Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΜΩΡΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ2013-ΓΕΝΑΡΗ-ΦΛΕΒΑΡΗ 2014


Recommended Posts

Γεια σας εγκυουλες!!!!!

Βλεπω ολα καλα με τις εξετασεις σας κ ετσι να συνεχισουν!!!!

anastasia χαιρομαι που πηγαν ολα καλα με τον καρδιολογο ετσι σου εφυγε κ ενα βαρος απο το να σκεφτεσαι μηπως κατι τρεχει με την καρδια σου!!!

expecting angel μπραβο κοριτσι μου που εισαι μια χαρα κ εσυ κ η μπεμπουλα σου!Οσο για την ενεση που θα κανεις σου ειπε ο γιατρος σου ποτε ???Γιατι κ εγω ειμαι resus αρνητικη κ ο αντρας μου θετικος αλλα κανουμε καθε φορα την εμμεση coombs η οποια βγαινει συνεχεια αρνητικη κ μου ειπε ο γιατρος οτι εφοσον ειναι αρνητικη δεν χρειαζεται να κανουμε καμια ενεση προς το παρον παρα μονο μετα τη γεννα!!!Τωρα με εβαλες σε σκεψεις......

kangaroo περαστικα στα ζουζουνακια σου!!!!Μεγεια κ το κουτακι σας με το καλο να γεμισει!!!! Οσο γι αυτο που λες για τον γιατρο εμενα συνεχιζει να με βλεπει καθε 4 βδομαδες οπως κ πριν δηλαδη πηγα στις 31w κ τωρα εχω ραντεβου παλι στις 2/12 δηλ. θα ειμαι 35w+ ,και τον ειχα ρωτησει κιολας γιατι τοσα αργα να το κανουμε τουλαχιστον ανα 3 εβδομαδες κ μου λεει δεν χρειαζεται...Τι να πω κ εγω ετσι ξερω οτι μετα τις 30w σε παρακολουθει πιο στενα ο γιατρος!Ειδωμεν....

evinicolas πιστευω οτι θα πρεπει να τα βαλεις κατω κ να κοιταξεις πιο ειναι το δικο σου συμφερον κ απο οικονομικης αποψης αλλα κ απο συναισθηματικης για το καινουριο σου μπεμπακι οτι υπερισχυσει λοιπον...χιχιχιχ

rosaki ολα καλα με τον γιατρο σου καλα εκανες κ πηγες κοριτσι μου σου εφυγε ενα αγχος...κι εγω ετσι περιπου στην εβδομαδα που εισαι κ λιγο πιο μπροστα μου ξεκινησαν τα πολλα υγρα σαν νερακι που λες κ το ειχα αναφερει στον γιατρο αλλα απο τη στιγμη που ηταν το αμνιακο σε φυσιολογικα επιπεδα δεν υπηρχε λογος ανησυχιας ετσι μου ειχε πει ο γιατρος...να μη σου αναφερω δε οτι οοσο περναει ο καιρος εχω ολο κ περισσοτερα σε σημειο να λεω οχχ μου σπασαν τα νερα???αλλα το συνιθησα πλεον!!!Χαιρομαι που πηγαν ολα καλα με την καμπυλη σου...περασε κ αυτο!!!

renaki mu μια χαρα κ με την δικη σου καμπυλη τελιεια τα αποτελεσματα σου...ευχομαι να μας φερεις κ υπεροχα νεακια απο τον γιατρο σου αυριο!!!!

Εμεις κοριτσια μια χαρα η κοιλουμπα μου βαρενει ολο κ πιο πολυ μερα με την μερα,εχω παρει βλεπετε κ 12 κιλα αλλα ενταξει ξεκινησα πολυ αδυνατη με 52 οποτε δεν απελπιζομαι!!!!Οι συσπασεις μου ξανα ξεκινησαν πιο επωδυνες αυτη τη φορα αλλα με τα χαπια ενταξει τις ελεγχω θελω να πιστευω...Μου μενει κ πολυς καιρος ακομα για τον γιατρο κ εχω φρικαρει....Οσο για το doppler εμενα μου το εκανε ο γιατρος στην προηγουμενη επισκεψη κ δεν με εστειλε καπου εξω οπως την αυχενικη κ τον β',ηταν πολυ καλο!Το μωρο τρεφεται οπως πρεπει,οξυγονο επισης παιρνει οπως πρεπει μου ειπε ολα καλα!!!Αυτα απο εμας σας αφηνω κοιλουμπες γιατι αυριο πρεπει να σηκωθω πρωι να παω στην εκκλησια μιας που εχω κ τα γεννεθλια μου κ καθε χρονο μου κανει η μαμα μου αρτοκλασια!!!Φιλακια πολλα σε ολες κ συγνωμη για το σεντονι αλλα ειχα να μπω μερες... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κορίτσια γλυκά.

Βλέπω όλες είστε μια χαρά και οι εγκυμοσύνες σας προχωράνε τέλεια.Μπράβο για τα καλά αποτελέσματα που είχατε όσες πήγατε στο γιατρό σας ή κάνατε τη γλυκόζη σας.

Διαμαντούλα χρόνια σου πολλά και να χαρείς σύντομα το καλύτερο δωράκι σου......το μπεμπάκι σου!!!

Εμείς είμαστε μια χαρούλα.Η μικρή κλωτσάει και πολύ τη χαίρομαι!!!Έχω αρχίσει και φτιάχνω και την δική της τη βαλιτσούλα σιγά-σιγά.Θα γεννήσω σε δημόσιο και θέλω να έχω τα πάντα μαζί μου για να είμαι σίγουρη.Σας έχω διαβάσει όλες απλά δεν προλαβαίνω τώρα να σας γράψω γιατί πρέπει να πάω στο νοσοκομείο να μου γράψει η γιατρός το doppler,γιατί δεν είχε προλάβει την προηγούμενη φορά που είχα πάει και έχω ραντεβού να το κάνω την άλλη Πέμπτη.

Αυτά από μένα.Φιλιά πολλά σε όλες σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα στα όμορφα κορίτσια!Τι κάνετε; Ελπίζω να είστε όλες πολύ πολύ καλά. Εγω σήμερα ξύπνησα και πήγα να μου κάνουν αυτή την ένεση για το resus στο νοσοκομείο, γιατί δεν υπάρχει σε κανένα φαρμακείο ΕΟΠΠΥ και στα ιδιωτικά φαρμακεία κοστίζει γύρω στα 60€. Στο νοσοκομείο μου λέγανε όλοι πως έχω κορίτσι επειδή η κοιλιά είναι πολύ στρογγυλή και μεγάλη!! Δεν πίστευαν οτι είμαι ακόμα στον 7ο [smilie=tongue3.gif].

Rosaki μου αυτή η ένεση είναι επειδή αν το μωράκι είναι θετικό(αυτό το ξέρουμε μόνο μετά τη γέννα) και η μαμά αρνητική, τότε σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις γίνεται μεταφορά αίματος και δημιουργώ αντισώματα προς το μωρό. Το είπα πολύ απλά, άρα αν υπάρχει καμία με ιατρικές γνώσεις ας μη βαρέσει. Απλά για να γίνω κατανοητή. Αυτό μπορεί να δημιουργήσει κάποια προβληματάκια σε αυτή αλλά κυρίως στη δεύτερη εγκυμοσύνη. Ευχαριστώ για τις ευχούλες για το doppler. Ελπίζω ως τότε να είναι όλα τέλεια. Μετά από καμιά βδομάδα θα στο βάλει και σένα στα σίγουρα!

Ντούλα μου για να μην ανησυχήσω και σένα, να σου πω πως και ο δικός μου ο γιατρός ακολουθούσε την ίδια τακτική με σένα. Δηλ. να κάνω κάθε μήνα εξέταση και αν βγαίνει αρνητική να μην κάνω ένεση anti-resus μέχρι να γεννήσω και να δούμε αν χρειάζεται. Επειδή η μάνα μου δουλέυει σε δημόσιο νοσοκομείο όμως, η διευθύντρια του αιματολογικού επέμεινε να την κάνουμε τώρα και άλλη μια φορά αν χρειάζεται μόλις γεννήσω. Όμως αυτό έχει αξία στη βδομάδα που είμαι, γιατί τότε συμβαίνουν αυτές οι πολύ σπάνιες "ευαισθητοποιήσεις". Στην 28η της είπαν οτι είναι το πιο "επικίνδυνο". Αλλά και πάλι δεν πάυει να είναι κάτι πολύ σπάνιο! Στην βδομαδούλα που είσαι εσύ τώρα δεν νομίζω πως έχει κανένα νόημα και όλα οκ. Από οτι κατάλαβα πάντως δεν είναι στανταρ πρακτική και σου επαναλαμβάνω πως και εμένα ο γιατρός μου δεν θα μου την έκανε. Σου εύχομαι ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και με το καλό να κρατήσεις το κοριτσάκι σου στα χέρια σου. Καταλαβαίνω και το άγχος σου με τις συσπάσεις αλλά είμαι σίγουρη πως όλα θα πάνε καλά.

Κατερινούλα μου είναι πολύ ωραίο αυτό που λες για το αίσθημα που έχεις με ένα βρεφάκι. Μου φαίνεται απίστευτο πως θα ζήσω κάτι τέτοιο!Μακάρι να με αξιώσει ο Θεός και μένα να αποκτήσω 2 ή και 3 παιδάκια όπως και εσύ (αν και για 3 δύσκολο το βλέπω!). Με 'γειά και η πρώτη αγορά του νινιού σου. Εγω ανυπομονώ να αρχίσω να φτιάχνω το δωμάτιο και να ψωνίζω, αλλά τώρα θα φτιάξω τις λίστες μου με βάση αυτά που μας έχεις πει και μετά θα ξεκινήσω σιγά σιγά.

Γεωργία μου είναι δίλλημα αυτό για την άδεια. Σε καταλαβαίνω γιατί και εμείς είμαστε με ένα μισθό τώρα που τελείωσε και το επίδομα ανεργίας αλλά και επειδή μια φίλη μου γύρισε μετά από 2 μήνες από τον τοκετό, παρόλο που δικαιούταν εξάμηνο από τον ΟΑΕΔ, λόγω οικονομικών θεμάτων. Πάντως ΑΝ νομίζεις πως μπορείτε να τα βγάλετε πέρα ίσως είναι καλό να μείνεις με το νινάκι. Συζητήστε το με τον αντρούλη σου και θα πάρετε σίγουρα την καλύτερη απόφαση.

Δωράκι μου καλά ξεμπερδέματα και σε σένα στο νοσοκομείο και με το καλό το doppler.

Επεξεργάστηκε από expecting angel
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια μου! το απογευματακι πηγα στο γιατρουλη, τι καλα που εφημερευε και τον βρηκα εκει! Μασ τα ειπε ολα τελεια πολυ χαρηκα, επιτελους!Μια φορα που τα βρηκε ολα πολυ καλα!ειμαστε και 910 γραμμαρια +-82, πολυ καλα μασ ειπε το ιδιο και οι εξετασεις! Του ειπα και για τα λευκα, και το μονο που μου ειπε ειναι οτι δεν ανησυχουμε καθολου μονο αν τα δουμε και ανεβαινουν ακομα κι αλλο, πανω απο 19000 που μπορει να παρω μια αντιβιωση προλιπτικα και αν. Να μην το σκεφτομαι λεει. Του προτεινα να πηγαινω να περπαταω ενα μισαωρο συστηματικα καθε μερα και μου ειπε οχι κατηγοριματικα, μονο σε στυλ βολτας. Μου εγραψε και ενα χαρτι οτι μπορω να ταξιδεψω την αλλη βδομαδα που θα ανεβω αθηνα και ολα μια χαρα! αααααααααααααααχ ολα ωραια λοιπον! Σας φιλω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοκόνες. Τι κάνετε; Εμείς μια χαρούλα. Ρενάκι μπράβο που όλα είναι πολύ πολύ καλά και δεν έχεις καμία έννοια. Μια χαρά και το βάρος του νινιού σου, ολόκληρο ζουζούνι έγινε!

Λοιπόν κοιτάξτε τι θέλω να σας δείξω. Βρήκα μια μεγάλη λίστα στο internet που είχε φτιάξει μια κοπέλα για το μπλογκ της και έχει όλα τα πράγματα που χρειάζονται για το μωράκι, το δωμάτιο κλπ κλπ, όχι μόνο στην αρχή αλλά και γενικά. Αυτή την προσάρμοσα με βάση αυτά που μας είχε πει η Κατερίνα για την βαλίτσα του μαιευτηρίου και με άλλα που διάβασα και βρήκα. Λέω λοιπόν να την έχουμε ως μπούσουλα και να προσθαφαιρούμε, έτσι ώστε να καταλήξουμε σε αυτά που μας χρειάζονται. Προφανώς κάποια είναι για πολύ πολύ μετά και στην αρχή μας ενδιαφέρουν τα μισά πράγματα από αυτά που είναι στη λίστα. Αλλά ας τα έχουμε.

Την λίστα μπορείτε να την δείτε από εδω: http://speedy.sh/Hu4zK/.docx

Περιμένω εντυπώσεις και σχόλια και ιδίως από τις ήδη μανούλες όταν βρουν χρόνο.

ΥΓ: Πατήστε στο αρχείο Προετοιμασία.doxc

Επεξεργάστηκε από expecting angel
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!! Σημερα εχει πολυ ωραιο καιρο λιακαδα, εγω ειμαι του ηλιου δεν μου αρεσει η βροχη και η συννεφιες. Πως τα πατε, τα μπεμπακια κουνιουνται στο φουλ τωρα, και μενα ετσι κανει. Τελικα οι καουρες που ενιωθα δεν ηταν απο τα οσπρια ή το κυμινο γιατι συνεχιζονται και κυριως με πιανουν το βραδυ οπου με ανακουφιζει λιγο το παγωτο, χθες δεν ειχα και λεω στον αντρα μου να μου φερει οπως θα ερχοταν απο την δουλεια και μου ηρθε με 2 κιλα παγωτο!!

Γιωργια τι αποφασισες τελικα για την αδεια? σιγουρα τα χρηματα ειναι σημαντικα αλλα και οσο μπορεις να εισαι περισσοτερο καιρο με το μωρακι σου επισης σημαντικο, εφ οσον ειναι το πασχα στη μεση ουσιαστικα πρεπει να σκεφτεις για αυτον τον ενα μηνα...

Διαμαντουλα πολυχρονη να εισαι, ευτυχισμενη και με το καλο σε λιγες μερες να κρατησεις αγκαλιτσα την μπουμπου σου. Καθε γιατρος εχει το προγραμμα του και εφ οσον ολα κυλουν καλα ισως δεν βλεπει τον λογο για πιο στενη παρακολουθηση για την ωρα.

Δωρα αφου τελειωσες με την δικη σου βαλιτσα θα εχεις ηδη ετοιμασει και της μικρης καλα κανεις να εισαι ετοιμη. Ολα καλα με το ραντεβου?

Ρενα τελεια τα νεα σου απο τον γιατρο, μια χαρα μεγαλωνει το αντρακι σου.

Χριστινα δεν μπορεσα να το ανοιξω το αρχειο πρεπει να κατσω στον μεγαλο υπολογιστη που εχει word θα το δω ομως καποια στιγμη μεχρι το βραδυ, σιγουρα θα ειναι πολυ χρησιμο. Αρχισε και εσυ τις ετοιμασιες σιγα σιγα.

σκεφτομουνα να φτιαχναμε μια κλειστη ομαδα εδω στο mammy ετσι ωστε να ειναι προσβασιμη μονο απο εμας ετσι ωστε να μπορουμε να ανεβασουμε καμια φωτο ή κατι που δεν θελουμε να φαινεται δημοσια, θελετε? αν ναι να προσπαθησω να ανοιξω μια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι αυτό σκεφτόμουν και εγώ βρε Κατερίνα. Ή καμιά κλειστή ομάδα εδώ ή στο facebook τίποτα για να μιλάμε πιο χύμα και να ανεβάζουμε φωτό και αρχεία. Εγώ συμφωνώ πάντως.

Όσο για τα μπεμπάκια ναι και μένα κουνιέται σήμερα η μικρή πιο πολύ από τις προηγούμενες μέρες. Αν μπορούσα πάντως θα έτρωγα συνέχεια γλυκά. Τώρα που μου είπες για το παγωτό με έστειλες!!!!!!

Πάντως εγώ λέω να αρχίσω να ετοιμάζω όπως σας έχω πει μόλις μπω στον 8ο. Το μόνο που με προβληματίζεί είναι πως έχουμε να κάνουμε τρελό ξεκαθάρισμα, τακτοποίημα και πέταμα πριν βάλουμε τα πράγματα του μωρού και σκέφτομαι μήπως να τα ξεκινήσουμε αυτά σιγά σιγά.

Επεξεργάστηκε από expecting angel
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κουκλίτσες.

Πήγα χτές στο νοσοκομείο,αλλά τζάμπα γιατί τελικά το doppler δεν γράφεται.Βέβαια δεν έχω κανένα πρόβλημα γιατί πέρα από το γεγονός ότι θα μου το κάνει πανεπιστημιακός καθηγητής μαιευτήρας,θα γλιτώσω και πολλά χρήματα αφού στο δημόσιο νοσοκομείο κοστίζει 14 ευρώ,ενώ έξω μου ζήταγαν 100 ευρώ...!!!!

Κατερίνα μου πράγματι και η βαλίτσα της μπέμπας μου είναι σχεδόν έτοιμη.Πέρα από την οργάνωση,που λατρεύω,άμα συμβεί τίποτα νωρίτερα(χτύπα ξύλο)θέλω να είμαι έτοιμη διότι ο άντρας μου δεν ξέρει μέσα στο σπίτι που είναι τα βασικά(φταίω και εγώ όλο αλλάζω θέση στα πράγματα)άντε να βρει αυτά που θα του ζητάω τελευταία στιγμή.Η ιδέα σου για την κλειστή ομάδα μου αρέσει πάρα πολύ.Είμαι μέσα αρκεί,αν μπορείς, να την φτιάξεις εσύ ή κάποια που ξέρει γιατί εγώ δεν έχω ιδέα.

Χριστινάκι βλέπω ξεκίνησες κ εσύ την έρευνα!Λοιπόν,αν και πρωτομανούλα,έχω να προσθέσω στη βαλίτσα του μαιευτηρίου

1.Οι πετσέτες,αν γίνεται,να είναι σκούρες για ευνόητους λόγους.....

2.Χαρτί και στυλό για απορίες μας ή για να σημειώνουμε όποια πληροφορία μας χρειάζεται στο σπίτι μετά.

3.Ξυραφάκι.Κορίτσια σκεφτείτε ότι ανεξάρτητα από το αν κάνουμε καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό,έχουμε και μασχάλες.......

4.Μπαταρίες για την φωτογραφική,αν χρειάζεται βέβαια

5.Χαρτί υγείας,αν είναι να γεννήσετε σε δημόσιο(δεν φτάνει ούτε για γιούπι αν είσαι σε τρίκλινο)

6.Αποσμητικό,με ουδέτερο pH

7.Σερβιέτες νύχτας εγώ πήρα,αν και σίγουρα θα χρειαστόυν και λοχείας(σε δημόσιο ΣΙΓΟΥΡΑ)

8.Εκτός από εσώρουχα μιας χρήσης πήρα και εσώρουχα κανονικά,αλλά αυτές τις βρακάρες για να μου κρατούν σταθερή την κοιλιά και την σερβιέτα.

9.Λαστιχάκια-τσιμπιδάκια για τα μαλλιά.Θα έρθουν και επισκέψεις....να βλεπόμαστε λιγάκι χιχιχι

10.Βιβλίο-περιοδικό ή ότι μας αρέσει.Ειδικά όσες δεν έχουν το μωρό συνέχεια μαζί τους.

11.Ωτοασπίδες,αν δεν είστε σε μονόκλινο και μάσκα ύπνου(υπερβολή;) για να μπορείτε να κοιμάστε ακόμη και με φώς ή φασαρία.

12.Λιποσάν(ειδικά άμα ο τοκετός είναι φυσιολογικός θα βοηθήσει τα χείλη σας να μην ξεραίνονται)

13.Φορτιστή και ακουστικά για το κινητό.Πώς θα περάσει η ώρα στο δωμάτιο των ωδινών χωρίς την αγαπημένη μας μουσικούλα;;;;

14.Σακούλες για άπλυτα.

15.Επίσης πήρα κάλτσες για να μην είμαι ξυπόλητη την ώρα της γέννας(παγώνουν και εύκολα τα ποδαράκια μου)

16.Καλύμματα για την τουαλέτα.Άμα δεν έχεις μονόκλινο.Εγώ σιχαίνομαι να κάθομαι στην τουαλέτα άμα την χρησιμοποιούν άλλοι είτε πρόκειτε για ιδιωτικό είτε για δημόσιο νοσοκομείο.

17.Επίσης τα νυχτικά-πυτζάμες να είναι κοντομάνικα.Η ζέστη είναι απίστευτη στα μαιευτήρια,από ότι έχω μάθει.

Αυτά για την βαλίτσα μας.Τώρα του μωρού,στη λίστα της κοπέλας έχει λίγα πράγματα γιατί πιθανότατα μιλάει για ιδιωτικό νοσοκομείο.Αν κάποια κοπέλα ενδιαφέρεται για δημόσιο,ας μου πει να γράψω.

Επεξεργάστηκε από DORAKI.K
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!!!!

ntoula αν και καθυστερημενα Χρονια πολλα και με το καλο το μωρακι σου!!!!!ολα καλα και με το ντομπλερ σου μπραβο...

expecting angel δεν ηξερα καθολου οτι γινεται κατι τετοιο μακαρι ολα να ειναι καλα...στην επομενη επισκεψη θα μου πει και για το ντομπλερ εχω ακομα ενα μηνα!εγω δεν μπορω να διαβασω αυτο που εστειλες γιατι δεν εχω το office κατι εχει παθει και δεν μπορω να τα ανοιξω καπου αλλου...

renaki_mu μπραβο πολυ χαρηκα με τα καλα νεα σου!!!!

Δωρακι σουπερ οι προετοιαμασιες που εχεις κανει μπαινω και εγω στο τρυπακι και σκεφτομαι απο τωρα να τα μαζεψω χιχιχιχιχ με πιανει ενας πανικος και θελω να τα εχω απο τωρα ολα ετοιμα γιατι ετσι νιωθω σιγουρια...

κοριτσια συμφωνω και εγω για την κλειστη ομαδα αν γινεται και ξερεις kangaroo καντο γιατι και εγω δεν εχω ιδεα πως γινεται και κατα ποσο ειναι κλειστη...

τα δικα μου νεα ειναι καλα οσο αναφορα την μπεμπα κλωτσαει συνεχεια και αυτο με ηρεμει γιατι ξερω οτι ειναι καλα...εγω χθες με το που ξυπνησα με επιασε πονος χαμηλα στην κοιλια που μια ερχοταν και μια εφευγε και μετα απο λιγο ειχα διαρροια,ετσι με πηγε ολη μερα χθες...σημερα το πρωι παλι τα ιδια,το εψαξα στο google και διαβασα οτι μπορει να ειναι συμπτωμα εγκυμοσυνης και τα χασα!ειχα ακουσει για δυσκοιλιοτητα αλλα οχι το αντιθετο....εγω πιστευω ομως οτι μπορει να εχω κρυωσει οχι οτι ειναι συμπτωμα εγκυμοσυνης!με εχει ξαναπιασει αλλα μονο μια φορα στην μερα να παω τουαλετα οχι οπως τωρα...εσας σας εχει τυχει κατι τετοιο?τι να παρω για να μου φυγει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Rosaki μου αν θες στείλε μου το mail σου σε προσωπικό μήνυμα για να σου στείλω τις λίστες και να προσθαφαιρέσεις και εσύ οτι θέλεις. Πιστεύω πως αν τα δούμε όλες μαζί θα καταλήξουμε σε αυτά που χρειάζονται και όχι σε περιττά πράγματα. Άσε που θα έχουμε οργανωθεί και λίγο και δεν θα έχουμε άγχος για όταν θα έρθει η ώρα για τα ψώνια και την προετοιμασία.

Πάντως και εγώ πιστευω πως έχεις κρυωματάκι και για αυτό σε ποναγε η κοιλιά σου αλλά είχες και διάρροια. Αν δεν καταπολεμάται με φυσικό τρόπο (πχ. λεμόνι με λίγο καφέ) και δεις πως συνεχίζει, πάρε το γιατρό σου να σου προτείνει κανά φαρμακάκι. Αλλά περίμενε να δεις!

Δωράκι σ'ευχαριστώ πολύ! Σημαντικές οι προσθήκες σου και έχεις δίκιο πως διαφέρει για όποια κοπέλα γεννήσει στο δημόσιο, όπου χρειάζονται πολλά πραγματάκια.

Επεξεργάστηκε από expecting angel
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

expecting angel θα στο στελω με π.μ...πηρα την μαια και μου ειπε λαπα μεχρι να δουμε πως θα παει και θα ρωτησει και τον γιατρο μου μηπως μου δωσει κανα φαρμακο αν και δεν νομιζω λεει...θα φαω λαπα τωρα και μακαρι να περασει γιατι δεν παλευεται καθε λιγο και λιγακι τουαλετα!δεν μπορω να βγω απο το σπιτι φοβαμαι μην με πιασει εξω και τι θα κανω!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινα ξεκινηστε σιγα σιγα το μαζεμα απο τωρα μην πεσουν ολα μαζι, και μεις στο πρωτο ετσι το χρησιμοποιουσαμε ως γραφειο το δωματιο και επρεπε να μαζευτουν πολλα πραγματα. Ειχαμε μεσα και μια βιβλιοθηκη μεγαλη οσο ο ενας τοιχος οποτε μετα το πρωτο αλλαξε θεση, τοιχο δηλαδη στο δωματιο, μετα το δευτερο η βιβλιοθηκη αλλαξε θεση στο σπιτι πηγε στο σαλονι, ελεγα μετα το τριτο οτι θα αλλαξει σπιτι αλλα προς το παρων δεν προβλεπετε κατι τετοιο χαχαχα.

Δωρα ολα χρησιμα που συμπληρωσες, οντως εχει πολυ ζεστη στα μαιευτηρια, και στην αιθουσα ωδινων δεν ξερω πως ειναι σε δημοσιο αλλα εγω στο ιασω ημουν μονη, δεν ηταν αλλη κοπελα δηλαδη και ειχα τον αντρα μου παρεα και το γιατρο συνεχεια και ειχε και τηλεοραση μεσα. Οποτε περασε η ωρα ανετα συζητωντας απο το που ειχαμε παει γαμηλιο ταξιδι μεχρι πως κατεβαζουν ταινιες και τραγουδια απο το ιντερνετ.

Rose περαστικα κρυωματακι θα ειναι και οχι απο τωρα σημαδι τοκετου. Να μας πεις αν με τον λαπα βελτιωθηκε η κατασταση.

κοριτσια πειτε μου που σας βολευει καλυτερα εδω ή fb και θα προσπαθησω, η αληθεια ειναι οτι στο fb ειναι πιο ευκολο να βαλεις φωτο και αλλα αρχεια σε σχεση με εδω.

Καλο σαββατοκυριακο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κούκλες γεια και χαρα!

εγω μαζί με το ροζακι στη διαρροια. Κουραστικό πολυ, αληθεια!!ο γιατρός εμένα μου είπε οχι φάρμακο αλλα διατροφή για να υποχωρήσει. Λαπα ( μπλιαχχχχχ), παξιμάδια, κοτόπουλο στεγνό και ρύζι, φρυγανια κλπ, κλπ.ροζακι κρυωμα ειναι ή καμία μίνι γασεντεριτιδα. Η μπεμπα μου εχει ξεσαλωσει απο τα κτυπήματα και φαντάζομαι ότι επειδη κουνιουνται τα έντερα μου,χοροπηδαει κι αυτη.

τωρα όσον αφορά τη βαλίτσα μαιευτηριου νομίζω είστε μέσα σε ολα. Το μονο που θα πρόσθετα ήταν πιο πολλά ρουχαλακια για το μωρο, κουβερτουλα, και παμπερς( δεν ξερω εάν σας τα δίνει η κλινικη.εδω πάντως οχι)

κατερινα εάν θα κάνουμε ομάδα εγω προτιμώ εδω γιατι στο φατσομπουκι δεν εχω λογαριασμό γιατι με εκνευριζει ταμαλα που λέει και ο κατακουζηνος.

φιλια

Επεξεργάστηκε από evinicolas1980
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και περαστικά και σε σένα Γιωργία μου. Είναι λόγω καιρού σίγουρα το κρυωματάκι, αλλά φάτε όπως σας λένε και πιστεύω θα περάσει γρήγορα. Νομίζω πως στα ιδιωτικά εδώ δίνουν τα πάντα για το μωράκι και το μόνο που χρειάζεσαι είναι τα ρούχα για να φύγεις. Αν είσαι στην ίδια πόλη με το μαιευτήριο δεν ξέρω αν χρειάζονται παραπάνω ρουχαλάκια ή πάνες. Για την ομαδούλα εγώ δεν έχω πρόβλημα γιατί έχω και facebook. Το μόνο που έχω παρατηρήσει όμως είναι πως εδώ υπάρχει μια δυσκολία στο upload αρχείων. Θα είναι έτσι και στην ομάδα; Ότι θέλετε πάντως! Φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερεσ καλημερεσ! Τι κανετε κοριτσαρες? Αχ πολυ ωραια η λιστα και πολυ χρησιμη, λεω σιγα σιγα να αρχισω να περνω τπτ να βαζω στη βαλιτσα!βεβαια μου λειπει η βαλιτσα αλλα θα τη βρω και αυτην χαχαχα! Ναι και εγω ειμαι μεσα για τη ομαδουλα!θα ναι πολυ ωραια!Αχ κοριτσια εγω εκει που ηρμενησα τωρα και καμια βδομαδα με ταλαιπωρει το στομαχι μου....και εχθεσ παλι ειχα εμετους οπωσ και σημερα...τι να πω. Ελπιζω να περασουν!Εχθεσ στολισα και το σπιτι και πολυ χαρηκα, αλλαξε η διαθεση μου!! ΑΥτα απο μασ! φιλια πολλα, καλο σαββατοκυριακο, καλα να περασετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια.

Καταρχάς περαστικά στις αρρωστούλες.Τα ίδια είχα και εγώ στις αρχές τις εβδομάδας και σηκώθηκα τρέχονας το βράδυ για να πάω στο μπάνιο,αλλά ευτυχώς το πρωί ήμουν μια χαρά και δεν συνεχίστηκε.

Όπως λέει η Χριστίνα είναι λόγω καιρού μάλλον και από βδομάδα έρχεται κρύο.Όπως και η Γεωργία έτσι και εγώ δεν έχω λογαριασμό στο φατσοβιβλίο,για τον ίδο ακριβώς λόγο.Με εκνευρίζει!!!

Άμα όμως υπάρχει εδώ πρόβλημα με το ανέβασμα αρχείων,τί να κάνω;Θα φτάξω ένα λογαριασμό.

Κατερίνα μου βλέπω εσύ ζάχαρη την πέρασες όσο περίμενες το μωράκι σου.Είσαι τυχερή που είχες και τον αντρούλη σου,στο δημόσιο δεν το επιτρέπουν.Οπότε κάτι πρέπει να υπάρχει για να περάσει η ώρα.

Επίσης να προσθέσω σε αυτά που είπε η Γεωργία για τη βαλίτσα του μωρού χρειάζονται και πανάκια για γουλίτσες,σελτεδάκι,πετσετούλα μικρή-μεγάλη,προσωπικά πήρα και πάνες και αφρόλουτρο-κρέμα συγκάματος κ.τλ αν και μου είπαν ότι έχουν.

Επίσης θέλω να βάλω τον άντρα μου να περάσουμε 1-2 φορές το καρεκλάκι του ΙΧ στη θέση του αυτοκινήτου,να το δέσουμε δηλαδή με τις ζώνες,διότι σκέφτηκα το εξής.Φανταστείτε να είμαστε με το νεογέννητο αγκαλιά μέσα στο κρύο και να παλεύουμε να βρούμε πως δένει το καρεκλάκι....

Α!ξέχασα Χριστινάκι άμα έχεις να βάλεις πράγματα σε σειρά καλό είναι να αρχίσεις,μετά βαραίνεις και κουράζεσαι πολύ πιο εύκολα.Αφού πολλές φορές βλέπω πως όσο περνάει ο καιρός δυκολεύομαι να σκύψω και μου κόβεται η ανάσα και να φανταστείς πως ούτε μεγάλη κοιλιά έχω,ούτε πολλά κιλά εχω πάρει.Μην το καθυστερείς,ξεκίνα τώρα για να ξεμπερδεύεις.Μην ξεχνάς έρχονται και γιορτές...χιχιχι.

Αυτά από μένα.Φιλιά σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον κοριτσακια μου βρηκα χρονο τωρα που κοιμαται ο μικρος και η Αγγελικη ειναι στην γιαγια της και μας ανοιξα μια ομαδα εδω στο mammy μιας και μερικες δεν εχετε fb και βλεπουμε πως θα μας βολεψει στην πορεια. Την εχω ονομασει οπως και το θεματακι μας θα την βρειτε στις ομαδες και εχω κανει προσκληση σε ολες γιατι εβαλα αυτον τον περιορισμο δηλαδη τα μελη να ειναι μονο με προσκληση. Μου λετε αν εχετε λαβει κατι γιατι και εγω πρωτη φορα φτιαχνω ομαδουλα εδω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινα μου τέλεια η ιδέα σου για ομαδουλα. Θα έχουμε ιδέα με ποιο μιλάμε τωρα που έχουμε γίνει παρεουλα.δε θα ειναι ολα τοσο απρόσωπα. Μπράβο!

Ομως θα ήθελα κι γω οδηγίες για να σας βάλω φωτό. Αν μπορείς γράψε τη διαδικασία.

Ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσουδεσ! Λοιπον εγω μπηκα στην ομαδα αλλα μονη μου δε βρηκα καμια προσκληση καπου...τι να πω!Σιγουρα ειναι μεταξυ μασ ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στέλνω την καλημερα μου και εδώ.Εγώ έλαβα πρόσκληση από το Χριστινάκι.Σ' ευχαριστώ πολύ και φυσικά να ευχαριστήσω και την Κατερίνα μας για το άνοιγμα της ομάδας :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φιλες μου πως τα περασατε σαββατοκυριακο, τι πολυ βροχη που εριξε σημερα! Εμεις ειχαμε κοσμο το βραδακι στο σπιτι, επειδη αυριο ειναι η γιορτη μου μαγειρεψε ο αντρας μου σημερα και φαγαμε μαζι με τους γονεις μας, την αδερφη μου και την οικογενεια της νονας του Νικολα. Μας εφτιαξε κινεζικο απο το μεσημερι μαγειρευε, εγω κρατουσα τον Νικολα και οταν κοιμηθηκε το μεσημερι εκανα και λιγο το σπιτι. Μας εφτιαξε κοτοπουλο γλυκοξινο με δικια του σαλτσα, γαλοπουλα με πιπεριες, μοσχαρακι με εκεινα τα κινεζικα λαχανικα: baby καλαμποκια, φυτρες μπαμπου, πρασινα φασολακια πλατια και χοιρινο με καστανα δαμασκηνα και τζιντζερ, ολα στο wok. Εχω σκασει στο φαγητο και να δω αυριο το πρωι τι θα λεει η ζυγαρια. Περασαμε ωραια αν και ο Νικολας ειχε λιγο συναχι και ετρεχαν οι μυτουλες του.

Rose και Γιωργια πως ειστε? καλυτερα?

Συμφωνω με την Χριστινα στην Αθηνα τουλαχιστον στα ιδιωτικα για το μωρο μονο τα ρουχα εξοδου θελεις αντε και καμια πανα αγκαλιας ή κανενα σεντονακι για να μην ακουμπαν ετσι πανω τους ή επισκεπτες το μωρο. Επισης δεν θυμαμαι αν σας το ειχα γραψει ή αν φαινεται στην λιστα της χριστινας γιατι δεν καταφερα να την ανοιξω, κατι μου λεει οτι πρεπει να εγκαταστησω...καλο ειναι να εχετε αντισυπτικο σαπουνακι σε τζελ που δεν θελει ξεβγαλμα ή καλυτερα και οινοπνευμα για τα χερια οσων σας επισκεπτονται.

Ρενα στολισες, τι καλα και εγω θελω αν και σκεφτομαι για ποσο θα μεινει ορθιο το δενδρο με τον ταρζαν μου. Η αγγελικη μονο θεση αλλαζε στα στολιδια και τα ακουμπουσε, ο μικρος ομως ειναι πολυ ζωηρος.

Δωρα ναι εννοειται να το εχετε βαλει απο πριν το καρεκλακι δεν ειναι για πειραματισμους και δοκιμες οταν θα ειστε με το μωρακι στην εξοδο του μαιευτηριου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα μου χρόνια σου πολλά.Να είσαι καλά εσύ και η οικογένειά σου.

Βλέπω πως ο αντρούλης σου τα πάει πολύ καλά με τη μαγειρική και σε φρόντισε και με το παραπάνω.Μπράβο του!Αφού έχεις το μικρό σου ζουζούνι,τουλάχιστον στόλισε το υπόλοιπο σπίτι,αν δεν γίνεται το δέντρο.Αυτές οι γιορτές δεν λένε χωρίς φωτάκια στο σπίτι και στολίδια......α!Φυσικά και γλυκααααά.

Εμείς εδώ τα ίδια με τη μπέμπα.Σήμερα γιορτάζει και η μεγάλη κόρη του άντρα μου και θα μαζευτούμε μάλλον να φάμε.Την Πέμπτη έχω να πάω για το dοppler.Άντε να περάσουν οι μέρες να δω την μπέμπα μου.Έχω καιρό να τη δω!!!

Ξέχασα να σας πω πλάκα.Χτές ακουμπούσα την κοιλιά μου πάνω στο μπαμπά της και αυτή άρχιζε να κλωτσά,λες και τον καταλάβαινε.Μετά την ακουμπούσα στο στρώμα,χτύπαγε ο μπαμπάς της(το στρώμα με το χέρι)και αυτή κουνιόταν πέρα-δώθε.Πολύ πλάκα....

Αυτά από μας.Φιλιά σε όλες τις κοριτσάρες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο μενα...δεν μπηκα το σ/κ καθολου γιατι βολταρα συνεχεια χιχιχιχιχι

Χρονια Πολλα στις εορταζουσες και να χαιρεστε οσους εχετε!!!!

ειμαι πολυ καλυτερα ευτυχως γιατι τον λαπα δεν το μπορω καθολου..εφαγα μια μερα μεσημερι-βραδυ χωρις τιποτα αλλο(η αληθεια ειναι οτι πεινουσαααα) και ημουν καπως καλυτερα την επομενη μερα!τωρα κανονικα χλαπακιαζω παλι χαχαχα κατα τα αλλα μου ειπε η μαια να προσεχω την διατροφη μου..κοριτσια δεν μπορω χωρις γλυκο αφου υπεφερα την μια μερα που δεν εφαγα τιποτα εκτος απο λαπα!καταλαβα ποσα κιλα εχω να παρω ακομα ηδη ειμαι +10 και ο γιατρος φωναζει τι να κανω ομως?δεν μπορω να στερουμε να μην τρωω...η μπεμπα μου ειναι καλα κινειται συνεχεια και χαιρομαι που την νιωθω...μια μερα ο αντρας μου της μιλουσε και αυτη αρχιζε και κοπαναγε καταλαβε την φωνη του μαλλον,εκεινος τρελαθηκε απο την χαρα του....

τελεικα θα τα λεμε απο εδω η απο την ομαδα μας?δεν εχει εκει να βαλουμε τα τικερακια μας?γιατι βλεπω οτι μονο το μηνυμα στελνει δεν εμφανιζει τιποτα παραπανω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου και απο μένα. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Κατερινάκι! Να είσαι καλά και να κρατήσεις με το καλό το μωράκι σου αγκαλίά. Να χαίρεσαι και τα αγγελουδάκια σου και τον αντρούλη σου που σε αγαπάν και σε προσέχουν.

Δωράκι να χαίρεστε και εσείς την κόρη του άντρα σου και με το καλό το doppler. Αχ πως περνάει ο καιρός ρε κορίτσια. Εύχομαι να έχουμε όλες μας τα καλύτερα νέα και να κάνετε εσείς την αρχή.

Rosaki μου χαίρομαι που είσαι καλά. Εγω με τα κιλά έχω δώσει ρεσιτάλ πρέπει να έχω πάρει 13 σίγουρα και έχω να ζυγιστώ και μέρες. Γλυκά πάντως τρώω και εγώ πολύ πολύ συχνά, δεν μπορώ να κρατηθώ. Αν βγάλω καμιά φωτό θα σας βάλω στην ομάδα. Πάντως εγώ προτείνω να λέμε στην ομάδα τα πιο προσωπικά θέματα και να ανεβάζουμε φωτό κλπ όποια θέλει. Τα υπόλοιπα εδώ όπως κάναμε. Έβαλα και τις λίστες στην ομάδα για να τις δει και η Κατερίνα που δεν μπορούσε με άλλο τρόπο.

Εμείς κατά τα άλλα μια χαρά. Και μένα η μπέμπα ήταν πάρα πολύ ζωηρή χθες και φοβάμαι μη μου ησυχάσει πάλι. Με ξύπνησε κιόλας σε κάποια στιγμή. Λαγοκοιμόμουν και μου ρίχνει μια και πετάχτηκα απότομα καθώς τρόμαξα. Το λατρεύω οταν στριφογυρνάει συνέχεια μέσα στην κοιλιά μου. Με κάνει ευτυχισμένη. Όσο για τα υπόλοιπα της καθημερινότητας, πολλές φορές γίνονται διάφορα χαζά με τους δικούς μου και παρατηρώ οτι με στενοχωρούν/ εκνευρίζουν πολύ περισσότερο από πριν. Είναι λογικό νομίζω γιατί η συνεχής έννοια για την εγκυμοσύνη, το κλείσιμο στο σπίτι και οι ορμόνες μας επηρρεάζουν. Όμως το σημαντικό είναι να είμαστε εμείς και τα μωρά μας καλά και σε αυτό δίνω βάση. Εξάλλου σκέφτομαι πως θα έρθει ένα πλάσμα στη ζωή για το οποίο είμαστε εμείς πλέον υπέυθυνες να είναι ευτυχισμένο. Άρα πρέπει να σκληρύνουμε και κάπως. Αυτά από μένα (και τις φιλοσοφικές μου ανησυχίες :P) για την ώρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπεεεερα!Κατερινακι χρονια πολλα και καλΑ!Να χαιρεσαι το ονοματακι και με το καλο να ερθει καο το τριτο νινι να γεμισει το σπιτι σασ ακομα περισσοτερα χαμογελα!Αααααχ μου ηρθε μια λιγουρα η αλιθεια να λεγετε με αυτα που εγραψες!ειμαι και λατρης του κινεζικου και παλι αχχχχχ!οι υπολοιπες χαιρομαι που ειστε και προχωρατε καλα!σημερα κοριτσια εκανα και αλλα ψωνια! Βρηκα μια σελιδα στο ιντερνετ το https://checkout.papakishop.gr/shop/products και εχει ολα τησ Frezyderm τα προιοντα για το μωρο με 40%. Ρωτησα και μια φιλη παιδιατρο και μου για το πρωτο δυμηνο καλυτερα να παρω τησ Frezyderm ή της Weleda που σιγουρα δε προκαλουν καμια αλλεργια και δεν ειναι και "βαρια" για το μωρο, μετα το δυμηνο μου προτεινε μια αλλη μαρκα που δε θυμαμαι να σασ την πω τωρα πολυ οικονομικη και πολυ φιλικη στο μωρο, θα τη θυμηθω και θα σασ την πω. Που λετε και πηρα καμποσα απο κει μιασ και ειναι καλη η τιμη!Αυριο θα μασ ερθει και το καροτσι μας!! πωπω χαρα!! με τα κιλα και εγω εχω αρχισει να χανω το μετρημα, οτι δε πηρα στην αρχη το πηρα τωρα μαζεμενο...!Την τεταρτη θα παω και αθηνα να κατσω μερικεσ μερεσ να μην τον αφηνω τον αντρουλη μου συνεχεια μονο του. Εμενα κοριτσια ο μπεμπησ το πρωι δε κουναει καθολου, τπτ ομως μετα τισ 2 ξεκιναει και ιδιατερα το βραδυ...τη βλεπω τη δουλεια ξενυχτισα θα μεχει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...