Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

ΣΤΑΛΙΤΣΑ δεν έχω ιδέα αν είναι καλό το Αρκάδι αλλά αυτό με συμβούλεψαν να πάρω. Θα σας πω αφού το χρησιμοποιήσω άποψη! AURORA δεν την ξέρω αυτή τη μάρκα! Ευχαριστούμε για το σεμινάριο ! Εγώ έστειλα ήδη συμμετοχή! ΟΝΕΙΡΑΚΙ εγώ δεν θα φάω μύδια γιατί όσο ναναι είναι λιγάκι επικίνδυνα! Δεν πήρα μαλακτικό μου είπαν σκέτο αλλά υπάρχουν πολλά μαλακτικά κατάλληλα για βρεφικά ρούχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλό μήνα κορίτσια και καλό τριήμερο να έχουμε! AURORA έχω και εγώ πόνο κάτω από το στήθος στα πλευρά κυρίως από την αριστερή μεριά. Εκτός από την πίεση που ασκείται στον οισοφάγο και στο στομάχι άλλη μια εξήγηση είναι να συμβαίνει επειδή συμπιέζονται τα πλευρά από τη διογκωμένη μήτρα και από το κεφάλι του παιδιού. Είναι συνηθισμένη ενόχληση στην εγκυμοσύνη. Με γειά για τα πραγματάκια που πήρες Aurora. ONEIRAKI και MARIELA και εγώ μέσα Μαρτίου θα ξεκινήσω τα ψώνια και ανυπομονώ, προς το παρόν δεν έχω πάρει τίποτα. Κορίτσια διάβαζα ότι τα σουτιέν Θηλασμού πρέπει να είναι σε μεγαλύτερο νούμερο λόγω του ότι με τον θηλασμό πρήζετε το στήθος (λογικό μου ακούγεται).SOFARI μια από τα ίδια για το δωράκι από το babyspace! KRYST την ίδια μέρα θα δούμε τα μπεμπακια μας!!! MARIELA και AURORA για το μασαζάκι η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω αλλά για τις ασκήσεις Kegel που είναι προετοιμασία περινέου για τον τοκετό, ξέρω λόγω δουλειάς γιατί έχει χρειαστεί να γυμνάσω πολλές φορές εγκυούλες ότι βοηθάνε πολύ πριν στην εγκυμοσύνη όσο κατά την διάρκεια αλλά και μετα τον τοκετό. Βοηθούν κατά τον τοκετό ώστε την ώρα που βγαίνει το κεφάλι να υπάρχει ελαστικότητα στο περίνεο και μετά για να έρθουν οι μυς της πυέλου στα φυσιολογικά .Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση AURORA, πολύ καλή περίπτωση τα σεμινάρια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ονειρακι να ξερεις οτι δεν κανει να φαμε ταραμα επειδη γίνεται απο ωμα αυγα ψαριων...δεν ξερω αν το εχετε ακούσει αλλα αυτο λενε! Aurora δεν ξερω κ εγω για το απορυπαντικο αλλα προδερμ θα πάρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Χαίρομαι που περνάς καλά στα μαθήματα! Μας ανέφερε και μας η μαία το περίνεο στο σεμινάριο και είπε πως δεν έχει αποδειχθεί ότι βοηθάει σε κάτι το μασάζ στην περιοχή. Τώρα τι να πω όλα θα τα ακούσουμε και στην τελική κακό δεν κάνει!

Φυσικα και βοηθαει το μασαζ οπως και οι ασκησεις...

Ναταλια αυτο ακριβως μας ειπε οτι κανοντας μασαζ ΣΤΟΝ ΜΥ που βρισκεται στο περινεο τον μαλακωνουμε και ετσι την ωρα του τοκετου ειναι ηδη ελαστικος και δε χρειαζεται ουτε να σκιστει ουτε να μας κοψουν.

 

Και βεβαιως υπαρχουν μαιες και μαιες οπως υπαρχουν γιατροι και γιατροι..

Σε καθε ειδικοτητα υπαρχει αυτο.

Υπαρχουν μαιες της παλιας σχολης που εχουν μαθει να κανουν περινεοτομη ενω μπορει να μη χρειαζεται!

Και υπαρχουν και μαιες που μας βοηθουν με τις απλες αυτες ασκησεις.

Και να ξερετε οτι η αναρρωση ενος φυσιολογικου τοκετου εξαρταται απο το αν θα γινει περινεοτομη ή οχι!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω απορρυπαντικο παιρνω baby planet, ειχα δοκιμασει το προδερμ αλλα εβγαιναν σκληρα τα ρουχα...

Και με το baby Ariel ειμαι ευχαριστημενη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο το baby planet το ξεχασα οτι υπαρχει!Την επομενη φορα.Προδερμ πηρα και υγρο και μαλακτικο.Μακαρι η μπεμπουλα να παρει το δερμα της μαμας της,ουτε ευαισθησιες,κοκκινιλες,ερεθισμοι,τιποτα,απο μωρο.Να φυγει ενα αγχος τουλαχιστον.

Για τις kegel δεν αμφισβητω οτι βοηθανε,το λενε γιατροι,μαιες,μαμαδες,τοχω διαβασει και σε τρια βιβλια.Απλα λεω δε μου "καθεται" αυτο το σφιγγω ξεσφιγγω!Εσεις δηλαδη τις κανετε τις ασκησεις;

Να δουμε αυτα τα ονλαιν σεμιναρια πως θα γινουν,εχω περιεργεια.

Ξεχασα να σας πω,εγω μαλλον σουτιεν θηλασμου θα παρω απο marks&spencer 40€ τα δυο,γιατι h&m δεν εχει εδω δυστυχως.Αλλα το πρωτο το πηρα μαρκα μεκαψες απο τζαμπο 4€.Χωρις μπανελες,ελαστικο,λευκο.Για να δοκιμασω και νουμερο,να δω που ειμαι.Θελω να βρω και μαυρο χωρις μπανελα η ενισχυση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια,τις ασκήσεις kegel εγώ τις ξεχναω οποτε τις θυμάμαι τις κάνω :-p τώρα για το μασάζ σκέφτομαι να πάρω το λαδακι κ να κάνω,δεν χάνω τιποτα.Έχει το jumbo σουτιεν θηλασμού?δεν το ηξερα,θα κοιτάξω την επομενη φορά που θα παω.Εστειλα και εγώ συμετοχή στα σεμηναρια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ονειρακι ενα σχεδιο σουτιεν εχει μονο,οχι καμια τρελη ποιοτητα αλλα αφου θα χρειαστουμε 3-4 υποθετω,λεω τα δυο ναναι φθηνα,αφου τελικα μια χαρα κανει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημεραααααααααααααααααααααα

Τι μου κανετε? Πως ειναι τα μωρακια σας?

Κοριτσια σκευτομαι αυτη την εβδομαδα να ξεκινησω τα ψωνια για την βαλιτσα του μαιευτηριου

Εσεις κανατε καμια λιστα γι αυτο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερες!Ναι Μαριελα μου Κερκυραια ειμαι.Εμενα Θεσ/κη δεκα χρονια και γυρισα πριν δυο.Ωραια,βρηκα αλλη μια! :-) 

Λιστα μαιευτηριου εχω κανει κι εγω και θελω να βρω νυχτικο,πιτζαμα,μπλουζα κτλ με κουμπακια τωρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, εγώ θα πάω να πάρω ενα μικρό βαλιτσακι που εχει 15€ στο jumbo για να παρω μαζί στο μαιευτηριο,λίστα ακόμα δεν εχω κανει αλλά τα έχω μεσα στο μυαλό μου τα πράγματα που χρειάζομαι πανω κάτω,αν θέλετε γραψτε τις δικες σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νυχτικο,πιτζαμα

Σουτιεν θηλασμου

Επιθεματα στηθους

Ρομπα/ζακετα

Παντοφλες,καλτσες

Εσωρουχα,σερβιετες

Πετσετα

Βουρτσα,τσιμπιδα μαλλιων

Καθρεφτακι,καλλυντικα η μακιγιαζ αν χρειαζεται

Αποσμητικο

Μωρομαντιλα

Depon

Σημειωματαριο,στυλο

Βιβλιο/tablet

Πανες,φορμιτσες,σκουφακι

Πανα αγκαλιας,κουβερουλα

Κινητο,φορτιστη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου καλημερα!!!!ειναι μια πολυ ωραια κυριακη σημερα!!!!διαβαζω ολων σας τα νεα και χαιρομαι που ειναι ολα καλα!!!!να ανοιξω ενα θεμα?το συζητουσα χθες με την ΚΑΤΕΡΙΝΑ μας.στρωματα κουνιας και καροτσι θα πλυνετε?γιατι δεν το ειχα σκεφτει!!!βλεπω αρχισατε τις λιστες για τη βαλιτσα ε?οχι σαν και μενα που πηγα σα το γυφτο!!!!χαχαχαχαχαααα!!!!με οτι φορουσα πηγα ουτε βρακι μετα συγχωρησεως!!!!!μετα μου τα φερανε!!!

τα μπεμπακια μου ειναι καλα δοξα το Θεο πινουν το γαλατακι τους σταθερα και ειμαστε γενικα ενταξει.ο μικρος μας ομως αποδειχτηκε οτι ειναι δυσανεκτικος στη λακτοζη και του δινουν ειδικο γαλα που θα το συνεχισουμε και σπιτι.εμοιασε στη γιαγια του(τη μαμα μου)που εχει ακριβως το ιδιο!βρηκαμε ομως τι του εφταιγε και πρηζοταν η κοιλιτσα του και δε χωνευε καλα οποτε ολα μια χαρα.εχει μεινει λιγο πισω απο την αδερφη του αλλα αφου πινει αυτο το νεο γαλα καλα θα τη φτασει κι αυτος!η μικρη μας αλλαξε μοναδα πηγε στη λεγομενη δυο που ειναι λιγο πιο ελαφρια απο την ενα που ηταν στην αρχη και ειναι ακομα ο μπεμπουλης.σημερα πηγα για τη μιση ευχη.γιναμε 20 ημερων!!!!σας στελνουν και τα δυο την αγαπη τους και σας ευχαριστουν για τις ευχες σας!!!!

φιλια λοιπον απο ολη την οικογενεια σε μανουλες και κοιλιτσες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναναι καλα τα μωρακια σου τα γλυκα!Η κορη δεν το συζητω,αγριμι μεγαλο,φανηκε απτην αρχη.Θα τη φτασει και ο μικρουλης συντομα,τωρα που βρηκατε τι φταιει.Τι χαρουμενα νεα!!

Για την κλινικη μην το συζητας,τετοια ωρα τετοια λογια που λενε,ειχες αλλες προτεραιοτητες.

Να σας πω μια κακη σκεψη που κανω;;Αν λεω αν γινει κατι και γεννησω νωριτερα,δεν εχει μοναδα εντατικης νεογνων εδω,θα στειλουν τη μπρμπα Αθηνα η Γιαννενα,ουτε να το σκεφτομαι,τρελαινομαι!

Εγω στρωμα κουνιας θα το αερισω μονο για λιγο καιρο πριν.Στρωματακι και καλυμμα πορτ μπεμπε ισως τα πλυνω ελαφρα με προδερμ και να ταφησω στον ηλιο μια μερα(οοοταν βγει ηλιος).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AURORA μου η μικρη τσαμπουκας απο την αρχη!!!γυναικες παιδι μου!!!ναι στο μαιευτηριο οντως ετσι που πηγα....αφου ντυθηκα κιολας καλα ηταν!!!!οχι το σκεφτεσαι να ετρεχα με τα βρακια?γιατι οσο ημουν εγκυος ζεσταινομουν πολυ και το βραδυ ημουν χωρις πυτζαμες να φανταστεις!!!χαχαχαχαχαααα!!!!οσο γιαυτα που σκεφτεσαι ειναι φυσιολογικο οσο περνανε οι εβδομαδες να ειμαστε πιο αγχωμενες και το μυαλο παει στο κακο.ομως θελει θετικη και χαρουμενη σκεψη.μια χαρα θα γεννηθει η μπεμπουλινα!!!!δε θα χρειαστει τιποτα αλλο απο την αγκαλια της μανουλας!!!και γω τα στρωματα να τα αερισω ελεγα.αλλωστε θα εχω υποσεντονο και σελτεδακι και σεντονι πανω απο το στρωμα που θα ειναι ολα πλυμενα.το καροτσι ελεγα να μην το κανω τιποτα μια και παντα θα εχω στρωμενα σεντονακι η΄κουβερτουλα οσο ειναι μικρα ακομα.ασε να παθουν και καμια ανοσια τα μικρα μας!!!τα παιδια των τσιγγανων ειδατε να παθουν ποτε τιποτα?οσο προσεχουμε τοσο πιο ευαισθητα γινονται!!!ενταξει τα βασικα ναι αλλα οχι υπεβολες ετσι λεω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια κ καλη σαρακοστη να έχουμε!!! Με το καλο να έρθουν τα μωρακια μας! Η λιστα η δικη μου ειναι παρομοια με της Auroras.. Νικη μου ολα θα πάνε καλα με τα μωρακια σου! Οσο για τα πράγματα αν τα πλυνω, θα κανω κ εγω αυτο που ειπε η Νικη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικη εχεις δικιο!Το αποστειρωμενο περιβαλλον δεν κανει καλο,αρρωσταινουν κι ευκολα τα μωρακια μετα,το εχω συναντησει.Ευχαριστω που με καθησυχαζεις!Οταν δεν υπαρχουν τα απαραιτητα για καθε ενδεχομενο,ερχεται το αγχος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανουλιτσες και μπεμπακια!!!! Πως περάσατε;;; εμεις πηγαμε στους κουμπαρους μας χθες! Φαγαμε ενα σκασμο σαρακοστιανα γευματα!! Περασαμε πολύ ωραια!!!! Πηγαμε το πρωι κ φυγαμε βραδυ!! Εσεις τι κανατε; πως είναι τα μωρακια σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Χρόνια πολλά και καλή Σαρακοστή! Εμείς ξεκουραστήκαμε το 3ήμερο, πήγαμε βόλτες και είδαμε ταινιούλες! Για φαγητό οικογενειακά στους γονείς! Αύριο θα πάμε στον γιατρό μας να δούμε τη μπεμπούλα μας και θα σας φέρω νέα! AURORA η λίστα σου είναι πολύ σωστή νομίζω δεν έχεις παραλείψει κάτι! Μην σκέφτεσαι αρνητικά όλα θα πάνε καλά και δεν θα χρειαστεί τίποτα η μπέμπα σου παρά μόνο αγάπη! ΝΙΚΟΥΛΑ εγώ δεν θα πλύνω τα υφάσματα του καροτσιού! Θα έχει σεντονάκι κλπ οπότε θα είναι μια χαρά μην τρελαθούμε κιόλας! Συμφωνώ ότι δεν κάνει καλό στα μωράκια η πλήρης αποστείρωση! Τώρα που μάθατε τι τον πειράζει θα μεγαλώσει ο μπεμπάκος γρήγορα και θα την φτάσει την αδελφούλα την τσαούσα!!! ΣΤΑΛΙΤΣΑ χαίρομαι που περάσατε όμορφα! Η αγορίνα σας πως είναι??? ΟΝΕΙΡΑΚΙ και γω ψάχνω για σουτιέν θηλασμού αλλά είναι όλα κάπως χάλια και θέλω να βρω κανένα πιο βλεπούμενο (αυτά με μάραναν)! Αν δεν θυμήθηκα να απαντήσω σε κάποια ζητώ συγγνώμη!!! Περιμένω νέα σας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα μανουλες κ μπεμπακια!!μαλλον aurora ολοι περνουσαν καλα γιαυτο ησυχια!χαχα!εμεις παλι δεν καναμε τπτ, εμεινα σπιτι κ.δευτερα ο αντρουλης μου ειχε υπηρεσια.αλλα ξεκουραστηκα!!!το χρειαζομουν.κ απο σημ παλι δουλεια.α εμεις katerina σημ απογ θα δουμε τη μπεμπουλα μας!! κ μετα λητω να δουμε κ κει τι εχει ακομα δεν κλεισαμε τπτ.ουτε κ γω σκεφτομαι να πλυνω καροτσακι κ στρωμα μονο αερισμα.τα στρωματα κοκοφοινικα σας ηρθαν?σας μυριζουν?κατι τετοιο διαβαζα σε αλλα φορουμ.τελος μαρτιου βαπτιζουμε κιολας κ δεν με κανει το φορεμα ποχα παρει μεγαλωσε η κοιλιτσα!! [smilie=jerk.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...