Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επαναγαλακτισμός Relactation


Recommended Posts

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση..

Το μωρό είναι μόλις 2 μηνών και 12 μερών. Γεννήθηκε υγιεστατο και τελειόμηνο και έτρωγε πολύ από το μαιευτήριο. Για να φανταστείς αντί να χάσει βάρος πήρε 300γρ.

Εγώ έχω ξεκινήσει επαναγαλακτισμό εδώ και 2 βδομάδες (Μια με το θήλαστρο medela mini electric και μια με το θήλαστρο symphony)

Όσον αφορά την αποστείρωση άλλη μια ερώτηση. Δεν πρέπει κανονικά να πλένω τα μπουκαλάκια μετά από κάθε άντληση αφού υπάρχουν λίγα υπολείματα από το γάλα ή δεν πειράζει; Εγώ εξάλου μετά την άντληση το γάλα το βάζω σε αποστειρωμένο μπουκάλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μια εβδομάδα ( την εβδομαδα με το μινι δεν την αναφέρω γιατι δεν ειναι ικανο για επαναγαλακτισμο) ειναι πολυ μικρο διάστημα και αν ήδη βγάζεις 200 μλ νομιζω οτι τα πας παρα πολυ καλά :)

Συγνωμη εγω σε μπέρδεψα. Τα μπουκαλάκια τα πλενεις και τα αποστειρώνεις κανονικά . Ταιριάζουν και αλλα μπουκάλια (δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη) στο θήλαστρο οποτε εχε μερικά παραπάνω για να μην πλένεις -αποστειρώνεις ολη την ώρα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα έκλεισα 2 βδομάδες ακριβώς που χρησιμοποιώ το θήλαστρο symphony - medela. Ομολογώ οτι κάνει καλή δουλειά αφου μέρα με την μέρα το γάλα αυξάνεται (τώρα βγάζω γύρω στα 260Ml). To θέμα είναι οτι αρχίζει και με κουράζει λίγο αφου ολη μέρα είμαι με ένα ρολόι και όταν λείπω από το σπίτι έχω τρομερό άγχος να γυρίσω για να μην χάσω μια άντληση. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω πότε άρχίζουμε να μειώνουμε τις αντλήσεις; Αυτό που παρατηρώ είναι ότι όταν περνάει αρκετή ώρα, η άντληση που κάνω τότε βγάζω το περισσότερο γάλα (αυτό συνήθως συμβαίνει το πρωί). Eπίσης το στήθος μου το άισθάνομαι λίγο γεμάτο, σε καμιά περίπτωση όμως δεν είναι όπως ήταν τις πρώτες μέρες αφότου γέννησα. Τότε πέρα οτι ήταν τεράστιο ήταν πολύ βαρύ και με πόναγε. Αυτό θα ξανασυμβεί;

Όσο για το μωρό δεν το βλέπω καθόλου πρόθυμο να συνεργαστεί. Είναι τόσο φαγανό που πολλές φορές τα βάζει ακόμα και με το μπιμπερό...

Εχω αρχίσει και απογοητεύμαι :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Johnata τωρα ειδα τα νεα σου !

Θελω να μου εξηγήσει κατι ... Προσπαθεις για επαναγαλακτισμο για να βαλεις το μωρο στο στηθος ή να το ταιζεις με μπουκάλι ?

Μην περιμένεις το στηθος να ειναι οπως οταν γεννησες . Ουτε εμενα ειναι ετσι παρολο που θηλαζω . Το πρησμένο στηθος δεν σημαινει γάλα .

Αν κανεις το βραδυ αντηληση στις 2 η επομενη θα ειναι το πρωι την ωρα που ξυπνας :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικά θα ήθελα πάρα πολύ να θηλάσω αλλά δεν τον βλέπω να έχει υπομονή. Η μόνη φορά που μπορεί να κάτσει λίγο παραπάνω στο στήθος είναι το πρωί που μάλλον υπάρχει περισσότερο γάλα, εξάλου το μωρό πίνει στο κάθε γεύμα του 240ml, οπότε φαντάσου τι πείνα έχει.

Γι'αυτό σκέφτομαι οτι τουλάχιστον να προσπαθήσω να του δίνω δικό μου γάλα έστω από το μπουκάλι. Γι' αυτό ήθελα να ξέρω περίπου πότε αρχίζεις να μειώνεις τις αντλήσεις. Τώρα βγάζω γύρω στα 300ml μπορώ να μειώσω και να κάνω 6 αντλήσεις; Βεβαια το μωρό χρειάζεται γύρω στα 1000ml καθημερινά αλλά υπάρχει περιπτωση να βγάζω τόσο γαλά χωρίς να θηλάζω παρά μονο με το θήλαστρο;...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλο μηνα :)

Ναι , δυστυχως ειναι δυσκολο και ισως χρειαστεις επαγγελματική βοηθεια για να μπορεσεις να θηλάσεις ξανα . Οσο περνάει ο καιρος το μωρο "βολευεται" με το μπουκάλι και δυσανασχετει στο στηθος .

Αν ο σκοπος σου ειναι να ταιζεις το μωρο αποκλειστικά με δικο σου γαλα τοτε ...συνεχίζεις τις αντλήσεις ! Φυσικα και μπορεις να βγαλεις τοσο γαλα ! Μην ξεχνας πως εσυ εισαι στην αρχη ακομα .... Τις αντλησεις θα τις μειωσεις οταν μπορεις πλεον να ικανοποιεις τις αναγκες του μωρου σου ....:S Καταλαβαινω πως ειναι δυσκολο αλλα σκεψου οτι παλευεις για να ταισεις το μωρακι σου σωστά !

Εγω παντως νομιζω οτι εισαι σε πολυ καλο δρομο και αν εχεις λιγο υπομονη ακομα θα τα καταφέρεις ! Μην το βαζεις κατω ...Ειναι δυσκολο αλλα αξιζει !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα.Το μωράκι μου είναι 2 μηνών και το θηλάζω αποκλειστικά.Την τελευταία εβδομάδα κοιμαται στις 22:00 και ξυπνάει στις 06:00. Πρέπει να κάνω άντληση στο ενδιάμεσο;Αρχικα παρακαλουσα ποτε θα κοιμαμαι λιγο παραπάνω και τωρα που συνέβη ,φοβάμαι μηπως μου μειωθεί η ποσοτητα γάλακτος!Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oxi den xriazete na antliseis sto endiamesw .ston mhna pou eisai den mionete h paragogh sou .an se ponaei polu to stithos mporeis na bgaleis ligo me to xeri .emena omos me problimatizei pou toses wres den troei to moro sou .einai poles gia toso mikro paidaki .apoti exw ksanakousei apo alh kopela isos tha prepei na to ksipnas mia fora sto endiameso na faei .alla rwta kalhtera th giatro sou (paidiatro )h thn maia sou .pantos mhn fobase gia to gala sou prosarmozete stis anages tou morou sou .otan katalabei ekino oti xriazete perissotero tha sto energopoihsei me kamia mera parapano thhlasmou .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aφροδιτη και με μενα το ιδο συμβαινει αλλα δεν την εχω ξυπνησει ποτε!

Αυτο που κανω εγω γιατι πρηζεται πολυ το στηθος μου ειναι να βγαζω με το θηλαστρο πριν κοιμηθω.Γενικα παντως το στηθος μου πρηζεται με το παραμικρο παρολο που εχει περασει τοσος καιρος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mom to be έγραψε:

Καλησπέρα.Το μωράκι μου είναι 2 μηνών και το θηλάζω αποκλειστικά.Την τελευταία εβδομάδα κοιμαται στις 22:00 και ξυπνάει στις 06:00. Πρέπει να κάνω άντληση στο ενδιάμεσο;Αρχικα παρακαλουσα ποτε θα κοιμαμαι λιγο παραπάνω και τωρα που συνέβη ,φοβάμαι μηπως μου μειωθεί η ποσοτητα γάλακτος!Ευχαριστώ

Δεν πρεπει να κανεις τιποτα ! Ουτε αντληση , ουτε να ξυπνήσεις το μωρο (αν ειναι ολα οκ με το βάρος του , βρεχει 5-6 πανες την ημερα ) ...απολαυσε τωρα τον υπνο !

Στον δευτερο μηνα και εμενα κοιμοταν συνεχόμενο 8ωρο . Παλιες καλες εποχες ... Απο τον τριτο μηνα μεχρι σημερα κοιμαται το πολυ δυο ωρες συνεχόμενες . Γιαυτο σου λεω ...ΚΟΙΜΗΣΟΥ !!!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΑΝ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΣΤΑΜΑΡΗΣΕΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ,Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ ΕΝΟΣ ΜΗΝΟΣ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ ΜΟΝΟ 290 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ,ΑΠΟ 3750 ΕΦΤΑΣΕ ΤΑ 4040,ΚΑΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΝΑ ΔΩΣΩ ΣΚΟΝΗ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ 2 ΓΕΥΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ,ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΠΗΡΑ ΧΑΠΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΚΙΨΑ ΤΕΛΕΙΩΣ,ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΑ ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο οσο ξέρω τελευταια εχει πολλες υποχρεώσεις . Αν χρειαζεται καποια κοπελα κατι σημαντικό που δεν μπορουμε να βοηθήσουμε της στελνει (ή της στελνω) πμ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...