Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενε " Βροχη με ζεστη σοκολατα και κουβεντουλα"


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!

Ευτυχώς εμείς είμαστε όλοι καλύτερα σήμερα. 

Είχα ραντεβού στο γυναικολόγο πριν λίγο. Είδα το μωράκι, όλα καλά! Έχει πάει 9.6 εκατοστά, κοτζαμάν άνθρωπος δηλαδή. Το είδα και τρισδιάστατο, καθόταν με το κεφάλι ακουμπισμένο στο χέρι, όπως όταν τα φυλάμε για το κρυφτό. Ρώτησα για φύλο, και μου είπε κι αυτός μάαααλλον κορίτσι. Θα πρέπει να αρχίσω να το παίρνω απόφαση ε; :) 

Καγκουράκι με συγκίνησες με τις περιγραφές σου! Ο Νικόλας όσο ήσουν στην κλινική τι έκανε με το γάλα; Δεν ήπιε καθόλου ή ήπιε ξένο; 

Βάσω νομίζω ότι και με το παλιό σύστημα στα σχολεία φαινόταν η διαφορά. Ποια διαφορά, δηλαδή, αλλά στα παιδιά και λίγοι μήνες φαίνονται τεράστιο διάστημα. Π.χ. κάποια παιδιά πήγαιναν σχολείο πεντέμιση χρονών, ενώ κάποια άλλα εξήμιση. Μιλάμε για ένα ολόκληρο χρόνο διαφορά. Κάπως έτσι είναι και τώρα, απλά παίρνουν παιδιά μόνο από την ίδια χρονιά. Δεν το σκέφτηκα ποτέ ότι ο Αντρέας θα είναι από τα μικρότερα παιδιά, πόσο μάλλον να αγχωθώ κιόλας!

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις για τη διατροφή στους παιδικούς! Φαντάζομαι ότι αυτό με το κέρασμα που το βάζει η δασκάλα στη τσάντα ισχύει παντού, οπότε δε θα αγχώνομαι. Εννοείται ότι θα ρωτήσω τα πάντα όταν θα αρχίσουμε το ψάξιμο!

Τη γαλοπούλα βλέπω ότι πολύ τη συνηθίζουν, όμως. Εμείς δεν τρώμε αλλαντικά, δε μου αρέσουν, εμένα τουλάχιστον, και ο Αντρέας δεν έχει φάει ποτέ. Τα θεωρώ πολύ ανθυγιεινά, και δεν έχουν και ωραία γεύση κιόλας (κατ' εμένα, βέβαια). 

Α, είναι τα γενέθλια του άντρα μου σήμερα! Θα φέρει τούρτα, αφού όπως είμαι δεν μπορώ να φτιάξω εγώ μία!

Φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα κουκλιτσες!!! Σημερα εφαγα το πρωινο μου στα πηγαινε –ελα στην τραπεζα!Ειχαμε κανει μια καταθεση στο ατμ για το δανειο και ειδα ότι ειχαν καταμετρησει 100 ευρω λιγοτερα.. Τελικα μου εδειξαν χαρτια ότι τοσα ειχαν μετρησει τα 3 ατομα που ανοιγουν τους φακελους οποτε δεν μπορω να κανω κατι..Μαλλον ο συζυγος τα μετρησε λαθος αν και χτυπιεται που ηταν σωστα..Τωρα μας εγινε μαθημα και καταθεση μονο στο ταμειο!! Μετα πηγα και σουπερ μαρκετ,δουλιτσες στο σπιτι,περασε το πρωινο,σε λιγο θα παρω την μικρη από το σχολειο. Σημερα δεν ηθελε να παει,ξεκινησαμε ωραια και καλα και πριν φτασουμε  δεν ηθελε…

 

Μαγδα μου καποιες προσπαθουμε να τα κανουμε να μην κοιμουνται μαζι μας και άλλες παρακαλανε για να κοιμηθουν μαζι με τα παιδια τους..οι αδικιες της ζωης!!χαχαχα Πνατως η αληθεια είναι ότι είναι τοσο γλυκεια όταν κοιμομαστε αγκαλιτσα και ξυπναει το πρωι και πριν ανοιξει τα ματια ,χαμογελαει επειδη της μιλαω…Κι εμας μας εδωσαν ένα χαρτι ότι μπορουμε να κανουμε κατ ιδιαν συναντηση με τον ψυχολογο αλλα δεν νομιζω ότι υπαρχει καποιος λογος,κατι να θελω να ρωτησω,αφου η δασκαλα μου ειπε ότι η συμπεριφορα της είναι αψογη.Οντως ο Βασιλης είναι πολύ ανεπτυγμενος για την ηλικια του  και όχι μονο σωματικα ,είναι πολύ ωριμος!!!Να παινεψουμε τον γαμπρο!!χαχαχα Να με ακουσει ο αντρας μου…μου ελεγε δεν πιστευω να λετε τετοια;;Εμεις;;;του λεω,Ποτε!!!

 

Κατερινα κατι ακουσα για μια σοβαρη γριπη που κυκλοφορει,σαν τον Η1Ν1 και μαλλον τα εχει ριξει νοκ αουτ τα παιδακια…Τι καλα που τους αρεσε το θεατρο!!να δω ποτε θα την παω κι εγω την δικια μου…ΑΝτε να γινει τελειως καλα και ο Δημητρης!!!

 

Αννα Μαρια σε πειραζουν τα ρεβυθια;καπου διαβαζα ότι είναι πιο καλα από τα αλλα οσπρια και για τις θηλαζουσες ,επειδη περνανε στο γαλα. Αλλα αμα είναι να σε πειραξει ,αστο καλυτερα!Τελικα ειδα κι εμας σημερα στο προγραμμα κορν φλεικς…τι τα μελεταγαμε..χαχα!! Βεβαια παιζει ρολο και τι κορν φλεικς είναι,αν  και δεν νομιζω να παιρνουν τιποτα βιολογικα…!!!Παντως αφου θα πληρωσεις που θα πληρωσεις να το ψαξεις καλα,Εμας παντως αν και δημοτικος,κανουν καλη δουλεια..Η προηγουμενη και αυτή η εβδομαδα ηταν αφιερωμενες στα σχηματα.Μεχρι και για τον πικασο εμαθαν και εκαναν εργα-κολαζ με βαση τον κυβισμο…Στην εισοδο τα εχουν εκθεσει και τις προαλλες ψαχνω να βρω της Κωνσταντινας και το δικο της πως το ειχε ονομασει; Η μαμα μου!! Ελιωσα μιλαμεεεεε!!!!! Για το υψος ρε κοριτσια,οσο είναι να ψηλωσουν θα ψηλωσουν…λιγο τα γονιδια,λιγο η διατροφη.δεν μπορω να αγχωθω και για υτο….ουτε να την τραβαω να ψηλωσει!!

 

Μαρινα 4 κιλακια δεν είναι τιποτα,Από ότι βλεπω εχεις χασει 26 οποτε τα πας περιφημα!!!

 

Κατερινα σιγα μην σε μαλωσουμε που δεν τα σχολιαζεις όλα!!Εσυ να μπαινεις να μας λες τα νεακια σας να λιωνουμε από την ευτυχια σας!!! Πολύ συνωστισμός στο στηθος σου ε;χαχα αλλα αφου τα βολευεις μια χαρα!!!! Πολύ καλα το πηραν και τα παιδια,στην αρχη ελεγα ότι ενιωσε ζηλια η Αγγελικη αλλα όλα οκ,είναι η μεγαλη αδερφη και θα σε βοηθαει πολύ!!και ο Νικολας μια χαρα,όταν μεγαλωσει και ο Γιωργακης θα παιζουν πολύ!!! Η Κωνσταντινα ξυπναει βρεγμενη,επειδη θελω να κοιμαται κατά τις 8-8.30 πινει 8 παρα το γαλα ,οποτε δεν προλαβαινει να το κατουρησει ξυπνια…αν την ξυπνησω ή που δεν θα θελει να ξυπνησει…ή που θα γκρινιαζει,η παιδιατρος μου ειπε να μην την ξυπναω,θα ωριμασει και θα τα κραταει…αντε να δουμε…

 

Βασω αντε κανονιστε κι εσεις με τον αντρουλη,Βεβαια την περισσοτερη ωρα μιλαγαμε για την Κωνσταντινα…αλλα τουλαχιστον μιλαγαμε οι δυο μας!!!χαχα  Τα ρεβυθια εμενα δεν ξερω πως τα ειδε με καλο ματι…τα ειδε ισως σαν παιχνιδι και μου ελεγε μπαλακια και μπαλακια…

 

Εφυγααααααα!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aννα Μαρια μαζι γραφαμε!!!Χρονια πολλα για τον αντρα σου!!Να τον χαιρεστε!!!Τι γλυκο μωρακι σου!!μεγαλωνει το κοριτσακι σου!!ναι ,πρεπει να το παρεις αποφαση!!χαχα!!!Θα δεις τι τελεια που θα ειναι!!!! Αλλαντικα εμας δεν δινουν,ουτε εγω δινω στην Κωνσταντινα,και πιτσα πουεχω φτιαξει ,τα εβγαλε απο μονη της.

 

φιλακια σε ολες!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλεξάνδρα πώς τα μισώ τα πήγαινε-έλα στην τράπεζα και γενικά σε τέτοιες δουλειές. Εμείς δεν έχουμε κάνει ποτέ κατάθεση σε ΑΤΜ, κι ευτυχώς τη δόση του δανείου μου την κόβουν από το μισθό πριν μου τον καταθέσουν, οπότε δεν έχω να πηγαινοέρχομαι και να ταλαιπωρούμαι.

Δε με πειράζουν τα ρεβίθια γενικώς, μόνο τώρα που είμαι χάλια, δεν τρώω όσπρια γενικώς, γιατί είμαι που είμαι φουσκωμένη, έτσι και φάω και όσπρια... δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει. Στις 5 Γενάρη έκανε η μάνα μου φασολάδα, αλλά έβαλε μέσα πατάτες, κι έφαγα κυρίως πατάτες. Τα ελάχιστα φασόλια πάντως που έφαγα, έκαναν την κοιλιά μου τούμπανο... Την περασμένη Τετάρτη έκανα φακές από τις κόκκινες, που δε φουσκώνουν, αλλά και πάλι φούσκωσα. 

Ο Αντρεάς γενικώς τρώει όσπρια, φτάνει να μην είναι νερόβραστα.

Καλά, πολύ προχωρημένος ο παιδικός! Άκου Πικάσο και κυβισμός!!!

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές για τον άντρα μου!

Πίτσα, πίτσα, είχαμε στο πρόγραμμα να φτιάξουμε το περασμένο Σάββατο, αλλά έτσι όπως ήμασταν... ούτε κουβέντα... Επειδή πήραμε τα υλικά, ίσως την φτιάξω αύριο. Πάντως, ποτέ δε βάζω αλλαντικά, μόνο τυριά και λαχανικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια να σου ζησει ο αντρας σου!οτι καλυτερο!με το καλο να γινει και δευτερη φορα μπαμπακας!

Αλεξανδρα τι ωραιες δημιουργιες το Κωσταντινακι!σου χει λατρεια, το ονομασε η μαμα μου!πως να μην καμαρωνεις?κι εγω αυτο λεω οσο ειναι να ψηλωσει θα ψηλωσει!καλα να ειναι, γερα και υγιη!

ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ τελικα σημερα!την αλλη Πεμπτη εκλεισα για σαλπιγγογραφια!Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να πω,κι εμεις δεν ειχαμε ποτε προβλημα με το ατμ...Τωρα δεν την ξαναπαταμε...!!κι εγω δεν πολυχρησιμοποιω αλλαντικα.Αλλα στην πιτσα θελω λιγο μπεικον..αλλα κανω και σκετη με μανιταρια  και πιπεριες.ή ελληνικη με φετα,ελιες,κρεμμυδι.

 

Βασω δεν πειραζει που αδιαθετησες,θα κανεις την εξετασουλα και ολα θα πανε καλα!!!

 

Ρε κοριτσια το ακουσα που ενας δασκαλος για να τιμωρησει ενα παιδακι 8 χρ εβαλε ολους τους συμμαθητες του να το χαστουκισουν;;τι αλλο θα ακουσουμε;;εμπιστευομαστε τα παιδια μας σε τετοιους ανθρωπους!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KATEΡΙΝΑ κανεις και ταντεμ???μα ποσα μπραβο να σου πω???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

ποση ψυχραιμια εχεις κοριτσι μου?θηλαζεις τα παιδια και διαβαζεις και παραμυθι ταυτοχρονα???

ενα θα σου πω...θελω να σου μοιασω,...εισαι πραγματικα το προτυπο μου!!!

ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!

ΑΞΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!ποτε δε σε ακουσα να λες κουραστηκα κτλ.οποτε κι εγω δε γκρινιαζω...

εμενα εφυγε ο αντρας μου ναι και ειμαι μονη αλλα οοοοχιιι δε θα γκρινιαξω...μια χαρα ειμαστε!

ο μικρος ολο με τραβαει να του βαζω τραγουδακια στο Pc να βλεπει!αυτη τη μπεμπε λιλη και το μαικ το φασολακι τα εχω ακουσει απειρες φορες~!!!

αχ τραβαει το πληκτρολογιο θα ξαναμπωωωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας φιλεναδιτσες μου καταρχην να πω respect υποκλινομαι πραγματικα κατερινιω υποκλινομαι βρηκες χρονο κ μπηκες κ δε μας ξεχασες με 3 μωρα???συμφωνω με μωρουδενια κ εγω τις δυο κατερινες σας εχω προτυπα κ παιρνω μεγαλη δυναμη οταν δεν την παλευω κ σημερα ειναι μια τετοια μερα θα σας πω παρακατω...

θα τα πανε μια χαρα ολα τα μπεμπινια παρειτσα κ θα χεις βοηθω το αγγελικω θα ναι μανουλα κ αυτη ετσι ημουν κ εγω για ινα το παιδακι μου ηταν κ ειναι ακομα η αδερφη μου κ ας εχουμε μονο 2 χρονια διαφορα.

τι σου λαχε ρε αλεξ με ατμ εμεινα στα πα κ στο μειλ αντε να πεισεις πως δεν εισαι ελεφαντας πανε τα 100 ευρακια σνιφφφ

λοιπον ας σας πω κ τα δικα μου μαντατα κ σχολιαζω παραλληλα το καταστημα που δουλευω κλεινει ναι ετσι ξαφνικα ενω τα πηγαινει τελεια κανουν συγχωνευσεις κ κραταν μονο τα μεγαλα θα κλεισουν 22 κ ειμαστε ενα απο αυτο εγω ακομα δεν ξερω που θα παω η λαυριο 40 χλμ απο το σπιτι σπαστο δεν παλευεται με τιποτα η κορωπι πολυ κοντα μου απλα εκει εχω ενα θεμα αν παω αλλα δε θελω να αναφερθω εδω δεν εχουμε κ ομαδα γαμωτο..

με λιγα λογια σκ...λες..

δε ξερω τι με πειραζει πιο πολυ οτι χανω εναν υπεροχο προισταμενο που με εχει μαθει απειρα κ που με εχει στηριξει απιστευτα συναδελφους φιλους 

την καθημερινη μου συνηθεια ναι με πειραζει ακομα που δε θα βλεπω κ τους τοιχους τη θεση μου οικιες εικονες οσο χαζο κ αν ακουγεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε κοριτσακια πως καταλαβαινεται αν θα ναι το μικροτερο παιδι οταν θα παει σχολειο ο βασιλης μου τι θα ναι 24-9-10???που γεννηθηκε 

εγω παντως στο σχολειο ημουν παντα η μικροτερη κουβαλο ολοκληρο15-12-81 γεννηθηκα χρονο για 15 μερες μιας κ γεννηθηκα 81  αλλα παραλιγο 82 για δυο βδομαδες

ρε καγκουρακι αναλαμπη τη σουπερ μαμα εισαι εσυ θηλαζεις δυο ανθρωπακια παραλληλα?????

βασουλα μου δε πειραζει για περιοδο θα βαλετε μπρος τωρα που θα κανεις κ τις εξετασουλες κ θα ρθει συντομα

αννα μαρια να χαιρεσαι τον αντρουλη υγεια ευτυχια κ μια δουλειτσα αν θυμαμαι καλα θελετε να βρει δουλειτσα..

κοριτσακι κατα πασα πιθανοτητα οσο το λες θα το εμπεδωσεις κ σε λιγο θα αρχισεις να ανυπομονεις!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλες,

Αννα Μαρια να χαιρεσαι τον αντρα σου, πολυχρονος και να σας καμαρωνει!! Ειδες το σπορακι σου ε, αντε μαλλον πρεπει να συνηθιζεις οτι θα κανεις εναν κοριτσαρο!

Ο Νικολας την Παρασκευη που γεννησα ειχε θηλασει το πρωι, το σαββατο ηρθαν στο μαιευτηριο και με ειδαν οποτε θηλασε εκει, θεαμα εγινα μας εβλεπαν σαν εξωγηινους, την Κυριακη δεν τον ειδα καθολου και την δευτερα που γυρισα θηλασε παλι. Οσο ελειπα επινε γαλα φρεσκο, δεν πινει ομως καμια σπουδαια ποσοτητα μεχρι 160-180 του εδινε η μαμα μου. Παρουσια μου παντα του φτιαχνω πρωι και βραδυ αλλα ζητημα να πιει 60-70 ml.

Βασω θα ειναι η τυχερη σας φορα αυτη και σε αυτη την περιοδο θα ερθει το σπορακι, εχω ακουσει οτι πολλες κοπελες μετα απο σαλπιγγογραφια εμειναν αμεσως εγκυες.

Αλεξανδρα λες δηλαδη οτι λαθος μετρησε ο αντρας σου, κριμα τοση ταλαιπωρια. Πολυ γλυκια η Κωσταντινα και τους κανουν και ωραια πραγματα στον σταθμο, ολα αυτα τους μενουν και με το παραπανω.

Μαρινα αν δεχθεις οτι καποια πραγματα αλλαζουν στη ζωη σου με τον ερχομο ενος ή και περισσοτερων παιδιων ε δεν παραπονιεσαι και τοσο, εγω αυτες τις μερες εχω βοηθεια απο την μαμα μου αλλα και πριν αλλα και μετα θα ειμαι αρκετες ωρες μονη μου με τα πιτσιρικακια γιατι ο αντρας μου δουλευει στην Κορινθο και γυριζει καθε βραδυ κατα τις 9.

Χθες ημουν μονη και επρεπε να κανουν και τα τρια μπανιο, χαμος δεν βγαινει με τιποτα οποτε του ειπα να προσπαθει να ερχεται μεχρι τις 20:30 γιατι αλλιως δεν.

Μαγδα τι να πω για την δουλεια αλλου πιο κοντα δεν εχει καλα το Λαυριο ειναι πολυ μακρια ακομα και για σενα που μενεις τοσο νοτια. Τωρα τα περνουν ανα χρονια σχολειο, δηλαδη ολα του 2009 μαζι, ολα του 2010 μαζι κοκ, οποτε εσενα θα ειναι καλα προς τα μικροτερα βεβαια. Θα ειναι μερικα μισο χρονο και μεγαλυτερα του και σιγουρα θα ειναι και καποια μικροτερα του για 3-4 μηνες. Εμενα μου εχουν πει οτι αυτη η διαφορα φαινεται μεχρι και την δευτερα δημοτικου, και τα πιο μικρα κουραζονται και δεν συγκεντρωνονται τοσο ευκολα. Οπως ειπε και η Κατερινα τα δικα μας που ειναι γεννημενα Δεκεμβρη θα ειναι τα πιο μικρουλια.

Δεν θυμαμαι κατι αλλο, κλεινουν τα ματακια μου. Κοιμουνται ολα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια και ευχαριστώ για τις ευχές για τον άντρα μου!

Βάσω δεν πειράζει που αδιαθέτησες, θα κάνεις την εξέταση και θα μείνεις έγκυος στο πιτς φιτίλι!

Αλεξάνδρα τελικά έφτιαξα σήμερα πίτσα! Έβαλα πιπεριά, μανιτάρι, ελιές και κρεμμύδι. Έγινε πολύ ωραία!

Το άκουσα αυτό με το δάσκαλο. Οκ, αυτοί είναι οι εξαιρέσεις και είναι να μη σου τύχει. Εμείς είχαμε έναν δάσκαλο ολίγον τι ανώμαλο, όχι σεξουαλικά, αλλά του άρεσε να βασανίζει τα παιδιά. Τότε, ενώ απαγορευόταν το ξύλο, συχνά οι διευθυντές έκαναν τα στραβά μάτια, ενώ πολλοί γονείς ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ από το δάσκαλο να δέρνει τα παιδιά τους για "να βάλουν μυαλό". Πολλοί του το ζητούσαν κιόλας. Ε, αυτός εφεύρισκε απίστευτα πράγματα για να μας βασανίζει, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις, το έκανε με πονηρό τρόπο, δηλαδή σαν αστείο, οπότε κι εμείς αντί να κλάψουμε, γελούσαμε, γιατί νομίζαμε ότι είναι αστείο. Το καλοκαίρι που δε φορούσαμε καλσόν τα κορίτσια, και που τα αγόρια φορούσαν κοντά παντελονάκια, έπαιρνε μια βέργα και μας έδινε με τη βέργα μία στο μπούτι, με τέτοιο τρόπο που κοκκίνιζε μια ευθεία γραμμή, κι έλεγε ότι έκανε "περιθώριο", κι εμείς τα ηλίθια χαζογελούσαμε. Μας γαργαλούσε στα καλά καθούμενα, όπως ήμασταν αμέριμνοι, ενώ για τα κορίτσια είχε σκεφτεί κάτι σατανικό: όσες είχαμε μακριά μαλλιά, μας τα έκλεινε μέσα στο παράθυρο, και συχνά έκλεινε τα μαλλιά δύο κοριτσιών, κι έβγαινε έξω και τα έδενε μεταξύ τους. Κι εμείς να χαζογελάμε που ο κύριος κάνει τέτοια ωραία αστεία. Αλλά υπήρχαν και παιδιά που οι γονείς τους του είχαν πει να τα δέρνει, κι αυτά τρώγανε το πολύ και σοβαρό ξύλο. Με το παραμικρό που έκαναν, τα σκότωνε στο ξύλο και μετά τα ξεφτίλιζε, τους άδειαζε τη τσάντα, τους έπαιρνε όλα τα βιβλία, γιατί "είναι δικά του, επειδή τους τα έδωσε αυτός", τους άφηνε κασετίνα και πρόχειρο τετράδιο, και τους έλεγε να πάρουν τηλέφωνο σπίτι τους να έρθουν να τους πάρουν, γιατί τους διώχνει απ' το σχολείο. Το παιδί να ξέρει ότι αν γινόταν κάτι τέτοιο, θα έτρωγε και ξύλο απ' τους γονείς, οπότε να κλαίει και να τον παρακαλεί να το δεχτεί πίσω, να υπόσχεται ότι θα είναι καλό παιδί, κ.λπ. Εναλλακτικά, όταν έκαναν αταξίες 2-3 παιδιά, τους έλεγε ότι θα τα χωρίσει, γιατί μαζί κάνουν πολλή φασαρία και δεν τον αφήνουν να κάνει μάθημα, και τα έβαζε να διαλέξουν πού θέλουν να πάνε. Αν σκεφτείτε ότι αυτό συνήθως το έκανε με δύο δίδυμα κοριτσάκια, που πήγαιναν παντού μαζί, καταλαβαίνετε τι δράματα είχαμε. Και το απίστευτο είναι ότι αυτός ο άνθρωπος θεωρούνταν από όλους, συναδέλφους, γονείς, αλλά ΚΑΙ μαθητές, ως κορυφαίος δάσκαλος.

Μάγδα κρίμα που θα πρέπει να αλλάξεις κατάστημα... Όταν συνηθίζεις κάπου και περνάς καλά, είναι άσχημο να πρέπει να φύγεις ντε και καλά. Για εμάς δυστυχώς αυτό είναι το αυτονόητο, κάθε οκτώ χρόνια το πολύ πρέπει να αλλάζουμε σχολείο. Αν δεν αλλάξουμε στα οκτώ χρόνια, μας αλλάζουν από μόνοι τους.

Καγκουράκι πώς πάνε οι θηλασμοί; Καλά, πολύ γέλασα με το Νικόλα που θήλαζε στην κλινική και σας κοιτούσαν σαν εξωγήινους, χαχαχαχα! 

Αυτό με το μπάνιο πολύ δύσκολο. Μακάρι να έρχεται έστω και λίγο νωρίτερα ο άντρας σου να σε βοηθά.

Πωπω, εγώ με τίποτα δε θα άντεχα στο σπίτι συνέχεια με παιδιά. Αν δε δούλευα, θα είχα τρελαθεί. 

Σας φιλώ κόρες!

Τα λέμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας γεια σας, πρεπει να κοιμηθω αλλα ειπα να περασω μια βολτα, τα βραδια ειμαι σαν ζομπι οτι κανω το κανω τελειως μηχανικα με αποτελεσμα το πρωι να μην θυμαμαι τιποτα και να μην περνω χαμπαρι, χθες δεν καταλαβα ποτε ηρθε η Αγγελικη στο κρεβατι μας, ουτε και ποτε εφυγε και καποια στιγμη μου εφερε ο αντρας μου τον μικρο και φανταστειτε το portbebe ειναι απο την πλευρα μου.

Σημερα κοιμηθηκα 1,5 ωρα το μεσημερι και κατι ηταν, θα προσπαθω να κοιμαμαι και λιγο μεσα στη μερα γιατι δεν βγαινει η νυχτα. Επισης μετα τις 7 ημουν μονη και με τα τρια, πανικος στο σπιτι ηθελε η Αγγελικη να ζωγραφισει της μουτζουρωνε ο Νικολας τις ζωγραφιες, να θηλαζω παραλληλα και τον μικρο μου εκαναν ενα δωματιο χαλια και το ειχα ψιλομαζεψει γιατι λεω ε σε καμια ωρα θα πιουνε γαλα, μπανιο ποσο θα παιξουν. Ειχα πολυ νευρικοτητα φωναξα και κανα δυο φορες στην Αγγελικη, ο Νικολας ασταματητος, ο μικρος να κλαιει καθε φορα που τον αφηνα για να ετοιμασω τα αλλα δυο, και ημουν και μονη παλι μεχρι να κοιμηθουν, τελικα ομως τα καταφεραμε και σημερα και κοιμουνται τωρα τα αγγελουδια μου αχ δεν θελω να παραπονιεμαι και να τους φωναζω ειδικα στην Αγγελικη.

Αννα Μαρια καλα αυτος δεν ηταν δασκαλος παπαπα διαβαζα τι σας εκανε και σοκαριστηκα, καλα επιτρεποταν να κανει τετοια για τι ταξη μιλαμε μη μου πεις δημοτικο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! 

Τι κάνετε;

Εμείς κλασικά, ο Αντρέας ακόμα είναι λίγο αρρωστούλης, έχει αρκετή μύξα και μια-δυο φορές τη μέρα ανεβάζει δέκατα, αλλά πολύ ελαφριά, γύρω στο 37.2-37.5 και κάνει ιδιοτροπίες.

Το πρωί όταν ξύπνησε είπα στον άντρα μου κι έφερε τον ορό να του βάλουμε στη μύτη, και μόλις τον είδε ο Αντρέας κάνει "ΟΧΙ! ΟΧΙ! ΟΧΙ!!!" και μετά έβαζε την κουβέρτα στο κεφάλι του για να κρυφτεί και να μην του βάλουμε ορό!

Καγκουράκι είναι λογικό να κουράζεσαι και να εκνευρίζεσαι. Είναι πολύ δύσκολο να είσαι μόνη τόσες ώρες με τρία μικρά παιδιά, απ' τα οποία το ένα νεογέννητο. Ο Νικόλας είναι πολύ μικρούλης ακόμα και δεν είναι εύκολο να μαζευτεί. Κι ο Αντρέας είναι μωρό που βαριέται πολύ εύκολα. Σήμερα το πρωί χτυπιόταν να του φτιάξω ζυμάρι για να παίξει, σε σημείο που δε με άφηνε να καθίσω και μου έλεγε "όχι πο-υθόνα (πολυθρόνα), μόνο ζυμά-ι". Του έφτιαξα, και σε ένα δεκάλεπτο το βαρέθηκε και το παράτησε.

Πάντως μη σκέφτεσαι την ακαταστασία, αυτό είναι πραγματικά το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολεί. Εμείς όσο κι αν συγυρίζουμε, ο Αντρέας τα κάνει μπάχαλο σε ένα δευτερόλεπτο, συχνά ακόμα και την ίδια την ώρα που συγυρίζουμε. Σήμερα πάντως, δεν μπορώ να πω, με βοήθησε. Καθάριζα το δωμάτιό μου, και του έδινα διάφορα πράγματα και του έλεγα "αυτό βάλ'το στο τραπέζι της κουζίνας" "αυτό πάρ' το στο μπάνιο" και τα έκανε όλα! Συνήθως, όμως, τον πιάνει η γαϊδουριά του, και μου λέει απλά "όχι".

Ο δάσκαλος που λέω μας έκανε μάθημα στη δευτέρα δημοτικού. Πραγματικά δεν ξέρω τι επιτρεπόταν τότε και τι όχι, σίγουρα το ξύλο δεν επιτρεπόταν, αλλά όταν οι γονείς πήγαιναν και του έλεγαν να δέρνει τα παιδιά τους, ποιος να τον καταγγείλει; Άσε που ήταν πάρα πολύ αγαπητός, γιατί όλα εκείνα τα τρελά πράγματα, δεν τα έκανε για τιμωρία, αλλά για αστείο. Δηλαδή, "πάρε μία με τη βέργα στο μπούτι να σου κάνω 'περιθώριο', όχι επειδή έκανες αταξία, αλλά για να γελάσουμε, χαχα". Νομίζω κι αυτός ήταν πολύ πονηρός και πρόσεχε, δηλαδή αν έκοβε κάποιους γονείς ότι θα έκαναν καταγγελία, δεν πείραζε το παιδί τους. Π.χ. εμένα δε μου έκανε ποτέ τίποτα, ούτε και στην κολλητή μου, που οι γονείς της ήταν και οι δύο εκπαιδευτικοί. 

Τέλος πάντων, σας αφήνω, γιατί πρέπει να ετοιμάσω τη γιορτή των Τριών Ιεραρχών. Ω ναι, τη φορτώθηκα κι αυτήν, ενώ είναι ξεκάθαρα δουλειά του θεολόγου. Είχαμε πει ότι, αφού μαζί με την εν λόγω γιορτή, θα κάνουμε και συναυλία, θα αναλάβω εγώ να κάνω τη σύνδεση γιορτής-συναυλίας, κ.λπ., να γράψω τα κείμενα, να κάνω τις πρόβες, κ.λπ. Για να πω την αλήθεια, το προτιμούσα, γιατί ο θεολόγος είναι πολύ του πασαλείμματος, π.χ. είχε αναλάβει τη χριστουγεννιάτικη γιορτή, και έψαχνε μαθητές για να συμμετάσχουν μια μέρα πριν! Θα έχουμε και κόσμο, και δε θέλουμε να γίνουμε ρεζίλι. Τελικά, όμως, θα γίνει ξεχωριστά η γιορτή των Τριών Ιεραρχών στις 29/1 και ξεχωριστά η συναυλία στις 4/2, αλλά ο θεολόγος μια χαρά τα κατάφερε και ξεγλίστρισε, ενώ έχει και μείωση ωρών για γιορτές. Γκρρρρ... Ουφ, ξύπνησε  κι ο μικρός και γκρινιάζειιιι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κουκλες

δεν καταλαβα για ποτε περασε κι αυτη η βδομαδα πλακα πλακα εκλεισα δυο μηνες που δουλευω χαμπαρι δεν θα παρω ποτε θα περασει το πενταμηνο,σημερα ηρθε σπιτι μου η κοπελα που δουλευουμε μαζι με τα παιδια της ,ηρθαν και δυο φιλοι του Νικου μια χαρα παιξανε κανανε ενα μικρο χαμο αλλα λογικο ειναι,χθες πηγα τον Νικο στον οφθαλμιατρο γιατι παραπονιοταν οτι εβλεπε θολα απο το ενα ματι,τελικα εχει 1 βαθμο μυωπια στο ενα ματι και λιγο αστιγματισμο,μας εγραψε ξεκουραστικα γυαλια να τα φοραει οταν διαβαζειοταν βλεπει τηλεοραση,υπολογιστη κτλ.ευτυχως το πηρε καλα γιατι ελεγε οτι δεν θελει γυαλια να τα φοραει συνεχεια και του αρεσαν κιολας

 

Αννα Μαρια καλα ο δασκαλος απεριγραπτος και μαρεσει που ηταν ολα τοσο αστεια καλα οι γονεις να ζητανε να δερνουν τα παιδια τους τρελα πραγματα,ηταν αναμενομενο οτι θα αναλαβεις σευ τη γιορτη αφου εχεις γινει ειδικη πια απο τοτε που σε ξερω παντα εσυ αναλαμβανεις

 

Κατερινακι μου ποσο σε καταλαβαινω σιγα σιγα θα βρειτε τους ρυθμους σας θα δεις θα μεγαλωσει γρηγορα το μικρουλη σου και δεν θα το καταλαβεις ,προσπαθησε να κοιμασαι την ημερα οσο μπορεις,οταν ηταν μωρο ο Δημητρης θυμαμαι τον εαυτο μου να εχω τον Δημητρη στο στηθος και ταυτοχρονα να ετοιμαζω τοστ για να φανε οι αλλοι δυο οταν ημουν μονη ηταν πραγματικα δυσκολα θα περασουν συντομα ολα θα δεις κανε υπομονη και θα ειστε πολυ καλυτερα,εγω μπανιο τους κανω ολους μαζι στη μπανιερα καλα εσυ δεν μπορεις ακομα αλλα πολυ αργοτερα στο προτεινω

 

Μαγδα κριμα που κλεινει το καταστημα που δουλευεις ,μονο να σε βαλουν οσο πιο κοντα στο σπιτι σου και ολα θα γινουν θα συνηθισεις οπου και να πας μη στεναχωριεσαι ,οπως σου ειπαν και τα κοριτσια τα παιδια στο σχολειο τα παιρνουν ανα χρονια απλα αυτα που ειναι στο τελος οπως ο δικος μου και η Αγγελικη της Κατερινα θα ειναι απο τα μικροτερα στην ταξη σκεψου ενα παιδια που ειναι στις αρχες του χρονου και ενα στο τελος σιγουρα εχει διαφορα

 

Βασω μαρεσει που λες δεν ειμαστε και το πρωτο μποι ποσο επρεπε να ειστε δηλαδα 2 μετρα;μια χαρα ψηλοι ειστε και οι δυο ,εμεις ειμαστε 1,70 εγω και 1.84 ο αντρας μου ,εγω παντως μας θεωρω ψηλους....

 

Αλεξανδρα τι παθατε με τα λεφτα κριμα δεν ειμαστε για τετοια στις μερες μας φανταζομαι ποσο θα στεναχωρεθηκατε....

 

τα λεμε κουκλες καλο βραδυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Κουράστηκα πολύ στο σχολείο σήμερα, είχα κενό την πρώτη ώρα κι έκανα διάφορες δουλειές, απουσίες μαθητών, πρακτικά συνεδριάσεων, φωτοτυπίες, και μετά τέσσερις συνεχόμενες ώρες μάθημα. Ευτυχώς βρήκα μαθητές για τη γιορτή. Στην αρχή της χρονιάς, όπως και πέρσι, προσπαθούσα κάθε φορά να βάζω καινούριους μαθητές, και να δίνω ευκαιρίες και σε μαθητές που δεν πολυ-συμμετέχουν στα κοινά και δε φαίνονται πολύ στο σχολείο, αλλά έχει πολύ κυνήγι, άπειρες πρόβες (γιατί οι περισσότεροι από αυτούς δυσκολεύονται να διαβάσουν), και άγχος, οπότε τώρα βάζω τους ίδιους ξανά και ξανά και δε με νοιάζει. 

Κατερίνα κι εγώ δεν κατάλαβα πώς πέρασε η εβδομάδα, αφού Δευτέρα και Τρίτη δεν πήγα σχολείο, και Τετάρτη δεν κάναμε μαθήματα!

Κι εγώ έτσι άρχισα με τα γυαλιά, όπως ο Νίκος. Αρχικά τα φόρεσα για τον πίνακα και την τηλεόραση (υπολογιστές τότε δεν είχαμε!), και μάλιστα είχα λιγότερο από ένα βαθμό μυωπία. Σιγά σιγά άρχισα να τα φοράω συνέχεια, γιατί ανέβαινε η μυωπία, και κατέληξα να έχω 39879879087 βαθμούς. Πάντως εγώ είχα ενθουσιαστεί που φόρεσα γυαλιά, επειδή όλοι οι μεγάλοι στο περιβάλλον μου φορούσαν, και ένιωθα ότι έτσι μεγαλώνω. Αφού μου είχε ευχηθεί η γιαγιά μου "αχρείαστα να είναι" κι αναρωτιόμουν γιατί να μου πει τέτοια χαζομάρα! 

Ο δάσκαλος αυτός ήταν περίπτωση, βέβαια. Ήταν πολύ πονηρός και μας έκανε να νομίζουμε ότι είναι ο σούπερ διασκεδαστικός δάσκαλος, κι ότι στο μάθημά του αποκλείεται να πλήξουμε. Ξέρω 'γω, μπορεί να το πίστευε κιόλας. 

Ο Νίκος τώρα δεν κάνει μπάνιο μόνος του; Ξέχασα πότε αρχίσαμε εμείς να κάνουμε μπάνιο μόνοι μας. :) 

Σας φιλώ όλες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια κι εγω φορουσα ξεκουραστικα γυαλια στο λυκειο επειδη ειχα λιγη μυωπια δεν θυμαμαι βαθμους,τωρα ομως και εδω και πολλα χρονια δεν τα χρειαζομαι καν δεν αυξηθηκε η μυωπια μου και δεν εχω καν θεμα, αν παρει απο μενα ισως δεν αυξηθει,το καλοκαιρι κανουν μονα τους ντουζ εκτος απο τον Δημητρη φυσικα ,τον χειμωνα τους βαζω στη μπανιερα ολους μαζι επειδη θελουν να παιξουν και λιγο,τα μεγαλα σαπουνιζονται μονα τους ισως μας εμεινε συνηθεια γιατι αυτο το καναμε οταν ηταν μικροτερα και τους αρεσει ακομα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπερα κοριτσια! Τι κανετε; Εμεις γενικα καλα, εμενα με τριγυρναει καποια ιωση εδω και μερες αλλα ειναι σε ελεγχομενη κατασταση, ελπισω μονο να μην κολλησω παλι το μικρο...

Αννα Μαρια συνηθισε το, κοπελαρα θα κανεις! Να δεις θα ξετρελαθεις με τα ναζια και τις γλυκες της! Μακαρι αν αποφασισουμε να κανουμε δευτερο ποτε να ειναι κοριτσι, σαν τρελη το θελω!Τελεια τα νεα για το μπεμπε, ολα καλα πανε! Να χαιρεσαι τον αντρα σου, παντα γερος να ειναι! Οσο για τη γιρτη, ε αφου εχεις γινει θεσμος πια!Περαστικα στον Αντρικο!

Κατερινακι Καγκουρακι εισαι πραγματικα αξιοθαυμαστη! Δν εχω λογια, εγω πελαγωνω με ενα παιδι και το σπιτι ειναι παντα ακαταστατο. Καθαρο μεν, ακαταστατο δε!Να τα χαιρεσαι τα κουκλια σου!

Κατερινα ΚΑ κι εσυ επισης! Πως τα προλαβαινεις δεν ξερω! Κι εμενα ειστε τα προτυπα μου! Ενταξει αφου δεν ειναι τιποτα σοβαρο στο ματακι μια χαρα!

Μαρινακι μου εχασες 24 κιλα; Μπραβο βρε θηριο! Εγω εχω αρχισει περπατημα γιατι κι εγω εβαλα μεσα σε ενα χρονο σχεδον 8 κιλα κι οσο να'ναι φαινονται! Ξεκιναω νωιτερα μιση ωρα τουλαχιστον 3 φορες την εβδομαδα κι ετσι ηδη εχω δει διαφορα, βεβαια με μια σχετικη προσοχη και στη διατροφη. εχασα 2 κιλα σε δεκα μερες και βλεπουμε...

Βασουλα μην αγχωνεσαι, θα κανεις την εξεταση και ολα θα πανε καλα και συντομα θα εχεις ενα καλο νεο!!!

Για τους δασκαλους τι να πω! Και για αυτον τον πονηρο της Αννας Μαριας αλλα κυριως για τον αλλο τον τωρινο! Αν ειναι δυνατον, εβαλε 8 χρονα παιδακια να ακινητοποιησουν τον συμμαθητη τους και να του ριχνουν μπουνιες και σφαλιαρες! Περαν του απανθρωπου του θεματος τι διδαγμα ειναι αυτο για τα παιδια;;; Αυτος πρεπει αυτοματως να παφθει απο δασκαλος και να παει και φυλακη! Ελεος πια! Εδω στην Ελλαδα καποτε το να γινεις δασκαλος ηταν απλα η ευκολη επιλογη για οσους ηθελα να καθονται επι πληρωμη τρεις μηνες! Κανενα κριτηριο επιλογης και ο καθε βλαμμενος και αρρωστος επαιρνε στα χερια του παιδικες ψυχες! Αυτα πληρωνουμε τωρα με τετοια περιστατικα, με παιδεραστιες και αλλα πολλα! Αει σιχτιρ!

Το αλλο το μαθατε; ΜΕ τους λιμενικους που στην προσπαθεια τους δηθεν να ρυμουλκυσουν μια βαρκα με μλαθρομεταναστες την βουλιαξαν και μετα οποιον πηγαινε να ανεβει στο σκαφος τους τον πεταγαν στη θαλασσα να πνιγει, ακομα και μαμαδες με μωρα παιδια επνιξαν τα καθαρματα και τους φωναζαν φακ γιου! Μηπως σας θυμιζει κατι; Κατι απο '22; Τα ιδια σκατα εγιναν κι οι Ελληνες! Ποσο ντρεπομαι! Δεν εχω λογια να εκφρασω θυμο κι απογοητευση κοντευω να σκασω, σε τι κοσμο ζω και που μεγαλωνω το παιδακι μου!....

Σας φιλω παω να τον παρω μια αγκαλιτσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαγδα μου σε ξεχασα! Ζορικο να σε βγαζουν με το ετσι θελω απο ενα περιβαλλον που αγαπας! Κι ειδικα αν δεν ξερεις που θα πας... Ελπιζω ολα να πανε καλα και να γινει η καλυτερη δυνατη επιλογη...

Φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κουκλιτσες μου

Καγκουρακι μου γλυκο υπερηρωα μου!!

Λογικο να κουραζεσαι εμεις με ενα κ δε τη παλευουμε τι να πεις εσυ με τρια κ το ενα λεχουδι

Σιγα σιγα θα μπειτε ολη σε προγραμμα κ θα ρολαρει καλυτερα επισης απο οπου μπορεις να βρεις βοηθεια αξιοποιησε την

Κ οσο το δυνατον υπνος για να φορτιζεις μπαταριες..

Εγω κατα πασα πιθανοτητα θα παω στο κοντινο καταστημα ισως καθε εμποδιο για καλο ναι μεν θα χασω το οικογενειακο κλιμα στη δουλεια που ειχαμε αλλα θα μαι πολυ κοντα στο σπιτι κ δυο στενα απο τον παιδικο του παιδιου..

Χριστινιω περαστικα μαναρι μου παλιοκαιρος ασε κ εγω ολο συγυριζω καθαριζω κ ολο χαλια ειναι σνιφφφ

Η πεθερα μου λεει πως ειμαι τελειομανης με το σπιτι βρε μπας κ κολησα απο τη κατακουζινα τον αντρα μου...

Χτες ειχα ενα βραδυ κολαση πρωτον ο βασιλακος μου εχει βηχαλακο αφου ξυπνησε απο βηχα κ με φωναξε να του ανοιξω το φως στο μπανιο να κανει εμετο ειχε αναγουλιασει με το φλεμα

Μετα ολο το βραδυ ξυπναγε γιατι ποναγαν τα ποδαρακια του ειχε λυσαξει ολο το απογευμα

Τα κρατησε η πεθερα μου μαζι ολα κελυ ευγενια κ βασιλη κ λυσαξανε λογικο μετα να ποναει

Εγω πηγα στη μηνιαια συγκεντρωση του παιδικου μας με ψυχολογο

Ηταν αψογα πραγματικα αυτες οι συνεδριες αξιζουν πολλα λεφτα κ ας ειναι δωρεαν αποκομιζω παρα παρα πολλα

Θεμα χτες η επικοινωνια

Την ψωνησα τοσο καιρο ολοι μου λενε ειμαι αυστηρη κ ομως οσα πχ εδωσε για σωστη διαπαιδαγωγηση τα κανω

καταχαρηκα κ εφυγα πιο αναλαφρη

Οι δασκαλες επισης ειπαν πως ειναι παιδι υποδειγμα καμαρωνα κ εγω η κουκουβαγια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινιω ενας λογος που δε βλεπω ειδησεις δε θελω να ακουω ποσο μεγαλη κακια υπαρχει ποσος πονος κ δυστυχια ξερω πως το να κλεινω τα ματια δε βοηθα αλλα πραγματικα αρρωσταινω με οσα φριχτα συμβαινουν γυρω μας..

Ο δασκαλος θελει ψυχιατρειο η φυλακη που ανεφερες νομιζω αννα μαρια κ ο δικος σου ποσο ανωμαλοι ανθρωποι υπαρχουν..

Ειμαι υπερβολικα κατα της βιας ουτε στο κωλακι μαλακα δεν εχω δωσει ουτε ποτε θα χτυπαγα παιδι

Μια φορα που χε τραβηξει αποτομα ο αντρας μου το βασιλη ειχα θυμωσει τοσο που φωναζα οτι θα του φωναξω την προνοια κ αμα μαλωσει το β με κοροιδευει κ μου λεει μη μου φωναξεις τη προνοια..χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μαι παλι ανελαβε ο χαζομπαμπας!!!

Ελεγα λοιπον αννα μαρια σε τοσο τρυφερη ηληκια σηκωνε χερι το τερας κ οι γονεις ηταν με το μερος του!!!;;;

Αν καποιος αγγιξει το παιδι μου θα τον σκοτωσω με τα ιδια μου τα χερια σε αυτο το θεμα ειμαι αδιστακτη!!

Κα μου κ εμενα η μαμα μαζι με ινα μας εκανε μπανιο κ το απολαμβαναμε τρελα εστω κ αν μετα χρειαζοταν βαρκα για το μπανιο μας..

Δε πειραζει που φορεσε γυαλακια αφου το πηρε καλα μια χαρα

Εγω γκαβουλιακας ημουν κ μαλιστα με πολυ μυωπια αλλα παντα φοραγα φακους μιας κ επαθα μυωπια στο γυμασιο κ στα 22 εκανα λειζερ επεμενε ο συζηξ να ναι καλα γιατι εγω μονη δε θα το αποφασιζα αλλα γλιτωσα γιατι μια ζωη με τους φακους κοιμομουν αλλα το πιο δυσκολο ηταν στη θαλασσα που τους φοραγα κ δε μπορουσα να κανω νουτιες αν παλι δεν φοραγα δεν εβλεπα τιποτα χιχι!!!

Πριν δυο βδομαδες που πηγαμε εγω παραμενω 100/100 οραση τωρα αναμενω την πρεσβυωπια χαχα

Εγω απο νεα ομορφα σημερα ολη μερα βολτα ψωνησα κιολας κ μαλιστα χωρις να χω σκοπο εξω απο ενα μαγαζι που ξερει ο συζηξ οτι μου αρεσει μου λεει μπες κ παρε οτι θες κερναω εγω σημερα

ΜιλΑμε γυαλισε το ματι μου πηρα τελικα ενα παντελονακι κ ενα πουκαμισο για το βασιλακο μου

Γυρησαμε ξεραθηκαμε

Μετα σιδερωσα 200 πλυντηρια κ τωρα φευγουμε για ινα αναψανε φωτια για κοψιδια το καλυτερο μου να μαι μαζι με ινα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Σήμερα κουράστηκα πάαααρα πολύ, παρ' όλο που δεν έκανα και τίποτα. Έφτιαξα λαζάνια με κιμά και μπεσαμέλ, καθάρισα λίγο νεροχύτη και πάγκους, προετοιμάστηκα για το Κατηχητικό, πήγα στο Κατηχητικό, γύρισα, έπαιξε με τον Αντρέα, δεν μπορώ να πω ότι έκανα κάτι το φοβερό, αλλά κατά τις οκτώ ένιωθα ότι καταρρέω. Οκ, σχεδόν όλη μέρα είχα τον Αντρέα, το πρωί πήγε ο άντρας μου για κάτι ψώνια, μετά, όταν φάγαμε και κάθισα να προετοιμαστώ για το Κατηχητικό, θυμήθηκε ο άντρας μου να πάει να κοιμηθεί, κι εγώ έκοβα εικονίτσες κι είχα τον Αντρέα να διαλύει τα πάντα, κι όταν γύρισα, κλείστηκε ο έξυπνος ο άντρας μου στο γραφείο κι έπαιζε στον υπολογιστή, και με άφησε εμένα με τον Αντρέα που αφηνίασε, κι έκανε όλο αταξίες. Δε χρειαζόταν να σηκώνομαι και πολύ, αλλά όσο να 'ναι, κουράστηκα. 

Να λέω στον άντρα μου να έρθει από δω να ασχοληθεί με το μωρό, ααα, δε γίνεται, γιατί θέλει να βρίσκεται μονίμως μπροστά από έναν υπολογιστή, και στο σαλόνι το λάπτοπ το έχουμε από τη μεριά της πολυθρόνας, που είναι το μόνο κάθισμα που με βολεύει, γιατί έχει ψηλή πλάτη και ακουμπάω. Γι' αυτό το λόγο την αγόρασα, άλλωστε, για να κάθομαι εγώ, επειδή δεν μπορώ τους καναπέδες, που κάθεσαι και το κεφάλι σου είναι στον αέρα. Κάποιες φορές έρχεται και γυρνάει το λάπτοπ, αλλά απορώ: δεν του περνάει απ' το μυαλό ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ; Αν και, νομίζω ότι τώρα τελευταία έχει βελτιωθεί κάπως, παίζει με τον Αντρέα πιο πολύ, ασχολείται αρκετά μαζί του, αλλά συνήθως καταφεύγει στην εύκολη λύση: Έλα Αντρέα μου να σου βάλω κινούμενα σχέδια να δεις...

Α, σας είπα ότι το χριστουγεννιάτικο δέντρο ακόμα δεσπόζει στο σαλόνι μας; Χωρίς στολίδια, βέβαια, αλλά είναι εκεί! Με τη φάτνη από κάτω του, και την Παναγία κάτω από μια κούπα του Αντρέα. Όλα κομπλέ! Του είπα καμιά πεντακοσαριά φορές να το μαζέψει, και η απάντηση είναι "αφού ήμασταν άρρωστοι" (ήταν άρρωστος για μία μέρα). Δεν του γκρινιάζω, κάποια στιγμή πριν το Πάσχα φαντάζομαι θα το μαζέψει.

Κατερίνα αν έχει πάρει από σένα τότε μπορεί και να τα γλιτώσει τα γυαλιά! Η μυωπία είναι θέμα γονιδίου, έλεγε ο οφθαλμίατρός μου.

Χριστίνα οκτώ κιλά είναι όντως πολλά. Σου εύχομαι να τα χάσεις γρήγορα!

Σ' εμάς παλιά, δηλαδή μέχρι πριν δεκαπέντε χρόνια, πήγαιναν όλοι δάσκαλοι, επειδή διορίζονταν αμέσως. Ιούνιο έπαιρναν το πτυχίο και Σεπτέμβριο διορίζονταν. Σκέφτονταν κιόλας ότι είναι εύκολη δουλειά (!!!), ότι έχει πολλές αργίες και απογεύματα ελεύθερα (που δεν είναι ακριβώς έτσι, βέβαια), και γινόταν σφαγή για το Παιδαγωγικό.

Αυτό με τους μετανάστες κάπου το πήρε το μάτι μου. Εμάς εδώ πέθανε μια σαραντάχρονη Ρουμάνα, μόνη και αβοήθητη, η οποία είχε και παιδί πέντε χρονών, και βγήκε μια γυναίκα σε μια εκπομπή, και λέει "να φύγουν όλοι αυτοί, έρχονται και παίρνουν τα βοηθήματα, και ζουν εις βάρος μας", και η παρουσιάστρια έγινε έξαλλη. Το συζητούσαν και κάποιοι μαθητές στο σχολείο, που κατά κανόνα είναι συντηρητικοί και εναντίον των ξένων, και ήταν αγανακτισμένοι μ' αυτήν που βγήκε και είπε αυτές τις βλακείες. 

Τελικά βγήκαν στη δημοσιότητα πλάνα από το σπίτι της, το οποίο ήταν σαν σκουπιδότοπος, δεν μπορείτε να φανταστείτε. Πράγματα παντού, στα πατώματα, στα έπιπλα, παντού. Η γυναίκα αυτή είχε πρόβλημα, είχε καταναγκαστική αποθησαύριση, δηλαδή μάζευε ασταμάτητα πράγματα, τα οποία στοίβαζε στο σπίτι της (στο TLC έχει ολόκληρη εκπομπή για ανθρώπους που πάσχουν από αυτή τη διαταραχή), και ζούσαν με το παιδί της σ' αυτό το χάλι, και κανείς δεν είχε υποπτευθεί το παραμικρό, γιατί δεν άφηνε κανένα να μπει στο σπίτι της, λόγω του προβλήματός της.

Μάγδα εγώ σίγουρα δεν είμαι τελειομανής με το σπίτι! Το χριστουγεννιάτικο δέντρο το αποδεικνύει αυτό!

Περαστικά στο Βασιλάκη! Αυτό με τα ποδαράκια που πονάνε το έχεις πει στον παιδίατρο; Επειδή μας το λες συχνά.

Κι εγώ το ίδιο παθαίνω με τη θάλασσα και τους φακούς! Από το καλοκαίρι φοράω μόνο γυαλιά, νομίζω οι φακοί που μου έκανε ο οφθαλμίατρος δεν είναι και πολύ καλοί και απ΄ το ένα μάτι δε βλέπω και τέλεια, έτσι προτιμώ τα γυαλιά. 

Σας αφήνω κοριτσάκια, πάω να ξεκουραστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσαρες τι κανετε?

Εμεις καλα τα παμε, δυο βραδια τωρα οταν ειναι να κανουν μπανιο και να κοιμηθουν η Αγγελικη και ο Νικολας, ο μπεμπακος κοιμαται και ετσι καπως συντονιζομαστε καλυτερα. Κοιμαται ο μικρουλης απο τις 7 το απογευμα μεχρι τις 10 οποτε 8 κανω μπανια τα αλλα δυο πινουν μετα γαλα και μεχρι να τα κοιμησω εχει παει 9 και κατι αντε 9 μιση οποτε μετα ειμαι ολη δικια του. Μια βδομαδα μετα απο τα 16,5 κιλα που ειχα παρει εχουν φυγει τα 9, αν χασω αλλα 5 θα ειμαι στα κιλα μου γιατι ειχα ξεκινησει και 3 κιλα κατω απο τα συνηθη μου. Το σπιτι δεν μπορω να το βλεπω ακαταστατο, οχι οτι ειναι στην εντελεια αλλα τουλαχιστον θελω καθε βραδυ τα παιχνιδια μαζεμενα στο δωματιο.

Αννα Μαρια πως ειναι ο Αντρεας, καλυτερα? εσυ, εχουν υποχωρησει τα συμπτωματα κοιλιτσα φαινεται? καλα και εγω ημουν σιγουρη οτι θα εκανες και αυτη τη γιορτη ολοκληρωτικα.

Κατερινιω να ξερες ποσο κουραγιο μου δινεις, πολλες φορες σκεφτομαι ποσο γρηγορα μεγαλωνουν και μετα θα γινονται τα παντα πιο ξεκουραστα. Βλεπω την αγγελικη και λεω σε τρια τεσσερα χρονια θα ειναι ο μικρουλης ετσι και θα μπορουμε να κανουμε πολλα πραγματα πιο ευκολα. Καλα να ναι τα παιδακια μας και ολα γινονται. Απο γυαλια δεν ξερω αλλα φανταζομαι δεν ειναι τιποτα και αφου το πηρε και καλα θα τα συνηθισει γρηγορα.

Χριστινα περαστικουλια και κυριως να μην κολλησει το μικρουλη σου, τα διδυμακια σας τι κανουν κοντευον τα δυο ε? καλα κανεις και περπατας βοηθαει πολυ!!

Μαγδα καλυτερα κοντα στο σπιτι σου το να χανεις χρονο σε αποστασεις δεν ειναι οτι καλυτερο ιδιως αν τον χανεις απο το παιδακι σου. Πως να μην καμαρωνεις με τοσο καλο παιδι που ειναι ο βασιλης σου και οταν σου το λενε και οι δασκαλες. Μεγεια τα ρουχαλακια και καλα να περασετε σημερα!

Σας αφηνω θηλαζε το μικρο τοση ωρα, παω να ξεκουραστω φιλακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...