Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενε " Βροχη με ζεστη σοκολατα και κουβεντουλα"


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια!

Τη μικρη την εστειλα σχολειο απο χτες μιας και ηταν ηδη καλυτερα!την περασε αρκετα βαρια τη γριππη αυτη τη φορα!πολλη βηχα, μυξα, πυρετο, διαρροιες, 1-2 εμετους!ολα τα καλα. . . !ουφ!ημουν και γω ταλαιπωρημενη απ την εξεταση αλλα Πεμπτη και Παρασκευη την κρατησα στο σπιτι, και σαβκο περιορισμενη!βαρεθηκε κιολας να σας πω την αληθεια!Σαββατο πρωι την πηρα λιγο παιγνιδοτοπο και Κυριακη πρωι το ιδιο!τα πρωινα ειναι πιο ησυχια και προτιμω παρα απογευμα!την απασχολησα και λιγο στο παρκο με τις κουνιες που εφτιαξαν ακριβως διπλα απ το σπιτι μας, περασαμε. . .!α συγκαψε κιολας η μικρη απ τις διαρροιες και ηταν το κερασακι στην τουρτα!φοβοταν να κανει κακα, εκλαιγε πριν καμει, την επιανε το παραπονο!τωρα της βαζω εντατικα κρεμα κι ειναι πολυ καλυτερα!

Αλεξανδρα μου μπας και ειναι οι αμυγδαλες της που οντως τις ειδε η γιατρος οτι ειναι λιγο μεγαλες? Πορτοκαλια τα τρωει παρα πολυ η Ιωαννα!τα λατρευει!και τα μανταρινια!ειναι απ τα αγαπημενα της φρουτα!

Αννα Μαρια εμενα η Ιωαννα δεν εχει τοσο θεμα στο να φυγω απ το σπιτι!καποτε την πιανει η γκρινια μονο αν ερθουν ο παππους και οι νονες της και φυγουν χωρις να την παρουν μαζι τους!χαχα!Σε καμια δεκαπενταρια χρονια θα ανασανουμε λοιπον με τα μωρα . . . δεν ειναι και πολλα!χαχα!

ΚΑ1 πως τα παει το σχολειο και το πρωινο ξυπνημα?τα αγορια σου πως ειναι?

Καγκουρακι πηγατε και βολτουλα . . .τι ωραια!και γω αυτο αναπολω να ρθει το καλοκαιρακι ή τουλαχιστον η ανοιξει βρε παιδι μου!

Μαγδουλα τι κανεις?ο Βασιλακος?

Ανθη μου η Αλεξανδρα προχωρημενη υποθεση. . . χαχα!το δευτερο παιδι ειναι μαθητης του πρωτου!ο Πανουλης ερωτυλος κλασσικος αντρας!τελικα ρωτησε την μικρη ποιον προτιμα?χαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μαι κ εγω μπηκα απο δουλεια κ νιωθω ηδη νεκρη κ η μερα συνεχιζεται σε μια ωρα κ θα πρεπει να ξαναφυγω

Ω Αιμεεεε!!!!

Ελατε να ενωσουμε τις γκρινιες μας χαχαχα

Καλα αννα μαρια ως να γινει ο β 18 θα χω κανει τις φλεβες μου τιραντες ως να βρω χρονο για μενα ασε που τοτε θα μαι γριουλα κ θα σερνομαι σνιφφφ

Ανθουλι κ εγω εφερνα γυναικα δυο φορες το μηνα για γενικη τα χοντρα αλλα επειδη μετακομισε κ ειναι δυσκολο να ταιριαξουν ωρες μερες σπανια ερχεται το εργο της βασιλικης το ανελαβε ο συζηξ τζαμια πορτες αυλες ταβανια χιχι

Καγκουρακι μου μπραβω που γινε καλΑ κ η γκιλ σου χιχι

Κ η μπεμπα της αδερφης μου λιγα λογακια λεει κ οχι προτασεις ακομα νομιζω ειναι κοντα με νικολα μπορει να λεω κ χαζα

6 ιουνιου γινεται δυο

Χυμο ο βασιλης τρελαινεται να πινει φτιαχνει μονος του εγω απλα τα κοβω στη μεση κ τα στιβη ειναι ηλεκτρικη κ αδειαζει σε ποτηρακι κ το πινει στο λεπτο μπορει να πιει κ εξι κ επτα πορτοκαλιΑ γενικα ομως εινΑι φρουτολαχανικακιας μπορει να παρει κ να φαει μια πρασινη πιπερια απο το ψυγειο καθως παιζει η καροτο η μηλο ποτε δε παρακαλεσα να φαει τετοια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλα μου τι τραβηξατε..

Μπραβω που γινατε καλα εμενα ηταν εντελως ανωδυνο το σκηνικο μια μερα πονος κ μετα απλα επινε αντιβιωση οποτε δεν ειχε κανενα συμπτωμα εκτος βηχα κ αφαγια

Τωρα ειναι περδικι κ τρωει του σκασμου παλι

Βασανο να ναι το παιδι αφαγο τρεις μερες δεν ετρωγε κ ηθελα να τον καριδωσω κ ειχε κ αλωθι το καψερο..

Στειλε μας ρε καγκουρακι κανα μειλ να σας καμαρωσουμε εγω δεν εχω δικα σας να σας στειλω το βασιλακο χαθηκαν κ οι ομαδες γκρρρρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μαρια ξεροκεφαλος κ εγωισταρος ειναι κ ο δικος μου συζηξ αλλα οπως ειπες εξισοροπειτε η κατασταση με αλλα καλα που χει

Ασε που εσενα παιζει παιχνιδια εμενα βλεπει αμαξια οχι συχνα στο πισι αντε κανα 20 λεπτο τη μερα κ αν θα κατσει αλλα εμεις εχουμε αλλο λατρεια στα αμαξια μετατροπες των μεταροπων εχουμε αλλαξει ενα καρο αμαξια ενα καρο αξεσουαρ κ παλι ψαχνεται γκρρρ

Και.... Απο οτι βλεπω το γονιδιο περασε στον υιο περνα αμαξι κ λεει τι μαρκα ο μικρος θα καραφλιασω τωρα η μετα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλεξουκο ετσι θελω κ εγω μια βδομαδα ρεπο κ μονο να κοιμαμαι τιποτα αλλο απολυτως αντε κ λιγο μαμ!!

Εξετασεις θα κανω μολις ξεαδιαθετησω συο πρωτο ρεπο που θα εχω

Θα ξαναμπω κορες εχω κ παρενοχληση εδω γκρρρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!!!Και σημερα με το Κωνσταντινακι σπιτι..Ξυπνησαμε 10 παρα,καναμε λιγες δουλιτσες σπιτι,πηγαμε σουπερ μαρκετ.Ευτυχως δεν με παιδεψε καθολου,Εκτος απο κατι τσιμπηδακια με την μινυ δεν ζητησε τιποτα αλλο...και περασαμε και ειδαμε ολα τα παιχνιδια!!! Της πηρα σημερα συκωτι,και επειδη ειχα ξεπαγωσει κιμα,της το ψιλοεκοψα και της εφτιαξα γιουβαρλακια,μια χαρα το εφαγε.Εσεις δινετε;πως το μαγειρευετε;τηγανητο που το ειχα κανει δεν ενθουσιαστηκε.Επισης θελω να σας ρωτησω και το ξεχναω.Τα παιδια κοιμουνται με μαξιλαρι;και πρεπει να κοιμουνται με μαξιλαρι ή δεν ειναι απαραιτητο αν δεν το ζητανε;

 

Aννα Μαρια ενταξει βρε,δεν τρως και πολύ.Ποσο εχεις παρει μεχρι τωρα;Και η Κωνσταντινα περασεμια φαση που ενώ ημασταν ολη μερα μαζι όταν την αφηνα με τον μπαμπα της ή με την γιαγια για να παω σουπερ ΄η σε καποια δουλεια εκλαιγε πολύ και δεν με αφηνε.Τωρα δεν εχει προβλημα.Καλα οντως στην βαφτιση δεν χρειαζεται στολισμος,αλλα πολύ στολιζουν την κολυμπηθρα ή τον εξωτερικο χωρο.Εμας μας εκαναν δωρο κατι μπαλονια με το ονομα και ειχαμ ε αυτα εξω από την εκκλησια αλλιως δεν θα καναμε τιποτα.Παλι εκδηλωση εχετε στο σχολειο..Μην κουραστεις παλι μονο εσυ !!!

 

Ανθη αχ αυτοι οι αντρες….1 πραγμα να κανουν στο σπιτι θα εχουν να το λενε για μερες…Κοιτα,ελπιζω αρχικα να κανω άλλο 1 παιδακι και μετα βλεπουμε…Μην λεω πολλα και καταλαβαινεις…Και σκεψου εχω ζοριστει με την Κωνσταντινα ..κι εγω απορω που δεν ειπα 1 παιδακι φτανει!!!χαχαχα Καλα ειπες στον Πανο,ελπιζω να αποφασισει όμως από μονη της η κοπελια γρηγορα μην το βασανιζει το αγορι μας!!!!Μπραβο στην Αλεξανδρα,Λεει πολλα πραγματακια,εμενα μεχρι τα 2 δεν ελεγε πολλα,ουτε και καθαρα.Μετα τα 2 όμως λυθηκε το γλωσσακι της!!!

 

Κατερινα ευτυχως εγινε καλα η Αγγελικουλα,σε ξεκουρασε και λιγο η μαμα από την Νικολα.Υπομονη λιγο ακομα και θα ξεκινησουμε τις βολτες!!!Οπου να ναι θα αρχισει και ο Νικολας να λεει ολο και περισσοτερα!!!Ναι οντως,ξεφυγα λιγακι το τριημερο..μακαρι να τυχαινε κατι τετοιο εστω μια φορα τονμηνα…Ωραιο χυμο κανεις!!!

 

Βασω ευτυχως είναι καλυτερα η Ιωαννα!!!Βαριουνται και αυτά μεσα στο σπιτι..Κι εγω τωρα που την κραταω σπιτι μου ζηταει να παει σχολειο..Ελεγα να την παω αυριο αλλα με τις ιωσεις που κυκλοφορουν το σκεφτομαι παλι…Μπορει να είναι και οι αμυγδαλες…Γενικα μου ειχε πει ότι είναι μεγαλες,μπορει και τωρα που ειχε περασει μια γριπουλα να της εχει μεινει γιατι πριν δεν το εκναε…Θα παω στην παιδιατρο γιατι μας εχει μεινει ένα εμβολιο να της το πω,μηπως παμε σε ωριλα.

 

Μαγδουλα κάθε φορα που κανω τα τζαμια θυμαμαι τον αντρα σου χαχα Εγω αμα το πω στον δικο μου ,θα μου πει ‘’και να με βλεπει η γειτονια;;;’’ Για πλακα αλλα δεν θα τα κανει!!!Καμια βεραντα όμως πλενει!!Αχ ο Βασιλης ο φρουτολαχανικακιας!!!Εμενα δεν τρωει και φρουτα σε κομματακια…Που και που τρωει καροτα,για αλλα ουτε λογος.

 

Κοριτσια σας εστειλα με πμ το μειλ μου να ανταλλασουμε εκει φωτο γιατι δεν βλεπω να φτιαχνουν ομαδες. Αν ξεχασα καποια να μου το πειτε.

Φιλια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Είστε καλά; Εμείς τα ίδια. Κανένα νέο. No news, good news !

 

Άννα Μαρία, δεν ξέρω αν οι κατάλληλοι χαρακτηρισμοί για τον άντρα μου είναι πεισματάρης και ξεροκέφαλος. Θα τον χαρακτήριζα καλοπερασάκια και καλο(κακο)μαθημένο. Πιστεύει στ' αλήθεια ότι κάνει πάρα πολλά. Τα καλά του δικού μου είναι ότι κάνει όλες τις εξωτερικές δουλειές (λογαριασμοί, τράπεζες κλπ), κάθε πρωί ετοιμάζει Πάνο και τον πηγαίνει στο σχολείο, είναι πολύ κουβαρντάς και καλόψυχος και το βασικότερο είναι ότι νιώθω μεγάλη σιγουριά δίπλα του. Σε όλα τα προβλήματα είναι πάντα βράχος και μπορώ να στηριχτώ επάνω του 100%. Αυτό το θεωρώ πολύ σημαντικό γιατί εγώ πελαγώνω. Ο δικός σου σε βοηθά πολύ μέσα στο σπίτι. Πάντως, από τη στιγμή που δεν δουλεύει το θεωρώ λογικό που παίζει παιχνίδια στον υπολογιστή. Είναι γι΄αυτόν μια διέξοδος. Σκέφτεσαι όλη μέρα να ασχολιόταν με το παιδί και με δουλειές σπιτιού; Θα φρίκαρε ο άνθρωπος. Επίσης, δεν είναι ο τύπος που γυρνάει με φίλους δεξιά και αριστερά. Άρα, δεν πειράζει που έχει και αυτός ένα κολληματάκι από τη στιγμή που σε βοηθάει τόσο. Γενικό συμπέρασμα : Καλοί είναι οι άντρες μας μωρέ..Ας τους κρατήσουμε! Χαχαχαχα.

 

Κατερινάκι μου, μπράβο στην Γκιλ σου που έγινε γρήγορα καλά και πήγε στο σχολείο! Μια χαρά που σε βοηθάει τόσο η μανούλα σου! Χαλαρώνεις κι εσύ λίγο για να ασχοληθείς με το λεχούδι σου! Ανυπομονώ να το δω το μωράκι σου! Θέλω να σε πάρω και τηλέφωνο αλλά φοβάμαι μήπως ενοχλήσω..Μπορεί να θηλάζεις, κοιμάσαι, κλπ κλπ. Φιλενάδα σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια και για μένα και για την Αλεξάνδρα! Με ανέβασες στα ουράνια έχω να σου πω! Αν μπορείς και φυσικά όποτε βρεις χρόνο, στείλε μου καμιά φωτό από αυτές που μου είπες (το έχεις το mail μου ε;;) . Για τον Κοσμά έχεις δίκιο. Πράγματι αυτός πιστεύει ότι κάνει πολλά. Οι άντρες μου φαίνεται πως έχουν πολύ λιγότερες αντοχές από εμάς. Για πες μας για τον μικρό. Είναι ησυχούλης; Κάθεται στο πορτ μπεμπέ όταν είναι ξύπνιος ή ζητάει αγκαλιά;

Όρθια κάνουν τσισάκια τα αγοράκια ε;; Σήμερα ξαναρώτησα τον Πάνο και μου είπε ότι πήγε 2 φορές τουαλέτα. Την μία έκανε τσίσα όρθιος και την άλλη καθιστός. Καθιστό λέει πως τον έβαλε η κυρία που σερβίρει...Μετά πήγε μόνος του και έκανε όρθιος. Δεν θα πω τελικά τίποτα.

 

Μαγδούλα, γέλασα πολύ που είπες πως ο σύζυγος ανέλαβε τα καθήκοντα της Βασιλικής! Μπράβο του πάντως! Άξιος ! Δύσκολες δουλειές. Τις κάνει καλά; Φαντάζομαι πως ναι, αν κρίνω από το παρατσούκλι που του έχεις δώσει (Κατακουζηνός). Τυχερή είσαι που ο Βασιλάκης τρώει τέτοια ωφέλιμα φαγητά! Ο δικός μου για να φάει φρούτα πρέπει να τα κάνω κρέμα και να βάλω μέσα και μισή κουταλιά Nesquick. Σπανίως τρώει καμιά μπανάνα. Από λαχανικά μόνο ντομάτες και καρότο που του βάζω στον πουρέ. Του αρέσει που ο πουρές γίνεται πορτοκαλί!

 

Αλεξάνδρα μου, κυκλοφορούν πράγματι πολλές ιώσεις και είναι και βαριές. Από την άλλη όμως και ο Φλεβάρης και ο Μάρτης είναι μήνες φουλ στις ιώσεις. Άρα, κάνε το σταυρό σου και πήγαινέ την. Αν στέλνουμε φωτό στο mail σου πώς θα γίνει να τις βλέπουν και οι υπόλοιπες;; Θα πρέπει να στέλνουμε την φωτό σε όλα τα mail... Χρονοβόρο μου φαίνεται...Ολιγαρκής η Κωνσταντίνα σου! Προσπέρασε έτσι τα παιχνίδια; Μπράβο στο κορίτσι σου! Ο Πάνος πάντα μου ζητάει κάτι. Σήμερα πήγαμε σε ένα βιβλιοπωλείο και ήθελε ντε και καλά να αγοράσει κάτι ζωάκια που τα πουλούσαν 8 ευρώ το ένα. Μικρά . Ε όχι. Μετά βέβαια είχε πολλή γκρίνια και κουβέντες του τύπου δεν θα σου ξαναμιλήσω ποτέ, με στεναχώρησες πολύ σήμερα και άλλα τέτοια. Όλα αυτά βέβαια μέσα σε 5 λεπτά μετάνιωσε που τα είπε και μου ζήτησε συγνώμη δίνοντάς μου ένα γλυκό φιλάκι!

 

Βασούλα, βαριά την πέρασε το Ιωαννάκι σου την ίωση. Πάει πέρασε πια! Εσύ είσαι καλύτερα;

 

Αυτά φιλενάδες μου! Καλό βράδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα, έβαλα ερωτηματικό και μετά έκλεισα την παρένθεση και βγήκε αυτή η φατσούλα που κλείνει τα ματάκια! Χαχαχαχαχαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Ανθη μου ο Πανουλης σε συγχωρησε τελικα!χαχα!ναι μωρε οι αντρες μας μπορει να εχουν λιγα κουσουρια αλλα τους αγαπάμε τελικα!κι εμενα φευγει πολυ πρωι ερχεται αργα το απογευμα, δουλευει και σαββατα!αρα βοηθεια μηδαμινη!τις κυριακες θελει να ξεκουραστει και με τη μικρη ειμαι μετα το σχολειο παντα εγω!βοηθεια καμια πραγματικα!η μαμα μου οταν ειναι αρρωστη η μικρη θα την κρατησει!θα μεινει μαζι της αν εχουμε να παμε καπου το βραδυ, αλλα σας το ξαναειπα νομιζω οτι παρεχει πιο πολυ βοηθεια στον αδερφο μου που εχει 2 μωρα!Θα μου πειτε τωρα ειναι λογικο οτι με 2 χρειαζεσαι βοηθεια περισσοτερο!οκ το δεχομαι. . . !αλλα ο αδερφος μου οπως κι ο αντρας μου δουλευουν στην εταιρεια του μπαμπα μου!ο αδερφος μου το αργοτερο μεχρι τις 4 ειναι σπιτι για να παει να πιασει τα μωρα απ το σχολειο!η νυφη μου κι αυτη 4 σχολανει ενω ο αντρας μου μενει να βγαλει τη δουλεια μεχρι αργα το απογευμα!επισης ο αδερφος μου δεν παει ποτε σαββατα δουλεια γιατι Παρασκευες βραδυ τραγουδα σε ενα μπαρακι και ξενυχτα και θελει να ξεκουραστει!επισης εχουν κοπελα που κανει ολες τις δουλειες καθημερινα και μετα που σχολανουν τους βοηθα με τα μωρα!αρα ο αδερφος μου, η νυφη μου, η κοπελα, και παει και η μαμα μου οταν σχολανουν να τους βοηθα!γραψτε οτι τωρα ειναι και η μαμα της νυφης μου Κυπρο και βοηθα κι αυτη!ενω στο δικο μου το σπιτι ειμαι μονο εγω για ολα!δεν πειραζει μωρε εγω δεν θελω βοηθεια!ουφ τα ειπα και ξεθυμανα!μπορει να χω και αδικο!και να δεις που η μαμα μου αμα δεν παει μια μερα απογευμα στον αδερφο μου νιωθει ασχημα!μια μερα την προηγουμενη βδομαδα που ηταν αρρωστη η μικρη δεν πηγε στον αδερφο μου και ηρθε στο σπιτι μου και λεει στο ξαδελφο μου που θα επαιρνε κατι στον αδελφο μου να του πει οτι η μαμα μου δεν καταφερε να παει γιατι ειναι στην Ιωαννα που ειναι αρρωστη!εμενα γιατι δεν δικαιολογειται κανεις που δεν εχω βοηθεια απο πουθενα?το σταματαω εδω αρκετα γκρινιαξα για σημερα!

Αννα Μαρια πως τα πηγε η γιορτη στο σχολειο?

Αλεξανδρα εμας η μικρη κοιμαται σε μαξιλαρι κι αυτο το ζητα γιατι μεσα στο νοσοκομειο της ειχαν μαξιλαρι και οταν ηρθαμε σπιτι ηθελε να κοιμαται στο ματσιλαι!ετσι το λεει!χαχα!ξερω οτι για βρεφη δεν κανει να βαζεις μαξιλαρι γιατι μπορει να πνιγουν επειδη μπορει να γυρισουν μπρουμυτα χωρις να ξερουν να διαχειριστουν την αναπνοη τους!κατι τετοιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Τι κάνετε;

Εμείς καλά, εγώ δεν καλοκοιμήθηκα, και μετά σηκώθηκα να φτιάξω και καλά "σουτζουκάκια από ρεβίθι" που τα είχα δει σε ένα σάιτ. Μου γυάλισαν, γιατί γενικώς μου αρέσει να πειραματίζομαι και να φτιάχνω διάφορες συνταγές με λαχανικά και όσπρια, και ειδικά τα ρεβίθια τα φτιάχνω με πολλούς και διάφορους τρόπους. Τελικά, όμως, ήταν μια σκέτη αποτυχία, δεν πλάθονταν με τίποτα, κολλούσε το μείγμα στο χέρι μου κι έβγαινε μια πίτα. Ευτυχώς δεν είχα κάνει ιδιαίτερη προετοιμασία, κι επειδή είχε περάσει η ώρα, έβαλα όλα τα υλικά σε μια κατσαρόλα, μαζί με χυμό ντομάτας και νερό κι έκανα μια σούπα! Δε βγήκε κι άσχημη, ευτυχώς. Ο Αντρέας δεν έφαγε πολύ, αλλά γενικώς δεν τρώει σούπες. Πρώτη και τελευταία φορά πάντως, που φτιάχνω συνταγή που βρίσκω από άσχετο σάιτ χωρίς σχόλια από κάτω.

Η εκδήλωσή μας χτες βράδι πήγε πολύ καλά, ήρθε κόσμος, όχι όσοι περίμενε ο διευθυντής, βέβαια, που ήθελε να βάλει διακόσιες καρέκλες και έλεγε ότι θα έχουμε και όρθιους, αλλά ευτυχώς ήρθαν αρκετοί! Οι μαθητές τα διάβασαν αρκετά καλά, και οι τραγουδιστές και η ορχήστρα ήταν πολύ καλοί. Τραγούδησε πολλά τραγούδια ο καθηγητής της Πληροφορικής που έχει πολύ καλή φωνή κι ασχολείται ερασιτεχνικά με το τραγούδι, και μπουζούκι έπαιζε ο καθηγητής των Οικονομικών που οργάνωσε και την εκδήλωση. Σήμερα θα έρθουν από τη Δίωξη Ναρκωτικών, να μας κάνουν ένα βιωματικό σεμινάριο. Θα κάνουμε, δυστυχώς, και κάποιες ώρες μάθημα, κλαψ...

Μάγδα γιατί λες καλέ ότι θα είσαι γριούλα όταν θα είναι ο Βασίλης 18; Μου θύμισες μια μαθήτριά μου, που είναι 49 χρονών και λέει συνέεεεχεια ότι είναι γριά, έχει αφήσει τελείως τον εαυτό της, έχει γκρίζα μαλλιά και φοράει μαύρα, επειδή πέθανε πριν τέσσερα χρόνια ο αδελφός της και η μάνα της πιστεύει ότι αν βγάλουν τα μαύρα θα είναι λες και τον ξέχασαν. Ενώ είναι όμορφη κοπέλα, και πολύ νέα, βέβαια, ακόμη, φαίνεται πολύ μεγαλύτερη.

Ο Αντρέας τώρα τελευταία άρχισε να τρώει ωμά λαχανικά, προηγουμένως δεν έτρωγε. Όταν κόβω τα λαχανικά για το φαγητό έρχεται και ζητάει κομματάκια, μία καρότο, μία πιπεριά, μία λάχανο. Προχτές είχα κόψει τα καρότα στη μέση εγκάρσια και τα είχα αφήσει σε ένα πιάτο, κι έπαιρνε τα μπαστουνάκια του καρότου και δάγκωνε!

Για τα αυτοκίνητα που λες, έχω κι εγώ κάτι μαθητές που έχουν τέτοιο ψώνιο. Ένας ειδικά, που δεν έχει και οικονομικό πρόβλημα, έχει δώσει πολλά χιλιάρικα πάνω στις μετατροπές, και πηγαίνει δυο φορές την εβδομάδα σε ένα χωριό περίπου δυόμιση ώρες απ' το δικό του, σε ένα φίλο του μηχανικό που του δείχνει πώς να κάνει μετατροπές...

Εμάς τα τζάμια ήταν ανέκαθεν δουλειά του άντρα μου, ουδέποτε έκανα εγώ τζάμια. Αλλά δεν τα κάνει και πολύ συχνά, σπανιότατα θα έλεγα...

Αλεξάνδρα, εγώ συκώτι δεν έχω δώσει ποτέ, γενικώς δεν το πολυτρώμε. 

Ο Αντρέας στο κρεβατάκι του κοιμάται χωρίς μαξιλάρι, στο δικό μας όταν κοιμάται, συνήθως ανεβάζει το κεφαλάκι του στο μαξιλάρι μου, το οποίο λέει "πατσιάι"!!

Από κιλά, έχασα τρία στην αρχή με τις αναγούλες, και τώρα έχω ξαναπάρει το ένα από αυτά τα τρία. Είμαι 57 κιλά δηλαδή. Αν συνεχίσω, όμως, έτσι, δε θα είμαι για πολύ καιρό...

Ανθή εμένα ο άντρας μου μόνο βράχος δεν είναι. Δεν μπορεί να διαχειριστεί σωστά ένα σοβαρό πρόβλημα, και πελαγώνει. Ευτυχώς που εγώ είμαι ψύχραιμη!

Ο άντρας μου αυτές τις μέρες δεν ξέρω τι παίζει στον υπολογιστή, πάντως είναι κολλημένος συνέεεεεχεια. Για να καταλάβεις, χτες βράδι γύρισα σπίτι κατά τις δέκα και μισή, και βρήκα τον Αντρέα στον καναπέ με το φορμάκι του ύπνου. Του λέω "καλά, δεν κοίμισες το μωρό;" και μου λέει "κοιμήθηκε, τον πήγα στο κρεβάτι μας, αλλά έκλαιγε και ήθελε να έρθει από 'δω". Του λέω "καλά, γιατί δεν ξάπλωσες μαζί του;" και μου λέει "ξάπλωσα, αλλά δεν κοιμόταν". Είμαι σίγουρη ότι επειδή ήθελε να παίξει, δεν μπήκε στον κόπο να ξαπλώσει με το μωρό και αντί να τον κοιμήσει, είπε "αφού τώρα θα έρθει το θύμα, ας τον κοιμήσει αυτή".

Πολύ γέλιο ο Πανούλης με τα ζωάκια. Ευτυχώς ο Αντρέας ακόμα δε ζητάει ποτέ τίποτα.

Βάσω μας τα έχεις ξαναπεί αυτά με τη μάνα σου και τη βοήθεια. Νομίζω ότι ο αδελφός σου δε χρειάζονται βοήθεια από τη μάνα του, από τη στιγμή που δουλεύουν λιγότερες ώρες από εσάς, έχουν την πεθερά κοντά και γυναίκα για το σπίτι και για τα μωρά! Η μάνα σου δεν το καταλαβαίνει αυτό το απλό; Αλλά συνήθως οι μαμάδες έχουν αδυναμία στους γιούς...

Α, να σας ρωτήσω και κάτι άλλο: μέχρι ποια ηλικία τα παιδιά δεν τρώνε αλάτι; Εγώ συνεχίζω να μη βάζω αλάτι στο φαγητό, ή να βάζω ελάχιστο.

Σας αφήνω, ο Αντρέας θέλει να πάμε στο "ζωμάτιο" (δωμάτιο).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koριτσαρες χαιρετω! Εχω χαθει για τι αλλο; δουλεια φυσικα! Σας  διαβαζω αλλα ποτε δεν εχω χρονο να γραψω. Εχετε γραψει και τοσα που εχω χασει τη μπαλα! Παντως εχω λιωσει με τις ατακες των παιδιων σας και ειδικα των αγοριων! Πεθαιινωωωωω!!! Ειναι υπεροχα τα πλασματακια μας!

Εμεις σχετικα καλα, εγω ακομα αρρωστη, δεν περναει το μπουκωμα με τιποτα, απο σημερα δεν ακουω απο το ενα αυτι, δε βλεπω να γλιτωνω αντιβιωση. Ευτυχως δεν με εχει πιασει κανενα ασθματικο! Ο μικρος ως τωρα δεν ειχε κολλησει ουτε και κανεις αλλος, αλλα τωρα με πηρε η μανα μου και μου ειπε εχει 37,1. Αν δεν ανεβει, καλως, μπορει να ετυχε...

Κατα τα αλλα οπως ακρθβως τα ξερετε!

Αλεξ, δεν εχω ξεχασει οτι χρωσταω καποιες συνεχειες, ετσι οπως παει εχω ξεχασει την πλοκη!!!

Φιλακια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα απο μια κουρασμενη κ λιγακι κακοκεφη μανουλα..

ας μπω κατευθειαν στο ψητο να σας βαλω στο mood μου κ μετα θα πω νεακια κ θα σχολιασω

σημερα ειχα μια χαζουλικι μερα οχι ιδιαιτερα κουραστικη μα το ψυχολογικο καμια φορα σε ριχνει λιγακι παραπανω..

δε θελω να επεκταθω κ πολυ μιας κ ειπα να παω παρακατω γιατι   οπως εχω ξαναπει για οσα δεν μπορουμε να αλλαξουμε δεν πρεπει να λυπομαστε 

κ μιας κ ο χρονος δε γυρνα για να κανω αλλες κινησεις απλα θα το αφησω να με προσπερασει..

σημερα αθελα μου με την ειλικρινια μου στεναχωρησα καποιον πολυ δικο μου ανθρωπο.

εχω παρατηρησει οτι οσους αγαπαω πολυ τους πληγωνω αθελα μου σνιφφ

το χω κανει στο παρελθον  το κανα τωρα κ ξερω πως θα το ξανακανω κ οχι επειδη δεν θελω να αλλαξω αλλα πολυ απλα επειδη δεν μπορω να αλλαξω κ να θελω..

οπως κ να χει θα μαι πιο προσεχτικη στα λογια μου το δινω πρωτα απο ολα υποσχεση στον εαυτο μου γιατι μερικες φορες αθελα μας στεναχωρουμε καποιους  ενω μονο αυτη την προθεση δεν εχουμε..

κλεινει η παρενθεση ηθελα να τα μοιραστω με καποιον για να νιωσω λιγο καλυτερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χριστινιω που σαι βρε συ σε χασαμε τελειος τρεχεις κ εσυ πουλακι κ αρρωστουλα κ κουφουλα απο οσο ειδα 

περαστικα εγω εχω ενα παλιοβηχα σαν ψοφογερος κ απο φωνη σαν βραχνοπουλι κατα τα αλλα αφου ο βασιλακος μου ειναι μια χαρα δεν μασαω

αννα μαρια μπραβω για την εκδηλωση ειχατε κ live μουσικουλα πολυ ωραιες γιορτες κανετε.

για το ρεβιθοαποτελεσμα αφου το κανες σουπα κ δε το πεταξες μια χαρα σε βρισκω κ μενα μου αρεσει να κανω συνταγες απο ιντερνετ πολυ

προχτες ειχα κανει μωσαικο μια συνταγη αυτο που ειναι με μπισκοτα σαν κορμος με σαντιγυ βγηκε ονειρο αλλα τα κατασπαραξε  νοσυζηξ κ ισα που προλαβα λιγακι θα ξαναφτιαξω γιατι εμειαν με την ορεξη χιχιχι

ασε αννα μαρια μη λες για μετατροπες αυτοκινητων γιατι γυαλιζει το ματι μου!!!!τα ζησα τα ζω κ θα τα ζησω για καλα αν κρινω κ απο τα γονιδια του γιοκα μου

ο βασιλης κοιμαται με μαξιλαρι εγω μεχρι που γνωρισα τον αντρα μου κοιμομουν χωρις

στο σπιτι του οποτε κοιμομουν παλια  η πεθερα μου μου βαζε μια δυο ε στο τελος το συνηθισα βεβαια κ τωρα εχω μαξιλαρι αλλα μια ζωη η ειμαι απο πανω η απο κατω η το χω αγκαλια η καβαλα χαχχαχα

νομιζω στο χρονο αμα θελει το παιδακι μαξιλαρακι καλα ειναι να του χουμε νωριτερα παντως λενε αυτο που λετε για πνιγμους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασουλα μου γλυκια πως σε αφηνουν μωρε μοναχουλα σου??εσυ τρεχεις ο αντρας σου τρεχει δε λεω με δυο παιδακια λογικο να ναι ζορικα ο αδερφος σου αλλα πιστευω οτι περιτριγυριζονται απο πολυ κοσμο αρα πες στη μανουλα οτι κ εσυ τι χρειαζεσαι αν της εξηγησεις σιγουρα θα καταλαβει 

μερικες φορες νομιζουμε οτι αλλοι ξερουν τι θελουμε οι προσδοκουμε να το μαντεψουν η να το νιωσουν καλυτερα ειναι να μην αναλωνομαστε περιμενοντας αλλα να ζηταμε αυτο που θελουμε.

φιλικα παντα στο λεω εγω θα ζητουσα να ρχεται κ σε μενα παντως χωρις δευτερη σκεψη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ανθουλι μου εχεις απολυτο δικιο θα τους κρατησουμε τους αντρες μας κ τους φιλοσυκωτιουυς μας κ οσους διαλεγουμε να ναι γυρω μας γιατι πολυ απλα σιγουρα 

εχουν ελαττωματα αλλα σιγουρα εχουν κ προτερηματα για να αποφασισαμε να εχουμε καποιους διπλα μας σιγουρα για καποιο καλο λογο το καναμε..

οποτε ας εστιασουμε στα θετικα τους!!!!

ναι η κατακουζινα μπορει ανετα να συναγωνιστει τη βασιλικη με την εκπαιδευση της πεθερας το μοντελο ειναι τρελα εξελιγμενο πολλες φορες καλυτερο κ απο μενα..ντρεπομαι που το λεω αλλα τζαμια δεν εχω καθαρισει ποτε η μαλλον νομιζω μια φορα κ αυτο πιο πολυ γιατι ηταν καινουριο το σπιτι κ ηθελα να το χαρω απο τοτε δεν τα ξανακανα εγω... [smilie=tongue1.gif]

αλεξακο μου δεν καταφερα να σε ξαναπαρω λυπηθηκα πολυ για τα σκυλακια κ που σε ακουσα ετσι ταραγμενη.. [smilie=sad7.gif]

για συκωτι που λες φιλιναδα ουτε να το δω ουτε να το μαγειρεψω ουτε να το μυρισω μου προκαλει τρελη αναγουλα η ιδεα του κ μονο γιατι δεν ξερω κατι στον οργανισμο μου θα παιζει κ εχω δυσανεξια συκωτιου [smilie=sad6.gif]  [smilie=sad6.gif]

ο βασιλης εχει φαει κ καθοτι παμφαγο οπως προελεγα φυσικα κ αυτο το εφαγε στηνπεθερα μου ας πηγαινει να το τρωει εδω δεν παιζει παντως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κα σου στειλα πμ που σαι καλε κ ανυπομονω για το μπλουζακι μου...

καλυτερα τα αντρακια σου συνηλθατε??

για ροχαλητο που λετε δεν ξερω αν ροχαλιζει ο δικος μου κοιμαμαι παντα πρωτη παντα απιστευτα βαρια απορω τι ειναι το μητρικο ενστικτο (δεν πα να υπαρχει κομπρεσερ διπλα στο αυτι μου θα κοιμηθω σαν νεκρη οποιοσδηποτε ηχος δεν με ξυπνα ακομα κ το ξυπνητηρι εχω ηχο δυνατο συνεχομενο κ παλι πρωτα ξυπνα ο συζηξ κ ο βασιλης σκεφτειτε χαχαχα)

αλλα αν ο βασιλης κουνηθει αναστεναξει η γενικα κανει τον πιο ανεπαισθητο ηχο εχω πεταχτει σαν ελατηριο..

ισως να ναι επειδη εχω την εννοια του δεν εξηγητε αλλιως

καγκουρακι μου γλυκο δωσε να φιλι στα αγγελουδια σου βαστα γερα για να σε ακουμε κ να παιρνουμε δυναμεις

αν ξεχασα κατι η καποια να με συγχωρεσετε αλλα ενα μυαλο κ αυτο το κουβαλαω 32 χρονια το ερμο :-\  :-\

επιτελους ηρθε η ωρα της μαγδας ξεκουραση [smilie=wav.gif]  [smilie=wav.gif]  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλες τι κανετε?

Εμεις καλα αν και υπαρχουν πολλες στιγμες τρελας. Τα απογευματα ειδικα οταν ειμαι μονη γινεται πανικος και ολο μου λεει ο αντρας μου θα γυρισω νωρις και ολο 9 παρα ερχεται. Εντωμεταξυ ο Νικολας ασταματητος η καινουρια μανια μας ειναι οτι ανεβαινει σε καρεκλα και μου ανοιγει την μπαλκονοπορτα, δεν βγαινει εξω αλλα την ανοιγοκλεινει και φοβαμαι μην φαει κανα χερι και φυσικα μην σπασει το πομολο. Οσο και να του φωναξω και να τον απομακρυνω παλι εκει παει. Επισης χθες και σημερα τα πιανει και τα δυο και κατεβαζουν ολα τα παιχνιδια στο πατωμα, η αγγελικη θελει να παιξει με κουκλες οποτε αδειαζει ενα κουτι με barbie στο πατωμα και ολα τα ψιλολοειδια τους παπουτσακια ρουχα κλπ. Και επειδη σε ενα ομοιο κουτι εχω τα τουβλακια lego ο νικολας αδειαζει διπλα ή πανω στις κουκλες το αλλο, και εγω να θελω να θηλασω τον μικρουλη και να κοιταω τον χαμο. Χθες οταν γυρισε ο Κωστας δεν ειχα μαζεψει τιποτα και επαθε πανικο ετσι οπως ειδε το σπιτι, σημερα παλι τον περιμενα και μετα αρχισα να μαζευω δεν γινεται ομως διαφορετικα. Αρκετα γκρινιαξα.....κατα τ αλλα καλα ειμαστε σημερα ηθελα να παω μεχρι το ταχυδρομειο πηρα και τον Νικολα μαζι και σταματησαμε λιγο στις κουνιες. Εκανε τοση χαρα γιατι και αυτο κλεισμενο μεσα ειναι εχει τοση ενεργεια και μεσα στο σπιτι του βγαινει σε σκανταλιες.

Σημερα πηγε ο αντρας μου στον δημο να δηλωσει τον μικρο, οποτε στο χαρτι οικογενειακης καταστασης βλεπει οτι στον Νικολα δεν εχουν περασει το ονομα τους ρωταει και τι του λενε....ε θελει λιγο χρονο να περασουμε το ονομα εσεις βλεπουμε εχετε κανει την αιτηση απο τον ιουλιο, που εγινε η βαπτιση, αλλα παιρνει χρονο!!!!!!! Και τωρα ηλεκτρονικα ειναι δυσκολο παλιοτερα ειχαμε τα χαρτια μπροστα μας ντοινγ!!!!! Μα ποσο ασχετοι με υπολογιστες μπορει να ειναι αυτοι που δουλευουν στο Δημο?????

κατερινα μου ερωτηση: εσεις που ειστε πολυ καιρο τριτεκνοι, ξερεις να μου πεις τι δινουν απο επιδοματα, αν δεν τα εχουν κοψει, και πως μπορω να το ψαξω, που απευθυνομαι και τετοια?

Θα διαβασω και τα νεακια σας σιγα σιγα φιλακια για τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φιλενάδες! Είστε καλά; Εμείς καλά. Τίποτα το συνταρακτικό δεν συνέβη ούτε και σήμερα. Ηρεμία, τάξη και ασφάλεια. Διόρθωση πολλή και έρχεται περισσότερη γιατί τα καμάρια μου γράφουν την Κυριακή διαγώνισμα. Εφτά ολόκληρα τμήματα έχω.. Βάλτε και 20 λεπτά που θέλω το ΛΙΓΟΤΕΡΟ για να διορθώσω το κάθε διαγώνισμα(όχι το κάθε τμήμα. Το κάθε παιδί).... Καταλαβαίνετε τι με περιμένει.

 

Βασούλα, έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο στο θέμα με τη μαμά σου. Σε καταλαβαίνω. Και η δικιά μου μαμά ανέκαθεν πρόσφερε πολύ περισσότερα στην αδερφή μου και έβρισκε - βρίσκει διάφορες δικαιολογίες γι' αυτό. Στην πραγματικότητα πιστεύω ότι απλά της έχει αδυναμία. Μερικοί μου λένε ότι είμαι άδικη αλλά είναι πολλοί και αυτοί που συμφωνούν μαζί μου. Εμένα μου έχει ο μπαμπάς μου αδυναμία αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να με βοηθήσει με τα παιδιά. Όταν του κάνω παράπονα για τη μαμά βέβαια, με βγάζει πάντα άδικη. Τέλος πάντων. Πάντως εγώ της έχω μιλήσει άπειρες φορές για το παράπονό μου και με βγάζει τρελή. Προχτές ξέρεις τι μου είπε;; Ότι ξύνομαι. Μου ήρθε εκείνη την ώρα να τα σπάσω όλα από τα νεύρα μου αλλά κρατήθηκα ευτυχώς.  

 

Άννα Μαρία, στη δική μου περίπτωση εγώ πελαγώνω και ο άντρας μου είναι ο ψύχραιμος. Τέρας ψυχραιμίας όμως. Κόλλημα με τον υπολογιστή έχουν αρκετοί άντρες πάντως. Όσο για τις συνταγές, την έχω πατήσει κι εγώ πολλές φορές. Βασικά μην μου το θυμίζεις το μαγείρεμα γιατί έχω αρχίσει να το σιχαίνομαι. Πέρα από το ότι μου τρώει όοοοολο το πρωινό, δεν ξέρω και τι να μαγειρέψω.

 

Κατερινάκι μου, με αυτά που μας περιέγραψες με έπιασε άγχος... Φαντάζομαι πόσο δύσκολο είναι για σένα να πρέπει να θηλάσεις τον μικρούλη και γύρω σου να γίνονται όλα αυτά. Υπομονή βρε φιλενάδα και θα περάσει γρήγορα ο πρώτος καιρός που είναι τόσο δύσκολος.

 

Χριστινάκι, μας έλειψες. Εύχομαι ο μικρούλης σου να μην ανεβάσει πυρετό. Μην πάρεις αντιβίωση για ένα μπούκωμα. Κρίμα είναι. Θα περάσει κάποια στιγμή. Κι εγώ ήμουν μπουκωμένη σχεδόν 20 μέρες.

 

Μαγδούλα, νομίζω πως λίγο πολύ όλοι έχουμε στεναχωρήσει κάποιον δικό μας άνθρωπο και είναι λογικό αυτό. Στους δικούς μας ανθρώπους μπορούμε να πούμε και καμιά κουβέντα παραπάνω και επίσης μας βγαίνει η απόλυτη ειλικρίνεια γιατί τους αγαπάμε.Έχω στεναχωρήσει πολλές φορές αγαπημένα μου πρόσωπα, όπως και αυτά εμένα. Μην σκας. Αχ βρε μανούλα που ξυπνάς με την ανάσα του Βασιλάκη σου! Εγώ πάλι ξυπνάω ακόμα και με το πέταγμα της μύγας...Μου την δίνει πάρα πολύ αυτό. Κοιμάμαι δύσκολα και ξυπνάω πανεύκολα. Θέλω απόλυτη ησυχία. Σπαστικό είμαι τελικά...Χαχαχαχαχαχαχα.

 

Αυτά και για σήμερα. Κάθε μέρα κοιμάμαι όλο και πιο αργά. Στο τέλος θα σωριαστώ και θα με μαζεύουν. Απορώ πως μου φτάνει ο ύπνος που κάνω. Ειλικρινά απορώ. Εγώ παλιά αν δεν έκλεινα 9 ωρο ήμουν σαν ζόμπι. Προσαρμόζεται ο άνθρωπος τελικά. Σε όλα.

 

Φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Ανθη μου οπως τα λες και στη δικη μου περιπτωση ειναι!μου χει αδυναμια ο μπαμπας αλλα πως να με βοηθησει κι αυτος ο καημενος?κι ομως οτι μπορει κανει!καποια απογευματα θα ρθει να παρει τη μικρη και θα την παει στις νονες της,ή βολτα με το αυτοκινητο,ή θα καθισει μαζι της να ζωγραφισουν, ακομα και να παιξουν κρυφτο!ναι και η μαμα μου δειχνει την αδυναμια που εχει στον αδερφο μου!απο μικροι που ημασταν τον ξεχωριζε!εμαθα και ζω με αυτο αλλα πλεον βγαινει και στα παιδια μας!εχει αδυναμια στο μεγαλο γιο του αδερφου μου και το δειχνει αφανταστα αλλα κι ο μπαμπας μου εχει απιστευτη αδυναμια και λατρεια της Ιωαννας!Οποτε 1-1!χαχα!αλλα οταν ερχεται ο μπαμπας μου στο σπιτι να δει την Ιωαννα αρχιζει η μαμα μου, στα αλλα μωρα πηγες?αμεσως ομως!αντε βαζω νερο στο κρασι μου και δεν λεω τιποτα γιατι η μαμα μου εχει κι ενα σωρο προβληματα υγειας και δεν θελω με τιποτα να τη στεναχωρω!καποιες φορες το εθεσα σαν θεμα εμμεσα ομως ποτε δεν το ειπα απευθειας το παραπονο μου!για παραδειγμα οταν η μαμα μου μια μερα η μικρη βγηκε πανω στον καναπε και στεκοταν και ηρθε πανω και την ειδε μου λεει γιατι την αφηνεις να βγαινει θα κτυπησει, ο αδελφος σου δεν ειδα ποτε τα παιδια του να ανεβαινουν στο καναπε!τα προσεχουμε και δεν βγαινουν!ε δεν αντεξα. . . της λεω μακαρι και γω να ειχα 4 ατομα να προσεχουν την Ιωαννα και να δεις οτι δεν θα βγαινε στον καναπε!εγω ειμαι ολη τη μερα μονη μου της λεω, κανω οτι μπορω!δεν εκανα μωρο για να μου το μεγαλωσουν και να μου το φροντισουν αλλοι!χθες την ειδα ηταν απιστευτα στεναχωρημενη!της μιλουσα και γω καπως κοφτα γιατι βαρεθηκα πλεον ολη αυτη τη διακριση!ηρθε πανω πριν παει στα μωρα του αδερφου μου δηθεν να μου φερει κατι λεφτα να της πληρωσω μια ασφαλεια!καθισε 5 λεπτα, της λεω τι εχεις?Την εβλεπα ηταν λυπημενη!τιποτα μου λεει!δεν επεμενα!κι οπως ηταν η μικρη και επαιζε της λεει Ιωαννα να ρθεις να παμε στον (δεν λεω ονοματα μπας και διαβαστει απο κανενα συγγενη) . . . . (το ονομα του μικρου ανιψιου μου)?να ερθεις με τη μαμα?της λεω τωρα ηταν μια χαρα το μωρο γιατι το ξεσηκωνεις?κι η ωρα ηταν 5 κ κατι το απογευμα, τη μικρη την ειχα κανει μπανιο, ακομα ο βηχας δεν εφυγε και θα την εβγαζα στο κρυο?τελοσπαντων, σηκωνεται φευγει παει στα μωρα και η μικρη να χτυπιεται,να κλαιει, να τσιριζει να παει και ελεγε τα ονοματα των ξαδελφων της!ενας χαμος!τι να κανω. . .την επιασα και πηγαμε απλα η μαμα μου το εκανε γιατι θελει να εχουμε επαφες με τον αδελφο μου και τη νυφη μου, ε και τωρα που ειναι και η μανα της νυφης μου Κυπρο ταχα να παω για να την καλωσορισω!Ουφ!

Αννα Μαρια εγω ποτε δεν εχω δοκιμασει ρεβιθια!ποτε ομως!μονο που το βλεπω με πιανει αναγουλα!αλλα παλι καλα που σκεφτηκες και εκανες κατι εναλλακτικο!εγω θα τα πεταγα αμα δεν μου βγαινε η συνταγη!χεχε!μπραβο και για τη γιορτη σας που πηγαν ολα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαγδουλα μου και συ στα κατω σου ε?και γω μια απ τα ιδια!δεν νιωθω πολυ καλα τις τελευταιες μερες ψυχολογικα!και ναι καποιες φορες πληγωνουμε ατομα μωρε χωρις να το θελουμε!κυριως οταν ειναι δικα μας ατομα εχουμε περισσοτερο το θαρρος να μιλησουμε πιο ανοιχτα και καποτε αποτομα!το χω και γω αυτο!θα περασει ομως και οταν μιλησεις με το συγκεκριμενο ατομο θα τα βρειτε!

Χριστινακι πολλη δουλεια κι εσυ?ακομα αρρωστουλα εισαι?περαστικα!

Καγκουρακι χαμος στο σπιτι ε?κι ο Νικολας ειναι σε ηλικια που θελει να εξωτερικευει την ενεργεια που εχει και στο σπιτι του βγαινει σε σκανδαλιες . . . λογικο ειναι!η Αγγελικουλα ειναι καλυτερα?ο μικρος πως τα παει?ξυπναει αρκετες φορες τα βραδια?εσυ καταφερνεις και κοιμασαι λιγο?βρισκεις χρονο εστω και λιγο για ξεκουραση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σημερα εχει μια χαλαρη μερα στη δουλειτσα μαθευτηκε μαλλον οτι κλεινουμε κ μας αφησαν στην ησυχια μας βρηκα κ εγω ευκαιρια να σας αναζητησω..

καγκουρακι μου χτες μου δωσαν μια υπεροχη συμβουλη για τις δουλειες και θα προσπαθησω να την τηρησω να μαζευω τα παιχνιδια του μικρου μια φορα γιατι η αληθεια ειναι πως ολη μερα τρεχω κ ολο τα μαζευω κ ολο σκορπια ειναι τελικα το δοκιμασα χτες κ με ξεκουρασε αρκετα..

βασουλα μου εσυ γιατι εισαι μωρε στα κατω σου...

ετσι οπως τα θετεις οντως η μαμακα σου μοιαζει να κανει λιγο διακριση αλλα δε βαριεσαι εχεις τον μπαμπακα σου εσυ με το μερος σου..παντως αν της μιλησεις ανοιχτα να ξερεις θα βγουν απο μεσα σου κ θα ξερει κ η μανουλα σου πως νιωθεις..αν νομιζεις βεβαια οτι θα ναι ψυχοφθορο ολο αυτο κ δεν θα βγει πουθενα αστο κ μην μπεις καν στη διαδικασια..

μμμ εγω παλι τρελαινομαι για ρεβυθακια κ τωρα που τα αναφερατε θα φτιαξω αν ειναι απο βδομαδα γιατι τα ζηλεψα.

αυτο με τα παιδια το χε κ η γιαγια μου παντα μας συγκρινε με τα ξαδερφια μου αν κ η αληθεια ειναι οτι ειναι υπεροχη γιαγιακα κ τη λατρευω αλλα την μαμα μου την πειραζε θυμαμαι κ της ελεγε το καθε παιδακι ειναι ξεχωριστο μην τα συγκρινεις γιατι αλλο χαρακτηρα τα μεν αλλο τα δεν κ επισης αλλα βιωματα σε καθε οικογενια μπορει το μικρακι το ανιψακι να μην ανεβαινει στον καναπε πες της αλλα να κανει αλλες σκανταλιες..τεσπα  κ μοναχουλα σου μια χαρα θα τα πας κ θα χεις να λες οτι την ανεθρεψεις μονη σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε;

Πάλι κατεβατά γράψατε! 

Εμείς είμαστε καλά, ευτυχώς κοιμήθηκα και καλά, σηκώθηκα και τώρα έβαλα στο φούρνο μπριζόλες με πατάτες, καρότα, σκόρδα, κρεμμύδια, φρέσκα κρεμμυδάκια και σέλινα. Έχει μοσχοβολήσει η πολυκατοικία! Έκοψα και σαλάτα πολίτικη (λάχανο-καρότο-σέλινο), μιάμ!!! Περιττό να σας πω ότι προτιμώ χίλιες φορές τα ψητά λαχανικά και τη σαλάτα παρά τις μπριζόλες!

Τώρα έφυγαν οι άντρες, θα πάνε σούπερ μάρκετ και μετά ο άντρας μου θ' αφήσει για λίγο το μικρό στους γονείς μου. Να τον δει κι ο πατέρας μου, που έχει να τον δει απ' την Κυριακή. Θα φάει εκεί, έχουν ψάρι, και το βράδι τρώει κι απ' το δικό μας φαγάκι. 

Χτες στο σχολείο κάναμε μόνο δύο ώρες μάθημα, και μετά ήρθε ένας αστυνομικός, που είναι μάλλον και ψυχολόγος από τη Δίωξη Ναρκωτικών και έκανε ένα σεμινάριο στους μαθητές. Εμάς μας έδιωξαν, για να μπορούν οι μαθητές να εκφραστούν πιο άνετα, και όταν τελείωσαν μας είπε ότι λειτούργησε αρκετά καλά. Ευτυχώς, γιατί αρκετοί μαθητές μας έχουν πρόβλημα με τα ναρκωτικά. Τώρα θα ξαναέρθει την επόμενη Πέμπτη για το δεύτερο μέρος. Οπότε, από τις εφτάμιση μέχρι τις εννιά καθόμασταν στο Σύλλογο. Αλλά, να σας πω την αλήθεια, θα προτιμούσα χίλιες φορές να πηγαίναμε κι εμείς στο σεμινάριο. Συζητούσαν συνέεεεχεια για το κυπριακό, κάτι για το οποίο συζητούσαν και στο αυτοκίνητο, όπως και τις προηγούμενες μέρες. Λένε τώρα ότι είμαστε πολύ κοντά σε λύση, και φυσικά, όλοι οι μεσήλικες Κύπριοι άντρες που ηδονίζονται να μιλάνε για πολιτική και να αγορεύουν και να εκθέτουν τις "βαθυστόχαστες" απόψεις τους, δε σταματούν να προφητεύουν διάφορα κακά. Ότι θα μας επιβάλουν μια λύση που θα συμφέρει αποκλειστικά την Τουρκία, ότι θα μας πνίξουν οι Τούρκοι με τον πληθυσμό τους και η Κύπρος σε λίγα χρόνια θα γίνει τουρκική, κι άλλα τέτοια ωραία. Απορώ, δεν καταλαβαίνουν ότι όλα αυτά είναι εικασίες; Δηλαδή πέρσι, τέτοια εποχή που έκαναν παρόμοιες προβλέψεις για την οικονομία, το μνημόνιο, κ.λπ., τι κατάλαβαν; Αφού τα περισσότερα από τα δεινά που προέβλεπαν δεν πραγματοποιήθηκαν... Τουλάχιστον ο διευθυντής είναι αισιόδοξος και καλοπροαίρετος άνθρωπος, και προσπαθεί πάντα να βλέπει τη θετική πλευρά των πραγμάτων. Οι υπόλοιποι το παίζουν Κασσάνδρες και μάντεις κακών. Τέλος πάντων, με κουράζουν πάρα πολύ αυτές οι συζητήσεις...

Χριστίνα περαστικά σας. Εύχομαι ο Δημητράκης να μην αρρώστησε τελικά. Το 37.1 είναι πολύ χαμηλός πυρετός, δεν είναι καν πυρετός!

Μάγδα δεν ξέρω τι έγινε με το κοντινό σου πρόσωπο, απλά έχω καταλάβει ότι μερικές φορές είναι καλύτερα να μην τα λέμε όλα. Και η απόλυτη ειλικρίνεια βλάφτει πολλές φορές, τόσο όσο και το ψέμα. 

Καλέ, γιατί ντρέπεσαι που δεν έχεις καθαρίσει ποτέ τζάμια; Κι εγώ σ' αυτό το σπίτι ποτέ δεν τα έχω κάνει. Επίσης, δεν γνωρίζω καν πώς λειτουργεί το πλυντήριο! Ε, δεν μπορείς να πεις, σ' έφαγα λάχανο, χιχι!

Κι εγώ σχετικά βαριά κοιμάμαι, αφού όταν έρχεται ο άντρας μου αργά τη νύχτα για να κοιμηθεί, δε χαμπαριάζω. Αλλά κι εγώ, μόλις βήξει ο Αντρέας, τσουπ! ξυπνάω!

Καγκουράκι είναι πολύ ζόρικα τα πράγματα όταν είσαι μόνη σου με τρία παιδιά, και το ένα νεογέννητο. Αλλά γιατί σε πειράζει που αδειάζουν τα παιχνίδια στο πάτωμα; Κι εμάς τα αδειάζει ο Αντρέας, ειδικά στο δωμάτιό του. Γενικώς, το πάτωμα είναι σπαρμένο με παιχνίδια. Δε με πειράζει καθόλου, παιδί είναι και θα παίξει. Ούτε και τα μαζεύω συνέχεια, ούτε καν κάθε μέρα! Απλά αυτό που κάνει και με εκνευρίζει, είναι που, όταν ζωγραφίσει κάτι, μετά σκίζει την κόλλα σε κομματάκια και τα πετάει δεξιά και αριστερά. Πάντως, η Αγγελική είναι αρκετά μεγάλη για να μαζεύει τα παιχνίδια της, αλλά, κι αν μείνουν τα παιχνίδια στο πάτωμα, τι πειράζει; 

Καλά, η γραφειοκρατία στην Ελλάδα είναι το κάτι άλλο! Απ' ό,τι έμαθα, τα ονόματα, τουλάχιστον των παιδιών που γεννιούνται στο εξωτερικό και δηλώνονται στις Πρεσβείες, τα περνάνε... μια φορά το χρόνο!!! 

Εν τω μεταξύ, όταν πήγαμε εμείς για να δηλώσουμε τον Αντρέα, ήταν ήδη 18 μηνών, και πληρώσαμε και πρόστιμο, επειδή είχαμε αργήσει. Δηλαδή, αν πάμε να δηλώσουμε ένα μωρό όταν είναι, ξέρω 'γω, ενός μήνα, πρέπει να ξαναπάμε για να δηλώσουμε το όνομα όταν βαφτιστεί; Πωπω, τρελή ταλαιπωρία... Και φυσικά εδώ, επειδή είναι πρεσβεία, πρέπει να κλείσεις και ραντεβού... 

Ανθή, δε θα ήθελα να έχω τη διόρθωσή σου! Του χρόνου που θα πάω πρωινό σχολείο θα έχω σίγουρα πολύ περισσότερη δουλειά, αλλά απ' όσο γνωρίζω, κάθε φιλόλογος παίρνει το πολύ δύο τμήματα Νέων Ελληνικών, οπότε άντε να έχεις να διορθώσεις πενήντα εκθέσεις. Οκ, είναι σοκ μπροστά στις δέκα που έχω στο Εσπερινό, αλλά τι να κάνουμε; 

Στο μαγείρεμα έχω ένα σχετικό πρόγραμμα, δηλαδή συνήθως τη Δευτέρα λαδερό ή ζυμαρικό, την Τρίτη κοτόπουλο ή κρέας (ανάλογα με τι έχουμε φάει την Κυριακή), ή ομελέτα, την Τετάρτη όσπριο ή λαχανικό ή λαδερό, την Πέμπτη κοτόπουλο, κρέας ή ψάρι (εξαρτάται από την Τρίτη), την Παρασκευή το ίδιο με την Τετάρτη και το Σάββατο συνήθως μακαρόνια. Βέβαια, πολλές φορές μένει φαγητό, οπότε το μεταποιώ για την επόμενη μέρα, ή το τρώμε και ως έχει.

Βάσω νομίζω η μάνα σου το έχει παρακάνει λίγο! Πιστεύω ότι όλοι οι γονείς, λίγο ή πολύ έχουν το "αγαπημένο" τους παιδί, αλλά όχι κι έτσι! Μου θυμίζει τη μάνα της Μόνικα και του Ρος στους "Friends"! Εμένα ο πατέρας μου δε δείχνει προτίμηση σε κάποιον, ενώ η μάνα μου μια αμυδρή προτίμηση στον αδελφό μου. Αλλά οι περισσότεροι συγγενείς προτιμούν φανερά τον αδελφό μου, ίσως επειδή σπούδασε στην Αγγλία και δουλεύει στο εξωτερικό, κι αυτό του προσδίδει κάποια αίγλη. Βλακείες, βέβαια, γιατί κι εγώ έχω τόσα πτυχία, αλλά τώρα τι να πεις; Άλλο να λες ότι είσαι καθηγήτρια φιλολογικών, κι άλλο ότι είσαι πυρηνικός φυσικός και κάνεις έρευνα. Τέλος πάντων, χαζομάρες. Πάντως τέτοια διάκριση εγώ δε βίωσα ποτέ μου! 

Καλέ, γιατί δεν έχεις δοκιμάσει ποτέ σου ρεβίθια; Αφού δεν δοκίμασες, πώς ξέρεις ότι δε σ' αρέσουν; :) Εγώ τα έχω φτιάξει: σούπα άσπρη με λεμόνι, σούπα αλευρολέμονο, σούπα με ντομάτα και λαχανικά, γιαχνί στο φούρνο, με ρύζι, με σπανάκι, με κοτόπουλο, φαλάφελ και χούμους! Αυτά τα ολίγα! Δεν έχουμε και τόσο καλή σχέση με τα ρεβίθια, όπως βλέπετε, χαχα!

Σας αφήνω κόρες, μήπως κάνω και καμιά δουλειά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα ρε ανθουλι μου η μαμα σου παει καλα πως της ηρθε κ το πε αυτο οτι ξυνεσαι θελει να σε τρελανει εντελως????

για το τοσο πολυ διορθωμα πραγματικαμου σηκωθηκε η τριχα ενω ημουν πολυ καλη μαθητρια παντα διαβαζα με το που τελειωσε το σχολειο delete νομιζω δεν θα μπορουσα να διαβασω κατι αλλο παρα μονο βιβλια κ περιοδικα κ φυυσικα οχι για μαθηματα χιχιχιχι

χαρα στο κουραγιο σου κουκλιτσα μου!!!

ευτυχως η χτεσινη παρεξηγησουλα λυθηκε κ μαλιστα με μια υπεροχη εκπληξουλα οποτε τελος καλο ολα καλα...

σας αφηνω να σχολασω θα μπω κ παλι με 1η ευκαιρια..

μακια!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια, ξέχασα να σας ρωτήσω: ο Αντρέας, εδώ και 2-3 μέρες, αφήνει το μισό του γάλα. Τον ρώτησα σήμερα το πρωί αν προτιμά να το πίνει με καλαμάκι, αντί για μπιμπερό, και είπε "ναι". Το είπα στον άντρα μου, αλλά μου λέει "πώς θα του δίνουμε το ζεστό γάλα με πλαστικό καλαμάκι;". Εσείς τι κάνατε σ' αυτήν την περίπτωση; Επειδή ξέρω ότι όλες δίνετε γάλα με καλαμάκι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μαρια μου χλιαρο Ανετα πινετε με καλαμακι δοκιμασε το αν δεν ζεματαει μια χαρα ειναι το καλαμακι ειναι ανθεκτικο

Ισως μεγαλωσε ο αντρικος κ θελει καλαμακι

Το πουλακι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...