Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

Με το σύντροφο μου (ετών 34) προσπαθούμε να κάνουμε παιδί εδώ και ένα χρόνο περίπου. Επειδή ως τώρα δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο επισκεφτήκαμε γυαναικολόγο.Έπειτα απο εξετάσεις διαγνώστηκα με ήπια μορφή πολ.ωοθηκων (ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ ΟΛΙΚΗ 1,67, ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ ΕΛΕΥΘΕΡΗ 26.0, Δ4-ΑΝΔΡΟΣΤΕΝΕΔΙΟΛΗ 6,51 ΚΑΙ DHEA 9.8) την 5η μέρα του κύκλου μου. Υπερηχογραφικά υπάρχουν 4-5 ωοθηλάκια, επίσης έχω και πρόβλημα τριχοφυίας. Οι υπόλοιπες εξετάσεις (υστεροσαλπιγγογραγία και λοιπές ορμονολιγικές ήταν εντός φυσιολογικών ορίων).

Το σπερμοδιάγραμμα του άνρα μου (με μηδενική αποχή) ήταν ως εξής:

ΡΕΥΣΤΟΠΟΙΗΣΗ/ΓΛΟΙΟΤΗΤΑ: ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ

ΟΓΚΟΣ:2ml

ΑΡΙΘΜΟΣ: 1*10 6/ml

ΟΛΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ: 2*10 6/ml

ΟΛΙΚΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ: 35%

ΤΑΧΕΙΑ:0%

ΒΡΑΔΕΙΑ: 25%

ΝΩΘΡΗ: 10%

ΦΥΣ.ΜΟΡΦΕΣ:15%

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:ΟΛΙΓΟΑΣΘΕΝΟΣΠΕΡΜΙΑ.

Ο γιατρός μας συνέστησε άμεσα IVF. Εσας ποια είναι η γνώμη σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΡΕ ΕΙΡΗΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΒΙΑΣΤΕΙΤΕ? ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΛ.ΩΟΘΗΚΕΣ ΞΑΝΑΚΟΙΤΑΞΕ ΤΟ ΓΙΑ ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΛΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΠΑΙΔΑΚΙ.ΜΕ ΤΟ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΑ ΑΠΑΙΤΕΙΤΕ ΑΠΟΧΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 ΗΜΕΡΩΝ,ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ? ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑ ΕΚΑΝΕ ΜΕ ΑΠΟΧΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

IRINOULA29 den gnorizo tipota gia to thema pou rotas,apla tha ithela na sou po gia filo pou eixe kanei paromoia eksetasi kai eixe poli mikri kinitikotita spermatozoarion kai eno oi giatroi tou eipan oti duskola tha kanei paidi ,oti ekanan 2 paidakia kai sxetika xoris polles prospatheies...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

IRINOULA29 den gnorizo tipota gia to thema pou rotas,apla tha ithela na sou po gia filo pou eixe kanei paromoia eksetasi kai eixe poli mikri kinitikotita spermatozoarion kai eno oi giatroi tou eipan oti duskola tha kanei paidi ,oti ekanan 2 paidakia kai sxetika xoris polles prospatheies...

Κατά τη γνώμη μου ως παθούσα έχω να προτείνω τα εξής:

1. Μη σταθείτε μόνο σε ένα σπερμοδιάγρμμα, κάντε δεύτερο (με την τριήμερη αποχή που είπε η φίλη μας) και ίσως και τρίτο για να είστε σίγουροι.

2. Μη μείνετε με τη γνώμη ενός μόνο γιατρού, χωρίς να υποτιμώ κανέναν, αλλά να πάτε και σε ένα δεύτερο.

Καλή τύχη σε ότι κι αν αποφασίσετε και ότι χρειαστείς ρώτα:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα ξανά κορίτσια. Επαναλάβαμε 2η φορά το σπερμοδιάγραμμα και περιμένουμε αυριο αποτελέσματα. Εν τω μεταξύ εγώ πάω για λαπαροσκόπηση. Μόλις μαζέψω όλες τις εξετάσεις θα πάω και σε τρίτο γιατρό. Οσο για τις πολυκυστικές κι εγώ ως τώρα δεν πίστευα ότι ήταν τόσο σοβαρό πρόβλημα. Και μάλιστα ήπιας μορφής όπως είναι οι δικές μου.

Αυτο που διαπίστωσα πάντως ως τώρα με τους γιατρους είναι πως τη λύση της εξωσωματικής την προτείνουν πια αβίαστα. Νομίζω μια τέτοια πρόταση απο ένα γιατρό θα έπρεπε να είναι απόλυτα διασταυρωμένη με διάφορες εξετάσεις και αφού έχουν προηγηθεί άλλες θεραπείες...

Ενα άλλο σημαντικό κομμάτι στο οποίο δε δίνουν ιδιαίτερη σημασία είναι η ψυχολογία του ζευγαριού. Θέλει μεγάλη προσπάθεια στις μέρες μας να κρατησεις τις ισορροπίες. Ζούμε σε απίστευτη πίεση με δουλειά και υποχρεώσεις και η υπογονιμότητα είναι άλλο ένα βάρος. Το μεγαλύτερο ίσως...

...Μακάρι ν'αντέξουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΙΡΗΝΟΥΛΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.ΠΡΙΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΥ ΚΑΝΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ (ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ) ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΦΟΒΗΘΕΙΣ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΜΟΛΙΣ ΧΑΛΑΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ.ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΥΝ,ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΠΑΝΑΠΑΥΕΣΑΙ ΣΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΕΝΟΣ.ΠΕΣ ΜΑΣ ΝΕΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ.ΦΙΛΙΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια,

Κάναμε και δεύτερο σπερμοδιάγραμμα που βγήκε πολυ καλύτερο απο το πρώτο, με καλή κινητικότητα αλλά και πάλι όπως είπε ο γιατρός όχι ικανό για φυσιολογική σύλληψη. Εγω αρχές του έτους θα κάνω λαπαροσκόπηση να δούμε αν όλα είναι ΟΚ και μετά θα ξεκινήσουμε με σπερματέγχυση (με μικρές πιθανότητες επιτυχίας...)για τη συνέχεια βλέπουμε...

Είμαι πολύ απογοητευμένη και δεν ξέρω πως να ανακάμψω. Επειδή κανένας δε μπορεί να εγγυηθεί τίποτα και υπάρχει αβεβαιότητα δε μπορώ να σκεφτώ τίποτα θετικό πια...Μπορεί να μη γίνει τίποτα με τη σπερματέγχυση ή την εξωσωματική. Και τότε τι????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην τα βάφεις μαύρα σε παρακαλώ! Ένα μέτριο ή ένα κακό σπέρμμα δεν είναι πρόβλημα για τους εξωσωματικούς πλέον. Σου το λέω εγώ που διανύω τη δεύτερη προσπάθεια (χθές έκανα εμβρυομεταφορά) και το έχω συζητήσει πολύ με το γιατρό μου για την ποιότητα του σπέρματος. Κυνήγησέ το και μην απογοητεύεσαι με τίποτα!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,

Σου εύχομαι καλή επιτυχία μέσα απο την καρδιά μου. Σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια. Θα πάνε όλα καλά θα δεις. Εχω θετικό προαίσθημα...

Ενημέρωσε με όταν κάνεις το test. προσπάθησε να μην αγχώνεσαι αυτες τις μέρες και ολα θα πάνε καλά.

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Μην απογοητεύεσαι!!!

Αν σκεφτόμασταν όλες έτσι, θα είχαμε καταλήξει στα αντικαταθλιπτικά!!!

Όλα θα πάνε καλά, ή θα σου έρθει σύντομα ή θα αργήσει αλλά στο μεταξύ, όσο περναει ο καιρός, εσύ θα χαλαρώνεις (όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο)

Προσπαθώ 3 χρόνια, στην αρχή ήταν άγχος, μετά έγινε θυμός, μετά έγινε κάτι σαν ψυχοπλάκωμα, τώρα έχει μείνει μόνο η λαχτάρα και η βεβαιότητα ότι θα το πετύχω!

Μην στεναχωριέσαι για το σπέρμα του άντρα σου, ούτε για τις πολυκυστικές. Πολλά ζευγάρια με πολύ χειρότερα προβλήματα, τα καταφέρανε!

Και κατι τελευταίο. Πάρε γνώμη και άλλου γιατρού. Και αν ο καθένας σου πει κάτι διαφορετικό, ακολούθησε το ένστικτό σου.

Όποτε εγώ δεν ακολούθησα το δικό μου (ακούγοντας την γνώμη τρίτων(φίλων και συγγενών που δεν έχουν σχετική εμπειρία), μπήκα σε τζάμπα ταλαιπωρίες και στεναχώριες.

Όλη μου η καλή σκέψη είναι μαζί σου!

καλή επιτυχία, ενημέρωσε μας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VION13 έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ H IVF;;;;;;;;

IVF: IN VITRO FERTILISATION= εξωσωματική

Εγώ λέω να βρεις έναν γιατρό που να σου κάνει κλικ και να ξεκινήσεις την

προσπάθεια εφόσον κι αυτός προτείνει εξωσωματική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

kalispera se olous!!

eimai kai ego mia kopela pou exo problima me to thema egimosinis.

exo polikistikes oothikes kai afou prospathoume edo kai 1.5 xrono,den ginetai tipota O andras meta apo eksetaseis pou kaname oi eksetaseis tou bgikan teleios fisiologikes.Tora oi giatroi mou lene kalitera na kano eksosomatikh kai na min taleporo ton organismo mou me farmaka sinexeia.To thema einai tora pou na tin kano oloi mou lene na katebo stin athina.Eseis ti mou protinete kai se poion apo olous?

euxaristo poli

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΡΙΑ ΜΟΥ ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΤΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ!!!!!!!!!!!ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΟΥ ΒΡΕΙ ΤΙΣ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΥΠΕΡΥΧΟ????ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΤΕΣΤ ΩΟΡΕΞΙΑΣ?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ 2009 ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΛΕΣ ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ ΤΟΟΟΟΟΟΣΟ ΠΟΛΥ!!!

ΠΗΓΑΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΔΥΟ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΑ CLOMIPHENE ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΠΌΣΟ ΟΜΩΣ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ. ΜΙΣΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΛΙ. ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΑΣΧΟΛΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ... ΤΙ ΝΑ ΠΩ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΘΡΩΠΙΑ ΤΕΛΙΚΑ. ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ Σ'ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ. :(

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!!

ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΨΗ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αυτό πιστεύω κι εγώ, παντού καλά είναι, έχω ακούσει πολύ καλές εμπειρίες και για τα δύο, απλώς να βρει η κάθε γυναίκα έναν γιατρό που να εμπιστεύεται και να νιώθει άνετα, για μένα αυτό μετράει!
    • Μετά από αυτό που περάσαμε κι εγώ θα το κάνω της γρίπης για να πάρει αντισώματα και το μωράκι! Θα προσπαθήσω να πείσω και τον σύζυγο γτ έχει φοβία με τις ενέσεις..
    • Κορίτσια πήγα γιατρο! Ολα σουπερ 215γρ το λακτακι μας, ολα τα βρηκε φυσιολογικά! Τη γλυτώσαμε τη ζαβομαρα 😝 35,5 τραχηλος και μου ειπε πολυ καλος, ψηλος.  Αρχες ιουνιου εξετασεις και 12/06 Β επιπέδου. Συνεχιζω με τις  πολυβιταμινες  που παίρνω κ το χάπι του θυρεοειδή. Μας το έβγαλε κ φωτο ίδιο ο πατέρας του είναι. Από τώρα φαίνεται 
    • Σ ευχαριστώ πολύ.Εχω μέρες ακόμα μπροστά μου πρέπει να βρω τρόπο να ηρεμήσω όσο γίνεται αυτό δηλαδή.Ναι τα συναισθήματα είναι πολλά.Δεν ξέρω αν είμαι έτοιμη να δεχθώ μια αποτυχία.Ευχομαι απλά σε πρώτο βήμα να υπάρξει η εμφύτευση.
    • Αχ.... Όσες φορές κι αν διαβάσω αναρτήσεις από κοπέλες σε αναμονή από έμβρυομεταφορά μου έρχονται όλα εκείνα τα συναισθήματα, φόβος, αγωνία, προσμονή, άγχος, ελπίδα.... Από τη μια να παίρνεις κουράγιο κι από την άλλη να γεμίζει αρνητικές σκέψεις το μυαλό...   Υπομονή κορίτσι μου! Λίγη υπομονή ακόμα.... Δεν είσαι μόνη σου...  Εύχομαι να έχεις μόνο ευχάριστα νέα σύντομα! 🍀☺️🙏🏼
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...