Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινές Βουτιές Και Νέες Αφίξεις Στο Καφενέ Μας!


Recommended Posts

Γεια σας τσουπρες δε νομιζω να μη με θυμαστε....

Εχω εξαφανιστει το ξερω αλλα καθε βραδυ κοιμαμαι στις δυο, το εχω θεσει ως οριο και δεν υπαρχει κουραγιο να χαζεψω λιγο στον υπολογιστη. Καλα ειμαστε εγω τρεξιμο με τα μαθηματα, το σπιτι τα παιδια το μαγειρεμα, μου μενουν πισω οι δουλειες και ολο μπαλωνω, σιδερο να φανταστειτε λεω θα σιδερωσω οσα προλαβω ενα τεταρτο που παιζουν καπως ηρεμα, και τα υπολοιπα μετα σε κανα αλλο τεταρτο και παει ετσι.

Ο Γιωργακος εβγαλε τριτο δοντακι και περιμενω να σκασει και το τεταρτο, μου κανει κατι περιεργα το βραδυ θα τον κοιμησω κατα τις 9 και μπορει μεχρι τις 12 να εχει ξυπνησει 3-4 φορες για στηθος και μετα να το παει σερι μεχρι το πρωι. Θα μου πειτε καλα ειναι ετσι αλλα ελα που μολις κοιμηθουν θελω να κατσω να ετοιμασω τα μαθηματα. Λυθηκε και η γλωσσα του Νικολα καθε μερα μου λεει και κατι περισσοτερο λεξεις κυριως αλλα το προσπαθει. Χθες τον ρωτησα τι εφαγαν στο σχολειο μου απαντησε "υζι "(ρυζι) ή του εβαζ νερο απο τη βρυση και μου δειχνει το ψυγειο και μου λεει "απο κεί ". Η αγγελικη εχει γιορτουλα την δευτερα στο σχολειο, θα κανουν και καποιο σκετσακι για την 28η και μου ειπε οτι κανει τον ηλιο

Εσεις ολες καλα? τιποτα συνταρακτικο?

Βασω κοντευουν οι μερες με το καλο να αντικρυσεις το παλικαρακι σου!!

Αννα Μαρια και εγω τοσο μικρουλι στο ρηλαξ, ή στο πορτ μπεμπε ή στην κουνια τον αφηνα, κατω τον εβαλα γυρω στους εξι μηνες γιατι και εδω αλλα δυο τρεχουν πανω κατω, εδω ακομα και τωρα που μπουσουλαει και κινειται και πεφτει πανω του ο νικολας. Ποτε ξεκινας δουλεια θυμισε μου?

Χριστινα ασε πολυ βροχη, ειδικα στις περιοχες που λες εγινε ο περισσοτερος χαμος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας κοριτσάκια!

Τι κάνετε;

Εμείς καλά! 

Κάναμε σήμερα τη γενική στο παιδικό, και θα μεταφερθούμε σήμερα εκεί με τη Γεωργία! Χτες έπλυνα τις πάντες και τα σεντόνια, σήμερα θα σιδερώσω τα σεντόνια, τίναξε ο άντρας μου τα στρώματα και τα καθάρισε και με την ηλεκτρική, μετά μπήκα εγώ και σκούπισα, σφουγγάρισα, ξεσκόνισα. 

Ο Αντρέας έχει ακόμα μυξούλες, αλλά τίποτα το φοβερό. Δεν έχει κανένα άλλο σύμπτωμα. Σε κάποια φάση είχε και λίγο βήχα, αλλά του δώσαμε ένα σιροπάκι ειδικό για βήχα που προκαλείται από μύξες και του πέρασε. 

Τώρα πλέον όλη μέρα θέλει να κάνουμε κολλάζ! Χτες κάναμε ένα κολλάζ με ήλιους, και σήμερα με μέλισσες. Βάλαμε και μια μελισσοφωλιά, μέλι και κερί, και για πρωινό έφαγε ψωμί με μέλι και κανέλα!

Τώρα τον πήγε ο άντρας μου στους γονείς μου και θα τον πάρω μετά το Κατηχητικό. Σήμερα θα κάνουμε για τον Καλό Σαμαρείτη, και την ώρα που θα διηγούμαι την ιστορία, θα την κάνουμε αναπαράσταση με τις μικρές.

Χριστίνα είδα τις σκηνές από τις πλημμύρες και τα έπαιξα... Καλά, τι πράγμα ήταν αυτό; 

Είδα και το βιβλίο που συμμετέχεις! Άντε, εκδόθηκες κι εσύ, χαχαχαχα!!!!! Χάρηκα πολύ!

Καγκουράκι άσε, κι εγώ τώρα που θα πάω σχολείο αναρωτιέμαι πότε θα τα κάνω όλα αυτά: προετοιμασία για το σχολείο, δουλειές του σπιτιού, απασχόληση με τα παιδιά, ρωσικά, Κατηχητικό, άρθρα... Σίγουρα κάτι θ' αφήνω πίσω, και χμ... ποιο θα είναι αυτό άραγε; Οι δουλειές στάνταρ... Πάντως το είπα στον άντρα μου: θα του γράφω κάθε πρωί κάποιες δουλειές για να κάνει. Π.χ. θα ξεσκονίζω εγώ από το προηγούμενο απόγευμα το δωμάτιό μας και το παιδικό, και θα του γράφω να κάνει το σκούπισμα και το σφουγγάρισμα. Θα μαγειρεύει κιόλας πιο συχνά, γιατί δε γίνεται εγώ να κάνω τα πάντα, κι αυτός ελάχιστα. Την άλλη Δευτέρα αρχίζω δουλειά. Πωπω, είναι τόσο κοντά πλέον, που δε χρειάζεται καν να πω ημερομηνία!

Κι ο Αντρέας είχε περάσει κάτι τέτοιες φάσεις με τον ύπνο, και νομίζω ήταν όταν έβγαζε δοντάκια. Δεν κράτησε πολύ πάντως.

Άντε μπράβο, άρχισε κι ο Νικόλας να μιλά!

Κι εγώ γι'αυτό αγχώνομαι και δε βάζω τη Γεωργία κάτω. Άσε που όποτε είναι συναχωμένος ο Αντρέας είναι επικίνδυνο να την κολλήσει, και καλά καλά ούτε στο ριλάξ τη βάζω... Τώρα που θα στρώσουμε την κούνια θα τη βάζω κι εκεί, αλλά πάλι, δε γίνεται να την έχω συνέχεια στο δωμάτιό της μόνη της, και σίγουρα δε γίνεται να είναι κάποιος συνέχεια εκεί... 

Σας αφήνω κόρες, να κάνω μερικές δουλίτσες ακόμα, και μετά να κάνω μπάνιο και να ετοιμαστώ για το Κατηχητικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Χριστινακι να σου ζησει ο Δημητρακης σου!να τον χαιρεσαι και οτι επιθυμειτε!

Καγκουρακι για αλλη μια φορα μπραβο σου που προλαβαινεις και κανεις τοσα πολλα και σπιτι και δουλεια και παιδια!και μαλιστα 3 παιδια!σουπεργουμαν!

Αννα Μαρια σιγουρα θα πρεπει να βοηθα περισσοτερο ο αντρας σου!ειναι λογικο τωρα και με τη δουλεια να μην τα προλαβαινεις ολα!ευτυχως ο μικρος παει παιδικο οποτε θα ναι μονο με την Γεωργια ο αντρας σου ως το μεσημερι!εσυ μεχρι τις 2 παρα 25 θα δουλευεις τωρα με το πρωινο σχολειο?

Τελικα εμενα οι εξετάσεις μου ειναι καθαρες!σημερα θα παω για καρδιοτοκογραφο!το σαββατο πηγαμε και ειδαμε με τη μαμα μου μιας ξαδελφης του πατερα μου το εγγονακι!ο μπαμπας του μωρου δουλευει με τον αντρα μου και ετσι επρεπε να παμε να τη δουμε πριν γεννησω!ειναι ενος μηνου κοριτσακι, κουκλακι, το κρατησα κιολας, καλεεε φοβομουν να το πιασω!χαχα!η μικρη εμεινε με τον αντρα μου γιατι ειναι λιγο γριππωμενη και δεν ηθελα να την παρω και να κολλησει και το βρεφος!το απογευμα κανονισαμε με την κουμπαρα μου να παρουμε σε παιδικο θεατρο τις μικρες (στον Νικολακη Αννα Μαρια αν ξερεις). Πριν να αρχισει η μικρη ηταν μια χαρα!μολις αρχισε και εκλεισαν τα φωτα εμφανιστηκαν κατι μασκοτ ντυμενες σκυλακια και ετρεχαν μεσα στον κοσμο!αρχισε τα κλαματα η μικρη να φυγουμε να φυγουμε να παμε σπιτι μας!εκλαιγε γοερα κι ετσι την πηρα και φυγαμε!με πηγε η μαμα μου στο θεατρο και πηγε στη γιαγια μου μεχρι να τελειωσουμε!μεχρι να την ειδοποιησω και να ερθει θα περνουσε το μισαωρο και ετσι καλεσα ταξι και μας πηρε στη γιαγια μου!μετα πηγαμε στη θεια μου που ειχε τα γενεθλια της...ουτε γκρινιαξε η μικρη και ελεγε σε ολους πως δεν θελει να ξαναπαει θεατρο γιατι εχει σκυλακια!χαχα

Χτες η μικρη ξυπνησε απ τις 6 με την νεα ωρα...τα επαιξα!στις 11 ειχαμε γενεθλια ενος συμμαθητη της και πηγαμε!ειχε και φουσκωτα και δεν εκατσα λεπτο γιατι εμπαιναν και μεγαλα παιδια σε αυτο με τα πιο μικρα μωρα και ημουν συνεχεια κοντα γιατι φοβομουν μην της κτυπησουν!φαγαμε κιολας εκει...!ηρθαμε σπιτι κοιμηθηκε η μικρη και το απογευμα πηγαμε ολοι στον παιχνιδοτοπο!θα με πιασουν πονοι στο δρομο φαινεται...δεν καθομαι λεπτο!χαχα!

Ψες η Ιωαννα ειχε συνεχεια βηχα και κανουμε μασκες της εδωσα και σιροπι, σημερα φαινεται καλυτερα!για να δουμε..!σημερα ειναι και τα γενεθλια του αντρα μου!κλεινει τα 32:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Καλή βδομάδα!

Τι κάνετε;

Κατερίνα και Χριστίνα να σας ζήσει οι Δημήτρηδες! 

Εμείς καλά! Ο Αντρέας ακόμα έχει λίγες μυξούλες, αλλά μέχρι εκεί...

Το Σαββάτο το απόγευμα πήγα Κατηχητικό. Ήρθαν δέκα παιδάκια. Ήρθε και ένα Αιγυπτιάκι μικρούλικο που ερχόταν και πέρσι, αλλά δεν ήξερε γρι ελληνικά. Φέτος ξεκίνησε νήπιο κι άρχισε να μαθαίνει. Σε κάποια φάση μου είπε "Κυρία, τελείωσα", κι έλιωσα!!! 

Η μία ώρα, όμως, δε μας φτάνει. Μέχρι να πούμε την ιστορία με αναπαράσταση, να συζητήσουμε, να γράψουμε και να ζωγραφίσουμε, δεν είχαμε ώρα να παίξουμε.

Μετά πήγα στους γονείς μου να πάρω τον Αντρέα και αποφασίσαμε να πάμε στον εσπερινό, αφού την Κυριακή είχε μεγάλη γιορτή. Πήγαμε για κανένα μισάωρο. Γυρίσαμε όοολη την εκκλησία, μόνο στο καμπαναριό δεν ανεβήκαμε, και στο τέλος ανακάλυψε τα κόλλυβα και τους άρτους. Πήγαινε κι έχωνε τη μούρη του στα κόλλυβα κι έλεγε "θέλω μία σταφίδα" και "θέλω ψωμάκι". Του εξήγησα ότι πρέπει να διαβάσει ο παππούλης μια προσευχούλα για να φάμε το ψωμάκι. Τελικά, όταν έγινε η αρτοκλασία και τελείωσε ο εσπερινός, πήραν τους άρτους να τους μοιράσουν έξω απ' την εκκλησία. Βλέπει ο Αντρέας ότι είχαν εξαφανιστεί τα ψωμιά και μου λέει "μα πού είναι τα ψωμιά; Πού είναι; Μου τα πή-ανε..."! Χαχαχαχα!

Χτες το πρωί πήγαμε εκκλησία οικογενειακώς. Ήταν και το μνημόσυνο της θείας μου που χάσαμε το καλοκαίρι. Ο άντρας μου με τον Αντρέα έμειναν έξω, κι η Γεωργία κι εγώ ανεβήκαμε στο γυναικωνίτη. Όλοι έβλεπαν τη Γεωργία και ενθουσιάζονταν, και μια γνωστή μου κυρία μου ζήτησε και την κράτησε για πολλή ώρα, μέχρι που την πήρα να τη θηλάσω. Μετά στον καφέ, στο σπίτι του θείου μου, πάλι όλοι πήγαιναν και την έβλεπαν, αυτή χαριεντιζόταν, κι οι άλλοι ενθουσιάζονταν! Νομίζω έχει κλέψει πλέον τη δόξα του Αντρέα!

Ααα, το Σάββατο το βράδι κοιμήθηκε πρώτη φορά στην κούνια, κι εγώ στο κρεβάτι του Αντρέα. Όλα μια χαρά ευτυχώς! Ο Αντρέας θυμάμαι έκανε γκρίνιες στην αρχή.

Άρχισα και προετοιμασία για το σχολείο, γιατί μια βδομάδα έμεινε!!!

Βάσω μια χαρά οι εξετάσεις σου! Είδες που αγχωνόσουν; :)

Στο σχολείο θα δουλεύω εφτάμιση με μία και τριανταπέντε, εκτός από τις μέρες που έχω κενό τελευταία περίοδο και θα φεύγω γύρω στη μία. Η Τετάρτη είναι η καλύτερη μέρα! Έχω μάθημα τις τέσσερις πρώτες περιόδους, και μετά τρία κενά! Στο τελευταίο θα φεύγω, βέβαια, αλλά τουλάχιστον θα ξεκουράζομαι.

Το Νικολάκη τον ξέρω. Ο Δώρος Κυριακίδης που είναι μαζί με τον Κώστα Σχοινιού στο θίασο είναι από τη Λάρνακα, και οι δικοί μου ξέρουν τους γονείς του. Τους ήξεραν δηλαδή γιατί έχουν πεθάνει τώρα. Αλλά το Νικολάκη ΔΕΝ ΤΟΝ ΜΠΟΡΩ!!! Κι εμείς πηγαίναμε μικροί, αλλά νομίζω αυτό τα λέει όλα: δε γίνεται τριάντα χρόνια να παίζεις τον ίδιο ρόλο. Τώρα ο Σχοινιού είναι πάνω από πενήντα χρονών, και όταν παίζει το Νικολάκη, μοιάζει με χαρακτήρα από ταινία θρίλερ. Είναι λες και μια γριά ντύνεται παιδάκι. Μπρρρ!!!! Καλά, αν θελήσει στο μέλλον ο Αντρέας θα τον πάω, αλλά νομίζω εγώ θα κλείσω μάτια και αφτιά! :P Δεν είχε κι άδικο η Ιωάννα που έκλαιγε! :P :P :P

Ο Αντρέας πάντως σ' αυτή τη φάση, δεν υπάρχει περίπτωση να καθίσει να παρακολουθήσει θέατρο.

Εμείς χτες την πατήσαμε με το πρωινό ξύπνημα: ξέχασε ο άντρας μου ο έξυπνος ότι αλλάζει η ώρα, και έβαλε ξυπνητήρι στις εφτάμιση, δηλαδή στις εξήμιση με τη νέα ώρα... Ξύπνησαν και τα παιδιά, ευτυχώς εγώ κατάφερα και ξανακοιμήθηκα λίγο. Σήμερα ο Αντρέας ξύπνησε με την παλιά ώρα πάλι: οκτώ και τέταρτο με την παλιά, εφτά και τέταρτο με την καινούρια...

Αχ, καλέ, να σου ζήσει ο άντρας σου!!!! Να τον χαίρεσαι και με το καλό το παιδάκι σου!

Σας φιλώ κόρες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια κ χρονια πολλα σε ολους τους εορταζοντες τις παρεας

Συγνωμη που δε γραφω αναλυτικα αλλα απο μυαλουδακι πασχω τον τελευταιο καιρο χαχα

Εμεις ειχαμε μια γεματη βδομαδα σπιτι δουλεια δουλειες ευτυχως σαββατο βγηκαμε για καφε οικογενειακως κ με αδερφουλα κ μικρα κ αντρες παραλιακα κ ξεσκασαμε

Κ σημερα πηγαμε αττικο παρκο με κουνιαδα κ παιδια σκετη απολαυση τα μικρα ξετραλαθηκαν τοσο που τσιριζαν απο χαρα

Τωρα δεν εχω πατουσες γιατι ενα πενταωρο στανταρ περπατησαμε χαχαχα αξιζε ομως κ με το παραπανω!!!!

Αλλα νεα δεν εχω παω να διαβασω μπας κ θυμηθω να σχολιασω αν κ βλέπω ησυχιες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μαρια κριμα που η δουλεια ηταν απατη τελικα μην απογοητευεται ας συνεχισει το ψαξιμο κατι θα βρεθει που θα παει

Βασουλα πλησιαζεις εσυ σε λιγο θα κρατας τον μπεμπαρο!!!

Χριστινακι τελικα τα βρηκατε τα λεφτακια;;

Σιγα βρε μη σε παρεξηγησει ο αγιος..

Βασουλα ετσι κ εγω στην αλλη δουλεια προ οτε εστω κ μια μερα να λειπα με πεθαιναν στα τηλ οταν επαιρνα αδεια ριχναν μαυρες πλερεζες κ το αφεντικο ακομα κ οταν ειχα αποκλειστει στα χιονια ειχε ερθει με τζιπ κ αλυσιδες ο ιδιος για να με παει στη δουλεια

Το να σαι αναντικαταστατος στη δουλεια σε τιμα αλλα ειναι σκοτωμα πιστευω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινακι ασε με την καταιγιδα αφου εφτασες σωα ολα καλα μεγαλες ζημιες αλλα δε φταιει κανεις ολοι εμεις που χτιζουμε καιμε καταστρεφουμε τα δαση που να αποροφηθει κ το νερακι

Τεσπα ευτυχως δε θρηνησαμε θυματα παναγια μου

Περιστερι ειναι το πατρικο μου αλλα ψηλα σε λοφο ευτυχως!!

Καγκουρακι αρχισε κ μιλαει το νινακι σου σουπερ!!!

αννα μαρια

Εγω το μικρο εξι μηνων τον ειχα στα χαλια κ μπουσουλαγε κ μεςα στο παρκο τον εβαζα πολυ αλλα δεν ειχα κ αλλο παιδι καλυτερα παρκο μονο εσυ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα ξαναμπω αυριο ελπιζω για να σχολιασω κ αλλα τωρα

σας εγκαταλειπω γιατι νυσταξα ηταν γεματη αλλα ομορφη η μερα σημερα αυριο δουλεια παλι γκρρρρρ

Φιλια σε ολες...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσαροι! Τι κάνετε;

Εμείς καλά, ο μικρός πήγε σχολείο, η Γεωργία μισοκοιμάται, εγώ ήπια τον καφέ μου και είπα να σας γράψω. Σε καμιά ώρα έχω γυναικολόγο. Επιτέλους, υποτίθεται έπρεπε να πάω όταν σαράντισα, αλλά κλασικά, πάω στους τρεις μήνες.

Χτες πήγαμε στην παρέλαση, αλλά δεν καθίσαμε πολύ. Μέχρι να βρούμε πάρκινγκ κάναμε πόσες ώρες, ο Αντρέας κοιμήθηκε στο αμάξι, μετά έπρεπε να περπατήσουμε μια κάποια απόσταση και τρέχαμε κιόλας, είχε και ήλιο, ε, κουράστηκε και ήταν σαν ζαβλακωμένος. Παρακολουθούσε την παρέλαση, αλλά όχι με ενθουσιασμό και τελικά όταν τον ρωτήσαμε αν θέλει να φύγουμε είπε ναι. 

Το μεσημέρι φάγαμε κλασικά μπακαλιάρο-σκορδαλιά, γιατί ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΤΡΩΝΕ ΜΠΑΚΑΛΙΑΡΟ-ΣΚΟΡΔΑΛΙΑ ΣΤΙΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥΣ. Καλά, ο Αντρέας δεν έφαγε τίποτα εννοείται, κι εγώ από σκορδαλιά ελάχιστη, κάναμε και πατάτες φούρνου, για να μη γίνει το γάλα σκορδάτο! Ευτυχώς τα μαγείρεψε όλα ο άντρας μου.

Κάναμε κλασικά κολλάζ, αφού ο Αντρέας έχει κολλήσει και θέλει να κάνουμε πεντακόσια τη μέρα. Το πρωί που ξυπνάει, με τη τσίμπλα στο μάτι έρχεται και μου λέει "έλα, θέλω να κάνουμε τις εικόνες", και ζυμώσαμε και κάτι τέλεια σταφιδόψωμα!

Μάγδα πολύ ωραία περάσατε κι εσείς χτες!

Η Γεωργία καλέ είναι τριών μηνών ακόμα, δεν μπουσουλάει, αν και κάνει φιλότιμες προσπάθειες! :P Θέλει να έχει άπλα πάντως, για να κινείται. Είναι δύσκολο με το άλλο παιδί, και ακόμα δυσκολότερο όταν το άλλο παιδί είναι άρρωστο και πρέπει να το απομακρύνεις για να μην την κολλήσει.

Λοιπόν, σας αφήνω για να ετοιμαστώ για το γυναικολόγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου! Τι κανετε; Εμεις κλασικα αρρωστοι, ο μικρος δε λεει να συνελθει, χτες πηγαμε ξανα γιατρο τριτη φορα και την πιεσα λιγο να του δωσει αντιβιωση, γιατι βηχει εδω και ενα μηνα και οτι κι αν εχει παρει δεν περναει, μου εδωσε και τελικα ευτυχως, γιατι εκανε μετα και πυρετο! Τωρα ειναι καλυτερα, αλλα σχολειο δεν θα παει για μερικες μερες και βλεπουμε. Κια πρεπει και 2 εμβολια να κανει και τωρα δεν μπορει!

Να χαιρομαστε τους ΔΗΜΗΤΡΗΔΕΣ μας, Κατερινακι μου!

Ευχαριστω για τις ευχες σας!

Εγω τρεχω, εχω μερικα ιδιαιτερα, εχω και τη σχολη, θελω φετος να διδαξω και IELTS και  TOEIC που ειναι ειδικα διπλωματα κι εχω διαβασμα.

Τωρα σιγα σιγα κανω και γενικη δωματιο δωματιο, εχω και ενα σωρο αλλες εκκρεμοτητες με υπηρεσιες και γιατρους κλπ. Αλλα σιγα σιγα θα γινουν ολα, ηδη ειμαι κουρασμενη, δεν θα τρελαθω!

Κατα τα αλλα καλα, εχω κολλησει με κατι παιχνιδια στο φατσοβιβλιο κι οποτε μπαινω ιντερνετ εκει παω! Χαχαχαχα!

Α, δεν σας ειπα!

Ενα διηγημα που γραψαμε συνεταιρικα με διαφορους μπλογγερ εγινε e-book! Αννα Μαρια ΕΚΔΟΘΗΚΑ! Χαχαχαχαχα!

Εδω αν θελετε το κατεβαζετε!

http://www.openbook.gr/2014/10/openbloggers.html

 

Πειτε τη γνωμη σας!

Φιλια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσαροι!

Ερημιά καταραμένη...

Εμείς είμαστε καλά, αν και ο Αντρέας σήμερα έκανε εμετό στο σχολείο κι έκανε πάλι διάρροια... Πιστεύω ότι ο εμετός προερχόταν από το φρούτο, θα το έφαγε πολύ γρήγορα και πνίγηκε. Η διάρροια τώρα πρέπει να είναι απ' τις μυξούλες. Τώρα που του περνάνε, θα δούμε, αν συνεχιστούν οι διάρροιες, θα πρέπει να κάνουμε αναλύσεις κοπράνων. 

Η μικρή μια χαρά, γίνεται ολοένα και πιο χαρούμενη και ζωηρή!

Χτες, όπως σας είπα, πήγα στο γυναικολόγο. Καλά, μετά από τη γέννα και τις αλλεπάλληλες εξετάσεις τραχήλου, το τεστ ΠΑΠ μου φάνηκε περίπατος! Πάντα θυμάμαι πονούσα και το θεωρούσα φρικτό, ενώ τώρα, ούτε που το κατάλαβα!

Σήμερα πήγα στο σχολείο και μου έδωσε η αντικαταστάτριά μου πέντε κιλά φυλλάδια! :P Γνωρίστηκα με συναδέλφους και με μαθητές. Τη Δευτέρα αρχίζω, γουάου!!!

Ο διευθυντής μου έδωσε διάφορες συμβουλές και μου είπε ότι τίποτα δεν άλλαξε με πέρσι, κι ότι είμαστε η παρεούλα που συνταξιδεύαμε τρία χρόνια. Δεν είναι ΤΕΛΕΙΟΟΟΟΣ;;;

Κατά το μεσημέρι έριξε μια βρόχααα... Έπεσε και χαλάζι!!! 

Χριστίνα το είδα το e-book, αφού σου έγραψα κι εδώ! Δεν το διάβασα ακόμα δυστυχώς... 

Περαστικά στο Δημητράκη εύχομαι! Μακάρι να του περάσει τώρα με την αντιβίωση.

Ουφ, εγώ αγχώνομαι πάρα πολύ για το οικονομικό. Υποτίθεται ότι τις τελευταίες έξι εβδομάδες της άδειας πληρώνομαι από τις Κοινωνικές Ασφαλίσεις και όχι από το Λογιστήριο της Δημοκρατίας. Τον περασμένο μήνα, μου αφαίρεσαν τη δόση του δανείου, δηλαδή 590 ευρώ, και πήρα μόνο 760 ευρώ. Αυτόν το μήνα δεν ξέρω πόσα θα πάρω, και αγχώνομαι. Μας έχουν τελειώσει τα λεφτά, και ακόμα νομίζω δεν έχω πληρωθεί. Στην κατάσταση της μισθοδοσίας, πάντως που μπαίνω, δε μου βγάζει τίποτα για τον Οκτώβρη. Ουφ, αν μου δώσουν μόνο 300 ευρώ, ας πούμε, θα πρέπει να κάνω αίτηση για το επίδομα μητρότητας, που θα μου το κόβουν μετά λίγο-λίγο απ' το μισθό. Θυμάστε κι απ' την προηγούμενη φορά ε; Γκρρρ... Άγχος κι αυτό...

Οι υπόλοιπες πού είστε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Κατερινακι ξεχασα να σου ευχηθω για τον Δημητρακη σου!να σου ζησει και οτι καλυτερο!

Χριστινακι γι αλλη μια φορα να σου ζησει ο Δημητρακης!περαστικα του κιολας!ευχομαι με την αντιβιωση να του περασει ο βηχας!και μας η Ιωαννα κανουμε εισπνεομενα γιατι εχει μια βδομαδα εχει βηχα!

Μαγδουλα πηγατε και για καφεδακι...αχ ποσο πεθυμησα να παω σε ενα καφε να αραξω να πιω τον καφε μου με την ησυχια μου!

Αννα Μαρια περασε ο καιρος κι επιστρεφεις δουλεια?Οσο για το επιδομα μητροτητας εγω πληρωνομαι κανονικα απ τη δουλεια μου και το επιδομα μητροτητας οταν ερθει το καταθετω στον εργοδοτη μουυ!ετσι καναμε και την 1η φορα!ευτυχως μου συμπληρωνουν το 1/3 που δεν στελνει το Υπουργειο κι ετσι δεν εχω προβλημα!γιατι το επιδομα μητροτητας ειναι τα 2/3 του μισθου!τωρα αν θελει ο εργοδοτης δεν σε πληρωνει και περιμενεις το επιδομα!αν ομως θελει σου δινει πληρεις απολαβες και το επιδομα οταν ερθει το εισπραττει ο εργοδοτης!

Τα δικα μου νεα τωρα....χτες πηγα και με εξετασε ο συνεργατης του γιατρου μου!τελικα αυτος θα με κανει καισαρικη!ο γιατρος μου δεν επεστρεψε ακομα και δεν ξερουν ποτε ακριβως θα επιστρεψει!ηταν λιγο αποτομος χτες ο αλλος γιατρος...μου λεει μιλησες με το γιατρο σου καθολου για ημερομηνια?του λεω ειπαμε για 6 του μηνα αλλα δεν κλεισαμε τιποτα ακομα!αλλα αφου λειπει του λεω?και μου λεει θελεις το γιατρο σου?και του λεω ναι...και μου απαντα ε τοτε κατσε να περιμενεις!με επιασε το παραπονο!δεν φτανει που ειμαι αγχωμενη με αγχωσε περισσοτερο!τελικα μιλησαν με το γιατρο μου και θα με κανει ο συνεργατης του στις 6 του Νοεμβριου πρωτα Ο ΘΕΟΣ!Στις 7 το πρωι μου ειπαν να ειμαι εκει!θα ξαναπαω Δευτερα να με δει και να μου πει για εξετασεις που χρειαζεται για το χειρουργειο και ολα τα σχετικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Τι κάνετε;

Εγώ τελικά δεν πληρώθηκα αυτό το μήνα, και ούτε πρόκειται... Πήρα τηλέφωνο στο Γενικό Λογιστήριο, και μου είπαν ότι δε θα πληρωθώ, επειδή οι τελευταίες έξι εβδομάδες της άδειας δεν πληρώνονται απ' αυτούς, αλλά από το επίδομα μητρότητας των Κοινωνικών Ασφαλίσεων. Το θέμα είναι, όμως, ότι μου έστειλαν μόλις γέννησα μία επιταγή 1600 ευρώ περίπου, και τον προηγούμενο μήνα πήρα 1200 ευρώ περίπου, από τα οποία τα 590 δεν τα πήρα, αφού πήγαν στο δάνειο, άρα 700 ευρώ, και αυτό το μήνα ούτε ένα λεπτό. Τον Οκτώβριο είχαμε να πληρώσουμε και κάποιους φόρους και μεγάλους λογαριασμούς, οπότε, όπως καταλαβαίνετε, τα λεφτά έκαναν φτερά. Τώρα αναγκάστηκα να κάνω αίτηση για να πάρω τα πολλά μαζεμένα λεφτά που λέει και η Βάσω, τα οποία θα αρχίσουν να μου αφαιρούν σιγά-σιγά απ' τον μισθό μου σε ένα εξάμηνο νομίζω. Θα κάνουμε συνετή διαχείριση, κι ελπίζω να μην έχουμε πρόβλημα. Ευτυχώς στο τέλος της χρονιάς θα πάρουμε και το δώρο Χριστουγέννων.

Ο Αντρέας σήμερα δεν πήγε σχολείο, γιατί είχε πολλή μύξα το πρωί και ήταν λίγο ζεστός. Παρακολουθώ τη θερμοκρασία του, κάτι μικρο-δέκατα είναι, μέχρι 37 έχει φτάσει. Δεν έχω δώσει τίποτα, είναι μια χαρά ζωηρός και ορεξάτος, μόνο που δεν τρώει γιατί έχουμε σπανάκι με ρεβίθια, και μόνο που τα βλέπει, τρέχει να φύγει. Φυσικά, του έβαλα και χυλοπιτάκια από χτες και του έκρυψα τα λαχανικά, αλλά αυτός τα εντοπίζει, ακόμα κι αν δε διακρίνονται με γυμνό οφθαλμό.

Πριν ήρθε και η κουμπάρα μου και μου έφερε δείγματα από cup cakes. Τώρα να σας πω ότι τρελάθηκα; Δε θα σας το πω. Έχουν από πάνω για διακόσμηση από ένα κρίνο από ζαχαρόπαστα, γιατί για τη διακόσμηση της λαμπάδας αγόρασε η κουμπάρα κρίνα, και είπαμε να τα κάνουμε όλα με κρίνα, προσκλήσεις, κεράσματα, κ.λπ. Από γεύση είναι πολύ νόστιμα, αλλά δεν είναι κάτι το εξαιρετικό. Είναι απλά ένα κέικ που μπορώ να φτιάξω κι εγώ. Και τα κρίνα μπορώ να τα φτιάξω, είναι η αλήθεια. Δεν είναι τίποτα το τρομερό, και θα πάρει κι ένα κάρο λεφτά απ' την κουμπάρα μου.

Ουφ, τα νεύρα μου, έκανε ο άντρας μου αρκετές εξωτερικές δουλειές σήμερα, κι επειδή περίμενε κανένα μισάωρο όρθιος για να πληρώσει το λογαριασμό του τηλεφώνου-ίντερνετ, ήρθε στο σπίτι και σερνόταν, είπε ότι κουράστηκε αφάνταστα και από τότε, εδώ και δύο ώρες, κάθεται στο γραφείο και παίζει σκάκι (=δεν μπορούμε ούτε να του μιλήσουμε), και δεν κουνιέται από κει. Αμάν πια! Δηλαδή αν δούλευε τι θα έκανε; Θα έπεφτε σε νάρκη;

Βάσω κρίμα που δεν επέστρεψε ο γιατρός σου. Τι γάιδαρος ο άλλος γιατρός.

Καλά, 22 Νοέμβρη δεν έχεις ΠΗΤ; Γιατί να κάνετε τόσο νωρίς την καισαρική; Ή κάνω λάθος;

Σας αφήνω, αφού δεν έχω και κάτι άλλο να σχολιάσω.

Φιλιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα φιλεναδιτσες μου!!!

Να μαι κ εγω παλι αργησα να μπω κ ξεχνω τα μισα νεα μου κ τα μισα σχολια για σας αλλα δεν ξερω πως αλλα μονιμως τρεχω..

Πχ τεταρτη που δε δουλευα κ απογευμα ειχαμε ωριλα ελεγχο ρουτινας για το μικρο ολα τελεια ευτυχως

Οποτε γυρησαμε δουλειτσες εκανα κ πιτςα κ ξερη η μανουλα

Πεμπτη σπαστο αρα η οτε η σπιτι δουλειτσες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σημερα δουλεια μετα σπιτι δουλειτσες παλι δουλεια κ καπακι στον παιδικο 6.30-8.30

Ψυχολογο το μηνιαιο σεμιναριακι του παιδικου

Θεμα απαιτησεις γονιων προς τα παιδια κ αντιστροφα

Αψογο θεμα μου αρεσε που μας χαρισε τετραδια κ στυλο η ψυχολογος

Εχω εργασια κ για το σπιτι χαχα

Ο μικρος πολυ καλο παιδι μου πε στο τελος στην ενημερωση αναπτυξιακα πιο μεγαλος απο το κανονικο περιπου στον ενα χρονο παραπανω απλα ειναι πολυ πολυ ευαισθητος κ πρεπει να τον σκληραγωγησω λιγακι με την καλη εννοια το ιδιο κανει κ αυτη κ η δασκαλα του για να μη ζοριστει στο μεγαλο σχολειο

Θα παρω κ ενα βιβλιο αυριο που μου εγραψε προαιρετικα το ειδα λιγο που το χε κ μου αρεσε πολυ..

Σαν ανατροφη μου πε να μην αλλαξω τιποτα

Κ στο μαθημα στα τεστακια εβγαζα καλα αποτελεσματα η ουσια ειναι να μεγαλωνουμε παιδαγωγικα τα παιδια ειπε

εγω το κανω ασυναισθητα τεσσερα χρονια

τωρα

Θα ψαχτω λιγακι να το κανω κ πιο συνειδητα..

Εχω πολλες φωτο στειλτε μου μειλ να σας στειλω στην ομαδα παλι δε καταφερα

Σχολια τωρα χριστινουλι μου περαστικα μωρε το καημενακι παλι αρρωστο;;;

Διαβασμα κ εσυ ε;;

Δεν πειραζει οσα μαθαινουμε περισσοτερα για καλο ειναι

Κ εγω οχι απλα κουρασμενη πτωμα νιωθω φιλεναδα οι ωρες κυλουν τραγικα γρηγορα!!

Βασουλα μου αγαρμπος πολυ ο γιατρος αλλα μη σκας καλος να ναι στη δουλεια του μιας κ γκομενο δε θα τον εχεις για να μας νοιαξει ο χαρακτηρας χαχαχα

Αρα η γεννα να παει καλα κ αγνοησε τον κακο του τροπο.

Καισαρικη δλδ θα κανεις αν καταλαβα;;

Σα χτες μου φαινεται που το ανακοινωσες

Αχ παναθεμα σε συγκινηθηκα τωρα..

Αντε με το καλο κουκλαρα μου

Επισης πολυ προσοχη πως θα το παρουσιασετε στη βασουλα μας εδωσε ενα σουπερ παραδειγμα η ψυχολογος να μπουμε στο πετσι

Γυρναμε σπιτι κ ηρθε ο ξαδερφος απο αυστραλια κ θα μεινει σπιτι μας θα τρωει το φαι μας θα κοιμαται μαζι μας θα χρησιμοποιει τα πραγματα μας

Πρωτη αντιδραση ;;;

σοκ

Ετσι νιωθει το πσιδι με το που ρχεται το αλλο αρα θελει λεπτο χειρισμο υπομονη κ κατανοηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην ιωαννουλα ηθελα να γραψω συγκινηθηκα κ μπουρδουκλωθηκα

Αννα μαρια κ το αντρεακι παλι αρρωστουλι;;πρωτη χρονια σχολειο θα τα χετε αυτα δυστυχως μετα θα χει αντισωματα κ θα στε πολυ καλυτερα πιστευω..

Καλος ο διευθυντης μωρε..

Αντε καλη αρχη στη δουλειτσα κ εσυ..

Για τα καπ κεικ αφου ειναι φιλη της κουμπαρας κανε την καρδια σου πετρα κ δεξου αφου αυτο θελει δε λες που ναι κ νοστιμα..σκεψου να τα. Μπλιαχ!!!

Ασε εμενα με πηρε η κουμπαρα μου κ νονα του β πουλα το αμαξι της λεει δε βγαινει οικονομικα στεναχωρεθηκα την ακουσα πεσμενη τη βοηθαω οσο μπορω συχνα αλλα ειναι κ λιγο αγαθουλα απο την καλη της την καρδια κ κανει χαζες διαχειρησεις

Αννα μαρια ελπιζω να σου μπουν τα λεφτα κ να μη ζοριστειτε κ εσεις

Εμενα τι να πω που ο δικος μου θελει παλι να αλλαξει αμαξι ο κοσμος πειναει κ ο δικος μου απο αλλο πλανητη.. Ακομα δε γκρινιαζω το πε σα σκεψη οταν θα το επικυρωσω θα του φαω τα αυτια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινοω μπραβο που εκδοθηκες!!!!αυριο θα το καταβεσω

Ανυπομονω απλα τωρα κουτουλαω απο νυστα!!!

Καγκουρακι κατερινακι κ μαρινα φιλια πολλα σιγουρα τρεχετε κ δε φτανετε..

Το ανθουλι μας που χαθηκε καλε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλες μπηκα να πω ενα γεια!!!

Κατερινα και χριστινα να χαιρεστε τα αγορακια σας, πολυχρονα, δεν θυμαμαι να σας ειχα ευχηθει.

Βασουλα με το καλο, οντως πολυ αποτομος οπως τα περιγραφεις γιατι δεν ρωτας ποτε θα επιστρεψει ο γιατρος σου μηπως το καθυστερουσατε μερικες μερες, δεν ξερω κιολας ετσι λεω

Αννα Μαρια καλη αρχη απο δευτερα, καλα αν χαθεις και εσυ να δουμε καθε ποτε θα γραφουμε εδω μεσα. Για τα cup cke καταλαβα οτι θελει να στα κανει η κουμπαρα σου παρολο που θα τις κοστισουν περισσοτερο οποτε αφου το θελει μην της χαλας το χατηρι, α και σαν θεμαωτα κρινα πολυ πολυ γλυκο!!!

Μαγδα φουσκωνεις απο περηφανια καθε φορα που σου λενε καλα λογια για το αγιρακι σου, γραφε μας τιποτα καλο απο τις συναντησεις να μαθαινουμε και μεις

Εγω τρεξιμο, δεν μου μενει και πολυς χρονος, τα παιδακια μου καλα ο μικρος ειναι ετοιμος να περπατησει, ο Νικολας ολο και κατι περισσοτερο προσπαθει να μας πει και η αγγελικη μια χαρα, ειχαν και γιορτουλα στο νηπιαγωγειο για την 28η και εκανε τον ηλιο και την απολαυσα και τη μικρη μου γκρινιαρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Καλό μήνα να έχουμε!

Καγκουράκι χρόνια πολλά για τα γενέθλιά σου!!! Να σε χαίρεται η όμορφη οικογένειά σου!

Εμείς καλά είμαστε, ο Αντρέας λίγο αρρωστούλης, σήμερα δεν έκανε δέκατα, έχει λίγη μυξούλα, τίποτα το τρομερό.

Το πρωί πήγα στη Δημοτική Βιβλιοθήκη ν' αλλάξω βιβλία και είχε ανάγνωση παραμυθιού από ηθοποιούς για παιδιά. Γινόταν χαμός! Είχε πάρα πολύ κόσμο, είδα και γνωστούς. Το είχα δει στο φέισμπουκ, αλλά το ξέχασα και δε δήλωσα και τον Αντρέα. Τουλάχιστον δε νιώθω τύψεις, αφού είναι άρρωστος και δε θα τον πήγαινα ούτως ή άλλως. Θα πάμε σίγουρα τον άλλο μήνα, που θα έχει χριστουγεννιάτικο παραμύθι.

Μετά που γύρισα σπίτι κάναμε ένα κολλάζ με φορτηγά, κι ο Αντρέας ζωγράφισε το δρόμο και τα φώτα της Τροχαίας! Τα έκανε αναγνωρίσιμα, μπορώ να πω!

Το απόγευμα έχω κατηχητικό. Θα κάνουμε ένα κολλάζ πάνω στην παραβολή του Σποριά και μετά θα φυτέψουμε φακές σε βαμβάκι, γουάου! :P Έβαλα τη μάνα μου και μου έντυσε κεσεδάκια γιαουρτιού με αυτοκόλλητο περιτύλιγμα, για να είναι όμορφα, και θα τις φυτέψουμε εκεί μέσα. Λέω ν' αρχίσω να παίρνω και τον Αντρέα μαζί μου. Ίσως απ' το επόμενο Σαββάτο. Αν καθίσει, θα συνεχίσω, αλλιώς, σε λίγους μήνες πάλι!

Μάγδα όλα μια χαρά με την ψυχολόγο! Καλά, αφού τα κάνεις ασυνείδητα, τι να το κάνεις το βιβλίο; :) Το λέω γιατί όταν αρχίσουμε να το πολυψάχνουμε και να πιεζόμαστε, α, πρέπει να κάνω αυτό κι εκείνο και το  άλλο, τότε νομίζω δε μας βγαίνει αυθόρμητα, κα το παιδί το καταλαβαίνει.

Ωραία η παρομοίωση με τον ξάδελφο από την Αυστραλία, χαχα! Βέβαια, δεν είναι ακριβώς έτσι, γιατί το νεογέννητο που έρχεται κοιμάται σ' ένα πορτ μπεμπέ για κανα δυο μήνες, κλαίει, οκ, το κρατάνε οι γονείς, αλλά εισβάλλει στον προσωπικό χώρο του άλλου παιδιού σταδιακά. Δηλαδή στην αρχή του αφιερώνουν χρόνο οι γονείς, μετά από κάποιους μήνες του δίνουν κάποια παιχνιδάκια, μετά το βάζουν στο πάτωμα, κ.λπ., οπότε νομίζω είναι πιο ομαλή η μετάβαση.

Όντως σε άλλο πλανήτη ο σύζυγος με το αμάξι!

Καλά, η Ανθή όντως έχει χαθεί από προσώπου γης!

Καγκουράκι λες να χαθώ κι εγώ από Δευτέρα; Ελπίζω όχι!

Πολύ τρέξιμο πάντως όντως...

Τα cup cakes, όπως σας είχα ξαναπεί, δε με τρελαίνουν, γιατί είναι απλά ένα κέικ που το φτιάχνω κι εγώ. Δεν είναι κάτι το εξαιρετικό γευστικά. Μόνο εμφάνιση είναι. Ο άντρας μου που δοκίμασε μου είπε ότι είναι έτσι κι έτσι. Προτιμώ χίλιες φορές το πιο παραδοσιακό κέρασμα, με μπισκότο, σοκολάτα γάλακτος, κρέμα, καραμέλα και τέτοια. Είναι άπειρες φορές πιο νόστιμο και πολύ φτηνότερο. Φυσικά τώρα ανέλαβε η κουμπάρα να τα πληρώσει, αφού λύσσαξε και δεν μπορούσε να επιβαρύνει εμένα με το έτσι θέλω. Βασικά, δεν είναι ότι η κουμπάρα θα πάθαινε κάτι αν δεν κάναμε cup cakes για κέρασμα, αλλά ένιωθε εκτεθειμένη απέναντι στη φίλη της, προφανώς. Αλλά πιστεύω θα της κοστίσει πολύ περισσότερο απ' ό,τι αξίζουν πραγματικά. Μου είπε ότι η φίλη της θα της χρεώσει μάλλον μόνο τα υλικά, αλλά πόσο κοστίζουν τα υλικά για 70-80 κεκάκια; Πενήντα ευρώ; Εβδομήντα; ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ. Δε νομίζω, όμως, να της τα χρεώσει κάτω από εκατό.

Τέλος πάντων.

Σας φιλώ όλες, και τα λέμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

πωπω πολλη ησυχια καλεεεε!

Μαγδουλα μπραβο για τον γιοκα και για τα καλα λογια για την ανατροφη του!κανετε καλη δουλεια στο παιδι και φαινεται στην πραξη!ωραια η παρομοιωση με τον συγγενη απ την Αυστραλια για το νεο μελος αλλα νομιζω η Ιωαννα πιο πολυ θα πιστεψει οτι το φεραν για καποιες μερες και θα ερθουν να το πιασουν!χαχα

Καγκουρακι πολυ νωρις θα περπατησει ο Γιωργακης!μπραβο και στην Αγγελικουλα που ελαβε μερος στην γιορτουλα και σε εκανε περηφανη!καλα εγω αν δω την Ιωαννα να συμμετασχει σε γιορτη ειμαι σιγουρη οτι θα συγκινηθω!κι ο Νικολας οπου να σαι ειναι ετοιμος να αρχισει να λεει πολλες λεξουλες και ποιος σας πιανει!χεχε

Αννα Μαρια ουτε και εμενα μου πολυαρεσουν τα cupcakes!δεν τα βρισκω κατι το ιδιαιτερο!προτιμω λες και συ τα κεραστικα με μπισκότο και σοκολατα ή καραμελα.αφου θα τα πληρωσει η κουμπαρα σου ομως ασε την να κανει οτι θελει!αφου της προτεινες κατι φτηνοτερο και προτιμα να τα παρει απ την φιλη της!

Στα δικα μου τωρα...ναι η αναμενομενη μερα τοκετου για φυσιολογικο τοκετο ειναι 22 Νοεμβρίου!συνηθως ομως η καισαρικη γινεται 15 μερες νωριτερα!εγω ομως εχω και παρα πολλες συσπασεις και αρκετους πονους εδω και 2 βδομαδες!τις ειχα τις συσπασεις απο πιο πριν αλλα τωρα εχουν δυναμωσει ακομα περισσοτερο!και στην Ιωαννα μου ειχα ΠΗΤ 23 Δεκεμβριου και γεννησα 6 Δεκεμβρίου!

Παμε για καισαρικη στις 6 Νοεμβριου η ωρα 8 θα ειμαι εκει και γυρω στις 11 θα με βαλουν χειρουργειο!9μιση εχει αλλη καισαρικη και μολις τελειωσουν  θα μπω εγω!ο γιατρος μου δεν επεστρεψε ακομη και δεν εχουν ακριβη ημερομηνια επιστροφης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα ομορφες!

 

βσουλα πωπω! Εφτασε σχεδον η μερα! Να μην αγχωθεις, θα πανε ολα τελεια! Αλλωστε πλεον η καισαρικη ειναι εγχειριση ρουτινας, οποτε μη σε νοιαζει για το γιατρο σου, σιγουρα θα φροντισε ο αντικαταστατης του να ειναι εξισου καλος! Με το καλο ενα γερο μωρακι να κρατησεις στα χερια σου!

Αννα Μαρια αν δεν προλαβαινεις κι εσυ να μπεις παει το καφενεδακι μας θα το κλεισουμε! Αλλα η δουλεια και η οικογενεια προηγουνται! Κι εσενα ολο αρρωστουλης ειναι; Κι εμενα! Τωρα εχει μια βδομαδα να παει σχολειο, αυριο θα τον στειλω με φοβο ψυχης αλλα τι να κανω; Πολυ μου αρεσουν οι δραστηριοτητες στο κατηχητικο! Εγω ειχα παει μια χρονια οταν ημουν δημοτικο, αλλα δεν καναμε τιποτα, μονο μας μιλουσαν και μας ρωτουσαν διαφορα, βαρεθηκα μετα απο λιγο και δεν ξαναπηγα! Ειχες αναφερει για το βιβλιο ε; Εγω μαλλον δεν το διαβασα το σχολιο....Ευχαριστω!

Μαγδουλα μου τι τελεια με το Βασιλακη σου! Κοιτα, εγω πιστευω οτι ειναι πολυ βασικο να διαβαζουμε και να ενημερωνομαστε για τα παιδια, ολα ομως με μετρο. Για μενα η καλυτερη μεθοδος ανατροφης ειναι η απεριοριστη μας αγαπη. Αυτη θα μας οδηγησει με τον καλυτερο τροπο, οχι οτι δεν θα κανουμε λαθη και θα γινουμε τελειοι γονεις, αλλα θα κανουμε σιγουρα το καλυτερο δυνατο! Αν κατεβασεις το βιβλιο, θα χαρω να ακουσω τη γνωμη σου!

Καγκουρακι μου πολυχρονη να εισαι και ευτυχισμενη, να χαιρεσαι τα παιδακια σου!Και ολους οσους αγαπας!

 

Τα νεα μας τωρα. Τιποτα ιδιαιτερο! Δουλεια, ιδιαιτερα, σπιτι, αυτα!

Στη σχολη παω 3 εως 10 μμ. Εκτος Τριτης και Παρασκευης που παω 5μιση. Αλλα πριν εχω 2μιση - 4μιση ιδιαιτερο. Και Δευτερα και Τεταρτη παλι ιδιαιτερο απο το πρωι. Ειναι βαρυ το προγραμμα, πολλες μερες φευγω 10 το πρωι και γυριζω 11 παρα το βραδ. Αλλα επειδη στην Ευρωγνωση παω καθε δευτερο Σαββατο, ειπα να μην βαλω κανενα ιδιαιτερο το Σαββατο ωστε δυο σκ το μηνα να ειναι ελευθερα!

Κατα τα αλλα, μια χαρα! Φιλια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!
Τι κάνετε;

Εγώ άρχισα σχολείο από χτες: όπως σας είχα πει, χτες πήγαμε εκδρομή. Ήταν αρκετά άβολο, αφού δεν ήξερα κανένα, ούτε μαθητές ούτε καθηγητές, αλλά οι μαθητές ήταν πολύ ήσυχοι, και δεν είχαμε προβλήματα. Εννοείται ότι δεν πήγαμε όλο το σχολείο σε ένα μέρος, αφού οι μαθητές όλοι μαζί είναι 500 και οι καθηγητές γύρω στους 100! Εγώ ήμουν με την Α' Λυκείου, οκτώ τμήματα συνολικά. Πήγαμε αρχικά στον Κόρνο, ένα χωριό στην επαρχία μας, στο οποίο υπάρχει εκκλησάκι και μουσείο αφιερωμένο στους αγνοούμενους. Βασικά στο εκκλησάκι, ο ένας τοίχος έχει τις φωτογραφίες των 1619 αγνοουμένων, ενώ το μουσείο δεν έχει τίποτα, μόνο κάτι τοιχογραφίες αφιερωμένες στους αγνοούμενους. Μας μίλησαν εκεί, και μετά πήγαμε στο Ζύγι, δίπλα από τη ναυτική βάση που έγινε η έκρηξη πριν από τριάμιση χρόνια. Κάναμε κάτι βόλτες εκεί, και μετά φάγαμε ψαρομεζέδες στις ΕΝΤΕΚΑ ΤΟ ΠΡΩΙ...! Εκδρομή κυπριακού σχολείου γαρ...

Σήμερα είχαμε κανονικά μάθημα. Την πρώτη ώρα μπήκα σε μια τάξη και κάναμε υπέροχο μάθημα. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο χάρηκα! Τρίτη ώρα ξαναείχα μάθημα, και ήταν απογοητευτικό. Πολλή φασαρία και αναστάτωση. Μετά που μιλούσα με την καθηγήτρια που τους κάνει Νέα Ελληνικά, μου είπε ότι είναι πάρα πολύ αδύνατο τμήμα και είναι κι αυτή πολύ απογοητευμένη. Τέταρτη ώρα έκανα Οιδίποδα σε μια πολύ μικρή τάξη, και ήταν ήσυχοι και κάναμε πολύ ωραίο μάθημα. Έκτη και έβδομη ώρα είχα σε δύο Α' Λυκείου, Νέα Ελληνικά και Ιστορία και ήταν πολύ ανήσυχοι. Οι πρώτοι είχαν προηγουμένως γυμναστική και ήταν αναστατωμένοι, ενώ τους δεύτερους τους είχα τελευταία ώρα και ήταν επίσης πολύ ανήσυχοι. Ουφ, αυτές τις δύο ώρες κουράστηκα πιο πολύ. Είναι και πάρα πολλοί οι μαθητές. Φανταστείτε ότι σήμερα γνώρισα γύρω στους 110-120 μαθητές... Ελπίζω να στρώσουν σιγά-σιγά... Ένα σας λέω: πριν λίγο έφαγα μέλι να ηρεμήσει ο λαιμός μου. Τον έχω καταγδάρει έτσι που φώναζα όλη την ώρα για να με ακούνε. 

Το απόγευμα έχω ρωσικά, τώρα θα πάνε ο άντρας μου με τον Αντρέα στα Τζάμπο για να αγοράσουν δώρο για τη συμμαθήτρια του Αντρέα που έχει γενέθλια αύριο.

Βάσω με το καλόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Σύντομα θα κρατάς το Γιωργάκη στην αγκαλιά σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Το κινητό μου το έχεις, μόλις μπορέσεις, στείλε ένα μήνυμα! Αν δεν το έχεις, πες μου να σου το στείλω στο φέισμπουκ.

Βλέπω κι εσύ συμφωνείς για τα cup cakes, όπως και σχεδόν όλοι με τους οποίους έχω μιλήσει. Μόνο η κουμπάρα μου έχει ξετρελαθεί, έλεος. Τα φτηνότερα (και καλύτερα) κεραστικά, θα τα αγοράζαμε εμείς, όχι η κουμπάρα μου, οπότε δε θα επιβαρυνόταν καθόλου με τα κεραστικά. Αλλά τι να κάνω που λύσσαξε με τα cup cakes; Σε τελική ανάλυση, δικό μας έξοδο είναι τα κεράσματα, και μπορούσε να πει στη φίλη της ότι εμείς αποφασίσαμε ότι θέλουμε κάτι άλλο, και αυτή δε θα έμενε εκτεθειμένη. Αλλά τι να της κάνω;

Χριστίνα κι εγώ που πήγαινα μικρή στο Κατηχητικό τα ίδια κάναμε, δηλαδή ιστοριούλα, δίδαγμα και παιχνίδι. Και πολλοί έτσι τα κάνουν ακόμα. Αλλά οι καιροί έχουν αλλάξει και αν δεν αλλάξουμε κι εμείς, τότε θα χάσουμε την μπάλα. Εγώ έχω βρει καταπληκτικό υλικό στο διαδίκτυο και παίρνω ιδέες. Τώρα βρήκα μια σούπερ χειροτεχνία με μπατονέτες κι ελπίζω να καταφέρουμε να την κάνουμε, γιατί μου φαίνεται κάπως δύσκολη. 

Ο Αντρέας είναι κάπως καλύτερα, έχει πολύ λιγότερη μύξα και βήχα. Απλά μου φαίνεται ότι ο βήχας έχει αρχίσει να γίνεται πιο υγρός. Πάντως, εδώ και τρεις μέρες κάνει εισπνοές προληπτικά. Σχολείο πηγαίνει κανονικά, όμως, αφού όλα τα παιδιά έτσι είναι αυτόν τον καιρό.

Συμφωνώ κι εγώ για την ανατροφή των παιδιών. Αγάπη και μόνο αγάπη. Σίγουρα είναι καλό, όμως, να διαβάζουμε και να ενημερωνόμαστε, απλά έχουν γραφτεί τόοοσα πολλά και αντιφατικά μεταξύ τους, που συνήθως μπέρδεμα προκαλούν. 

Πωπω ρε συ, άπειρες ώρες δουλεύεις... Πάλι καλά που έχεις τα Σκ. 

Ο άντρας σου βρήκε τίποτα;

Οι υπόλοιπες πού είστε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια! 

Τι ερημιές είναι αυτές; Εγώ έχω χρόνο να γράψω, αλλά τι να γράφω, το ένα ποστ πάνω στο άλλο και να μιλάω μόνη μου; 

Μπήκα τώρα για να σας πω ότι η Βάσω γέννησε! Έκανε καισαρική σήμερα το πρωί. Ο μικρός ήταν περιτυλιγμένος με τον ομφάλιο λώρο και δυσκολεύτηκαν να τον βγάλουν. Χρειάστηκε να χρησιμοποιήσουν ήπια βεντούζα. Τώρα είναι όλοι μια χαρά! 3060 ο μικρός!

Εμείς καλά, δηλαδή τι καλά, όλοι άρρωστοι είμαστε. Ο άντρας μου κι εγώ συναχωμένοι, ο Αντρέας το ίδιο με λίγο βήχα. Η μικρή έβηξε 2-3 φορές σήμερα, αλλά δεν ξέρω αν είναι άρρωστη. Μάλλον όχι, πάντως μύξα προς το παρόν δεν έχει.

Στο σχολείο καλύτερα, χτες ήταν τέλεια μέρα, είχα δύο δίωρα Νέων Ελληνικών, και έγινε πάρα πολύ ωραίο μάθημα. Έχω προσέξει ότι όσο νωρίτερα είναι τα μαθήματα, τόσο καλύτερα. Μέχρι την τέταρτη ώρα που είχα χτες ήταν μια χαρά. Σήμερα είχα 2η, 3η, 5η και 7η ώρα, και από την 5η και μετά ήταν να κόβεις φλέβα. Ειδικά την 7η ώρα, ακόμα και τα ήσυχα τμήματα δε μαζεύονται με τίποτα. 

Χτες πήγαμε με τον Αντρέα στα γενέθλια μιας συμμαθήτριάς του. Ήταν στον παιδότοπο που πηγαίνουμε συνήθως, και είχε πάει και σε άλλο πάρτι εκεί, ενός συμμαθητή του, με τον μπαμπά του, όμως. Χτες τον πήγα εγώ για να γνωρίσω τις μαμάδες των συμμαθητών του, υποτίθεται.

Ρε κορίτσια, τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναδεί. Μπαίνουμε στον παιδότοπο, κοιτάω γύρω-γύρω, δεν έρχεται ένας άνθρωπος να μας υποδεχτεί. Στεκόμαστε μες στη μέση, δεν έρχεται η μάνα ή ο πατέρας της μικρής για να μας καλωσορίσουν, να μας βάλουν να καθίσουμε, να τους δώσουμε το δώρο, τέλος πάντων. Ο Αντρέας είδε τους συμμαθητές του, έβγαλε τα παπούτσια του μόνος του, και μπήκε στα παιχνίδια. Εγώ έμεινα να στέκομαι μες στη μέση σαν τον κούκο, και να μην έρχεται κανείς. Τους γονείς της μικρής, εννοείται, δεν τους ξέρω, ούτε υπήρχε κάποια ένδειξη για το ποιοι μπορεί να είναι. Εγώ πάλι, στεκόμουν μες στη μέση και κρατούσα και το δώρο, οπότε έκανα μπαμ ότι είχα έρθει για το πάρτι. Και δεν είχε και τόσο πολύ κόσμο για να πούμε ότι δε με είδαν. 

Τελικά εντοπίζω τη μικρή που γιόρταζε, και την κυνηγάω για να της δώσω το δώρο. Της το δίνω, και το παίρνει η... Φιλιππινέζα που τη συνόδευε... Η μάνα εξαφανισμένη.

Πάω και κάθομαι μόνη μου σ' ένα τραπέζι, στο οποίο ο μοναδικός θαμώνας ήταν ο αδελφός μιας φίλης μου που το παιδί του είναι κι αυτό συμμαθητής του Αντρέα. Στη μία άκρη εγώ, στην άλλη αυτός. Χαιρετιόμαστε, λέμε πέντε τυπικές κουβέντες, και μετά κοιτάμε γύρω-γύρω. Βγάζω το κινητό και χαζεύω για να περάσει η ώρα. Και πάλι δεν έρχεται κανείς, μάνα, πατέρας, παππούς, γιαγιά, θείος, θεία. Με πιάνουν τα νεύρα, και στέλνω μήνυμα στον άντρα μου αν μπορεί, να πάω εγώ σπίτι και αυτός στον παιδότοπο, και μου λέει εντάξει. Πάω να πω σε μια απ' τις δασκάλες του νηπιαγωγείου (ήταν κι αυτές καλεσμένες) να έχει το νου της στον Αντρέα μέχρι να έρθει ο άντρας μου, και μου λέει "δεν έχεις παρέα; Έλα κάτσε μαζί μας", οπότε δεν μπορούσα πλέον να φύγω. Με γνώρισε και με άλλες μαμάδες και τα λέγαμε.

Ρε κορίτσια, καθίσαμε πάνω από δύο ώρες, και δεν ήρθε η μάνα της μικρής μία φορά να μας πει ένα γεια, τι κάνετε, πώς τα περνάτε; Τίποτα... Ο αδελφός της φίλης μου, έμεινε μόνος του όλο το απόγευμα. Κυνηγούσε, βέβαια, το παιδί του συνέχεια, αλλά δεν πήγε ο πατέρας της μικρής να του προτείνει να καθίσει μαζί τους. Κι εγώ δεν του είπα να έρθει να καθίσει μαζί μας, γιατί ήμασταν η μία πάνω στην άλλη στο τραπέζι...

Τελικά, όταν εντόπισα τη μάνα της εορτάζουσας, είδα ότι καθόταν με τις φίλες της, και τους υπόλοιπους τους έγραφε κανονικά... Και στο τέλος που φύγαμε, πήγαμε να τη χαιρετήσουμε (είχα σκοπό να φύγω κατευθείαν, αλλά ήθελε ο Αντρέας να πάρει δωράκι, και δεν μπορούσα να πάρω μόνη μου το δωράκι και να φύγω, χαχα!), και πάλι μας ψιλοέγραφε, και μόλις της είπα καληνύχτα, ξύπνησε και μας έδωσε σημασία.

Α, αφήστε και το άλλο: τα μισά παιδιά τα κυνηγούσαν οι Φιλιππινέζες. Αυτές να τα ταΐσουν, να τα αλλάξουν, να μπουν μαζί τους στα παιχνίδια. 

Τουλάχιστον ο Αντρέας πέρασε πάρα πολύ ωραία.

Αύριο θα πάνε εκδρομή με το σχολείο. Μη φανταστείτε και πολύ μακριά! Θα πάνε στο δημοτικό στάδιο και θα κάνουν λέει, αθλητική ημερίδα, με τη βοήθεια ενός γυμναστή, μετά για πικ νικ στο δασάκι της Αλυκής και στο τέλος θα επισκεφθούν ένα οδοντιατρείο για να τους μιλήσει η οδοντίατρος για την υγιεινή των δοντιών! Τέλειο μου ακούγεται!

Σας αφήνω κόρες, αφού δεν έχω και τίποτα να σχολιάσω.

Πολλά φιλιά, αν με διαβάσετε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα φιλεναδες συγνωμη που αργησα να μπω αλλα δε καθομαι λεπτο

Επισης που στο καλο χαθηκαμε ολες ειπα να χω να σχολιασω κ τιποτα μιας κ αργησα να μπω αλλα μπα...

Καταρχην ας παρω στα γρηγορα τα νεα μου κ συνεχιζω με σας..

Εγω αυτη τη βδομαδα δεν ειχα η μαλλον εχω μονο ενα σπαστο δλδ παω ολες τις μερες μονο πρωι εκτος σημερα που παω 9ωρο αλλα μονο σημερα πρωι απογευμα

Τελειοοοοοο

Βρηκα ευκαιρια κ εγραψα το βασιλη ζιου σιτσου (πολεμικη τεχνη) κ αν κατσει ο χρονος θα πηγαινω κ εγω σε κατι παρομοιο στο τμημα των ενηλικων

Ο μικρος ξετρελαμενος κυριολεκτικα κ εγω μιας κ βλεπω οτι γυμναζονται παιζουν κ μαθαινουν πολυ χρησιμα πραγματακια

Αρα εγω δευτερα δουλεια πηγα κ στα μαγαζια μετα τη δουλεια κ πηραμε δωρο στον προιςταμενο που γιορταζε δουλειες κ σχολη ειχαμε τριτη το ιδιο τεταρτη αντι σχολη εμβολειο κ τζαμπο κυριος ο βασιλακος γιαυτο κ τα τζαμπο μετα χτες παλι σχολη κ σημερα θα τη βγαλω ολη μερα στον οτε...

Αυτα συνοπτικα ο γιος μου λες κ μεγαλωσε αποτομα δε με κουραζει ειναι ανεξαρτητος τοσο που ποια δε χρειαζεται να του πω το παραμικρο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...