Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γεια Σας ....μου Την Σπάει Η Αδιακρισία (Ποτε Θα Κανεις Παιδι?)


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια είμαι η Άννα και είμαι καινούργια ελπίζω να γνωρίστούμε και να κάνουμε παρέα :-)

 

Ο λόγος που μπήκα στο φόρουμ είναι για να βρώ και άλλα άτομα που περνάνε την ιδια φάση με μένα γιατι πιστεύω οτι μόνο αυτά θα μπορέσουν να με καταλάβουν αλλα και αν δεν περνάν την ιδια

 

φάση ίσως αν έρθουν στην θέση μου θα μάθουν τι κάνουν λάθος και θα το ξανα σκεφτουν να κάνουν αδιακριτες ερωτήσεις σχετικα με το θέμα παιδί.

 

Προσπαθώ και γώ να κάνω παιδάκι εδώ και  2 χρόνια όχι συστηματικά αλλά προσπαθώ, έκανα της απαραίτητες εξετάσεις και οι γιατροί επιμένουν οτι είμαστε απολύτως καλά και το μόνο πρόβλημα

 

είναι το αγχος.Θεωρώ οτι προσωπικά δεν έχω αγχος αλλα και αν έχω μου το δημιουργουν οι γύρω μου....έφτασα στο σημείο να μην βγαίνω έξω και να μην χαίρομαι την ζωή γιατι κάθε φορά που

 

εβγαινα ακόμη και στο σούπερ μάρκετ θα πετύχαινα κάποια γνωστή η οποια θα έκανε την περιβόητη ερώτηση...εκανες κανένα παιδάκι? άντε τι περιμένετε? και μετα μην στεναχωριεσαι- ολα θα γινουν

 

δεν εισαι η μόνη -γιατι δεν πατε για εξωσωματικη-ποτε κανετε σεχ?-ποιος εχει το προβλημα κτλ.....για να μην τα πολυλέω ολη αυτη η αδιακρισια και στο καπάκι συμπόνια με εκαναν να μην θελω να

 

βγω απο το σπίτι να μη έχω πια την αυτοπεποιθηση που είχα, να σταματήσω και πολλες απο τις παρεες που είχα γιατι μου έκανε κακο καθε φορα που εβγαινα να απανταω σε εντελως προσωπικες

 

απαντησεις (μόνο σε τι σταση να το κανω δεν μου παν....)όπως καταλαβαίνετε αυτό επηρέασε και την μεταξύ μας σχέση με τον αντρα μου γιατι απο κοινωνικος και χαμογελαστος χαρακτήρας έγινα

 

απομακρη και ολη μέρα μεσα στα νεύρα ...πόσο μάλλον όταν είναι να πάμε σε μέρη που συχνάζουν μαμάδες και παιδια....μία φορά δεν άντεξα σε μια οικογενιακή συγκέντρωση με το σοι του που με

 

είχαν βάλει στην γωνία  και ρωτούσαν για παιδι ..γνωρίζοντας το ιστορικό τους (ολες κανανε παιδι με εξωσωματικη ...αλλα ξεχασαν τι περασαν μεχρι να το κανουν) που τους τα πα χύμα

 

ξαφνιάστηκαν βεβαια πως εγω ήξερα για τις εξωσωματικες και το βουλωσαν μετα...αφου μου πεταξαν και το ωραιο οτι ρωτανε απο ενδιαφερον  και πηραν την απαντηση μου οτι αυτο δεν ειναι

 

ενδιαφερον ειναι αδιακρισια γιατι αν πραγματικα ενδιαφεροσασταν για μενα θα περνατε ενα τηλ να δειτε αν ζω η αν πεθανα και οχι μια φορα τον χρονο που συναντιομαστε να μου κανετε και

 

υποδείξεις...δηλ εγω τι ειμαι απο τα βουνα κατεβήκα? δεν ξέρω οτι υπαρχει η εξωσωματικη , σπερματεγχυση κα...?

 

Κλείνοντας (θα μπορούσα να μιλάω μήνες γι αυτο το θέμα γιατί είναι μεγάλο και ευαίσθήτο και όσες το περνούν ξέρου..) θέλω να πώ σε όσους κάνανε παιδάκια είτε με εύκολο ή δύσκολο τρόπο να

 

τα χαίρονται και να είναι γερά αλλά καλό θα ήταν να προσέχουμε πριν θίξουμε το θέμα παιδί , αυτοι που κάναν με τον ευκολο τρόπο παιδι συγχωρούνται κάπως λόγω άγνοιας , αυτοί όμως που

 

ζορίστηκαν να κάνουν παιδί και μετά το ξέχασαν για μένα είναι ασυγχώρητοι μοιάζουν λίγο με αυτούς που έκοψαν το τσιγάρο και επειδή τα κατάφεραν κατακρίνου τους αλλους που καπνίζουν 3 φορες

 

περισσοτερο και απο αυτους που δεν κάπνιζαν ποτε!

 

Και κάτι τελευταίο το οτι δεν έχω παιδί ακόμη δεν σημαίνει οτι μισώ αυτους που έχουν ή τους ζηλεύω γι αυτό δεν υπάρχει λόγος όταν κάποια μένει έγκυος να μου το κρύβει..γιατι μου χει τύχει και

 

αυτό δεν κατάλαβα ποτέ βέβαια το σκεπτικό της ...φοβήθηκε μην την ματιάξω δεν ξέρω?  η απάντηση μου ήταν να της φτιάξω ένα χειροποίητο δώρο για το νεογέννητο και με χαρά να πάω να το

 

υποδεχτω ;-) sorry  που το κείμενο ήταν μεγάλο αλλα μπροστά σε ότι μου χει συμβεί και μικρό ήταν!! ευχαριστώ πολύ για όσες αφιέρωσαν χρόνο για να το διαβάσουν και θα ήθελα πολύ να μάθω άν

 

υπάρχουν και άλλες σαν εμένα ;-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχας καλωσηρθες κ σου ευχομαι οτι καλυτερο!!!

Ουουουουουου!!!!Εννοειται οτι υπαρχουν!?

Εγω εγινα μαμα με εξωσωματικη!!

Μεχρι να τα καταφερουμε ειχα ακουσει τα παντα..παροτι ξερουν πολλοι οτι πριν ειχα ενα εξωμητριο αφαιρεθηκε η μια σαλπιγγα μετα το παιδι ςκομη ενα αφαιρεθηκε κ η αλλη..οποτε φυσιολογικα δ γινεται πλεον..κ παροτι σε περιοδο οικονομικψν δυσκολιων κ με ενσ παιδι κ που δουλευει ο ενας ακομη κ τωρα μου λενε..αντε κ ενα αδερφακι μη το αφησετε μονο το παιδι!!

Αντε ακομη το δευτερο? Τι περιμενετε?

Κ ποσα ακομη..

Δ δινω σημασια!!Απλα..απαξιω να απαντησω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλοθελητες και κακοθελητες, διακριτικοι και αδιακριτοι υπαρχουν κατα χιλιαδες εξω απο την πορτα του σπιτιου μας….φροντισε να βρεις την ηρεμια σου με τον δικο σου τροπο και να μην εκνευριζεσαι απο την πιθανη βλακεια των γυρω σου γιατι απλα η βλακεια ειναι αηττητη!!!! οσο για την αδιακρισια απλα αγνοησε την! δεν ωφελει να προσβαλλεις και να τσακωνεσαι με ολους….η ηρεμια σου ειναι πανω απο ολα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς σας βρήκα κορίτσια και ευχαριστώ για της απαντήσεις . Και εγώ παλια δεν απαντούσα για να αποφύγω την παρεξήγηση ..αλλα τελικά είπα οτι αν δεν ενδιαφέρονται αυτοι που μου κανουν τις ερωτησεις για το αν θα παρεξηγηθώ γιατι να ενδιαφερθώ εγώ για την απάντηση που θα δώσω? στο κατω κατω αυτοί οι ανθρωποι για μένα δεν αξίζει να είναι κοντά μου για τον βασικοτερο λόγο οτι μου κάνουν κακό στην ψυχολογία και επιτέλους κάποτε πρέπει να μάθουμε να φερόμαστε πόσο μάλλον αυτόι που το πέρασαν το ζόρι και μετα το παίζουν ανήξεροι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η πιο δύσκολη φάση για μένα πταν έπρεπε να πάω στη βάφτιση των κουμπάρων μας. Η ψυχή μου το ξέρει πως πήγα, πως ένιωσα, και πως ήθελα να φυγω αρων αρων, σε εκείνη τη φάση δε μου έφταιξαν οι άνθρωποι απλα εγώ δεν ήμουν καλά. Ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή,ζω σε μια μικρή επαρχιακή πόλη,όπως σε κάθε μικρή πόλη το κουτσομπολιό πάει σύννεφο! Εδώ το να μην μπορεί να κάνει μια γυναίκα παιδί είναι θέμα σχολιασμού," αντε τι κάθεστε;θες να λέει ο κόσμος ότι δεν μπορείς να κάνεις παιδί;" ή "τι περιμένεις;περνάν τα χρόνια" αυτά από τους δικους μου! Απο το συγγενικό περιβάλλον και τον κόσμο Έχω εισπράξει έως και κακία ακόμη και απο υποτιθέμενες φίλες: "εσύ δεν είσαι μάνα δεν μπορείς να το νιώσεις" ή " ο ερχομός ενός παιδιού ολοκληρώνει μια γυναίκα" η "ευλογημένη όποια έχει γίνει μάνα" ΣΥΜΦΩΝΩ απλά ο τρόπος που λέγονται είναι εμπαικτικος και άκρως ειρωνικός. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι όλη αυτή την κακία την εισέπραξα περισσότερο απο τις γυναικες και σχεδόν ελάχιστα απο τους άντρες. " γιατί δεν κάνετε παιδί; Έχετε πρόβλημα;" και να ο οκτος και καλά στο βλέμμα και στο πρόσωπο του άλλου. Να σας πω ότι δεν στεναχωριέμαι; ότι δε νιώθω μειονεκτικά όταν βρίσκομαι σε παρέες που Έχουν παιδιά; όσο κι αν μπροστά τους δείχνω σκληρή και ψυχρή πιά...μεσα μου λιώνω..πεθαίνω για ένα Μωρό. ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ , όχι για τον κόσμο! Μια ζωή για το τι θα πει ο κόσμος! Έλεος πια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

το πρόβλημα που ανέφερες το αντιμετωπίζω κι εγώ με το σύζυγό μου. όλοι ρωτάνε πότε θα κάνουμε παιδί, γιατί δεν κάνουμε παιδί (προσπαθούμε 3 χρόνια τώρα). Φαντάσου πως με την πρώτη μου ξαδέρφη χαλάσαμε τις σχέσεις μας, όταν γέννησε, γιατί ήθελε να κάνει παρέα με άτομα που έχουν παιδιά. Απίστευτο.....κι όμως αληθινό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα. πιστεύω το "άντε πότε θα κάνεις κανά παιδί" όπως και το "άντε πότε θα παντρευτείς" , είναι υπόλοιπα παλιάς εποχής που κυριαρχούσε το μοτίβο , μεγάλωσες -> παντρέφτηκες -> έκανες παιδί (+βρηκες δουλεια κάπου ανάμεσα) = έκανες το "χρέος σου στη κοινωνία"

 

τα δεδομένα όμως έχουν αλλάξει πολύ σήμερα. Πχ εδώ η πλειοψηφία των γάμων καταλήγουν σε διαζύγιο, και συζητάμε για το δεύτερο βήμα, όταν πάσχει το  πρώτο; (εγώ ο ίδιος ανήκω στην κατηγορία παιδι->γάμος-διαζύγιο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και καλό μήνα!! Τα ΄ιδια πέρασα και εγώ ζώντας σε χωριό και φανταστείτε σε πολύ στενό κύκλο βλέποντας τα ίδια άτομα κάθε μέρα!!!!! 

Με μια συννυφάδα που γένναγε κάθε χρόνο και έναν σύζυγο να μου λέει ότι αν δεν μπορώ να κάνει με άλλη ένα παιδί και να το φέρει να το μεγαλώσω. Τι να πω αποφάσισα να κάνω μια εξωσωματική όπου κέρδισα!!!!!!!!!!!!! και έφερα στον κόσμο τον γιο μου και εννοείτε ότι έδιωξα τον "πατέρα" του (άργησα λίγο)Τώρα δόξα τον Θεό είμαι πολύ καλά είμαι με έναν Άνθρωπο που μας λατρεύει και ετοιμάζομαι σιγά σιγά να κάνω και δεύτερη εξωσωματική δηλ δεύτερο παιδάκι !

Τελικά η κατηγορία κατηγορία >γάμος-παιδί--διαζύγιο) δεν είναι άσχημη σε μερικές περιπτώσεις ! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marym ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ, μπράβο σου που βρήκες το θάρρος και τη δύναμη, να ανοίξεις τα μάτια και να δεις πιο είναι το καλό το δικό σου και του παιδιού σου, να προχωρήσεις στη ζωή σου και να το μοιραστείς με εμάς.........ειναι πολύ δύσκολο να παίρνεις τέτοιες αποφάσεις στη ζωή σου, μπράβο μόνο μπράβο....ευχομαι μια ζωή γεμάτη υγεία και πολλές χαρές

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...