Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!!! Τι κάνετε; Εγώ είμαι αρρωστούλα με συνάχι και βήχα απτην πέμπτη αλλά σήμερα πάω καλύτερα και ελπίζω να μην κολλήσω την μπέμπα μας! Πετάλουδάκι ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου! Καλή αρχή με τις κρέμες! Σταλίτσα εμείς τρώμε και μοσχαράκι με καρότο και πατάτα εδώ και λίγες μέρες. Και μένα όλα τα τρώει ευτυχώς! Μάτωσε το στήθος σου; ανησυχώ για όταν θα βγάλει δόντια! Κορίτσια και γω σκέφτομαι να πω όχι για το εμβόλιο προς το παρόν! Σήμερα αγοράσαμε καθισματάκι για το αυτοκίνητο γιατί το άλλο ήταν μικρό πια. Η μικρή λέει μπαμπαμπα και μαμαμά συνέχεια αλλά λογικά δεν ξέρει τι σημαίνει! Βέβαια μας αρκεί που το λέει!!! Αυτά τα νέα μας!!! Σας φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα κοριτσια τι κανετε?κανενα νεο απ'τα υπολοιπα κοριτσια κατερινα κ σταλιτσα εχετε?γιατι εξαφανιστηκαμε ετσι?εμεις δοξα τω Θεο ειμαστε καλα.ξεκινησαμε φρουτοκρεμα κ χορτοσουπα.της παιρνω βιολογικα.δεν μπορω να πω οτι της αρεσει.να ρωτησω κατι κοριτσια,ποτε αρχιζουν να καθονται μονα τους τα μωρακια χωρις να σκυβουν μπροστα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε; Εμείς μια χαρούλα! Τρώμε και κοτόπουλο κ μοσχαράκι με ευχαρίστηση, καθόμαστε άνετα χωρίς να πέφτουμε εδώ και κανά μήνα στο περίπου, παίζουμε με τα παιχνιδάκια μας και γενικά μια χαρά! Μόνο που ξυπνάνε 1-2 φορές τη νύχτα θηλάζουμε για λίγο κ ξανακοιμόμαστε!Μαράκι λογικό είναι που δεν της αρέσει αλλά θα τα μάθει σιγά σιγά μην αγχώνεσε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!Τί κάνετε μανούλες και ζουζουνάκια;;Εμείς είμαστε καλά.Κάναμε το εμβόλιο και ευτυχώς όλα καλά!Δυστυχώς όμως δεν πείραμε βάρος(μόνο 150 γρ) και η μανούλα έχει φρικάρει!!!Αρχίσαμε και κρέμα,μπανάνα και μήλο προς το παρόν.....Δεν ενθουσιάστηκε η μπεμπούλα αλλά κάτι γίνεται.Βγάζει το μισό και καταπίνει το υπόλοιπο.Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι που με αγχώνει....Τα μωράκια σας θηλάζουν πάντα μετά την κρέμα;;;Γιατί σήμερα η δικιά μου που έφαγε την φρουτόκρεμα δεν ήθελε να θηλάσει και φοβάμαι μην κοπεί το γάλα που ήδη δηλαδή μου έχει μειωθεί αρκετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι απο εμενα! Κι εμεις τρώμε πρωι φρουτοκρεμΑ μεσημερι χόρτο σούπα με κοτοπουλο κ αυριο ξενιναω μοσχάρι και το απογευμα ρυζαλευρο. Εγω την βαζω να θηλασει μετα απο καθε γεύμα αλλα φυσικα δεν τρωει κανονικα. Καθεται εδω και δεκαπέντε μερες μονη της και πλεον στηρίζεται κ σηκώνεται όρθια. Ολα καλα μονο που ξυπναει το βραδυ καθε μια ωρα το πολυ... Ετσι ειμαι κι εγω πτώμα αλλα και αυτη που γκρινιάζει ολη μερα κ Νυσταζει! Δεν φαινεται να την ενοχλεί κατι κ εχω δοκιμάσει τα παντα νομιζω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!! Πεταλουδάκι εμένα άλλες φορές θηλάζει αμέσως μετά το γεύμα κ άλλες μετά από καμία ώρα!!! Το γάλα δεν κόβεται έτσι εύκολα!! Όσο θηλάζει το παιδί θα έχεις γάλα!!! Απλά η παραγωγή πλέον προσαρμόζεται ανάλογα με τις ανάγκες του μωρού!!! Ότι θές να με ρωτάς..όχι ότι το παίζω καμία έξυπνη αλλά έχω ασχοληθεί λίγο παραπάνω με το θέμα του θηλασμού!! Κατερινάκι η νύφη μου μιά χαρά τα πάει ε??? Κ εμένα ξυπνάει τη νύχτα για να πιει λίγο γαλατάκι!!!! :-) Fun την ημέρα δεν κοιμάται καθόλου?? Έτσι ώστε να ξεκουράζεσαι κ εσυ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια! Σούπερ η μπέμπα Κατερίνα και εμείς καθόμαστε κανονικά αν και όλο είναι στην τσιτα για να σηκωθεί δεν θελει να είναι και πολύ καθιστός. Και εμεις έχουμε ξεκινήσει κανονικά τις στερεες και βαλαμε χθες μοσχαρακι και του αρέσει περισσοτερο από το κοτόπουλο. Το κοτοπουλο δεν το τρωει, δεν του αρέσει όπως και η φρουτοκρεμα κάνω ολοκληρο αγώνα για να φάει. Τουλάχιστον τρωει καλα την κρέμα και την χορτοσουπα με το μοσχαρακι... Εχει προτιμήσεις!!! χαχαχα Επίσης εχει εδώ και έναν μήνα που χτυπάει παλαμακια και πριν 2 μερες του εστελνα φιλακια και μου τα ανταπόδωσε, γενικα αρχιζει να μιμείται ότι κάνουμε! Έχουμε τρελαθεί! Petaloudaki μπορει να ετυχε να μην πηρε βαρος αυτό τον μήνα μην αγχώνεσαι, παρακολουθησε τον και αυτό τον μήνα. Και εμεις 2 μήνες δεν πήραμε το αναμενόμενο βάρος κάναμε εξετάσεις για να μου φύγει εμένα κάθε υποψιά ήταν σουπερ και αυτό το μήνα εχει πάρει αρκετο βάρος. Fun σηκώνεται μόνη της όρθια από τώρα??? Μπράβο εμενα μέχρι γονατιστα έρχεται προς το παρον βεβαια δεν εχουμε παρκο που βοηθαει στο να σηκωθεί όρθιος. Πόλυ κούραση μωρε και για εσενα και για την μικρη. Πόσες ώρες κοιμάται συνολικά? Εμείς όσο αναφορά τον ύπνο κοιμάται συνολικα 14-15 ώρες συνολικα. Ένα 10ωρο το βραδυ , κοιμάται στις 21:00 αλλά ξυπνάει στις 12 για να φάει και ξανα στις 6 κοιμισμένος και ξυπνάει κατά τις 7-8. Μετα θα ξανα κοιμηθεί μια ωριτσα το πρωι, το μεσημερι ένα 2ωρακι και άλλη μια ωριτσα το απόγευμα. Αλλα ρε κορίτσια μου λένε αρκετοί ότι μετα τους 6 μήνες μπορει να κοιμάται ένα 8αρω σερυ. Από περιέργεια υπάρχει κανενα δικο μας μωρακι που κοιμάται σερυ 8 ώρες χωρίς να ξυπνάει για γαλα? Αναρωτιέμαι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Μια χαρούλα βλέπω τα μωράκια σας...Μπράβο!!!Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου δίνεται, για να πω την αλήθεια τις τελευταίες μέρες έχω στεναχωρήσει πολύ....Το θέμα είναι ότι η μπεμπούλα εδώ και λίγες μέρες δεν κάθεται σχεδόν καθόλου στο στήθος, μόνο 3-4 λεπτά!!!Είναι δυνατόν να έχω έτσι παραγωγή;;;;Επίσης δεν κάνει κακά εδώ και 4 μέρες.Δεν ξέρω τί να κάνω......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Τι κάνετε; Που θα περάσετε τις γιορτινές μέρες; Στολίσατε τα σπίτια σας; Πετακουδάκι μην αγχώνεσε! Φυσικά και δεν θα θηλάζει η μπέμπα σου μετά το φαγητό! Αυτό είναι και το νόημα! Σιγά σιγά αντικαθιστούμε έναν θηλασμό με ένα γεύμα αλλιώς θα θηλάζαμε για πάντα! Η μπέμπα μου θηλάζει 2 φορές τη μέρα κανονικά, πρωί-βράδυ. Κατά τη διάρκεια της μέρες θηλάζει για λίγα λεπτά πιο πολύ για την επαφή. Το γάλα θα μειωθεί αφού πλέον δεν είναι η μοναδική τροφή του μωρού κ η ποσότητα προσαρμόζεται στις νέες απαιτήσεις του παιδιού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fun μπράβο στην Αγγελίνα! Κουράζεσε φοβερά με τον ύπνο της όμως βρε παιδί μου! Ελπίζω να στρώσει γρήγορα για να ξεκουράζεσε και συ λιγάκι! Σταλίτσα μια χαρά το κορίτσι μου! Μόνο που πρέπει να βάλω ασφάλειες σε όλα τα συρτάρια που φτάνει γιατί τα ανοίγει και φοβάμαι μη χτυπήσει! Ο αριστοτέλης τι κάνει; Ναταλάκι γλύκα ο μπέμπης! Η δικιά μας μας ρουφάει τα μάγουλα για φιλάκι!χαχαχα! Έχουν πλάκα! Και η μπέμπα μου προτιμάει το μοσχάρι απτο κοτόπουλο αλλά ευτυχώς όλα τα τρώει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Κατερίνα μου καλά είναι ο Αριστοτέλης!!! Είπε μπαμπά προχθές κ γενικά λέει κουβεντούλες!!!!! Από τα φαγητά ο δικός μου τα τρώει όλα όσα του δίνω! Πεταλουδάκι μην αγχώνεσαι για τα κακάκια!!! Εμένα μία περίοδο ο μικρός έκανε ανά 8 ημέρες!!!!!!!! Όσο για το θηλασμό με κάλυψε η Κατερίνα με αυτά που είπε!!! Απλά μία παρένθεση Πεταλουδάκι....αν μετά από ένα γεύμα θελήσει το παιδί να θηλάσει μην πεις "α, εντάξει έφαγε δεν το θηλάζω..." να το βάλεις στο στήθος..κ γενικά όποτε θέλει κ για όσο θέλει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια τι κανετε?εμεις καλα δοξα τω Θεο.απλα μου εβγαλε λιγες κοκκινιλες στο προσωπακι κ αγχωθηκαμε μηπως ειναι καποια αλλεργια σε κατι.η παιδιατρος μου εχει πει να της βαλω κ παντζαρι στην χορτοσουπα.βαζετε εσεις?κατερινακι καθεται κανονικα η μπεμπουλα σου κ πως μπορει να ανοιξει τα συρταρια?εμενα ρε κοριτσια γιατι δεν μπορει ακομα να στηριχτει στο ποπουδακι της μονη της?κ επισης δεν μου λεει καμια λεξουλα περα απο τα κλασσικα αααα κ το μπρρρ που κανει λες κ φτυνει κ την τσιριδα.πως καταλαβαινετε την λεξη μαμα κ μπαμπας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σταλίτσα μπράβο στο παιδί μας! Άρχισε τα λογάκια μωρέ! Μαράκι μπορεί να έχει αλλεργία σε κάποιο λαχανικό. Όχι δεν της δίνω πατζάρι. Από φρούτα μπανάνα, μήλο, αχλάδι, πορτοκάλι και μανταρίνι και από λαχανικά πατάτα, καρότο, κολοκύθι, σέληνο, μπρόκολο, κρεμύδι. Κάθεται κανονικά χωρίς να πέφτει πια και μπουσουλάει λίγο όμως πιο πολύ σέρνεται και κουτρουβαλάει. Πάει στα συρτάρια που είναι στο έπιπλο της τηλεόρασης και τα τραβάει. Η δική σου νομίζω είναι πιο μικρή αλλά όπως και ναχει το κάθε παιδί έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης γιαυτό μην προβληματίζεσε! Είναι όπως με τα δοντάκια άλλα βγάζουν πιο νωρίς και άλλα αργότερα χωρίς να σημαίνει κάτι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!Σας ευχαριστώ πολύ για όσα μου γράφετε, πραγματικά με βοηθάτε πολύ, να είστε καλά.Τελικά η μπεμπούλα έκανε κακάκια και μάλλον είναι από τις σταγόνες σιδήρου που της δίνω.Εσεις τα δίνεται τα μπεμπάκια σας;;;Όσο για το θηλασμό με το ζόρι την βάζω στο στήθος την ημέρα έστω και να πιπιλίσει λίγο....Το βράδυ κάθεται καλύτερα !!!Αύριο θα πάμε στην παιδίατρο να την δει από κοντά.Μαράκι και η μπεμπούλα μου δεν κάθεται μόνη της ακόμα, μόνο για λίγα δευτερόλεπτα και μετά πέφτει στο πλάι.Λέει όμως συνέχεια μπα μπαμπά και μαμαμά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Πεταλουδάκι δεν έδινα ποτέ σίδηρο στην μπέμπα. Τώρα που τρώτε φαγάκι δεν χρειάζεται να δίνεις έξτρα σίδηρο γιατί οι τροφές ήδη περιέχουν και ειδικά το μοσχάρι. Ρώτα το γιατρό σας βέβαια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου φεγγαράκι! Πότε γεννάς; Με το καλό σου εύχομαι! Θα γεννήσεις σε ιδιωτικό ή σε δημόσιο μαιευτήριο; Στα ιδιωτικά παρέχουν πετσέτες, σερβιέτες, εσώρουχα μιας χρήσης κ πάνες για το μωρό ενώ στα δημόσια πρέπει να τα προμηθευτείς. Πάμε στα σίγουρα τώρα! Δύο ζευγάρια πυζάμες ή νυχτικά, μία ρόμπα, δύο σουτιέν θηλασμού, οδοντόκρεμα, σαμπουάν, αφρόλουτρο,οδοντόβουρτσα, παντόφλες, χτένα, κινητό, φορτιστή, ρούχα για την έξοδο σου, ρούχα για την έξοδο του μωρού, τα καλλυντικά σου, εσώρουχα, κάμερα. Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι και να σε βοήθησα! Με έναν πόνο σου εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια τι κανετε?γιατι εξαφανιστηκαμε ολες ετσι?μπαινετε fb?τα μωρακια μας τι κανουν?εμεις μια χαρα δοξα τω Θεο.προσπαθουμε να την μαθουμε να καθεται μονη της αν κ ακομα δεν μπορει.αντως οτι κανουμε προσπαθει να τα αντιγραψει.οταν της δινω φαγητουλι το μασαει,κανει μπρρρ κ φτυνει,κανει παλαμακια κ κουπεπε.καθε μερα ειμαι πιο ερωτευμενη μαζι της απο την προηγουμενη.ο μπεμπης της φιλης μου γινεται 2 μηνων κ θυμαμαι τον πρωτο καιρο ως νεογεννητη η μπεμπουλα μου κ την βλεπω κ τωρα.πως μεγαλωνουν τοσο γρηγορα τα μωρακια μας?φτου φτου φτου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια πολλα κ ευχαριστα τα νεα σας.πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω ποσο γρηγορα περναει ο καιρος.περυσι τετοια εποχη που στολιζαμε το σπιτι λεγαμε του χρονου θα εχουμε το παιδι μας κ ποσο γρηγορα περασε.εμεις καλα μεγαλωνουμε αποτι βλεπω ολα τα μωρακια τα ιδια κανουν.το μονο προβλημα σε εμας ειναι ο υπνος εχω εξαντληθει κ τα εχουν παιξει τα νευρα μου.εχω κλειστει σπιτι κ αυτο με εχει κουρασει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θανασης μου κουραγιο.. να ξερεις οτι δεν εισαι η μονη! Κι εμενα ξυπναει καθε μια ωρα! Και μετα τη μερα ειναι μεσα στη γκρινια. Ουτε εξω βγαινουμε ουτε σπιτι με αφηνω να κανω τιποτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...