Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΜΩΡΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ2013-ΓΕΝΑΡΗ-ΦΛΕΒΑΡΗ 2014


Recommended Posts

Φιλες μου σας ευχαριστω πολυ πολυ ολες για τις ευχες σας. Να ειστε ολες καλα να εχουμε υγεια και με το καλο να γεννησουμε τα χειμωνιατικα μωρακια μας.

θα σχολιασω αυριο οτι γραψατε γιατι τα ματια μου κλεινουν, φιλακια σε ολες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημεραααα!!!!που ειστε σημερα που μπηκα νωρις εγω?χιχιχιχιχ

ελπιζω να ειναι ολα τα μωρακια μας καλα...

εμεις Δοξα το Θεο ειμαστε υπεροχα!!!!χθες το βραδυ η μπεμπα κοπανουσε συνεχεια,καθε μερα δηλαδη κοπαναει ευτυχως.δεν σας ειπα την τελευταια φορα που πηγα στον γιατρο ηταν με το κεφαλι κατω λετε να μεινει εκει η θα γυρναει ακομα?εχει χωρο ειπε ο γιατρος για να γυρναει ακομα....χθες κοπανουσε ψηλα δεξια στα πλευρα μου...τι πλακα που εχει ρε κοριτσια ιχιχιχι

η λιστα ειναι τελεια πιστευω θα την ακολουθησω ηδη εχω καποια πραγματα που χρειαζομαστε και εχω σημειωσει τι λειπει για να το παρω θελω να ειμαι ετοιμη!

τι αλλα νεα εσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερουδια!!!!

Σημερα σπιτι δεν εχω και μαγειρεμα ουτε για μενα ουτε για τον μικρο μια χαρα. ισως βγω πιο μετα να αλλαξω μια πιτζαμα που μου φεραν δωρο, να παρω ενα νουμερο μεγαλυτερο γιατι ειναι κολλητο το απο κατω και δεν μου αρεσει.

Δωρα να χαιρεστε και εσεις την κορη του αντρα σου. Εχω και εγω την Πεμπτη γιατρο και τωρα ειδα οτι εχουμε μονο τρεις μερες διαφορα εμεις στην ΠΗΤ.

Rose ευτυχως που εφτιαξε το στομαχι σου, οσο για τα γλυκα και εγω ετσι δεν υπαρχει μερα που να περασει χωρις γλυκο. Για την ομαδα οπως ειπε η Χριστινα, τα περισσοτερα εδω εκει φωτο και ισως κατι πιο προσωπικο.

Γεια σου βρε Χριστινα με τις φιλοσοφικες σου ανησυχειες, ετσι ειναι ομως πολλες φορες δεν μας καταλαβαινουν το σημαντικο ειναι παντως πρωτα να βαζουμε τα μωρακια μας και μας.

Ρενα συμφωνω της frezyderm αν πιο ακριβουτσικα ειναι καλυτερα για τον πρωτο καιρο και τα συνιστουν και πολυ οι παιδιατροι, οταν αυτα τελειωσουν τα μωρακια θα ειναι κοντα 4 μηνων οποτε ανετα μπορεις να παρεις κατι αλλο μετα. Αν και την κρεμα για την αλλαγη πανας της frezyderm την θεωρω την καλυτερη απ ολες, απορροφαται γρηγορα και δεν αφηνει εκεινη την ασπριλα στο πωπουδακι τους. Ο μικρος το βλεπω βραδυνος τυπος θ σου βγει δεν θα τον ξυπνας με τιποτα το πρωι χαχαχα.

rose μακαρι να μεινει ετσι και να μην γυρισει αν και χωρος υπαρχει ακομα. Στις πρωτοτοκες λενε παιρνουν θεση απο νωρις γυρω στις 30 βδομαδες δηλαδη και συνηθως δεν γυριζουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kangaroo ναι ευτυχως που εφτιαξε γιατι δευτερη μερα χωρις γλυκο δεν θα αντεχα χαχαχαχα τι παθαμε να δω ποσα κιλα θα φτασω...για να δουμε σε ενα μηνα που θα ξαναπαω που θα βρισκεται!

οσο για τα προιοντα frezyderm εχω ακουσει και εγω οτι ειναι τα καλυτερα!!!οταν ειναι πολυ μωρακι πιστευω και εγω οτι χρειαζεται οτι καλυτερο υπαρχει για το δερματακι του που ειναι ευαισθητο μετα οκ κοιταμε κατι αλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια όμορφα.

Άργησα να μπω γιατί τρέχω και δεν φτάνω από τις δουλειές!!!!Ηλεκτρική,σφουγγάρισμα,σίδερο,μαγείρμα.....Μια τρέλα....Δεν έχω και κανένα για βοήθεια και τα κάνω όλα μόνη μου.Η πλάκα είναι που η μικρή όποτε κάθομαι για διάλειμμα με κλωτσάει,σαν να λέει ρα μάνα θα κάτσεις καμιά ώρα ήσυχα;;;;Χαχα...

Rοse(δεν ξέρω καλέ ούτε το όνομά σου) από όρεξη για γλυκά άλλο τίποτα.Απλά έχω πάρει κάτι κορν φλέικς που έχουν σοκολάτα και τρώω από αυτά.Γι'αυτό και προς το παρόν έχω πάρει μόνο 6 κιλά.Τα 2 τα πήρα αυτό το μήνα!!!Μακάρι να μείνει έτσι το νινί σου,αν και πράγματι έχει αρκετό χώρο ακόμη για τουμπίτσες......

Κατερίνα μου ευχαριστώ για τις ευχές σου.Ναι,εμείς είμαστε πολύ κοντά στην ημερομηνία.Άντε μακάρι να μας τα πουν όλα καλά την Πέμπτη.

Σχετικά με τη frezyderm όποια ενδιαφέρεται για ρίξτε μια ματιά εδώ

FREZYDERM - Pharmacy295 Online Φαρμακείο - Βρείτε αντηλιακά, είδη αδυνατίσματος, προϊόντα περιποίησης κ.α.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοκόνες! Να μαι και εγώ με την μπουμπούκα μου. Είμαστε μια χαρά και χαίρομαι που και για εσάς όλα είναι άψογα.

Ήθελα να σας ρωτήσω από που πήρατε νυχτικάκια για το μαιευτήριο, σουτιέν θηλασμού κλπ. και αν πήρατε γενικά πράγματα από το internet χωρίς να τα δείτε από κοντά. Πχ καρότσι ή κάθισμα αυτοκινήτου πήρατε/θα πάρετε από πολυκατάστημα ή παραγγείλατε από το internet (υπάρχει ένα site το motherbaby με διάφορα μέσα);

Σας ήρθα δυναμικά με ερωτήσεις δεν μπορείτε να πείτε! αχχααχχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινάκι γειά σου και εσένα.

Νυχτικό εγώ προσωπικά πήρα,ένα βαμβακερό,από κινέζο της γειτονιάς με 7 ευρώ και κοντό μανίκι βέβαια.Πυτζάμες πήρα 2 ζευγάρια από ένα πανηγύρι(στα Ιλίσια).Ελληνική βιοτεχνία παρακαλώ και ωραιότατες με 10 ευρώ το σετ.Απλά φρόντισα να πάρω σκουρόχρωμο παντελόνι(για τυχόν ατυχήματα) και να έχουν και αυτές κοντό μανίκι.Σουτιέν θηλασμού με βλέπω να παίρνω από τα Η&Μ που τα έχει φθηνά γιατί τα άλλα μαγαζιά τα κοπανάνε.

Καρότσι πήρα από το ίντερνετ(δεν το είδα δηλαδή)ήρθε από Θεσσαλονίκη με κουριέρ.Φοβερή η εξυπηρέτησή τους και πολύ ωραίο το καρότσι.Α!και οικονομικό.

Βρεφικά Καρότσια FOXY SET

Σχετικά με την κούνια,την πήρα από το σαιτ που λες, το motherbaby(ούτε αυτή την είδα από κοντά).Επίσης πολύ εξυπηρετικοί οι άνθρωποι και μου την μετέφεραν και συνέδεσαν χωρίς έξτρα χρέωση.

http://www.motherbaby.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=16&the2id=44&theid=44&open1=16&open2=44&thepid=198&page=1

Έχω πάρει και κάντι σεντονάκια και λοιπά μικροπραγματάκια από εδώ.

Βρεφικά έπιπλα που μετατρέπονται σε εφηβικά - βρεφικά καρότσια - παιδικά καθίσματα αυτοκινήτου

Σουτιέν εγκυμοσύνης,που το έχω λατρέψει και καταβολευτεί,μπορεί να πάρω και θηλασμού τώρα που το σκέφτομαι,πήρα από εδώ

Olga Maternity

Επιπλέον επειδή πολύ με ρωτάνε τι να μου πάρουν για το μωρό και εγώ δεν ξέρω τι να τους πω.Βρήκα,για όποια ενδιαφέρεται, αυτό

http://www.prenatal.gr/prenatal/el/news/gift_card.html

Αυτά θυμάμαι τώρα.Ότι άλλο θες ρώτα.Φιλιά!!

Επεξεργάστηκε από DORAKI.K
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hallo και παλι, ο μικρος κοιμαται και η μικρη εχει παει γυμναστικη και θα παει η μαμα μου να την παρει μετα.

Πωπω Δωρα πολλες δουλειες και εσυ σημερα, λογικο να θελει η μπεμπα σου να ξεκουραζεσαι.

Χριστινα εγω απο ιντερνετ ειχα παρει ρουχαλακια βρεφικα και ολο το σετ για την κουνια απο το mothercare αγγλιας τοτε που εστελνε Ελλαδα γιατι τωρα δεν στελενει πια, και ηταν ακριβως στις μιςες τιμες απ οτι εδω. μεγαλα πραγματα οπως καροτσι, κουνιες και τετοια δεν εχω παρει και δεν ξερω τι ισχυει σε αυτες τις αγορες αν χρειαστεις service για παραδειγμα στο καροτσι, αν σε καλυπτουν και ειναι καλυτερες οι τιμες γιατι οχι. Σουτιεν θηλασμου εχω παρει και απο prenatal αλλα και απο το στοκ του mothercare παλι σε λιγο καλυτερες τιμες απ οτι στο κανονικο μαγαζι, ηθελα να τα δοκιμασω πανω μου για να ειμαι σιγουρη στην εφαρμογη. Νυχτικο ειχα παρει απο συνοικιακο μαγαζι και προχθες στην γιορτη μου μου εφεραν και μια πιτζαμα απο το factory.

Παντως παιδικα ρουχαλακια αγοραζω συχνα απο τα στοκ των γνωστων μαγαζιων γιατι δεν αξιζει για τοσο λιγο που τα φορανε να δινεις πολλα χρηματα αν μπορεις να παρεις το ιδιο ποιοτικα επειδη ειναι περσυνο σχεδιο.

Να σας ρωτησω αν εχετε ακουσει κατι, μια φιλη μου γενναει τον Απριλιο και θα γεννουσε στο Μητερα, αλλα εμαθε οτι δεν ειναι πια συμβεβλημενο με τον ΕΟΠΥΥ, μαλλον γιατι ο ΕΟΠΥΥ δεν πληρωνε, και θα γεννησει στο ΡΕΑ γιατι ειναι και εκει ο γιατρος της, ξερετε μηπως ισχυει το ιδιο και για το Ιασω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kangaroo ετσι ακουσα και για το ιασω οτι το εκοψαν γιατι δεν τους πληρωναν αλλα τον καινουργιο χρονο θα παρω ξανα ενα τηλ.εγω να ρωτησω παλι για τις τιμες μηπως εχει αλλαξει κατι μεχρι τοτε.

Δωρακι μια χαρα ειναι τα κιλα σου εγω που εχω φτασει τα 10 τι να πω?βαρελακι θα γινω χαχαχαχα

βλεπω εχεις τιμησει ολα τα σιτε χιιχιχι μια χαρα θα ριξω και εγω μια ματια για μικροπαγματα...αληθεια τα σεντονακια που πηρες απο το σιτε ειναι καλα?θελω να παρω απο το συγκεκριμενο σιτε το σετ παντα-κουνουπιερα-παπλωμα και το σκεφτομαι...ελεγα να παω jumbo μηπως βρω πιο οικονομικα!εν τω μεταξυ σημερα πηγα σε σεμιναρια για το μπανακι του μωρου ηταν πολυ ωραια...ειπαν οτι απαγορευεται το παπλωμα τον πρωτο χρονο και μονο κουβερτες φλις η βαμβακερες το ξερατε αυτο?

κοριτσια μαρσιπο θα παρετε?αν ναι ποιο?αυτο που ειναι σαν καγκουρο η το αλλο σχεδιο?το σκεφτομαι πολυ και ισως αργοτερα παρω ενα αλλα ειναι και ακριβα αυτα που ειναι σαν καγκουρο αλλα τα αλλα εχω ακουσει οτι δεν ειναι καλα και δεν τα συστηνουν οι γιατροι.

οσο για τα καλλυντικα του μωρου εχω παρει κατι δειγματακια και εχω στειλει και σε σιτε e-mail μηπως μου στειλουν και αλλα οποτε δεν νομιζω να αγορασω προς το παρον.

τωρα νυχτικο-ρομπα θα κοιταξω να παρω απο καμια λαικη που ειναι και οικονομικα!σουτιεν θηλασμου δεν ξερω ακομα ειναι πανακριβα παντος στα μαγαζια εχετε βρει σε κανενα να ειναι οικονομικο?απο ιντερνετ σουτιεν δεν παιρνω γιατι δεν ξερω πως θα μου κατσει πανω μου...

το καροτσι θα μας το κανουν δωρο,κουνια-καθισματακι-καλαθουνα θα μου δωσουν οποτε γλιτωνω πολλα και απο κει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάρες όμορφες!!!!

Rose μου εγώ δεν πήρα προίκα.Δηλαδή σετ από πάπλωμα,πάντα και κουνουπιέρα.Είχα ενημερωθεί πως δεν πρέπει να βάζουμε πάπλωμα στα μικρούλια μέχρι το πρώτο χρόνο και πήρα στη μπέμπα τα εξής.

Αυτή την κουβέρτα για τις κρύες νύχτες......χιχιχι

Παιδικά ρούχα AZshop.gr - Sky κουβέρτα-υπνόσακος

Επιπλέον πήρα μια υπέροχη φλις από ναφ-ναφ που την είχε σε προσφορά και μερικές κουβερτούλες αγκαλιάς (από Ζαχαριά τις πήρα αυτές.Πολύ απαλές).

Πάντα για την κούνια πήρα από τα τζάμπο.Επίσης από τζάμπο πήρα και μερικά σεντονάκια.Πρόσεξε μόνο γιατί έχει κάποια που έχουν μόνο πανωσέντονο και μαξιλαροθήκη και όχι κατωσέντονο.

Από αυτό το σαιτ πήρα 2 κατωσέντονα με λάστιχο,που είναι πατσετέ γιατί σκέφτηκα πως δεν θα ήθελα να ξαπλώνω το μωρό σε παγωμένα σεντόνια μέσα στο χειμώνα.Αυτά είναι πιο ζεστά.

Σεντόνι Πετσετέ (733) - 8,00€

Όσο για τα σουτιέν θηλασμού γιατί δεν κοιτάς στα H@M;Τα έχει αρκετά οικονομικά και μπορείς να τα δοκιμάσεις.

http://www.hm.com/gr/product/95546?article=95546-A

http://www.hm.com/gr/product/00954?article=00954-A

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχ Rose λες δηλαδη οτι το ιδιο εφαρμοζει και το Ιασω....θα ρωτησω αυριο τον γιατρο μου να δω τι ξερει και κεινος και ας εκπισουμε να αλλαξει κατι απο την νεα χρονια γιατι με υψηλες τιμες παλι στα μαιευτηρια και χωρις να δινουν και τα επιδοματα δεν μας βλεπω καλα, τι μπερδεμα παντως αυτο να μην ξερεις τι τελικα ισχυει

για μαρσιπο εγω εχω αυτον

https://www.babaslings.com/shop/index.php?cPath=21

τον εχω βολευτει αρκετα απλα δεν καταφερα ποτε να βαλω το παιδι στην πλατη, μονο μπροστα, καο ανετα τον χρησιμοποιουσα μεχρι 6 μηνων για κοντινες αποστασεις πχ κατεβαζα την μικρη στο σχολικο και ο νικολας ηταν στον μαρσιπο, ή για λιγα ψωνια στο σουπερμαρκετ.

Σκεφτομαι μηπως παρω και κατι τετοιο αυτη τη φορα για να το χρησιμοποιησω περισσοτερο καιρο.

Asteraki Slings Μάρσιπος αγκαλιάς Mei Tai

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πηγα πηρα την μικρη απο το σχολικο και συνεχιζω

το παπλωμα οντως δεν κανει για τον πρωτο χρονο, πολυ βολικοι ειναι οι υπνοσακοι, κυριως αυτοι που ειναι σαν σακια με τα χερακια ελευθερα οχι αυτοι που εχουν ποδαρακια και χερακια, εμενα μου ειχαν κανει δωρο εναν και τον χρησιμοποιησα πολυ και στα δυο. Βολευουν πολυ και στους νυχτερινους θηλασμους ξυπναει το μωρακι το θηλαζεις το ξαναβαζεις στο κρεβατακι του χωρις να αλλαξει κατι στην θερμοκρασια του μπαινοβγαζοντας το στα σκεπασματα και αν το εχει παρει και ο υπνος θηλαζοντας ακομα καλυτερα ετσι.

καποια στιγμη ρωτησατε και για τις πανες εγω προσωπικα δεν ειχα θεμα ερεθισμων με καποια μαρκα, ξερω ομως αλλα μωρακια που παρουσιασαν, οποτε εγω χρησιμοποιω ειτε libero ειτε pambers αναλογα με τις προσφορες του σουπερμαρκετ. Babylino δεν πολυχρησιμοποιω γιατι εχουν μεγαλο ευρος κιλων και μου φαινονται πιο χαλαρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κ απο εμας! Τι κανετε κυριες μου? Εμεις καλα, μερα με την ημερα κουνιομαστε κ περισσοτερο και περιμενουμε να ερθει η 17/12 να παμε για ντοπλερ... Χθες πηγαμε κ ψωνισαμε εσωρουχακια του μωρου κ τελειωσαμε με αυτα, μας λειπει τωρα μπανιερα, σελτεδακια κ πολυ λιγα ακομα που θα παμε σημερα jumbo να τα παρουμε. Εμεις αφρολουτρα, κρεμες κλπ πηραμε chicco, και μου αρεσε η μυρωδια ελπιζω να ειναι καλα (ειχα πετυχει προσφορα 1+1 δωρο στα prenatal γι αυτο τα διαλεξα). Χριστινα απο το motherbaby ψωνισα τα εσωρουχακια, ενα μπιμπερο nuk, βαση για καλαθουνα κ κατι αλλα ψιλολογια. Υπαρχει μαγαζι στο Περιστερι εκει πηγα. Εχει πολυ καλες τιμες ειδικα σε κρεβατακια, η ποιοτητα στις κουβερτες δε μου αρεσε για σεντονια δεν κοιταξα. Νυχτικα θα παρω μαλλον απο ενα μαγαζι στη γειτονια μου, ρομπα εχω μια φλις, σουτιεν θα παρω απο h&m που ειδα οτι εχει οικονομικα. Κ εγω για σουτιεν δεν παιζει να τα παρω απο ιντερνετ χωρις να τα δοκιμασω γιατι δεν ξερω εφαρμογη. Οσον αφορα αγορες απο το ιντερνετ για καροτσακι κ καθισματακι, δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι σχετικα με ενδεχομενη φθορα η αλλαγη. Ειναι προσωπικη μου αποψη και δεν αισθανομαι ασφαλεια να παρω ακριβα πραγματα απο ιντερνετ χωρις να τα δω και να ξερω σε ποιον ανθρωπο θα αποτανθω σε περιπτωση προβληματος...Δωρακι κοντευει το ντοπλερ σου αν δε κανω λαθος, περιμενουμε αποτελεσματα! Και στα κιλα μια χαρα εισαι, εγω εχω τρελο αγχος με τα κιλα!! Κατερινα αν κ καθυστερημενα χρονια σου πολλα, οτι επιθυμεις! Γι' αυτο που λετε για το Ιασω κ το Μητερα κατι ακουσα κ εγω αλλα δεν ξερω σιγουρα. Rose αυτο με τα γλυκα το περναω κ εγω... Ασε που καποιες μερες δεν ειναι ενα.... Παλι καλα που θα σας δωσουν ολα αυτα, ποσο τυχερη εισαι που θα γλιτωσεις ενα καρο χρηματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο εμας.

Τα δικα μας τα νεα ειναι λιγουλακι αναμεικτα.

Απο την ροηγουμενη εβδομαδα εχουμε μπει σε μια διαδικασια αγχους, οπου θα μετραμε τον μικρο καθε εβδομαδα πλεον και αυτο γιατι δεν περνει πολυ βαρος, ειμαστε μια μερα πριν την 28η εβδομαδα και αντι για 1 κιλο ειμαστε 720 γραμμαρια....

Θα γεννησουμε προωρα 100% απλα δεν ξερουμε ποτε, καθε εβδομαδα πυ μενει στην μητρα ειναι κερδισμενος, εμεις δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα, απλα να περιμενουμε και να προσευχομαστε να περνει γραμμαρια.

Ο γιατρος το θεωρει δυσκολο να κανει υπομονη μεχρι την 32η εβδομαδα ο πιτσιρικας, αλλα ελπιζουμε...

Θα γεννησουμε θεσσαλονικη, κατα πασα πιθανοτητα στο παπαγεωργιου και σιγουρα με καισαρικη.

Σε περιπτωση που δεν καταλαβαινω το μωρο θα πρεπει να πηγενω αμεσως στον γιατρο και βεβαια απο την επομενη εβδομαδα θα ξεκινησουμε και ενεσεις κορτιζονης για να ειμαστε ετοιμοι για παν ενδεχομενο....

Αυτα απο εμας, πολα φιλια σε ολες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φιλεναδες. Μπήκα και εγω στην 30η βδομάδα και αρχίσα να κουράζομαι πολυ με το Νικόλα και τις απαιτήσεις του. Χθες βράδυ πήγαμε να προσκυνησουμε στην εκκλησία του αγ. Στυλιανου και συνέχεια ήθελε να τον κρατάω. Οταν τον κατεβαζα να περπατήσει για λίγο, έπεφτε στα πόδια και ψηλωνε τα χεράκια του και μου έλεγε ´αγκαλιά´.Επισης το σπιτι μου ειναι μεζονετα και θέλει να τον παίρνω αγκαλιά για να ανέβουμε στο υπνοδωμάτιο του.δεν ξερω αν καταλαβαίνει ότι κάτι συμβαίνει με τη μαμα του και γίνεται πιο απαιτητικός ή απλα ειναι της ηλικίας??

Εγω κορίτσια εχω αγοράσει αυτο το καρότσι

https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQcjlg72QlQ5-l-a_JNT5uMfjHCcuHbd7tTyDXB_jSCZIJnVSKp

και ειμαι κατα ευχαριστημένη..μπαίνει επάνω στη βάση του καρότσιου και το καθίσματακι του αυτοκινήτου.

αααα!!!κοριτσια αν θα αγοράσετε καθίσματακι αυτοκινήτου να πάρετε ενα που να εχει και βάση γιατι ειναι δύσκολο κάθε φορά να βάζετε και να βγάζετε τη ζώνη. Ειδικά, επειδη θα γεννησουμε στο κρύο, το κάθισμα με βάση ειναι βολικοτερο για να μην στεκόμαστε με ανοικτή την πόρτα για να δώσουμε τις ζώνες στο καθίσματακι.

Οσο για το μαρσιμπο, η παιδιατρος μου, μου είχε αναφέρει ότι κάνει κακό στη σπονδυλική στήλη του βρέφους και πρεπει να αποφεύγεται. Η αληθεια να λέγεται ειναι ότι οι απόψεις διίστανται γύρω απο τη χρήση του μαρσιμπο. Σκεφτείτε το σοβαρά, ακούστε και τα καλα και τα κακα και αποφασιστε. Εγω τοτε στο Νικόλα, είχα αγοράσει ενα απο πρεναταλ αλλα τελικα δεν το χρησιμοποίησα αν και δεν ξερω αν όντως κάνει κακό..

κατερινα στη Αγγελική οταν είχες κάνει το mmr σου ανέβασε πυρετό μετα σπο μερες ή ήταν ολα οκ?το έκανα στο Νικόλα την παρασκευη και τρέμω απο φόβο.γενικα το φοβάμαι το συγκεκριμένο εμβόλιο γί´ αυτο και άργησα τοσο πολυ να του το κάνω.

Φιλιαααα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου. Γεωργιάννα μου θα σταθώ σε σένα και θέλω να σου ευχηθώ όλα να πάνε καλά και το μωράκι σου να μείνει όσο περισσότερο καιρό γίνεται στην κοιλίτσα σου. Δεν καταλαβαίνω όμως πως συνδυάζεται το οτι το μωράκι σας δεν παίρνει πολύ βάρος με την προωρότητα...Προφανώς βέβαια ο γιατρός σας ξέρει τι λέει. Όπως και να έχει εύχομαι να πάνε όλα κατ' ευχήν και να έχετε και εσείς την ψυχραιμία και την ηρεμία να τα αντιμετωπίσετε όλα.

Φιλιά και σε όλες τις υπόλοιπες, διάβασα τα νέα σας αλλά δεν έχω το χρόνο να σχολιάσω. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις απαντήσεις στις ερωτήσεις μου. Εμείς τα ίδιια, μόνο που και πάλι η μικρή μου περνάει μια ήσυχη περίοδο. Την καταλαβαίνω αλλά όχι έντονα και δυνατά όπως πριν 3 μέρες. Αυτό κάνει συνέχεια το μωρό μου αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το συνηθίσω και κάθε φορά με προβληματίζει. 2-3 μέρες τρελαίνεται και 2-3 μέρες ηρεμία.

Επεξεργάστηκε από expecting angel
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργιαννα μου τωρα ειδα το δικο σου μηνυμα. Σου ευχομαι ολα να πανε καλα μεσα απο την καρδια μου. Γιατι δεν μεγαλωνει οσο πρεπει; Τι προβλημα υπαρχει; Συγγνωμη αν γινομαι αδιακριτη, αλλα δεν εχω καταλαβει. Παντως μια φιλη μου γεννησε διδυμα πριν εξι μηνες στην 27 βδ και ολα ειναι μια χαρα. Ο θεος και η παναγια θα σε βοηθησουνε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερουμε γιατι δεν παιρνει βαρος, ολα ειναι καλα και οι εξετασεις οι δικες μου αλλα και του μικρου.

Το μονο θεμα ειναι η αριστερη μητιαια αρτηρια η οποια παρουσιαζει αντιστασεις και προφανως δεν τροφοδοτει καλα τον πλακουντα.

Κατα τα αλλα ολα φαινονται καλα.

Και αν δεν παιρνει τα γραμμαρια του μεσα στην κοιλια πρεπει να να το βγαλουμε για να μην ταλαιπωριέται ο πιτσιρικας μας...

οσο ειμαστε στην κατωτερη , ναι μεν, καμπυλη αναπτυξης και δεν πεφτουμε θα το παλευουμε αλλιως, θερμοκοιτιδα...

Σαν οροσημο για να ειμαστε σιγουροι ειναι οι 32 εβδομαδες, τις οποιες τις πιανουμε 25 δεκεμβριου, και εμεις προσευχομαστε και ελπιζουμε να μην μας κανει νουμερα ο μικρος μεχρι τοτε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και παλι

Γιωργια μεγεια ολα τα πραγματα που αγορασες για το ζουζουνι σου, της chicco χρησιμοποιουσα στην κορη μου, ειχα παρει για αρχη της frezyderm και κετα αυτα και ηταν μια χαρα.

Αυτα τα σουτιεν απο το h&m τα σκεφτομαι και εγω τα εχουν και στα καταστηματα ετσι ή μονο στο σαιτ τους?

Γεωργιαννα ευχομαι τα καλυτερα για τον μπεμπη σου να κατσει οσο περισσοτερο μεσα στην κοιλιτσα σου, απ οτι εχω ακουσει και εχω διαβασει ξερω οτι ειναι πολυ καλυτερο να μενουν οσο τα δυνατο περισσοτερο μεσα στην μητρα τα μωρακια. Αλλα αφου η αμνιο ηταν καλη και τωρα παλι οι εξετασεις σου καλες απλα θα ειναι ενα μικρο μωρακι, αληθεια εσυ και ο αντρας σου απο σωματοτυπο πως ειστε γιατι ολα παιζουν τον ρολο τους. Παντως και εγω γιατρος δεν ειμαι αλλα μου κανει εντυπωση αυτο που σου ειπε οτι δυσκολο να κανει υπομονη μεχρι την 32η βδομαδα και γιατι θετει αυτη ως οροσημο, για μενα οσο βλεπεις αναπτυξη εστω και στην κατωτερη καμπυλη ειναι θετικο και ελπιζω να ξεπερασει και το οριο των 32 εβδομαδων.

Χριστινα που εισαι? μια χαρα ειναι η μικρη σου μην ανησυχεις ποτε εχεις πει οτι θα την ξαναδεις?

Γιωργια η αληθεια ειναι οτι ακουγονται πολλα για το mmr, πυρετο δεν κανουν ολα τα παιδακια να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι καλα πρεπει να τις ειχε κανει αλλα οχι πολυ. Μιας φιλης μου το εκανε πριν δυο μηνες περιπου και η μικρη της ειχε 40 πυρετο για τρεις μερες μετα απο 10 μερες απο το εμβολιο. Ο δικος μου Νικολας θα το κανει την αλλη βδομαδα, θα το εκανε 15 μηνων αλλα το καθυστερησαμε λιγο για να εχω μπει και εγω στο τριτο τριμηνο και παλι φεν του το εκανε την προηγουμενη φορα που ηταν προγραμματισμενο γιατι ηταν λιγο συναχομενος και ηθελε να ειναι καλα ετσι ωστε αν κανει πυρετο να ξερουμε απο που ειναι.

Αυτα αυριο το απογευμα θα δω και εγω το μπεμπακι μου, καληνυχτα σε ολες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες τις κούκλες εγκυούλες.

Γεωργιάννα μου,σου εύχομαι να πάνε όλα καλά με το μπεμπάκι σου.Αν και δεν ξέρω πολλά θα συμφωνήσω με την Κατερίνα μας.Όσο μένει το μωρό στην κοιλιά κ παίρνει βάρος,τόσο το καλύτερο.

Γεωργία έχεις δίκιο για τα πράγματα από το σαιτ.Μόνο που από το συγκεκριμένο από το οποίο πήρα το καρότσι,είναι και κατάστημα κανονικό(θέλω να πω δεν είναι μια αποθήκη απλά)που μπορείς να τους βρείς όποτε θέλεις.Είναι σαν να αγοράζεις, ας πούμε,πράγματα από το ηλεκτρονικό κατάστημα του motherbaby(από τη σελίδα του αγόρασα την κούνια και αν πάθει οτιδήποτε μπορώ να απευθυνθω σε αυτούς.)

Αφρόλουτρα και εγώ της chicco έχω(από δώρο που μου φέρανε)και με αυτά θα μείνω γιατί απ'οτι ξέρω αυτά,όπως και της fissan τα χρησιμοποιούν και στα μαιευτήρια.Είχα ρωτήσει και τη μαία στο Αρεταίειο και μου είπε ότι είναι από τα καλά και οικονομικά.

Χριστινάκι μην ανησυχείς για την μπέμπα σου.Συνήθως από αυτή τη βδομάδα που είσαι και πέρα όλο και θα την καταλαβαίνεις καθημερινά είτε πιο λίγο είτε πιο πολύ.Εμένα ας πούμε τώρα που γράφω με κλωτσάει.....χιχιχι!!!

Κατερίνα μου τα σουτιέν από τα h&m τα είχα δει στο κατάστημα όταν πήγα να πάρω παντελόνι.Θα αγόραζα απλά ήταν νωρίς ακόμη και δεν ήξερα τι νούμερο να πάρω.Κάπου έχω διαβάσει ότι χρειάζεσαι ένα νούμερο μεγαλύτερο(στην cup) από αυτό που φοράμε τώρα.Ξέρεις αν ισχύει αυτό;

Καλά αποτελάσματα να έχεις κούκλα μου το απόγευμα και περιμένουμε νέα σου.

Αυτά από μένα κορίτσια.Ελπίζω να μην ξέχασα καμία γιατί βιάζομαι να ντυθώ να πάω για το dοppler.Θα επιστρέψω με νέα μου.Φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κούκλες μου!

Γεωργιάννα μου τώρα κατάλαβα τη λογική του γιατρού σου. Εγω σου εύχομαι να παίρνει βάρος για πολλές βδομάδες ακόμα και να σας κάνει την έκπληξη ο μπεμπάκος σας. Πάντως στη βδομάδα που είσαι και μετά τα μωράκια που γεννιούνται πάνε πολύ καλά όπως είπε και η Κατερίνα, επομένως να είσαι αισιόδοξη. Το βάρος το είδατε με απλούς υπερήχους ή κάνατε κάποιο doppler;

Κατερινιώ μου θέλουμε νέα σήμερα! Για doppler Πηγαίνεις ή για απλή επίσκεψη; Εγω πάντως έχω ραντεβού στις 10/12 πάλι για το doppler. Όσο για το μωράκι έχεις δίκιο. Δεν υπάρχει μέρα που να μην το ακούω και πολλές φορές, απλά κάποιες μέρες κάνει σαν τρελό και άλλες οι κινήσεις του είναι ήρεμες και χαλαρές. Και εγώ ως κλασσική τρελή θέλω κάθε μέρα να γίνεται πάρτυ!

Γεωργία μου ο Νικολάκος σου θέλει και αυτός προσοχή μάλλον! Όλο και κάτι θα καταλαβαίνει πως η μαμά θα έχει και άλλον να ασχοληθεί και σου λέει κάτσε να έχω την αποκλειστικότητα όσο προλαβάινω. Για τα καθισματάκια αυτοκινήτου που λες...εσύ είσαι υπέρ του να το πάρουμε ξεχωριστά ή μέσα σε σετ 3-1 που είναι με το καρότσι. Όλοι οι φίλοι μου που έχουν νινάκια λένε ξεχωριστά αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο.

Γεωργία μου σ'ευχαριστώ και σένα για τις πληροφορίες για τις αγορές σου. Μια χαρούλα και τα δικά σου νέα, έχετε οργανωθεί και σεις!

Καλημέρα και σε σένα Δωράκι μου, να σαι καλά που μας οργανώνεις. Περιμένουμε και από σένα νέα για το doppler!! Εύχομαι να είναι όλα τέλεια και να το ευχαριστηθείς.

Όσο για τα σουτιέν θηλασμού κορίτσια αν και θα κοιτάξω και εγώ στα h&m, μου δώσανε και αυτό το site που έχει πάρα πολύ καλά αλλά φυσικά πιο ακριβά. Σας το δίνω για να ρίξετε μια ματιά: Carriwell – εσώρουχα εγκυμοσύνης και θηλασμού . Εμείς μια χαρά είμαστε. Πάω να φτιάξω τίποτα να φάω (τι περίεργο ε;) επειδή πήρα εδω και καμιά ώρα το σίδηρο και με έχει θερίσει το στομάχι. Περιμένω νέα από γιατρούς για να ξανασχολιάσω.

Επεξεργάστηκε από expecting angel
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δωράκι περιμένουμε νεακια.καλη επιτυχιαααα.

Χριστινακι εγω εχω πάρει καρότσι, το οποίο επάνω στον σκελετό του μπαίνει και το καθίσματακι του αυτοκινήτου. Ναι τα πηρα σετ 3-1. Το θεμα μου ομως ειναι αλλο. Το καθίσματακι του αυτοκινήτου ειναι καλα να μη δένεται με τη ζώνη το ίδιο, αλλα να εχει βάση, η οποία να ειναι μόνιμα δεμένη στο αυτοκίνητο και με μια κίνηση να εφαρμόζει και να βγαίνει το κάθισματακι.

Οσον αφορά το σετ 3-1 για ποιο λόγο οι φίλοι σου δεν το θέλουν?

δε βρίσκω κάτι αρνητικό σε αυτο. Πάντως στο Νικόλα μου ειχε τύχει πολλές φορές να κοιμάται στο αμάξι και εγω να θέλω να κατέβω για λίγο κάπου, ετσι κατεβαζα το μωρο με το κάθισμα , το εφάρμοζα στο καρότσι και ο Νικόλας κοιμοτανε τον ύπνο του δικαίου και ταυτόχρονα εγω έκανα αυτο που ήθελα. Το θέμα ειναι να μη μένει το μωρο πολυ ώρα στο καθίσματακι του αυτοκινήτου γιατι δεν κάνει.

Επεξεργάστηκε από evinicolas1980
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου.

Χτές κάναμε το doppler μας και όλα είναι πολύ καλά απ'οτι μας είπε ο γιατρός.Η μπέμπα αναπτύσσεται μια χαρά,απλά το μόνο μας θέμα πάλι,όπως και στη β επιπέδου,είναι ότι είμαστε λίγο αδυνατούλες.Είμαστε 1.400 γρ :unsure:.Μου είπε ο γιατρός πως θέλει να ξανακάνουμε ένα doppler σε 2-3 εβδομάδες για να δούμε που θα βρίσκεται τότε.Κατά τ'άλλα και το αμνιακό είναι φυσιολογικό,το ίδιο και όλα τα υπόλοιπα(ομφαλικές και μητρικές αρτηρίες κ.τλ).

Όταν κάναμε μάλιστα την εξέταση είχε λόξυγγα η μπουμπού μου και κάθε φορά που άνοιγε ο γιατρός το μικρόφωνο του υπερήχου,ακούγονταν τα κλωτσίδια της....Κλώτσαγε ακριβώς πάνω στο μικρόφωνο!!!

Επίσης έχει πάρει και θέση με το κεφάλι κάτω.Ας ελπίσουμε να μείνει έτσι και μέχρι τη γέννα.

Αυτά από μας κορίτσια.Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου,

Δωράκι μπράβο για τα ωραία σου νέα! Εγώ πιστευω πως μια χαρά είναι η μπουμπού σου για τις βδομάδες που είσαι. Αλλά αν θέλει ο γιατρός πάλι doppler να το κάνεις, για να είσαι και εσύ ήσυχη και να δεις ξανά και τη μικρή σου. Όλα σου πηγαίνουν τέλεια και σου εύχομαι να συνεχίσουν έτσι μέχρι τέλους. Μην προβληματίζεσαι χωρίς λόγο.

Γεωργία μου σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου. Δεν ξέρω γιατί δεν το θέλουν το 3-1, δεν θυμάμαι τους λόγους. Θα ρωτήσω αν και αυτά που μου λες μου φαίνονται απόλυτα λογικά.

Εγω κορίτσια χθες δεν μπορούσα να κλείσω μάτι. Με είχε πιάσει πάλι το μούδιασμα στα πόδια που είχα στο α τρίμηνο (το είχα παρατηρήσει και τα προηγούμενα βράδια αλλά όχι τόσο) και το μάτι γαρίδα. Και η μπέμπα βάραγε συνέχεια. Καμιά φορά εκεί στο πλάι που ξαπλώνω σκέφτομαι αν την πλακώνω όταν χτυπάει από την κάτω μεριά αλλά φαντάζομαι πως σκέφτομαι βλακείες και πως δεν υπάρχει πρόβλημα.

Και κάτι άλλο. Προσοχή κορίτσια όποια θέλει να πάει σε επιτροπές ΕΟΠΠΥ για άδειες κλπ, να παίρνει πρώτα τηλ. Πήγα σήμερα πρωί πρωι και όλα κλειστά. Είχαν απεργία και κατάληψη και άγνωστο το μέχρι πότε. Έ ρε θα γελάσουμε με τον ΕΟΠΠΥ. Δεν θα μπορέσουμε να πάρουμε ούτε επιδόμαδα και θα γίνει και κανά αστείο με την συμμετοχή στον τοκετό αν συνεχίσει έτσι η κατάσταση. Βέβαια δεν τους αδικώ τους ανθρώπους με τον υπουργό που τους βάλανε. Ότι και να πούν δίκιο έχουνε. Τέλοισπαντων ελπίζω να βγάλουμε άκρη γιατί είναι ταλαιπωρία για όλους και γιατί τα λεφτά δεν περισσεύουν σε κανέναν πλέον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...