετε γ την καισαρικηηη...!!!

Εμεις τ ακουσαμε στην 8η βδομαδα ... 

Livel ευχομαι ν πανε ολα μα ολαααα καλαααα:* :*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ!  κ εσεις κοιταχτε να ευχαριστηθειτε εγκυμοσυνη τωρα που ειναι ακομη νωρις ! γτ μετα με τη δυσπνοια κ το φουσκωμα δυσκολευει το πραγμα! εγω εχω αποταν μπηκα στον 7ο που δε μπορω να κοιμηθω~!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολα μια χαρα θα πανε..κ να ειναι πανω απ ολα υγιη το μωρακι...εγω οταν τ ακουσα ημουν ακριβως 7 εβδομαδων.περιττω να σας πω ομως πως ολο τ βραδυ δν κοιμηθηκα γτ πρωτου παω ειχα ακουσε γ ενα καρο ιστριες π πηγαν να ακουσουν καρδουλα κ τελικα δν την ακουσαν ποτε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχ ωχ μετα αρχιζουν τα δυσκολα ... 

Αλλα υπομονη λιγ μηνες . μετα θ κραταμε τα θαυματακια μας αγκαλιτσα κ θ τ ξεχασουμε οοολα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωασικα η καθεγεννα εχει τα δικα της υπερ κ κατα..φυσιολογικα συνηθως συστηνουν οι γιατροι γτ ετσι θεωρουν οτι ειναι κλτρ αν βεβαια δν υπαρχει καποιο προβλημα γ να γεννησεις φυσιολογικα...απλα στν φυσιολογικο τοκετο πονας εκεινη την ωρα πολυυυυυυυ μιλαμε βλεπεις τν ουρανο με τα αστρα (χωρις επισκληριδιο )κ μετα γ μια δυο μερες επειδη θα εχεις ραματα πονας αλλα μπορεις σιγα σιγα να κανεις καποια πραγματα μονη σ...ενω στην καισαικη ξρω πως δν νιωθεις τπτ εκεινη την ωρα αλλα μετα δυσκολευεσαι πολυ γ καποιες μερεςπρεπει να σαι στ κρεβατι.αν κ χτες π το συζηταγα με μια γυναικα π γεννησα πρωορα 7 μηνιτικα δυδυμα με καισαρικη μ ειπε πω ειναι αναλογως τν οργανισμο..εκει λεει δν μπορουσε να περπατησει καν οταν την εκανε κ αλλες π ηταν εκει μαζι τις κ ειχαν γεννησει με καισατικη σηκωνοντουσαν κανονικα χωρις κανενα θεμα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την καισαρική την επιλέγεις αν δεν θες να πονέσεις ή οτιδήποτε άλλο εκτός και αν συμβεί (χτύπα ξύλο) κάτι!Πάντως αυτό που ξέρω εγώ χωρίς να θέλω να αγχωσω καμία μανούλα είναι ότι πολλές φορές,ειδικά εδώ στην Αθήνα, ο γιατρός επικαλείται κάτι για να σε βάλει για καισαρική λόγω ότι αναλαμβάνουν πολλά περιστατικά την ίδια μέρα και θέλουν  να "ξεμπερδευουν".Ανυπομονώ πως και πως να ακούσω την καρδούλα γιατί τώρα είναι και νωρίς βέβαια νιώθω λες και δεν είμαι έγκυος!Όσο και να σας φανεί χαζό λέω εγώ γιατί  δεν έχω αναγουλες ή άλλα συμπτώματα να νιώσω κάτι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χιχιχ marilenaz εγω δεν ειχα ποτεεε εμετους μεχρι τωρα π εχω μπει στ 5ο ...

Και ειχα τρομαξει .. Βλεπω οοολες να κανουν μετεους και τετοια κ εγωωω σουπερ χαχαχ. 

Σε πθο νοσοκομειο στην αθηνα?μ:*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα γεννησω στο Ρεα μου είπαν και άλλες μαμάδες που γέννησαν εκεί πολύ καλό νοσοκομείο αλλά έχει μεγάλη αγάπη στην  καισαρική! Έχω γνωστές που γέννησαν και σε ιδιωτικά και σε δημόσια που μου έλεγαν ότι ο γιατρός τους την ίδια μέρα είχε άλλες 9 γέννες τους είπε μια βλακεια του τύπου θα αργησεις να γεννήσεις μην πάθει κάτι το μωρό και τις έβαλαν για καισαρική!! Θέλω να φουσκωσει λίγο η κοιλίτσα μου βλέπω έγκυες και τις ζηλεύω τόσο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτ οι γιατροι .  

 

Και γωωω ζηλευω.  Εμανα δε κανει μπαμ..φαινεται αλλα οχι για 5 μηνων χαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο στ λω κ εγω γεννησε πριν 2 μηνες μια γνωστη μ στο ρεα κ μ πε πως ειναι κ πολυ καθαρο κ πολυ καλο νοσοκομειο.απλα ειναι λιγο ακριβο...εγω σε δημοσιο θα γεννησω παντως κ χωρις επικληριδιο.γτ δε δικαιολοογει επισκλιριδιο σε φυσιολογικο τοκετο το συγκεκριμενο νοσοκομειο αλλα δν με νοιαζει.το παιρνω ως*οτι θα ζησω ολη αυτη τη ναγικη στιγμη με καθε λεπτομερια*...εγω τα ιδια επαθα ελεγα πως δν θα χω κ μετα την 8 εβδομαδα αρχισαμε.ωεβαια χαλαρα 7 εμετους σ ολη την εγκυμοσυνη κ που κ που αναγουλες.εεε να οντως στην αρχη οντως νιωθεις πως δν εισαι εγκυος οταν δν χεις τπτ...αλλα πιστεψε με εγω το ενιωσα γ τ καλα..ειχα ολο τ τριμηνο αιμοραγια με καφε κ καμια φορα καφεκοκκινο κ ημουν απλα κ ειναι κ η πωτη μ εγκυμοσυνη κ καθε μερα ενιωθα πως θα χασ το μωρο!!!αλλα ευτυχως π δν το εχουν ολες...σ ευχομαι μια ευκολη εγκυμοσυνη χωρις προβληματα κοριτσακι μ.οπως κ σ ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου το ξερατε ορι ακομα και μυωπία να εχουμε ή αστιγματισμό λιγο περισσότερο μας πανε για καισαρικη γιατι απο το ζορι το ενα ματι θα κοιταει εδω και το αλλο στο λας βεγκας προχθες το ακουσα....

Ειτε καισαρικη είτε φυσιολογικα το ιδιο θαυμα γινει .... 

Μεχρι τελευταια στιγμη δεν ξερουμε τιποτα...οτι ειναι το καλυτερο για τα μπεμπακια και για μας ας γινει...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το ρεα ειναι πολυ καλο νοσοκομειο! εγω γενναω στο ιασω! ολα τα ιδιωτικα με εοππυ ιδιες τιμες εχουν κ ειναι οντως ακριβα! 

παντως να πω οτι ενω κ εγω θελω να γεννησω φυσιολογικα με επισκληριδιο εννοειται, πλεον κ στη καισαρικη μια απλη επισκληριδιο σου κανουν κ σου δινουν αγκαλια αμεσως το μωρο!  απλα δεν εχεις σακαταευτει απο κατω αλλα μενεις μια μερα στο κρεβατι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίτα  εμένα μου είπαν 1400 για φυσιολογικό 1600 για καισαρική συν 800 με 900 ευρώ που δίνει το ταμείο. Το επισκληριδιο το πληρώνεις παντού νομίζω .Εγώ ήρεμη δεν είμαι μου φταίνε όλα μπορεί να τσακωθω και 3 και 4 φορές μέσα στην ημέρα  με τον άντρα μου για ανούσια πράγματα!Μου φταίνε όλα!!Μακάρι σε όλες μας να πάνε κατ'ευχην τα πράγματα ❤❤Θέλω και εγώ να ρωτήσω τη γιατρό αυτό με τη μυωπια!Μακάρι να μην ισχύει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβως... Μπορει να λεμε τωρα αλλα εκεινη η ωρα που θα λεει τ νινι βγαινω βγαινω χαχα θα φανει πιο απο τα δυο θα κανουμε....

Οπως και να εχει κ στα δυο πονας !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα στο ιασω με το ταμειο ειναι φυσιολογικος 1650 και καισαρικη 1800! 

ο γιατρος ειτε το ενα ειτε το αλλο 1350 θα μου παρει! και ειναι μεσα ο αναισθησιολογοσ-επισκληριδιος - μαια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα κοριτσια δεν με απασχολει ειλικρινα καθολου το τι θα κανω ειτε καισαρικη ειτε φυσιολογικα...

Το μονο που με ενδιαφερει ειναι να γεννηθει το μωρακι μου υγιεστατο!!!!

Γιατι ρε κοριτσια λιγα κακα συνεβησαν και απο φυσιολογικους τοκετους;; εχω ακουσει παρα πολλα!!!

Η κολλητη της μαμας μου καθυστερημένο και τετραπληγηκο απο τον φυσιολογικο τοκετο εσπασαν αγγεία απο το κεφαλι!!

Να μην ξεκινησουμε τετοια συζητηση καλύτερα. ..!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα εκρινη την ωρα δν σ νοαιζει τπτ αλλα απο το να γεννησεις μ τ καλυτερ δυνατο τροπο.αλλα αυτο π λενε οτι τ περπατημα βοηθαει πολυ τους τελευταιους μηνες της εγκυμοσυνης στη γεννα δν ξερω κατα ποσο ειναι αληθεια μια γειτονισσα μ π γεννησε προσφατα  περαταγε καθε μερα συνχως βεβαια ειχε κ μια πολυ ομαλη εγκυμοσυνη ..οταν ηρθε η τιγμη να γεννησει κ ολα πηγαιναν γ φυσιολογικο τοκετο ξαφνικα το μωρο τυλιχτικε με το  λωρο κ εκανε καισαρικη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MINAKI αστα να πανε κ εγω απο φυσιολογικο στο ελενα κ στο αλεξανδρας εχω ακουσει διαφορα ! κ οσο πλησιαζει ο καιρος αυτο λεω ασ βγει υγιες κ ας γεννησω οπως να ναι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια! Εγώ σήμερα ξύπνησα πολύ καλά αλλά παρατήρησα ότι το στήθος μου κάπως ξεπρηστηκε - εξακολουθεί να είναι γεμάτο και να πονάει στην αφή αλλά δεν είναι πρησμένο όπως τις προηγούμενες μέρες. Οπότε κάπως άρχισα ν ανησυχώ, έκανα και τη μ*****α να γκουγκλαρω και με κυρίευσε το άγχος. Οπότε έστειλα μνμ στο γιατρό ο οποίος με πήρε πίσω κατευθείαν και μου Μ έβαλε στη θέση μου 😅😅 μου είπε πως αν δεν υπάρχει αίμα ή καφέ εκκρίσεις να μη τρελαίνομαι, αλλά καλά έκανα και τον ενημέρωσα για την ηρεμία μου περισσότερο 🙏 είπα να το γράψω κι εδώ για οποία χρειαστεί να το ακούσει ❤️ Κατα τ αλλά μίλησα και με την άλλη κολλητή μου η οποία κατενθουσιαστηκε και η χαρά της μου έδωσε πολύ θετική ενέργεια και αισιοδοξία! Το μικρό μπιζελακι είναι ήδη τόσο αγαπητό σκέφτομαι και χαϊδεύω την κοιλίτσα μου 🤰🏼 ξέρω ότι κάποιοι δε συμφωνούν με τις ανακοινώσεις τόσο νωρίς, κι εγώ έτσι έκανα πέρυσι στην παλινδρόμη, αλλά δ αυτή την εγκυμοσύνη που το ξέρουν οικογένεια και κολλητές πραγματικά παρατηρώ ότι με βοηθάει να γεμίζω με θετική ενέργεια και κατευνάζεται το άγχος 🙏 είναι κάπως λυτρωτικό να έχω όλη αυτή τη στήριξη κι αγάπη ❤️
    • Ευτυχώς δεν έχω πολλά πάνω κάτω ακόμα και θα κανονίζω να γίνουν σε μέρες και ώρες που δε θα έχει πολύ κόσμο! Δεν ξέρω. Μου είπε να τα ξανά πούμε μετά τις 28 εβδομάδες. Αλλά τότε θα είμαι Αθήνα. Τεσπά δεν πειράζει... Ότι χρειαστεί θα κάνω για την μπεμπούλα μου! Θα δω τι θα μου πει και η καινούρια γιατρός όταν με δει αλλά τον γιατρό μου τον εμπιστεύομαι με κλειστά τα μάτια είναι η αλήθεια! Και μάλλον επειδή είναι το 1ο μου παιδάκι και σε προχωρημένη ηλικία είναι λίγο υπερπεοστατευτικός!!! 
    • Καλά αποτελέσματα το ξέρω ότι δεν θα έχω τουλάχιστον να μην έχει ξεφύγει πολύ😅 δεν ξέρω ποτε θα βγουν τα αποτελέσματα γιατί έχω και άλλες εξετάσεις όποτε λογικά θα μου τα στείλουν όλα μαζί 
    • Είναι ταλαιπωρία το ταξίδι και όσο περναει ο καιρός γίνεται ακόμα πιο δύσκολο είναι η αλήθεια Ωχ γιατί σου είπαν όχι για το μπάνιο στην θάλασσα ;    εγω τον καινούργιο γιατρό δεν τον ρώτησα αλλά ο παλιός μου είχε δώσει το οκ στην πρώτη εγκυμοσύνη τουλάχιστον..για αυτήν δεν ρώτησα θέλει τον άλλο μήνα που θα πάω να το ρωτήσω  και εμείς έχουμε ζεστουλα, σκόνη λίγη για την ώρα δεν με ενοχλεί 
    • Ωωωω άντε καλά αποτελέσματα να έχεις!!!να μας πεις την εμπειρία σου κ τα αποτελέσματα (δεν ξέρω αν βγαίνουν αμέσως)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...