Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενε " Βροχη με ζεστη σοκολατα και κουβεντουλα"


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Τα παιδάκια μου είναι καλύτερα. Ο Πάνος βήχει πολύ λιγότερο αλλά δεν τον πήγα σχολείο γιατί το πρωί που ξύπνησε άρχισε να βήχει τρομερά και δεν σταματούσε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ για κανα δίωρο. Μετά ηρέμησε όμως. Η Αλεξάνδρα αυτή την ίωση την πέρασε παραδόξως ελαφρά. Ίσως να βοήθησε και η μάσκα (αερολίν) που την ξεκίνησα προληπτικά πριν καν ξεκινήσει να βήχει (όταν άκουσα τον Πάνο πόσο έντονα βήχει)..Εγώ κουρασμένη και με λίγες ώρες ύπνου όπως πάντα. Μπουκωμένη πολύ και με λίγο πονόλαιμο. Αύριο ελπίζω να πάει ο Πάνος στο σχολείο γιατί τόσες μέρες και με τα δύο τα έχω παίξει. Το πρωί δεν βγαίνουν εύκολα οι δουλειές. Ένα φτιάχνω και δέκα χαλάνε (τα παιδιά).

 

Άννα Μαρία, περιπέτειες περάσατε. Ευτυχώς που είστε όλοι καλύτερα. Μικρόβιο από το φαγητό; Πρώτη φορά το ακούω. Έχω φάει τόσες σαβούρες που θα έπρεπε ο λαιμός μου να είναι γεμάτος μικρόβια...Πάντως κι εγώ σαν τον άντρα σου. Δεν πάω εύκολα σε γιατρό. Για μια γρίπη δηλαδή δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να πάω να με δει γιατρός, όσο βαριά και αν την περνάω. Επίσης, δεν παίρνω εύκολα και φάρμακα. Προτιμώ να τα περνάω φυσικά.

 

Κατερινάκι, επιστρέψατε σπιτάκι σας!!! Με τα τρία σου περιστεράκια από εδώ και στο εξής! Να μπεις να μας γράψεις τις αντιδράσεις Αγγελικής και Νικόλα.

 

Κατερίνα μου, ευτυχώς που ο Δημητράκης είναι καλύτερα. Είναι κρίμα να ταλαιπωρούνται και αυτά. Τέσσερα παιδάκια μόνο στον παιδικό;; Μην μου λες τέτοια... Ωχ τι μας περιμένει ακόμα! Έχεις πολλές παραγγελίες ε; Σκέψου να φτιάξεις και το blog σου! Περαστικά και σε σένα!

 

Μάγδα, φοβερός ο Βασιλάκης! Ήρθε και ξάπλωσε δίπλα σου το μικράκι σου! Έρωτα σου έχει ο γιος σου! Μοιάζετε κιόλας! Εσύ πού μένεις;; Γέρακα ή θυμάμαι ό,τι να' ναι;;; Η Αλεξάνδρα; Θα βρούμε ένα σημείο να μας βολεύει όλες και θα συναντηθούμε! Είπες ότι θα κρατάς και την Αλεξάνδρα ε (την κόρη μου εννοώ)! Δεν ξεχνώ εγώ!!! Χαχαχαχαχαχαχα!

 

Βασούλα, πολύ χάρηκα με τα νέα σας ! Όλα μια χαρά λοιπόν με το Ιωαννάκι! Πέρασαν όλα πλέον! Ένας εφιάλτης ήταν και πέρασε. Μόνο χαρές από εδώ και πέρα!

 

Κοριτσάκια μου, σίγουρα θα ξέχασα να σχολιάσω κάτι αλλά είναι η ώρα περασμένη και ακούω και την μικρή να μουρμουράει...

 

Α ξέχασα να σχολιάσω κάτι. Άννα Μαρία κι εγώ θα ξενέρωνα αν μου έδιναν άδεια! χαχαχαχαχαχαχαχα! Εγώ ξεκουράζομαι στη δουλειά. Εκεί χαλαρώνω, εκεί ηρεμώ. Στο σπίτι είμαι συνέχεια στην τσίτα, τρώω πάντα όρθια και δεν μπορώ να πάω ούτε στην τουαλέτα. Για καφεδάκι ούτε λόγος. Στη δουλειά πίνω και το καφεδάκι μου, κάνω και το τσιγαράκι μου, λέμε και καμιά βλακεία με συναδέλφους να γελάσουμε. Δουλειά for ever !!!!!!

 

Φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοπελιες!

Αννα Μαρια μικροβιο στο λαιμο???κι εγω πρωτη φορα το ακουω!Παναγιτσα μου τι τρωμε. . . !κι ο Αντρεας πιο καλα?μια χαρα και απο υψος και βαρος!ειναι πολυ πιο ψηλος απο τη δικη μας!χαχα!κοντη μας βγηκε εμας!χαχα!87 υψος και 11μιση κιλα βαρος!

Ανθη κι εγω στη δουλεια ξεκουραζομαι, χαλαρωνω, βλεπω κοσμο, μιλαω, ξεχνιεμαι η αληθεια ειναι. . .!σπιτι με τις δουλειες, τη μικρη, να ετοιμασω φαγητο δεν προλαβαινω τιποτα!δουλεια for ever λες και εσυ!

Καγκουρακι επιστρεψατε στο σπιτακι σας?να μπαινεις να μας λες τα νεα σας!τωρα σιγουρα θα μπαινεις πιο αραια αλλα θα περιμενουμε να μας ενημερωνεις πως τα πατε!

Κατερινα μου μονο 4 μωρα στον παιδικο ε?μας τρελαναν οι ιωσεις φετος!ειναι και που δεν εχει βρεξει καθολου και συνεχως εχουμε στην ατμοσφαιρα μικροβια που εισπνεουμε και αρρωσταμε!τι ειναι και αυτος ο χειμωνας φετος!εκανε λιγες παγωνιες και απο βροχες ελαχιστες!ελεος!εμας τις τελευταιες 2-3 μερες ανοιξιατικος ειναι ο καιρος!

Με ρωτατε πως τα παει η μικρη στο σχολειο!θυμαστε οταν ανοιξαν τα σχολεια αρχες Σεπτεμβριου, 2 του Σεπτεμβρη συγκεκριμενα ειχαμε θεματα. . .η μικρη δυσκολευοταν να προσαρμοστει!εκλαιγε, τσιριζε, ηθελε να φυγει μαζι μου, ειναι που ηρθαν και καινουρια παιδακια!μετα 15 του Σεπτεμβρη ειχαμε το ατυχημα και μεχρι μεσα αρχες Νοεμβριου μειναμε σπιτι!στην αρχη πηραμε αδεια κι εγω κι ο αντρας μου, μετα δειλα δειλα αρχισαμε λιγες ωρες δουλεια και εμενε με τη μαμα μου!Νοεμβριο λοιπον επιστρεψαμε πισω στο σχολειο!φοβομουν πολυ 1ον λογω του ατυχηματος, αλλα επρεπε να το ξεπερασω κι εγω για να βοηθησω το μωρο να επανελθει στο προγραμμα της!2ον αγχωνομουνα γιατι Αυγουστο ητανε σπιτι η μικρη, μετα 10 μερες τον Σεπτεμβρη σχολειο που δεν προλαβε να προσαρμοστει και υπολοιπο Σεπτεμβρη κι ολοκληρο Οκτωβρη στο σπιτι!λεω παει η μικρη θα κλαιει, δεν θα μεινει με τιποτα!κι ομως με διεψευσε!απ την πρωτη στιγμη εμεινε κι αν και πριν το ατυχημα δεν καθοταν να παρακολουθησει δραστηριοτητες με τα αλλα μεγαλυτερα παιδακια, οταν επεστρεψε καθοταν και ακολουθουσε τα μεγαλυτερα οπως μου πε η δασκαλα της, συμμετειχε στα τραγουδακια, ηταν συνεχως ευδιαθετη και χαρουμενη, δεν εκλαιγε, ουτε με ζητουσε!μου πε και η δασκαλα οτι μαλλον θα της ελειψε το σχολειο, οτι καταλαβε οτι κατι αλλαξε στην καθημερινοτητα της, κι οταν επεστρεψε στο συνηθισμενο προγραμμα ηταν χαρουμενη!και μεχρι χθες κιολας μου ελεγε οτι υπακουει, οτι δεν τη δυσκολευει καθολου!αυτα. . . !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε;

Εγώ τρελές ζαλάδες από χτες... 

Ανθή μια χαρά αφού είναι καλύτερα τα παιδιά σου!

Καλέ κι εγώ σπάνια πηγαίνω στο γιατρό όταν έχω μια απλή γρίππη, αλλά ο άντρας μου δεν είχε απλά "πονόλαιμο-συνάχι-βήχα" αλλά πάρα πολύ ψηλούς πυρετούς, λιποθύμησε δύο φορές και έπαθε διαλείψεις. 

Βάσω όντως είναι λίγο πιο ψηλός από την Ιωάννα ο Αντρέας, αλλά από κιλά σχεδόν ίδια! 

Καλά, τόσο καιρό εγώ νόμιζα ότι ο Αντρέας δεν είναι και πολύ ψηλό παιδάκι, γιατί η γραμματέας του σχολείου μου έλεγε συνέχεια ότι "ο γιός της" είναι 92 εκατοστά και είναι πάααρα πολύ ψηλός, και δε βρίσκει ρούχα που να του κάνουν τόσο ψηλός που είναι, και ότι "ο γιός της" φοράει ρούχα για παιδιά 4-5 ετών (είναι όσο κι ο Αντρέας στην ηλικία), γιατί τα μικρότερα δεν του κάνουν με τίποτα, επειδή "ο γιός της" είναι πάαααρα πολύ ψηλός, και ότι το βράδι δεν μπορεί να του φορέσει φορμάκια γιατί είναι τόοοοσο ψηλός που δεν χωράνε τα πόδια του μέσα. Έλεγα κι εγώ ότι ο Αντρέας, για να φοράει κανονικά τα ρούχα των δύο ετών και για να του κάνουν και αρκετά από τα περσινά του, δεν είναι και κανένας γίγαντας φαίνεται. Αλλά να που τελικά ένα εκατοστό έχουν διαφορά, άρα το πρόβλημα μάλλον δεν είναι στο ύψος, αλλά στο πλάτος, χιχι! 

Μια χαρά η Ιωαννούλα στο σχολείο! Να δούμε ο Αντρέας πώς θα τα πάει. Πιστεύω καλά, αλλά ποτέ δεν ξέρεις!

Το μικρόβιο που πήρα, δε σημαίνει ότι το πήρα από κάποιο μολυσμένο ή χαλασμένο τρόφιμο. Θα μπορούσα να το πάρω ακόμα και από κάποο φαγητό που θα έφτιαχνα εγώ, αλλά θα το έπιανα μετά με βρώμικα χέρια ή θα μου το έφερνε ο άντρας μου με βρώμικα χέρια, κ.λπ. Είναι να μη σου τύχει πιστεύω. Ίσως να μας έχει τύχει άπειρες φορές, κι εμείς να νομίζαμε ότι ήταν κάποια ίωση ή γρίππη. Απλά τώρα λόγω της εγκυμοσύνης μου έκανε ο παθολόγος μια εξέταση παραπάνω και το βρήκαμε. Ουφ, εν τω μεταξύ το μικρόβιο είναι στρεπτόκοκκος που είναι επικίνδυνο, (το είχα και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη), αλλά δεν είναι στη μήτρα, και ο παθολόγος είπε δεν επηρεάζει καθόλου. Ο παιδίατρος χτες που του το ανέφερα, μου είπε ότι καλά έκανε ο παθολόγος που δεν έδωσε αντιβίωση και έδωσε μόνο αντισηπτικό σπρέι. Γιατί, όμως, είμαι σίγουρη ότι ο γυναικολόγος αύριο θα μου δώσει αντιβίωση;;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διάλογος με τον Αντρέα πριν από ένα δευτερόλεπτο:

(δείχνει ένα παιδικό με νεράιδες).

Εγώ: Θα ήθελες να είσαι νεράιδος;

Αντρέας: Όσι.

Εγώ: Και τι θα ήθελες να είσαι;

Αντρέας: Αντέα μου. 

Όπως βλέπετε, όντως όλα τα παιδάκια λένε τα ίδια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια ναι οντως θυμαμαι και στην προηγουμενη εγκυμοσυνη που ειχες ενα μικροβιο και ηπιες αντιβιωση!στρεπτοκοκκος ηταν παλι?αμα σου πε ο γιατρος δεν επηρεαζει το μωρο, τοτε μια χαρα!κι εμενα παντως της Ιωαννας της κανουν τα ρουχα για 2 χρονων!ποτε δεν της φορεσα ουτε για 3 χρονων ποσο μαλλον για 4-5!βεβαια εμενα ειναι και μινιον αλλα παλι νομιζω το 4-5 για ενα μωρο 2χρονο τοτε ειναι λιγο υπερβολικο ή εμενα μου φαινεται ετσι?

ποτε σκεφτεσαι να βαλεις τον μικρο παιδικο?οταν θα δικαιουτε σε κοινοτικο?η νεα νομοθεσια λεει οτι σε κοινοτικο δικαιουνται μονο τα μωρα που εως και τις 31 του Αυγουστου κλεινουν 3 χρονων!αρα ουτε του χρονου την πιανουν τη μικρη κοινοτικο!γιατι 6 Δεκεμβριου γινομαστε 3!ενω θα δικαιουταν 2 χρονια νηπιαγωγειο και ενα προδημοτικη!ετσι θα παει 1 χρονο νηπιαγωγειο και 1 χρονο προδημοτικη!στο δημοτικο ομως παει νωρις γιατι ολα τα μωρα της ιδιας χρονιας μπαινουν στην ιδια ταξη!δηλαδη εμενα που ειναι τελος του 2011 αν εχει παιδακι που γεννηθηκε αρχες Ιανουαριου του 2011 στην ταξη της τοτε θα ειναι 1 χρονος διαφορα!πως τα καναν ετσι δεν ξερω!καλα να μαστε απο Τον Θεό κι οταν φτασει ο καιρος βλεποντας και κανοντας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάσω είχα ουρελόπλασμα και στρεπτόκοκκο τότε. Ο στρεπτόκοκκος με κυνηγάει πάντως.

Κι εμένα μου φαίνεται πολύ υπερβολικό αυτό με τα μεγέθη που φοράει το παιδί της γραμματέως, αλλά ανέκαθεν του φορούσε ρούχα για παιδί 2-3 χρόνια μεγαλύτερο. Μάλλον το πρόβλημα είναι τα πολλά κιλά του παιδιού.

Τον Αντρέα σκέφτομαι να τον στείλω παιδικό από του χρόνου, παρ' όλο που δε δικαιούται να πάει σε κοινοτικό και θα με βόλευε πολύ κάτι τέτοιο. Οι ιδιωτικοί είναι ακριβοί, αλλά το μωρό δε θα άντεχε με τίποτα ένα χρόνο ακόμα στο σπίτι. Ήδη βαριέται... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδη απο Σεπτεμβριο?κι η Ιωαννα οταν ειναι σαβκο ζητα να παει παιδικο!εμαθε με τα παιδακια εκει, παιζουν, της αρεσει!κοινοτικο θα δικαιουνται το 2015 τον Σεπτεμβρη!εχετε κοντα σας εσεις?

α σας ειπα οτι αρχισα και επισημα διαιτα?εκλεισα ραντεβου στην διαιτολογο μου που πηγαινα!πηγα με ειδε, με μετρησα, απο 63κιλα που ημουν οταν εφυγα απο κοντα της τωρα εγινα 68.3!πριν δω τα 70 αποφασισα να τα χασω γιατι μετα θα μαζευτουν!

και κατι αλλο . . .περιμενω κι αυτο το μηνα να δω περιοδο, ειναι μερες μου δηλαδη!αν δω περιοδο μου πε ο γιατρος να κλεισω ραντεβου για σαλπιγγογραφια να δουμε αν ειναι διαβατες οι σαλπιγγες!ειμαι φοβιτσιαρα και δεν αντεχω τον πονο!αγχωθηκα παρα πολυ και διαβασα και στο ιντερνετ οτι ποναει παρα πολυ και οτι απ τον πονο λιποθυμας και φοβαμαι!εκανε καμια σας σαλπιγγογραφια να με καθησυχασει?ουφ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σκέφτομαι μήπως τον αρχίσω σιγά-σιγά από Μάιο-Ιούνιο, για να μην τον στείλω Σεπτέμβρη και νομίσει ότι τον διώχνω λόγω του καινούριου παιδιού. 

Το κοινοτικό νηπιαγωγείο της περιοχής είναι μεν κοντά μας, αλλά για να πας πρέπει να διασχίσεις έναν από τους κυριότερους, μεγαλύτερους και πιο πολυσύχναστους δρόμους της πόλης. Δεν είναι πάνω στο δρόμο, βέβαια, είναι λίγο πιο μέσα, σε μια πάααρα πολύ ήσυχη πάροδο. Ακριβώς απέναντι, θα μεταφέρει αυτές τις μέρες ο νονός μου το μαγαζί του. 

Για τη σαλπιγγογραφία δεν ξέρω καθόλου τι να σου πω, αλλά δε νομίζω ότι είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα. 

Καλή επιτυχία με τη δίαιτα! Τι ύψος έχεις; 

Εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη γύρω στα 59 κιλά και τώρα είμαι 56. Μόνο η κοιλιά μου έχει φουσκώσει κάπως... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα που το θυμήθηκα ρε κορίτσια, τι παίζει με τους παιδικούς και το φαγητό; Δε θέλω ο Αντρέας να τρώει εκεί το μεσημέρι, δε μου αρέσει ως ιδέα να τρώει το μωρό αλλού καθημερινά, αλλά εγώ σκέφτομαι το άλλο: τα παιδιά τρώνε σίγουρα πρωινό εκεί. Απ' ό,τι ακούω από διάφορες, παίζουν πολύ τα κορν φλέικς, με τα οποία εγώ δε συμφωνώ. Είναι γεμάτα ζάχαρη και διάφορες άλλες επικίνδυνες ουσίες, είναι ύποπτα για μεταλλαγμένα, και επίσης, είναι αηδιαστικά! 

Επίσης, αυτό που με προβληματίζει είναι, τι γίνεται όταν ένα παιδάκι γιορτάζει; Υπάρχει περιορισμός στα κεράσματα; Ή θα τον γεμίζουν σοκολάτες, ζελεδάκια, καραμέλες και βλακείες; Φυσικά δεν είμαι κατά να φάει το παιδί μια σοκοφρέτα, αν και δεν έχει φάει ακόμα, βέβαια, αλλά άλλο να φάει μία στο τόσο, και άλλο κάθε τόσο. Ακόμη, υπάρχει περιορισμός στα σνακ που μπορεί ένα παιδί να φέρει απ' το σπίτι; Αν κάποιου παιδιού του δίνουν οι γονείς για δεκατιανό γαριδάκια ή πατατάκια, θα έρθει η νηπιαγωγός να πει ότι απαγορεύεται ή θα τα τρώει και θα κερνάει και τον Αντρέα;

Τι παίζει στους δικούς σας παιδικούς σταθμούς; 

Βάσω, τι παίζει στην Κύπρο,  γιατί στην Ελλάδα νομίζω τα προσέχουν περισσότερο αυτά. :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!!!Σημερα δεν δουλευε ο αντρουλης και αφου πηγε την μικρη παιδικο,πηγαμε μαζι για ενα καφεδακι!!!ουτε θυμαμαι απο ποτε εχουμε να κυκλοφορησουμε οι δυο μας!!Μετα ειχε να παει σε μια κηδεια,εγω πηγα και πηρα κατι μποτακια και μετα την Κωνσταντινα. Εφτιαξα ρεβυθια,τα οποια μολις τα ειδε ηθελε να δοκιμασει και τελικα μου εφαγε το μισο πιατο!!Δεν ειχε ξαναφαει και καταλαβαινεται την χαρα μου!! 

 
Μαρινα αρεσαν στον Αντωνη τα ζωακια ε;Μονη αυτην την βδομαδα ,κανε υπομονη!!Εμενα παντως μου αρεσει να μενω και μονη...Οταν ειναι ο αντρας μου σπιτι η μικρη μου κανει κολπα...Παω πχ να της βαλω πιτζαμες και δεν θελει και φωναζει,΄΄μπαμπα ,η μαμα με πειραζει΄΄ ,δεν θελει να την βαλω για υπνο..Θελει τον μπαμπα γιατι δεν την πιεζει και μπορει να του ξεγλυστρισει πιο ευκολα.Αλλα οταν ειμαστε μονες ουτε φωνες,ουτε κλαμματα!!!
 
Ανθη ευτυχως ενας απλος βηχας ηταν!!αντε να δουμε βεβαια ποτε θα απαλλαχθουμε ,κι εμενα τετοιο βηχα εχει...Εγω μενω Δαφνη,η Μαγδα Βαρη!!Σαν την Αλεξανδρα και η Κωνσταντινα..το βραδυ θα κανει τσισα,ουτε τα κραταει ,ουτε ξυπναει για τσισα. Μονο καποιες φορες που δεν ηπιε γαλα ξυπνησε στεγνη αλλα θελω να πινει ενα γαλατακι...Εμενα παλι μου εχει λειψει αυτη η μωρουδιλα...Νομιζω ειχα πολυ αγχος με την Κωνσταντινα,που δεν ετρωγε,με το βαρος,εξετασεις..ανυπομονουσα να μεγαλωσει για να περασουν τα διαφορα που ειχε και δεν πολυχαρηκα που ηταν μωρακι..Να φανταστω δεν σκεφτεσαι 3ο ε; 
 
Αννα Μαρια τι περασατε οικογενειακως;;;Ευτυχως πηγε ο αντρας σου στον γιατρο και πηρε τα φαρμακα του!!Ευτυχως ηταν και η μαμα σου απο κοντα!!Πηγε στον καρδιολογο;τι εγινε;Στρεπτοκοκκος τελικα ε;Θελει πολυ προσοχη και καθαριοτητα.Κι εμενα η Κωνσταντινα θελει τα φαρμακα...καμια φορα βρισκει την συριγγα(χωρις την βελονα βεβαια) και μου ζηταει σιροπι...χαμος γινεται!!τελικα της βαζω νερο και καλα σαν σιροπι και ησυχαζει!!Μια χαρα η αναπτυξη του Αντρεα,η γραμματεας ή που υπερβαλει ΄η που το παιδακι της ειναι παχουλο και οχι τοσο ψηλο,απο οσο θυμαμαι ολο βλακειες τρωει!!Σκεφτεσαι τον παιδικο ε; Αλλα πως θα γινει με το μωρο και ολες τις ιωσεις που θα φερνει; Εδω στον παιδικο εμας τρωνε στις 9 πρωινο,συνηθως ψωμι-βουτυρο-μαρμελαδα ή μελι, γαλα και φρουτο και πιο σπανια τοστ,κεικ. Μετα στις 12 τρωνε φαγητο και απο την 1 μπορουμε να τα παραλαβουμε. Οποτε αναγκαστηκα τρωει εκει.Εμενα και να εχει φαει στις 12,γυρω στις 3 που τρωμε με τον αντρα μου που σχολαει αν της αρεσει το φαι θα φαει και μαζι μας,αλλιως της φτιαχνω ενα σνακ. Με τα κερασματα εμας λογω της αλλεργιας της το εβαζε η δασκαλα στην τσαντα ωστε να το ελεγξω πρωτα ή τα ειχαν στην εισοδο της ταξης και φευγοντας παιρναμε το κερασμα.Μπορεις να ζητησεις φανταζομαι κατι τετοιο. Φαγητα δεν φερνουν μαζι τα παιδια οποτε γαριδακια και τα σχετικα δεν υπαρχουν!!Παντως σε συνεννοηση με τον παιδικο φανταζομαι μπορεις να ζητησεις να μην τρωει κατι πχ κορν φλεικς. Δηλαδη αν ειχε αλλεργια θα του τα εδιναν;οχι!απο οτι μας ειπαν στην συνελευση το προγραμμα ελεγχεται απο παιδιατρο.
 
Μαγδα μου θυμαμαι που ειχες λιποθυμησει..τι ηταν και αυτο!!Παλι καλα που εμεινε κοντα σου ο Βασιλης!!
 
Βασω πολυ χαρηκα για τα νεα σας απο τον νευρολογο!!Τωρα θα το αφησετε πισω σας σαν ενα κακο ονειρο!!! Ναι ,συμπαθιουνται πολυ ο Βασιλης με την Κωνσταντινα.Λες να εχουμε τιποτα ερωτες οταν μεγαλωσουν;χαχα Μια χαρα η Ιωαννα στον παιδικο,ειχε αναγκη να ξαναμπει στην ρουτινα της!!Για την σαλπιγγογραφία δεν ξερω αν ποναει,παντως  εχω ακουσει οτι μετα απο αυτην την εξεταση μενουν αμεσως εγκυος συνηθως γιατι ανοιγουν. Μην αγχωνεσαι παντως,σιγουρα ο πονος θα αντεχεται!!Καλη αρχη με την διαιτα!!!! 
 
Κατερινα μου τωρα θα ειστε σπιτακι!!πως ειναι και με τα 3 μαζι;Ετσι,να μην σε παιδεψει καθολου ο μικρουλης!!
 
Κατερινα κα, ελπιζω να εισαι καλυτερα σημερα!!ο Δημητρης καλυτερα τωρα με τις μασκες;Μπραβο για τις παραγγελιες,αφου σου ζηταει και ο κυκλος σου μια χαρα!!! Κι εγω εδωσα αρκετα πραγματακια πριν τα Χριστουγεννα και μερικα Χριστουγεννιατικα. 
 
 
εχει μαζευτει παλι μια στοιβα ασιδερωτα...πρεπει να τα ξεκινησω !!φιλια!!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοκονες μου μολις ξυπνησα γυρησα κ κοιμηθηκαμε αγκαλιτσα στο διπλο το μεσημερι κ οι τρεις βραδυ δε θελει με τιποτα

αλλακαποια μεσημερια το χει δεχθει κ ειναι το καλυτερο μου!!κολαγε τα πατουσακια του στην κοιλια μου!!

Βασούλα μου κ εγω μη δω μωρο μου τρεχουν τα σαλια ανεκαθεν λατρευα τα μωρα κ τα παιδακια αν δε σκεφτομουν εγκυμοσυνες κ ειχα βοηθεια για δουλεια θα κανα πολλα..

Για σαλπιγκογραφια δε ξερω αλλα οτι κ να ναι αν σε φερει κοντα στο επιθυμητο αποτελεσμα δηλ εγκυμοσυνη χαλαλι ματια μου

Μπραβω κ για ιωαννα που ενσωματωθηκε στο σχολειακι της κ στο β αρεσει πολυ κ του χουν λατρεια οι δασκαλες αρα παιρνα καλα

Την παρασκευη εχουμε ψυχολογο θεμα επικοινωνια με το παιδι μας ανυπομονω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μαρια μου στρεπτοκοκος μπρρρ βρε τι σου λαχε μπορει το οτιδηποτε να χει μικροβια απλα ετυχε πιστευω κ μπορει να τυχει σε ολους μην αγχωνεσαι οτι θα γινεις μικροφοβικη απορω ο βασιλης κ τα παιδακια που δε παθαινουν εμενα εχει τυχει να πεσει μπισκοτο κατω στο σπιτι κ το φαγε βεβαια ολο καθαριζω κ δε μπαινουμε με παππουτσια αλλα παλι μπλιαχχχχ

Ευτυχως συνηλθε ο αντρας σου εγω παλι προτιμω να παω στο γιατρο γιατι η προληψη ειναι το παν καποιες φορες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν ειχα λιποθυμησει ηταν χαραματα κ ο αντρας μου ειχε φυγεια χαραμα γιατι δουλευε 6 χαραμα με 12 μεσημερι οποτε ελειπε..

Αννα μαρια λιωνω με ατακες αντρικου λιωνω σου λεω ειναι φορες οου νιωθω τοσο πτωμα που κ εγω λεω αντε να παω δουλεια αν κ εκει εχω αλλους τρελους πελατες αχχχ απ τη σκυλα στη χαριβδη χαχαχα

Στο σχολειο του β πρωι τρωει κεικ τσουρεκι κουλουρακια αυγο μαρμελαδα μελι φρουτα αρα μια χαρα κ ολα μαγειρεμενα εκει

Μεσημερι παλι τρωει εκει αλλα πολυ ωραια κ ποιοτικα αρα δε με πειραζει οταν ερθει ολο κ τσιμπα φαγακι μανουλας αν πειναει κ αλλο

Μαζι φαει δε παιρνουν αρα σνακ γαριδακια κ τετοια δε παιζει

Γλυκο δινουν σε γιορτες η στη τσαντα η στη μαμα κ κρινει εγω τον αφηνω μιας κ δε τρωει δε του αρεσουν τα γλυκα μονο παγωτα.

Βγαινω για τα υπολοιπα επιστρεφω σε λιγο δε σας ξεχασα τις αλλες ερχομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια,χειροτερευει η κατασταση σημερα ηταν τρια παιδακια στον παιδικο μονο αντε να δουμε,εμεις τα ιδια ο Δημητρης ειναι πολυ καλυτερα δεν βηχει τοσο κατευθειαν ομως επιδρουν αυτες οι μασκες,τα μεγαλα πηγαν θεατρο σημερα ειδαν χιλιες και μια νυχτες του αρεσε μου ειπαν,ο Δημητρης σημερα πηγε σχολειο χωρις κλαματα αλλα συνεχιζει να με ζηταει...

 

Αννα Μαρια κοιταξα το βιβλιαριο του Δημητρη και 25 μηνων ηταν 90,5 υψος και 12600 βαρος ιδιος με τον Αντρεα δηλαδη και ηταν και ειναι απο τα κανονικα παιδια πως νευριαζω οταν ακουω τετοια σαν την συναδελφο σου ,τωρα ειναι 1.08 και 18 κιλα και του φοραω 4-5 κανονικα για την ηλικια του δηλαδη,για τον παιδικο που λες αν κρινω απο μας, δημητριακα δεν βαζουμε καθολου τα πρωινα που βαζουμε ως τωρα ειναι φετα ψωμι με μαρμελαδα ή μελι ή μερεντα ή κασερι ,αυγοφετες,κεικ ,ρυζογαλο και τυροπιτακια και ολα αυτα τα φτιαχνουμε εμεις ,στανταρ ενα οσπριο και ενα λαδερο γα Τεταρτη και Παρασκευη και καθημερινα φρουτο ,οταν ενα παιδι εχει αλλεργια δεν δινουμε οτι δεν πρεπει φυσικα πχ ενα παιδακι σε εμας το πρωι τρωει μονο ψωμι ,για τα κερασματα παντα περνουν το κερασμα στο τελος και οχι κατα τη διαρκεια εκτος αν καποιος γονιος φερει τουρτα αλλα παντα ενημερωνονται οι αλλοι γονεις μην ανυσηχεις οπως σε εμας ετσι και στους αλλους σταθμους πιστευω το πρωσοπικο μεριμνα για να γινεται σωστη και υγιεινη σιτηση των παιδιων οπως θελουμε να τρωμε τα παιδια μας σωστα ετσι θα κανουμε και για τα ξενα τωρα αν καποιος ειναι ασυνηδειτος δεν ξερω...

 

 

Βασω θα κανεις διαιτα απο διαιτολογο;καλο κουραγιο εγω εχω παρει 2 κιλα και παιδευομαι δεν χανονται με τιποτα δεν κανω διαιτα βεβαια αλλα προσπαθω να προσεχω ,για το σχολειο που λες κι εδω ετσι τα περνουν ανα χρονο και ο δικος μου θα παει με τα μεγαλυτερα οπως και της Κατερινας η Αγγελικη θα πανε δημοτικο με τα παιδακια του 2009 και ας ειναι γεννημενα στις 17/12 η Αγγελικη και στις 28/12 ο Δημητρης με καποιο παιδακι που ειναι γεννημενο τον Ιανουαριο του 09 εχουν ενα χρονο διαφορα κι ομςως θα πανε μαζι με αγχωνει ακομα αυτο το θεμα....μη συγκρινεις τα αγορακια με τα κοριτσακια ακομη και οι καμπυλες ειναι αλλες...σαλπιγγογραφια δεν εχω κανει ποτε

 

Αλεξανδρα μεγεια τα μποτακια ,κι εγω εχω σιδερο παλι γκρρρρ...μπραβο και σε σενα που τα πηγες καλα στις γιορτες κανεις υοεροχα πραγματα!!

 

Ανθη εισαι καλυτερα σημερα; εγω λιγο καλυτερα εκει που ξεμπουκωνω ξανα παλι τα ιδια ,εμενα παλι μου αρεσει να ειμαι σπιτι το απολαμβανω ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και πάλι!

Ο μικρός αποκοιμήθηκε από μόνος του, κι ελπίζω να μην αργήσει και πολύ να ξυπνήσει...

Αλεξάνδρα μια χαρά τα ρεβιθάκια! Έχω πεθυμήσει όσπριο, αλλά το στομάχι μου είναι χάαααλια, και τα έντερα φουσκωμένα, οπότε δε λέει, κλαψ... 

Μ' εμάς πάλι γίνεται το αντίθετο. Ο Αντρέας απ' τον μπαμπά του δεν μπορεί να ξεγλιστήσει, έτσι και τη μύτη θα του καθαρίσει και τ' αφτιά, και θα τον αλλάξει και θα τον ντύσει κι απ' όλα. Μαζί μου πάλι, επειδή ξέρει ότι με έχει του χεριού του, κάνει τις ιδιοτροπίες του.

Ο Αντρέας από χτες πηγαίνει και μας φέρνει τα αντιπυρετικά σιρόπια, που τα έχουμε στο κομοδίνο, και θέλει "σι-όπι". Προσπαθεί να τα ανοίξει, αλλά δεν μπορεί και έχουμε δράματα.

Καλά, ο Αντρέας το τι έχει φάει... Σήμερα δάγκωνε επανειλημμένως ένα από τα κουτιά των παιχνιδιών του. Βρε να του λέω, βρε να τον μαλώνω, τίποτα αυτός.

Εμείς μπαίνουμε με παπούτσια, και δεν καθαρίζω συνέχεια, αλλά τελικά στο σχολείο παραμόνευε το μικρόβιο! Μικροβιοφοβική αποκλείεται να γίνω, ούτε και υστερική με την καθαριότητα, αλλά θα το έχω στο μυαλό μου, τουλάχιστον για λίγο καιρό ακόμα.

Κατερίνα ο παιδίατρος μας είπε ότι ο Αντρέας είναι αρκετά ψηλός, και στα κιλά κανονικός. Δε μας είπε, βέβαια, τίποτα του στιλ "είναι γίγαντας, πού θα τον βάζετε σε λίγο καιρό, πάρτε ειδικό κρεβάτι", αλλά είπε ότι είναι ψηλά στις καμπύλες. 

Η γραμματέας του σχολείου δε νομίζω ότι λέει ψέματα για το ύψος του παιδιού της, αφού λέει ότι είναι 92 εκατοστά, δεν είπε ότι είναι και δυο μέτρα, ενώ ούτε και για τα ρούχα νομίζω ότι λέει ψέματα. Αλλά επειδή αποκλείεται ένα παιδί 91 εκατοστών να είναι μια χαρά με τα ρούχα των δύο ετών και ένα παιδί 92 εκατοστών να χωράει μόνο σε ρούχα για παιδιά 4-5 ετών, σημαίνει ότι το πρόβλημα του παιδιού είναι τα κιλά του και όχι το ύψος του. Όντως το ταΐζει συνεχώς βλακείες, δηλαδή οι σοκολάτες, τα πατατάκια, τα γαριδάκια, τα κρουασάν είναι στην ημερησία διάταξη, και η ίδια λέει ότι είναι παχουλό μωρό, παρ' όλο που η αλήθεια είναι ότι τα κιλά δεν του φαίνονται και τόσο. Δηλαδή αν είναι ο Αντρέας 12 κιλά, αυτό θα είναι σίγουρα πάνω από 15, μπορεί και 18+. Οπότε, το μωρό δε χωράει στα ρούχα των δύο ετών λόγω κιλών.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις για τους παιδικούς!!! Στην Κύπρο τα κορν φλέικς παίζουν πάαααρα πολύ εδώ και χρόνια, αλλά δεν ξέρω τι πολιτική ακολουθούν οι παιδικοί σταθμοί με τη διατροφή γενικότερα, με κεράσματα, σνακ, κ.λπ. Έχω έναν συγκεκριμένο σταθμό υπόψη, που είναι παλιός, δοκιμασμένος και πάαααααααααρα πολύ καλός. Απ' ό,τι μου λένε είναι λίγο ακριβός, αλλά να σας πω την αλήθεια, λίγοι ιδιωτικοί σταθμοί εδώ στην Κύπρο είναι καλοί, οι περισσότεροι απλώς απασχολούν τα παιδιά, ούτε ύλη έχουν, ούτε τίποτα. Οπότε, δε θέλω να πάω το παιδί όπου να 'ναι, απλά και μόνο επειδή είναι φτηνά. 

Όσο για τις ιώσεις, να το σκέφτομαι, αλλά δε γίνεται να κλείσω τον Αντρέα ένα ολόκληρο χρόνο στο σπίτι για να μην αρρωστήσει. Ανθή, κι εσύ αυτό είχες κάνει, έτσι δεν είναι; Αλλά τις αρρώστιες δεν τις γλιτώσατε... Οπότε, θα πρέπει να το διακινδυνεύσουμε. Αν είχα, π.χ. παιδί που πήγαινε Δημοτικό, θα το σταματούσα απ' το σχολείο για να μην αρρωστήσει το νεογέννητο; Το σκέφτομαι πάντως αυτό και με αγχώνει λίγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μη μιλατε για διαιτες κοριτσια...πικραμενη ιστορια~!!!αλλα 4 κιλα μειναν απο την εγκυμοσυνη!!δε χανονται τα ατιμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μαι κ παλι τσουπρες μου κ συνεχιζω ακαθεκτη με οσα θυμαμαι

κα μου περαστικουλια βρε κοριτσακι μου 3 παιδακια κ εγω πηγα να παρω το βασιλακι μου σημερα κ ακουγα ολα τα πιτσιρικια να κανουν ντουετο βηχα τα καημενα κ ο δικος μου εχει αλλα το παλευομε χωρις σιροπια κ μασκες.θα δειξει.

εγω παλι για υψος ο βασιλης ειναι απο τα ψηλοτερα στο σχολειο κ ας ειναι ο μικροτερος κ στις καμπυλες παντα πανω απο 90 ηταν απο τοτε που ηταν μωρακι στα ρουχα παντα φοραμε για ενα χρονο μετα για δυο λογος πρωτον συνηθως του ναι μικρα της ηληκιας του κ δευτερον τα θελω ανετα να τα χορταινει οχι να τα βαλει 2 μηνες.

τωρα αλεξ εσυ που τον ξερεις κιολας πες κ εσυ εγω δε πολυκαταλαβαινω ολα ιδια τα παιδακια ειναι ασε που σιγα πια τοσο ντορος με το υψος εχουν πια μερικες μαμαδες ο αντρας μου ηταν ο πιο μικροκαμωμενος στο σχολειο ολα τα χρονια κ ψηλωσε αποτομα τωρα ειναι 1,87 νομιζω αρα νομιζω δε παιζει ρολο οσο ειναι να ψηλωσουν θα ψηλωσουν???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάγδα, νομίζω ότι έτσι είναι, όσο θα ψηλώσουν θα ψηλώσουν. Κι ο άντρας μου ήταν κοντός μικρός, αλλά τώρα είναι 1.81, οκ, δεν είναι και γίγαντας, αλλά ούτε και κοντός, ενώ ο πατέρας μου ήταν ο ψηλότερος στην τάξη, και μέσα σε μια χρονιά έγινε ο κοντύτερος, γιατί τον πέρασαν όλοι οι άλλοι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τρελαινομαι για ρεβυθακια κ εγω αννα μαρια κ εχω καιρο να κανω κ εγω νομιζω οτι ο βασιλης πιο πειθαρχημενος ειναι στον αντρα μου να σου πω εμενα με κανει πιο πολυ οτι θελει το σκαθαρι

αλεξακι μου μεγεια τα μποτινια με πηρες τηλ αλλα ειχε ερθει ο επιθεωρητης κ δε μπορεσα να απαντησω

 μας ειπε παρα πολυ καλα λογια πολλα πολλα μπραβω κ οτι εχω παρα πολυ βαθμολογια χαρηκα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οπως τα λες αννα μαρια μου πανω απο 1,8ο για αντρα νομιζω μια χαρα ειναι νομιζω ετσι κ εγω ημουν απο τα πιο ψηλα κοριτσακια πεμπτη δημοτικου μου ρθε περιοδος κ μετα ζηταμε να βαλα αλλους 10 ποντους στο συνολο κ ειμαι 1,68.ελπιζω ο γιος να μοιασει του μπαμπα του χαχαχα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ανθουλι μου ισχυει το βαby sitting οποτε θες σου λεω θα βρουμε κοινο σημειο συναντησης που θα παει πολυ θελω να βρεθουμε.

πιστευω παντως οτι ενα παιδι ισον κανενα λογικο να κουραζεσαι τοσο με δυο κ με δουλειες κ δουλεια ποσο να αντεξεις κ εσυ.

μωρουδενια εφυγε ο μπαμπακας σας??

καγκουρακι ανυπομονω να μαθω πως τους φανηκε το νεο μελος στα ζουζουνια σου

αντε βγαινω μπας κ φυγω ποτε απο τη δουλεια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μαι και εγω! Επιστροφη στο σπιτι, δεν εχω βρει ακομα τους ρυθμους μου θελω να δω τι ωραρια θα μου κανει ο πιτσιρικος για να συντονιστω.

Χθες κατα τις 18:00 ημασταν σπιτι, ο Νικολας στην πορτα, η Αγγελικη στον καναπε, μολις μπηκα τα πηρα αγκαλια, εριξα και ενα κλαμα, και τους εδωσα τα δωρα που εφερε το μωρο.

Ο μικρουλης ηταν στο καρεκλακι του αυτοκινητου. Η Αγγελικη το κοιτουσε πιο διστακτικα στην αρχη αλλα του χαιδεψε τα ποδαρακια και τα χερακια και μετα ηθελε να της διαβασω το βιβλιο που της εφερε το μωρο. Ο Νικολας ηταν πιο εκδηλωτικος τον χαιδευε και τον ακουμπουσε λιγο πιο εντονα, δεν εδωσε και πολυ σημασια στο δωρο του γιατι ορμησε πανω μου να θηλασει.

Αργοτερα η Αγγελικη ηθελε να με βοηθησει να τον αλλαξω πανα και μου εφερνε οτι της ζητουσα. Καποια στιγμη πηγα τουαλετα και της λεω να προςεχεις τον μικρουλη, ηταν και η μαμα μου διπλα και της λεει " γιαγια φυγε εσυ η μαμα ειπε σε μενα να προσεχω τον Γιωργακη" .οταν τον θηλασα πρωτη φορα της διαβαζα το παραμυθι της. ο Νικολας ηταν με τον μπαμπα σουπερμαρκετ, οταν γυρισαν και μας ειδαν ανεβηκε και αυτος στο κρεβατι και επιασε το αλλο στηθος. Το βραδυ πριν ξαπλωσω τα κοιταγα που κοιμοντουσαν και τα τρια και ενιωθα τοσο ευτυχισμενη και τοσο γεματη. Το πρωτο μας βραδυ καλο ξυπνησε δυο φορες ο μικρουλης και ο Νικολας μια στις 6 το πρωι οπου ηταν παλι ξυπνιος ο μικρουλης και θηλασαν παλι μαζι, με λιγο γκρινια απο τον Νικολα αλλα τα καταφεραμε.

Γενικα αν δεν εχει θηλασει ο Νικολας οσες φορες και ο μικρουλης μπορει να εχει θηλασει και περισσοτερες, μολις με δει να τον εχω στο στηθος ερχεται πανω μου και πιανει το αλλο. Τον εμαθα ομως να θηλαζει σε αλλη σταση γιατι αλλιως θα πατουσε τον μικρο. Εντωμεταξυ ειχε και την αλλη συνηθεια οταν θηλαζε απο το ενα στηθος με το χερι του επιανε το αλλο, τωρα ομως εκει βρισκει κεφαλακι αλλα δεν τον πτοει τιποτα παει και βαζει το χερι του στο στομα του μικρου, οποτε τωρα του κραταω και το χερι για να τρωει ο μικρουλης ησυχος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα εχετε γραψει παρα πολλα και δεν νομιζω να καταφερω να τα διαβασω ολα

Καταρχην περαστικα σε ολες, ειδα πολλες ιωσεις σε παιδακια και μαμαδες, υπομονη δυο τρεις μηνες ακομα μετα θα καλοκαιριασει που θα παει.

Μαρινα αφου θες και εσυ δευτερο, σου το ευχομαι!

Αννα Μαρια γελασα μετο Γιωργογιωργια και η αδερφη μου το ιδιο ακριβως ελεγε καθε φορα που με εβλεπε. Τελικα εμας ηρθε ο Γιωργακης!! Αλλα ολο Νικολα τον λεω.....

Τι επαθες και με το μικροβιο στο λαιμο, περαστικα και παλι! Λοιπον για τον παιδικο και εγω το ιδιο εκανα με την Αγγελικη την ξεκινησα Απριλιο, Ιουλιο γεννηθηκε ο Νικολας και η ιδια ηδη ειχε προσαρμοστει και δεν ενιωσε οτι ξεκινησε κατι αφου ηρθε το μωρο. Επισης για πρωινο εμας τρωνε καθε μερα φρουτο μπανανα αχλαδι μηλο και ψωμι με τυρι ή ψωμι με γαλοπουλα και καθε τεταρτη και αυγο. Σε γιορτη οταν καποιο παιδακι φερνει κερασμα πχ σοκολατακια ή σοκοφρετες τα βαζουν στην τσαντα το μεσημερι οποτε ειναι θεμα γονιου αν θα τα δωσει ή οχι. Εγω στην γιορτη της που ειχα φτιαξει τα σπιτικα μπισκοτα μου ειπαν οτι τους τα εδωσαν με το πρωινο, καποια αλλη μαμα μου ειπε οτι ειχε φτιαξει κεικ παλι τους το εδωσαν για πρωινο. Σε γενεθλια αφηνουν να παμε και τουρτα οπου τους την κοβουν και τους κανουν κατι σαν μικρο παρτυ, χορευουν δηλαδη μετα οποτε και αυτη την τρωνε εκει. Αλλα φαγητα δεν φερνουν τα παιδακια.

Αλεξανδρα ξυπναει βρεγμενη δηλαδη? εγω θυμαμαι την εβαζα παντα πριν και τις πρωτες φορες την ξυπναγα κατα τις 12 που επεφτα και εγω αλλα αν θυμαμαι καλα σε κανα δυο βδομαδες την ειχε κοψει και η Αγγελικη την βραδυνη. Τον Νικολα σκεφτομαι το καλοκαιρι να τον προσπαθησω αναλογα βεβαια και τι θα μου δειξει ο ιδιος, θα ειναι 2 ομως.

Βασω ολα καλα λοιπον τα νεα απο τον νευρολογο, ειναι δυνατο πολυ το κοριτσακι σου και δρασατε αμεσως και ετσι ολα καλα. Τελεια που δεν εχει θεμα και με το σχολειο, τοο θυμαμαι που αγχωνοσουν τον Σεπτεμβριο.

Λοιπον παω για υπνο ειχε ξυπνησει στο μεταξυ και το κερασακι και το θηλασα, τα διαβασα επι τροχαδην ολα σχεδον, αν δεν σχολιασα και κατι μη με μαλωσετε, σας φιλω ολες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Καγκουρακι μου επιστρεψατε στο σπιτι δριμυτεροι ε?χαχα!αχ μωρε ο Νικολακης επηρεαστηκε και θελει να ειναι κι αυτος στο στηθος οπως το βρεφακι!βεβαια θηλαζε και προηγουμενως αρα δεν το κανει απο αντιδραση!ισως τωρα ομως επειδη βλεπει το βρεφος να θελει να θηλαζει κι αυτος περισσοτερες φορες!η Αγγελικουλα ειναι πιο μεγαλη και πιο συνεργασιμη, ειναι λογικο!φανταζομαι τι ομορφα νιωθεις με τα 3 σου παιδακια!η απολυτη ευτυχια ε?:)να σου ζησουν κοριτσι μου!

Αλεξανδρα καφεδακι με τον αντρα σου μονοι σας?τι ωραια!κι εμεις εχει πολλη καιρο να βγουμε εξω μονοι μας!θα το προγραμματισουμε ομως γιατι μου λειψε να βγουμε να ξεσκασουμε λιγο!ουτε και η Ιωαννα τρωει τα ρεβυθια προς το παρον δεν της αρεσουν καθολου!ας ελπισουμε οταν μεγαλωσει λιγο οπως και η Κωσταντινα να τα δοκιμασει και να της αρεσουν!

Μαγδα αγκαλιτσα με το Βασιλακο ε?και εγω καποτε οταν η μικρη ξυπνησει το βραδυ παω να την καθυσηχασω και ξαπλωνω διπλα της και αποκοιμαμαι τελικα μεχρι το πρωι καποιες φορες και να τη δεις που μολις ξαπλωσω διπλα της με αγκαλιαζει!

Κατερινα μου κι εγω αγχωνομαι λιγο που θα ειναι απ τα μικρα μωρακια της ταξης!πιο παλια οταν ημασταν εμεις δημοτικο επαιρναν νομιζω διαφορετικα και δεν φαινοταν τοσο η διαφορα ηλικιας ή εμεις δεν την καταλαβαιναμε , , , !δεν  ξερω!παντως τωρα που το θυμηθηκα εγω ειμαι του Σεπτεμβρη του 1984 και με τη κουμπαρα μου ειμασταν στην ιδια ταξη που ειναι γεννημενη τον Φεβρουαριο του 1985!αν ηταν με τα σημερινα δεδομενα δεν θα ειμασταν στην ιδια ταξη!

Για το υψος που λετε ουτε εγω ουτε ο αντρας μου ειμαστε το πρωτο μποι!εγω 1.69 και ο συζυγος 1.80 περιπου!

Αννα Μαρια για τη διατροφη στους παιδικους που με ρωτησες θα σου πω τι ισχυει στο δικο μας!μεχρι τα 2 η μαμα παιρνει δικο της φαγητο για μεσημεριανο στο παιδακι!εμενα πριν τα 2 η Ιωαννα το πρωι ετρωε γυρω στις 9μιση φαριν λακτε, γυρω στις 12 το φαγητο που επαιρνα μαζι μου, στις 1μιση επινε γαλα και κοιμοταν!οταν ξυπνουσε της εδινε γιαουρτακι γυρω στις 3 και 4 πηγαινα και την επαιρνα!μετα τα 2 αλλαξε λιγο η διατροφη!γυρω στις 9 παιρνει δυο φετες ψωμακι καποτε με βουτυρο, καποτε σκεττες γιατι δεν ειναι και πολυ των αλλαντικων!γυρω στις 11 παιρνω φρουτο και τρωει, γυρω στις 12μιση δινει η δασκαλα μαγειρεμενο φαγητο και στις 3 τρωει ειτε κρεμα ειτε γιαουρτακι και 4 παω και την πιανω!στο σπιτι μετα τρωει φρουτο, πιο μετα της δινω φαγητο που μαγειρευω εγω και πιο αργα αν θελει της δινω γιαουρτι γιατι το γαλα το βραδυ δεν το πινει με τιποτα και μου πε ο παιδιατρος οτι μπορει να τρωει στη θεση του γαλακτος γιαουρτι!  

Τωρα το μεσημεριανο μενου που δινει η δασκαλα ειναι ποιοτικο!δινει 2 φορες τη βδομαδα οσπρια -φασολια, λουβι, ρεβυθια, φακες, 1 φορα κρεας- κοτοπουλο ή βοδινο ή κουνελι, 1 φορα ζυμαρικο - πουργουρι,μακαρονια, ταλιατελλες, κριθαρακι ενα απο αυτα καθε βδομαδα διαφορετικο και 1 φορα ψαρι με πατατες ή ρυζι!στη θεση τους ενος οσπριου καποιες φορες τους δινει φασολακι ή μπιζελια με καροττο, πατατουλα!και τους δινει και γιαουρτι μαζι!φαι εκει στο σχολειο αρχισε να τρωει μετα το τελος του χρονου!πριν επαιρνα εγω!το μονο θεμα που εκανε μεχρι τωρα και δεν της αρεσε το φαγητο ηταν το λουβι και τα ρεβυθια!

Κανενα παιδακι δεν τρωει δεκατιανο κορν φλεκς απ οσο ξερω!ολα παιρνουν φετες ψωμι με μαρμελαδα, μελι ή γαλοπουλα, τυρι!απο γαριδακια, σοκολατες δεν δινει τιποτα η δασκαλα κι αν κερασει ενα παιδακι κατι θα το βαλει στην τσαντα για να το δει η μαμα και αν θελει να το δωσει!οταν εχει ενα παιδακι γενεθλια μας ενημερωνει απ την προηγουμενη μερα η δασκαλα οτι θα εχει τουρτα κι αν δωσει το οκ η μαμα τους δινει και λιγη τουρτα!τωρα τα Χριστουγεννα η δασκαλα τα κερασε σπιτικα κουλουρακια ας πουμε, αυτο δεν ειναι τιποτα ανθυγιεινο!οχι πως σοκολατες και γαριδακια δεν θα φανε ποτε αλλα οσο ειναι μικρα και γω δεν θελω να τρωει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...