Μετάβαση σε περιεχόμενο

2014 ΕΥΧΕΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΟΚΤΩΒΡΙΑΝΕΣ (ΤΟΥ 2009) !


Recommended Posts

καλημέρα!

 

ντομάκι μου, να σου ζήσει και ο τρίτος λεβέντης!!!

μπες να μάθουμε κανένα νέο σου!

 

ρε μαριλού... δεν παίζεσαι μιλάμε...

τέτοια πράγματα ρωτάς στο γιατρό;

και καλά βρε αθεόφοβη;

την όρεξη πού τη βρίσκεις;

εμένα και ο άνδρας μου φοβότανε να με αγγίξει...

 

μαρντ, καλύτερα που είναι διαφορετικές...

έχει η καθεμια τη δική της προσωπικότητα.

 

μάρκερ μπράβο που πήγες στη βάφτιση της ντομ.

να σου πω... τι δώρα τους κάνεις στα γενέθλια;

 

εδώ, τα orchestra, έχουν μια πολλή καλή προσφορά.

δίνεις 30 ευρώ και για 1 χρόνο αγοράζεις τα πάντα με 50% έκπτωση.

εν τω μεταξύ και οι αρχικές τους τιμές είναι πολύ καλές!

οι φόερμες τους είναι 30 ευρώ.

και πολλή καλή ποιότητα.

όλα τα δώρα που μας φέρανε ήταν από εκεί.

 

νομίζω ότι μας βγήκε σε καλό που έφυγε η διευθύντρια.

στη θέση της φέρανε μία δασκάλα η οποία είναι μικρότερη από τη δασκάλα μας.

οπότε έγινε διευθύνουσα η πρώτη μας δασκάλα και την τάξη μας την ανέλαβε η καινούρια.

η οποία φαίνεται πολλή καλή και πρόσχαρη.

πχ εχθές έκλαιγε πάλι ο δικός μου.

τον πλησίασε και του είπε ότι έφερε ένα μαγικό κουτί κ αν θέλει να είναι ο πρώτος που θα δει τι έχει μέσα.

ηρέμισε και πήγε μαζί της.

ενώ η άλλη δεν του έδινε σημασία όταν τον έβλεπε να κλαίει.

σήμερα που την είδε μέσα στην τάξη του, έφυγε χωρίς να με φιλήσει...

και από την πρώτη μέρα που τους ανέλαβε, τους είπε να πάνε μαλλάκια και κουμπιά για να φτιάξουν κατασκευές.

ο δικός μου το θυμήθηκε, μου το είπε και πήγαμε στο σχολέιο.

του είπε χίλια μπράβο που θυμήθηκε την προφορική της οδηγία.

και να το κόρδωμα ο δικός μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και δω το κάνουν αυτό τα orchestra Νανα. Και γω έχω κάρτα.

Απλά είναι λίγο πιο στενή γραμμή τα ρούχα του σε σχέση με άλλα μαγαζιά.

Εγω το λέω μαγαζί για αδύνατα παιδάκια...για το δικό μου το κολλητήρι είναι γάντι...αλλά η στρουμπουλούλα πρέπει να πάρω πιο μεγάλα νούμερα που μετά ή θα ναι πιο μακρυά μπαντζάκια-μανίκια ή πιο μεγάλη η λαιμόκοψη κλπ κλπ.

Καλή ποιότητα πάντως...

Καλορίζικη η καινούρια σας δασκάλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο στη δασκαλα νανα

δυστηχως ή ευτυχως οι νεες εχουν περισσοτερη υπομονη ή παλιες εχουν ομως εμπειρια που και αυτο ειναι και καλο και κακο

μακαρι να του κανει το κατι και να πηγαινει απο εδω και περα μια χαρα

 

εμας ειναι φωνακλου αλλα δεν με πειραζει καθολου

τα εχει ολα αγαλματακια ακουνητα οταν μιλαει και την αγαπνε μεχρι στιγμης

 

τι εννοεις τι δωρο κανω στα γενεθλια; 

εαν με ρωτας για το σχολειο - δεν εκανα τποτα φετος γιατι ηταν τα πρωτα γενεθλια και ξεραμε μονο ενα παδακι και εναν γονιο

την τουρτα πηγα για ολους και τελος

κι μαλιστα τα μισα δεν φαγανε κιολας γιατι σε αλλα αρεσε η κρεμα σε αλλα η σοκολατα κλπ

 

οπως ειπε και η μαρντ και εμας τα ορκεστρα το ιδιο ειναι και εδω και οπως λες και εγω εχω βγαλει την καρτα και παντα απο εκει ψωνιζω κατι σε φορμοειδες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχα πλακα εχετε!γιατι καλε να ντραπω να ρωτησω; για την περιπτωση μου μεχρι στιγμης μου επιτρεπει χαδακια που κ που. με τον β επιπεδου θα δουμε αν κοπουν κ αυτα. ορεξη εχω πολλη κ για σεξ κ για φαΐ!χαχα!

μαρντιο μπηκατε στα βαθια τωρα ε;καλη αρχη! δεν πειραζει που δεν συμβαδιζουν τα κοριτσια, αφου ειναι διαφορετικα παιδακια!

νανα μου μακαρι με την νεα δασκαλα να προσαρμοστει ο παιδαρος!και εμενα ο μικρος εστρωσε μολις χωριστηκαν τα κανονικα τμηματα κ τον πηρε μια αλλη πολυ συμπαθητικη δασκαλα που της ειχε αδυναμια απο την αρχη.

με το ορκεστρα εχω σωθει!και των δικων μου ψωνιζω αλλα κ για ολες τις υποχρεωσεις μου!και ποιοτητα κ φοβερες τιμες!τα νουμερα για τον Γιαννη ειναι καλα (αν κ φοραει ακομα το 2αρι) για τον μεγαλο παιρνω 1 νουμερο μεγαλυτερο.

του μαδερ κεαρ δεν με τρελαινουν τα ρουχα κ τα νουμερα τεραστια κ ακριβο.

Γενεθλια φετος δεν κανω σε κανεναν. στο Χριστοφορο λογικα οτι που θα εχω γεννησει κ στο Γιαννη θα ειμαι ασαραντιστη. μια τουρτα θα φτιαξω στον καθενα για το σχολειο κ τελος. θα κανω κ κανενα κεκακι με ζαχαροπαστα επανω για να παρουν στο σπιτι τους. δωρακια μεχρι στιγμης δεν δινουν, 2 γενεθλια που ειχαν ηδη ειχε μονο τουρτα. αν δεν δωσει μεχρι τοτε κανενα παιδι δεν θα δωσω ουτε εγω.

ωστοσο ειμαι φρικαρισμενη με τον μεγαλο. πολυ αντιδραστικος κ γεματος αρνηση για ολα. εγινε ακομα πιο ζωηρος κ δεν τον παλευω, μου ανεβαζει την πιεση. κ στο σχολειο κανει ζωηραδες κ δεν ξερω πως να το χειριστω. εχει μαλλιασει η γλωσσα μας να του μιλαμε αλλα η επιδραση κραταει το πολυ 1 μερα...μετα παλι τα ιδια. αν θελησει κατι το απαιτει με φωνες κ χτυπηματα.ουρλιαζει κ θελει να γινει το δικο του χωρις ομως να το εχει ζητησει αρχικα ηρεμα κ ευγενικα.

του εχω στερησει παιχνιδια σε σημειο να εχει αδειασει σχεδον ολο το δωματιο.χθες αποσυνδεσε ο αντρας μου το dvd κ η επομενη στερηση θα ειναι ο υπολογιστης... αμφιβαλω αν συγκινηθει κ κοψει ατη τη συμπεριφορα αλλα δεν θελω να απογοητευτω παλι. με εχει στεναχωρησει πολυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να της ζησει της Ντομ!!!

να πουμε και με το καλο η κορη;;;

 

ολες καλε με το ορκεστρα ειστε; 

εδω δεν το πολυεχουν σε εκτιμηση 

γιατι ρε φιλε να σου δωσουμε 30Ε;

αν θες να κανεις προσφορα κανε την εκπτωση στα μελη σου τζαμπα.

εμενα μονο στα βαφτησια με ειχανε φερει 2-3 δωρα απο εκει.

δεν εχουμε ξαναχρησημοποιησει.

 

εγω σημερα ανεβηκα σοφιτα και κατεβασα δοσμενα για φετος.

η ΜΑριαννα εχει τις ΑΠΕΙΡΕΣ φορμες!

και μπουφαν.

ο Σπυρος θελει 2-3 φορμες ακομα.

 

πηγα και στην αισθητικο και ξεκινησα θεραπειες για τις παναδες.

 

αυριο θα παμε με τον αντρα για χαμαμ μολισ αφησουμε τα παιδια στο σχολειο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαριλου μου και γω με τη δικια μου που ειναι " δυσκολο" παιδακι ενα καταλαβα...περνανε φασεις κι αυτα αναλογα με τι τα στρεσαρει και το εκδηλωνουν αλλωτε επιθετικα αλλωτε με τις κλειστες τους..

Η δικια μου τη περασμενη βδομαδα με εσκασε και αυτη ειναι υποδειγμα!

Τι μου μεινε;;;η στεναχωρια που της φωναξα και το αγχος μην εχει κατι ψυχολογικο και δε το χω παρει πρεφα!

Θελει πολυ υπομονη η διαπαιδαγωγηση τους και τον καταλληλο τροπο χειρισμου την καθε φορα.

Παρολη τη δικη σας κουραση πρεπει να δειχνετε υπομονη και επιμονη.

Και επισης ανακαλυπτω πως πραγματα που για μας ειναι αυτονοητα για ενα παιδι της ηλικιας τους δεν ειναι...ολα πρεπει να τα εξηγουμε ξανα και ξανα...να μαθουν που ειναι τα ορια που το καλο και που το κακο.

Και φυσικα να προσεχουμε και τη δικη μας καθημερινη ομιλια συμπεριφορα...ειναι σφουγγαρια σε ολα τα ατιμα και στα καλα και στα κακα.

Μη στεναχωριεσαι στη κατασταση σου.

Οταν ειναι ηρεμος παρτον παραμερα τα δυο σας και μιληστε.Μονο με διαλογο λυνονται ολα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανά πήρα τις φώτο σας!

Μου αρέσει που μαζί με τη τούρτα-τανκς έβαλε και τη στρατιωτική ενδυμασία να πηγαίνει σετ!!

Πολύ όμορφες και οι δυο τούρτες χρυσοχέρα και το παιδάκι σου ένα χαμογελαστό αστεράκι.... Για τον μικρό είπαμε...η τσαρδηλιά στο μάτι και η σκανδαλιά στο χέρι...

Σου μοιάζει πολύ ο μεγάλος...

Και του χρόνου με υγεία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!

μαρντ, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

 

ο μεγάλος μου είναι ίδιος μπαμπάς του.

απλά από μένα έχει τα μάτια κι αυτό ξεγελάει...

 

μαριλού, μην ξεχνάς ότι είσαι έγκυος κι αυτό προκαλεί ζήλεια στα παιδιά.

οι αρνητικές συνέπειες έχουν και ένα όριο.

να μη νιώθει το μωρό ότι τον μαλώνετε συνέχεια.

 

το βλέπω στον δικό μου.

όταν είμαστε μόνοι μας, είναι μια χαρά.

παίζει πολύ όμορφα με τον αδερφό του.

όταν είναι σπίτι ο μπαμπάς μας, ζωηρεύει και ενοχλεί τον αδρεφό του.

στην προσπάθεια του (μπαμπάς) να προστατεύσει τον μικρό... μαλώνει συνέχεια τον μεγάλο...

 

μάρκερ, ρωτούσα για το τι δώρα κάνεις στα γενέθλια που πηγαίνετε τόσο συχνά.

και απλά ήθελαν να σου πω για το orchestra γιατί στην περίπτωσή σου, συμφέρει.

 

βαγκ, μόνο που σκέφτομαι ότι πλησιάζει ο καιρός για τις ντουλάπες, με πιάνει απλεπισία!!!

 

χθες είχαμε συνάντηση στο σχολείο.

μπήκα στον σύνδεσμο.

αλλά με εκνεύρισαν οι γονείς που τα παιδιά τους είναι διάνοιες και είχαν την απαίτηση η εκμάθηση να συνεχίσει από το επίπεδο των δικών τους παιδιών που ξέρανε να γράφουν όλα τα γτράμματα της αλφαβήτου και τους αριθομύς.

σε κάποια φάση "νευρίασε" η δασκάλα και είπε ότι ο σκοπός του νηπιαγωγείου δεν είναι να μάθουν να γράφουν και να διαβάζουν.... αλλά να μάθουν να μιλούν, να αυτοεξυπηρετούνται, να αναγνωρίζουν τα προσωπικά τους αντικείμενα, να μάθουν να χάνουν... τα παιδιά πρέπει να παίζουν και να είναι χαρούμενα...

τέτοια παιδιά θέλουμε ή παιδιά που είναι όλη την ώρα πάνω από ένα τετράδιο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο Νανα για τη πρωτοβουλια σου να μπεις στο συλλογο γονεων!Δειχνει ποσο ευαισθητοποιημενη μανουλα εισαι.Τυχερα τα παιδακια σου.

Οι περισσοτεροι σκεφτομαστε α που να μπλεχτω τωρα και ποσο χρονο θα θελει και τι ευθυνες θα χω και δε βαριεσαι αδερφε...μπραβο ειλικρινα.

Και για τη δασκαλα σας βρηκε το τροπο να αποστομωσει τις μανουλες μπραβο και σε εκεινη εχει απολυτο δικιο.

Απο τη μια δυσανασχετουμε με τις απαιτησεις του συγχρονου σχολειου απο τα παιδια μας κι απο την αλλη τα φορτωνουμε και τα πιεζουμε απο το νηπιαγωγειο!

Μεγαλη αντιφαση...με βρισκεις συμφωνη με τη δασκαλα.

Οταν παω να τις παρω τα μεσημερια η μονη ερωτηση στη δασκαλα ειναι:επαιξαν;;;

Ακομα και στις εργοθεραπειες ο δασκαλος λεει οποιαδηποτε γραφικη ασκηση πρεπει να την περναμε μεσα απο το παιχνιδι αλλιως γινεται αγγαρεια για ενα τοσο δα παιδακι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανα και παλι να τον χαιρεστε!

το πανω μερος του αρματος με τι το εφτιαξες;

 

καλα μη σχολιασω για τις μαναδες των μικρων αινστάιν!

αν θελουν, ας τα προχωρησουν αυτες στο σπιτι!

να ασχολθουν μαζι τους και να τα προχωρησουν οσο θελουν

αμαν πια!

 

και τα δικα μας στο σχολειο αυτες τις μερες που δε βρεχει και τα βγαζουν εξω γυρνανε μουσκεμα στον υδρωτα απο το παιχνιδι!

οι δασκαλες και τα χαρουμενα ουρλιαχτα ακουγονται μεχρι το σπιτι μας!

τους μαθαινουν ομαδικα παιχνιδια και γινεται χαμος!

το καταδιασκεδαζουν!

σημερα ειπαν οι δασκαλες στον αντρα οταν τα επαιρνε, οτι ειναι κριμα που δεν τα ειχαμε και περισυ σε αυτο το σχολειο.ο αντρας τρομαξε οτι θεωρουν οτι ειναι πισω στις γνωσεις, αλλα αυτες εννοουσαν οτι χαιρονται που τα εχουν μαθητες τους.

 

το πρωι πηγαμε με τον αντρα για χαμαμ στα λουτρα Απολλωνιας... ωραια.... αλλα... μετα....τοση κουρακη , τοσο τρελα.... χαραμι πηγε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!

 

ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!

 

βαγκ, σίγουρα για τα παιδιά το είπαν ή για τον μπαμπά των παιδιών που πηγαίνει και τους κάνει όλες τις δύσκολες δουλειές;

χαχαχα!!!

 

δεν είναι υπέροχο πράγμα τα χαρούμενα χαμόγελα των παιδιών;

 

το κακό ήταν ότι στον σύνδεσμο γράφτηκαν πολλά άτομα και δεν ξέρω αν θα μπορούμε να συνενοούμαστε...

μπορεί να είναι και για καλό φυσικά... θα δείξει...

 

βαγκ, εννοείς το πάνω κομμάτι που φαίνεται ο στρατιώτης;

είναι μόνο ζαχαρόπαστα και μέσα έμπηξα έναν ακροτηριασμένο στρατιώτη... χαχαχα!!!

 

εν τω μεταξύ, η Χαρά μας διαβάζει και δε γράφει... μαλώστε την λίγο σας παρακαλώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κούκλες!

Σήμερα η μεγάλη μέρααααααααααααα! Το απόγευμα έχω τον μεγάλο υπέρηχο..... προσευχηθείτε να έχει ανέβει ο πλακούντας και να έχω ένα γερό παιδάκι! Ε, και αν συμβούν αυτά ας είναι και κορίτσι καλέ! Ένα κοτσίδι έχει λαχτάρα  η έρμη μάνα να φτιάξει και 2 κορδελίτσες στα μαλλιά να φορέσει! Άντε και μια τουτου φουστίτσα και να βάψει κανένα νυχάκι! χιχιχι! 

 

Ουφ... με τον Χριστόφορο το βλέπω πως είναι ζήλια αλλά όχι προς το μωρό αλλά προς τον Γιάννη. Πολλές φορές έχει τύχει να μην θέλει να ντυθεί μόνος του αλλά να τον ντύσουμε εμείς ίσως επειδή βλέπει πως ντύνουμε τον Γιάννη. Δεν έχει πει ξεκάθαρα πως αφού ντύνετε τον Γιάννη, ντύστε και εμένα γιατί ζηλεύω, αλλά είναι ξεκάθαρο. 

Και ίσως καμιά φορά τσατιζόμαστε που ξεμωραίνεται και τον μαλώνουμε που είναι μεγάλο παιδί και θέλει να τον ντύνουμε εμείς. Ίσως είναι λάθος μας αυτό.

Στο σχολείο όμως; Αρκετά ζωηρός.... και είναι λέει και από τους πιο ήσυχους μιας που φέτος στην τάξη είναι 14 αγόρια και 6 μόνο κορίτσια! Και ο δικός μου παρασύρεται παααααρα πολύ εύκολα. Το έχω δει πολλές φορές. Πράξεις και συμπεριφορές που δεν κάνει, τα αντιγράφει από άλλα παιδιά και πολλές φορές τις υιοθετεί. 

Και ενώ θα τον ρωτήσω για πιο λόγο πχ χτύπησε την γιαγιά στον πισινό και την κορόιδεψε μαζί με τον ξάδερφό του, αφού δεν το έχει ξανακάνει ποτέ ούτε έχει δει κάποιον από εμάς να το κάνουμε, είπε πως ο ξάδερφος το έκανε πρώτος και γι' αυτό το έκανε και αυτός παρόλο που ήξερε πως δεν ήταν σωστό. Καταλαβαίνει οτι μπορεί να στεναχωρήθηκε η γιαγιά και οτι ήταν ασέβεια αλλά εκείνη την ώρα παίρνει θάρρος από τους άλλους και δεν σκέφτεται το αποτέλεσμα της πράξης του ούτε βεβαίως και τις συνέπειες.

Ο κολλητός του, όποτε πάμε σπίτι του, συνέχεια θέλει να παίζουν πόλεμο και να παλεύουν με τα σπαθιά και τα όπλα. Και το κάνουν άγαρμπα και άγρια. Και όταν ο Χριστόφορος είναι στο σπίτι κάνει τα ίδια με τον Γιάννη. Μόνο που στο σπίτι μας δεν υπάρχει ούτε για δείγμα όπλο, σπαθί, ούτε καν στρατιωτάκι. Ακόμα και από τα αστυνομικά πλεϊμομπιλ όταν άνοιξα την συσκευασία κατευθείαν αφαίρεσα τα μικροσκοπικά όπλα που είχαν για να μην τα δει καν. Ούτε τους αγοράζουμε βάρβαρα παιχνίδια, ούτε βλέπουν παιδικά με βία. Αλλά οι κακές παρέες τον επηρεάζουν.  Και αυτό που με τρομάζει περισσότερο δεν είναι το τώρα, αλλά στην εφηβεία. 

Τρέμω στην ιδέα οτι μπορεί να μπλέξει άσχημα μόνο και μόνο επειδή ακολουθεί τους άλλους. Νομίζω τελικά πως δεν έχει τόσο ισχυρή προσωπικότητα και δεν είναι εγωιστής. Πάντα κάνει ότι του πουν ή ότι δει από τους άλλους. 

Ο μικρός πάλι το αντίθετο. Τσαμπουκάς και "αρχηγός" μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο! Παρασύρεται βεβαία και αυτός καμιά φορά από τις σκανδαλιές του μεγάλου, αλλά έχει την δική του άποψη και δεν επηρεάζεται εύκολα. 

 

Αχ Βαγκάκι πόσο ζηλεύω που κάνετε τέτοια πράγματα με τον άντρα!!!! Μπράβο σας ρε παιδιά!!!! Πολύ σας χαίρομαι πραγματικά! Εμείς δεν πάμε πουθενά για δική μας διασκέδαση/ξεκούραση. Πάντα και παντού με τα παιδιά. Δεν είναι δική μου επιλογή αλλά του άντρα. Ουφ.... οκ είπαμε εμείς τα μεγαλώνουμε αλλά αν κάτσουν και 1 απόγευμα στην γιαγιά τους να πάμε εμείς μια βόλτα μόνοι μας δεν θα πάθουν και τίποτα. Α! Συγνώμη, τις προάλλες πήγαμε χωρίς παιδιά σε μια συμβολαιογράφο και τα αφήσαμε για 1,5 ολόκληρη ώρα στην μαμά μου! χαχα! Και πάλι όχι στο σπίτι της, απλά ανέβηκε εκείνη στο δικό μας. 

Καλέ στο ορκεστρα είπαμε είναι 50% κάτω η τιμή όλο το χρόνο για τα μέλη, οπότε το σετ φόρμας που είπε η Νανά από 30€ κατεβαίνει 15€! Συμφέρει πολύ πάντως! Και σε περιόδους εκπτώσεων είναι συνήθως 70% κάτω! 

 

Νανά είδα τις φώτο! Να τον χαίρεσαι και πάλι τον ζουζούνο σου! Είσαι χρυσοχέρα!!!! Τέλειες οι τούρτες! Και το ασορτί πουκάμισο με εντυπωσίασε! 

Εγώ την νοστιμιά την έχω, στην εμφάνιση λίγο υστερώ. Φαντασία μηδέν. Μόνο αν κάνω πιστή αντιγραφή τα καταφέρνω. Μπράβο σου πάντως!!!!! 

Να ρωτήσω τώρα που σε έχω! Αφού σκέπασες με ζαχαρόπαστα όλη την τούρτα σημαίνει οτι δεν την κάλυψες πρώτα με σαντιγί ή κάποια άλλη κρέμα ε;  Και επίσης, αν έχεις την κλασική τούρτα δηλαδή με σιροπιασμένα τα παντεσπάνι και έχεις μέσα και 2-3 στρώσεις μπόλικης κρέμας, δεν διαλύεται από το βάρος της ζαχαρόπαστας; 

Ή όταν κάνουμε τούρτα ζαχαρόπαστας είναι περισσότερο σαν κέικ με λίγη γέμιση κρέμας για να αντέξει; 

Όσο για τις διάνυες δεν το συζητώ! Τί ξιπασμένες μάνες υπάρχουν; Απαπαπα! Ας τα βγάλουν τα παιδιά τους από το νήπιο να τα βάλουν σε μια γλάστρα και ας τα πάνε κατευθείαν πανεπιστήμιο. Χαραμίζονται τα καημένα. Φανταστείτε τί προβλήματα θα έχουν αυτά τα παιδάκια..... 

 

Μαρντιο μου έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά που να την βρώ την υπομονή; Όταν θέλεις να του πεις κάτι και αυτός ή ουρλιάζει χωρίς καν να έχει ακούσει αυτό που θέλεις να πεις ή αρχίζει και τρέχει γύρω γύρω από τον καναπέ και χαζογελάει και δεν σε αφήνει να μιλήσεις, εγώ τουλάχιστον μόνο με την φωνή μπορώ να τον σταματήσω από τις αηδίες που κάνει για να κάτσει να του πω κάτι. Με βγάζει εκτός ελέγχου. 

Προχθές για παράδειγμα έβλεπε παιδικά και ήρθε η ώρα να ετοιμαστεί για το κολυμβητήριο. Δεν ντυνόταν αν δεν τελείωνε το παιδικό....και είχε ακόμα τουλάχιστον μισή ώρα για να τελειώσει. Του λέω όμορφα και ωραία πως θα το σταματήσουμε για να πάει στο μάθημα και όταν γυρίσει μπορεί να το συνεχίσει. Δεν προφταίνω να τελειώσω την φράση μου και αρχίζει να κλαίει, να ουρλιάζει και να με κλοτσάει και να φωνάζει πως αν δεν τελειώσει δεν πάει πουθενά. Τότε αποσύνδεσε ο Γιώργος το dvd player λέγοντάς του πως με αυτή τη συμπεριφορά δεν θα ξαναδεί ποτέ του. Και πήγε μόνος του στο δωμάτιό του και έκλαιγε. Εγώ ωστόσο να λέω πως θα χάσει το μάθημα αν δεν ετοιμαστεί αμέσως αλλά εκείνος δεν άκουγε. Μετά από ένα τέταρτο που ηρέμησε ήρθε και έψαχνε το μαγιό του.... το μάθημα όμως είχε ξεκινήσει και μέχρι να πήγαινε θα είχε τελειώσει. Οπότε έκατσε σπίτι και εννοείται συνέχισε το κλάμα και τα ουρλιαχτά επειδή δεν τον πήγαμε κολυμβητήριο. 

Το άλλο πρωί που είχε ηρεμήσει του εξηγήσαμε πως και στο σχολείο αλλά και στο κολυμβητήριο πάμε συγκεκριμένες ώρες και όχι όποτε θέλουμε εμείς. Έδειξε να το καταλαβαίνει. Τώρα θα δείξει...... 

 

Χαρά άσε την κατασκοπία  και γράψε μας και εσύ καλέ τα νέα σου!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρουλάκι μου, σου εύχομαι να πάνε όλα καλά στην εξέταση! 

 

κι ο Α κάποιες φορές μου λέει να τον ντύσω όπως ντύνω τον αδερφό του γιατί είναι κι αυτός μωρό... και το κάνω.

αυτό που κάνω, όμως, είναι ότι τον νταντέυω πολύ έντονα σα να είναι μωρό και γελάμε.

δηλαδή, το κάνω να φάινεται σαν παιχνίδι και όχι ότι αποδέχομαι πως είναι μωρό...

ο ίδιος το αντιλαμβάνεται ότι είναι παιχνίδι και δεν του χαλώ και το χατίρι, οπότε δεν έχουμε γκρίνιες... 

μην ξεχνάς ότι μπορεί να είναι τα μεγάλα αδέρφια... αλλά, είναι κι αυτά μικρά παιδιά...

 

δεν έχω φτιάξει ποτέ κλασική τούρτα.

πάντα φτιάχνω τον κορμό.

από πάνω πρέπει να βάλεις βουτυρόκρεμα για να καλύψεις τα κενά.

στο τανκς δεν έβαλα.

μου είπε μια συνάδελφος να βάλω μαρμελάδα αλλά δεν πέτυχε.

ευτυχώς που στο τανκς πήγαινε να μην έχει λεία επιφάνεια... χαχαχα!!!

 

αν θέλεις να φτιάξεις την κλασσική τούρτα και την βάλεις στο ψυγείο να σφύξει, νομίζω ότι μια χαρά θα στρώσει η βουτυρόκρεμα.

θα το ξαναβάλεις ψυγείο και πάλι θα παγώσει το βούρτο...

 

ακι εννοείται ότι κι εγώ παίρνω ιδέες από το ίντερνετ.

μόνη μου δε θα σκεφτόμουν να φτιάξω τανκς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειμαι πολυ χαρουμενη!

ο πλακουντας ανεβηκε στα υψη!οπισθιος υψηλος!τελεια!ολα καλα πηγαν μονο λιγο ανεβασμενη πιεση στις μητριαιες αρτηριες κ πρεπει να προσεξω μην ανεβασω πιεση.

αναμεσα στα ποδια δεν ειδα κατι να εξεχει αλλα ειδα τις 3 γραμμουλες που σημαινει κοριτσακι!ο Γιωργος παλι ειδε τσουτσουνι... θα κατσω αυριο με την ησυχια μου να τον ξαναδω μπας κ βγαλω ακρη!

παω για μπανακι κ μποτε γιατι σημερα θα γινει της αλεπους ο θανατος!θα τον ξεζουμισω τον αντρα!χιχι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου βρε Μαριλου με τα ωραια σου!!!

Καταρχην πολλα πολλα συγχαρητηρια!Ειδες που τζαμπα αγχωνοσουν;;;

Δευτερον βρε κοπελια για εξηγησε μου με τοση κουραση απο το καθημερινο τρελοκομειο που περιγραφεις τη φροντιδα του σπιτιου τα μαγειρεματα τα πηγαινελα σχολεια και δραστηριοτητες την κοιλια τουρλα που τη βρισκεις την ορεξη για σεξ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Κεφια να χετε παντα βεβαια αλλα βρε κοριτσι εμενα ερχεται η νυχτα και το μονο που θελω ειναι να κοιμηθω....ουτε 5 λεπτα δε θελω να χασω απο τον υπνο μου!

Τι σκατα ορμονες εχω πια και ολο κοιμουνται!!!

Χαιρομαι με τη χαρα σου με το καλο να "την" παρετε αγκαλια!!!!

Οσο για το τροπο που διαχειριζεσαι καταστασεις με το Χριστοφορο πανω κατω και γω τα ιδια θα κανα.Θα στερουσα το κολυμβητηριο αφου δε με ακουγε.Απλα εμενα οταν ουρλιαζει η κλαιει απαιτητικα για κατι δεν αναλωνομαι αδιαφορω εκεινη τη στιγμη της εντασης και ας αρχισει πχ να με χτυπαει η να πεταει πραγματα μονο αν πηραξει την αδερφη της επεμβαινω.

Και οταν πια ηρεμησει τοτε της μιλαω και της εξηγω τι εκανε λαθος η πως επρεπε να ζητησει κατι για να το δεχθω.

Συνειδητοποιησα οτι οι φωνες μου την εφτιαχναν και την γκαζωναν πιο πολυ.Γι αυτο αδιαφορια εκεινη την ωρα συνεχιζω να κανω τις δουλειες μου.

Οσο οτι δεν εχει προσωπικοτητα ειναι αβουλος και παρασυρεταιοπως λες ολα τα παιδια μιμουνται για να πειραματιστουν να δουν η σταση τους τι αντιδραση θα προκαλεσει.Το οτι δεν ειναι ο αρχηγος στη σκανδαλια κι απλα ακολουθει δε τον κανει αυτοματα και αβουλο!

Και οτι δεν τους εχεις κανενα οπλο και σπαθι σπιτι για να μην αναπτυξουν βιαιη συμπεριφορα δε συμφωνω. Ισα ισα θα τα βλεπουν στα ξενα σπιτια και θα τα αποζητουν πιο πολυ.

Μου θυμιζεις μια μαμα συμμαθητη που δεν εχουν κουζινικα σπιτι γιατι εχει αγορια και οταν ερχονται εδω πανε κατευθειαν στα κουζινικα και την πιανει η καρδια της μη τυχον τις βγουν γκει!!

Λογικο δεν ειναι οτι δεν εχουν να το λαχταρουν πιο πολυ;;;

Δε μπορουμε να τα βαλουμε σε μια γυαλα να τα προστατευουμε απο ολους κι απο ολα!

Αντε βουρ στο κρεβατι τωρα...οι φιλοσοφικες σκεψεις για αυριο!

Και κλεινω με τη Χαρα!

Βρε κοπελια εχεις ιντερνετ μας διαβαζεις και δεν εχεις 5 λεπτα να μας γραψεις;;;;

Ειναι αγχολυτικο το mammy...γραψε μας τι κανουν τα παιδακια σου!

Σας φιλω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι γινεται καλε;;;

αναστεναζουν οι κρητικοι σουμιεδες;;;;;

ή ηδη κοιμηθηκατε αποκαμωμενοι απο το γλεντι;;;;;

 

αλλα για το νινι.... με φαινεται οτι θελει ο καθενας βλεπει...

ασυ καλε ποιες 3 γραμμουλες ειδες και λες κοριτσι;;;

και για σκεψου.... να βγει καμια κοκετα κοπελια και να εχει δυο κρητικαρους αδερφους να την προσεχουν!!!

ποιοος δολιος θα τολμισει να την κολησει;;;

 

οσο για τα ναζια του μεγαλου, και εγω οταν βιαζομαι ή οταν θελουν γλυκες τους ντυνω. δε μπορω να μαλωνω ΚΑΙ γι'αυτο!

 

ΝΑΝα εννοω το πανω μερος του αρματος, εκει που κολαει το κανονι καυ γυρναει γυρω γυρω και στις παρελασεις που στεκεται και βγαινει μονο απο τους ωμους και πανω ενας στρατιωτης. πως να το περιγραψω αλλο.... ρωτα και τον αντρα σου. θα καταλαβει νομιζω...

 

α! και εγκυουλα το οτι βγαζεις μεχρι και τα οπλακια απο τα πλειμομπιλ.... με τιποτα!

απιστευτη!

και εγω μεχρι τα 3χρ δεν ηθελα να εχουμε στο σπιτι οπλα, σπαθια κλπ...

αλλα εφτιαχνε ο ιδιος! επερνε ενα καλαμακι, μπαμ μπουμ... εφτιαχνε με τα τουβλακια, επαιζε με του γειτονα και τον παρακαλουσε να του το χαρισει για λιγο να το παιξει στο σπιτι...

οποτε το βρηκα ανουσιο πια...

τωρα εχουμε τα παντα.... και τα παιζει μονο λιγο για να του φυγει η ορεξη και ολο κανει φυσικα τον καλο που σωζει απο τους κακους την πριγκιπισσα (ΜΑριαννα) ή ειναι αστυνομικος και πιανει τους κακους και τους βαζει χειροπεδες και τους πηγαινει φυλακη...

 

Χαρα!!!! μην εισαι τοσο αντερκαβερ βρε κοπελια!

αρχισε ο μακρυς χειμωνας.... πες κανενα νεο να μαθουμε νεα σου....

 

εγω ειμαι κομματια!

το πρωι δεν εκατσα καθολου!

τζαμπα το χαμαμ!

Α! και Μαριλου μη νομιζεις.... και εμεις ρουπι δεν μπορουμε να κανουμε μονοι μας... απλα χρησιμοποιουμε ακομα και τις ωρες που ειναι σχολειο και παιρνουμε καμια αδεια τοτε γι ανα κανουμε κατι μονοι μας!

 

μονο τη ντουλαπα της ΜΑριαννας τελειωσα... του Σπυρου, που εχω και τα δικα μου  μαζι. απλα εβαλα κατω τα χειμωνιατικα και ανεβασα τα καλοκαιρινα... θελω καμια ωρα να τα τακτοποιησω.

 

το απογευμα πηγαμε ΙΚΕΑ. πηραμε παπλωματα για τα παιδια, 26Ε το ενα, μεσαιας ζεστασιας, πλενομενο στο πλυντηριο, και 4 παπλωματοθηκες με μαξιλαορθηκη. οι 3 ειχαν 20 και η μια 15Ε αλλα επιδη ειχε προσφοραοτι με αγορες πανω απο 100Ε παιρνεις δωροεπιταγη 10% για την επομενη αγορα, αφησαμε τη μια των 20Ε και θα την παρουμε την επομενη φορα που θα παμε με εκπτωση 10Ε που κερδισαμε... σωστα;;;

 

πωπω τα ποδια μου δεν τα νιωθω κατω απο τους αστραγαλους.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρντιο με προλαβες!!!

τωρα χαλαρωνεις και εσυ;;;;

φυσικα και εγω σαν και σενα με τις ορεξεις....

ετσι να μη λεμε οτι ειμαστε οι μονες!

καλο βραδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν τις στολισετε τις καινουριες σας παπλωματοθηκες μας χρωστας φωτο δωματιου κι απο κουνουπιερα και φυλλο..θυμαμαι εγω...

Καλοριζικα "συμπασχουσα"!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!

 

ρε μαριλού... πραγματικά...

εξήγησέ μας πού βρισκεις τόση όρεξη ρε κοπελιά;

εγώ είμαι σαν τη μαρντ ένα πράμα...

μη μου στερήσεις ύπνο... χαχαχα!

 

βαγκ, μεγειά τα παπλωματάκια σας!

κι εγώ αυτό του είχα αγοράει.

το νο 3.

και είναι αρκετά ζεστό...

 

όσο αναφορά τα όπλα.

κι εγώ δεν του αγόραζα.

είχα διαβάσει ή ακούσει (δε θυμάμαι) από ψυχολόγο ότι τα όπλα δεν είναι και τόσο "κακό" παιχνίδι.

διότι συνήθως, κάνουν όπως τον Σπυράκο... παριστάνουν τους καλούς...

 

βαγκ, πάλι δεν κατάλαβαποιο μέρος εννοείς...

θα σου το περιγράψω ολόκληρο.

έφτιαξα 2 κορμούς.

έναν σε ορθογώνιο ταψί και έναν σε μικρό ορθογώνιο πηρέξ.

έβαλα το μαγάλο κομμάτι, από πάνω τη ζαχαρόπαστα.

μετά το μικρό κομμάτι (το οποίο έκοψα στη μέση και τα έβαλα το ένα πάνω από το άλλο για να γίνει ποιο ψηλό).

ξανά ζαχαρόπαστα.

μετά μόνο ζαχαρόπαστα με μπηγμένο τον στρατιώτη.

εκείνο το μακρύ πράμα το έκανα με ξυλάκι κινέζικου που το έντυσα με ζαχαρόπαστα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερουδια 

 

τι κανετε κορτσια μου

 

αρχικα γκαστρουδο εχω να πω οτι σε βρισκω σουπερ

στην εγκυμοσυνη ειχα και εγω πιο πολλες ορεξουλες

τωρα και πουλι και πιπι το τεκνο μαλλον δυσκολο το κοβω χαχαχα - πες του ντοκ να στο διευκρινισει την επομενη και ασε τις μεγαλοψυχιες

 

οσο για τεκνα

και εμεις μια απο τα ιδια ειμαστε

στα μεγαλα ψωναζω φωναζω φωναζω φωναζω

δεν ακουνε παιδι μου

δεν ξερω εχουν 2 εβδ τωρα που εαν δεν φανε μια ξυλια στον κωλο την ημερα δεν ηρεμουν

δεν ξερω ωρες ωρες τι να κανω

σιγουρα φταιμε και εμεις δεν το συζητω αλλα πραγματικα αυτες τις 2 εβδ παιζουν με τα νευρα μας - δεν ξερω τι προσπαθουν να πετυχουν

 

εχθες πηγανε 1η φορα ποδοσφαιρο

ο νικος κρανιαστηκε με ενα αγορακι γιατι μπουρδουκλωθηκε μονος του επεσε και αυτο πηγε και το χτυπησε με την μπαλα επαιζαν κατι σαν μηλα

αρχησε να κλαιει - τον ειπε βλαμμενο και χαζο και βγηκε εξω -βρε τι τον εκανε χρυσο ο δασκαλος κι εγω αυτος εκει τιποτα -εγωισμος στο φουλ

εκει δεν εκανα θεμα αλλα σπιτι εγινε χαμος

τον εκανα μπανιο και εμεινε στο κρεββατι του το πολοιπο της ημερας και φωαναζα παραλληλα

 

σημερα παλι ο νικος ξυπνησε απο τις 5:45 κοριστια - σηκωθηκε και ο αγγελος για γαλα και του μιλουσε - τον εβαλα στο κρεββατι του

σηκωθηκε παλι - του ειπα με καλα τροπο καλο παιδακι ειναι ακομα βραδυ πεσε στο κρεββατι σου και μην σηκωθεις εαν δεν ερθω να σε παρω

σηκωθηκε ο στελιος 6:15 και τον εβαλα με τα ιδια λογια στο κρεββατι του

σηκωθηκαν παλι και οι 2 μαι και αναψαν τα φωτα στο δωματειο και πηγα παλι με ομορφο τροπο και τους εσβυσα τα φωτα και τους ειπα να μεινουν στο κρεββατι μεχρι να ερθω να τους παρω γιατι ειναι ακομα πολυ νωρις 

ξανασηκωθηκαν μετα απο 10 λεπτα παλι και τους ξαναεβαλα 

ξυπνια εγω απο τις 5:30 ο αγγελος να προσθαει ο κως να τον κοιμησει στο σαλονι και αυτοι να ανοιγουν τις πορτες

ε την τεταρτη φορα τις εφαγαν στον κωλο κοριτσια ηταν η ωρα 6:50 και το εκαναν απο τις 5:45

 

δεν αντεχουν τα νευρα κοριτσια ωρες ωρες - οτι και να λενε με τιποτα

και δεν ειναι το μια φορα 

ειναι το καθημερινα και η συνεχομενη γκρινια

 

μπας περιπτωση που θα παει θα ηρεμησουν

καποια παιδια ειναι απο τη φυση τους πιο ζωηρα

ο Στελιος ειναι πιο υπακουο παιδι 

ο Αγγελος μεχρι στιγμης ειναι πολυ καλο παιδι - παιζει με ολα τα παιδακια ομορφα γελαει 

φτου φτου

στο ιδιο σπιτι δεν μεγαλωνουν και τα 3;

 

τα αφηνω τωρα γιατι αρχησα το σεντονι

 

νανα τις πηρα τις φωτο

οντως δεν μοιαζει σε σενα ουτε ο ανθ ουτε ο Μαρ χαχαχα

ετσι μου φαινεαι εμενα τουλαχιστον

η τουρτα 

μπραο κοπελια εισαι σε επιπεδο καλλιτεχνη εχω να πω

οταν λες κορμο τις εννοεις;

γιατι εγω κορμο ξερω αυτο που μπαινει στην καταψυξη - μαλλον δεν εννοεις αυτο

 

βαγκ μου

εμεις ενα πολυ λεπτο εχουμε για ολο το χειμωνα

δεν ξερω νουμερο αλλα ειναι αυτο που λεει κουβερλι

ποτε δεν βαζουμε πιο χοντρο

ουτε απο τιμη ξερω ποσο πανε γιατι δεν εχω αγορασει ποτε

και με το ικεα πολυ καλα εκανες που το σκεφτηκες ετσι

αντε κανε αλλο ενα χαμαμ μπας και ξεκουραστεις ρε συ 

ενα ισον κανενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μάρκερ, εδώ στην Κύπρο το λένε δούκισσα.

εμείς το λέμε κορμό.

είναι παρόμοια.

 

τους έχεις και τους 3 στο ίδιο δωμάτιο;

κι εγώ μαζί τους έχω ακόμη.

κι εμένα τον ξυπνάει ο Α.

κι εκείνος ο μικρός ξυπνάει με τον παραμικρό θόρυβο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! 

Πήγα σήμερα στον γιατρό μου να δει τον υπέρηχο και τις αιματολογικές που του χρωστούσα. Μια χαρά μου είπε όλα, αλλά να κόψω μαχαίρι το αλάτι και να μην πάρω πολύ βάρος. Με ρώτησε το φύλο και του είπα πως δεν θέλαμε να μάθουμε αλλά του είπα πως είδα τις 3 γραμμούλες και σύμφωνα με αυτό είπε πως μάλλον είναι κορίτσι! Αλλά δεν μου λέει με σιγουριά αφού είπαμε δεν θέλουμε να μάθουμε δεν θα μας πει και αυτός! Βαγκ, ανάμεσα στα πόδια αν δεν εξέχει κάτι και είναι λίγο φουσκωτό το σημείο και έχει 3 γραμμούλες σαν το γράμμα "Ξ" είναι κόρη! Σου είπα πως έχω μελετήσει πολύ! χαχα! Αλλά δεν λέω τίποτα ούτε ετοιμάζω κοριτσίστικα ακόμα. Στην γέννα, μήπως και κάνω λάθος ( η επιστήμων, ε; ) και μοιράζω ροζ κουφετάκια και μου βγει άντρακλας! χαχα! Πάντως στην κουμπάρα θα της πω να με εφοδιάσει με τα κοριτσίστικα και το πολύ πολύ να τα επιστρέψω πίσω ξανά πλυμένα και σιδερωμένα!

 

Βαγκάκι με γεια τα ψώνια! Καλή σκέψη με την έκπτωση. Και εγώ χρειάζομαι παπλωματοθήκες για τα παιδιά.  

 

Μάρκερ και εμείς όπως τα λες! 2 εβδομάδες περίπου κάνει αυτά τα πράματα ο μεγάλος! Χθες βράδυ ήθελε να βάλει πιτζάμες και χοροπηδούσε σαν παλαβό στο κρεβάτι πάνω από 15' γελώντας και αγνοώντας με. Του μιλούσα όμορφα και έδειχνε πως δεν άκουγε. Κάποια στιγμή λοιπόν πάνω στο γυμνό του κωλαράκι προσγειώθηκε το χέρι μου και ηρέμησε κατευθείαν και ντύθηκε σε δευτερόλεπτα. Δηλαδή του λέω μέχρι να σου δώσω μια στον κώλο θα κάνεις σαν το τρελό; Ουφ..... δεν αντέχω..... 

 

Α! Και χθες το βράδυ άδικα έκανα την χαρά για το κρεβάτι.... ο κύριος φοβητσιάρης ήθελε την έγκριση του γιατρού αλλιώς δεν με αγγίζει!  

Ρώτησα σήμερα τον ντοκ και μου έδωσε το οκ αλλά με ηρεμία και με μέτρο!

 

Λέτε ρε παιδιά για τα παιχνίδια οτι είμαι λάθος ε; Απλά φοβάμαι πως όταν τα έχουν στο σπίτι θα γίνεται της αρκούδας..... δεν ξέρω.... θα το σκεφτώ. 

 

Πέρασε η ώρα και πάω να τα πάρω από το σχολείο. Φιλιά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε μαριλού... ρώτα τον γιατρό και πες το μόνο σε εμάς... μην το λες στον άνδρα σου...

θα μας σκάσεις μέχρι να γεννήσεις... χαχαχα!!!

 

άντερ, με το καλό απόψε!!!

 

και ναι ρε... χαλάρωσε με τα όπλα...

όλα με μέτρο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δηλαδη σε γλωσσοφαγαμε οι καργες!

τζαμπα χαρα εκανες για τρελιτσες ρε ΜΑριλου!

αλλα το οτι καταφερνεις και βλεπεις γραμμα Ξ σε υπερηχο......

για αλλη μια φορα... ρισπέκτ!

εγω στους πρωτους υπερηχους δεν εβλεπα καν που ηταν τα εμβρια, που μου εδειχνε το σημειο ο ντοκτορ... αλλα δεν ελεγα τιποτα μη με περασει για χαζη!

και για τα οπλα... πιστευω οτι στην αρχη θα τρελαθουν απο χαρα και θα τα παιζουν, αλλα μετα θα τους φυγει η ορεξη και θα τα παιζουν μια στις τοσες... οπως και με ολα τα παιχνιδια φυσικα...

 

Νανα καταλαβα τελικα... εκεινο που εννοουσα ειναι το 2ο κομματι τουρτα που εβαλες πανω στο αλλο.....

ποντιακη συνεννόηση!

 

Μαρκερ μαλλον ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΑΣΗ ειναι αυτο που περναμε παλι....

εμενα η ΜΑριαννα κυριως ειναι μεσα στη γκρινια με το παραμικρο, αντιμιλαει, φωναζει, λες και ειμαστε φανταροι και ειναι διοικητης!!!

να χεσω τις ορμονες μας! λες και περιμενει περιοδο κανει! αληθεια κοριτσια!

ο αντρας γελαει κρυφα και παραμιλαει τι μας περιμενει σε λιγα χρονια!!!

ο Σπυρος παλι του μιλας και λεει οτι ειπες κοροϊδευτικα και γελαει!!!!

μη σας πω.... τρελη εγω!!!!

προσπαθω να συγκρατηθω γιατι απο τοσο νωρις αν αρχισω την κοντρα.... καηκαμε... δε θα οδηγηθουμε σε καλα μονοπατια...

αλλα ωρες ωρες δεν αντεχω ρε κοριτσια!

τα βγαζω περα με πολυ πιο δυσκολους στη δουλεια και να μου το παιζουν μαγκες 5χρονα σκατα;;;;;

τελος παντων....

μμμμμμ........ γιογκα!

 

εσυ ΜΑρντιο με 2 κορες πως θα την παλεψεις σε τετοια φαση....

πωπω.... φανταζεσαι τον αντρα σου να σας εχει 3 με προεμμηνορυσιακο συνδρομο;;;;;

δε θα θελει να γυρισει σπιτι!!!!!

 

εμεις σημερα πηγαμε και καναμε το "τεστ" για τη λογοθεραπεια στο "δυσλεξια σεντερ" που θα πηγαινουμε το Σπυρο...

στην αρχη στεναχωρεθηκε, δεν ηθελε να παμε... τον πηρε το παραπονο, του εξηγησα οτι δεν ειναι κατι κακο, απλα θα μαθει να μιλαει πιο ομορφα απο ολους κλπ κλπ οτι πολλα παιδακια πηγαινουν και τετοια...

πηγαμε, δεν ηθελε να παει μεσα μονος, η λογοθεραπευτρια πηρε και τη ΜΑριαννα μαζι στην αρχη, μετα την εβγαλε και τον κρατησε μονο και στο τελος παλι μαζι...

αρεστηκαν και οι δυο τοσο που μετρανε μερες μεχρι να ξαναπαμε!

μαγια τον εκανε η κοπελα;;;;

μετα μας πηρε μονους μεσα και μας εκανε ερωτησεις για τα παιδια και μας ειπε οτι ειναι σε παρα πολυ καλο επιπεδο νοητικο, κινητικο και θα εχει πολυ καλη εξεληξη... ε, βγαλαμε τα πολλα πολλα γιατι επαγγελματιας ειναι ισως να θελει να μας κανει να νιωσουμε ομορφα, οτι μεγαλωνουμε πολυ καλα τα παιδια μας κλ πκλπ

την ΤΡιτη βρηκαμε ραντεβου και θα περασουμε απο επιτροπη και εγω μαζι με το Σπυρο για να μας γραψουν τις θεραπειες και ΤΡιτη απο γευμα ξεκιναμε....

καθε φορα στο τελος θα μου λεει τι κανανε και τι θα πρεπει να κανουμε εξασκηση και στο σπιτι...

σε 6-11 μηνες θα ειναι αψογος, λεει....

να δουμε...

 

και στο ξαφνικο, πανω στην κουβεντα με τον αντρα αποφασισαμε να μην κανουμε γεννεθλια φετος στο σπιτι....

θα μαζευομασταν καμποσοι και θα γινοταν χαμος!

οποτε πηγαμε ρωτησαμε στη Ρομα Πιτσα στο ΛΑγκαδα που ειχαμε παει σε παιδικο παρτυ των διδυμων περσυνων συμμαθητων τους και ηταν πολυ ωραια...

αυτοι θελουν 3,9Ε μινιμουμ για καθε ατομο... παιδι ή ενηλικα.

στα παιδια βγαζει 2 κομματια πιτσα και χυμο... λες και θα φανε παραπανω....

ολο μεσα στον παιδοτοπο θα ειναι μουσκεμα στον υδρωτα!

και στους μεγαλους υπολογιζει 3 κομματια πιτσα και χυμο, αναψυκτικο ή καφε... με μπυρα θα ειναι 20-30 λεπτα παραπανω. ε, εμεις θα βαλουμε και καμια πιτσα παραπανω, καπου 9Ε κανει η πιτσα, και καμια σαλατα, σεφ ή σιζαρς που κανουν 6Ε, μια χαρα θα ειναι γι ατην τιμη νομιζω.

και προπαντων..... το σπιτι και τα νευρα μας (κυριως του αντρα μου) θα μεινουν ανεπαφα!!!

καμια 30ρια ατομα συνολο υπολογιζουμε. μονο πολυ κοντινους...

30Χ4=120, αντε με τα εξτρα βαλε 150, βαλε και 2 τουρτες αλλα 50... νατο το 200αρι...

και του χρονου με υγεια!

 

αυριο το πρωι δουλεια... μολις γυρισω θα ψησω στο γκριλ καμια παντσετα, σουβλακι και σαλατα και καλαμποκι βραστο για συνοδυτικο... 4-5 σκακι... (θα τους γραψουμε και ζωγραφικη, ασχετο) και μετα παρτυ γεννεθλιων των διδυμων γειτονων...

Κυριακη πρωι θεατρο.... απογευμα δουλειες και προετοιμασια για τη νεα εβδομαδα....

α, ρε Μαρκερ... που να χωρεσει αλλο χαμαμ.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ μωρε τον Σπυρετο που τον πηρε το παραπονο.

Τα μαθηματα γινονται μεσα απο το παιχνιδι για αυτο ενθουσιαστηκαν τα μικρα.

Δεν ειναι τοσο κοπιαστικο και βαρυγδουπο οσο ακουγεται λογοθεραπεια εργοθεραπεια....εγω ειλικρινα νομιζω ειναι επενδυση οι ωρες που περναμε στο κεντρο εκμαθηση εκτονωση δημιουργικο παιχνιδι.Απο το να ναι σπιτι και να κανουν τρελα χιλιες φορες η μια ωρα εκει που και θα παιξουν και μεσα απο το παιχνιδι θα μαθουν.

Σκεψου η αιθουσα εργοθεραπειας ειναι σα γυμναστηριο με καθρεφτες στρωματα μονοζυγα κουνια.Αφου οταν παιρνω και τη Δημητρα μαζι παρακαλαει το δασκαλο να μπει κι αυτη.

Εμεις στη λογο μπαινω και γω στο μαθημα.Εγω το ζητησα με βοηθησε παρα πολυ που βλεπω πως της μαθαινει την εκφορα συμφωνων συλλαβων και εχω ενα μπουσουλα και για το σπιτι.

Εσεις που θελετε να φτιαξετε μερικα συμφωνα μονο ειναι ευκολακι εμεις κανουμε απο 2.5 χρονων ελεγε η Χρυσανθουλα καμια 10αρια λεξεις και τωρα και πιο γρηγορα απο την αλλη μαθαινει κατι καινουριο και οταν το μαθει το εκφερει και σωστα.

Στη Δημητρα της εκανε λιγο το θ με το σ γιατι τα μπερδευε και στραμπουλιζε τη γλωσσα της να το μαθει.Δεν ειχε μαθει απο μικρη τον τροπο.

Καλη αρχη!

Και για τις δραστηριοτητες καλη αρχη!

Πολυ ωραια ιδεα η πιτσαρια για το παρτυ σας αφου εχει και παιδοτοπο τα συνδυαζει ολα.Εξυπνη ιδεα!

Εμεις με τις τσουπρες αχ ασε πως θα την παλεψουμε...

Αφου σκεφτειται ξεθωριασε η ιδεα για τριτεκνια.Λεω τα ταισματα τα αλλαγματα και τα ξενυχτια ειναι παιχνιδακι μπροστα στα θεματα συμπεριφορας και διαπαιδαγωγησης που καλουμαστε να λυσουμε μετα!

αυτο που περιεγραψες με τη Μαριαννα διοικητη και σας απλους φανταρους με εκφραζει απολυτα...χα χα...

Καλα να ναι μωρε...σα την υγεια δεν εχει...

Εμας που μας καλεσε αυριο μια καινουρια συμμαθητρια που ουτε το ονομα της ξερουμε ουτε στη προσκληςη το γραφει ουτε ενα τηλεφωνο επικοινωνιας!!!

Ο αντρας μου λεει να παμε.Ειναι σε ενα παρκο με κουνιες που συνηθιζουν να κανουν γενεθλια εχει καφε μεσα.

Πως θα παμε του λεω να καθησουμε σε ενα τραπεζι που δε ξερουμε κανεναν;;;;;;ουτε καν αν ειναι Ελληνες η αλλοδαποι αν και αυτο δε με απασχολει.

Λεει σκεψου αν δε παει ομως κανεις και στεναχωρεθει το παιδακι η τι χαρα θα κανει αν δει τα μικρα μας.

Δε καλεσε ολη τη ταξη μερικα κρατουσαν μονο αλλα τα δικα μας ονοματα τα χε της εορταζουσας γιοκ!

Ψωνησα κατι σετ ζωγραφικης για καλο και για κακο και βλεπουμε.

Το πολυ πολυ θα τα ςτειλω σχολειο να της τα δωσουν Δευτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...